Rijiunonds begroting passeert 5 miljoen voor s araat Kaartje uit automaat PRATEN OVER rinzessm Belangstelling statisch Gunstige reakties op suggestie voor „Deltaplan Gerichte akties tegen vervuiling nodig Rijnmond met „snuffelpalen od Fem Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcems Rotterdam maakt bezwaar Mengvoederfabriek UTD in Maarssen komst Groot evenement uoeae start voor Stokvis en Zonen SPACE-TOWER NIEUWE IMPULS EUROMAST miljarden Rotterdam-Tapanoeli Ciiltuurmij. liquideert Dutch Internationals Fund 1 anti j \«CE5t/ rotterdammer PAGINA 3 Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. OliNIJROl WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 aantallen inwoners op 1 janua.1 i en de geplande bijdrage): Ahbcfibroek 1.047 3.800,— iiarendrecht 12.832 46.556,— Brieüe 8.014 30-164,— Capelle a41 Ussel ,25,768 33.484, Geervliet 2.042 7.403,— Heenvhet2.066 7.496,— Hellevoetsluis 9.853 33.024,— Krimpen ad Ussel 17.801 64.584,— Maassluis 23.878 03.888,— Oostvoorne 6.055 21,968,— Oudenhoorn 1.185 4,300,— Poortugaal 16.480 59.792,— Hhoon 5.681 20.612,— Ridderkerk 41.399 1S2.016,— Rockanje 1.. 4.342 15.752,- Rotterdam 686.386 2.491.640,— Rozenburg 10.883 39.484,— Schiedam .183.049 301.316,— Spijkenisse 24.735 89,744,— Vlerpolders 1.616 5.464, Vlaardingen 79.085 236.832.— Zuidiand 3.237 11.74+,— Zwarte waal 1.063 3.056, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ontwerp-be- groting van het openbaar lichaam Rijnmond voor 1971 vermeldt een to taaltelling van uitgaven van 5.7T1.750. Een aanmerkelijke stijging ten opzichte van de raming voor dit jaar, die ƒ4.515.500 was. B. en W. van Rotterdam hebben inmiddels de raad voorgesteld bezwaar te maken tegen deze verhoging. Bijna alle onderdelen van de be groting kampen met stijgingen. Als baten heeft Rijnmond slechts de- bij dragen van het rijk en (de grootste post) de bijdragen der 23 gemeenten Deze gemeenten zullen volgens de ontwerp-begroting tezamen ƒ3.886.824 opmoeten brengen voor 1971. Dit betekent per inwoner een be drag van ƒ3,62. Rijnmond verwacht dat op dit bedrag in mindering zal komen de restitutie over 1969. Vol gens voorlopige raming zal die onge veer ƒ0.83 per inwoner belopen. Het vermoedelijk uitgaventotaal over 1969 is 2.932.633. Over 1970 was voor de gemeenten aan bijdragen geraamd 2.957.580 en over 1969 1.387.420. Deze cijfers hou den in, zo schrijven B. en W. van Rotterdam de raad, dat de bijdragen der gemeenten van 1961 op 1971 vrij- wei verdrievoudigd worden. Zij bespeuren eenzelfde ontwikke ling in de bijdrage per inwoner. Voor 1961 was deze nog ƒ1.23, voor 1970 werd ƒ2.84 geraamd en voor 1971 wordt ƒ3.63 geraamd. Voor Rotter dam betekent dit dat de bijdrage van ƒ1.934.436 over 1970 stijgt naar ƒ2.491.040. Voor 1961 was de vermoe delijke uitkomst, wat Rotterdam be- terft, nog 1.518.970. B. en W. zeggen te kunnen begrij pen dat in een nog betrekkelijk jong lichaam als Rijnmond de taken zich sneler kunnen uitbreiden dan de trendmatige ontwikkeling bij reeds lang gevestigde overheidslichamen lijkt hen toch ook daar een zekere temporisering noodzakelijk. De uit de sterke groei der uitgaven van het openbaar lichaam voortvloei ende last voor Rotterdam stijgt zoda nig dat, gelet op de zorgelijke finan ciële toestand, deze stijging niet meer aanvaardbaar is te achten. De mede tengevolge van het bevolkingsverloop in beperkte mate toenemende uitke ring van het Gemeentefonds voor Rotterdam laat jaarlijks slechts een zeer geringe percentuele stijging der uitgaven toe. De stijging van de bij dragen aan Rijnmond gaat daar ver bovenuit, aldusB. enW. Volgens het ontwerp-begroting van Rijnmond moeten de gemeenten over 1971 de volgende bijdragen leveren (achtereenvolgens de gemeenten, de brede groengordels langs haven- en industriegebieden, het concentreren van autokerkhoven, het verwerken van huisvuil, het aankopen van stuk jes natuurgebied, het instellen van een reinigingspolitie en het invoeren van controle-organen, zoals de cen trale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijmnond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoeveel S02 ver ontreinigt de lucht in de buurt van de nieuwe Ahoy'hal