KVP, ARP en Communist wethouder cm in oppositie Collé wordt in Schiedam Moeilijke trapveldje situatie door bij woningen Druk dienst jaar sociale Vlaardingen SPECIAAL TERREIN IN HOLY Vlaardingen legt de nadruk op recreatie Afscheid van Vlaardingse politiechef Verwarrend Extra wandelmars op 3 augustus Stadszegel bij lustrumconcert Amerikanen Cariflonconcert in de Grote Kerk Intrede ds. Verhoef te Vlaardingen Brandweerman in kokend water Boerderij in Vlaardingen wordt manage Daders overval in Borcnlo gearresteerd Goede Bachher- denking door Addie de Jong Avondvierdaagse weer gestart in Hoek van Holland Lampionoptocht besluit vakantiefeest Gloeiend glas Stereo-versterker gestolen £)E ROTTERDAMMER PAGINA 3 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970. Kosten Democratisch «f fvm Uitbreiding Doorn Urgentie lTj AARDING EN Op zaterdag 8 „ueusIus, de sluitingsdag van de va- Sieweken, wordt er een extra «ffldelmars gehouden. Het comité vj'.-dvakantievreugd, dat tot op he- im onder hoogspanning heeft moeten werken om aan de stroom van deel nemers en deelneemsters aan de di verse aktiviteiten het oofd te kunnen bieden, 'heeft deze -wandelmars in het "oeramrna ingelast, om alle kinderen de gelegenheid te geven, de speciale jeugd vakantie vreugd-medaille te verdienen. De kinderen moeten zich zaterdag- middag verzamelen bij het Clubge bouw De Hollandiaan in park >t Nieuwelant, Er wordt onder leiding gewandeld in groepen van 30. De af ie leggen afstand bedraagt circa 10 kilometer. De kosten zijn 0,75. Alle deelnemers krijgen onderweg een verfrissing aangeboden. Kaartverkoop elke dag a'ande Visbank. VLAARDINGEN Op 8 augustus tijdens het lustrum-concert, dat The American Youth Sympony and Cho rus geeft in de Stadsgehoorzaal, zal de burgemeester, mr. J. Heusdens persoonlijk het historisch stadszegel van Vlaardingen en een speciaal ver vaardigde oorkonde overhandigen aan Dr. Donald MacCathren, hoogleraar aan de Duguesne University in Pitts burgh, tevens leider en dirigent van de A.Y.S.C. Het Is namelijk de vijfde maal, dat de A.Y.S.C. in Nederland concerteert. Ze begonnen in Den Haag, drie jaar geleden concerteerden ze in Helmond, laama in Vlaardingen, waar de zaal te Klein bleek voor het aantal belang stellenden en verleden jaar in De Doelen te Rotterdam, waar het koor en orkest bijzonder goed tot hun recht kwamen. Het koor werd bijzonder hoog ge waardeerd, vooral omdat het a capel- la zong. Op veler verzoek wordt nu dit lustrum-concert in Vlaardingen gehouden. Deze maal zal er bijzonder veel belangstelling van officiële zijde zijn. VLAARDINGEN Liefhebbers van carillonmuziek kunnen vrijdag avond bij het zomeravondconcert dat van acht tot negen wordt gehouden hun hart ophalen. Op het Oranjeca rillon in de toren van de Grote Kerk op de Markt is dan Raymond Kelder- mans te beluisteren, beiaardier van the Thomas Rees Memorial Carillon te Springfield (USA). Naast enkele werken van Schubert, Tschaikowsky en Beethoven speelt Raymond Keldermans Amerikaanse en Nederlandse volksliedjes. VLAARDINGEN Zondag zal ds. "VY, W. Verhoef intrede doen als pre dikant van de be .rmde wijkge- meente „Ichtuskerk". Dat gebeurt tij dens een dienst in de Ichtuskerk, van Maerlantlaan 2, die om 5 uur begint. Vooraf zal in dezelfde dienst ds. Ver hoef worden bevestigd door ds, C. H. vanRhijn uit Apeldoorn. Ds. Verhoef is in geboren. Hij begon zijn 'ambtswerk in de hervorm de kerk in 1955 als vicaris in Voor burg. Op 7 febr'uari 1960 