V TEVREDEN ZIJN Brandweervereniging Door oefening vaardig bestaat veertig iaar njpMttMJerj Grondpolitiek in Schiedamse raad Oogstdiensten in hervormde kerken PHILIPS batterijen •■IPP 1', INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN. SPREKEN IN HET OPENBAAR Spontaan Huldigingen, DE ROTTERDAMMER ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 PAGINA 4 k bezoek die móéten we! goed zijn! SCHIEDAM Het KVP gemeen teraadslid TV. J. C. Willemse heeft het college van burgemeester en wethou ders vragen gesteld over het grond- uitgiftebeieid. Een motie over dit gronduitgiftebeleid waarin werd aan gedrongen over te gaan van het ver strekken van grond in erfpacht tot vrije verkoop in sommige gevallen, was er de oorzaak van dat dit voor jaar twee socialistische wethouders, J. Scheffers en mevr. G, D. Verwey-~de Graaff, aftraden. Overigens- werd deze motie weer achterhaald door een tweede motie die tot 5-and kwam in eendrachtige samenwerking tussen de beide nieuwe wethouders B. E. Collé (CPN) en J. Houtman (lib.). In deze motie werd vastgesteld dat de hele materie rond de Schiedamse grondpolitiek werd uitgesteld tot aan de eerste vergade ring van de nieuwe raad en juist hier om gaat het de heer Willemse. Hij wil namelijk van het college weten of vanaf 2 september, toen het nieuwe college voor het eerst in funktie was, in de geest van de motie, wordt ge werkt. De gemeentebegroting over het jaar 1971 wordt pas in januari van het volgend jaar door de gemeenteraad in openbare behandeling genomen. Als data zijn hiervoor uitgetrokken maan dag 11, woensdag 13, vrijdag 15, maan dag 18 en eventueel ook woensdag 20 jènuari 1971. Al deze vergaderingen worden gehouden in de raadzaal van het stadhuis en beginnen om acht uur. VANDAAG eerst Communicatie. '70. Het evenement, dat de ge zelligheid bracht in de Rotterdamse binnenstad gedurende de vijf afgelo pen maanden. Ook ai beweren som migen dat die gezelligheid toch al aan het komen was. Jan Krant is bang dat hij het daarmee niet eens kan zijn. De koepels, de paviljoens,- de maquette en de kabelbaan waren er echt wel voor nodig. Goed, we kunnen er i)og lang over praten. Beter kunnen we wat doen. En dat gebeurt: vanmiddag en van avond wordt de manifestatie beslo ten met wat muziek en fakkels aan de kabelbaan. Beetje mager mis schien, maar wat moeten we nog. Rotterdam heeft zulke denderende en spontane feesten gekend, die zijn niet te overtreffen. Bovendien staat daar het feit als de benende paal boven het najaars regenwater, dat een heleboel Rotter dammers op het ogenblik niet zo veel zin hebben in feestelijkheid. Hun Feijenoord is gewipt en dat is droevig, natuurlijk. Maar... zo is het leven. Het was ook allemaal zo ge weldig en zo mooi, dat komt 'mis schien niet terug. Al verregent vandaag de slotmani festatie, C'70 gaat niet verloren, wel als evenement, maar er blijft veel van over. Kabelbaan, Havodam, Dol- firodam krijgen andere plaatsen, evenals de grote koepels en de klei ne promenadedakjes. Foeilelijke din gen als de.Energielijn op de Coolsin- gel verdwijnen gelukkig gauw. Kwamen daar nu ook maar wat leu ke paviljoentjes voor terug. Het centrum zal straks anders zijn, maar toch niet meer zo kaal als voorheen. Hoe vol het ook zou kun nen zijn, dat laat. ik u vandaag zien met -de boven mijn rubriek geplaat ste tekening uit Düsseldorf, Die vond ik in de „Knipselkrant" van het Rotterdamse gemeentelijke voor lichtingsbureau. JBijdrage uit Düs seldorf voor de afsluiting van C'70" stond erbij. U ziet, er staat een ka belbaan Op met vrolijke mensen erin, er is een ondergrondse, men kan per raket en er is zelfs een soort buizenpost, waar mensen kenne lijk dóór worden geschoten. En als klap op de vuurpell: een verkeersmu- seum, waarin men een auto kan be wonderen.... Zo zie ik het Allemaal nog niet in Rotterdam. Wat ook niet wil zeggen dat het er in Düsseldorf zo uit ziet. De tekening is zo maar een speelse aardigheid. Op mijn beurt een bij drage bij het officiële einde van C'70. in, café-restaurant Het Waaltje" "uierd de koningin voorgesteld aan onder meer de schilderes en kunst- zaalhoudster Martha