J.vanBEKKUM 18 augustus OPENING filiaal ZUIDPLEIN 117 Leutscher-plan voor effektief onderwijs Proef op de Waal Twee marconistes in opleiding den Ouden ROTTERDAMSE HOGERE ZEEVAARTSCHOOL IMHSgfi r n m m eovanreriand J Showroom Coolsingel Tei.14.44.00* Is ill WANORDE VERBAZING EN VERZET ANGST PERSPmilEF ROTTERDAM „Wilt u het voor anker liggende duw- transport Pierre Brousse aan bakboord passeren?" Deze waar schuwing, gegeven vanaf een pa trouilleboot van de Rijkspolitie te water, begeleidden een even spectaculaire als interessante proef op de rivier de Waal, in de onmiddellijke omgeving van Nij megen. De duwvaart maakt een gerede kans, om via de resulta ten van deze proef vergunningen los te krijgen, om meer dan vier bakken in-een-kéer per duw- eenheid te mogen vervoeren. De uiteindelijke beslissing zal moe ten komen van de centrale Rijn vaartcommissie, waar een her ziening van de regelementen op internationaal niveau noodzake lijk zal zijn. GEFUNDEERD CIRCUIT VLIEGTUIG door «Jan Ladenius maandag i 7 AUGUSTUS D£ ROTTERDAMMER 'Agina op 5 ssysteem (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het basisonderwijs leert reeds hoe dom te zijn, maakt slaven met behulp van gesteriliseerde meesterslaven en bij het voortgezet onderwijs wordt men met doctrineermachines tot stupide werkeenheden gemaakt voor het produktie/consumptie- en controleproces van deze maatschappij, die streeft naar meer en meer en meer, waar de mens steeds meer de onderdaan wordt van het groot kapitaal of anderzijds het dictatoriale overwicht van enke lingen". Het lijkt een passage uit een alternatief handvest tegen de school orde. Het'zijn woorden uit een agressief geschrift van de Mavo leraar P. Leutscher (Roncalli-mavo, Alexanderpolder) „De knuppel in 'het onderwijshok".. De heer Leutscher zegt: „Ik pretendeer niet origineel te zijn met mijn pleidooi voor de om vorming van de school van leerfabriek tot vormingsinsti tuut, maar er is nog geen gecoör dineerde aanpak. Ons Rotter dams Wetenschappelijk Bureau bijvoorbeeld krijgt geen poot aan de grond en er is dit jaar weer beknot op de begroting. Er zal voorlopig geen nationaal re searchbureau komen. Het zou zo moeten zijn dat de toepassing van de uitgewerkte ideeën verplicht worden. Zo'n subsidiering is een politieke zaak en politiek is een zaak van het volk. Maar dat weet nog te weinig STAKKERS van de noodzaak van een radicale vernieuwing." zijn veel kinderen die niet tegen het schoolsysteem kunnen," meent hij. Elke leraar richt zich naar het ge middelde van zijn klas. Dat is 50 pet. Voor 25 pet. is dat te veel, voor de andere 11 pet. te weinig. Daardoor ontstaat wanorde. Bij het VWO valt 60 pet. af van de leerlingen die zich hebben aangemeld. Leerlingen willen persoonlijk ge waardeerd worden, ze willen niet dom 'genoemd worden of belachelijk gemaakt, ze verdragen geen sar casme. Dat kweekt frustraties.' Een leraar heeft de neiging zijn leerstof op te voeren. Dat werkt discriminatie en diskwalificatie inde hand". ORTHOPAEDIE BANDAGES MEDISCHE INSTRUMENTEN GOUDSERIJWEG 83-85 ROTTERDAM Geopend di. t/m za. 9.00 - 5.30 uur, 's maandags gesloten Tel. 010-27.00.13 i* P. LEUTSCHER knuppel in schoolhok ROTTERDAM Het program ma, dat de heer Leutscher zich voorstelt, heeft de volgende pun ten: Nationaal research-team voor het programmeren van het on derwijs met audio-visuele metho den en aanpassing aan het indi vidu. Bijgestaan door een uitvoe rende raad met wettelijke be voegdheden. Geleidelijke ■uitschakeling van leerkrachten voor lesstof die een leerling individueel kan aan leren met behulp an computers. Inschakeling van leerkrach ten voor het doen toepassen van het geleerde in werk- en denkop- drachten en waamemingsprojec- ten. Niet meer dan 4-5 uur in tensieve audio-visuele studie per dag, geen huiswerk en examens, bevordering vna vrijetijds- en werkgemeenschappen. Verhoging totale onderwijs- peil door meer efficiency en praktischer werkmethodes. Meer ruimte voor algemene ontwikke ling, vakbekwaamheid en weten-, schappelijk onderzoek. Grotere doematigheid en „ob jectivering" van het gehele be roepsonderwijs