deea hij in trede in Hoenderloo, Ds. Verhoef geniet vooral bekend heid door zijn werk bij „Vuur". (Van één onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgende maand krijgt Schiedam drie nieuwe wethouders namelijk de heren C. Bolmers (PvdA), drs. J. Houtman (WD) en B. E. Collé (CPN). Met de heer Collé doet voor de eerste keer een communist zijn intrede in het college van B. en W. Hij heeft dit te danken aan de weigering van KVP, ARP en CHU een wethouder te leveren. De huidige wethouder voor onderwijs en culturele zaken, me vrouw G. D. Verwey-de Graaff (PvdA), zal in het nieuwe college terugkeren. De heren Houtman, Bolmers en Collé nemen de plaatsen in van de socialist J. Scheffers en de KVP'er Van Kinderen en de PCG (AR/CHU combinatie) vertegenwoordiger M. Eykenaar. De PCG en de KVP blijven buiten het college. Dit was het resultaat van de verga dering van het seniorenconvent, de bijeenkomst van alle fractievoorzit ters uit de gemeenteraad, die gister avond werd gehouden..Dit resultaat kwam niet onverwachts, want tijdens een vorige bijeenkomst van het se- niorencomvent verstrekte de nu af tredende wethouder Van Kinderen namens de KVP en de PCG een ulti matum. „If er jomen twee terug in het nieuwe college of er komt er niet een", zei hij toen Alleen de komende wethouders be noeming van de directeur van de Schiedamse sporthal Margriet, Cor Bolmers, kwam als een grote verras sing. Hij gaat de plaats innemen van de heer J. Scheffers, die wel als raadslid terugkeert en naar alle waarschijnlij kheid fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid zal worden. De fractie die de wethouders leve ren, PvdA., WD, D'66 en CPN, en met 23 van de 37 zetels de 'meerder heid in de gemeenteraad hebben, stonden mamelijk op het standpunt dat er uitsluitend wethouders moeten komen die van hun functie een volle dige dagtaak maken. De heer Schef fers is al bijna 40 jaar verbonden aan de bij het NVV aangesloten Neder landse bond van Vervoerspersoneel en denkt er niet over, deze functie op te geven. Dat de KVP PCG, daarbij gesteun door de SGP'er Knipscheer, met 14 zetels de komende vier jaar buiten het college vanb en wblijven, bleek gisteravond na een urenlang debat waarin eerst de KVP woord voerder Van Kinderen, daarbij ge steun door de nieuwe fractievoorzit ter van de PCG, het Tweede-Kamer- ROTTERDAM Of de bewoners van de Hooguadestraat in Overschie «en stem hebben gehad in het tot stand komen van een openbaar Jeugd voetbalveld je een „trapveld je"is ons niet bekend. De Wijkraad voor Overschie heeft hierin de afdeling sport en recreatie ter gemeentesecretarie van Rotter dam geadviseerd. Wat echter was te verwachten is gebeurd: er zijn legio klachten van de bewoners over scha de aan ramen, aan planten en strui ken in de tuinen, aan andere eigen dommen. Er is een „ballenvanger" achter de doelpaal aangebracht in de vorm van een hek van viei' en een halvu meter hoogte. Dat had tot gevolg, dat de benedenverdieping van de beide achter dit doel gelegen huizen eniger mate was beschermd. Een gezin is inmiddels verhuisd: men vond de situatie te gevaarlijk worden, ook al omdat van politiezijde werd gezegd, dat ballen die in huis kwamen „maar ingenomen moesten worden", hetgeen leidde tot spannin gen tussen bewoners en voetballende jeugd. De afdeling sport en recreatie van de Rotterdamse gemeentesecretarie constateert dat dit „trapveldje" er is gekomen op aandringen van de wijk raad voor Overschie. De gemeente