weer leverbaar FIAT-HGENl Jaarrede prof. Slagter en prof. De Haan Wederzijds respect moet basis universiteit zijn Voortreffelijk begin van Philharmonisch seizoen Reorganisatie R.K. Kerk West afgekondigd Brand bij Chevron snel geblust Vrouw gewond bij zolderbrand Rijn-Schelde boekt grote opdracht Nederlaag voor regering Gandhi .-t^sS^sssa m Opyarende vermist 2 Eventjes technisch: Motor: 4 cyl.,37 Din-PK topsnelheid 125 km/u gesloten koelsysteem pittige acceleratie onafhankelijk geveerde wielen hercirculatie van uitlaatgassen tegen luchtverontreiniging zelfdragende carrosserie draaicirket 9,90 m. f4.475,- incl. BTW f5.012,-. t* Fiat 850 E Special Fiat 850 is de vitale favoriet. Vele duizenden kozen déze auto na grondig vergelijk om z'n prijs, capaciteit en comfort. Behalve die prijs van f.5.012:— is er namelijk niets gering aan deze wagen. Een felle 37 pk motor stuwt de 850 met een top van ruim 125 km/u over de weg met een rustgevende weg-verknochtheid. Driftig optrekken en pittig inhalen zijn karakteristiek voor deze vitale Italiaan. Vier personen hebben ruim de ruimte. Hun bagage ook. En aan de nappaf lex bekleding en aan de accessoires ziet men de puntgave afwerking. Bovendien is de Fiat 850 zuinig met benzine, belasting en beurten. Waarom dacht u dat dit de meest verkochte Fiat is? En waarom zou ook niet die bewijsleverende proefrit maken? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een functio nele decentralisatie is een essen tiële voorwaarde voor de stich ting van een universiteit in Rot terdam, aldus prof. D. C. de Haan, decaan van de Medische Facul teit Rotterdam vanmiddag bij de opening van het nieuwe acade mische jaar. Prof. De Haan memoreerde in dit verband het werk van een technische commissie van vier deskundigen uit de lering van de Nederlandse Economische Hoge school en de Medische Faculteit en twee vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs en wetenschappen onder voorzitter schap van de directeur-generaal van onderwijs en wetenschappen. REGIONALE TAAK ROTTERDAM Het Rotter dams Philharmonisch Orkest is zijn seizoen uitstekend begonnen met het Prcmenadeconcert zater dagavond in de Grote Doelenzaal. Dat die niet helemaal vol was zal wel hierdoor zijn veroorzaakt, dat het allergrootste deel van de operaliefhebbers alleen maar warm loopt voor het ijzeren re pertoire en voor Italiaanse solis ten. Voortreffelijk PAGINA 4 MAANiDAG 7 SEPTEMBER, 19; mm Rotterdam: AUTOBEDRIJF BROEDELET N.V. Conradstraat 63 - Tel. 010-136040 Filiaal Zuid: Paul Krugarstraat/hoek Hiliedijk Tel. 010-277616 Filiaal Oost: Chris Bennekersiaan 6. Tel. 010-124747 GARAGE BEN MALTHA Meent 80-Tel. 010-120207 AUTOBEDRIJF GEBR. BLAD Voetiushof 22 - Tel. 010-188661 Rotterdam Zuid: AUTOBEDRIJF „DE BEER" N.V. Katendrechtse Lagedijk 11 -19 - Tel. 010 -176565 Schiedam: AUTOMOBIELBEDRIJF „UNIQUE" N.V. Stationsplein 2 - Tel. 010 - 156277 yiaardmgen: AUTOMOBIELBEDRIJF „UNIQUE" N.V. Gedempte Blersioot 37 - Tel. 010-351377 Middelharnis BHOEDELET - FLAKKEE N.V. West Achterweg 93 - Te'. 