**-99.= Sociologen „kraken" welzijnsnota Bejaarden krijgen les in zwembad De Plompert en weinig dienstbaar aan publiek Antiloop van Shell krijgt veulen Veertig beiaardiers bespelen m instrument in R'dam Aanpassing voornaamste eis in verkeer Mentaliteit we i van moet Boele gaat buitenlanders aantrekken Wilton boekt order voor Zweedse tanker Vier ton schade bij Lucas Bols Kritisch rapport Kunststichting Plannen voor winkelpassage in Haags centrum Carillon geen draaiorgel in toren Snelheid Helm ter meulën hel winkelen waard 2 persoons polyaether matrassen 120 x 190 cm 130 x 190 cm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wij ontkomen niet aan de indruk", zegt het Sociologencontaet in Rotterdam, „dat de hele nota „Op weg naar Welzijn" van het gemeentebestuur een beetje langs het begrip wel zijn heengaat. Na lezing blijft men met vragen zitten als „Wanneer wordt ons duidelijk gemaakt hoe men deze begeerlijke toestand (dat welzijn) op gemeentelijk niveau in de praktijk zal trachten te bena deren?" en „Welke andere wegen dan die tot nu toe gevolgd zijn zullen we nu inslaan". Daarbij drukken de sociologen (over het algemeen stafmede werkers van de grote instellingen voor maatschappelijk werk en dienstverlening in de stad) zich voorzichtig uit, want in feite laat hun „antwoord" op de welzijnsnota van dit laatste stuk niet veel heel. ROTTERDAM Deze maand kunnen 65+ers iedere dinsdag en donderdagmorgen vanaf 9 uur deelnemen aan bewegings oefeningen in het zwembad De Plompert aan de Zuiderparkweg. Deze lessen worden gegeven door de fysiotherapeuten de da mes M. E. Stuur en L. van Hoof. De kosten bedragen 75 cent per keer. Dit bedrag is de toegangs prijs van het zwembad; voor de oefeningen behoeft niet betaald te worden. ROTTERDAM Het aantrek ken van nog meer buitenlandse medewerkers zal gezien, het ge brek aan arbeidskrachten, niet te vermijden zijn, zegt de direc tie van Boele's Scheepswerven in het jaarverslag 1969. Het afgelo pen jaar is voor Boele gunstig geweest. Het bedrijf was goed van werk voorzien. INSPRAAK Het ware dan ook beter ge weest indien -dit stuk door een aantal minder aan de gemeente gebonden personen was opge steld. En dat 'brengt de samen stellers van het antwoord op de welzijnsnota dan op de inspraak. De nota, zo wordt vastgesteld, is nauwelijks met inspraak van buiten tot stand gekomen. Ergens is dat juist in de nota de inspraak nergens wordt uit gewerkt. „Wellicht is dat ook de reden waarom de nota tot nu toe zo weinig ruchtbaarheid heeft gekregen." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het kantongerecht in Rotterdam krijgt jaar lijks eenendertig- a tweeëndertigduizend strafzaken te behandelen. Merendeels bestaat dit aantal uit verkeersovertredingen. Een enorm aantal, vooral wanneer men 'bedenkt dat ook voor politierechter en rechtbank nog 'heel wat verkeerszondaars moeten aantreden. ADVIES BEURS WEELDE PAGINA 3 3 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 4+, zult het zo langzamerhand tfoor de advertenties wel we ten—. polyaether is. licht in gewicht, geeft geen stofboel en garandeert een prima vlakke ligging Maar U moet deze gemakken zelf ondervonden hebben om werkelijk te weten hoe ideaal polyaether is. Dit is een mooie gelegenheid om een polyaether matras te proberen, want nu verkopen wij ze voor een uiterst voor delige prijs2 Persoons poly aether matrassen in twee maten. Toeko: stvisie wordt Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze prima polyaether matras sen, 2 persoons, in de maten 120 x 190 of 130 x 190 cm, overtrokken met fraaie damast. Elke vrijdagavoncLtot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best node gemist In het kritische antwoord wordt