en sterk doorge voerde integratie naar het V.W.O. Persoonlijkheidsontwikkeling van de eerste klas basisschool af Meer kansen voor inventivi teit en creativiteit door dit plaatselijk en landelijk te coördineren en subsitiëren. Nationale gelijkwaardigheid en internationalisatie van het on derwijs. Uitschakeling school besturen, coördinatie onderwijs administratie en centraal beheer studiemateriaal, inspraak van ouders en leerlingen via ad viesraden in het beleid van de school. Een nationaal research bureau. Heropvoeding van leerkrach ten, afvloeien van leerkrachten die pedagogisch niet de vereiste kwaliteiten hebben om jonge ménsen ie begeleiden. Leerkrach ten die na intensieve training de ze veranderingen kunnen verwe zenlijken kunnen anderen trai nen. De heer Leutscher doceert natuur kunde, scheikunde, biologie en een paar uur Engels. Hij is 50 jaar, werd in Stadskanaal geboren en volgde een opleiding aan de Hogere Tuinbouw school. In 1952 trok hij naar Johan- nesbur in Zuid-Afrika. Hij legde par ken aan en werd bestuurder van een immens bloemenbedrijf. Hij stu deerde er filosofie aan de universiteit, acht maanden lang, zestien uur per dag. Maar zijn vrouw kon het er niet goed uithouden, het gezin met zes kinderen ging terug naar Nederland. Na het behalen van een pedagogische aantekening kwam 'hij op de Ron- calli-mavo terecht waar volgens het zeer moderne Roncallisysteem wordt gewerkt. Hij is zich bijzonder gaan interes seren voor de onderwijsvernieuwing en die interesse ging gepaard met verbazing over het feit dat deze zo incidenteel en ongecoördineerd werd aangepakt. Hij constateert een verzet van de jongere-tegen de slavernij van zijn eigen „verworden denkpatronen", tegen deze maatschappij, tegen de ge vestigde orde, tegen de mens zelf, tegen zijn .eigen ik. Hij zou met zijn geschrift al zijn collega's tegen zich in het harnas ja gen, ware het niet dat 'hij er ook in opmerkt, dat er vele goedwillenden zijn die dit aanvoelen, maar geen op lossing zien, die doen. wat ze kunnen en die nog iets bereiken dank zij enorme persoonlijke, moeite. Toch blijft hij in leerkrachten de kern zien van de moeilijkheden. Hij zegt: „De leerkracht ziet zich be dreigd in zijn handhaving van het gezag, zijn instelling van „doe precies zoals ik het wil hebben, anders krijg je onvoldoende", zijn gescharrel met cijfers, zijn angst voor meer werk, zijn gebruikelijke intimidatiemetho- den, zijn vrees voor vragen die 'hij niet weet. Maar hij beseft ook, dat elke leerkracht zal toegeven dat deze euvels bestaan. Hij wil dit niet als generaliserend zien, „Het grootste euvol van ons onder wijssysteem is dat nog te vaak lessen worden geleerd zonder de zin te be grijpen. Wat een kind geleerd heeft, ■moet het ook kunnen toepassen. Er „De onderwijsstof moet in taken worden ingedeeld. Dan gaat de leer ling trap voor trap omhoog en niet met polsstoksprongen. IHet is toch de grootste waanzin dat we 21 pet. van ons nationale Inkomen aan dit onder wijs bestedén. Ik heb op de universi teit mensen gezien die stakkers wa ren en die niets konden toepassen wat 'ze geleerd hadden. Het is niet voor niets dat H.T.S.-ers soms meer gevraagd worden dan ingenieurs van Delft." Over vermindering van leerkrach ten meent de heer Leutscher: „Alle slavenwerk moet machinaal gebeu ren, met leertoestellen. De leraar moet als begeleider, als pedagoog op treden. Beter van een klein beetje veel dan van veel bijna niets. Het gaat er mij om dat een kind leert waar te nemen. Wat weet het van een miereneter? Laat hij maar een "verhaal over een kat schrijven. Hoe die eet, zijn klauwen uitsteekt, speelt of reageert. Ik heb gezien hoe de kinderen, gingen werken. Het is verbazend watége «Jan doen." Be heer Leutscher is ook penning meester van de „Jonge onderzoekers", de groep jongeren die experimenteren op het gebied van natuurkunde en scheikunde. Medeverantwoordelijkheid van de leerling voor de school acht 'hij in dit ■kader eveneens nodig: „We. hebben een leeriingenraaddie zich uitspreekt over straffen, over de orde, ook over verantwoordelijkheid op financieel gebied tot op zekere