in Rotterdam- -Zuid tijdens de Femina, die daar in september wordt gehouden? Bezoe kers van de Femina kunnen het af- en toenemen van de luchtverontreini ging op de voet volgen. Rijnmond brengt op de consumen tenbeurs een spectaculaire presentatie van zijn activiteiten. Een „snuffel- paal" zal het S02~gebalte op het par keerterrein bij de Ahoy'hal meten, dat in'het Rijnmond-paviljoen op Fe mina wordt geregistreerd op een computerschrijver zoals die ook op de centrale meldkamer van Rijnmond aanwezig is. Ook op andere wijzen zal Rijnmond 'het publiek op Femina voorlichten over luchtverontreiniging, ondermeer meteen dia/geluidsprojectie. Ter inleiding van een aantal hea rings die Rijnmond dit najaar over zijn structuurschets voor het Rijn mondgebied houdt, worden ook dit plan en de alternatieven op de Rijn- mond-presentatie op Femina toege licht. In het paviljoen van Rijnmond zal men voorts worden voorgelicht over wonep, werken, verkeer en ver voer in het Rijnmondgebied. ROTTERDAM In verband met de stijgende vraag naar mengvoeders zat Mengvoeder U.T.-Delfia, Maars sen een fabriek gaan bouwen in Hel mond. Hiermee is een bedrag van 10 miljoen gulden gemoeid. De bouw zal eind 1972 voltooid moeten zijn. Er zullen 35 mensen aangetrokken moe ten worden. De nieuwbouw sluit aan op het uit- breidings- en modemiseringsproject van de productiefaciliteiten. De keuze op Helmond is gevallen in verband met de gunstige ligging vood de aan voer van grondstoffen. Ook het toe komstbeeld van de agrarische sector heeft bij deze bepaling een belang- rijke rol gespeeld. Drs. Borgman legt er de nadruk op, dat uitvoering (in fasen) van het „Deltaplan" tegen de milieuverentrei- nigign onder geen beding op financië le bezwaren mag stuiten. Voor een goed milieubeheer moet men vol doende geld over hebben. Dat behoeft dan niet alleen van de overheid te komen. Het principe ,-ï)e vervuiler betaalt" kan en moet men in dit ver band laten doorwerken. Dit kan bij voorbeeld door het invoeren van een extra-belasting voor de milieu-ver vuilers. !j-:L ty$j' En zo zijn er volgens de heer Borg man vele mogelijkheden om gelden bijeen te brengen in de strijd tegen de milieuverontreiniging. Hij noemt in dit verband boetes voor het weg- van afval etc., extra heffingen voor parkeren bij de stranden, algemene belastingen en vergoedingen van de bedrijven in de zogenaamde sociale kosten. "TEN STORM niet eens in een glas water heeft het Era- lingse popfestival veroorzaakt, ftv heb ik althans begrepen uit vtd«> verslagen en ingezonden stukken» Jammer alleen, dat ik in dit verband heb moeten concluderen, dat zoveel negatieve kritiek afkomstig was van mensen die het zeker niet hebben "gewaagd" hun (voor)oordelen -ts toetsen aan de werkelijkheid op het festivalterrein. Kritiek én verwijten zelfs aan het adres van B en W die dit festival toestonden, die het gebruik van drugs door de vingers zagen. Kritiek ook voor instanties en instellingen, die zich nu buigen over dé vele pro blemen, die de drugs oproepen te laat in zekere zin. laten we vast stellen dat het popfestival hier slechts als katalysator heeft ge werkt. Mag ik dan ook neg even wijzen op het aloude spreekwoord „Als het kalf verdrenken is, dempt men de put". In de ruimste zin van het woord zijn er „excessen" voor nodig om trage molens aan het draaien te krijgen. Wat ik alleen niet kan vol gen, is het feit dat er weer zo'n la ding kritiek volgt als .ze eenmaal draaien. Zelfs de meest strenge, veroordeler van het gebruik van drugs zal moe ten toegeven, dat er iets gedaan moet worden. De sluipende handel niet alleen van soft drugs, maar ook van hard drugs neemt hand over hand toe, het aantal gebruikers stijgt met de dag. Straffen alleen, is geen oplossing, daar zijn alle psy chologen en psychiatershef over eens. Er moét worden gezocht daar opvangmogelijkheden én een manier om te achterhalen wat deze jongelui er toe heeft gebracht oni naar de geestverruimende middelen te 'grij pen. De vraag blijft of dit alleen -het gevolg was van de ontevredenheid met het leven in deze maatschappij, of een zoeken naar een ongrijpoaar iets dat meer waarde en meer in houd geeft aan het leven óp zich. Een