Horecaf bestaat tachtig jaar e ontwikkelingen -sector omroep enig goede mogelijkheid alarmeren bevolking Vredesweek markt op Schouwburgplein Subliem koorconcert in De Doelen Havenstaking is geheel voorbij Stekende glazenwasser twee jaar cel it femina 23 in de nieuwe grandioze flhoy' hal Zuidplein l\ J{ort geding over vri j gezel lenf l al aangehouden Wijkraad voor Hoogvliet meent: Orgelconcert in de Oude Kerk uitgesteld Vijf maanden cel en tbr geëist tegen chauffeur M 65, M'70 en JM'7Ö feestelijk besloten Laatste poging Arbeidersmacht werd mislukking Kellner gedood met knipmes 5. o! *1 z CARR05SERIEFABRIEK N Y Ceintuurbaan 117 ZWEEDS Rotterdam-12 MI-STATION Tel. 180175 ROTTERDAM „Wij heb ben vermoedelijk wel voldoende actie, maar onvoldoende beleid getoond. Veelal was er ook geen tijd om eerst rustig een beleid ui tte stippelen, doch moest on middellijk en incidenteel' wor den gereageerd". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse bond van werkgevers in hotel restaurant- café- en aanverwan te bedrijven Horecaf, de heer G. E. van Goor, dinsdag gezegd tijdens een bijeenkomst van zijn organisatie, gewijd aan het tach tigjarig bestaan van Horecaf. Eerder had hij de voorspoedige na- iii. IGGVLIET Een regionale omroep is naar de mening van de wijkraad de enige goede mo gelijkheid om de bevolking bij calamiteiten op juiste wijze te waarschuwen en voor te lichten. Over het inschakelen van de .ge luidswagens waren de meningen verdeeld. Proeven die met deze wagens in Hoogvliet zijn gehou den, gaven nog geen bevredi gend resultaat. Men blijft pro beren uit te vinden op welke Rijdende doodskist" Twee maanden cel geëist voor dodelijke botsing „VREDESFEEST" door Jan Ladeniüs U komt ogen èn tijdtekort - ROTTERDAM -- De haven staking in de .stukgoedsector 'is, na een uiterst onoverzichtelijke dinsdag, definitief afgelopen. Al vroeg in de morgen werd dui delijk dat de poging van de ultra- links georiënteerde groepering Arbeidersmacht om de staking toch door te zetten was mislukt. Dinsdagmiddag gaven een kleine tweehonderd volhouders gehoor aan de oproep van Arbeiders macht om in de Riviérehal bijeen te komen om besluiten te nemen. ROTTERDAM Be recht bank in Rotterdam heeft dinsdag de achttienjarige glazenwasser Bertus V. wegens zware mishan deling de dood tot gevolg heb bend, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had drie jaar cel met aftrek geëist. OVE.il DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 1<5 SEPTEMBER 1970 5 2 O O 3 3A0 o (Van een onzer verslggeefsters( ROTTERDAM „Is het toelaat baar dat ook echtparen kunnen wo nen in een flatgebouw voor alleen- -tasnden?" Deze vraag was dinsdag het onderwerp van een kort geding dat aangespannen was door mejuf frouw mr. B. Austeiczer. alleenstaan de bewoonster van het Beethovenflat 'e Schiebroek tegen het bestuur van de woonver'eniging voor alleenstaan- dMejuffrouw Austeiczer had het kor! geding aangespannen omdat in het Beethovenflat echtparen hun in trek konden nemen. ..Als men echt- i r- lifll Via!» Ifjn rand mejuffrouw Austeiczer. „Het fj3t was 'oorspronkelijk voor alleen- stasnden bedoeld. Ik bon bang dat het onrustig wordt in het fait, dat toch al zeer gehorig is". Volgens raadsvrouwe mr. H. M. de kat Presser, die de woonvereniging verdedigde, zijn alleenwonenden niet iizonder in het flat geïnteresseerd. "Bovendien staat in de statuten niet dat de eenkamerflats bedoeld zijn voor een persoon", aldus de raads vrouwe. Het bestuur van de woon vereniging: „Mejuffrouw Asuteiczer is een van de weinigen die tegen het. wonen van echtparen in de fiats pro testeert- Op het ogenblik staan er vijf ftats leeg. Als er geen alleenstaanden in willen, dan worden de flats ver kocht aan echtparen". (Het kort geding werd door de pre sident van de rechtbank, mr. .J G. L. Reuder, voor onbepaalde tijd aange houden. „Het is waar dat in de statu ien niet staat vermeld dat in de flat geen gehuwden mogen wonen", zei hij. De president hield het kort ge ding aan' opdat mejuffrouw Austeic zer er indien nodig op terug kon ko men. „Ik zal unog een kans geven, ais het te gek wordt komt u maar terug", aldus mr. Reuder tot de eise res. toelaat is het hek van do dam". -ooriogse ontwikkeling van deze be drijfstak geschetst, maar in de eerste maanden van 1989 beëindigde hij zijn roze droom. De teruglopende exploi tatieresultaten waren algemeen voor de Nederlandse horeca. Niet iedereen had of zag mogelijkheden voor een verbeterde exploitatie. Zij die het wel zagen, behoorden in het algemeen tot diegenen, die de oplossing ook vonden voor de financieringsproblemen. Het was geen grote groep. Hij verzette zich ook tegen het ver wijt als zou er in deze bedrijfstak geen samenwerking zijn. Men zoekt samenwerking op die terreinen, waarop dat direct mogelijk is, aldus de heer Van Goor. Een goed voorbeeld van samenwer king noemde hij de actie van tien Amsterdamse hoteliiers om hun.lin- (Van een onzer verslaggeefsters) BOTTERDAM Een overdekte markt op het Schouwburgplein van 19 tot 26 september zal het middel punt zijn van de Vredesweek Rotter dam 1970. Op deze markt zullen een dertigtal vredesbewegingen en actiecomité's als standhouder een de vrede trachten over te brengen op de Rotterdammer. Acht dagen lang worden hier films vertoond, onder anderen ook in leeg gekomen ruimten van Communicatie '70, eri worden lezingen en discussies gehouden. Zo wordt op 19 september, 29 uur, op de markt een discussie ge houden over „alternatieve dienst plicht". Sprekers zijn de heren A. G. van der Spek en overste Drost, com mandant van het 44ste pantserdivisie,, door de Nederlandse regering ter be schikking gesteld aan het leger van de Verenigde Naties. Zondat 20 september zullen vele kerken hun diensten wijden aan het thema „Vrede en Verenigde Naties". In de St. Elisabethkerk aan de Mat- (Vaneen onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „De wagen waar mee het ongeluk gebeurde had mis schien vijf a zes tientjes gekost. Hij kon het best vergeleken .worden met een rijdende doodkist", aldus .raads man mr. S. Ivens gisteren in zijn Pleidooi in de zaak tegen de 21-jarige machine-bankwerker F. O. uit Rot terdam. De chauffeur reed op 28 juni van dit jaar terwijl hij onder invloed was van alcohol en .niet in bezit was van een rijbewijs hij had tien les sen gehad met de auto van zijn vriend tegen een lichtmast. De vriend, de 20-jarige G. B. uit Rotterdam die in de auto lag te sla-. Pen overleed kort na het ongeval op weg naar het ziekenhuis. Bij het vooronderzoek bleek dat de auto nog al wat gebreken had. De officier van justitie mr. P. A. H. Bos „verweet de machine-bankwerker schuldig te zijn aan de dood van B. De officier weet het ongeluk grotendeels aan de alco hol ongeveer vijf pilsjes.