1 «95 Lijnenspel met plant en bloem Vegetatieschilder Kloens geïnspireerd door Bach Toonreeksen leven in droomwereld Schoolhoofd Woudstra vierde jubileum G verdrijft vuile lucht Rans op tweede raffinaderij in SloegeMed atten "r 1495 Moet radio Vrij Europa sluiten Waardering uit schipperskring Klachtenregen in weekend Monsieur Jaques huldigt A„ J. Fibbe en B. Visser Stank door verbranden vleesafval Schip A hoy Kampeerders lieten weer veel dieren achter GEEN PROBLEMEN MET VAKATURES LAGER ONDERWIJS schoenehmarkt entresol met antislip hiel j ter meulert het winkelen waard JUWEELTJE "9 ter meuten het winkelen waard trevira 2ÖOO jersey 150 cm breed in 15 kleuren MUZIEK FANTASIE Meer lijnen Dierenbescherming heeft ze,veer^voordeliger astroan polyester/acetaat Dê ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Deze prettig dragende "dames schoen is uitgevoerd in crush- lak, de goudkleurige gesp geeft nog eens een extra modieus tintje aan het geheeld, enfin komt U zelf maar eens kijken, de prij's valt in ieder geval enorm mee. Elegante damesschoen in ge- vlamd crushlak met een.gemak- kelijke blokhak en een leuke gesp-dekoratie op dê klep koopt U nu per paar, geheel versterkt met cambuer, voor nog géén twaalf gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op onze schoenenmarkt, entre sol, de verkoop van deze cmsh- lak damesschoenen met blok hak, sïergesp, anti-slïp hiel, ijzersterke zool en .verstevigd met- cambuer, keuze uit de kleuren zwart, rood en bruin eri de maten 35 t/m 41, per paar voor Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best V.« (I. PRAAG Radio Vrij Europa zal wellicht gedwongen worden München ■ie verlaten, vanwaar het door de VS gefinancierde radiostation twintig jaar lang uitzendingen voor Oost- Europa beeiit verzorgd. Radio-Praag maakte dit bekend in een commentaar waarin radio Vrij Europa werd aangevallen. Er wordt rekening gehouden met de mogelijk heid dat de communistische .staten druk op kanselier Willy Brandt uit oefenen om de VS-stations in Mün chen en West-Berlijn te sluiten als deel van de prijs voor een normali sering van de betrekkingen. ROTTERDAM Bas Kloens is verbaasd, over de reacties die de eerste expositie van zijn Ve getatieschilderijen tot nu toe heeft opgeleverd. Eén heel won derlijke toestand daar in de Kunstzaal Zuidplein, die ein delijk van een fris exterieur kleurtje is voorzien. In totaal twaalf schilderijen bij een debuut waarvan er slechts drie te koop zijn: de overige zijn afkomstig uit het bezit van de Rotterdamse Kunststichting, de Culturele Raad Dordrecht en particuliere verzamelin gen.-En het gaat om werk dat tussen de 1500 cn 3500 moet kosten. Toch is Bas Kloens die dertig jaar is, pas drie jaar geleden met schilde ren begonnen. Nadat' hij had deelge nomen met een enkel schilderij aan de Salon van. de Maassteden in Schiedam ('69) en Visio in Dordrecht (dit voorjaar), zond hij meer werken in naar de aankoopcommissie van de Rotterdamse Kunststichting. Die kocht prompt twee van de drie werken aan en ook later werden er weer nieuwe aangekocht. „Ik heb zelf momenteel geen enkel schilderij meer". Kloens is een schilder die twee tot drie maanden over een werk doet. Zijn korte carrière als kunstenaar lijkt weloverwogen te zijn: Op zijn achttiende jaar naar de Academie in Rotterdam, daarna vier jaar studie en een jaar werken bij de PTT. Intussen had hij tijdens zijn academiestudie avon-d-H.B.S. gehaald. Daarom kon hij in 1964 met zijn studie aan de Haagse Academie be ginnen voor de middelbare akte. „Ik wilde onafhankelijk zijn, een paar dagen voor een klas staan en de rest vrij werken, wat ik wou. Intussen ben ik ook getrouwd en heb ik een huisje opgeknapt". Dat huisje aan de Dordtse Voor straat is een juweeltje met uitzicht op de Grote Kerk en van binnen met entresols waÉ de vegetatie over een balustrade omlaag druipt „Ik vind het fijn dat ze mijn werk mooi vin den", vertelt de schilder die meent (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit een onder zoek is de indruk verkregen dat in de gemeenten van het Rijnmondgebied, buiten