VVV- kantoor zenuwcentrum Tim Schutter: „Wat weegt lood zwaar 1 Grote schade door smog iii tuinbouw Maassluis Imarkant Hofpleinviadukt gesloopt 1 ?t? Twee maanden cel voor knoeien met wisseltrucks Wupprtal showt in stadhuishal Brief aart Kruisinga: Woningen worden opgeknapt na klachtenreeks Meer bussen op lijn 32 m m herenschoenen PHILIPS m L rotterdammer PAGINA 3 DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 j BOTTERDAM „De laatste loodjes wegens het zwaarst. Het JL ongelofelijk hoe zwaar lood weegt," aldus verzucht de heer A i Jt Schutter, directeur va nde Rotterdamse WV, als hij spreekt Lr de voorbereidingen voor het grote ABTA-congres dat van 7 imet 11 november in Rotterdam wordt gehouden AliTA staat L,; Association of British Travel Agencies jtenmet u iwvanow m xioiteraam wordt gehouden. AliTA staat cor Association of British Travel Agencies, de vereniging van En- jjse reisagenten. FINANCIËN voor SPECIALITEITEN ISRAEL patten jen \die móéten wet doed zijn! THEE INFORMATIE INSPANNING üyayai •B WÉ? Aansprakelijkheid, si PfUl Kr i >70 ABTA-CONGMES DRUKT STEMPEL STAD toeristenindustrie had er geen zin meer jaarlijkse congres. Schutter kreeg daar de Britten naar ons land, naar Rotter- clusief de diverse programma's zich afspeelt, een grote Israël-avond. Uit dat land komt speciaal over gevlogen naar Rotterdam een grote groep bekende artiesten om de Brit ten iets te laten zien en horen van 5 lJae jeer belangrijke groep voor de l#m in Engeland te blijven voor het •m van en begon zijn best te doen n te krijgen. Iffit lukte hem aardig, al ln novem- rjs69. Mn33" de Britse minister van _nciën stak een spaak in het j ai de eerste buitenlandse reis ABTA ging niet door. Schutter echter in Engeland zijn stad Jjden. En toen de financiële pe des voorbij waren, kreeg Schutter S congres. Volgend jaar gaan de Kse reisagenten naar Cannes in ■^.Frankrijk. (Waarom zoveel moeite voor een 'gelijk congres? Schutter: „Con- ssen zijn economisch altijd be dijk. Be omzet van dit congres t tussen de drie en vier en een half Ijoen gulden. De bezoekers hebben jeestïl veel geld om uit te geven, hügressen vallen buiten het seizoen i rijn dus voor de hotellerie en de staranis zeer aantrekkelijk. Ze elwendigen verder het stadsbeeld." I En waarom juist ABTA? „Omdat be rehbureaudireeteuren door hun ek hier het toerisme naar Rotter- uu vanuit Engeland kunnen bevor- [tóen. Door eigen aanschouwing van jüoticrism en ons land blijft er veel Jusstr „hangen". Wij hopen .dat Rot- 1 teriam in de toeristische program- 1 mi's wordt opgenomen". .Heken maar na, als een reisbureau gin slaagt via zijn bureau tiendui- Engeisen naar ons land te trijgen, hoeveel dat er kunnen zijn sis hier op dat congres zo'n vijf tienhonderd (zestig procent van het santal congresgangers) van die direc teuren komen". Het grootste probleem waarvoor Schutter bij de veelomvattende orga nisatie kwam te staaan, was de Ëtandële kant van de zaak. Om der- griijke toeristische specialisten te ontvangen komt wat kijken. Die nensen zijn door en door verwend. Ze rijn slechts- met het allerbeste te vreden, ook .vat de aangeboden pro- gamma's betreft. En dat kost geld. In dit geval ongeveer vier ton. Het is niet voor .niets dat de Rot terdamse WV al maanden koortsachtig iedere dag (en soms ook ia de nacht) aan dit congres werkt. Schutter hecht veel waarde aan het Britse toerisme dat nog steeds voor Botterdam het grootste aantal bezoe kers uitmaakt. Scheepsilmmormanslaan 9 ffAAP, DE PARKEERGELEGENHEID OP VRIJDAGAVOND EN ZATERDAG EVEN RUIM IS ALS DE KEUS IN SCHOENEN! U bant natuurlijk ook hartelijk welkom in onze zaken Oude Binnenweg 120 Groene tjllledtjk £55 Dit jaar, mede door het opheffen van de financiële beperkingen door de Engelse regering en doordat