zoeken dat zoeken blijft omdat het via de weg van de minste weer stand het gebruik van. drugs nooit wordt gevonden. E;ï wat -eerst zo heilzaam en geestverruimend leek, wordt dan een vorm van zelf- vemieting. Geen wonder dat hier de in hun ogen veroordeelde maatschappij wil en moet ingrijpen. Niet met straffen, dat is zeker. En wrijft u me nu niet het "Zachte heelmeesters maken stinkendewon den" onder mijn neus. want u be grijpt net zo goed als ik dat wonden kunnen genezen. Alleen zijn hier goede heelmeesters voor nodig. Drs. J. BORGMAN miljoenenproject moet uitvoeren en betalen. Het „Deltaplan" tegen de milieu verontreiniging, moet in de visie van de heer Borgman ook grote aandacht besteden aan een snelle(re) bouw van rioolwaterzuiveringsinstallaties, het instellen van reinigingsdiensten voor de Noordzee-strandeh, de aanleg van Bij de opstelling en de uitwerking van het „Deltaplan" tegen de milieu verontreiniging kunnen er nog meer (financiële) bronnen worden aange boord. En dat is hard nodig, omdat er voor een goed leefmilieu tenslotte miljarden op tafel moeten komen. ROTTERDAM n de hal van het Centraal Station kart men nu veel sneller spoorkaarten kopen. De NS hebben een batterij automaten ge plaatst voor plaatsbewijzen naar 33 bestemmingen. Tot dusver was maar een 'enkele automaat aanwezig. Tijdsbesparing dus voor gehaaste rei zigers, minder lange rijen voor de lo ketten en misschien ook wel bespa ring op personeel. Het '.Deltaplan" tegen de milieu verontreiniging wekt uiteraard asso ciaties op met het Deltaplan, dat na de watersnoodramp in 1953 in uitvoe ring is genomen. Drs. Borgman: „De BOTTERDAM Altijd weer is het verrassend, hoe de 'Hoofdstad Operette de traditie van de voorma- lijke muite dinsdagavond weer be te zetten. Die verrassing hebben zeer veel bewonderaars vaii de lichte maar daarom nog lang niet gemakke lijke muze idnsdagavond weer be leefd in de Rotterdamse Schouwburg, waar „Die Zirkusprinzessin" van Em merich Kalman in volle fleur en keur werd opgevoerd. Zoals altijd allercharmantst ver tolkte Lïzzi Scthöffmaim de titelrol, en haar tegenspeler Leo de Beer wist met zijn fraaie tenorstem het senti mentele en het heroïsche het volle pond te geven. Kostelijk waren ook nu weer Grete Kieser als Miss Mabel Gibson en Claire Oaky als Carla Schlumberger. De toneelzoon van deze laatste, Toni, vond in Rudi Vogler de komiek, die de lachers al dadelijk op zijn hand had en ook hield, en Karl Frey was een waardige prins Sergius- Wladimir. De kleinere rollen waren bij Antoni Wink (circusdirecteur en prinselijke huishofmeester), Wim Schotanus (clown), Herman Valsner (oberkell- ner), Muriel Thomas (piccolo), Ger Hinrichs en Renee Begeer in goede handen. Alle lof voor de fraaie decors van Karei Bruckman, voor de zeer vlotte regie van Walter Kochner en Karl Frey, en niet minder voor de schitte rende kostuums van de firma LanV bert Hofer te Wenen. Zowel het da mes- als het herensolistenkwartet kweet zich uitstekend van zijn taak, en een lust voor het oog was het bal let onder leiding van Nina Feist, dat ook een geestige clownerie liet zien. John Kapper leidde op uitstekende wijze zijn orkest» Zo is al met al deze opvoering aan te bevelen voor hen, die een avond onbezorgd willen genieten van een lach en een traan. Dat hebben de bezoekers van deze eerste voorstelling, gehoord de luide bijval en de vele opendoekjes, ook terdege gedaan. G. M. Dersjant ROTTERDAM Het nadelig saldo van de Hotterdam-Tapanoell Cultuur-Maat schappij bedroeg over 1969 6620, waardoor het verllessaldo ls opgelopen tot 833.000. in haar maandag verschenen jaarverslag zegt de directie, dat men voordat de ven nootschap tot liquidatie kan overgaan, de rechten van de houders van de preierente aandelen zal dienen te wijzigen. Dit is nodig om gebruik te kunnen ma ken van de fractiebewljzen-regeling (over dracht van de schade-claimrechten op In donesië van het administratiekantoor Clalmlndo. Voorstellen hiertoe zuUen op een algemene vergadering van aandeelhou ders aars de orde gesteld worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het coneemresuï- taat van R. S. Stokvis en Zonen was in het eerste halfjaar van 1970 