luchtvaartshow 1 Uitworp van [hoogovens I extreem hoog Tekort van 20 mille Schippersintemaat Schulpweg gaat open Tweede Pernis-Botlek? Ruim gebouw van 5,8 miljoen Attracties uit alle landen naar Rivièrahal Bejaardenreduktie din^ Mr. J. ter Heide gewoon hoogleraar PAGINA 3 Nagekomen F amüièberichten CATHARINA CORNELIA SYPKENS 50% wol en 50% leacryl Fa. I. v. ONLANGS GLASHANDEL 3. P. R00ZEN ZN. EL.-TECHN. (MST.BUR. DE M0L-JANSEN ROTTERDAMMER MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 BOTTERDAM Het internationale vliegfeest op de luchthaven Rotterdam, voor deze gelegenheid ondanks het internationale ka rakter met grote hardnekkigheid weer Zestienhoven genoemd, is zaterdagmiddag min of meer in het water gevallen. Niet door de aangekondigde grote protestdemonstratie van het Overschiese actie comité zij hebben zich niet laten zien maar gewoon door een gebrek aan toeschouwers waardoor de stemming wat gedrukt was. In een voorbericht liet de vliegtui- bouwkundige studievereniging Leo nardo da Vinci, die voor de organisa tie tekende, zich ontvallen 30.000 toe schouwers te verwachten. Het zijn er slcchta een paar duizend geweest. De kaarten .waren .maandagmorgen nog niet geteld. Een woordvoerder van het studentengezelschap meende echter, dat er minstens 5000 betalende bezoekers aanwezig waren. „Samen met de zwartkijkers komt het totaal dan op zo'n 30.000 man". Het aantal officiële genodigden werd in elk geval op een kleine dui zend geschat. Keken dus weinig lega le toeschouwers naar de .verrichtin gen van de piloten; rondom het vlieg veld en derhalve buiten de hekken stand in de wintermaanden moet men, aldus de vereniging, voor het ergste vrezen. De 28.000 ton stof per jaar, geen gewoon hülsstof, bestaat hoofdzake lijk uit fijn kolengruis en vreschii- lende metaaloxyöen, volgens Hoog ovens neerkomend binnen vijf kilo- meter van het bedrijf. In dit gebied zou dan per jaar 300 ton stof per vierkante kilometer neerdalen, wat vijfmaal zoveel is als volgens de laat ste meetgegevens in de meest; ver vuilde gedeelten van het Waterweg gebied (rondom Pernis) neerdwarrelt De vereniging acht het daarom niet onrealistisch te veronderstellen, dat ver buiten dé grens van vijf kilome ter de vervuiling dart ongeveer gelijk j is aandie rondom Per ais. De 330:000 ton koolmonoxyde per jaar komt overeen met de jaarpro- duktie vand eze stof door 1,5 miljoen auto's, aanzienlijk meer auto's dan er. momenteel in het gehele Waterweg gebied rondrijden. In 1932, als 'de Hoogovens in .bedrijf zijn, zullen de auto's veel minder mogen produceren, dank zij de steeds strenger wordende voorschriften. De 21.000 toni zwaveldioxyde is evenveel als door een. gemiddelde olieraffinaderij, die vijf miljoen ton aardolie per jaar'verwerkt (bij voor beeld Gulf), de lucht in wordt gesiin- gerd. Technische verbeteringen kun nen er toe leiden dat zó'n-rafünader in 1982 veel minder spuit, aan ver mindering bij een staalbedrijf is'ech- ter niet veelte doen. r; Met betrekking tot de 19.000 ton stikstofdioxydé per jaar merkt - de vereniging op, dat dit geen onbe- gende maar wel een; behoorlijk gifti ge verontreiniging is, die bij alle ver brandingsprocesseri-; en" oók -bij de'-r kunstmestfabricage vrijkomt 5-Déze'x- hoeveelheid isin ieder geval groter -dan wat'momenteel in het gehle Per- nis;Botlek-gebied uit yerschülandé; bronnen wordt gespuid. De 2300 ton Huorwaterstofzuur lsy een, hoeveelheid, die- 'jaarlijks, door twintig superfosföatkunstmestfabrie- ken wordt geloosd. Deze stof is vooral gevaarlijk voor planten en dieren. Om een op grondniveau *aanvaardba--;-; re* concentratie te verkrijgen, zou men het door een 3000 a 4000 meter hoge schoorsteen moeten lozen, wat*, technisch onmogelijk is. Deze fluo- ruitworp, altijd nog tienmaal zo groot als die van een grote aluminiumfa- briek (Péchiriey iri Vlissingen), zal het einde betekenen voor vele planten iri de "Voomse natuurgebieden. 