Rotterdam in het algemeen de voorziening in vakatures bij gewoon en buitengewoon lager onderwijs geen bijzondere moeilijkheden ople vert. Dit zegt het dagelijks bestuur van Rijnmond in ajptwoord op vragen die Rijnmondraadslid C. Huijs«a (soc) stelde. Rijnmond heeft in een brief, die het in mei naar de minister van de fensie stuurde, aandacht gevraagd voor het op groter schaal verlenen van vervroegd klein verlof, uitstel of vrijstelling van dienstplicht voor on derwijzers. De minister antwoordde dat hij bereid was, in overleg met de minister van onderwijs, in urgente si tuaties te helpen, maar dat elk geval incidenteel zal worden bezien. De uitslag van het onderzoek in de gemeenten buiten Rotterdam is in overeenstemming met de mening van de minister van defensie, zegt hel Rijnmondbestuur. Deze bewindsman was niet van zins een speciale rege ling'te treffen voor vrijstelling. Het college van advies en samenwerking van Rijnmond zal binnenkort spreken over eventuele andere maatregelen om te zorgen voor een betere perso- neelssituatie bij het onderwijs. (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lucht boven het Rijnmondgebied is in de nacht van zaterdag op zon dag door het toenemen van de wind aanmerkelijk opgeklaard. De waarschuwingsfase I, die za terdagmorgen, was uitgegaan, kon zondagmorgen'weer worden ingetrokken. 1 De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond noteerde in totaal op zaterdag 147 klachten en op zondag, toen het S02 gehalte blijkens de no teringen van de diverse meetpunten Met Trevira 2000 bent U ver zekerd van een goed eindresul taat en ook van een prijs die guldens onder de normale ligt als U bij ons langs komt. Dit prettig dragende Trevira 2000 jersey in 15 nieuwe herfst kleuren koopt U nu alleen mor sen bij ons per meter voor nog géén twaalf gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de ééndaagse ver koop van dit prachtige Trevira 2000 jersey in 15 herfstkleuren, waaronder oud rose, aubergine, paars, 2wart, bruin, marine, enz., 150 cm breed, per meter voor n75 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best lager was, ruim 96: Alle klachten hadden betrekking op het waarnemen van een prikkelende lucht. De klachten op zondag kwamen vooral uit Rotterdam-centrum en uit de Ommoord, hetgeen te wijten was aan de westenwind. De S02-gehalten in het Rijnmondgebied zijn in de loop van zaterdag geleidelijk toegenomen. Klachten over vuile lucht kwamen heteerst uit Vlaardingen en Maas sluis, maar later ook uit Rotterdam- centrum, Maasland, Rozenburg, Hoek van Holland. Ook bewoners uit het Westlandse Monster klaagden over vuile lucht. De weersituatie boven het Waterweg gebied was zaterdag ongunstig. Door dat er vrijwel geen wind stond kon de vuile lucht zich ophopen in een stabiele luchtlaag van ongeveer 300 meter hoog. Zaterdagmorgen was de invloed van de vuile lucht het ergst- te merken. Veel mensen klaagden over hoofdpijn en een prikkelende lucht. De centrale meld- en regelkamer ging hierop over tot het laten ingaan van waarschuwingsfase I. Door mid del van deze waarschuwing wordt de industrie dringend verzocht zoveel mogelijk lage stankbronnen te voor komen door werkzaamheden zoals het overslaan van olie en chemicaliën uit te stellen. dat zijn werk voor zich zelf spreekt De catagorie „mooi zijn" is voor hem van groot belang. Iets dat niet zo vanzelfsprekend is. Men denke maar aan het werk van zijn academieklas genoten als Ton van Os, Joop van Meel en Evert Maliangkay die alle ■drie veifwrongai mens- en natuur beelden schilderen waar de wanstal tigheid overheerst. Bij Kloens niets van dat alles. Bre de schilderijen met eindeloze panora ma's, vol gedetailleerd getekende bla- dcrplanten, doorschoten jnet bloemen vol tere kleuren. Soms borrelt het water in kristallen, blaasjes aan de wortel van deze vegetaties. Alleen in het .vroegste werk komen' er andere levende wezentjes voor ais insecten of doodskoppen. Maar zelfs die doodskoppen zijn mooi gedaan. Maar Kloens werkt niet als illu strator voor Bert Garthof: al zijn planten, bloemen