C'7fl de sfeer in de stad ten beste heeft veranderd, was er al een stijging. Die vier ton zijn er overigens geko- m dank rij de medewerking van allerlei instanties (ministerie econo mische zaken, gemeente Rotterdam). allerlei giften van toeristische bedrij ven in geld, in de vorm van diensten oi goederen. Holland zal rich in de ABTA-week van de beste kant laten zien. Alle aantrekkelijke kanten zullen op zil veren schaaltjes worden gepresen teerd. Dat blijkt uit het programma. Zo is er zaterdagavond 7 november, een grote feestavond in de Ahoy-hal. Daar zullen de toeristische organisa ties in ons land een feeststad je op houwen met molens, cafeetjes, met ven kermis, met huizen en een marktplein. In al die huisjes kunnen de Britten kennismaken met de Nederlandse specialiteiten (o.a. bier, jenever en haring) met de Nederlandse folklore Ier wordt een Friese boerenbruiloft opgevoerd) en met allerlei produkten (bloembollen, kaas, enz.). Een huisvrouwenorkest zal er op- Men, er komt een prins Carnaval een zestig man sterk gevolg en er een boererikapeL Daarnaast zullen «uerlei bercepsartisten optreden. j*,komen op de Britten allerlei toeristische organisaties af (reisagen- Jtn, transportondernemingen, hotel- ®tens e.d.) van over iheel de wereld. 2a' iR die ABTA-week in het cen- *9*® van de stad geen hotel-kamer «aar ook geen enkele zaal vrij zijn. Daarin zuilen allerlei toeristische Jv® zich presenteren en probe- e Britten voor zich te winnen. er zijn weet de heer dw» n*e*' zegt erover: „Zodra «SE mensen horen dat er een toeris- conjgres is, geven ze hun verte- vnoX°°r5gers opdracht actie te gaan eren. Daarvan stellen zij meestal de m J Jai3d dat kennelijk een heel jL j mdruk op de Britten wil ma- 3 is feraël. Zondagavond is er jn boelen, waar het hele congres in- breide excursieprogramma worden uitgevoerd. Ook zullen de bussen de verbindingen verzorgen tussen de ferryboten in Hoek van Holland en Europoort en de luchthavens Zestien hoven en Schiphol naar het stadscen trum. Die excursies worden hoofdzakelijk zondag uitgevoerd cn, door de vrouwen ook op de andere dagen. Op die zondag de achtste november zullen ook enkele herdenkindsdien- sten in de Engelse en Schotse kerk in Rotterdam worden gehouden. Het is namelijk de nationale herdenkings dag voor de in de oorlog gevallen En gelsen. Daarom is er ook een excursie naar het Airbome-erevcld bij Ooster- bcek ingelast. Er wordt ook gecongresseerd. Naast alle omlijstende programmapunten zou men haast vergeten dat het con gres er is om te praten. Het gaat dit jaar over het „winstgevend verko pen". Dat praten gebeurt maandag, 's Morgens wordt het congres onder broken voor de officiële opening die zal worden verricht door prins Claus en waarbij - ook burgemeester Tho massen aanwezig zal zijn. De dames van de congresleden gaan dan 's middags de thee gebrui ken in' Diergaarde Blijdorp waar de thee door Rotterdamse vrouwen DE DOELEN Brits centrum Woensdagavond echter is het grote galafeest. Schutter stond daarbij nog voor het probleem dat zeker zeven honderd vrouwen die middag naar een kapper willen en die zijn dan geloten. Hel is opgelost. Er komt zelfs een kapper op de Avalon. Dat slotfeest bestaat uit een mon sterdiner voor 2200 mensen in de gro te hal van De Doelen. Het Rijn hotel wil er zelfs vier gangen opdie nen. De muziek bij het diner wordt verzorgd door de Royal Police Band of the Bahama's die uit dertig in spierwitte uniformen geklede politie mannen bestaat. Deze band komt speciaal naar Rotterdam voor dit con gres. Dat een dergelijke organisatie zeer veelomvattend is, is duidelijk. De congresgangers krijgen alle infor matie over het congres op veertig velletjes in een speciaal paspoort ge bonden toegestuurd. Verdere docu mentatie krijgen