Rotterdam kan niet aansprakelijk worden gesteld voor schade, omdat net hoge hek is geplaatst, er zijn dus maatregelen genomen. Of die maatre- p-en voldoende zijn, is een andere kwestie. Een 'ambtenaar zal pools hoogte nemen. Van de zijde van de Overschiese wijkraad wordt gezegd, dat deze op een. vraag betreffende suggesties voor een trapveldje een aantal suggesties heeft gedaan, waarin onder meer de ze plaats is genoemd. De raad geeft toe dat er klachten zijn, maar heeft ook de indruk dat er wel eens moed willig over het hek heen wordt ge schopt. De wijkraad meent echter, dat het hier woningen van de gemeentelijke woningstichting betreft, zodat de schade aan ruiten en dergelijke snel wordt gerepareerd. De afstand tussen het voetbalveldje en de woningen is zes meter. Over schade aan meubilair en andere eigen dommen va nde bewoners zwijgt de wijkraad. f. lid voor de CHU dr. H. A.' Schuring, het voorstel deed, het college uit te breiden tot vijf wethouders met de verdeelsleutel, twee PvdA., een VVD, eenPCG en eenKVP. De heer Van Kinderen wees hierbij op Vlaardin gen en Delft, die in september ookvijf jwethouders zullen leveren. Hij wees verder op de taken die 'het college moet verwerken, waaronder de sa menwerking met het openbaar li chaam Rijnmond, de reconstructie van de oude binnenstad, de verder stadsuitbreiding en de welzijnsvoor ziening. De andere fracties voelden, echter niets voor een vijfde Schie damse wethouder. Alleen de WD liet een afwijkend geluid horen. De toekomstige wethou der drs. J. Houtman zei dat zijn frac tie instantie al had voorgesteld over te gaan tot vijf wethouders, maar dat dan de gehele raad er achter moest staan. Vooral de Partij van de Arbeid voelde niets voor deze vijfde wethou der, waarbij woordvoerder dr s.J.Si- mons zei dat zo'n vijfde wethouder de gemeente de komendevier jaar zo'n vier totvijf ton gaat kosten. Dit werd later weer aangevallen door de KVP'er van Kinderen, die zei dat een wethuder in Schiedam ongeveer ƒ37.000 per jaar verdient. Hij snapte niet 'hoe de heer Simons dan op een ton per jaar komt. De discussies werden steeds feller en met name de fractievoorzitter van de PCG, dr. H.A. Schuring, kreeg het aan de stok met zijn socialistische collega, drs. J. Simons. De heer Schuring zei dat hij het een democratische zaak vond dat, als de PvdA PPR combinatie met 14 raadszctels twee wethuders gaat le veren, terwijl er daarnaast nog een socialistische burgemeester C. A. Roelfsema is, de KVP/PCG/SGP combinatie (eveneens met 14 raadszc tels) ook recht heeft op twee wethou ders. Binnen tien minuten had men de oplossing gevonden. Nog deze week zal worden beslist over de por tefeuilleverdeling. VISSERIJBEIUCHT VLAARDINGEN VLAARDINGEN, 6 aug. Aan voer: VL 110, 49; VL 90, 102; VL 7, 25; VL 1, 102; VL 34, 92; VL 131, 79; VL 121, 54; VL 103 105; VL 16, 67. Prijzen: kleine maatjes en volle 137 - 143; grote volle en maatjes 130 - 131; grote volle en maatjes zout 128 - 134. Het seniorenconvent zonder wet houder rond de tafel; in september zitten PCG en KVP in de gemeente raad. :i i- 9 De socialist Cor Bolmers (38), in september voor het eerst socialistisch raadslid cn direct al wethouder. Hg is momenteel directeur van de Schie- damsche sporthal Margriet. HOEK VAN HOLLAND Met een legioen van 1700 tippelaars is dins dagavond de avondvierdaagse gestart. Met een groot enthousiasme begonnen de wandelaars, onder wie opnieuw een groeiend aantal buitenlanders, aan hun zeven, tien of