't? De vereniging tegen luchtverontrei- niging komt tot de conclusie, dat uit- sluitend en alieeu .op milieuhygiënische gronden de vesti ging van een staalbedrijf, zoals dit iri j het vertrouwelijke rapport van Hoog-* -; ovens is omschreven, volstrekt ontoe laatbaar is. Dit rapport is bedoeld on als grondslag te dienen voor het tech- nischc overleg met d.ebij deze vesti ging betrokken overheidsinstanties. De vereniging stelt ten slotte; „Ves tiging van Hoogovens op de Maas vlakte betekent de milieuhygiënische klok tientallen jaren terugdraaien en er een tweede Pernis/Botlek-gebied bij scheppen. Dit alles inclusief meld- nummers, verontreinigingsalarm op een groot aantal dagen in zomer en winter, hinder en stankoverlast op de meeste andere dagen, nevelvorming met de daaraan verbonden verminde ring met de daaraan-verbonden ver-, mindering van zonnestraling eri com- missies, die hét verschijnsel eeuwig- durend blijven: bestuderen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vestiging van een hoogoven- en staal bedrijf op de Maasvlakte zou, wat de luchtverontreiniging be treft, een tweedé Pemis-Botlék- gebied scheppen. Dit stelt de Vereniging tegen luchtveront reiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied, die' inzage heeft gekregen in een op 1 maart van dit jaar door de Hoogovens samengesteld vertrouwelijk rap port, waarin de te verwachten uitworp aan luchtverontreini gende stoffen van: een-modem staalbedrijf op de Maasvlakte wordt- aangegeven. 1 De te vcawachten uitworp van het bedrijf is aangegeven vpor zowel de in 1974 terealiseren eerste fase met eenjaarproduktie yan 2,5 miljoen ton staat als voor de iri 1982 te bereiken eindfase met een jaarproduktie'"van tieri. miljoen ton staal. Het;gaat daar- bij om gemiddelde uitworpen, zodat de piekwaarden bij voorbeeld dóor ongunstige keuze van grondstoffen (fluorrijke ertsen) of door slechte procesomstaridigheden -— nog veel Sioger kunnen liggen. Die gemiddel den zijn echter; vijf tot tien maal ho ger dan tot nu toe werd gepubliceerd. Ze overtreffen dan ook onze stoutste verwachtingen, aldus de vereniging in een open brief. Bij een produktie van tien miljoen, tonstaal in de eindfase komen Uë Hoogovens, op de Maasvlakte tot de volgendeuitworpen per jaar: 28.000 tori; stof," 330.000 ton koolmonoxyde,, 21.000 ton -zwaveldióxyde, 19.000 ton stikstofdioxydé en 2300 ton fluorwa- terstofzuur. Deze stoffen zullen door inwerking óp elkaar weer andere verontreinigingen vormen. Zo zijn stikstofoxyden berucht, om hun bijdrage in de zogenaamde smogvorming op warme en zonnige dagen, waarbij zeer.hinderlijke en prikkelende stoffen iri de atmosfeer worden gevormd. In het,Waterwegge bied ondervindt men daar nu al veel hinder van. Voorts 'tis te verwachten dat het door Hoogovens verspreide /'stof' in combinatie met zwaveldioxyde zwa velzuur zal .geven, belangrijk giftiger en tesamen met fluoriden verant woordelijk voor de mistrampen zoals deze zich bijvoorbeeld in Londen en Donora hebben voorgedaan. Ook voor I wat betreft de verontremiglngstoe- ROTTERDAM Het vliegfeest op de luchthaven heeft voor de Vliegtuigbouwkunde studieveren iging Leonardo da Vinei uit delft een tekort van f 20.000 opgele verd. Aan de hand van de kaart- enopbrengst werd eth aantal be talende bezoekers, op 5000 ge schat. Volgens president van het studiegezelschap T. Ros wordt deze strop echter gedekt door het garantiefonds. Volgens de heer Ros is het vliegfeest zélf als gedaagd te be schouwen. het is alleen bijzonder jammer dat zo weinig mensen de moeite genomen hebben kennis te nemen van de hedendaagse luchtvaart. Ook allerlei berichten dat het vliegfeest in verband met protesten inzake geluidshinder zou worden afgelast, hebben vól- gens\ de heer Ros een negatieve invloed' 'op het bezoekersaantal gehad. Voor het garantiefonds teken den verschillende grote bankin stellingen, en een aantal bedrij venzoals -Philips, .KLM, Van Doórnés Automobielfabrieken Fokker, IBM Nederland, Optische Industrie Oude Delft, Pierson, Heldring en Pierson en Transavia Holland. Of een vliegshow over vijf jaar opnieuw gehouden zal worden kon de heer ros uiteraard niet zeggen, het is echter de vraag Of mijn