Orkaan Celia eist 25 doden RAAD VAN MAASSLUIS VLIEGT DOOR AGENDA Verkeersnoodkreet uit Prins Alexanderpolder Markten en veilingen Turbinescliip „eenvoudig enkele meters verlengd De Beukenhof" in '69 weer erg actief r Cursussen EHBO voor beginners en gevorderden MILJOENENBESLUITEN ZONDER ÉÉN WOORD Stewardess: ldnd van Soekarno Dader moord op lifter gepakt „Fanfare" in de Stadsgehoorzaal korting Instruktiebad van Hoek van Holland loopt bijna over eovamerïand HQEfM Ondanks financiële moeilijkheden Anderhalf jaar celstraf voor mishandeling G. P. VAN DAALEN Jr. kOI J fel 0Ê ROTTERDAMMER PAG] MA 3 "mm Sensatie in Djakarta Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Wat niet is afgeprijsd, gaat weg met ■\o ierde wethouder Moeilijkheden om Vaponastrip in VS 1. voor uw aankoop: afgeregeld, fabrieksfoutènuitgesloten, 2. tijdens aankoop: deskundig advies, 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voor een lang Uvpi van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. EUc horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijvén wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 - Rotterdam *«a Éi illitflllii YLAARDINGEN Een spectaculair schouwspel was gistermid dag het inzetten van eën nieuw scheepsgedeelte bij de werf van HVO in de Koningin Wilhelminahaven (voorheen werf-Figee). Het karwei had betrekking op de opdracht van A. S. Trans-Kosan in Kopenhagen tot het verlengen van het motorturbineschip „Hanne Tholstrup" en een zusterschip daarvan, de „Lisbet Tholstrup", die over enkele maanden in dok gaat. Te klein Zuster MIJNSHEERENLAND On danks de financiële moeilijk heden waarmee het streek- centrum „De Beukenhof" in 1969 te kampen had, mag de stichting toch terugzien op een goed jaar, waarin weer veel activiteiten zijn ontplooid en veel plannen uitge voerd. Dit blijkt uit het jaar verslag over het afgelopen jaar, dat dezer dagen het centrum heeft verlaten. Gouden jubileum bij Hoek's Schiedam Haaks U' WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 SCHIEDAM De nieuwe cursus voor het diploma EHBO, georgani seerd door de Schiedamse afdeling van deze vereniging, begint op maan dagavond 14 september in de boven lid van het gebouw Volkshuisvesting Wcstmolenstraat 26. Een avond later, namelijk op 15 september, wordt er in dezelfde zaal een cursus EHBO ge geven voor gevorderden. Beide cursusavonden beginnen om half acht en worden om half tien be goten. Aanmelding kan geschieden hij de volgende adressen; Mevr. E. Kockx-V. Gerven, Mgr. lenslaan 402; dhr. J. P. de Ruiter, piepenbrockstraat 45; dhr. A. van Katwijk, Galileistraat 17a en bij het secretariaat Vlaardingerdijk 335 a. Tel. 264188. Inschrijvingen van werk gevers voor leden van hun personeel wonden eveneens gaarne ingewacht. In de week van 17 t/m 22 augustus wordt de collecte voor de EHBO ge houden. Collectanten kunnen de bus- jen afhalen op zaterdag 15 augustus in het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen, Lange Haven 73. CORPUS CHRISÏI De orkaan Celia" heeft tenminste aan 25 men sen het leven gekost. Vier doden wa ren te betreuren op Cuba en 21 in de Verenigde Staten. MAASLUIS De gemeenteraad bereidt haar besluiten kenne lijk meer dan grondig voor, aleer ze in de openbare raadsvergadering te brengen. Nagenoeg alle vierentwintig agendapunten van de gisteravond gehouden vergadering gingen tenminste zonder meer onder de voorzittershamer van burgemeester W, van Dqck door, inclusief een toch niet alledaags voorstel van het college van B. en W. om voor een slordige zevenentwintig miljoen gulden het Maa- sluise huizenbestand uit te breiden met 563 woningwetwoningen in étage- en hoogbouw in het bestemmingsplan „Djjkpolder I". Niemand van de overigens door va kanties niet volledige gemeenteraad achtte het nodig welke kanttekening dan ook te plaatsen bij dit ingrij pende voorstel van het college dat toch bepalend is voor het gezicht van de nieuwe wijk Dijkpolder. De conse quentie van het besluit is immers dat er een torenflat van zestien