van Huessen vit Barendrecht (geheel links) en dhr. h. Romein (naast de koningin), die vele funkties bekleedt bij het Rode Kruis. minder dan 19 evenementen bezoe ken in de schouwburgen en de con certzalen, die zonder twijfel vol zul len lopen. Overigens zijn de Rotter- damse Schouwburg, het Hofplein- theater en Piccolo al uitverkocht voor die dag. Toen de kaartverkoop (dat woord is natuurlijk nu niet goed) begon stonden er lange rijen voor sommige gebouwen en was de voorraad snel op. Ik waarschuw dus maar voor het geval iemand denkt op 10 oktober rustig ergens naar toe te kunnen gaan. Het is al bijna op! Bezoekers van schouwburg, Doelen en Piccolo kunnen nog nafeesten op pop-mu- ziek. ©VLAARDINGEN De afdeling Viaardingen van de Nederlandse Ver eniging „De Verzamelaar" organiseert dit jaar voor de zevende keer de Na tionale en Internationale Prentbrief kaartenruilbeurs, die wordt gehouden op zondag 11 oktober in gebouw „Har monie" aan de Schiedamseweg 51, De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen bij het secretariaat: Groeneweg 18 in Viaardingen. TN HET C'70-seizoen wemelde het van de evenementen, die er zo'n beetje omheen waren gegroe peerd. Zoals de excursies, die het gemeentelijke voorlichtingscentrum „Het Open Boek" organiseerde naar diverse gemeentelijke projecten. Een geslaagd experiment; zo blijkt, want deze uitstapjes trokken-veel belang stelling.. V herinnert zich misschien nog dat de gelegenheid bestond te kijken in: "de gemeentekwekerij in het Kra- lingse Bos, de centrale Waalhaven, de metro-remise en werkplaats Hil- Iedijk, het drinkwaterleidingbedrijf Boerenplaat en de vuilverbranding aan de Brielselaan. Op 23 september was de laatste excursie. In totaal waren er 560 deelnemers. Dat Is veel, gezien het 'beperkte programma en het feit dat er telkens maar één bus voor 40 mensen rèed. De meeste belangstelling ging uit naar de kwekerij, de Beerenpiaat en de metro. Voor deze doelen moesten, soms mensen worden teleurgesteld, maar net te weinig om nog een bus in te zetten. Het zit er in dat de gemeente deze uitstapjes volgend jaar weer gaat ondernemen om de Rotterdammers opnieuw de gelegen heid te bieden een „blik achter de schermen" te werpen. Ook geslaagd was weer de Euro- poortrit van de RET, zo méldt het vervoerbedrijf. .Het tochtje was dit jaar wat duurder. Maar er kwamen 3440 deelnemers, vier meer dan in 1969, zodat mén kan zeggen dat de belangstelling constant bleef. Met 95 bussen- werd in totaal ongeveer 10.000 kilometer gereden. Er kwamen twee topdagen voor: 12 augustus en 27 september. Die dagen moesten zes bussen worden ingezet. De passagiers bleken in het algemeen zeer enthousiast over hot feit dat zij nu ook de Maasvlakte - konden zien. Van de overige pro grammapunten vielen het bezoek aan de Shell-terreinen in Fémis, de film In het voorlichtingscentrum Eur-O-Rama en de metrorit Zuld- plein-CS zeer in de smaak. Prettige geluiden dus over goed verlopen evenementen. Wat de be langstelling betreft zal een volgend groot evenement van de gemeente ook wel weer goed verlopen. Ik be doel het „Fijn voor niks uit"-festival op kunstgebied. Zaterdag 10 oktober voor de tweede keer gratis toegang tot een heleboel evenementen. „Fijn voor niks uit" bleek vorig jaar (voor het eerst een groot suc ces. En daarom doet de Dienst Ge meentelijke Kunstgebouwen het weer. Men kan op 10 oktober niet Dale Carnegie, Oprichter Een mondelinge,? internationale cursus in spreekvaardigheid, om gang met mensen, enthousiasme, geheugentraining en zelfvertrou wen. Oud-cursisten vertellen hun ervaringen. Bezoek vrijblijvend onze contact- avond te Rotterdam op donder dag 8 en vrijdag 9 oktober 1970. BERNARD ZAAL, RESTAURANT ENGELS Groothandelsgebouw. Stationsplein 45. Aanvang 8 uur n.m. Sponsor: .Aloserij-Instituut. Inlichtingen: telef. 