Met exclusieve kaartclubs doel Dronken automobilist rijdt meisje dood voor Straatrovers maken vrouw tas afhandig Financiële te zien 44 „sozen met 5500 leden Vertegenwoorcuger uai lichtte landgenoten op opruiming Eisacht maanden cel Korfing Rotterdam leent twintig- miljoen Sleep vergaat in zware storm twee doden Wielewaal krijgt betere straten HIÉXBLMDOltP DÊ rotterdammer PAGINA 3 Drie weken vertrouwd kiezen uif de mooiste collectie van Nederland Wat niet is afgeprijsd gaat weg met 10% lichtgewicht vulling w.o. 70% acryl snijmaat 160 x 190 cm NEVENACTIVITEITEN de natuur viert feest BEDENKINGEN GEENGESPREK OPNIEUW WAARDEREN VRIJDAG 31 JUU 1970 „Het schandaligste vind ik dat hij na het ongeluk is doorgereden, zonder zijn identiteit bekend te maken", zo merkte donderdag de president van. de rechtbank, mr. G. J. E. Poerink, voor wie hij terecht stond, op. „Verdachte heeft zijn passagiere, tegen wie hij had gezegd dat zij maar moest verklaren dat de kapotte voor ruit te wijten was aan een steen, in Middelharnis afgezet en is zelf „rus tig" naar zijn huis in Sominelsdijk gegaan." ,.Ik acht de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen", zei de officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, in zijn requisitoir, „hoewel ver dachte er met allerlei smoezen on deruit probeert te komen. In plaats van de zondag met zijn eigen vrouw, en kind door te brengen, gaat hij naar het strand met anderen en rijdt dan nog iemand dood ook. Ik eis een gevangenisstraf van acht maanden, drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van de auto." De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Ver dachte mag in deze tijd wel enkele dagen naar huis om orde op zaken te stellen. (Vaneen onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tien a vijftien flessen bier had Elbert G. K. gedron ken in Ouddorp, toen hij achter het stuur kroop van zijn Citroen en met een veel te grote snelheid via Dirks- land naar .Middelharnis reed. De scherpe bocht naar het Korteweegje in Dirksland nam hij roekeloos met een vaar van zestig tot zeventig kilo meterper uur. Op en naast de weg liepen op dat tijdstip, ongeveer 19.30 uur, veel kerkgangers. Een van hen, de 17-jari ge Jannetje Chr. v. d. Kloos reed hij aan. Zij liep' zulk zwaar hoofdletsel op, dat zij binnen een uur aan haar verwondingen overleed. in een radiowinkel aan de Walen- burgerweg. "Vandaag wordt voer de officier van justitie geleid de 18-jarige me taalbewerker G. V., die het afgelo pen weekeind een ruit van de siga renwinkel Heijnen aan de Coolsingel had vernield. Bij fouillering vond men bij hem acht gouden sigaren aanstekers, die hij uit de etalage ruimte had gestolen. Voor de officier van justitie zijn geleid de 23rjarige W. K., zonder be roep: de 19-jarige los werkman J. v. de G.: de 20-jarige L. K., tekenaar. Zij hebben het afgelopen weekeinde ingebroken bij een schildersbedrijf aan de Roentgenstraat en enkele honderden guldens buitgemaakt. ROTTERDAM Enkele mannen hebben dinsdagavond omstreeks mid dernacht op de Kruiskade een vrouw vari haar tas beroofd. De 62-jarige mevrouw M. O. zag zich door vier mannen gevolgd. Een van de mannen greep haar tas en probeerde die los te trekken. Toen dit niet lukte kwam een tweede man te hulp. Samen pakten zij de tas af. Daarbij werd mevrouw O. gedeelte lijk over de grond gesleurd. De an dere twee mannen keken toe. Het viertal, liep weg via de voetgangers tunnel onder het Weena. Een der mannen had lang haar en droeg een beige jack. Voor de officier van justitie zijn geleid: de 20-jarige scholier J. H.; de 20-jaxige A. v. G., z.b.: de 13-jarige scholier A. N. Zij werden op heter daad betrapt, terwijl zij inbraken in het sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat. Ook bleken zij te heb ben, ingebroken in het café 't Vaan tje aan de Schieweg en in een boe- tiekop het Stadhuisplein, waar zij voor 1700 aan goederen wegnamen.' Een versterker, gevonden in de wo ning vr.n N„ bleek gesitolen te zijn Een speciale opruimings-aanbie- ding voor onze klanten die nog met vakantie gaanwe ver kopen nu slaapzakken voor sterk verlaagde prijzen. Lichtgewicht slaapzajcken, ge heel uitritsbaar, heerlijk warm en prima wasbaar, kies uit een assortiment leuke dessins, snij-: maat 160 x 190 cm. duidelijk is in hoeverre sprake is van „dubbelbezoeken" of zelfs van drie- en viervoudige bezoeken. Uit de exploitatieboeken van som mige sociëteiten blijkt, dat een ka-art- middag -nu al 'met subsidie en toe gang, maar zonder consumptiever koop tien tot twintig gulden oplevert. De huur van de lokaliteit, gemiddeld 3,75 per keer, kan daarvan gemak kelijk worden betaald. En het meren deel van deze sociëteiten is onderge bracht in kerkelijke gebouwen en clubhuizen, die voor dit goede doel niets of bijna niets rekenen. f)OK biljarters in een be- jaardensociëteit zijn weinig gebrand óp gesprekken met anderen. Wie niet mee wil kaar ten of biljarten blijft een eenzame vreemde eend, die. slechts zwijgend mag toekijken. Voor zover van financiële-moeilijk heden wordt gesprokenbijkt, dat juist deze activiteiten tekorten ver oorzaken. Voor andere zaken zoals bejaarden bezoekdiensten en het organiseren van huishoudelijke hulp (grote pro blemen) raken® de dienstencentra steeds beter uitgerust, terwijl ook.het aantal vrijwillige hulpkrachten door gaans groter is dan waarover de be jaardensociëteiten kunnen beschik ken. - Men kan zich de vraag stellen of dé 'bejaardensociëteit van nu inderdaad geldt als een'algemene voorziening, en als zodanig een. betere subsidierege ling verdient. Inhet rapport „Bejaardensociëfei- tenin Rotterdam" staat: i'J' „Het is wenselijk dat de overheid bevordert, dat instellingen en organi saties die over;'ruimte beschikken, de-, ze op tijdstippen waarop zij niét wor den gebruikt, ter'beschikking'.stellen aan bejaardensociëteïten (in casu be jaarden-kaartclubs)." Als dat niet kan en een bejaarden- sociëteit ook geen huur kan opbren gen, pas dan zou subsidie op zijn plaats zijn. ROTTERDAM Ook brand weerlieden zijn wel eens creatief bezig. Zo maakte de brandweer- men Piet v.c. Ley dit kunstwerk, dat de naam „maanpyro" kreeg. Het staat op het trottoir voor de brandweerpost Alexander stad, aan de Koperstrdat. Als er meer van die kunstuitingen bij elkaar zijn zou er een expositie van in te richten zijn. Bij een herwaardering moeten na tuurlijk ook de nevenactiviteiten van de sociëteiten worden betrokken, zoals sinterklaasfeesten,kerst- en paasvieringen, uitstapjes en culturele bijeenkomsten, waarvoor afzonderlijk subsidie wordt gegeven. En zonder nu al de dienstencentra zaligmakend -te verklaren worcifc.de indruk steeds sterker, dat juist die instellingen een belangrijk deel van deze activiteiten voor een veel groter- publiek kunnen organiseren. tere vorm van open bejaardenwerk. Niet alleen omdat, men zich naast een zekere mate van ontspanning ook toelegt op dienstverlening zoals ad viezen en allerlei vormen van prakti sche hulp, maar vooral omdat men via de dienstencentra probeert te ko men tot een beleid, dat er in zijn geheel op gericht is bejaarden zolang mogelijk zelfstandig te laten blijven. Opmerkelijk is trouwens, dat be jaardensociëteiten in buurten, waar geen dienstencentrum gevestigd is, nogde meeste de kans krijgen iets meer te doen zowel op het gebied van Vrijdagavond om 6 uur begint op de camping-afdeling, 2e eta ge, de verkoop van mooie,slaap zakken met heerlijk warme lichtgewicht vulling {w.o. 70fa acryl), prima wasbare en geheel l uitritsbare slaapzakken in di verse dessins, snijmaat 160 x* 190 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming IS Juli tot 6 augustus. lïftfe. Géén tel. of schrift, best Wie het werk van de bejaardenso- ciëteiten echter van dichterbij bekijkt I komt tot bedenkingen om althans op de huidige basis van werken i meer subsidie te geven .Een bejaar- p densociëteit heet open bejaardenwerk 1 te zijn, maar in praktijk blijkt haast i het tegendeel. Ij De meeste bejaardensociëteiten |j worden in een ijzersterke greep geno- g men van op zich kleine groepen van jg fervente kaartspelers, die verder iedere vorm van onderling contact verhinderen en. de belangrijkste doel- stelling van de: sociëteit de bestrij- 3 ding van de eenzaamheid hebben j getorpedeerd. Het is geen wonder, dat de bezet- ting van het merendeel der bejaar- l densociëteïten constant is. ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor een lening van twintig miljoen gulden aan te gaan bij de Bank'voor Nederlahdsche Ge meenten, tegen een koers van 100 procent, een rente van 8% procent per jaar en een looptijd van 25 jaar. Van dit bedrag is bijna vijftien miljoen gulden bestemd voor voort zetting van reeds in uitvoering zijn de werken. Anderhalf miljoen is be stemd voor de bouw van het trans- formatofenstation annex schakelhuis aan de Prof. Gerbrandyweg, bijna twee en een half miljoen is bestemd voor de uitbreiding van het Centraal Gebouw voor de Volksgezondheid aan de Baan, waartoe, zoals bekend," reeds lang is besloten. Nederlandse vestiging van dè Trans- interbank in Zwitserland, Grieken aan boord van zeeschepen over een spaarrekening te openen bij de bank. Het geld kreeg hij van .hen mee, en hij zou dan zorgen dat alles geregeld werd. Geldzorgen hij moest de zie kenhuiskosten van een familielid ,in Griekenland betalen brachten hem er op een gegeven ogenblik toe het geld in eigen zak testeken. Slechts een aantal benadeelden zijn tot nu toe bekend, het bedrag dat hij hen echter afhandig wist te maken in dollars bedraagt ongeveer negentien- duizend gulden. „Waarschijnlijk", zo merkte de officier van justitie, mr. A. R. Schimmel i nzijn requisitoir op, „is dit nog lang niet alles." De raadsman van verdachte, mr. S. Ivens, vestigde er de aandacht op, dat het de vraag was of het geld van. wie dan ook bij de USI zo goed belegd was. Gezien de vrijheid die zijn cliënt bij de bank genoot, leek het volgens hem een kwestie van de kat bij het spek zetten. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. ((Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest hoorde donderdag de 27-jarige Griek Georgios S. tegen zich eisen wegens oplichting van landge noten. In juli en oktober van het vorig jaar en februari en april van dit jaar haalde hij als vertegenwoordiger van de United States Investments, .een Bij het open gaan van de deuren stromen de 'kaarters en kaartsters in koppels toe, bezetten stoelen en tafels en het spel kan beginnen. De alge ontspanning als op dat van andere activiteiten zoals gymnastiek. Tegen dit licht bezien zou het goed zijn de bejaardensociëteit in zijn geheel opnieuw te waarderen. Er kan natuurlijk niets tegen het organiseren van kaartmiddagen pleiten. Maar op zijn minst genomen kan een vraagte ken geplaatst worden bij de subsidië ring ervan. De .groep bejaarden die het alleen is begonnen om kaarten moet zichzelf goed kunnen bedruipen. En die groep telt in feite alle 5500 bezoekers van bejaardensociëteiten, waarbij het niet Is het geen heerlijke gedachte elke morgen prima uitgerust opte staan..... nu fijne poly- aether matras verzekert U zo'n gezonde nachtrust. 1 Persoons poiyaether matras ten, aan één zijde doorgestikt, 12 cm hoog, in da maten 80 x 190 en 90 x 190 cm verkopen wij met een flink prijsvoordeel. Het is begonnen", zegt zij, „toen een van mijn kinderen jarig was', ik maakte een inktvis, het was leuk en ik ging er mee door. Dat spul van Cor de Vries blijkt aan te slaan." ,Je kunt er op een bank leggen, op de kast zetten, gewoon op de grond ook. Als ik een ding verkoop, weet ik zeker dat er meer de deur uitgaan. Want de mensen vragen bij de koper waar het knuffeldier of wat het dan ook is, vandaan komf', aldus Cor de Vries. Ze, maakt ook hoofd- en voetsieraden, dié nu steeds meer worden gedragen. Nog weinig heren durven sieraden te dragen, zeg't zij. Jorie Reesink had manchetknopen voor haar man ge maakt en