VRIJE EXPRESSIE - VOORNE PUTTEN Ludieke vorming moet maken mens spontaan Heinenoord verwelkomt aardgas met applaus Kansen voor clubhuis De Hoek nu gunstig Ziekenomroep Schiedam zit aan de grond Buitenparlementaire acties rode waarschuwingslampjes SSJisïr "°9 veel m'"-Een sez"!i3 "iiie- femina 23 in de nieuwe grandioze Ahoy' hal zondag van 10-17 u. I Jpngerensoos van start Benoemingen in gemeente Strijen Aanvragen boven gemiddelde Vredeskrant in De Hoek huis aan huis Commissie moet actiever worden Ere-leden Vredesweek in Spijkenisse Noodkreet naar B en W en kerken Jubilarissen bij Ouwenbroek Drs. Tilanus voor CHJO: NCVB-afdelingen openden seizoen Vrouwelijk commando bij Leger des Heils PHILIPS Nuttig Ivoopm ansgeda elite Generatiekonflikt Aandrang Jukebox Disco-club naar Tivoli Oriëntatiecursus Pro Ecclesia et Pontifice Mr. J. Klaasesz komt naar Oud-Beijerland C. Brunt met pensioen Maclnnefabriek huMifft zilveren iubilaris pagina 4 batterijen die móéten wel goed zijn door Michel Bal! Zivembad Ook bedrijven Speurwerkprogram Ook morgen DE ROTTERDAMMER 3 ZATERDAG 19 SEPTEMBER H>7n RHOON De jongerensociëteit Sordino is weer begonnen. De avon den worden voorlopig nog 's zater dags en 's zondags van 8 tot 11 uur gehouden in de „Sordino helder", Rleidijk 2, De twee jaar oude vere niging is gestart met het doel gele heid te scheppen voor jongeren om op informele wijze met elkaar in kon- takt te komen. Op de onlangs gehou den algemene ledenvergadering is het bestuur voor het verenigingsjaar 1970/1971 als volgt samengesteld: voorzitter - Eert Euser; tweede voor zitter - Ad Vermaas; Secretaresse - •Ada Beukelxnan; Penningmeesteresse - Maria de Jbng en assessor - Eduard Sartorius. Binnenkort hoopt men te verhuizen naar de „Sordino hoeve". Voor de opening van dit nieuwe onderkomen zijn gepland een dia avond over de vakanties, een tradi tionele Franse wijn- en'kaasmaaltijd en het jaarfeest. Na de opening, die eind november wordt verwacht staan op het programma enkele feesten, ex cursie, ouderavond, discussies, sport manifestaties, disco-avonden en een cabaret-chantant. HEENVLIET Nadat vorig jaar in Oostvoorne met succes is geprobeerd om een groepje van 20 enthousiastelingen opnieuw te leren spelen gaat het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel het komende winterseizoen op grotere schaai ludieke vormings cursussen op Voorne-Putten geven. In Brielle, Oostvoorne en Spijke- nisse zal men dan proberen aan te tonen dat de term „ludiek" heel wat meer is dan een hol, modieus cliché en dat de mens in zijn jachtige zakelijke bestaan zonder die ludiciteit dreigt te verstarren tot een koud, gevoelloos ongeïnteresseerd wezen. STELTEN Op vrijdag 25 septem ber zal de gemeenteraad van Strijen een aantal benoemingen moeten rege len. De leden van de woonruimte-ad viescommissie moeten worden herbe noemd in verband met de periodieke aftreding op 1 'oktober. Alle leden stellen zich herkiesbaar. Ook de leden van de commissie bijstandswet moe ten benoemd worden. Verder komen voorstellen aan de orde jot onder handse aanbesteding voor het bouw- •rijp maken van gronden in het plan „Over de Keen"; benoeming gemeen tewerklieden en aankoop grond en woningen. Detlev Pols, provinciaal adviseur van het NCA, kan in nog geen drie minuten uitleggen waarom de vol wassen mens zich af en toe best wel eens als kind mag gedragen. „Hoe ouder de mens wordt hoe minder hij eigenlijk mag spelen. Al van jongs at aan wordt hem voorgehouden dat hij zich nuttig moet maken. Hij leert al heel vroeg, dat hij zijn gevoelsuitingen moet onderdrukken en zijn spontaniteit beredeneren. Det lev Pols vindt dat onzinnig. „Als je bedroefd bent moet je huilen; en je lacht als je