onder meer gezegd, dat in de nota zowel een theoretische grondslag als een aantal uitwerkingsvoorstellen te rug te vinden zijn, maar de uitwer king onvoldoende aansluit op de theorie. Met name' wordt gemist een enigermate diepgaande analyse van voorwaarden tot het zich wel bevin den, terwijl een opzet waaruit be leidslijnen te distilleren zou hebben ontbroken. Aan de suggesties van de nota(het wegnemen van bedreiging, zelf bepa- Het initiatief werd geboren tijdens een gymnastiekoefening voor oude ren, uitgaand van het dienstencen- Een driteal nieuwbouwschepen werd afgeleverd, alsmede een groot aantal construetueorders. Het afgelo pen jaar kwam de nadruk te iiggen op de reparatie, zegt het verslag. Dankzij de verhoogde rente-over brugging van 2 naar 3'/= procent in februari van dit jaar slaagdeBoele erin, verschillende verlengingsop drachten in de wacht te slepen. Door dat tevens veel reparatie-orders bin nenkwamen, mag verwacht worden dat het bedrijf ook dit jaar goed van werk voorzien zal zijn. Als gunstige omstandigheid mag worden genoemd dat zowel in de zee vaart als in de binnenvaart betere vrachtprijzen gelden, 'hetgeen vooral bijde afdeling reparatie binnenvaart tot grotere activiteiten heeft geleid. Het beleid van de onderneming was er in 1969 doelbewust op gericht te komen tot een verdere verbetering van het werkklimaat. De integratie zal in drie fasen worden doorgevoerd. Medio 1971 zal deze integratie een feit kunnen zijn, merkt het verslag op. Met betrekking tot de Deltawerken legt het verslag dat de schade als gevolg van de verlaagde waterstand aanzienlijk zal zijn. boele noemt het een betreurenswaardige zaak dat praktisch nog geen enkel bedrijf weet waar het aan toe is voor wat betreft de schadevergoeding, einde kopy (Van onze scheepvaartredactie) Rotterdam De Dok- en werf-maatschappij Wilton-Feijenoord te Schiedam heeft van de rederij Ol- lekonsumentema-Ok te Stockholm opdracht gekregen voor de bouw van een schip van 30.000 ton. De opleve ring van het vaartuig, dat bestemd zal zijn voor het vervoer van petro- ieum-produkten, is gesteld op het tweede kwartaal 1973. Ma gezamenlijk overleg heeft de scheepswerf, onderdeel van het Rijn- -Schelde-concem, de Zweedse rederij eetl optie aangeboden voor de bouw van een zusterschip van het bestelde schip, w ilton-Feijenoord verwacht dat deze optie binnen niet al te lange ujd geeffectueerd zal worden. De oplevering van dit tweede vaar- .bug zal tegen eind 1973 geschieden. Hoe groot het bedrag is dat met deze opdracht is gemoeid is niet meege deeld. trum Cahrlois. Al armen zwaaiend en benen strekkend in een door de zon warm gestoofde zaal vroeg men zich af, waarom in de zomer geen lessen gegeven konden worden in de open lucht. aM De leiding nam contact op met diverse instanties, met als resultaat dat de Kruisverenigingen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers met een aantal dienstencentra voor be jaarden besloten, in augustus De Plompert in te schakelen. Ook aan de Rechter Maasoever bleek voor het idee belangstelling te bestaan. Toen deze week de eerste lessen aanvingen, hadden 80 bejaar den uit de hele stad de tocht naar De Plompert gemaakt. Geoefende zwem mers en zwemsters onder hen, die liever op eigen gelegenheid een baan tje trokken, waren daarin vrij. De leeftijd varieerde van 64 tot 82 jaar. Vrijwel alle deelnemers waren enthousiast, een 76-jarige dame ver telde ons in zeven jaar niet gezwom men te hebben omdat ze meende daar te oud voor te zijn. „Maar het ging nog prima, en ik kom beslist volgende wekkweer terug". De eerste lessen werden bijge woond door de heer B. G. van (Dijk, werkzaam bij het Groene Kruis en tevens bestuurslid van het diensten centrum