opvolgers de moed zullen hebben een dergelijk zenuwslo pende organisatie aan te pakken. IJ ET Macaws stuntteam pas- spert de verkeerstoren op de luchthaven Rotterdam. De for matie voerde een perfecte show boven Zestienhoven 'uit. ROTTERDAM Op de kruising Kralingse Laan—'s-Gravenweg is van morgen een dodelijk ongeluk gebeurd. Ce tachtigjarige A. Hozenbroek van j de" Kerkhoflaan stak met zijn brom mer de kruising over toen er een truck met oplegger naderde. De man werd bij de "botsing tien meter meegesleurd. Bij aankomst in hel Bergwegzieken- Juiis 'bleek tij te zijn overleden. De politie van het bureau Boezem- singel verzoekt eventuele getuigen zich bekend te willen maken. Tel. 143.144 toestel 4104. Heden nam de Heer tot Zich onze Zuster - diacories. op de leeftijd van 82 jr. De Diaconessenkring van het. v.m. Diaconessenhuis i 'V, - Rotterdam, 25 september 1970. Corresp. adres: Ds.. J. J. Hietkamp, Westersingel 115. De rouwdienst zal ge houden worden woens dag 30 september om 13.30 uur in de kapel van het Van Dam Zie kenhuis, IVestersingel 115, waarna de begrafe nis zal plaats hebben om 14.45 uur op de alge mene begraafplaats „Crooswijk". Deze moderne spencer is bij zonder goeci te kombinéren met allerlei blouses en colpullovers en staat zowel leuk op een rok als op een broek. Moderne spenwr van 50% wol en 50% leacryl met fantasie gebreid voorpand en aparte houten knoopsluiting, 70 cm lang koopt U nu in vele kleuren voor nog géén acht gulden. ROTTERDAM Dinsdag wordt in het Welzij nscentrum op de JTemina het thema „Bejaarden in of reeds buiten onze samenleving?" aa; nde orde gesteld. Gastheren in het Welzijnscentrum zullen zijn alle Rotterdamse instellin gen die zich met het bejaardenpro bleem bezighouden en die dinsdag gaarne met de bejaarden van gedach ten wisselen. Ter. gelegenheid .daarvan "hebben alle bejaarden dié zich. kunnen legiti meren als ouder dan 65 jaar, dinsdag van 10-13 uur één gulden korting op de normale .toegangsprijs 3). tpEN reddingsoperatie van een *J helikopter van de Konink lijke marine, liet zien, dat deze toestellen hun sporen in de luchtvaart hebben verdiend. ROTTERDAM Met ingang van 1 september 1970 is mr. J. ter Heide benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotierdam om onderwijs te geven inde inleiding tot Het recht. De heer Ter Heide werd op 15 sep tember 1923 geboren. In 1946 legde hij het doctoraal examen Nederlands recht af aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waarna hij tot eind 1966 een zeer omvangrijke praktijk uit oefende als repetitor voor privaat- en strafrecht. In deze periode deed hij voorts nog kandidaatsexamen in de psychologie. Op 16 juni 1965 promoveerde hij com laude op een rechtshistorisch proefschrift, getiteld; "Vrijheid, over de zin van de straf". Sinds februari 1969 was hij reeds als wetenschappe lijk hoofdmedewerker verbonden aan de faculteit der rechtsgeleerdheid'van de.NEH. Uitzijn publikaties kunnen naast zijn proefschrift nog worden vermeld: "Rechtsvinding",een prae-advies voor de Vereniging' voer Wijsbegeerte des Rechts (1965) en "Analyse, beke ken door een fenomenologisch oog" (1969). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als burge meester W. Thomassen woens dagmiddag het algemeen inter naat voor schipperskinderen aan de Schulpweg officieelzal ope nen heeft de schippersjeugd er een moderne en eigentijdse be huizing bij gekregen. Het ge bouw, kosten 5,8 miljoen, telt vijf verdiepingen waarin vijftien groepen van achttien kinderen ondergebracht kunnen worden. De ruimte op de begane grond wordt in beslag genomen door de administratie, ziekenafdeling, kook- keukens, recreatie, fietsenbergplaats, lingériezaal en hobbyruimte. Als toe gang tot het gebouw, waarvan de architecten W. Swemle en J. H. Kranendonk de tekeningen hebben verzorgd en de Arbeiders Coöperatie voor de Bouwnijverheid de bouw verzorgde, dient een straat in het verlengde van de Waalstraat, met aan de uiterste grens perkeergelé- genheid. Voor de jongste groepen is er voor gezorgd dat de leidster permanent aanwezig