toen hij die in New York droeg, vroeg een vriend er naar. Ge volg: Er liggen nu sieraden van haar in Amerikaanse winkels. Cor de Vries, de eigenares van de Inktvis, maakt allerlei dingen van stof, touw, vezels en andere materia len. Poppen, knuffeldieren en lampen. (Vaneen onzer verslaggevers) mogelijk j'onge mensen moeten het kunnen kopen.". Dat zegt Jorie Ree sink over haar sieraden. Maar wat ik maak kunnen ook ouderen dragen. Toen ik tien jaar geleden in Frank rijk opschool zat, kon je daar in je vrije tijd op'allerlei manieren crea tief zijn. Ik begon met sieraden en daarben. ik mee doorgegaan". Jorie Reesink haalt vaak stenen van rommelmarkten e.d. Het idee komt vanzelf en tijd heeft ze genoeg, ROTTERDAM Cor de Vries wil de een exclusieve kunstboetiek met betaalbare prijzen. Dat is haar ge- lulct, want vorige week opende ze in de le Middellandstraat „De Inktvis", waar vier mensen hun produkten verkopen. „Ik ben begonnen omdat ik het leuk vind," zegt zij. „Ik heb geluk gehad dat ik ook de drie anderen er bij kon betrekken. 'Nu hoop ik maar dat de mensen ook eens wat anders, wat origineels gaan dragen of in hun huiswillen zetten." Een van de andere drie is de Egyp tenaar Achmed Bakir. Hij zegt: „Ik vond het in Holland zo fijn, dat ik ben gebleven en Egyptische kunst voorwerpen ging verkopen. Er is ver der niemand die dat doet en er is wel belangstelling voor'. Dan komt Ineke Hooykaas, die se dert twee jaar poppen maakt: „Ik trouwde, kreeg veel vrije tijd en wil de toch iets doen, Ik ging poppen maken en men raadde mij aan die te gaan exposeren. Toen kwamen er vragen om te kopen en zo is het be gonnen. Een pop is een stuk van je zelf, daarom vind ik het moeilijk iets te moeten verkopen. Vroeger pro beerde ik een pop zoveel mogelijk echt te laten lijken. Nu inspireert muziek me, of een boek. Zo maakte ik onlangs Gandalf en Balrog uit „In de Ban van de Ring". Alles wat ik doe is wel eenmalig." „Je mag niet duur zijn, want zoveel ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 689.700 te voteren ten behoe ve van de herprofilering van straten en de verbetering van de openbare verlichting in De- Wielewaal. Het werk houdt in dat een aantal daartoe in aanmerking komende stra ten wordt verbreed. In deze straten wordt éénrichtingverkeer ingesteld. Op deze manier kan voor deze wijk voldoende parkeergelegenheid wor den gemaakt, Verder zullen de woon- paden in de wijk voor autovervoer worden afgesloten door middel van een trottoirband en zwart-witte paal tjes. Woensdag werd aangifte gedaan, dat bij de lederwarenhandel Kerst- holt bij Quispel pianohandel en bij het kledingmagazijn van Thom Kreu- ger aan de Lijnbaan was ingebroken. Enkele honderden guldens .enkele reistassen, 2 klokken, 2 thermometers, een aantal kledingstukken- worden vermist. ROTTERDAM Chef-runner P. Eckhardt (60) van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, afkomstig uit 's-Gravendeel, en de Hongaarse runner Serene (36) zijn omgekomen, toen een nieuwe drijvende kraan, bij Kaap de Goede Hoop tijdens zwaar weer van de sleepboot lossloeg, op de rotsen verging. De kraan, afkomstig uit Varna aan de Zwarte Zee, werd naar Koeweit gesleept door de sleepboot Britonia,' toebehorend aan een Britse dochter onderneming van L. Smit en Co. De sleep liep -bij Kaapstad in slecht weer en de kapitein van de Britonia besloot in Simonstown binnen te lopen. De tros brak en de kraan ver- leierde op de kust. De vier runners verlieten de kraan met een reddingsvlot, dat echter kap seisde. Van hen bereikten G. van der Meer uit Rotterdam (32) en de Hon gaar Vereb Laszlo (36) zwemmende öe kust. Vrijdagavond om 6 uur begint, op de 1e etage de verkoop van deze 1 persoons poiyaether ma- trawan, aan één zijde doorge stikt, 12 cm hoog, in de maten 80x190 en 90x 190 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 Juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift best

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1