Charlois, Gaarne verstrekt hij nadere inlichtingen aan bejaarden die aan de oefeningen in De Plompert wensen mee te doen. Zijn telefoon nummer is tijdens kantooruren 287180. Ook bij de diverse diensten centra zijn onformaties te verkrijgen. Wie mee wil doen aan de lessen moet wel van tevoren aan de huisarts vragen of daartegen geen bezwaar gestaat. nader vernemen wij dat vele bejaarden verzochten zwemonderricht te mogen ontvangen en daarmee in de wintermaanden door te gaan. De mogelijkheid wordt overwogen. len van het milieu, het vaststellen van een kansenstructuur en het ope nen van nieuwe kansen) voegen, de sociologen nog toe: het opheffen van onevenwichtige verdeling van de welvaart, fundamentele democratise ring van de besluitvorming, het op bouwen van veelsoortige sociale ka ders en het geven van instrumenten om de veranderingen aan te kunnen. De sociologen hebben de indruk, dat de vervolghoofdstukken met voorstellen (die nogal vrijblijvend worden genoemd) te elfder ure nog naar de theoretische inleiding (het eerste hoofdstuk) moesten worden omgebogen. Er wordt nergens reeel aangehaakt op de theoretische beschouwing, waar men toch had mogen verwachten, dat deze theorie in deze hoofdstukken concreet uitgewerkt wordt. Er komen in het stuk meer lacunes voor, dan men bij een stuk van dergelijke om vang en belangrijkheid mag ver wachten. Er wordt een frappant voorbeeld van deze werkwijze gegeven. In de welzijnsnota wordt gemomoreerd, dat er sinds 1948 een commissie voor luchtverontreiniging bestaat. Men kan zich echter afvragen of deze wel veel effect heeft gehad en of deze commissie wel het geëigende instituut is. Het sociologencontaet mist teveel een toekomstvisie. Er wordt nauwe lijks getracht werkelijk nieuwe per spectieven te openen. De algemene toon is eerder bezadigd, er zijn wei nig werkelijk sprankelende ideeen of desnoods „wilde" gedachten. De so ciologen zeggen dan ook: „Weinig handvatten voor een discussie over het welzijnsbeleid". Vervolgens wordt aandacht besteed aan de vraag hoe de discussie dan wel op gang komt. „Als de doelstel ling dan luidt", zo wordt gezegd, „meer welzijn dan moet geanalyseerd worden waarvan men meer wenst. De volgende'stap is te bepalen hóe men dat denkt te verwezenlijken". In de algemene kritiek wordt onder het hoofd „omissies" gewezen op een apart hoofdstuk over woningbouw, terwijl het industriebeleid al hele maal niet ter discussie wordt gesteld. SCHIEDAM Bij een ontploffing bij de distilleerderij Lucas Bols aan de Burgem. Honneriage Grethelaan is gisteren voor 400.000 schade ont staan. De ontploffing is ontstaan op de eerste etage, waar men bezig was met sluitwerkzaamheden. Hoogst waarschijnlijk is een vonk via het luchtrooster in een alcoholreservoir terechtgekomen, wat de ontploffing ten gevolge had. ROTTERDAM „De schouwbur gen zijn geisoleerde cultuurhuizen. Op zondag geen toneel; in de zomer maanden vrijwel alles dicht; de kas sa's open alleen tijdens werkuren; beperkte voorbesprekingsmogelijkhe den". Deze opmerkingen komen van de DEN HAAG Als de plannen van de heer C. M. de Ruiter werkelijk heid worden zal de Haagse Groen markt, die door de bouw van een nieuwe raadzaal en de verdwijning van de antieke vismarkt onaantrek kelijk, is geworden, een grootse aan blik krijgen, De heer De Ruiter, energiek en begiftigd met zakentalent, heeft een half jaar geleden fthröder gekocht, waarna hij ook de meer dan zestig winkels van het Lingeriehuis over nam. Schroder gaat nu van de Groen markt verdwijnen. Op die plaats moet een hoog flatgebouw verrijden met als parterre een winkelpassage. De naam Schroder zal wel blijven voort bestaan in de nieuwe zaken, die de heer De Ruiter wil vestigen en die