-Hij eiste eengevangenisstraf van twee maan den plus tevens twee jaar ontzegging' van de rijbevoegdheid. „Verdachte deed dingen die hij niet zou hebben gedaan als hij nuchter was", zo zei hij. Dit werd heftig be streden door de raadsman van ver dachte. „Een nuchter mens zou met zo'n wagen hetzelfde ongeluk ma ken", zei hij. „Bovendien was deze Jongen niet op de hoogte van de toe stand van de auto. De raadsman vroeg vrijspraak voor het door de of- hcier ten laste gelegde: dood door schuld. henesserlaan wordt na de dienst een diskussie gehouden over Latijns Amerika. Daarnaast wordt de film „La hora de los homos" gedraaid. Diskussieleider is ds. J. Diep-ersioot. Op de markt treedt Jana Beranova met haar „Geef de vrede een kans". Het programma is een collage over geweld en onderdrukking, in de we reld van vandaag. De maandagavond staat in het teken van .de proble matiek van' grondstoffenproducerende landen, terwijl op dinsdagavond, een Surinaamse avond wordt gehouden. In het kader van de vredesweek komen ook de in Rotterdam werk ende en wonende gastarbeiders aan de orde. Bovendien wordt aandacht gevraagd voor de gebieden die kolo niserend Portugal onder zijn behèer heeft. De Vredesweek wordt besloten met een feest waaraan alle Rotter dammers kunnen deelnemen. De bin nenstad wordt voor een deel afgeslo ten voor het gemotoriseerde verkeer, waardoor., het mogelijkzal zijn éen 'groot straatfeest te houden. Dit „Vredesfeest" valt ssfoien met de afsluiting van Communicatie '70. Alle Rotterdamse artiesten, sprékers en zeepkistredenaars kunnen hun bij drage leveren aan dit feest. gens in de kleine zaal van de Doelen de problematiek van de ontwikke lingssamenwerking behandeld. Op de markt zullen de hoogleraren Tinber gen en Röling inleidingen houden. Gedurende de hele week wordt in de clubgebouwen en wijkcentra van Overschie, Pendrecnt, IJsselmonde en het Oude Noorden aandacht besteed aan het probleem oorlog en vrede. punten deze wagens moeten wor den ingezet, om de gehele be volking te kunnen bereiken. Tijdens de dinsdag gehouden wij kraadsvergadering deelde voorzitter mr M. A. B. L, vo Meetelen mee dat een evacuatieplan in voorbereiding is. Zodra het bureau rampenbestrijding met het plan gereed is, zal hét ter kennis van de bevolking worden ge bracht. De commissie calamiteitbe- strijding gevormd na de brand bij E.N.C.K. in Vlaardingen, zal ind e vexgaderingvan donderdag 8 oktober rapport uitbrengen. Onmiddellijk na de calamiteit bij de EN.CK- trad in Hoogvliet een. ac tiegroep op die om een aantal strenge maatregelen vroeg. Irt overleg met de wijkraad werd een commissie ge vormd waarin behalve leden van de wijkraad eri van de commissie wij- kopbouw, ook de actiegroep werd op genomen. Tot grote verbazing van een deel van de''commissie heeft de actiegroep, hoewel tweemaal een vergadering werd gehouden, niets meer van zich laten horen. De toestand bij het Hoogvlietse on derwijs is thans bevredigend. Eind auwstus waren bij het openbaar on derwijs slechts drie vacatures. Er zijnnu op Hoogvliet voldoende leerkrachten, zodat aan het begin van deze maand geen klassen meer waren met meer dan veertig leerlingen. Ook bij het bijzonder onderwijs is de si tuatie niet ongunstig, behalve bij de MAVO, waarvoor het heel moeilijk is voldoende krachten te vinden. Bij het bijzonder onderwijs acht men de negatieve berichtgevingver Hoogvliet en omgeving een van de voornaamste oorzaken van de proble men om he.t aantal onderwijskrachten op peil te houden. Ais gevoig van de -bouw van een tunnel door de OudeMaas .naastae Botlekbrug, de aanleg van toevoerwe gen en het verleggen van Pijpenbun- deïs in de Oude Maas, zal de groene .zone tussen industrie en de noorde lijke wijken vhn Hoogvliet worden aangetast. Ook het