vijftien kilo meters. De weersomstandigheden waren zo dat het prettig wandelen was. De route voerde door de meest fraaie de len van Hoek van Holland, met af wisselend bos en strand. De commissie van de V.V.V. avond vierdaagse had de zaken weer uitste kend voorbereid. Aan de startbureaus werden de honderden deelnemers snel op weggeholpen en langs de rou te zorgde de politie voor de nodige beveiliging van de oversteekplaatsen. De EHBO-ers namen de blaren en andere kleine verwondingen vo or hun rekening, zodat er slechts weinig uitvallers waren op deze dag. Dat de avondvierdaagse steeds meer internationale allure krijgt, was al bekend. Dit jaar telt men echter twee deelneemsters die wellicht het record op hun naam brengen wat af stand betreft. Het zijn de zusjes Ellen en Mara Frey uit Califomie in Hoek van Holland met vakantie die de eerste avnod goed volbrachten. VLAARDINGEN De gemeentelijke sociale dienst heeft het drukker dan ooit. De aanvragen of geestelijke en financiële bijstand zijn nauwelijks bij te benen, ook al is de personeelsbezetting met name in het vlak van de maatschappelijk werkers het afgelopen jaar aanzienlijk uitgebreid. Voor een deel wordt dit veroorzaakt door een sterke stijging van het aantal aanvragen om financiële bijstand, een stijging die in het jaarverslag van de dienst leidt tot de conclusie dat men zich meer en meer bewust wordt van het recht dat een ieder op bijstand beeft. weg-noord, met als doel het uitwisse len van gegevens, unificatie van de normen en het gezamenlijk tot stand brengen van voorzieningen waarvoor de afzonderlijke gemeenten zelf dik wijls te klein zijn of die uit prakti sche overwegingen beter in regionaal verband kunnen wo rden gereali seerd. Deze stijging is ;des te duidelijker te constateren geweest sinds de socia le dienst per 1 januari 1969 de geeste lijke hulpverlening ook organisato risch losmaakte van de financiële, in een poging aan het gemeentelijke maatschappelijk werk een eigen ge- zichtte geven. Dat is ruimschoots gelukt, en er zijn volgens het jaarverslag bewijzen te over geleverd dat een eigen leven van de immatriele hulpverlening van overheidszijde mer dan vrantwoord is. In het eerste jaar immers werden door vir gekwalificeerde maatschap pelijke werkers 2178 clienten gehol pen. VLAARDINGENZaterdagavond zal een lampionoptocht de drie va kantieweken besluiten. Om acht uur wordt iedereen die wil meelopen ver wacht in de Mozartiaan, te hoogte van de Dirk Schaferstraat. De route is niet bijzonder lang en daardoor ook geschikt voor kleine kinderen. De mars trekt door de volgende straten: Mozartiaan, Maassluissedijk, Markt, Hoogstraat, Peperstraat, Kuiperstraat, Fransenstraat, Veerplein, Bothastraat, Heemraadstraat, Markgraaflaan. Van der Driftstraat, Potgieterstraat, Groen van Prinstererstraat, Thorbeckestraat, Mr Troelstrastraat, Dr A. Kuyper- straat, Broekweg. Ter opluistering van het geheel trekken het muziekkorps „De Pij pers" en „Liberie" mee. Op het marktterrein aan de Broekweg begint om negen uur een muzikale show van het Hilversumse tamboer- en pijper korps „Beatrix". Het korps komt dan regelrecht van het wereldmuziekcon cours te Kerkrade. De toegang tot lampionoptocht en feestterrein is gratis. SCHIEDAM Bij een brand in ver Verenigde Glasfabrieken aan de Buitenhavenweg heeft een brand weerman ernstige tweedegraads brandwonden opgelopen, toen hij in een put kokend bluswater stapte. De brand die naast een van de smelto vens ontstond kon