alweer groots van opzet zullen zijn. De derde partner in het nieuwe concern wordt Gerzon want zoals hekend heeft de NV A. Schroder en Co. (de combinatie van de heer De Ruiter) een bod van veertien miljoen gedaan op Gerzon's mode magazijnen NV. Rotterdamse Kunststichting, die ze baseert op een onderzoek naar de schouwburgaccommodatie in ons land, dat in 1968 en 1969 is gehouden door de Vereniging van schouwburg directies. Zeventig procent van de schouw burgen in Nederland (50 pet. in de grotere steden) is 's zondags gesloten, op zaterdag 39 procent. De percentages worden mede on gunstig beïnvloed, doordat in de zo mermaanden de schouwburgen over het algemeen dicht zijn: in mei 34 procent, in juni 70 procent, in juli 84 procent en in augustus 73 procent. De openingsuren van de kassa's van 60 procent van de schouwburgen- zijn afgestemd op de niet-werkende kunstconsument. Slechts in 23 pro cent zijn de 'kassa's de gehele dag open. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM ROTTERDAM, 7 augustus. —Sla A 920,staand glas komkommers: 90 en op: 20, 75 en op: 18—20, 60 en op: 1518, 50 en op: 1516, 40 en op: 15, 35 en op: 15, kromme komkommers: 15, tomaten A 2.802.95, B 2.80, C 2.802.85, stam bonen 50—65, snijbo nen 70—82, postelein 20—30, Sla 15.000 st., tomaten 19.000 bak, kom kommer 94.000 st, kromme komkom mers 6.000 kg. De winkels van Gerzon zullen, aldus is het plan, niet verdwijnen. Het voltallige personeel (1400 man) blijft in dienst. Het schijnt dat er nog plannen zijn voor uitbreiding van het concern. De heer De Ruiter, die de grond slag voor zijn kapitaal legde in de handel van onroerend goed en een financier van allure is, houdt zich thans reeds bezig met de inkoop. Dat beleid wordt domweg als een ge geven beschouwd, waaraan niet te tomen valt. Ook wordt het maat schappelijk en bestuurlijk systeem niet ter discussie gesteld." In een nota die spreekt van snlle veranderingen in de samenleving zouden wij toch minstens een passage verwacht hebben over de consequen ties van deze veranderingen voor de bestuurlijke organisatie. Overigens verbaast' de behoudende opstelling de sociologen niet wanneer zij de lijst van samenstellers van de nota (die overigens nadrukkelijk als een stuk van het college van burge- meesteren wethouders is uitgegeven, red.) 'bekijken. Immers het huidige systeem wordt voor een groot deel mede gevormd door een belangrijk deel van de samenstellers (naast le den van het college van b. en w. hoofden van dienst en stafmedewerk ers van gemeentelijke secretariën). „Het is niet te verwachten dat we thouders en hun afdelingshoofden hun eigen beleid kriticeren. Het zou betekenen dat men zich voor de da gelijkse arbeid met een onvoldoende zou moeten honoreren". ROTTERDAM De sinds 2 maart werkzaam zjnde knalgele antiloop- -wagen van de Shell krijgt er bin nenkort een veulen bij. Half augustus kunnen personeelsleden tussen de Butaanweg en Petroleumweg gebruik maken van twee wagens die als een soort taxi voor het personeel zullen gaan fungeren. Alleen tijdens de pie ken in het passagiersaanbod zullen de oude opstapwagens nog van stal wor den gehaaid, IHet experiment met de antiloop- -wagen is zo zegt de bedrijfskrant onder de vlam geslaagd. Het systeem van geen vaste -halteplaatsen en geen vaste tijden (heeft uitstekend voldaan. Vooral de vrijheid van 'beweging van de in -het oog springende auto bleek in de proefperiode een duidelijk plus punt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Beiaardconcerten trekken te weinig publiek. Men gaat er niet speciaal voor op een bank zit ten in de tuin van het stadhuis onvolprezen stiltecentrum of op het plein voor de St. Laurenskerk. Men hoort het carillon graag