woonla gen verrijst in de zuidelijke hoek van het bestemmingsplan drie flatblok- ken in respectievelijk tien veertien en zes lagen langs de noordwestelijke grens van het plan en twee flatblok- Natuurlijk PLATENBONNEN halen bij: DJAKARTA Een vroegere Indo nesische stewardess, mevrouw Kar- tini Manoppo, heeft voor sensatie in Djakarta gezorgd met de mede deling dat zij een driejarig zoontje heeft van de onlangs overleden ex- president Soekarno. Volgens mevrouw Manoppo is het kind op 17 juli 1967 geboren in Er langen in West-Duitsland. Mevrouw Ratna Sari Dewi, vierde vrouw van Soekarno, heeft zich onmiddellijk na de sensationele verklaring sceptisch uitgelaten over de betrouwbaarheid ervan. Ze zei dat Soekarno vanaf 1969 in zijn paleis in Bogor heeft ver bleven waar hij nauwlettend door de militairen werd bewaakt. Zijn doen en laten werd dan ook op de voet gevolgd. Wel erkende zij dat vroegere ste wardess een bezoek heeft gebracht aan het huis waar het lijk van Soe karno lag opgebaard. Zij had toen «en jongetje bij zich tegen wie ze bij het binnenkomen zei: „Kijk, daar ügt je vader". Van haar kant heeft mevrouw Manoppo nog gezegd dat Soekarno haar geld had gegeven zodra hij wist dat zij in verwachting was om een jaar in West-Duitsland te kunnen verblijven. ROUBAIX De 31-jarige Franse chauffeur Germain Ler.ard heeft vanochtend bekend een lifter te heb ben doodgestoken. Daarna heeft hij diens vrouw aangerand en met een mes bewerkt. Lenard werd gisteren in de Noord franse stad Roubaix gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij de moord, die werd gepleegd op de autoweg AntwerpenLuik. Hij maakte met een koelwagen met kaas regelmatig reizen naar België. De wagen werd voor de deur van zijn werkgever gevonden. Eerst werd de 25-jarige vrouw van de vermoorde lifter gewond op de weg tussen Antwerpen en Luik ge vonden. Zij vertelde dat de vracht wagenchauffeur tussen Gent en Ant werpen haar man doodstak en uit de wagen had gegooid. Daarna werd zij door hem aangerand en met een mes bewerkt. ROTTERDAM De bewoners van de Prins Alexanderpolder hebben er schoon genoeg van. De kruising van de Prins Alexander- laan met de Hoofdweg blijft on danks de daar geplaatste ver keerslichten slachtoffers eisen. Meestentijds komt dat doordat het verkeer van de Hoofdweg hier een te hoge snelheid heeft en als de verkeerslichten op rood springen niet bijtijds kan stop pen. Het Sociaal Wijkopbouworgaan Prins Alexanderstad" heeft de zaak nu zelf mede in de hand genomen door aan de Hoofdweg een heel eind voor de verkees- lichten een bord te plaatsen met het verzoek af te remmen. Of het helpen zal? KANTOREN DAGBLAD "DE ROTTERDAMMBT, bijkantoor SCHIEDAM: Lange Kertulraat 82, tet. 266382; '«doctle; It. M. van Houwelingen, Jutianoiaoii 84. tel. 265764; klachten bezorging: Joh. Grönefeld, Singel 93, tel. 263538, 18.30 - 19.30, zoter- <logi 18-19 uur. RUKANTOOR VLAARDINGBh: Smalle Hoven- «troot 11, tel. 346775; redactie: Witte do With- itraot 25, Rotterdam, telefoon 115588, toeilel 156. Klachten bezorging: H. Verheij, Diepen- brcckjireot 41, tel. 343345, maandag f.e.m vrijdag 18 - 19.30 uur en zaterdag 18 - 19 uur AGENTSCHAP MAASSLUIS: P. C. Wejtein. Bil derd»|klaan 60, tel. 8905. Alarmnummer voor luchtvervuiling en melding ge luidshinder voor Schiedam en Ylaardingen: tel 262626. VLAARDINGEN Donderdag wordt in de Stadsgehoorzaal de eerste speelfilm van Bert Haanstra „Fanfa re" vertoond. De film die bij het ver schijnen een groot succes was, zal ook nu nog het publiek een leuke avond bezorgen. De perikelen in het fanfarecorps van het dorpje Lagerwiede en het concours waar het allemaal mee be gint zuilen ongetwijfeld zorgen voor enkele uren aangenaam vertier. Vooraf wordt de documentaire „Glas", eveneens van Bert Haanstra vertoond. De aanvang van de voor stelling is om acht uur. Behalve -donderdag en vrijdag wordt de film ook maandag 10, dins dag 11 en woensdag 12 augustus ver toond. "Woensdag is er tevens om twee uur een matinee. Vanavond en morgenavond