vrolijk bent. Ais je ouder wordt dan mag dat kennelijk niet meer." Een andere stelling van Detlev Pols is dat de mens het straks vreselijk moeilijk krijgt door een overvloed aan vrije tijd. „Hij heeft altijd ge leerd om zijn tijd nuttig fe gebruiken, maar het is onmogelijk om al die vrije uren te besteden aan nuttige dingen. De mens zal dus moeten leren zijn tijd te besteden aan zaken, die geen direct nut hebben. Anders raakt hij hopeloos met zichzelf in de knoei." Daarom ook maakt Detlev Pols grote bezwaren' wanneer ik hem vraag wat de bewoners van Voorne- -Putten nu eigenlijk aan die ludieke cursussen hebben. „Dat is nou een typisch Nederlandse koopmansge dachte. Wij Nederlanders vragen ons altijd af „Wat neem ik ervan mee" en „Wat is de waarde ervan". Mei die gedachte moeten de mensen ook niet naar die kursussen toegaan. Als je het nou persé wilt weten: Ze leren er hoe zij onbevangen kunnen spelen met gezichtsuitdrukkingen, klanken, bewegingen en gebaren. Die vrije expressie is eigenlijk een gewel dig onontgonnen gebied in de mense lijke communicatie. Na verloop van enkele bijeenkomsten zie je dan ook dat de mensen elkaar veel beter leren begrijpen en aanvoelen.'" Het aardige daarvan is dat tegen die tijd het leeftijdsverschil geen rol meer speelt. Vorig jaar in Oostvoorne was er een groep die qua leeftijd sterk uiteenliep. Er waren zowel ouderen als jongeren. Toch bleek er tussen deze mensen begrip en waar dering te groeien. Van een generatie konflikt was geen enkele sprake. „Opvallend is ook dat bejaarden op die kurassen veel minder remmingen vertonen en zich veel vrijer gedragen dan jongeren", zo vervolgt Detlev Pols. „het is geweldig om te zien hoe gemakkelijk zit zjch bewegen en ge ven. Het is duidelijk hoe dat komt. Deze mensen hebben haast seen maatschappelijke verantwoordelijk heden meer. Z5i hoeven zich van nie mand meer iets aan te trekken. Zij hebben niets meer te maken met sta tus of gevestigdheid. Daarom spelen zij veel gemakkelijker." (Varr een onzer verslaggevers) ''HEINENOORD Sinds giste ren is ook Heinenoord op het Nederlandse aardgasnet aange sloten. Onder ruime belang stelling van de inwoners ont stak burgemeester P. Groene- weg de oranje fakkel op het ga zon voor de hervormde kerk. Er' werd hartelijk geapplaudis seerd, toen het sissende gas met een klein plofje ontbrandde. Intussen waren elders in het dorp de technici van het Dordtse .energiebedrijf druk in de weer niet het maken van huisaan sluitingen. Vlak voor de ceremonie protocolai- re had burgemeester Groeneweg In de stijlvolle polderkamer van het streek museum de twee vertegenwoordigers van het gasbedrijf ontvangen. Het ■waren chef-distributie ir. F. D. Huber en de heer A. van Dam, hoofd distri butie district west. De beide wethou ders en de voltallige gemeenteraad van Heinenoord woonden eveneens de plechtigheid bij. Ir. Huber maakte de burgemeester zijn complimenten voor de charmante wijze waarop hij de aansluiting van de dorpskernen Blaakschendijk en MoIIeakade erdoor had weten te krij gen. Oorspronkelijk was het niet de bedoeling dat deze voor het energie bedrijf commercieel minder aantrek kelijke dorajes aardgas zouden krij gen. Op aandrang van de burgemees ter oefende de provinciale overheid druk uit op de gemeente Dordt, die 'uiteindelijk toch maar tot'aansluiting besloot. De heer Huber vertelde ook dat het aantal aanvragen voor aardgas in Heinenoord boven he+ gemiddelde ligt In toteal zijn 360 aanvragen bin nengekomen. Ook de vier grote tuin- dersbedrijven in Heinenoord zullen op het net, worden aangesloten. Het energiebedrijf hoopt dat nog voor het winterseizoen heel Heinenoord, Blaakschendijk en Mollenkade van aardgas voorzien