fraaie sportcomplex van de SDortvereniging .Hoogvliet blijft niet onaangetast, want hier zullen twee speelvelden moeten verdwijnen. Het bestuur van de wijkraad dat al eer der over het verlies bij B eri W van Rotterdam van zijn ontstemming heeft laten blijken, wil nu kaarten en tekeningen van dit. gebie opvragen om tijdig te kunnen zien welke ge- volgne de tunnelbouw en de door trekking van de. Zuidelijke Randweg zijn met betrekking tot de groene af scheiding van de noordelijke bebou wing van Hoogvliet. De directie van het klinisch-cihe- misch laboratorium in Rotterdam is bereid in Hoogvliet een dependence te vestigen, een zogenaamd, priksia- tion. De werkgroep medische verzor ging van de wijkraad zal met het gemeentebestuur van Rotterdam overleg plegen inzake de "financiële regeling voor huur en ruimte in het medisch centrum. nen- en wasgoed gemeenschappelijk te laten behandelen. Sprekende over de personeelssitua- tie en de loonontwikkeling zei de heer Van Goor dat het in ons land niemand schijnt te kunnen schelen, dat dienstverlening over enkele jaren een onbetaalbare zaak wordt, men kan van de zijde van de overheid wel stellen dat de horeca zijn prijzen laag moet houden, maar dan moet de overheid de lonen in de hand houden. Ook was hij ervan overtuigd dat de ruimte om 400 in eens te kunnen uitkeren er in de horecasector niet inzit. Horeca blijft zijn pogingen voortzetten, zo zette hij nog uiteen, om tot een lager BTW-tarief op maaltijden te komen onder verwij zing naar België, waar de horeca in 1971 zes procent BTW gaat betalen. „Hebben de horeea-ondememers ooit geprobeerd om het publiek op te voeden hun maaltijden niet allemaal tussen half een en twee uur en zes uur en half negen te komen nuttigen? Waar is de horeca-man, die bereid is zijn prijsstelling afhankelijk te ma ken van de uren, waarop het publiek zijn zaak bezoekt?" Deze vragen werden gesteld door de voorzitter van het genootschap voor reclame, dr. J. P. Ton, die sprak over „de duurte-image van de Neder landse horeca". Ook vroeg dr.. Ton zich af of de horecabedrijven nog wel zeven dagen in de week van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat open kunnen zijn. De horeca-ondememer realiseert zich meetal te laat dat het zijn allemaas- ten zijn, die tekort komen door al zijn gezorg voor anderen, men dient zich te realiseren, dat problemen in de personeelssector als gevolg van de samenstelling van onze maatschappe lijke samenleving niet zullen vermin deren. ROTTERDAM Het orgelconcert van 18 september in de Oude kerk te Rotterdam-Delf shaven te ge,ven door de organist Kees van Eerscl m.m.v. de fluitiste Janïne Sligter zal wegens omstandigheden moeten worden uit gesteld tot 9 oktober. Het op het roos ter aangekondigde concert van de or ganist Egbert Klein 'komt geheel te vervallen. (Vaneen onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en een onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring eiste officier van justitie mr. H. R. Feber dinsdag tegen de 23-jarige chauffeur Henk v. d. H.uit Schie dam. De jongeman, die vier keer wegens vermogensdelicten was veroordeeld, ontsnapte op 11 april van dit jaar uit een vrije inrichting. Sindsdien hield hij zich weer bezig met verboden za ken. Op 30 april brak hij in in een apot heek te Driebergen en stal daar een aantal paifiumtabletten en een flesje opium. Voorts „gebruikte" hij overal waar het hem uitkwam auto's. „En reed er," zoals de officier het schet ste, „kals een razende Roeland mee door het