01870-2555 Groot Ammers- JANSE'S GARAGE BEDRIJVEN Kerkstraat 34 - 35 - Tel. 01842-316 Gorjnchem: JANSE'S GARAGE BEDRIJVEN (TORENFLATGARAGE) Don Antoniostraat - Tel. 01830 - 4314 BLIJENBERG'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN Wijk en Aalburg: Perzikstraat 31 - Tel. 04164 -120 Sleeuwijk: Rijksstraatweg 162 - Tel. 01833-290 Zaltbommel: Ridderkerk: Vergtweg (hoek Steenweg) Tel. 04180-2085 AUTOBEDRIJF GEERLAAN Geerlaan 1 - Tel. 01804 - 5624 Nieuwerkerk a. d. Ussel: GARAGE „DORRESTEYN" Prins Alexanderlaan 38 - Tel. 01803-2200 Spijkenisse: GARAGE VAN PELT - Stationsstraat 5 - Tel. 01880 - 3155 ROTTERDAM Op de Chevron- xaifinaderij bij Pemis heeft zater dagavond rond negen uur een korte maal fel uitslaande brand gewoed in een zogenaamde fractioneerkolom, die wordt gebruikt bij de distillisatie van aardolie. De bedrijfsbrandweer slaag de er in de brand in 20 minuten tijd onder controle te krijgen. De Rotterdamse Brandweer hoefde niet in te grijpen en kon zich beper ken tot afkoeling van de apparatuur. Men vermoedt dat de brand is ont staan door een lekkage in het leidin gensysteem. Een woordvoerder van de raffinaderij verklaarde dat de be treffende installatie een klein maar "belangrijk onderdeel van het raffina derijcomplex uitmaakt. Hij verwacht te dat de installatie enkele dagen buiten bedrijf zal zijn. Over de om vang van de schade valt nog niets te zeggen. Dczecommis sie werkt intensief aan een ontwerp dat als basis kan dienen vooree nuniversi teit in Rotterdam en prof. De Haan vertrouwt er op dat deze commissie haar taak tot een goed eind zal brengen. Over de groei vande Medische Fa culteit kondigde prof. De Haan aan, dat binnenkort het tweede complex van zes bouwlagen ind e hoogbouw vande Medische Faculteit in gebruik wordt genomen. Tot nu toe is alleen een complex van de zes bouwlagen in gebruik. Met dat tweede complexko mt de hoge centrale toren voor twee-derde gedeelte in bedrijf. De ruimten voor de bibliotheek, de klinische collegezalen, de cafetaria en de ruimten voor de audio-visuele dienst naderen hun voltooiing. Ook de ontwikkelingv an het zie kenhuis Dijkzigt vordert: eind 1S70 zullen de nieuwe afdeling cardiologie, cardiochirurgie en longchirurgie hun klinische werkzaamheden beginnen. Als een ander organisatorisch en materieel probleemsehetste prof. De Haan de samenwerking tussen de Medische Faculteit en de niet-acade- mische ziekenhuizen, daarbij memo rerend hoe de snelle ontwikkeling van de geneeskunde verplicht tot het komen tot regionele gebouw van de gezondheidszorg. Een goede taakver deling tussen de beide academische ziekenhuizen Dijkzigt en. Sophia en de niet-academische ziekenhuizen achtte prof. De Haand ringend nood zakelijk. Waardering toonde prof. De Haan voor de Stichting Huisartsgeneeskun de Rotterdam, vorig jaar opgericht door huisartsen en faculteit Deze stichting werktem ee aan een sterke band tussen de afdeling huis- sartsgeneeskunde en de huisartsen in Zuid-Holland, West-Brabant en Zee land. Reeds hebben bijna driehonderd huisartsen hun steun en medewer king toegezegd. Prof. mr. W. J. Slagter, dien a twee jaar rector magnificus van de Neder landse Economische Hogeschool te zijn geweest zijn rectoraatoverd roeg aan prof. drs. H. W. Lambers, stelde in zijn jaarrede dat een universiteit te Rotterdam er spoedig diende te ko men, ook als die géén federatieve op zet zou hebben, mits er een redelijk evenwicht wordt bereikt tussen de autonomie en de decentralisatie ener zijds en het toezicht van de subsidie- rende overheid anderzijds. De moeilijkheden bij het vormen van een universiteit wordt in hoofd zaak gevormd door de grote verschil len in structuur tussen de beide com ponenten: de Nederlandse Econo mische Hogeschool en de Medische Faculteit. De Medische