zich snel uitbrei den, doordat.de afvoer van deze oven verstopt was én het vloeibare roodg loeiende glas de werkplaats inliep De bedrijfsbrandweer riep dan. ook spoe dig de assistentie van het gemeente lijke brandweerkorps in. Hoewel de blussing een verslikkende hoeveel heid stoom veroorzaakte, slaagde men er in de brand spoedig met twee stra len te onderdrukken. Het gevolg van jeen en ander is echter wel geweest, dat de werk zaamheden de vier man boven het hoofd dingen groeien. Het bleek niet mogelijk a,Ue aanvragen om immate riële hulp te behandelen, te begelei den en tot een redelijk einde te bren gen. De praktijk wees na enkel maan den al uit, dat een uitbreiding met zker twee man noodzakelijk was. Ook deze uitbreiding is inmiddels al niet meer voldoende, zodat men nu streeft naar een uitbreiding tot tien deskundigen, In het afgelopen jaar is ook steeds sterker de gedachte gaan groeien aan een samenwerking op sociaal vlak binnen rijnmond-verband. Informele contacten werden onder houden met wethouders van sociale aangelegenheden en directeuren van sociale diensten uit de regio Water- VLAARDINGEN Als de gemeen teraad vanavond geen beletselen op werpt, gaat de Vlaardingse aannemer P. Both aan de Holyweg tussen Vlaardingen en Schipluiden een res taurant met een manege, exploiteren. Daartoe heeft hij verzocht het pand Holyweg 57 te mogen huren. Dit pand wordt nu nog gebruikt als boerderij. Voor de exploitatie van het paarden- centrum een perceel grond van S0Q0 m2 nodig. De begrenzing van het door de heer Both te huren gebied is reeds bepaald. B. en W. achten het verantwoord de boerderij te verhuren, omdat deze nog in goede staat is. Het college vindt de bestemming, die de heer Both aan de boerderij wil geven, al leszins aanvaardbaar. De huurprijs van het pand met de bijbehorende grond is gestelt op ƒ6400,- per jaar. De bijkomende lasten vijn voor reke ning van de huurder. ifil v* VLAARDINGEN Holy-Zuid krijgt een recreatieterrein dat wordt omsloten door de Patrijsstraai, de Spechtlaan, de Palingstraat en de Sperwerlaan. Op dit terrein (14.000 m2) staan nu nog de mid- hal en de Holykapel, maar deze zullen binnenkort worden verwij derd. Een definitief voorstel tot inrichting van het recreatieterrein waarbij tevens wordt, voorzien in voldoende speelgelegenheid voor de jeugd, zal binnenkoft aan de raad worden voorgelegd. Hiermee kwam de gemeenteraad gisteravond tegemoet aan het verzoek van enkele Holywijkbewoners een re creatieterrein in te richten tussen de Albertine Agneslaan en de Lepelaars ingel. Dit terrein was echter bestemd voor de bouw van hoogbouwflats. Fa- trimoniums's Woningen zal hier bin nenkort een begin maken met de bouw van 180 summa-woningen. Deze gang van zaken was echter een doorn in het oog van enkele Ho lywijkbewoners die aan het gemeen tebestuur een brief schreven waarin werd gevraagd van de flatbouw af te zien en in deze omgeving een par kachtig milieu te creeren. Gezien de woningnood konden B. en W. hiermee niet akkoord gaan. Bovendien waren alle voorbereidende plannen al ge reed. Om nu enigszins tegemoet te komen aan de wensen van de Holy wijkbewoners werd het terrein waar op nu nog de nidhal en de Holvkapel staan, bestemd voor recreatie. Met dit plan ging de gemeenteraad graag ak koord. Datzelfde geldt voor het voorstel tot de bouw van vier gymnastiekza len in Vlaardingen. Deze zullen wor den gebouwd aan de Meidoomstraat- Seringestfaat, Florislaan Billiton- laan, Van Viandestraat