land." De volgende dag werd de chauffeur weer ingerekend. De raadsvrouwe van V. d. H., me vrouw M. Rip Buys, vroeg een korte re gevangenisstraf en een voorwaar delijke tbr voor haar cliënt. Mr. Rip Buys was van mening dat het niet gunstig was de psychiatrische behan deling die de chauffeur nodig had vanuit het kader van een tbr te doen geschieden. ROTTERDAM In het wijkge- bouw aan de Menanderistraa t is dinsdagavond een feestelijke afslui ting gegeven van M 65+.M65-I- is het geheel van festiviteiten die in het ka der van M'70 in Lombardijen zijn ge houden ten behoeve van de bejaar den. Leerlingen van de Rotterdamse Muziekschool voerden het concert in A mol voor hobo en strijkorkest van op van A. Vivaldi. Het grote seektakel van de avond was echter de uitvoering van La Ser- va adrona van G. B.d Pergolesi, een komische opera, waarvan de leiding in handen was van J. M. Nuyden. Vooral deze opera vond veel weer- kaink in de zaal. Het enthousiaste publiek zag later Miss Lombardijen bloemen overhan digen aan Tony Beek, Jan v. Rijswijk en Mieke Jansen die de rollen in La Serva Padrona voor hun rekening na men. Na afloop van het officiële pro gramma sprak de heer K. Kemper voorzitter van de S.W.O. zich dank baar uit ten aanzien' van de 250 me dewerkers die zich met M'70 en JM"70 hebben beziggehouden. Circa 25.000 mensen hebben de ver schillende activiteiten in het kader van M'70 en JM'70 in de wijk be zocht, zo verklaarde hij. Een woord van bewondering ging uit naar de leerlingen van de Rotterdamse Mu ziekschool die op zo'n fantastische •wijze het programma hadden ver- zorg.d ROTTERDAM Het koorconcert onder auspiciën van „De Havenloods" dinsdagavond in de Grote Doclenzaal is een groot succes geweest. De bui tenlandse gasten, het Slowaaks Lera- renkoor onder de voortreffelijke lei ding van prof. dr. Juraj Haluzicky, die maandagavond in de Laurenskerk al zo schitterend hadden gezongen, kregen nu de gelegenheid een deel van de daar ten gehore gebrachte lie deren in een zaal met een voortreffe lijke akoestiek te laten klinken. Het was koorzang van de hoogste orde, beschaafd, prachtig van klank, meeslepend van temperament. Enkele solisten uit het koor lieten nog eens ten overvloede horen, op welk peil het zingen van deze Slowaken staat. Het publiek, dat de zaal bijna ge heel vulde, bracht dirigent en koor dan ook terecht een hartelijke ovatie. Daarna voerden de Koninklijke Zangvereniging „Rotte's mannen koor", het Mannenkoor Apollo en het „Shell Mannenkoor gezamenlijk onder de beheerste en toch tempera mentvolle leiding van Jos yrankert de prachtige „Veldmis' van de Tsjech Bohuslav Martinu uit, waarbij een kleine groep blazers en slagwerkers van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland een pianist en een or ganist de begeleiding uitstekend lie ten klinken. De jonge bas Lieuwe Visser vervulde zijn 'moeilijke solis tische taak bewonderenswaardig, en zo had deze uitvoering .de langdurige bijval ook ten volle verdiend.