Faculteit is geheel een rijksinstelling,de Nederlandse Econo mische Hogeschool is een particuliere instelling, die dit jaar echter voor de eerste maal volledig door het rijk wordt gesubsidieerd. In dit verband zag prof. Slagter eenheid in het wetenschappelijke corps van de komende universiteit van belang. Het ontbreken van zo'n eenheid heeft elders, aldus prof. Slag ter, tot meer moeilijkheden geleid dan acties van radicale studenten. Hij achtte het voor de arbeids vreugde, de kwaliteit van het bestaan en voor het werkklimaat van groot belang te leven temidden van mensen die bereid en in staat zijn met respect voor afwijkende wetenschappelijke inzichten van anderen samen te wer ken, die zich niet wegens gebrek aan tijd, zin of moed onttrekken aan «al lerlei verplichtingene n die van een duidelijke integriteit zijn. Helaas is, aldus prof. Slagter, niet altijd daarvan sprake. In dit kader bepleitte prof. Slagter een benoemingsprocedure vo or alle lede® van de wetenschappelijke staf, waarin waarborgenw orden gebouwd dien a nog alleen bestaan bij de be noeming van hoogleraren en lectoren. Voorts bepleitte prof. Slagter op richting van universitaire creches, ontkoppeling van de banden tussen de Algemene Rotterdamse Studenten- -Federatie en de Nederlandse Stu denten-Raad. Prof. Slagier meent dat wanneer docenten uit hun ivorentoren worden gehaald, als hun autonomie gaat plaats maken voor een deelgenoot schap ine en vakgroep en als zij aan ssormen worden blootgesteld zij na een zekere aanpassingsperiode, die niet ieder zal overleven, een nieuwe, waardige plaats in de universiteits structuur kunnen innemen. PROF. MR. W. SLAGTER ROTTERDAM Omstreeks 13 uur is zaterdag brand uitgebroken op de zolderverdieping van een woning in de Hooglandstraat. De 36-jarige be woonster mevrouw G. J. Zijdeveld- -Waayer, die het vuur probeerde te doven, liep brandwonden aan beide armen op. Zij werd ter plaatse ver bonden en later voor behandeling op genomen in het Bergwegziekenhuis. Een naar deze brand op weg zijnde brandweerwagen kwam op de Zwaanhals in aanrijding met twee geparkeerde auto's en reed vervol gens twee markiezen van van een ge vel. De brandweerauto en de aange reden wagens werden ernstig bescha digd. EpTTERDAM De Rijn-Schelde groep heeft opdracht gekregen voor de lever ng en montage van twee Schelde stoomketels, elk met een pro ductie van 45 ton per uur en een Delta-baby voedingswaterontgasser /an negentig kubieke meter per uur. De beide installaties zullen gebouwd worden door De Schelde in samen werking met Delta Engineering, bei den onderdeel van Rijn-Schelde, Met de opdracht is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. In die kringen in onze stad zijn maar liefst drie operakoren! is „La damnation de Faust" van Hector Ber lioz vrijwel onbekend, en de sopraan Marilyn Tyler is een Amerikaanse die on ons land woont. Toch hebben zij en Berlioz voor het hoogtepunt van dit concert gezorgd, want zij droeg het verhaal van de koning van Thulê gevoelig voor en gaf de melodieën van „D'amour l'ar- dente flamme" het volle pond van meeslepende klankschoonheid, wat ook alt-hoboïst Kees van den Berg deed. Dat Marilyn Tyler geen colora tuursopraan is, was ondanks veel fraais toch wel te horen in het be roemde „Una voce poco fa" uit Rossi ni's „II barbiere di Siviglia", maar door haar mooi lage tonen kreeg men even de indruk, hoe deze voor alt