en de Prof. Mekelstraat. Voor de bouw em eerste inrichting stelde de raad een krediet van bijna anderhalf miljoen gulden beschikbaar. Det projekt is de tweede fase in het streven van B. en W. een eind te meken aan het tekort aan gymnastiekzalen m Vlaardingen. Al eerder werd een krediet verstrekt voor de bouw van vier gymnastieklo kalen. Met de bouw van een zaal aan de Thorbeckestraat is inmiddels een be gin gemaakt, terwijl voor de zaal aan de Van Ma'anenstraat de plannen goedgekeurd zijn. Daarnaast zal een van de hallen op het terrein van de NV De Oude Lijnbaan worden ingericht voor twee turnzalen, terwijl de eerste voorstel len voor de bouw van een gymnastie klokaal instructiebad aan de Reiger- ROTTERDAM Vir Rotterdam mers, de 26-jarige H. J. de W., de 19-jarige M.A. de K., de 24-jarige A. G. J. 't S. en de 25-jarige G. H. T, band met de roofoverval op de 69-ja- xijn jwoensdag gearresteerd in ver- rige veekoopman Heijmans in Borcu- lo in de nacht van 21 op 22 juli, waarbij een geldbedrag van ongeveer 13000 werd ontvreemd. ij een onderzoek kreeg de gemeen tepolitie van Rotterdam aanwijzingen tegen de Rotterdammers. Na overleg met en nader verkregen informaties van de rijkspolitie in Borculo werden zij gearresteerd. Twee van hen zijn afkomstig uit de achterhoek en geen onbekenden in Borculo. In samen werking met de rijkspolitie in Borcu lo en dedistrictsrecherche in Apel doorn werd het onderzoek voortgezet. De verdachten hebben een beken tenis afgelegd. Zij worden ter be schikking gesteld van de officier van justitie in Zutphen. Het ontvreemde geld hebben zij inmiddels opgemaakt. laan in Holy de gemeenteraad reeds zijn gepasseerd. Met de totstandko ming van deze plannen is da eerste fase afgewerkt Omdat de staatssecretaris plotseling urgentieverklaringen verstrekte voor de bouw van zes gymnastiekzalen hebben B. en W. de plaatsen aange wezen waar de volgende vier turnza len moeten verrijzen. Wanneer de no dige gelden beschikbaar' komen, zal met de bouw hiervan een begin wor den gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming werd de bouw van twee verplaatsbare kleuterscholen aan het West-Nieuw- land. Deze komen in de plaats van het verouderde schoolgebouw, waarin thans de openbare kleuterschool De Klaproos en de prot. Chr. kleuter school prinses Irene ondergebracht zijn. De verplaatsbare kleuterscholen van het systeem Variel kosten een half miljoen gulden. Met het slopen van het bestaande schoolgebouw en het bouwen van de nieuwe kleuter scholen zijn slechts vier maanden ge moeid. De gemeenteraad slaagde er gisteravond niet in de ge hele agenda af te werken Vanavond om half acht beginnen de discussies over de inrichting van een „groene buffer" in midden-Delfland, die deeL, voor recreatie, deels voor land- en tuinbouw zal worden bestemd. Wethouder G. Walstra gaf gister avond een toelichting op het plan van de minister en een kritische kantte kening van de Vlaardingse rand voor sport en recreatie op de begrenzing van het gebied. DORDRECHT In de nacht van woensdag op donderdag is uit een vi trine, die hangt aan de schutting naast het postkantoor aan het Bagijn- hof, een stereo-versterker gestolen. De waarde hiervan is 795. De verstrker is eigendom van de heer Br'onsema. VLAARDINGEN In een officiële bijeenkomst neemt vrijdag 14 augus-- tus om half vier de heer J. W. F. Dorleyn afscheid ais hoofdinspecteur van het Vlaardingse politiekorps. Hij gaat zijn standplaats verlaten in ver band