is. Burgemeester Groeneweg kon niet nalaten te vertellen, dat de goed keuring van provinciale staten voor de aardgaslevering pas binnenkwam toen het energiebedrüf allang met de aanleg van het buizennet bezig was. Tot zijn verrassing kwam bijna ge lijkertijd de goedkeuring los voor het verbeteren van de straatverlichting vanaf het viaduct tot aan de be bouwde kom. De opdracht voor de aanleg van de nieuwe verlichting is al gegeven. Zeer binnenkort zal met het leggen van de kabels worden be gonnen. Detlev Pols werd op 18 november 1936 in Amsterdam geboren. Op zijn veertiende raakte hij verknocht aan toneel toen hij lid werd van het Am-, sterdams Toneelgezelschap. Hij speel de vervolgens hij-'vele* gezelschappen, waarvan toneelgroep' Theater, het Zuiderlijk Toneel, het Rotterdams Toneel en de Nederlandse comedie, Wel de belangrijkste waren. Na verloop van tijd ontdekte hij dat het toneel toch niet voldoende expressieve mogelijkheden bood en ging films regisseren. In zijn zoeken naar de meestzeggende vorm van ex pressie studeerde hij ook nog enige tijd toneelpedagogie en kwam er toen achter wat hem al die tijd zo van het toneel was tegengevallen: de geweldige statische irrealiteit, die het toneel uitademde. „Een toneelspeler is net een juke box", vindt hij. „Hij kent een aantal stukken. Je drakt op een knop en hij, zegt zijn teksten. Dat heeft helemaal niets met realiteit te maken, terwijl ik altijd op zoek ben geweest naar de meestzeggende vorm van expressie". De vrije expressie bood hem uitein delijk datgene waarnaar hij jaren had gezocht. Wat boeit hem zo yan die vrije expressie? „Dat ik kan rea geren op de realiteit van een bepaald ogenblik", aldus Detlev Pols, die daaraan nog snel toevoegt dat hij blijft zoeken naar een vorm van ex- HOEK VAN HOLLAND In Hoek van Holland wordt de Vredeskrant 3970 volgende week huis-aan-huis verspreid. Dit gebeurt op initiatief van de gezamenlijke kerken. Zondagavond wordt in de hervorm de kerk een dialoogdienst gehouden onder het motto van de Vredesweek „Verenigde Naties". Voorganger is ds. J. W. Schrale van Rotterdam, na wiens korte inleiding er gelegenheid tot discussie zal zijn. Na afloop praat de jeugd in de sociëteit 't Zoldertje nog verder over het onderwerp door. KANTOREN DAGBLAD „DE ROTTERDAMMER". MjlciflMw SCHIEDAM; Lanao Kerkstraat 32, tel. 266332; redactie: R. M. vsn Houwellngen, Jullanalaan P4 tel. 265TS4; klachten bezorging: joh. Gr8ne- Jeld. Singel S3, tel. 263533, 18.30-19.30, zater dags 1819 uur. BIJKANTOOR vLAABDINGEN: Smalle Haven straat 11.-tel. 346775: redactie: Witte da Wijn straat 25. Rotterdam, telefoon 115583, toestel 156 Klachten, bazorgteq: H. Verhetj, Diepen- brocketn33- 41. td- 343345. maandag Ls-itC vrijdag IS—19.30 uur en zaterdag 1E—19 uur. AGENTSCHAP MAASSLUIS: Mevrouw Brau. vier, Pietsonstraat 35. Alarmnummer voor luchtvervuiling en melding setuidshinder voor Schiedam en VlsardiflS®01 tetefoon 2S262S, HOEK VAN HOLLAND De kansen om m Hoek van Holland een clubhuis of verenigingsgebouw te stichten lijken momenteel bijzonder gunstig. Binnen de verschillende Rot terdamse diensten bestaat de bereid heid en waarschijnlijk ook de moge lijkheid om op korte termijn over te gaan tot «ie bouw. De Hoekse commissie, die pogingen in het werk stelt een dergelijk ge- .bouw te realiseren zal echter moeten toegeven aan een Rotterdamse wens. De architect die. het clubgebouw gaat ontwerpen, zal namelijk vrijwel zeker een gemeratearchitect moeten zijn. In Hoek van Holland had men liever ge zien dat het een onafhankelijke ar chitectwa< geweest Overigens lijken de zaken dit keei in een wat omgekeerde volgorde te worden yspeeld. als regel is het zo dat men 'n Hoek van Halland zit te wachten