spelen, maar gaat er aan voorbij zoals men ook een draaiorgel voorbij gaat en niet beseft dat het iets meer is dan folklore alleen. Bovendien is de grote rage van het vernieuwen, van het bouwen, en aan kopen van carillons afgelopen. In die rust rond de beiaard vraagt de Rot- Mr. D. Muller, kantonrechter in Rotterdam is van menig dat een groot deel van de overtredingen, die vaal ernstige ongelukken tot gevolg heb ben, te wijten zijn aan onaangepast rijden. „Er wordt de laatste rijd enorm gehamerd op het defensief rij den, het verdacht zijn op wat ande ren fout kunnen 'doen", zegt hij. „Ik hen het daar natuurlijk mee eens, maar belangrijker is dat men zich aanpast n sw medeweggebruiker voor het betrachten van een goede rijstijl. Dordat men vaak geen reke ning houdt met anderen ontstaat twijfel. Dit heeft weer verwarring tot gevolg, en zo ontstaan de ongelukken. De Nederlandse automobilist (de goede niet te na gesproken) rijdt te snel en reageert te traag. Vooral in Rotterdam wordt te snel gereden. De dynamiek van de stad jaagt het ver keer op." „Verkeer betekent met elkaar ver keren op de weg", vervolgt mr. Mul ler, „Het is een samenspel. Laat men echter het woord samen weg, dan wordt het een bijzonder gevaarlijk spel". Ais voorbeeld van aangepast rijden- noemt mr. Muller de rijwijze in Pa rijs. „Het is net of je in een kermis rijdt, maar toch gaat het praktisch altijd goed. Ze letten op elkaar. Hier rijden de -mensen vaak of ze alleen op de wereld zijn" Verkeersregels zijn er niet voor niets. „Er is er niet een overbodig". Uit oogpunt van preventie zou mr. Muller meer zaken onder de aandacht van het publiek gebracht willen zien. „Het is nodig dat de -mensen inzicht krijgen in -hun fouten, zodat ze niet. steeds in harhalingen vervallen". „Bovendien is het goed dat de men sen begrip krijgen voor de rechtsple ging. Het is niet zoals veel mensen danken dat wij het zwaard van Da mocles zijn en dat ieder die fout is, wraak zal ondervinden. Het is in de rechtspraak zo, dat goede trouw wordt verondersteld en kwade trouw bewezen moet worden. Volgens mr. Muller zou het -bijzon der nuttig zijn als ook de televisie meer aandacht aan verkeersovertre dingen zou -besteden.^ „Er wordt al veel gedaan", zegt (hij, „maar het zou wel eens goed zijn als men af ena toe een automobilist, in i-eder geval geen rechtskundige of politieman, over verkeer zou laten praten." Op de vraag welke overtredingen mr. Muiier vooral in de publiciteit wil brengen heeft 'hij een (hele reeks in petto: „In de eerste plaats is dat de snel heid. Veel mensen hebben een sub jectieve reden om ergens vlug te zijn. Een reden die anderen niet 'kunnen vermoeden. Bovendien helpt het niet of je nu met vijftig of zeventig kilo meter de stad doorkruist. De tijdwinst is te verwaarlozen, maar het gevaar neemt toe omdat de remweg langer wordt. Ook het zoge naamde sportief rijden of racen kan. men zich onder de huidige omstan digheden op de weg niet meer ver oorloven. Wie dat wil doen gaat maar naar de motor-cross of een racebaan. Op de' weg wreekt zich dat onmiddel lijk". „Een ander punt waardoor veel on gelukken veroorzaakt worden is het onoordeelkundig gebruik maken van het voorrangsrechtJHet naderen van een voorrangswegHet verkeer op de voorrangsweg -moet kunnen zien dat je van plan 'bent voorrang te geven. De Hoge Raad heeft uitgemaakt dat je strafbaar bent als je met te hoge snelheid een voorrangaweg nadert." „Nog een oorzaak van veel ernstige ongelukken is het inhalen op de snel weg. Sommige mensen realiseren zich niet dat het verkeer dat achter hen rijdt, een hogere snelheid heeftdan soms lijkt. Dit is een fout die vooral zondagsrijders maken. Zij vinden het al geweldig als ze 110 