ze nu niet. Dat ge beurt pas als ze weer hoog en droog in Engeland zitten. Allerlei onderdelen moesten op het laatst nog worden geregeld. Zo wil men bij het vertrek alle dames een bos verse bloemen aanbieden. De NS moet extra treinen inleggen. Er moes- Schutter en zijn mensen gaan regel matig naar Engeland om de laatste hand te leggen aan de organisatie. Hij noemt het een voortreffelijke samenwerking. Ook is Schutter tevre den over de medewerking die hij in ons land heeft gekregen. De Rotter dammers zullen het ook merken dat er Engelse gasten zijn. Zo wordt er in het Rijnhotel een Engelse toeristische expositie gehouden. Een echte Engelse dorpsomroeper zal op donderdag 5 november in al lerlei winkelbuurten in de stad zijn gehoor hierop wijzen. Hij zal verge zeld zijn van een traditionele Engelse parelkoning, parelkoningm en parel prinses. Het maakt voor het verplaat sen gebruik van een heel oud Engels autobusje. Is al die inspanning het wel waard? Schutter: „In de komende ja ren zal er een stijging komen van het toerisme uit Engeland. Dat hebben in het verleden dergelijke congressen wel bewezen. Natuurlijk blijven er ook allerlei waardevolle contacten behouden die ook op de lange duur een verhoogde toeristische activiteit zullen opbrengen. Pas zo half november zullen de bu reaus in het WV-kantoor aan het Stadhuisplein weer wat leger worden en zullen de kinderen van Schutter weer weten dat ze een vader hebben. Nu is hij meer aan hef Stad huisplein dan in Barendrecht... ROTTERDAM „Wij zijn er in Nederland niet van gediend dat u hier komt knoeien met wisseltrucs", aldus de politierechter mr. A. R. Jol les tegen twee in Frankrijk wonende Marokkaanse dames die gisteren te recht moesten staan. Een van de vrouwen had op 4 okto ber ƒ400,weggenomen van M. V. de Regt boortoestellen in Rotterdam, de andere vrouw stal een dag later ƒ500,van de Stichting tehuis voor zeelieden. Beiden werden door de po litierechter veroordeeld tot eenge vangenisstraf van 2 maanden. Hen werd tevens bevolen het gestolen geld aan de benadeelden terug te betalen. De officier van justitie mr. W. D. Meeter achtte het bewezen dat de vrouwen gebruik hadden gemaakt van wisseltrucs. "Volgens de officier hadden ze zich bediend van geijkte internationale zakkenrollers-metho des. Aanvankelijk zouden er nog en kele mannen bij het gezelschap zijn geweest. De mannen, zouden inmid dels de grens over gezet zijn. De raadsleden van beide vrouwen pleit ten voor onmiddellijke uitwijzing naar Frankrijk. ROTTERDAM De stad Wupper- tal vraagt met een kleine expositie in de hal van De Doelen tot 25 oktober de aandacht van de Rotterdammers, die met de kabelbaan nog niet zijn uitgezweefd, door hen te attenderen op de zwevende tram, die al sedert 1901 vrij boven de stad en de rivier de Wupper voor het openbaar ver voer zorgt. Wie dit niet voldoende vindt om in Wuppertal een kijkje te gaan nemen wordt nog gewezen op een groot aan tal andere attracties van het stadje, dat gezegend is met een van de fraai ste landschappen van West-Duits- Iand, en wie 's avonds van alle lande lijke rust wil „uitrusten", wordt ge confronteerd met een opgewekt thea terleven, dat juist weer op gang ge komen is. TIM SCHUTTER laatste loodjes Israël. Na afloop daarvan kunnen de Briste congresgangers kennis maken met voedsel en dranken uit Israël. Het ouderbrengen van de gasten baarde aanvankelijk grote problemen. Daarvoor heeft Schutter ook een op lossing gevonden. Tussen de twaalf honderd eri dertienhonderd Engelsen worden ondergebracht in dc diverse Rotterdamse hotels. Duizend zullen aan boord van schepen slapen. Het schip Avalon van British Rail ways zal niet alleen congresgangers naar Rotterdam brengen maar zal ook, liggend aan de Parkkade als ho telschip dienst