en insecten zijn fantasie. De fansatie van een naïef schilder die echter exact weet wat hij j kan doen met kleur, compositie en i sfeer. Hij begrijpt ook niet goed dat men zijn werk angstaanjagend vindt. „Als ik werk draai ik graag pla ten". Dat zijn dan de Goidbergvaria- ties of Das Wohltemperierte Klavier van Bach. Een boeiende vergelijking. De eindeloze fuga's van Bach in altijd wisselende variaties van toonreeksen en de drommen planten die hier en daar omhoog torenen, maar zonder einde de horizon aftasten. Kloens zou in staat zijn meters schilderij te maken. Maar daar zou hij dan ook jaren aan werken. Want hij schildert minutieus als de middel eeuwse boekverluchter. Daar heeft hij plezier in. „Ik weet nooit hoe an deren over mijn werk zullen denken. Ik werk voor mezelf, maar ik vind het wel fijn dat zoveel het mooi vin den". In het woelige Dordtse kunstleven neemt Kloens een bescheiden plaats in. Hij leeft wat geïsoleerd. Ook in zijn werk heeft hij een soort isole ment bereikt. Hij lijkt even op Rous seau le douanier, maar dan zonder de mensfiguurtjes die deze vader der naïeven zo graag verbeeldt. Bij Kloens alleen planten onder sombereluchten, een jungle vol niet bestaande exotische schoonheid. Een verloren paradijs of een droomwe reld, tegelijk natuur uit een fantasie reageerbuis die aangenaam van kleur is en waarvan een soort mystieke be dwelming uitgaat. Eeh geschilderd niemandsland tus sen droom en werkelijkheid. Bas Kloens zelf herleidt het tót schilde ren. En niet meer of minder. „Vraag eens. aan Bach, wat die bedoelt met zijn Wohltemperierte Klavier..." SCHIPHOL De voorzitter van de Staten van Suriname J. Lachmon betreurt de afwezigheid van de op posite in de Surinaamse delegatie, die volgende week met leden van de Tweede Kamer in Den Haag zal spreken over onder meer de politieke status van Suriname. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De sociëteit Mon sieur Jacques gaat de organisatoren van het Holland Pop Festival en van C'70 huldigen. De heren B. J. Visser en A. J. Fibbe krijgen van deze sociëteit een plaquette omdat zij in 1970 leefbaarheid van Rotterdam hebben verhoogd. De plaquette is ontworpen door de edelsmid Saers uit Oapelle a.d. IJssel. Deze uitreiking valt samen met. de viering van het eerste lustrum van Monsieur Jacques. In verband daar mee zullen diverse evenementen wor den gehouden. Er zullen namelijk op treden het trio Loevendie, duo The Airport, het cabaret van Jan Boel. Tenslotte is er op 28 november edn 33n boord vsn con. van dc schepen' van rederij Tieleman. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Met een bijzonder druk bezochte receptie in een zaal van „Engels" heeft de heer IJ. YVoud- stra zaterdagmiddag zijn veertigjarig jubileum bij het christelijk onderwijs gevierd. De heer Woudstra begon zijn loop baan in Smilde en kwam toen via Klazienaveen, Meedum en Valker- mond naar Rotterdam, waar hij nu twaalf jaar hoofd is bij de Vereeni- ging voor Lager Onderwijs op Gere formeerden Grondslag te Rotterdam (voormalig Delfshaven). De eerste ja ren was hij hoofd van de Eben Haëzer school aan de Nozemanstraat en sinds vijf jaar leidt de heer Woud stra de Christelijke School voor Schipperskinderen. Deze werkkring brengt naast het „gewone" werk van een schoolhoofd diverse nevenfuncties met zich op ge bied van het schippersonderwijs ter wijl ook het secretariaat van de huis vestingscommissie, die de schippers kinderen in zes internaten onder brengt, een taak van de heer Woudstra is. Daarnaast is de jubilaris actief op het terrein van de christelijke mu ziekverenigingen. Hij is al meer dan bestuurslid van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland en redactielid van de Christelijke Mu- ziekbode. van Chr. Muziekbonden en verder 25 jaar voorzitter van de Ned. Fed, Op de receptie waren, dan ook naast bekenden uit onderwijskringen vele vertegenwoordigers van muziek verenigingen aanwezig en de talrijke bloemstukken en cadeaus getuigden van de waardering voor de jubilaris. Een leuk moment was het aanbieden van een bureauset door vier kinderen van de schippersschool. 