rijden. Het zou wenselijk zijn dat er op de grote weg zowel een maximum- als een mini- mumsnel-heid werd voorgeschreven. Langzaam rijden op een snelweg is net zo gevaarlijk als te snel rij den." p Vermoeid rijden is funest en 'komt volgens mr. Muller nogal een voor. Vooral in de vakantietijd nemen automobilisten vaak veel te veel -kilo meters voor 'hun rekening. Ook rijden met gladde 'banden (heeft veel onge lukken tot gevolg. Veel mensen zijn. zich niet bewust dat banden al na een half jaar versleten kunnen zijn. Dan de bromfietsers, „Ik vind dat ze in Nederland evenals in Eng< land voor bromfietsers een 'helm verplicht moeten stellen. Veel ernstige ongeval len zouden daardoor worden voorko men. Ik vraag me wel eens af waar om ze die dingen niet „hip" maken, dan zou de jeugd er meer belangstel lingvoor hebben.M Veel ouders geven hun kinderen, die nog geen zestien jaar zijn. een brommer om aan te sleutelen. Maar dat is de kat op het spek binden. Dan gaat die jongen er natuurlijk mee rij den en is nog niet verzekerd ook". Aan het slot van zijn opsomming waarschuwt mr. Muller voor het rij den met wrakken en vrachtauto's met onvoldoende vastgestte containers. „Het komt beide vaak voor en het is nodig dat er meer aandacht aan wordt besteed Vooral die slecht be vestigde containers veroorzaken veel ongelukken doordat ze los schieten en op de weg duvelen." Wat verwacht uvan de krantelezer wanneer meer zaken in de publiciteit worden gebracht? Dat hij bij al deze rechtbankiberichten sterker op zijn tellen zal passen of eerder onverschil lig wordt „Ik geloof wel dat de krantelezer met meer voorlichting zijn. voordeel zal doen. Bezie dat zeken positief." Dienen de zaken voor de (kan-ton rechter zich niet te massaal aan, zo dat veel zaken eigenlijk niet meer dan een hamerstuk kunnen zijn? „Bij ons wordt echt (moeite gedaan om mensen hun zegje te laten doen en de zaken tot hun recht te laten komen. Dat hoort een rechter trou wens ook te doen, de mensen gele genheid geven om zich te verant woorden. Iedereen moet het gevoel hebben dat hij het volle pond krijgt". Een heel andere vraag is of nu juist zaken die hoven de routine uit stijgen zich niet beter lenen voor, een andere rechtsprocedure. Neem bij voorbeeld ontruimingen, afbetalings- ellende en bepaalde verkeersovertre dingen. Is het niet heter 'deze proble men in teamverband te bespreken (officier, rechter, reclasseringsambte- naar, maatschappelijk werkster en- verdachte) een rondetafelgesprek „Daarvoor zijn er veel te veel over tredingen. Je moet het met de zitting en de publiciteitsmedia zien te berei ken. Als mensen moeite doen, kunnen ze ook via de publiciteitsmedia veel wijzer worden. Het peil van deze me dia is vrij hoog. Bij wijze van stok achter de deur wordt er bij ons vrij wel altijd eerst met voorwaardelijke straffen gewerkt". terdamse beiaard-interpretatiedag op woensdag 12 augustus de aandacht. Het belooft weer een plezierig tref fen te worden van beiaardiers uit Ne derland, Berlië, Duitsland en Ameri ka. Er worden er een veertig ver wacht die heel kritisch zullen luiste ren naar hun dpie Nederlandse colle ga's die enkele verplichte en vrije nummers na el'kaar zullen spelen op het carillon van de Laurenskerk. Dat duurt van half twee tot drie uur. Daarna gaat Ype Höweler een dis cussie leiden tussen de uitvoerenden, de componisten Albert de Klerk en Piet Post en belangstellenden in ge bouw Nieuwpoort. De verplichte nummers zijn de Petite suite Fran ca ise van Albert de Klerk en Varia ties op een Fries volksliedje van Piet Post. Een van de grote mannen achter deze nationale en unieke beiaarddag is Leen 't Hart, de Nederlandse mees ter van het Carillon aan -wie De Klerk zijn Erasmus