is in de Stadsgehoorzaal de film „Een raar stel' 'te den. Zaterdagavond om acht uur geeft het American Youth Symp hony Orchestra een concert in de zaal. et** ken elk in zes lagen bij de zuidooste lijke en de noordoostelijke grens van het plan. Het geheel wordt gerealiseerd door de Industriële Bouwmaatschappij Elementum W.V. te Maassluis die zo langzamerhand samen met Eurov/o- ningen N.V. de hele gemeente heeft gemaakt tot wat ze nu is. Als de hui zen er eenmaal staan zal het beheer en de exploitatie ervan in handen worden gegeven van de woningstich- ting Woningbeheer". De raad besloot hiertoe in één adem met het goedkeu ren van het voorstel om de kredieten te voteren. Het is gewoon allemaal van een leien dakje gegaan in Maassluis gis teravond. Burgemeester Van Dijck kon het nauwelijks aangetikt krijgen met zijn hamer zo snel vlogen de verschillende voorstellen door de mo len te beginnen met het voorstel om met ingang van 1 september a.s. vier in plaats van drie wethouders te be - nomen. Dit was gebaseerd op artikel 86 van de Gemeentewet dat zegt dat in gemeenten van meer dan 20.000 maar niet meer dan 100.000 zielen naar goedvinden van de raad drie of vier wethouders mogen zijn. Een be sluit om tot de aanstelling van een vierde man over te gaan hoeft niet door een hogere instantie te worden goedgekeurd. Wel moeten G.S. het besluit om deze vierde functionaris een jaarwedde uit te betalen eerst nog goedkeuren. De financiën hebben overigens een grote rol gespeeld in de gisteravond genomen besluiten. Na een serie voorstllen om op grond van artike1 7? van de Lager Onderwijswet 1920 een groot aantal Maassluise scholen op hun verzoek te voorzien van meubi lair leermateriaal en enkele televisie toestellen kwam een voorstel op tafel om de Stichting Dienstverleningscen trum tegemoet te komen in het doo- haar geleden exploitatietekort dat wordt geraamd op ƒ156.950-. Op grond van de sinds 1 januari 1967 van kracht zijnde voorlopige rijksbijdra geregeling dienstencentra bej'aarden" kan immers een gemeente waarin zich een dienstencentrum bexdndt dat aan de eisen voldoet die in de rege ling worden genoemd in aanmerking komen voor een rijkssubsidie in het door de gemeente verleende subsidie. In dit Maassluise geval houdt dat in dat het rijk de helft van de gemeen telijke steun voor zijn rekening neemt. Een laatste besluit waarover ,- de raad ook niet nad op te merken was de wijziging van de Havengeld-ver ordening. Op voorstel van Rotterdam dat samen met Dordrecht Maassluis Schiedam en Vlaardingen in 1.965 een gemeenschappelijke regeling voor het havengeld aanging worden de tarie ven met 25 procent verhoogd. Volgens B. en W. van Rotterdam is een derge lijke verhoging noodzakelijk in ver band met de aanmerkelijke verslech tering van de rentabiliteit van het Rotterdamse havenbedrijf. Het Maassluise college sluit zich hierbij graag aan want ook de tekor ten van de exploitatie van de Maas sluise haven stijgen met het jaar een stijging die voor een niet onaanzien lijk deel is toe te schrijven aan de vernieuwing van de kademuren in de haven. De verhoging van de tarieven die op 1 oktober a.s. ingaat betekent voor Maassluis een jaarlijkse meerop brengst van twintigduizend gulden. Degenen die op 1 januari van dit jaar een jaarabonnement hebben genomen voor zeesleepboten hoeven dit jaar nog niets bij te betalen. HOEK VAN HOLLAND —Heel weinig kinderen, die in de gemeente wonen gaan in de schoolvakantie zwemmen in het instructlebad aan de Tasmanweg. Zij krijgen in die tijd ook nauwelijks gelegenheid om van het bad gebruik te maken, omdat het dan bijna dagelijks bezet wordt door grote groepen kinderen van de Rot terdamse vakantieschool. Het bad is destijds aangelegd door de gemeente Rotterdam als noodvoor ziening. Als kuip van zestien bij zes meter en met een maximale diepte van 1.40 meter is het zeer geschikt voor het instruktiezwemmen, maar voor het zogenaamde „vrij zwemmen" is de accommodatie duidelijk niet voldoende. WASHINGTON Shell heeft