's Avonds werd het feest in beslo ten kring voortgezet. De heer Woüd- stra (rechts) bekijkt een der aangebo den geschnken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De brand in het koelveem aan de Boezembocht kan voor enkele mensen een „vuil" staar tje krijgen. Er moet namelijk nog 1400 ton voor de comsumptie onge schikt geworden vlees worden vernie tigd. En dat moet bovendien nog snel gebeuren ook. Deze 1400 ton vlees komt overeen met een hoeveelheid van 2500 kubie ke meter. De Gekro kan dat niet al leen af. Daarom is nu ook de vuilver- brandinstalltie aan de Brielseiaan in geschakeld die over een kadaveroven. van geringe omvang beschikt. De poging om een bedrijf in Bra bant bij de vernietiging of verwer king in te schakelen is op niets uitge lopen. Door de beperkte capaciteit van de vuilverbranding aan de Briel seiaan, zal het enkele dagen duren voordat men daar de partij heeft ver werkt, Gedurende die tijd is het mo gelijk dat er in de omgeving stank- hinder optreedt als de weersomstan- diheden ongunstig zijn. Op het ogen blik ziet het er daar niet naar uit. MIDDELBURG Er is 'kans dat er in het Zeeuwse Sloegebied een tweede olieraffinaderij komt. Het Duitse bedrijf „Union Rhci- nische Braunkoblenkraftstoff ag. voert momenteel besprekinr gen met het Havenschap.-153is- singen i.o. over de vestiging van ecu olieraffinaderij met een jaarcapaciteit van 5.000.000 torn Dit werd door de directeur van het Havenschap i.o., de heer J. van Konijnenburg, bevestigd. Het genoemde, bedrijf is 'een dochteronderneming vah.-i.de, Rheinisehe WestfaelischeElèk- tricitaétswerke en werkt nauw. samen met Hoechst. De pijplijn voor transport van ruwe olie vanuit Rijnmond, die ten"'be hoeve van de Total-raffinaderij zal worden aangelegd, zou ook door de Duitse raffinaderij kun nen worden gebruikt. Er zijn tevens contacten ge legd met bet bedrijf Amoio, een dochteronderneming Van Stan dard Oil" voor een evéntuéle ves tiging in het Sloe. -G G BLEISWIJK De inzameling voor de tweede Henry Dunant heeft in Bleiswijlr ruim 4700. opgebracht. Naar aanleiding van het aantal meldingen dat de centrale meld- en regelkamer binnen kan krijgen vraagt Rijnmondraadslid' A. P. van der Jagt (D'66) of het dagelijks be stuur van Rijnmond stappen denkt te ondernemen om het aantal telefoon lijnen van de meldkamer uit te brei den. Het klachtenummer 262626 heeft maar één lijn waardoor een verteke ning van het totaalbeeld kan ont staan, maar eveneens een irritatie bij potentiële melders. BLEISWIJK. De sportvereniging Weidevogels is uitgebreid met een af deling volleybal. Het eerste jaar hoopt men het spelpeil op te voeren door veel trainingen en vriendschap pelijke wedstrijden. Er wordt ge traind in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school op vrijdag avond van kwart over acht tot half elf, onder leiding van de heer D. .J van der Linde. Opgeven bij de heer ajc. van Drie], Hoefweg 127 B. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik vind het gewoon een grof schandaal. In het voorjaar brengen ze jonge poesjes mee, ze hebben er de hele zomer plezier van, maar als het dan najaar wordt en ze ver trekken weer dan laten ze die beesten hier achter. Ze lijden honger, ze verwilderen en ze vormen een gevaar voor de om geving". Aan het woord is mevrouw A. Oos terman-van der Lugt in haar huis aan de Schelpweg in Hoek van Hol land. De mensen over wie ze zo ver ontwaardigd spreekt, zijn de inmid dels weer vertrokken zomerbewoners van het kampeerterrein in Hoek van Holland. „Het is eik jaar weer hetzelfde zegt ze, ,,'s Zomers hebben we hele maal geen last dan blijven de poezen wel in de omgeving van de huisjes, waar ze te eten krijgen en waar hun baas woont. Maar veel kampeerders wonen in de stad in bovenhuizen en daar kunnen ze dan blijkbaar geen kat houden. Het is ze dan kennelijk teveel moeite om een tehuis te zoe ken of om de dieren naar het asiel te brengen. Daarom vertrekken ze eind september en ze laten de katten gewoon achter. Dat de dieren volko men verwilderen en