Flinke vorderingen in Pr. Alexanderpolder 1! Brandweermuseimi niet naar Delfshaven Alioy-krediet drukt plafond omlaag 12.75 Transport van dodelijk zenuwgas in de VS Haven 25 pet duurder GAB zoekt enquêteurs Euro-hand bekroond Gevaar op stranden van Wight Nieuwe Ahoy nu geletterd Matroos gedood 98 Oriëntatiedagen voor studenten Henkespand helemaal voor kunst Expositie Joodse historie 70-1970 Te veel zand voor Maasvlakte Twee maal ,65+' Kunstcentrum 9,5 ton duurder In zomer geen copraschepen naar Maashaven Brandwacht onwel en overleden Nieuwe stroom gastarbeiders uit Portugal ter meuleh vBmx&tsmm Gemeentepersoneel krijgt 2.78 pet. PÊ rotterdammer het winkelen waard 22 veren hoofdkussen 99 99 PSP pil lÉtóF-pTi*' _s,."KmsjV-- li'JïïT PAGINA DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Ommoord groeit torenhoog ROTTERDAM Voor eerstejaars studenten aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool wordt maandag 24 augustus een orientatiedag gehouden, waarop Informatie wordt verstrekt over de studie in de economische, so ciale en rechtswetenschappen. In het programma zijn een rondleiding door het gebouw en een lunch in de kanti ne opgenomen. Donderdag 27 augustus is bestemd voor een orienteringsdag voor eerste jaars studenten in de medicijnen. Dat gebeurt in het noodgebouw aan de Wytemaweg, waar tevens gelegenheid is tot inschrijving en In het audito rium van het academisch ziekenhuis Diikzigt "Dinsdag 25 augustus is er een alge mene informatiedag voor allen die in Rotterdam gaan studeren. De onder werpen zijn het leven als student in rotterdam en „Eenzaamheid of be trokkenheid. DELFT In de Oude Kerk te Delft zal vanaf maandag 17 augustus een, expositie worden gehouden van voorwerpen en herinneringen uit Joodse historie en religie tussen de jaren '69-1970. De kern van de expo sitie wordt gevormd door een inzen ding van het Joods-historisch Mu seum te Amsterdam, de Israël Galerie en een collectie foto's van de Haagse kun3tfotograaf Ralf Prins. De tentoonstelling, die gedeeltelijk ook als verkooptentoonstelling is in gericht, zal voorwerpen tonen uit de Joodse historie, religie en folklore, bijbelse bodmvondsten, alsook kunst én kunsthandwerk uit de huidige staat Israël. Verder zullen er zilver werk, kunstfoto's, literatuur en sou- vèniers te koop zijn. De expositie die dagelijks van 9 tot 6 uur is geopend zal tot en met 6 september worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De verzame ling oude brandweervoertuigen en -attributen die in een veel te klei ne ruimte in het RoteLgebouw ligt opgeslagen, zal Rotterdam ver laten. Het mini-museum zal niet worden verplaatst naar de voor malige Henkespanden in Delfs haven. Volgens B en W vinden dat bet onderbrengen van de collectie naar bet Nationaal Brandweer- museum te Hellvoetsluis de voor keur verdient omdat er dan een interessanter verzameling zal ont staan. De verhuizing van het Rotter damse brandweermuseum naar Hellevoetsluis komt ter sprake in het voorstel aan de gemeenteraad om ƒ784.000 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het henkes pand in Delfshaven. In het pand zullen 23 ateliers worden gemaakt met een gezamen lijke oppervlakte van ruim 1400 me ter. Zes zullen er zjn bestemd voor de academie voor beeldende kunsten. In deze zes ateliers zullen leerlingen van de hoogste klassen van de academie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Europoort en op de Maasvlakte moeten, in verband met de komst van zeer grote en diep stekende schepen, aanzienlijk om vangrijker baggerwerken worden uit gevoerd dan bij het opstellen van de kostenbegroting kon worden, voorzien. De kosten van extra baggerwerken met