aan zienlijk beter dan dat over het eerste halfjaar van het vorig jaar. Zonder rekening te houden, met een gunstig verschil tussen bijzondere baten en Jasten bedroeg de concemwinst in de ze periode ruim 2 miljoen gulden, te genover een verlies in het jaar daar voor. Als gevolg vart- de saneringen lig gen de omzetten op het geplande la gere niveau. Deze bedroegen in het eerste halfjaar'nog ruim ƒ300.000.006. voor het tweede halfjaar wordt gere kend met een resultaat dat iets hoger zal uitkomen dan dat over het eerste halfjaar.. IN DIT verband juich ik zeker het initiatief van de Rotter damse Raad voor Jeugd en Jongeren toe, die de eerste stappen zet om de jongelui die in een crisis zitten te helpen. Niet alleen de soft-drugge- bruikers, maar zeker ook de hard druggebruikers, die grote proble men oproepen omdat zij zoveel mo gelijk in de anonimiteit leven, en willen blijven leven. Met groeiende verbazing heb ik dan ook een brief gelezen van -een lezer „opmerker" (naam bij mij békend) zoals hij deze brief ondertekende, en niet eens een scherp „opmerker". Fel valt hij het initiatief van de RRJJ aan, om opvangcentra voor jongeren in Rotterdam te stichten. Een eerste opvangcentrum wordt gevestigd in de voormalige Jaminfabriek. Hier kunnen „spuiters" zwaar ver slaafden aan hard drugs worden opgevangen. Bovendien biedt het centrum de mogelijkheid voor goed kope overnachtingen voor jeugdtoe- risten. Dit zijn twee verschillende dingen, en het betekent dus niet zoals "op merker" veronderstelde, dat „Rotter dam streeft naar het opfokken een steeds groter aantal jongeren die zonder te willen werken wel rechten wensen te doen gelden maar deze dan door de werkwilligen wensen te laten betalen". Seizoenarbeiders zijn er altijd ge weest en ook de lange universitaire vakanties maken lange zwerftochten mogelijk. Dit houdt beslist niet in dat er verslaafden worden gefokt. Integendeel, met het opvangcentrum wil de RRJJ zoveel mogelijk ver slaafden helpen om uit de crisis tij dens hun geestelijke groei te komen. Een moeilijke poging, die het probe ren zeker waardis. mast vrijwel statisch is gebleven, met een totaal over tien jaar van zes mil joen bezoekers. Een 'belangrijke ge beurtenis noemt de directie dan ook het initiatief om de mast te verlengen met een space-tower, waarmee een investering van 2,3 miljoen gulden gemoeid was Als eerste en voorlopige conclusie stelt de directie dat het publiek deze nieuwe toeristische attractie zeer op prijs blijkt te stellen hetgeen afgeleid kan worden uit het aantal bezoekers dat in de drie maanden dat de space- -tower „werkt", een bezoek aan het hoogs te punt hebben gebracht. De directie is tenslotte van oordeel, dat de steun van dat deel vén het bedrijfsleven dat belang heeft bij toerisme aan plaatselijke en/of lande lijke gecoördineerde organisaties vaak te gering is. Naast de algemeen gewaardeerde financiële steun die ge meentelijke en landelijke overheden reeds aan de bevordering van het roerisme naar Nederland geven, dient het bedrijfsleven de activiteiten meer1 dan tot dusver geldelijk te assisteren. Voorgesteld wordt een dividend van vijf procent vast testellen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De invoering van de BTW heeft onmiskenbaar ook in de toeristische wereld een terugslag veroorzaakt, zegt de directie van de Euromast in het jaarverslag over 1969. Als gevolg hiervan en als gevolg van het slechte voorjaarsweer werden in het afgelopen jaar 525.177 bezoe kers geteld, het op een na laagste aantal sinds de start in 1960. Het jaar 1969 werd afgesloten met een bruto- -bedrijfsresultaat van 260.639,4L In het verslag wordt opgemerkt, dat de belangstelling voor de Euro- Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.IfF., Postbus 853, Amsterdam. ROTTERDAM f Ogem NV maakt bekend dat een. naar haar oordeel voldoend aantal gewone aandelen en niet-royeerbare certificaten van ge wone aandelen van de Koninklijke fabriek F. W. Braat ter verwisseling is aangemeld. iHet aanbod van Ogem wordt hierdoor gestand gedaan. Ogem is bereid tot en met 30 september nog niet aangemelde stukken te accepte ren.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1