- Na de pauze voerden de Orato- riumvereniging „Con Amore" en het ROTTERDAM De staking in de haven is voorbij, de onrust onder het havenpersoneel is echter meer toe- dan afgenomen. Hoe eventuele verdere onderhande lingen ook uit mogen vallen over het pakket eisen dat op 1 november op tafe Izal moeten liggen een uiterst krappe termijn voor zon ingewikkel de materie! één ding is wel duide lijk en dat is de onduidelijkheid. On duidelijkheid bij de vakbonden,bij de werkgevers en bij de actiegroepen die de staking in de hand leken te hebben. - Verwarring over bruto of netto bedragen, misverstanden over toesal- ^n verkeerde interpretaties van af gesloten akkoorden, officiële berich ten die soms tkort daarop alweer werden tegengesproken, het culmi neerde alles in een situatie waar geen mens meer wijs uit kon worden. Ook gezien het steeds nijpender geldgebrek bij de havenarbeiders is het begrijpelijk dat zij tenslotte door de knieën gingen door een wat onbe nullig opgesteld pamflet, waarin ge wag werd gemaakt van een soort ak koord tussen bonden en stakers. Hoe het ook zij, in de Rotterdamse haven' heerst verwarring en onrust, waarvan de oorzaak één-twee-drie niet weg te nemen is. Een nieuwe stakingsdreiging hangt in. de lucht voor het geval het inderhaast opge stelde eisenpakket van 1 november niet die resultaten brengt die ervan worden verwacht. Nu de rook van de stakingsstrijd is opgetrokken, realiseren de havenwer kers. zich terdege dat zij in. feite voor niets hebben ges taakt. Het gesprek over het eisenpakket stond eind augustus al op het progriamma. Het is', te betreuren dat politieke groeperingen zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bijdeze staking. De vraag mag gesteld worden waar de erkende bonden, die toch echt wel vakmensen tot hun beschikking heb ben,zijn gebleven En de Scheepvaart Vereeniging Zuid heeft, na het (door de stakers verworpen) akkoord tssen bonden en werkgevers, weinig initia tief getoond om .de staking op te los sen. „ij praten alleen met erkende ge sprekspartners", een juist stand- print. Maar wat, als er een impasse optreedt? eVSZ is als werkgever verantwoordelijk voor het werk in de haven. „Het gezonde verstand zal wel overwinnen", zo heette het. „Wij heb ben ook de taak om de economie in de hand te houden'. Niemand zal dit tegenspreken. Maar als de haven zijn goede naam dreigt te verliezen en alle partijen halsstarrig vasthouden aan hun standpunt, en ook de regering zich beperkt tot besprekingen over de ont stane situatie? Moet de zorg voor de economie dan blijven prevaleren bo ven het herstellen van de rust in we reldhaven nummer één? De SVZ en de erkende vakbonden krijgen nu de gelegenheid, de brok ken weer te lijmen door het rapport over d ewerksfeer en werkstructuur dat nu opgesteld wordt. Duidelijk in de onduidelijke situatie van dit mo ment is, dat elke havenarbeider als het ware over de schouder van de samenstellers meekijkt. Hopelijk vormt dit rapport de sleu tel tot de zo broodnodige oplossing. Operakoor „Maasstad met het reeds genoemde orkest onder de stimule rende leiding van Gijsbert van Gen- deren het altijd weer boeiende „Sta- bat Mater' van Gioacchino Rossini uit, waarin de solisten Germaine Stordieau, sopraan, Hannelore Pen- ninlt, alt, Chris van woerkom, tenor, en Lieuwe Visser, bas, hun aandeel alle muzikaliteit en glans gaven. Alles amenvattend: een voortreffe lijk geslaagd concert. G. M. Dersjant op Femina 23, een feestelijk nieuwe Femina... een gezellige Femina in de gloednieuwe Ahoy'-hal (die móet u zien) in Rotter-. dam-Zuid. Met 1000 en 1 attracties voor het hele gezin. (eindpunt Metro) t/'m 30 september, dagelijks van 10-17 en van 19-22.30 uur. Zondags van 10-17 uur!, ...U bent er zó met de metro via de speciale 'metrobrug' tussen station Zuidplein en de nieuwe Ahoy'-hal. Wouter ter Braak zei voor het be gin van de vergadering uiterst onte vreden te zin over de lijn die door de commissie uit de bedrijven is ge volgd. Het was duidelijk een CPN-in- greep in het beeld van de