op de uitslag van de ge- rneentelij.ee Rotterdamse diensten. In dit geval wordt echte" via onofficiële kanalen druk uitgeoefend op de Hoekse commissie om wat actiever te zijn. De plannen en de aanvragen voor een gebouw dienen namelijk vanuit Hoek van Holland te komen, voordat ,nen in de Maasstad aan het werk ka-i gaan. Bij verschillende in stanties is men van mening dat de activiteit van de commissie momen teel te wensen overlaat. Het sein staat nu oo veilig en men za! dat signaai nu moeten benutten, wil men ".pnminste niet opnieuw de boot missen wat betreft ds uitbrs'ding van het instructiebad aan de Tasmanweg, staan de zaken er heel wat minder gunstig V'ior. De mogelijkheden om te komen tot de stichting van een over dekt bad met buitenbad lijken de eerste jaren niet aanwezig. Rotterdam heeft zelf in de stad nog een .-grote behoefte aan zwembaden. Inmiddels ligt het „kikkerbadje" dat gemeente Rotterdam bij wijze van noodoplossing in Hoek van Hol land bouwde, nu weer voor ruim een half jaar renteloos. Het open badje is slechts bij gunstige weersomstandig heden te gebruiken. De Hoekse Sport Vereniging, die het had gebruikte voor zwemlessen, moet die nu onder breken of proberen buiten De Hoek, onderdak te vinden voor de winter maanden en dat is een vrij kostbare oplossing. Ook het schooJzwerr.nr :i ligt voor lopig stil. De laatste twee jaar was er voor de verde klassen van de lagere scholen een oplossing gevonden vorr deze klassen. Dat gebeurde dan een middag of morgen oer week in het Kolpabad^ in Vla ar dingen. Van die zijde heef' men echter het contract met de gemeente Rotterdam niet wil len verlengen. De groei van Vlaardin- gen iser de oorzaak van dat men de uren voor de Hoekse kinderen niet langer kan missen, Gezocht wordt nu naar een oplos sin gom de schoolkinderen in Rotter dam zwemies te kunnen geven. SCHIEDAM Met ingang van za terdagavond wordt de disco-club Sloopy in het gebouw Tivoli aan de Nieuwe haven gehouden. Dit in ver band met de enorme toeloop van le den. Deze eerste contactavond wordt georganiseerd in samenwerking met de Martin Green Drive-in Show. pressie die nog beter is. „Ik kan niet stil blijven staan", zegt hij. „De maatschappij evolueert. Ik moet mee evolueren." Hij springt gejaagd op uit de ge makkelijke fauteuil in de bibliotheek van Volkshogeschool Drakenbuxgh in Baam, waar hij samen met de andere provinciale konsulenten van. het NCA meedoet aan een speelweek om zich nog meer in de vrije expressie te ver diepen, „Tot kijk", zegt hij .„Ik moet weer aan het werk. Als je zin hebt moet je op 1 januari maar eens ko men kijken in Brielle. Dan begin ik met een oriëntatiekursus in het jeugdhonk Rugge." Wie nu eindelijk eens met eigen ogen wil zien wat vrije expressie en ludieke vorming is en niet tot januari kan of wil wachten kan terecht in Spijkenlsse op 9 oktober 8 uur in Buurthuis De Repeiaer. In Oslvoorne wordt op 1 oktober begon nen met een vormingsprogramma voor degenen die al wat meer van vrije expressie afweten. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de heer N. van der Veer van de Stichting Eilandengemeen schap Voorne-Putten-Rozenburg, die de coördinatie van het ludieke vor mingswerk op zich genomen heeft. Adres: Markt 19, Heenvliet. Telefoon: 0X887- 1644, KLAASWAAL, SSS kent acht ere-leden: Piet van Stijn Bert Saarloos, Cor de Vries. Ger- rit Stolk, Kees Biesheuvel, Jaap Goudswaard, wijlen Uien de Jong en de vroegere keeper Jo Bal dé. Het risico lopend vele andere harde werkers te vergeten, noe men we voorts nog graag de naam van Leen Hoogvliet die al ruim veertig jaar bestuurslid is en jarenlang de vaste grensrech ter van het eerste elftal was. Het dagelijks bestuur van SSS be staat