geschreven aria oorspronkelijk heeft geklonken. Het succes van de zangeres was bijzonder groot. Het orkest heeft haar voortreffelijk ROTTERDAM Zaterdagavond werd de Spaanse opvarende van het Duitse m.s. Wintrans 12 liggend aan de Maaskade, M. Portas-Vincente (24) vei'mist. Gebleken is, dat hij even tevoren aan dek was gegaan om ich te was sen. Vermoedelijk is hij in het water terecht gekomen en verdronken. Vier uur dreggen door de rivierpolitie had geen resultaat. NIEUW-DELHI De Indiase rege ring heeft een nederlaag geleden bij een belangrijke stemming in het par lement. Het hogerhuis verwierp met de kleinst mogelijke vereiste meer derheid van tweederder, der stemmen een omstreden wetsontwerp om be paalde privileges en toelagen, verkre gen door erfrecht van voormalige prinselijke heersers, af te schaffen. Na de stemming ontstond er zo'n chaos, dat de voorzitter van het Ho gerhuis drie kwartier nodig had om bekend te maken dat het ontwerp niet de meerderheid die vereist was om de grondwet te kunnen wijzigen had verkregen, 149 afgevaardigden stemden voor, 75 tegen. De toelagen aan radja's en maha- radja's bedragen thans circa 25 mil joen gulden. Zij werden verleend toen hun na het verlenen van onaf hankelijkheid in 1947 aan India over eengekomen werd hun staten bij In dia te voegen. begeleid, en dat was geen wonder, want er stond een opera-dirigent van het zuiverste water voor: de Italiaan Bruno Amaducci, die de operamuziek van dit concert de volle dramatische kracht en pracht wist te geven, ter wijl hij toch de moed had, langzame gedeelten heel rustig te nemen, zoals de melodie van het beroemde koor „O, Signore del tetto natlo" In de ouverture „Nabucco" vgnVerdi. Voortreffelijk hield hij ook de meeslepende dramatiek van het snel le begin in het prachtige Intermezzo uit „L'amico Fritz" van Mascagni vast in het langzame deel. De ouver ture „Dié Fledermaus" van Johann Strauss werd een briljant slot van dit uitstekend geslaagde concert. G. M. Dersjant ROTTERDAM Het bestuur van de katholieke Antonius Abtkerk aan de Jan Kryffstraat gaat een onder zoek instellen naar de mogelijkheid kerk, pastorie en grond te verkopen en een nieuwe voorziening te verkrij gen. Voorst is aan het bestuur van de r. k. Petruskerk aan de Schoonderloo- straat voorgesteld geen kostbare re paraties te verrichten maar in over leg met de parochieleden na te gaan of een anerder kerkruimte kan wor den gevonden, Voorts houdt men rekening de Ni- colaaskerk aan de Mathenesserdijk en de kerk van H. Hart in Oud-Mat- henesse eventueel in de toekomst ki te gebruiken. Het kathoïijke bestuurscollege van Rotterdam heeft deze plannen zondag in de vier katholieke kerken in west laten bekendmaken. Als einddatum voor de conclusie wordt 1 april ge steld, behalve voor wat betreft de Antonius Abtkerk. Daarvoor blijft °e datum 1 november gehandhaafd. In een nota van het bisdom Rotter dam worden voorts de pastorale, cul turele en financiële aspecten bezien van de samenvoeging van de vierpa- rochies in Rotterdam-West. Een eind conclusie is er nog niet. Daarmee wil het bisdom wachten tot een voorge steld nader beraad. Zoals bekend is er hevige oppositie geweest tegen de sluiting van de An tonius Abtkerk, terwijl ook de paro chianen vande Petruskerk zich in juni in een enquete duidelijk uitspra ken voor behoud en restauratie van hun kerk.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2