hoogte." De heer Leutscher ziet het in een perspektief van een toekomst met veel vrije tijd waarin voor creativi teit een grote plaats is. Hij consta teert, dat dit nieuwe onderwijs met leertoestellen, audio-visuele hulpmid delen als televisie, bandrecorder, films en computers, in bedrijfsscholen al wordt toegepast. „Die bedrijfsscho len zijn verder dan de gewone scho len", meent hij. „Bedrijven willen een snelle vakbekwaamheid en heb ben eigenlijk geen interesse dn een schooldiploma, als ze maar weten dat ze goed materiaal krijgen. Zo treedt er ook een integratie van maat schappij en school op". ~ï/ierduizendpk stuwt 12.000 ton stroomopwaarts de waal op. Duwvaart wil naar grotere eenheden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De hogere zee vaartschool te Rotterdam heeft, bij de start van het nieuwe cursusjaar, de landelijke primeur van twee vrouwe lijke cursisten, die ingeschreven zijn voor leerling scheepsofficier (marco- niste). Het zijn de 18-jarige Marleen van der Zee uit Vlaardingen en de even jonge Marijke Nap uit Berkel. Zij zijn vandaag maandag be gonnen aan de twee-jarige studie. Behalve de marconisten-meisjes heeft de zeevaartschool ook een stuurvrouw ingeschreven. De 16-jari- ge Marja Itsinga uit Vlaardingen, op de foto in uniform, heeft al een voor lopige aanstelling bij de Holland- -Amerika Lijn. In Amsterdam stu deert eveneens een stuurvrouw. Ook in Delfzijl is een leerlinge ingeschre ven; hier vooreen KNMI-opleiding. Radio-Holland, waar ook marconis ten opgeleid kunnen worden, heeft nog geen opleiding voor1 vrouwen. De verwachting is echter dat, gezien de grote behoefte aan personeel, ook hier binnenkort meisjes toegelaten zullen worden. Aan de zeevaartschool in Rotter dam zijn voor de nieuwe cursus inge schreven 40 stuurmansleerlingen en 16 marconisten. Hierbij inbegrepen zijn de nieuwe leerlingen uit Scheve- ningen waar de opleiding naar Rot terdam is verlegd. SCHOONHOVEN Zaterdagavond kwart over elf is een autobus van de Twee Provinciën die uit Gouda kwam, op nog onverklaarbare wijze tegen de woning gereden van ds. D. Kuiper. De voorgevel van de pastorie werd zwaar beschadigd en de bus aan de rechtervoorzijde ingedrukt. In de woning werd een radiator vernield waardoor het warer in huis liep en schade aanrichtte. De tien passagiers en de chauffeur bleven ongedeerd. De politie stelt een onderzoekin naar de oorzaak. TORONTO Rod Laver (Aus) krijgt bij de open tenniskampioen schappen van Canada in Toronto de kans revancne te nemen voor zijn ne derlaag tegen Roger Taylor (Gbr) op Wimbledon. De twee linkshandigen ontmoeten elkaar in de finale van het herenenkelspel in Toronto. Taylor versloeg zat=rdag in de halve eind strijd Andres Gimeno (Spa) met 18, 63, 119. Laver won, na een wed- strijdpunt tegen te hebben gehad in de tweede set, met 36. 1210, 61 van Cliff Drysdale (Zaf). Op de Waal tussen Nijmegen en Millingen over een afstand van een Ideine dertien kilometer, zeulde voor dit doel nagenoeg de hele dag de duw boot Pierre Brousse met voor haar uit zes logge duwbakken, geheel of ge deeltelijk gevuld met kolen. Was voorheen een duweenheid met in totaal vier aan elkaar gekoppelde duwbakken de maximum toelaatbare eenheid: de Pierre Brousse deed er alles aan om te bewijzen, dat het met zes bakken ook mogelijk is, zonder dat de overige scheepvaart op dit druk bevaren gedeelte gehinderd wordt. Een verzoek om het bewijs te mo gen leveren is enige tijd geleden door de van origine Franse rederij Com pagnie Fran^aise de Navigation Rhé- nane, gericht aan Rijkswaterstaat, min of meer in aansluiting op een soort gelijke test die enkele jaren geleden is uitgevoerd. Tijdens de proefdag werd duidelijk dat Rijkswaterstaat er alles aan ge daan heeft. om aan de hand van de verkregen gegevens een goedgefun- deerd oordeel uit te kunnen spreken. De gang van zaken hierbij is, dat de betreffende dienst te zijner tijd rap port uitbrengt aan de centrale Rijn- 1. voor uw aankoop: afgmgeld.fabrieksfoütenuitgesloten. 