op dit moment uit Daan Schop (voorzitter), C. Makkenze (secretaris) en A. v. d. Veer (pen ningmeester). SPIJKENÏSSE Alle kerkdiensten staan zondag 20 september in het te ken van de vredesweek, die duurt van 20 tot 27 september. Het thema behandelt dit jaar de Verenigde Na ties, Gereformeerden en hervormden hebben dit jaar gezamenlijke kerk diensten georganiseerd. De gedachte ook de katholieken in dit oecume nisch appèl te betrekken kwam he laas wat te laat om het nog te reali seren. In de kerkgebouwen worden wereldhoeken ingericht, waar men artikelen uit de derde wereld kan ko pen. Het onderwerp „Verenigde Naties" staat ook centraal op de bijeenkomst van donderdagavond 24 september. In het kerkelijk centrum „de Kern" aan de Eikenlaan spreekt prof. dr. W. Al- beda, hoogleraar in het sociaal-econo misch beleid uit Rotterdam, over zijn ervaringen met de volkerenorganisa tie. De vredesaeties in Spijkenisse worden gecoördineerd door de plaatselijke werkgroep Kerk en Ont wikkelingssamenwerking. SCHIEDAM De Ziekenomroep Schiedam, kortweg ZOS genaamd, zit financieel aan. de grond. De zieken omroep werd elf jaar geleden opge richt en zendt iedere donderdagavond een programma uit in de beide Schie- damse ziekenhuizen. Hiervoor zijn enkele avonden per week zeventien vrijwilligers in touw, die een programma in elkaar draaien dat bestaat uit verzoekplaten en ac tualiteiten die op Schiedam' zijn afge steld.' Al - deze programma's Worden voorbereid* in een "kelderruimte ■'ïn de dr. Kuyperlaan. Van de programma's worden bandjes gemaakt die gedu rende twee uur op donderdagavond in de ziekenhuizen worden-uitgezon den. Omdat alle financiën door'dona teurs en de vrijwilligers moeten wor den opgebracht heeft het nieuwe be stuur van de ZOS besloten nu einde lijk eens te trachten iets aan deze. SCHIEDAM Wegens langdurig lidmaatschap van het NKV is gister avond op de jaarvergadering van de plaatselijke centrale in gebouw Arca de de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt aan de heren J, Leenders, lid van St. Eloy.' en P. van Gerven, lid van St. Joseph. Dinsdag 29 september is er een receptie in de dansschool van Kees Sitton/aan de Lange Haven in verband met het 25-jarig bestaan van de r.k. politie bond St. Michiel, toestand te doen. Zo hebben alle raadsleden en het college van burge meester en wethouders deze week een brief gehad waarin op de noden van de ZOS wordt gewezen. Een tweede brief met vrijwel de zelfde inhoud ging naar de Schie- damse bedrijven. Ook in deze brief wordt om een financiële bijdrage ge vraagd. De derde instantie die een brief krijgt zijn de verenigingen en kerkelijke instanties. Ook hun -wordt verzocht een bi jdrage ..ter beschikking te stellen en via hun kerkblad aan dacht aan déze actie te schenken. Burgemeester en wethouders heb ben een brief gekregen waarin op de huidige studioruimte aan de Dr. Kuy perlaan wordt gewezen. De ZOS wil dan ook hulp van het college van burgemeester en wethouders in de vorm van een eenmalige subsidie ter vernieuwing van de huidige volko men „gare" apparatuur. De aanschaf van een nieuwe appa ratuur wordt geschat op ƒ5000. Ver der wil de ZOS van het gemeentebe stuur een jaarlijkse subsidie van mini maal 1500 als bijdrage in de onkos ten: discotheek enz. Ten slotte verzoekt de ZOS nog de bemiddeling in het zoeken naar een nieuwe studioruimte. Gedacht wordt aan ruimte in een vati de beide zie kenhuizen en als dit niet mogelijk Is een ruimte elders in de stad b.v. twee pandjes in het Proveniershuis. QUD-BEIJERLANB - Maandag 12 oktober brengt de commissaris der Koningin in Zuid Holland mr. X Klaasesz, vergezeld van zijn echtge note een werkbezoek aan Oud-Beijer land. Het programma voor deze dag, dat nog niet precies bekend is, begint waarschijnlijk met een buitengewone vergadering van de gemeenteraad. 