honger lijden zal ze een zorg zijn." Mevrouw Oosterman kan zich er werkelijk kwaad om maken. Haar I achtertuin grenst aan het kampeer- terrein. Nu al, twee weken nadat de kampeerterreinen gesloten zijn lopen de hele dag door drie of vier katten in haar tuin. „En dat is nog niet het ergste. Als ik een deur open durf te laten staan, dan zitten ze bij my binnen. Wy heb ben zelf ook een poesje en ze komen de voerbak leegvreten". Vorige week hebben ze een rookworst uit de keu ken gepikt. Je kan het de beesten eigenlijk niét eens kwaiyk nemen. Het zqn de eigenaars waar ik wei eens een hartig woordje mee zou willen Spreken," Maar die eigenaars zijn natuurlijk verdwenen voor de winter. Volgend jaar komen ze weer terug, waar schijnlijk met een nieuw jong poes je', dat dan in het najaar weer wordt achtergelaten in de duinen. Het is geen nieuwtje dat mevrouw Ooster man vertelt. Elk jaar weer blijven er katten achter. „De eerste jaren dat ik hier woon de, gaf ik de beesten wel te eten in de winter. Maar het wordt steeds erger. Wanneer die. beesten vrij blij ven rondlopen, dan paren ze in het voorjaar en binnen een paar jaar heb je een hele kolonie wilde katten. Het is trouwens niet ongevaarlijk, want als ze vooral in de winter echt honger hebben, dan vliegen ze je nog aan ook. Bij de buren in de omgeving is het ai niet veel beter. Ik schat toch dater elke winter zo'n twintig katten achterblijven". In de afgelopen dagen heeft mevr. Oosterman alweer (tientallen tele foontjes gepleegd met diverse instan ties. Op het kampeerterrein kan men' er weinig aan doen, want de poezen die in tegenstelling tot honden niet verboden zijn op de kampen zijn niet geregistreerd. De politie vindt het een naar pro bleem, maar kan er weinig aan doen. Zelfs bij de dierenbescherming pro beert men de zaak af te schuiven. „Ze vragen gewoon of ik er niet voor CENTRUM SCHIETBAANSTRAAT 7 TEL. SS 1213 WEST 'BETTOWEG 11,SPAANSE POLDER TEL.J744SS ZUiD KORTE HILLESTRAAT 2-4-5' TEL. 17 39SP WAALHAVEN V. MAASDIJKWEG IS-80 TEL. 20 42 43 kan zorgenzegt mevrouw Ooster man. „Maar dat is onmogelijk. Nu ai, na twee weken, zijn ze verwilderd en in huis niet meer te houden." Vorig jaar dacht mevrouw Oostcr- man de oplossing gevonden te heb ben. Er kwam iemand om de katten te vangen. Er werd een bak met voer in de schuur geplaatst en binnen de kortste tyd waren er een stuk of zeven gevangen. Terwijl echter mevr. Oosterman dacht dat het de dieren bescherming was, bleek het achteraf een handelaar te zü'n. „Kijk, en dat vind ik ook niet pret tig. Je weet nooit wat er dan met die beesten gebeurt. Aan de andere kant zijn ze hier ook ten dode opgeschre ven. Ik heb nu weer contact opge nomen met de dierenbescherming, ze vroegen mij of ik geen goed tehuis wist voor de katten. Die mensen zien gewoon het probleem niet." Dat erhoe dan ook iets aan gedaan moet worden staatvoor de bewoners in de omgeving wel vast. De katten moeten in elk geval ver dwenen. Wat de toekomst betreft zou men de katten op het kampeer terrein eigenlijk moeten registreren. Dan kan men achteraf de'eigenaars opsporen. Wat mevrouw Oosterman betreft kan men 'die mensen gerust een flin ke boete opleggen. „Voor mü mogen ze ze van het kamp afschoppen, want dit is toch geen styi", besluit ze. En dan ze. de .drie poezen die op dat'mo ment in de tuin lopen, toch maar weer een schaal melk met brood. „Het is toch wel zielig en die beesten kunnen erniets aan doen". Voor de IdUe dagenis esa «est altijd gemakkelijk eru~. tl koopt tfit modieuze vast nu voor een bijzonder aantrekke lijke prijs. zowel met ajouipatroon in het voor pand, als.uni met fantasierand je langs hals en sluiting, keuze uit 7 modekleuren. Nu verkopen wij deze fully fashioned .darnésvesteo door el kaar .per stuk voor nog géén vijftien gulden. Morrpnvroeg om 9 uur begint óp de parterre de verkoop van deze astrdan damesvesten, keu ze uit 2 modellen en de kleu ren aqua, bleu, beige, mos- en f lesgroen, zwarten rood en de maten OofcmaapdagmbtgepópM Géért tel. af schrift best;

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1