aanvullende v rzieningen wor den geraamd op ƒ207 miljoen, waar van 60 miljoen voor de Maasvlakte. Van dit bedrag zal ƒ30 miljoen addi tioneel gefinancierd worden. De wijziging in de baggerwerken heeft belangrijke consequenties voor de zandbalans, zo zeggen B. en W. in een toelichting aan de gemeenteraad.. Door de grotere wateroppervlakte en de grotere diepte van het water is in plaats van een tekort een belangrijk overschot aan zand ontstaan. Over dè berging van dit zand 100 miljoen m3 wordt overleg gepleegd met de regering. B. en W. vraagt de gemeenteraad derhalve accoord te gaan met een aanvullend krediet van 207 miljoen voor de aanleg van Europoort en Maasvlakte. -o- ROTTERDAM —In en om een on zer jongste politieke partijen, de Be- jaardenpartij 65p, zijn moeilijkheden gerezen, die er toe hebben geleid dat enige partijleden een eigen „Stichting Bejaardenpartij 65p" hebben opge richt, buiten voorzitter A. Mos van de „Bejaardenpartij 65p" om. Zoals men weet doet de heer Mos in september zijn intrede als lid van de Rotter damse gemeenteraad. Als voorzitter van de thans opge richte „Stichting Bejaardenpartij 65p". treedt 'opde heer E. C. Gusten- hovén, die in het komende voorjaar mee wil doen aan de Tweede-Kamer verkiezingen. ROTTERDAM Deze luchtfoto van KLM-Aerocarto laat duide lijk zien 'hoe snel de wijk Ommoord troenhoog groeit uit de bodem van de Prins Alexanderpolder. Hier staan straks de hoogste woon gebouwen van Rotterdam met 20 verdiepingen. Van de zes geplande torens zijn er al twee op hoogte en twee andere „onderweg". Deze reuzen bepalen met de 11 en 14 etages hoge langwerpige flatblokken in sterke mate het karakter van deze wijk, waar straks 40.000 mensen zullen wonenVan die bevolking is al meer dan een kwart aanwezig. Hoog- en laagbouw zijn in Ommoord duidelijk gescheiden. Eén buurt met eengezinshuizen, het zg. Grasdorp, is grotendeels gereed, aan de andere kant van de Prins Alexanderlaan, die (links) de wijk doorsnijdt is de zg. Kruidenbuurt in aanbouw. Duidelijk is' verder zichtbaar hoe het stratenplan van Ommoord steeds verder in het weidegebied wordt uitgebreid. Van links naar rechts snijdt de toekomstige rijksweg 3 (Rotter- dam-Gouda) als een zandlint door de polder, Uiterst links een deel van de praktisch voltooide Alexanderstadwijk Het Lage Land. Op de achtergrond het Kralingse Bos en het silhouet van „moederstad" Rotterdam, die ogenschijnlijk niet ver van Ommoord ligt, maar in de praktijk wel, vooral omdat er geen directe busver binding bestaat. Dit laatste is een grote grief van vele Ommoorders, die zich ten achter gesteld voelen bij de Lag eLanders, die wel een snelle busdienst naar het centrum bezitten. ROTTERDAM via Gedeputeerde Staten hebben B. en W. van rotter dam bericht ontvangen dat het inves- terïngsplafond op kasbasis, exclusief de woningwetbouw en de vaargeul in de Noordzee, is vastgesteld op 515 miljoen gulden, eenzelfde bedrag als is vastgesteld voor 1989. Ondanks alle kunstprodukten blijft de vraag naar echte veren kussens erg groot en daarom dachten wij we!, dat deze aan bieding op prijs wordt gesteld. Veren hoofdkussens, met prima gewassen tijk, blijvend verend en goed gevuld. Deze kussens, snijmaat 60 x 70 cm, nu per 2 stuks voor nog géén dertien gulden. TO Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze veren hoofdkussens, goed gevulde, blijvend verende kus sens, overtrokken -met prima gewassen tijk in wit, snij maat 60 x 70 cm, per 2 stuks voor Halfdons hoofdkussen voor 10.75 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best RICHMOND Een trein, geladen met ruim 3.300 ton dodelijke zenuw gasgranaten uit de Tweede Wereld oorlog, is gisteren uit Lexington (Kentuckey) naar het zuiden vertrok ken. Het gas, verpakt in houders van staal en beton, zal met een schip in de Atlantische Oceaan tot zinken worden gebracht. Eindpunt van de treinreis is Sunny Point in Noord-Carolina. Daar komt ook een zending gas uit Anniston in Alabama aan. Het wordt in een oud marinevaartuig geladen, dat 300 mijl buiten Kaap Kennedy op 4800 meter diepte tot zinken wordt gebracht. Tijdens het transport zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen getrof fen. ROTTERDAM In een tot in de tails uitgewerkt voorstel vragen B. en W. de gemeenteraad een aanvullend krediet van negen en een halve ton boven het indertijd ten behoeve van de bouw van het kunstcentrum over1 de Lijnbaan gevoteerde bedrag van ruim drie miljoen gulden. In totaal komen bouw en inrichting van dit kunstcentrum te staan op ruim vier miljoen gulden. In dit aanvullend krediet is een be drag opgenomen voor twee „environ ments", waarvan er een, een kunst- stofobjekt van Mathieu Ficheroux, de toegang naast de winkel van Voor hoeve zal markeren. De andere een objekt met neon van Woody van Amen, zal worden geplaatst bij het oude poortje van het Coolsingelzie- kenhuis dat, zoals men weet, het bin nenplein zal afsluiten. De overige extra-kosten hebben be trekking op allerlei verhogingen met betrekking tot voorzieningen, honora ria, grondprijs, loon- en prijsstijgin gen en kosten van technsche en elektrotechnische installaties. Dit bedrag kwam tot stand nadat het quotum voor 1969 eerst is ver hoog dmet 39 miljoen voor de bouw van de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte en vervolgens met veertig miljoen is verlaagd wegens de over name van de NV Sport- en Tentoon stellingsgebouw Zuidplein. Dit blijkt uit een nota van B. en W. aan de gemeenteraad en B. en w. te kenen daarbij aan dat zij hun bezwa ren bij de minister van binnenlandse zaken over deze quotumverlaging hebben kenbaar gemaakt. B. en W. wensen dat, in verbana met het vast stellen van het quotum voor 1971, als investeringsquotum voor 1970 een be drag van 555 miljoen wordt aange houden. Voorts is nu reeds te voorzien dat het op de investeringsstaat voor 1970 vermelde bedrag van 576 miljoen gul den niet zal worden gehaald door het trage afkomen van goedkeuringen van nieuwe werken en het nog niet b4ginnen van het werk aan de nieu we Botlekverbinding, aan de Willem stunnel en aan de metro-lijn naar Rotterdam-oost. Over dit alles willen B. en W. in september de gemeenteraad inlichten. (Van eea onzer verslaggevers) T ORRETADM De exploitatie van de haven in 1971 zal, bij de huidi ge tarieven rond 22 miljoen, bedra gen en oplopen tot ongeveer 60 mil joen in 1975. Met het oog op deze ontwikkeling stellen B. en VV. aan de gemeenteraad voor de zeehavengeld tarieven met 25 procent te verhogen, waarmee het voor 1971 geraamde te kort kan worden ingelopen. De ver hoging zal moeien ingaan op 1 okto ber. Met het oog op de bouw van steeds grotere en gespecialiseerde schepen vragen B. en W. zich af of de syste matiek van de zeehavengeldverorde- ning in de toekomst wellicht gewij zigd moet worden. Een studie wordt momenteel verricht. De gemeentebe sturen van Dordrecht, Maassluis, Schiedam en. Vlaardingen hebben zich bereid verklaard hun tarieven eveneens met 25 procent te verhogen. Eenzelfde verzoek is gedaan aan de gemeente van Amsterdam. Of de Duitse en Belgische Noord zeehavens, die eveneens met grote te korten te kampen hebben, dit voor beeld zullen volgen moet worden af gewacht. Bi en W. zeggen in een toe lichting aan de gemeenteraad dat aangezien een verdere aanpassing van de tarieven op korte termijn in verban'd met de concurrentiepositie van onze havens niet verantwoord zou, zijn, met de regering overleg ge pleegd, zal worden over de zogeheten eenderde/tweederde regeling. Ook Amsterdam neemt aan dit overleg deel. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gewestelijk arbeidsbureau zoekt drieduizend Rot terdammers, die volgend jaar fe bruari als enqueter' willen meewer ken aan de volkstelling. Zij ontvan gen voor dit werk, dat gedurende tien dagen in de middag- en de avondu ren moet worden gedaan, een bepaal de vergoeding. Een flinke groep 65-plussers wordt ingeschakeld bij het 'administratieve werk. dat met alle voorbereidingen en nabewerkingen zo'n vier a vijf maanden in beslag zal nemen. Be langstellenden, die als nqueteur aan de volkstelling willen meewerken, kunnen zich met het GAB in verbin ding stellen. LONDEN Baders op de stranden van het eiland Wight voor de Britse zuidkust zijn gisteren gewaarschuwd voor een dodelijk gas, dat vrijkomt voor het aanspoelen van bussen met een chemisch middel tegen roest. Het gas ontstaat uit een verbinding van dit prep-raat met water. Volgens de fabrikanten van het middel, dat gebruikt wordt bij de verfproduktie, zouden de bussen ja ren geleden in zee zijn gesfort. Het zou gebruikelijk zijn in dergelijke ge vallen eerst een gat in de bussen te maken. Een woordvoerder van de Britse marine verklaarde, dat er een 'onder zoek gaande is. •ï'-'.vA -xA 1." J t 1 ROTTERDAM Op het Wercid- muziekconcours in Kerkrade heeft de Rotterdamse Euro-Band zaterdag een eerste prijs met lof der jury behaald. De band had een totaal van 218,5 punt, goed voor een derde plaats op de Wereldranglijst. Alleen de natio nal'Band of New Sealand (231 pun ten) en M. C. C. uit Laren (220,5 punt) bleven de Rotterdamse formatie voor. De Èuroband heeft hiermede zijn prestatie van vier jaar geleden gevenaard. Om dit heuglijk feit te vieren geeft de Euro-Band vrijdag 14 augustus omstreeks 20 uur een korte show op het schouwburgplein. J /"'v' t A'V, '«WVW JïVk.v- iM yX-ji *5^ w t i J- T. -L" v) t l iSs v m.'s&v v '3 t - -r - ,«22; v'Ai-:' ROTTERDAM Er ontbrak nog iets aan het sport- en tentoonstellingsgebouw bij het Zuidplein, dat ook de vertrouwde naam >rAhoy" moet dragen. Een naambord, zoals ieder gebouw in Nederland dat moet hebben. In deze leemte toerd maandag voorzien. Op enigszins plechtige wijze zelfs. Bij het oude gebouw aan de Katshoek werd eerst het oude naambord verbrand. Vervolgens werd bij de ingang van het nieuwe complex een nieuw groot naambord onthuld. ROTTERDAM In overeenstem ming met een van de staatssecretaris van binnenlandse zaken ontvangen mededeling stellen B. en W. de ge meenteraad voor het gemeentepers oneel een aanvallende uitkering toe te kennen van 2.78 procent. Deze uitkering komt overeen met die, welke aan het rijkspersoneel wordt toegekend in verband met het trendbeleid van de regering. Geble ken is, dat de indertijd aan het o overheidspersoneel toegekende alge mene salarisverhoging van vier en een half procent een achterstand heeft ten opzichte van de loonontwik keling in het particuliere bedrijfsle ven. ROTTERDA M— In het vervolg zullen in de zomermaanden geen co praschepen meer mogen wordt gelost in de Maashaven als; er gevaar be staat dat er copratorren aan boord zijn. B. en W. zullen er nauwlettend op toezien. jB. en W. antwoorden dit aan raads lid drs. W .v. d. Vlerk (soc). Deze had de vragen gesteld naar aanleiding van de copratorrenplaag die in het midden van juni op Katendrecht ont stond. Volgens B. en W. is het eventueel verhalen van geleden schade door be woners van de wijk een kwestie van de rechter. Wel mogen 'ambtenaren van de gemeente bij de behandeling van eventuele schadeclaims als