010 188771. T<OT SLOT iets dat minder x prettig was en nog een on prettige naklank heeft achtergelaten. De Vredesweek, zoals die werd ge houden op het Schouwburgplein met een soort kermis en veel lawaai. Althans op de-laatste dag, zaterdag. Deze week kreeg ik onze vriend de stadsflaneur over dit onderwerp op bezoek. Hij was er erg boos over. „Nu doen ze het met gemeen telijke subsidie en dan gaan ze een half miljoen pamfletten over de stad uitgooien", zei hij. Wat een pa pierverspilling! Waren de gewone aankondigingen niet genoeg? En ze hadden onder elkaar nnie ook, mooie vrede". En verder: „Öp het plein was het zo'n lawaai, dat je bijna niets kon verstaan van de redevoeringen en de discussies in de Vredesweek." Moet dat nu zo? vroeg hij zich af. En Jan Krant méént van niet. Hét is een aanfluiting als men het geld besteedt aan pamfletjes met op roepen voor een z-g. volksfeest in het centrum. Er was helemaal geen volksfeest. Natuurlijk, het was aar dig druk, maar die mensen kwamen toch met het mooie weer en op de zaterdag wel naar de binnenstad. Ik denk nu niet zo speciaal voor deVredesweek „kermis" (anders kan ik het niet noemen) op het plein. Eerder met hun kinderen voor het stoomtreintje, dat zijn dui zenden heeft getrokken. En muziek is er toch altijd wel. Daar hoefden die beatbandjes nou net niet meer bij. Nee, die pamfletten en die ballonnetjes {waarvan ér enkele werden, opgelaten. zie foto en geen 50.000) en de rest aan kinderen werd uitgedeeld, het hoeft voor Jan Krant allemaal niet. Dit leidt niet tot beter begrip van het doel der Vredesweek onder het thema „Ver enig de Naties". Tot overmaat van ramp kre gen inderdaad deelnemers onder elkaar ruzie. Meningsverschil tussen enkele deelnemende groepen, dat in handgemeen ontaardde. Ook daar mee werd dus het doel niet gediend En. daarom en vanwege het lawaai gingen er nogal wat standhouders weg van de „Vredesmarkt", zodat de helft van de kraampjes leeg kwam, een fraai gezicht. Jammer van die gemeentelijke subsidie van 70.000 en van die 10.000, die van C'70 werd ontvan gen. Er zouden met dat geld we! betere doelen te dienen zijn,../ VLAARDINGEN Het 40-jarig bestaan van de Vlaardingse brand- weerüedenvereniging „Door Oefening Vaardig" beeft vrijdagavond de be langstelling gekregen die het verdien^ de Het college van burgemeester en wethouders was getuige van het défilé van manschappen en materiaal voor het stadhuis. Het défilé werd opgeluisterd door het Tamboers- en Trompetterskorps „De Pijpers", dat In gala voor pittige muziek zorgde. Vanaf de brandweer kazerne aan de Hoflaan had de lange stoet zich gepresenteerd aan de be volking, die ondanks het minder gun stige weer, in grote getale aanwezig was. Achter „De Pijpers" zagen de hon derden mensen de handspuit met „his torisch" personeel uit 1910, gevolgd door de paardenspuit uit 1920. Daar achter bevond zich een hedendaagse blusgroep, gevolgd door een Magirus autospuit. Opvallend waren negen brandweer- specialisten, namelijk drie mai met duikersuitrustig, drie met perslucht- uitrusting en drie in crashpakken, die worden gebruikt bij vliegtuigrampen. De stoet werd gecompleteerd door het brandweerkorps in uitgaanstenue, eén trekker-manschappenwagen met 2- wielige motorspuit, een jeugdbrand- weer-autospuit alsmede het jeugd- brandweerkorps met 3 instrukteurs en verder nog enkele auto's met brand weerattributen. Na het défilé werden de deelnemen de brandweerlieden in de historische hal van het stadhuis door het ge meentebestuur officieel ontvangen en daarbij -toegesproken door burgemees ter mr. J. Heusdens. De burgemeester bracht hulde aan de jubilerende vereniging. Hij merk te op, dat steeds grotere deskundig heid wordt geëist van de brandweer lieden bij het bestrijden van bran den. De taken nemen steeds toe, zo- ais het verlenen van medewerking bij het opsporen van brandoorzaken. Terecht merkte mr. Heusdens op, dat het gemeentebestuur beslist niet karig is geweest bij de aankoop van nieuw materiaal. Men heeft thans de beschikking over een eigen kazerne met prachtig materiaal. Toch zei de burgemeester dat er plannen zijn om in de nabije toe komst de kazerne aan de Hoflaan uit te gaan breiden, teneinde een be tere outillage te verkrijgen. Het deed wat ironisch aan: zovele water en dan nogeena een forse stort bui er overheen. Met teleurgestelde --gezichten moest de jeugd die op het parkeerterrein voor het bad een sportdemonstratie zou geven, begeleid