23000 ste schip SCHIEEM Woensdag 30 septem ber gaat de heer C. Brunt, chef van de afdeling algemene zaken kabinet en voorlichting van. de gemeente, met pensioen. De afscheidsreceptie wordt gehouden van 16.30 tot 18.00 uur in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. HEERJANSDAM Het viscon- cours dat de vogelvereniging „De Nachtegaal" in het kader van de jeugdvakantie-besteding heeft gehou den is een groot succes gewórden. Het aantal deelnemers bedroeg 36. De eerste prijs behaalde: Dorien Blom, de tweede ging naar GErrit de Ruiter en de derde naar Bert Blom. De overige deelnemers kregen alle een troostprijs, HEERJANSDAM De postzegel vereniging vergadert donderdagavond 24 september om 8 uur in het Dorps huis, FOORTUGAaJL Woensdag 23 september is het 55 jaar geleden, dat de heer C. Verhey en mevrouw P. Verhey-Endeveid in het huwelijk tra den. Een groot deel van hun ■ia*en brachten zij door in de Toekomst straat, maar door de afbraakplannen, die nu gerealiseerd zijn, kwamen zij terecht in een bejaardenwoning aan de Waalstraat. Vandaag houden zij receptie in „De Haven" aan de Em~ mastraat. POÖRTU GAAL Dinsdagavond 22 september om 7,30 uur is er een dienst in dekerk van de Geref. Ge meente, voorganger is ds. R. Bogaard van Leiden. VLAARD1NGEN Zeven mede werkers van Ouwenbroek's Meubel fabriek herdachten vrijdag het feit dat zij 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst traden. De heren J. Bas tings, J. Beekman, J. Blom, A. v.d. Lee, G. de Ruyter, G. Struis en C. Weber werden in gezelschap van hun naaste familieleden in Triangel ge huldigd. Onder> meer werd het woord ge- Vperd dooi? de directeuren, de heren Jac. en Jan Ouwenbroek en door de heren A. van Bree, A. Hoek en G. Wapstra.' Deze laatste reikte namens de Mij. van Hande! en Nijverheid de herdenkingspenning aan de jubilaris sen uit. Voorts sprak de her A. van Dam, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, die een oorkonde uitreikte. Ten slotte werden de jubi larissen toegesproken door enkeie af delingschefs. De zeven medewerkers kregen van de directie een gouden horloge alsme de een geschenk onder couvert. (Van een onzer verslaggevers) VLAABDINGEN Drs. A. D. w. Tilanus, lid van de Tweede Kamer voor de CHIT, vindt dat buitenparle mentaire acties positief gewaardeerd moeten worden. Hij noemde deze ac ties „rode waarschuwingslampjes." De heer Tilanus sprak vanmiddag, zaterdag, tijdens de startbijeenkomst van de Christelijk-Hisiorische Jonge ren Organisatie, district Zuid-Hol land, die 'in de aula van het Groen van Prinstererlyceum in Visardingen werd gehouden. De titel van zijn rede was „Waterhygiëne en economie." „De rivieren, kanalen en beken, die als bloedvaten door ons land lopen, zijn ziek", aldus drs. Tilanus. „Drie factoren zijn daarvoor verantwoorde lijk: de grote toename van de bevol king, de aanleg van een openbaar waterleidingnet en de industrialisa tie." de heer Tilanus zei dat zowel het Rijn- ais het Maaswater in Neder land ernstig vervuidl zijn. „Het is de vraag of wij ondanks veel maatrege len in de toekomst voldoende schoon water uit deze beide rivieren zullen krijgen, mede gezien de toename van de bevolking n d grotere industriële waterbehoefte. Daarom worden proe ven genomen met ontzouting van zee water." Het Tweede-Kamerlid noemde in zijn rede het uitvoerig „speurwerk programma", dat staatssecretaris Kruisinga in een brief aan de Tweede Kamer beeft voorgelegd. „Uit een oogpunt van volksgezondheid en na tionale economie moeten hoge eisen gesteld worden aan het afgeleverde produkt. VLAABDINGEN De