havensta king. Met name Fré .Meis werd als indirecte oorzaak voor het mislukken van de acties van Arbeidersmacht aangemerkt. Ter Braak noemde hem een stakingsbreker. Volgens de woordvoerder van Ar beidersmacht lage n de pamfletten waarin het akkoord vermeld stond dinsdag al kaar op het kantoor van de CPN aan d e Mathenesserlaan. Gee wonder, zo zei hij, dat wij ons verkochten verraden voelen. Tijdens de vergadering, die overi gens rustig verliep, bracht Wouter ter Braak zijn standpunt onder woorden. "Hij meende dat de commissie uit de bedrijven.zich voor hét karretje van de CPN laten spannen. Arbeidensmacht probeerde hierna of de meerderheid bereid was langs de bedrijven te trekken in een laatste poging de staking nieuw leven in te blazen. Driekwart van de aanwezigen ging hier mee door handopsteken ak koord. Bij Muller-Progress aan de Sc.hie- haven kwam de groep, geslonken tot hooguit 75 man, bijeen. De politie hield de zaak goed inde hand. Door kreten als staken, staken en jullie zijn door de commissie verra den trachtte men de werkwolligen te bereiken echter zonder resultaat. Een kleine groep slaagde er in het terrein op te komen maar verder dan wat kreten kwamen ook zij niet. Omstreeks half vijfst ond de neder laag van Arbeidersmacht onomstote lijk v«st. De groep die later nog een Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezitte krijgen met een grote brülant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine briliant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil HRW bij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edetsteenkundige f.g.a, diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 176570 oostzeedijk 155 rotter dam De glazenwasser wordt er van ver dacht in de nacht van 1 op 2 mei van dit jaar in een cafetaria op het Noordplein in rotterdam de 25-jarige kelner Jitse Villerius met een knip mes in hart te hebben gestoken. De kelner overleed onmiddellijk. Na de steekpartij was het moeilijk in de drukbezette cafetaria na te gaan wie Jitse V. had gedood. Bertus V. werd in verzekerde bewaring ge steld. Volgens de officier van justitie, mr. H. R. G. Feber, was het wel zeker, dat de glazenwasser de dader is ge weest. Het fatale knipmas was het eigendom ven verdachte. Bovendien werd bij laboratoriumonderzoek bloed aangetroffen op het mes en op de rechterhand van verdachte. Bertus V. zei veertien dagen gele den tijdens de zitting, dat hij zich niets meer van het gebeurde wist te herinneren. Alleen wist hij nog, dat hij zich door Jitze V, bedreigd ahd gevoeld, omdat deze aanstalte leek te maken een kopje naar hem te gooien. Volgens omstanders kwam het daar na tot een vechtpartij, waarbij ook de oom en tante van de glazenwasser waren betrokken. Tijdens deze vecht partij viel de kelner levenloos neer. Het mes werd later door rechercheurs aangetroffen in de tas van de tante van Bertus V. Dc verloofde van Bertus V„ die ook in het gezelschap was, zei tijdens het vooronderzoek: „Ik zag de tante van Bertus met het mes in haar hand staan. Bertus zei mij, dat ik niets mocht zeggen en dat ik moest zeggen dat hij niets had gedaan. vertwijfelde poging aan de Lloydkade ondernam bestond overigens voor eenderde uit havenarbeiders, eender de waren linkse studenten en eender de nieuwsgierigen en pers. Naar verluidt zouden de meeste be drijven dinsdagmiddag ƒ100 hebben uitgekeerd. De SVZ heeft in totaal 225 guldenb ruto toegezegd. De af spraak zou eohter 200 gulden netto geweest zijn. Later werd dit uit de wereld