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt gelest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven vrij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 - Rotterdam Tel. 010-133104/128293 vaartcommissie, die zich over een eventuele aanvraag zal buigen. Het vraagstuk zal internationaal behandeld moeten worden, omdat de rederij er weinig aan heeft als ver gunningen voor slechts een gedeelte van de af te leggen route van kracht zijn. In dit verband zijn ook tussen oplossingen mogelijk. Zo zou een eenheid van zes bakken toegestaan kunnen worden met bepalingen, dat er op moeilijke plaatsen sleepboothulp geboden moet worden. De Pierre Brousse begon al om acht uur met het vergaren van de duw bakken. Hierbij werd assistentie ver leend door het zusterschip Siegfried dat, als met het varen werd begon nen, stand-by bleet De bakken wer den in verschillende formaties gepro beerd. Aan de hand van het aantal keren dat met een formatie van drie naast elkaar en twee achter elkaar gekoppelde bakken werd heen en weer gevaren, zou afgeleid kunnen worden dat de rederij aan deze formatie de voorkeur geeft boven de twee naast en drie voor elkaar-formatie. Aan de beide oevers zorgden een groot aantal borden er voor, dat bij nadere bestudering aan de hand van de talrijke foto's bepaald kan worden hoe één en ander zich precies heeft afgespeeld. Op de rivier zelf was op papier een soort behendigheids circuit afgezet, waarbinnen het trans port zou moeten blijven. De afgezette baan lag tussen de 40 en 70 meter breed, afhankelijk van het op-of af varen. De eerste indruk was dat de duweenheid steeds binnen deze limiet bleef. De duwbakken hebben eik een breedte van ten hoogste 11,40 meter, zodat een formatie met drie naast el kaar bepaald indrukwekkend ge noemd mag worden. De binnenscheep vaart toonde dan ook het nodige res pect voor deze vrachtwagen van de rivier en bleef vrijwel steeds ruim uit de buurt van het transport. Voor al bij nacht zal een dergelijk gevaar te onder de binnenschippers wel enige reactie teweeg brengen. Het is een feit dat de laatsten niet bepaald zit ten te wachten op een eventuele goedkeuring. Zeker is evenwel dat Rijkswater staat in dit geval de strengste eisen ten aanzien van de veiligheid heeft gesteld. Indien een goedkeuring los zou komen, zal het transport nauwe- welijks enig gevaar kunnen opleveren. De proef met de duwbakken werd in de middag vanuit de lucht gade geslagen door een vliegtuig van de A Is een machtig monster schuift het „drie-breed' con- vooi over de Waal. dienst luchtvaart van de Rijkspolitie. Van hieruit werden de nodige over zichtsfoto's gemaakt, die later kunnen uitwijzen hoeveel ruimte het cónvooi van de ongeveer 250 meter brede vaarroute in beslag heeft genomen. Op de Pierre Brousse zelf werden, evenals dit het geval was aan boord van de verschillende begeleidende vaartuigen, metingen verricht aan gaande snelheid, route e.d. Hoewel de meningen binnen Rijks waterstaat aan het begin van de proef nog verdeeld waren, was de opvat ting: „als zij kunnen bewijzen dat het kan, moet het maar", wel overheer send. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat na een eenheid van zes duw bakken er wellicht nog grotere een heden getest zullen worden. De rederij ten slotte is zonder meer tevreden over de proef. De directe kosten die de rederij aan Rijkswater staat heeft moeten betalen, liggen rond 10.000 golden. De duwboot Pierre Brousse beeft een vermogen van maximaal 4000 pk, waarvan er tijdens de proef 3600 werden ingezet. HONG-KONG Prins Norodom Slhanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja, heeft president Svo- boda van Tsjechoslowakije verzocht de blokkade van de Cambodjaanse ambassadein Praag op te heffen. De ambassade werd begin vorige week bezet door aanhangers van pre sident Slhanoek, waaitop de Praagse politie de straat naar de ambassade afzette, zodat Chinese en Nooru-Viet- namese diplomaten de bezetters niet van voedsel konden voorzien. Verder verzocht prins Slhanoek de Tsechoslowaakse regering een duide lijk standpunt kenbaar te maken, of zij zijn regering of die van genefaal Lon Nol als de wettige erkent

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1