van het Amerikaanse ministerie van land bouw dertig dagen de tijd gekregen om op de- Vapona-strip dé waarschu wing te plakken, dat de strip niet ge bruikt mag worden in keukens, res taurants en andere plaatsen waar voedsel wordt toebereid. Moch de Shell in gebreke blijven dan zal de verkoopvergunning, die in 1963 ondanks verzet van de Ameri kaanse dienst voor de Volksgezond heid werd verleend, worden inge trokken. COO P TUINBOUWVEILING TERDAME.O. KOT- ROTTERDAM, 5 aug. —Staande glas komkommers 90 en op: 21-24, 75 16-17, 60 15-16, 50 15, 40 15, 35 15; Kromme komkommers 15; Tomaten: A 303-330, B 290, C290-305; Stam bonen 40-59; Snijbonen 35-70; Andij vie 26; Postelein 20. Aanvoer; 9500 tomaten, 119.000 komkommers en 6.000 kromme komkommers. aSCHIEDAM Op het parkeerter rein van de Broersvest draait deze wek de jaarlijkse Schiedamse kermis. Deze kermis die tot zaterdag duurt, is niet groter dan andere jaren. Ook is het aantal attracties niet nieuwer dan anders, of het moet zijn dat het aan tal goktenten is toegenomen. Tot op heden is het kermisbezoek redelijk. Het zal overigens misschien de laatste kermis zijn die op zondag gesloten is. In de gemeentelijke la ligt nog steeds het voorstel de kermis volgend jaar ook op zondag open te stellen. Hierin zal echter de nieuwe gemeenteraad een beslissing moeten nement ia^'-Bsssa Til» BELFAST In de katholieke wijk van de Noordierse hoofdstad Bel fast hebben zich voor de zesde achter eenvolgende nacht incidenten voor gedaan. Demonstranten raakten her haalde malen slaags met Britse mili tairen. Ook in Londonderry is het onrustig geweest. Auto's werden in brand ge stoken en in een fabriek brak, door benzinebommen, brand uit. 8#3 Het nieuwe scheepsgedeelte was gefabriceerd aan de Vulcaanhaven. Een drijvende kraan van Wilton- -Fijenoord, de Mammoet, transpor teerde het enorme gevaarte (lengte 17.80 meter en gewicht 120 ton) naar de Koningin Wilhelminahaven, waar de sinds vorige week in dok liggende „Hanne Tholstrup" doormidden was gezaagd. Het nieuwe scheepsgedeelte moest gistermiddag tussen het voor- en achterschip worden geplaatst. Dit lukte na enkele spannende uren, waarin het werfpersoneel me nig zweetdruppeltje „produceerde". De operatie verliep overigens niet zonder moeilijkheden omdat de ruim te tussen voor- en achterschip van de „Hanne Tholstrup" te klein bleek te zijn. Met een lier moesten de beide scheepsdelen verder uit elkaar wor den getrokken, maar deze machine bleek niet op dit zware karwei bere kend te zijn. Na enige vertraging slaagde men er in het voorschip in beweging te krijgen, waarna het nieuwe middengedeelte door de drij vende kraan kon worden geplaatst. Op deze manier werd het schip binnen enkele uren met bijna twintig meter verlengd. De verlenging was nodig, omdat de „Hanne Tholstrup" die evenals het zusterschip is inge richt voor het vervoer van onder druk staand vloeibaar gas en ammo niak, er een derde tank bijkrijgt. De bestaande tanks hebben een diameter van 6.30 en een lengte van zeventien meter. De derde tank, die eveneens bij HVO wordt gemaakt, heeft de zelfde diameter, maar een lengte van 17.80 meter. Deze ogenschijnlijnlijk kleine vergroting breidt de ladingtan- kinhoud uit met maar iiefst 55 pro cent tot ongeveer 1400 ton. De nieuwe ladingtank heeft een gewicht van ne gentig ton. Deze wordt op speciale fundatiestoelen aangebracht, waarna het schip wordt afgewerkt. De diepgang van het schip wordt door de verlenging eveneens vergroot en komt nu op 3.90 meter, het laad vermogen van de „Hanne Tholstrup" neemt daardoor toe tot ongeveer 1200 ton, een vermeerdering van maar liefst 75 procent. De oplevering van het verlengde schip wordt verwacht in de tweede week van september. Half oktober wordt een begin gemaakt met het verlengen van de „Lisbet Tholstrup'". Dat het stichtingsbestuur 1969 ook ziet als een bewogen jaar blijkt wel uitde zinsnede: „De Beukenfof' stond voortdurend op de tocht - en de sym bolische weergave van dat feit op de omslag van het jaarverslag, dat