afdeling Vlaardingen-Zuid van de NCVB opende het seizoen in de Maranatha- kerk met een causerie van de heer Joh. C. Schreurs uit Rotterdam over „Verdovende middelen bij once jeugd". Hij merkte op, dat de kinderen gauw in verleiding worden gebracht. In een zeer korte periode worden zij zo ver- gebracht, dat er niets meer aan kan worden gedaan. Het wordt tijd dat fwe wakker wor den. Vele jongeren hebben de kerk nodig, aldus de heer Schreurs. In het kerkcentrum Holy kwam de afdeling Vlaardingen-Holy bijeen. De heer H. A. Korteweg uit Oud-S el j er- land sprak daar over „Het andere Duitsland". Hij zet dat in Oost-Duits- Iand veel jonge mensen bij het ker- kewerk zijn betrokken. Christelijke scholen zijn er weinig, slechts vijf pet. Pp de overige scholen krijgen de kinderen een communistische op voeding. Over het algemeen (90 procent) werken, de vrouwen ook. De kinderen worden dan in een crèche onderge bracht. Da kerk is niet verboden maar heeft het wel zwaar en daarom heeft de kerk in Oost-Duitslasid veel gebed nodig. VLAARDENGEN Majoor en mevrouw Andrée hebben zondagmor gen afscheid genomen van het Leger des Heils-korps Vlaardingen, waaro ver zij ruim twee jaar het commando voerden. Als nieuwe bevelvoerende officie ren zijn aangesteld de dames majoor C. Haneveld en Kapiteine H. Kolijn, beiden tot dusver bevelvoerende offi cieren van Utrecht-Stichterskorps. Donderdagavond 24 september wordt van acht uur tot half tien in de Legerzaal aan de Baanstraat een re ceptie gehouden waar belangstel lenden kunnen komen kennismaken met de dames commandanten. Majoor Chx. Zuhaar van Dordrecht leidt zondag de samenkomsten. VLAARDINGEN De heer A. Burgers (45) is vrijdag gehuldigd om dat hij 25 jaar bij N.V. Machinefa briek A. Fontijne in dienst was. Eerst werd hij ontvangen tijdens een direc tiebijeenkomst en daarna werd hij toegesproken door een vertegenwoor diging van de personeelsvereniging. De heer Burgers kreeg een eouden insigne met twee briljanten. Hij was ai drager van Fontijne's be- dri-jfsinsiene. D" iubi'aris =;nds 1959 werkzaam a's rhrf van het bedrijfsbureau. op de nieuwe feestelijke Femma 23, ais eerste in de gloednieuwe Rinóm h" eSiAf ?1: Evarama Mode-Pop-sjoo Wonen 71 Blosmenshow, Wolshow, feestelijke Oosterse mode, Drivo trainers Uw tweede huis Muziek hoort er bijEet beter - leef (eindpunt metro) Zuidplein t/m 30 september, dagelijks van 10-17 en van 19-22.30 uur. ...U bent erzó met de metro via de speciale 'metrobrug' tussen station Zuidplein en de nieuwe Ahoy'-hai. Nieuwe vervuilingsstoffen, stig van de moderne industriën maa? ook insectenbestrijdingsmiddeif» doen nieuwe -RK-RdheidsbescW mingsvraagstukken rijzen. Ook -hét onderzoek naar bacteriëo en vinissim moet geïntensiveerd worden, Bows dien zal het onderzoek naar de merZ lijkheden tot voorraadvorming water zowel bovengronds als onder gronds noodzakelijk zijn. Het speur"" werk zal ook gericht zijn op de ont wikkeling van nieuwe zuiverinesn** temen", aldus drs. Tilanus. Hij was van mening dat in de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater m in de Wet op de LuchtverontreinjgiM elementen aanwezig zijn, die aan A gevaarlijke ontwikkeling het hoofd kunnen bied». „Uiteraard brengen deze maatregelen kosten met zkh mee, die uitgetrokken behoren te worden van de economische groei" Drs. Tilanus pleitte er voor hei schade-effect op het leven en het welzijn van de mensen in cijfers uit te drukken. „Gebrek aan zwemwater irritatie over vervuild viswater at overlast van olie op sportwater, zul len wij moeten proberen te kwantifi ceren en op het debet van de econo mische ontwikkeling te boeken." Volgens de heer Tilanus heeft de Nederlandse WAterschapsbank bere kend dat in