getui gen optreden. ROTTERDAM De 58-jarige hoofdbrandwacht A. de Jong uit de Spruytstraaf is maandag "op de inrit van de Roteb aan de Zaagmolenkade plotseling onwel geworden. Met spoed is de man naar het Bergwegzieken huis gebracht. Daar bleek echter dat hij reeds was overleden. in groepsverband of individueel hun eindexamen kunnen voorbereiden. Ook wordt de overgang naar de pe riode waafin zij zelf ais kunstenaar gaan werken vergemakkelijkt door de vele contacten die zij kunnen onder houden met de overige dbunstenaars die in het pand werken. Volgens B. en W. zullen de zeventien overige ateliers een bijdrage zijn in het te kort aan atelierruimte in Rotterdam. In het plan is verder een bedrag opgenomen voor de verbouwingskos- ten voor het Rotterdams Danscentrum dat reeds rijn intrek heeft genomen in het pand en voor de verbouwing een tij delijke financiering heeft gevonden. Vervolgens is er een oppervalkte van 300 vierkante meter vrijgehouden die als centrale ontmoetingsruimte voor allerlei doeleinden kan worden gebruikt. Naast Uitvoeringen door het danscentrum kunnen 'hier ook. andere toneel- en muziekuitvoeringen wor den gegeven door bijvoorbeeld ama teurgezelschappen. In een verder stadium kunnen er misschien zelfs professionele uitvoe ringen worden gegeven. Tevens kan de ruimte worden gebruikt voor ex posities van werk van de leerlingen van de academie en van de andere kunstenaars in het pand. Tenslotte zal d «ruimte op de bega ne grond die aanvankelijk was be stemd voor het Rotterdamse brand- weermuseum ook voor ateliers wor den gebruikt. B. en W. delen de raad mee dat er een jaarlijks exploitatiete kort zal zijn van ƒ135000 EfMTERDAM Na de vele dui zenden Spanjaarden, Marokkanen, Joegoslaven en Turken komt binnen kort een nieuwe stroom van buiten landse gastarbeiders naar ons land op gang.^ In de loop van deze maand be gint in Portugal de werving van ge schoolde en ongeschoolde arbeids krachten, waartoe de bedrijven hij het gewestelijk arbeidsbureau in Rot terdam opgaven kunnen indienen. De werving richt zich op onge schoolden (mannen en vrouwen van 21 'tot 35 jaar en geschoolden van d8 tot 45 jaar. Volgens de voorlopige in formaties is het aanbod van. onge schoolden in Portugal groter dan dat van geschoolde arbeidskrachten. De kosten voor het aantrekken van een Portugese gastarbeider komt het be drijfsleven op circa 325 per man. De overeenkomst, inzake het aan trekken van Portugese werknemers bestaat al sinds november 1963. Deze eenwervingsteam, uitgezonden door het directoraat voor de arbeidsvoor ziening, aan de slag. De verwachting is, dat het nog wel even zal duren alvorens de eerste ploeg Portugezen naar ons land komt. ROTTERDAM De achttienjarige Griekse matroos P. Metakos opva rende van de Liberiaanse tanker World Spirit is maandagmiddag om het leven gekomen toen hij bij het afmeren door een zware tros aan het hoofd werd geraakt. De man overleed korte tijd later in het Dijkzigtziekenhuis. Of U nu varf luxe satin over- sotdijnstof of van dekoratie- ve linnenstruktuur stof houdt, morgen kunt U.vobr beide te recht op onze eerste etage. Satin drukstof met een prachtig meerkleurig bloemdessin op di verse fondkleuren en linnen struktuur cretonne in een rijk bloemdessin op goudkleurig fond, beide stoffen 120 cm breed. U koopt ze nu door eikaar per meter voor nog géén vier gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van deze fraaie overgordijnstof- fen, satin drukstof in diverse prachtige fondkleuren en lin nenstruktuur cretonne meteen goudkleurig fond, door elkaar per meter voor 3! Ook maandagmorsen open Géén tel. of schrift beat

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1