kan zijn. Daarboven is nog ruimte vóOr een aparte nachtwacht. Voor de zogenaamde middengroepen is de voorkeur uitgegaan naar één nachtwacht per groep. Bij. de oud ste groepen wordt volstaan rhet een centrale nachtwacht per verdieping. Deze nachtwacht is in de hal gepro jecteerd om overdag een andere be stemming te kunnen hebben. De wooneenheden zijnrond de centrale hall geprojecteerd. Aan de ze hall zijn tevens functies toege dacht voor de recreatie en of groeps- werkzaamheden die niet in de woon kamers kunnen worden onderge bracht. De op de begane grond geprojec teerde centrale keuken heeft een directe aanvoer van goederen van buitenaf. Aan de hallzijde is een koffiekamer voor het personeel. Via liften wordt het klaargemaakte voed sel naar de dienkeukens vervoerd. Een apart gelegen woonblokje be vat negen éénpersoons personeclska- mers van gelijke samenstelling als de bij de jongste groepen geprojec teerde leidsterkamers. Alle op de verdieping liggende kamers hebben een balkon. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze moderne spencer van 50% wol en 50% leacryl met fantasie gebreid voorpand, 70 cm lang, in de kleuren lindegroen, geel, 'bleu, wit, zwart, enz. en de maten B6EB9 36t/m.46 VOO! Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best ROTTERDAM De Nederlandse Vereniging van Kattevrienden organi seert ook dit jaar weer een Inter nationale Kattententoonstelling in de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam op 10 en11 oktober. Dat er steeds meer belangstelling voor de ze show bestaat, blijkt wei uit het grote aantal aanvragen van inschrijf formulieren om aan de show te kun nen deelnemen. tewel Manxkat te zien zijn; een mooi rood gestreept poesje. Deze kat loopt niet, maar hipt als een konijntje. De Langharen zullen rijkelijk ver tegenwoordigd zijn in alle kleursla- gen. Er zijn Perzen, Chinchilla's en Heilige Birmanen. Deze Birmanen behoren vier witte handschoentjes te hebben. Zij zullen in Seal- en Blue- point te zien zijn. Alle katten worden bij de ingang van de tentoonstellingshal door die renartsen veterinair gekeurd. Heb ben zij deze keuring doorstaan; dan mogen zij in de exposrltiekooien ge plaatst worden. De Huiskatten ontbreken niet; die worden net zo goed gekeurd en kun nen eveneens mooie prijzen winnen. Wie deze show bezoekt, kan ge bruik maken van een reduktie op de entreeprijs van de dierentuin. De openingstijden zijn op beide dagen van 10.00 uur tot 18.00 uur. Wat de Kortharen betreft: alle kleuren Siamezèn zijn ingeschreven en dat er vele mooie bij zijn staat vast. Om bij de Kortharen te blij ven noemen wij ook nog de door de eigenaars zo om hun prettige karakter geroemde Burmezen. Als extra attraktie is er ditmaal een pas uit Amerika geïmporteerde kater die bruin is en „gouden" o- gen" heeft. De vader van deze kater is een beroemd heer in de Ameri kaansekattenwereld en reeds voor dat hij naar Nederland kwam, heeft ook deze kat een mooie prijs in zijn vaderland weggesleept. Dit jaar worden enkele Self-La venders geshowd. Zij zijn het resul taat van een Havana oftewel Chest- nut-Brown en een Siamese (Blue- point met Lilacfactor of geheel Li- lacpoint). De ogen van deze Self- Lavenders zijn „druifgroen". Eveneens zal er een staartloze of- verkrijgbaar bij: ROTTERDAM: CJSTATX. GAS, WATER, ELECTR. Schietbaanlaan 32-35 Telefoon OIO—23 27 SS ROTTERDAM: Boezemstraat 99 - Telefoon 13 94 70 SCHIEDAM: Lange Kerkstraat 66 - Telefoon CIO—26 85 70 Zo ontving de secretaris op een ochtend een briefje uit Marokko, met het verzoek een deelnamefor mulier toe te zenden. Hoewel ze op 11 oktober moeten stemmen, heb ben toch zeer veel Belgen inge schreven om zo lang als mogelijk zal zijn aan de show deel te nemen. In schrijvingen uit Frankrijk en Duits land ontbreken evenmin. Natuur lijk zijn de Nederlanders het grootst in aantal met hun inzendingen. SCHIEDAM: Vondellaan 65 - Telefoon 268631; VLAARDIKGEN: Dr. Wtardi Beclunamlagel 33 Telefoon 3469 56 Ridderstraat 41 - Telefoon 34 38

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1