Suite opdroeg bij zijn 25-jarig jubileum. Leen 't Hart is nog langzaam herstellende van een hartaanval. Gelukkig is hij na ander half jaar in staat weer enkele concer ten te geven op carillons waarvoor geen tientallen trappen beklommen hoeven te worden. Hij is degene d'ie een belangrijke adviserende stem had bij het aan trekken van de solisten: Bernard P. Winsemius, uit Amsterdam, pas afge studeerd aan de Beiaardschool waar van 't Hart directeur is; Jaap van der Ende, befaamd beiaardiier van Schoonhoven en Jacques Maassen, een veelbelovende jongere uit Utrecht. Het programma van Winsemius ziet er hijzonder pittig uit met onder meer een aantal „Aquariuminiaturen" van Boedijn met een intrada van, zwaardvissen, een pavane van slak ken, tango der goudvissen en quick-; step der stekelbaarsjes. Van der Ende speelt meer klassieke werken van Handel en Bach en Maassen voert werk uit van jonge Nederlanders als hris Bos en Jenke Kaldenberg naast de verplichte nummers. Voor de beiaardiers is deze dag ook een soort beurs voor nieuwe composi ties. Vorig jaar werden er twee hon derd werken besteld die worden uit gegeven. bij Donemus en de Beiaard school. Juist die moderne composities moesten aantonen dat het carillon niet zo maar een „draaiorgel in een toren" is. Het blijft echter een vreemde zaak met carillons die tonnen kosten voor een niet al te grote betaalt mem: ƒ200.000 maar soms ondeskundig en zelden bespeeld worden, goede uit zonderingen daargelaten. Vaak heeft een gemeente er nauwelijks ƒ5000 voor over om een beiaardier te beta len als jaarsalaris. Daarom ook kent Nederland geen enkele full-time beiaardier. Meestal combineren ze hun werk met orgel- of pianobespe lingen als coneertgever oft docent. Hoewel de Nederlandse markt met' zijn 28 carillons zo goed als verzadigd is, is er in Amerika nog steeds sprake van een grote opbloei. De gieters Pe tit Fritsen en Eysbouts zijn. er al filialen begonnen. Ook in Denemar ken is er veel'aandacht. In Zwitser land is er zelfs een particulier in Lie- 'bingen die een eigen carillon heeft De Beiaafdcommissie speelt al met de gedachte om deze beiaardïnterpre- tatiedag uit. te laten-groeien, tot een beiaardcongres in de stad die met drie carillons na Amsterdam en sa men met Utrecht zo'n weelde aan or gels bezit. Dat ook jongeren er hun plezier aan beleven, blijkt uit het feit dat Leen 't Hart momenteel les geeft aan acht studenten van de Ned. Eco nomische Hogeschool op het nieuwste carillon dat Rotterdam kent: dat van het complex van de N.E.H. in Kralin- gen. De openbaarheid van kantonzittin gen zijn in de wet vastgelegd. Moeten die 'kleine helangetjes van verdachten niet heter beschermd worden te meer omdat het grote belang van open rechtspraak bij de kantonrech ter niet meer direct aanspreekt „Als iemand van mening is dat zijn belangen worden geschaad door de zaak in het openbaar te behande len, wordit de zaak discreet behan deld. De rechtspleging in Rotterdam is modem en er wordt altijd zoveel mogelijk discretie betracht. Ook bij het openbaar ministerie." Opmerkelijk is, volgens mr. Muller, dat de mensen soms veranderen zodra zij in hun auto zit ten, „Ik heb eens een schetsje gezién in het Engelse blad „Punch" dat wel kenmerkend is voor de mentaliteit van de mensen", vertelt hij. „Op het schets- je werd een. vrien delijk uitziend huisvader getoond, die opgewekt flui tend naar buiten <- loopt met zijn ochtendblad. Nau welijks zit hij ech ter in zijn auto, of hij verandert in een monster. Hij neemt iedereen alles kwa lijk zo met de mentaliteit: eerst ik en ander. Op de meest lijke er is. Op weg naar huis verandtrt hij weer in een grim-, mig monster.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1