het centrum toont, gebeukt door forse stormwinden. Voorlopig is het onheil, dat het centrum zou moeten worden gesloten bij gebrek aan voldoende financiën, afgewend doordat diverse gemeenten al in 1969 gesloten een gulden per inwoner voor „De Beukenhof" be schikbaar te stellen. Wel vraagt men zich in het verslag af of het verant woord moet wonden genoemd, dat en kele gemeenten met hun beslissing over de gevraagde gulden hebben ge wacht tot 1970. Het accent van de werkzaamheden van het centrum kwam in 1969 steeds meer te liggen op service-verlening, SCHIEDAM Tijdens een druk bezochte receptie in een van de zalen van het café-restaurant Rijnmond aan het Nïeuwiandplein heeft de heer A, Bergkotte het feit herdacht, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij F.V. Hoeks Machine en Zuursloffa- briekin Schiedam. De heer Bergkotte (63) vervult de funktie van hoofdkassier. Nadat eer der op de dag de beide directeuren drs. A. P. de Hon en ing. W. J. Hoek de heer Bergkotte thuis hadden opge zocht en hem daar een enveloppe on der couvert hadden overhandigd, was het gistermiddag de beurt aan de tal rijke vrienden en relaties van de fa milie Bergkotte, die in het verre ver leden trainer is geweest van Hennes DVS. Tijdens deze receptie speldde de voorzitter van de Schiedamse af deling van de Mij. van Nijverheid en Handel ing. H. Hoek, die tevens pre sident-directeur is van het bedrijf waar de heer Bergkotte 50 jaar werkt, hem de gouden eremedaille van de Mij. op. Tevens kreeg hij het getuigschrift van deze hoogbejaarde vereniging. Daarnaast kreeg de familie Berg kotte ook tal van andere geschenken onder couvert van de ondernemings raad, relaties en personeel. Daarnaast moest de familie Bergkotte nog tal van handen drukken. en op het werk in de op advisering dorpen. Er zijn het afgelopen jaar uiteenlo pende cursussen gehouden in „De Beukenhof". Er was een middagcurs us voor kleuterleidsters, een vervolg cursus pottenbakken, een cursus voor de hervormde vrouwendienst, een cursus handenarbeid en een cursus voor ambtsdragers. In samenwerking met de volksuni versiteiten werden cursussen kunst nijverheid, Frans, Duits en Engels ge geven. Het jaarlijkse jeugdfestival Artisjop was ook in 1969 weer geheel in handen van de jongeren. Hoewel het aantal deelnemers aan het festi val geringer was dan andere jaren mag toch van een geslaagd festijn worden gesproken, aldus het jaarver slag. In het afgelopen jaar verscheen te vens voor de eerste maal het infor matieblad van het streekcentrum „Haaks". Aan het eind van het jaar werd het blad iedere maand in zeven gemeenten in de Hoekse Waard huis aan huis bezorgd. Hoewel de finan ciering van het blad enige zorgen baart, voorziet het in een behoefte. Het geeft informatie over de georga niseerde activiteiten en toont verder wat er zoal meer inhet centrum wordt gedaan. Verder maakte „De Beukenhof" zich verdienstelijk door behulpzaam te zijn bij het houden van enquetes, er is een gesprek op gang gebracht met maatschappelijk werkers en werksters in de waard en achter het centrum is gelegenheid gegeven voor kamperen. De mogelijkheid dit uit te breiden wordt nog nader bestudeerd. Tenslotte maakt het jaarverslag melding van de verbouwing van het centrum. De zolder werd omgetoverd in een royale ruimte voor de admi nistratie en een werkruimte voor sta giaires aan het centrum. DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft de 37-jarige D.B, uit Den Haag, die op 27 september van het vorige jaar een 71-jarige weduwe op afschuwelijke wijze mishandelde, veroordeeld tot anderhalfjaar gevan genisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstellingvan de regering. De man had getracht de weduwe geld af te persen. Toen dit geen re sultaat opleverde duwde hij de steel van een mattenklopper in haar on derlichaam en vervolgens een aar dappelschilmesje. De vrouw werd pas een week later zwaar bebloed in bed gevonden. Inmiddelshersteld. Ml

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1