geholpen door het besluit van de SV Zom toch 200 gulden netto uit te keren op de overeengekomen da- ROTTEP.DAM Geboren: G Jansen-van der Burgh d; H P M Toenfckes-Pieterse d; H M Zwaal-Dlrks z; W van der Steen-van den Driesche d; M Hanneman-Ktebocm d; J A Gicszen-Coomans d; Y M Maaskant- -Busink d; A WlUemse-van Alphen d; S F van Hurck-Cerpentier d: R E Sacharias- -Stoorvogel z: J A P Tlman-Tref d: H A M Manse-Hansler z: c J Scl>ot-de Kwant z: M Nome-van der Wielen z; E Bokslag- -Brink d: C KRamer-van Soest d, J van der Straaten-de Jonge z: M van Loon- -Breur d: M c van Dam-Kapteln z; M H verhoef-Kriltenberg z: J Dielissen-Kre- mers d; AL C Tichelaar-Mostert z; C K van Dalen-van der Made z; A G van der Wolf-Vogeleiizang d; W A Kolff-Wlnlinge z: M W van der Wal-Korenhof z: G Lat- houwers-Rennings z: M Marlis-Jonker d; J Velthove-Paauw d; A M L Verwiclen-Ho- vers d; L van Putten-de Groot z: A Ver hoef-Riem d: J M den Haan-Verbeek 2d. Tr. een jaar tijd heeft het open baar vervoersbedrijf in Amster dam in de speciale nachtdiensten 778.233 passagiers vervoerd. Bijna net zoveel als de hele bevolking van onze hoofdstad. Daarbij moeten dan nog worden geteld de 110.450 man personeel van het gemeentever- voersbedrijf dat eveneens met nachtbussen reisde. Waarom ik u daarvan op de hoogte stel? Wel om dat dit voor Amsterdam een proef was, iets waartoe onze eigen RET niet besloot. De RET-leiding stond, en staat nog steeds, op het standpunt dat zelfs in het C'70Feijenoord-jaar wereldhavenstad nummer 1 niet toe is aan openbaar vervoer gedurende de nachtelijke uren. Excuus van de RET-leiding: wij hebben geen perso neel genoeg, en het is niet ionend bovendien, Heeft Amsterdam dan wel vol doende personeel? En is het daar wel lonend? Vragen die maar weer eens in de gemeenteraad moeten klinken. Want die Amsterdamse cij fers leren in ieder geval dat er be hoefte bestaat aan nachtvervoer per bus. Overigens hebben de bussen in Amsterdam 's nachts ook een gewij zigde route. Het is daar een soort kruising tussen een volledig net én de normale personeelsbussen zoals we die in Rotterdam ook kennen. Ik vind dat de RET-leiding er nog maar eens heel goed over na moet denken. Want, en in die mening sta ik: niet alleen, in de laatste „nacht van Feij- enoord" heeft de RIET het er ook lelijk bij laten zitten. Waar bleef het extra vervoer dat de mensen naar het centrum en later, diep in de nacht naar huis moest brengen? Waarom heeft de RET niet bliksemsnel gereageerd en ook mee gespeeld in deze overweldigende voetbalnacht? Allemaal vragen die iedere keer weer op de RET worden afge vuurd maar waar ook even vaak het antwoord: geen personeel op wordt gegeven. De belangrijkste vraag is echter: hoe lang denkt de RET hier mee nog te kunnen doorgaan? Dienstverlening, dacht ik, moet toch in de eerste plaats komen bij een openbaar vervoerbedrijf. Het moet flitsend en snel kunnen reage ren en geen. traag log lichaam gaan worden. Het gevolg is dan dat steeds meer mensen gedwongen worden een auto te kopen en die te gaan gebruiker- om het centrum te bereiken. Gevolg, nog meer verkeersstagnaties ers nog meer vertraging voor het openbaar vervoer. Alleen het nemen, van par- keermaatregelen is onvoldoende. De tegelijk te nemen maatregel moet zijn, meer service van de BET en daar hoort nachtvervoer bij en ook extra vervoer bij speciale eve nementen. En u zult toch met me eens zijn dat die Feijenoordnachten even°menten waren...

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1