met zijn benoeming als stafdo cent aan de Nederlandse Politie-Aca- demie te Apeldoorn. De afscheids-bijeenkomst wordt ge houden in de kantine van het bureau van politie aan het Delftseveer 6. Na de bijeenkomst is er voor een ieder gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Dor- leyn-Nijhof. DEN HAAG besomming trawllogger; Sch 248 met j 980. Verder waren er donder dagmorgen vijf kustvissers aan de markt met in totaal f 15500 aan verse vis. Notering per kg: gr tong S.40-B.89, gr ia tong 6.75-8.85, ki m tong 7.16-7.49, tong 1 7.72-8.62, tong 2 8.12-8.40, tarbot 1 6-6.40, terbot 2 5-5,10, tarbo tï 3.80-4. tarbot 4. 25S-2.C0, griet 2 2.10-2J». Per 40 kg: gr m schol 41-47, m schol 36-48, kl schol 28-38, schelvis 2 18.80-28.80, kabeljauw 2 83-65, kabeljauw 3 13.80-19, ro de poon 1 75-», rode poon 2 15-45, schar 15.50-33, bot 10. wijting (gestript) 2S-S4. - Per 50 kg: verse makreel 14-45. Verder werden er 516 kantjes gezouten. haring aangevoerd.-Notering per kantje:- maatjesharing groen klein 120-141, maatjes- haring zout kl 132. Maatjesharing zout groot 124-130. Vrijdagmorgen verwacht men een trawi- logger aan de markt en ongeveer twintig kustvissers. - ROTTERDAM Hoe moeilijk het is, met verkeersborden juist datgene te bereiken wat men wil blijkt uit hetgeen er is gebeurd bij de Botlekweg, waar een voor rangskruising tot een normale kruising is geworden. Er kwam een bord, dat wij hierbij afbeelden. Maar voor automobilisten is het eerder ver warrend dan helpend: de voor-: rang van het van rechts komende verkeer blijft wel degelijk be- ROTTERDAM. Ter herdenking van Johann Sebastian Bach, die 220 jaar geleden op 27 juli is gestorven, heeft Addie de Jong woensdagmiddag op het Doelenorgel werken van deze meester gespeeld. Met de indrukwek- kende pedaalsolo van het „Preludium en fuga in C" opende de concertgever de middag. Vlot werd de fuga gespeeld. Geestig vertolkt werd het luchtige Vivace uit de ..Triosonate no. 6 in G", waarin ook het slol-Allegro zijn afkomst van de dans niet verloochende. Het kwam ons voor, dat de triller in het Lento wat te snel werd genomen, wat ook" later in het vierde van de Schübler- koralenhet geval was. Een weinig Handelachtig Klonk het „Concerto IV in C", dat een bewer king is van een concert dat' de op 19-jarige leeftijd gestorven Hertog Johann Ernst von Saehsen-Weimar heêft gecomponeerd. Het eendelige werk werd bijzonder levendig ge speeld. De zes Schübler-koralen, die hun naam ontlenen aan hun uitgever klonken vol schoonheid. Ook nu boei en deze prachtige orgelstükken van het eerste tot het laatste, maar het hoogtepunt blijft toch alijd het eer ste, „Wachet auf, ruft uns -die Stim- me". Daar Bach zelf maar een van zijn vele honderden composities van aanwijzingen voor de manier van voordragen heeft voorzien, hangt alle discussie over de uitvoeringspraktijk van zijn werken in de lucht Een twistpunt is altijd weer het be- gin van de kolossale „Passacaglia en fuga" in c. Kort geleden zette een buitenlandse organist de Passacaglia inet het volle werk in, maar gewoon- ljik begint men heel zacht om dan met een grootse stuwing naar het slot te komen. Dat deed ook Addip de Jong, die er met temperamentvolle muzikaliteit zijn zeer geslaagde con cert mee besloot. Het concert, dat Arie J. Keyzer za terdagmiddag op het Doelenorgel geeft, is weer gratis toegankelijk, evenals de tentoonstelling „Rondom het orgel". G. MDERSJANT

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1