door het tamboer- en pijperskorps t „Jong Holland", haar hele hebben e.n houden bijeenrapen en een veilig heenkomen zoeken. Daar hadden ze nou al die tijd voor geoefend! Meer geluk hebben de gemeenten gehad die de koningin 's morgens aandeed. Dé honderden kinderen die koningin Juliana op de Barendrechtse Binnehof verwelkomden kregen ten minste geen regenwater naar binne bij het zingen van hun welkomstlie deren. Ook de rondgang die de vor stin later maakte over de expositie die op het plein voor het raadhuis was ingericht van. alles wat IJssel- monde aan agrarische produkten te bieden heeft, kon daardoor een spon taan karakter hebben. Het woord spontaan is overigens tijdens het werkbezoek nauwelijks Als blijk van waardering voor wat de vrijwillige brandweer voor de ge meente Viaardingen heeft verricht, overhandigde mr. Heusdens aan de heer C. TV. Verhulst, voorzitter van D.O.V., een schrijfmachine aan, be stemd voor het secretariaat. Hij zei, het -griezelig te vinden als een man bloemen aan een andere man moet gaan geven. Het 40-jarlg jubileum vormde te vens aanleiding om enkele personen te huldigen die in aanmerking kwa men voor de medaille wegens tien jarige trouwe dienst. Dat waren de heren K. Broek (niet aanwezig), M. Stigter en P. de Zeeuw, die dé me daille door de burgemeester kregen opgespeld. Het jaarteken in de vorm van een gesp werd toegekend aan de heer J. Pender (15 jr.), A. v. d. Heu vel (20 jr.) en J. Onderdellnden (20 jr.). De heer D.' Sas heeft - er reeds 35 jaar opzitten, maar de jaartekens gaan niet verder dan tot dertig jaar, zodat de burgemeester moest vol staan met alleen het vermelden er van. De heer Verhuist toonde zich zeer dankbaar voor de schrijfmachine waaraan D.O.V. juist een dringende behoefte had. Verder vond hij het ver heugend, dat het gemeentebestuur waardering had voor het vrijwillige werk, dat het Inrandweerman zijn nu eenmaal inhoudt. KANTOREN DAGBLAD „DE ROTTERDAMMER", bijkantoor SCHIEOAMi Lange, Kerkstraat 82, tel. 266382: redactie: R. M. ven Hein-relingen, iutlanolaen M. tel. 265764: klachten bezorqing: Joh. G.-óne- feld. Singel 93. tel. 263533', 18.3C-19.30, zater dags 18—19 "ur- BIJKANTOOR VLAARDINGEN: Smalle Haven straat 11. tel. 346775: redactie: Witte de With- straet 25, Rotterdam, telefoon II558B. toestel 156. Klachten bezorging: H. Vcrhelj. Diepen- b.-oekstraot 41. tel. 343345, maandag t.e.m? vrijdag tg—19.30 uur en zaterdag 1919 uur. AGENTSCHAP MAASSLUIS: Mevrouw Erou- ver, Pie;sonstraat 35. Alarmnummer voor luchtvervuiling en melding geluidshinder voor Schiedam en Viaardingen: telefoon 252626. In de hal van ElectroSmit te Slik kerveer bezichtigde de vorstin een expositie van wat IJsselmonde aan industrie te bieden heeft Hier laat ze, zich door directeur ir. J. Jeltema en een jonge werknemer van het bedrijf voorlichten over het werk aan de draaibank. Burgemeester mr. J. Heusdens decoreert de jubilarissen bij de brand weer. SCHIEDAM De oogstdiensten in de kerken van de hervormde ge meente worden dit jaar gehouden op zondag 18 oktober. In de Grote Kerk. Bethelkerk, Op- standingskerk en kerkgebouw van de N.P.B. zal de dienst in het teken staan van de dank van de gemeente aan haar Schepper voor al'.es wat ze uit Zijn hand ontvangt. Na afloop va nde diensten zullen weer een groot aantal bakjes fruiit en bossen bloemen worden gebracht aan zieken, bejaarden en eenzamen,- waarvoor de gemeenteleden adressen op kunnen geven aan de administra tie van de oogstdienstcommissie, me vrouw Taat, Rotterdamsedijk lOOaé Samen met een begeleidend schrij ven gaan de bakjes fruit en de bos sen bloemen als een groet van de kerk naar de opgegeven adressen. De bakjes fruit worden zaterdag 17 oktober klaargemaakt in het koor van de Grote Kerk, waar vele mede werkers hartelijk welkom zijn. Het fruit wordt ingezameld op vrij dag 16 okober tussen 4 en 6 uur in bovenstaande kerken, waar ook aan vullende bijdragen hartelijk welkom zijn, evenals in de collecten op zon dag 18 oktober en op gironummer 47800 t.n.v. penningmeester oogst dienstcommissie. p. iW'jllt ij MmA'V-

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2