de eerste vijl jaar ten minste 500 miljoen gulden gelee*d 1A\ moeten worden voor Installaties ter «zuivering van het water. „Wij zuilen alles in het werk moeten stellen oa-, ons water niet verder te laten vervui len, maar integendeel de reeds aan wezige vervuiling zo ver mogelijk te rug te dringen." „De vestiging van nieuws industrieën zal dan ook aan strenge voorwaarden gebonden moeien wor den. Daarbij moet in overweging worden genomen dat vestiging econo misch verantwoord en noodzakelijk Is, dat het effect van de vestiging mogelijk negatieve invloeden op hei milieu kan hebben en dat gezocht wordt naar mogelijke varianten op de voorgestelde vestiging. Pas als deze vragen goed bestudeerd zijn, mag een besluit worden genomen over de industriële vestiging", aldus de heer Tilanus. „GROEN: glimlach van een' ha ven.", is de titel van een boekje (let de gemeentelijke voorlichihijs- dienst van Rotterdam heeft-uitge geven als tegenwicht tegen de alom verspreide mening dat het haven gebied van Rotterdam een smerige vuile troep is waar zwarte schoor stenen dag en nacht de zon er maan verduisteren. Het is natuur lijk niet te vergelijken met de Ve- luwe of met Drenthe, ik wil niet overdrijven, maar zeker is dat de werkelijkheid er beter uitziet dar wat er in den lande over het alge meen wordt gedacht. Dat boekje laat dat zien, wel wat gekleurd; letterlijk en figuurlijk. „Groen: glimlach van een haven", laat uiteraard alleen de gunstige kant zien in fraaie kleurenfoto's. Maar tien tegen sen dat de man of vrouw die een dergelijke opname zelf wil maken er in zal slagen, al thans als de. (weersomstandigheden niet al te veel afwijken van wat de fotograaf Onno Meeter trof toen Wj voor het maken van de foto's in hel boekje in het groene havengebied of pad ging. In het boekje tonen de heren I Bax, chef van het bureau voorlich ting en publiciteit van de gemeeats Rotterdam en zijn medewerker H. J Edzes aan dat de groene planner voor het havengebied ai bestonder toen die havens werden geprojec teerd, Alleen wordt nu nog hel groen voortdurend aangevuld en hef groeit uiteraard zelf ook nog. Naast de beschrijving van de groene gebieden, groene gordels, wa terpartijen en dergelijke somt he' tweemaal ook op wat daarvoor alle maal nodig is. De laatste jaren ge bruikte het havenbedrijf per jaffl '50.000 kilo zaden van gras en on kruid (zogenaamde Europoort mengsel) om de grond vast te hou den. In Botlek en Europoort werder tot eind 1969 naar schatting hijnl 90.000 bomen geplant. Op de Mass vlakte zullen nog 20.000 bomen vol gen. Daartussen worden grote hoe veelheden struiken en heesiers f- plant. Er is nog al wat studie voor nodig om te bekijken welke bomen hd hier goed doen. Het "zijn voorname lijk enkele soorten- populieren er wilgen en voor bijna de helft elzen. OOK wordt in het boekje ge schreven over de grote groene re- creatieobjekten zoals de Brielss Maas, dat nu gereed is, de Oude Maas. dat in ontwikkeling is en d'- Rottemeren dat eveneens in ont wikkeling komt en dat tegen 6' zestig miljoen gulden zal kosten Nog niet werd vermeld het Bernfe- seplan dat ten westen .van Spijke nisse in het hart van Putten komt. „Al die projekten en nog vele an dere zijn" aldus de auteurs" zonw1 ontstaan dan toch sterk gestimuleert door dezelfde economische druk dj1 de "avert deed uitgroeien tot drukste ter wereld Een zaak var groeien en bloeien." Mag Jan Krant u nu eens advise ren dat boekje aan te vragen, hele maal gratis, bij de afdeling voorlid1' ting van het stadhuis en het Op& Boek, Kruisplein 23. En als u ,a kennissen in het buitenland pl®10 mee wil doen, er zijn ook vertalm gen in het Engels en Duits.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2