doen. Andere schepen rijn zogenaamde Rijnpassagierssche pen die aan de WfUemskade komen te liggen. Het zijn de Christine, de Margriet, de mr. Jan van Elshout, de Rijnpoort, de France en de Ne derlanden. Een vloot van dertig autobussen, gratis ter beschikking gesteld door een aantal toerrngcarbedrfjven zullen de verbindingen tussen de hotels, ho telschepen, De Doelen, het Ahoy'-ge- bouw verzorgen. Tevens zal daarmee het zeer uitge- wordt geserveerd. Maandagavond is er een ontvangst gezamenlijk door de regering en de gemeente. Dat is op zichzelf al iets bijzonders. Die ont vangst begint met een kort concert van het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest onder leiding Van Edo de Waart gevolgd door een buffet. Daar bij zal een Combo van de mariniers- kapel de achtergrondmuziek verzor gen. Dinsdagavond wordt vrijgehouden voor allerlei losse evenementen. AVALON hotelschip ten hostesses komen die Schutter on der anderen van zijn collega's heeft „geleend". In totaal zijn dat er veertig. Tel daarbij de eigen staf van twintig man en dan nog eens de staf die het AB- TA-bestuur meeneemt dan zijn er toch ruim honderd mensen druk in de weer. Voortdurend komen mensen uit Engeland naar Rotterdam. Ook mm binnenhuis - inrichting adviezen Westblaak 10) Rotterdam Telefoon 010-1?7147 tussen Karei Doormanstraat 'en Eendrachtsplein) i O ROTTERDAM Wordt het viadukt van de Hofpleinspoorlijn gesloopt en is deze spoorlijn dan opgehevenBij eerste aanblik zou je inderdaad denken dat het zo was. Het gaat echter om wat oude panden, die in het kader van z.g. amovenng van het Rottekwartier aan de Katshoek moeten verdwijnen en waar de „beul" dzis lustig op los hakt. De trein kan gewoon blijven rijden, de sloop gaat gewoon voort en op de achtergrond wordt Rotterdams grootste onderwijsattractiehet Technico steeds beter zichtbaar van de oostelijke zijde. •ROTTERDAM Tijdens een le vendige openbare vergadering van de huurdersvereniging Overschie in theater Musica heeft het bestuur ver slag uitgebracht van de besprekingen met de gemeentelijke woningstich ting. de Wethouder en de plantsoe nendienst naar aanleiding van de klachten die zich hadden opgehoopt over het achterstallige onderhoud van woningen. Het bestuur kon mededelen, dat de GWS de meeste klachten gegrond heeft verklaard en reeds in vele ge vallen is overgegaan tot het treffen van de noodzakelijke voorzieningen. De bewoners hebben de zes procent huurverhoging niet betaald. Het ad vies van het bestuur luidt nu ge zien de veranderde houding van de GWS en haar bereidwilligheid om aan de klachten tegemoet te komen op 1 november de huurverhoging met terugwerkende kracht te betalen. Uit de vergadering kwamen hierte gen zoveel bezwaren dat het bestuur toezegde aan de 318 huurders die een persoonlijk bezwaarschrift hadden ingediend een rondschrijven te rich ten met het verzoek om op het aan gehechte strookje mee te delen of zij het advies willen opvolgen. Er werd ook voorgesteld de bijbe taling bijvoorbeeld op 1 januari 1971 te doen en te wachten tot de GWS de beloften heeft waar gemaakt. In een nog te houden ledenvergadering zal dan een definitief besluit kunnen worden genomen. MAASSLUISm De met smogvor- ming gepaard gaande luchtverontrei niging heeft dinsdag 13 oktober scha de veroorzaakt op een plantenkweek- bedrijf in de Zuidbuurt in Maassluis. Ruim een half miljoen grotendeels voor aflevering gereed staande, sla planten werden waardeloos. De schade is zeker enkele tienduizenden guldens. De tuinbouwstructuurcormnissie Zuid-Holland heeft dit in een brief aan staatssecretaris Kruisinga meege deeld. Ook van andere bedrijven zijn schademeldingen binnengekomen. De commissie vraagt de staatsse cretaris om een schaderegeling. Kan. dat niet rechtstreeks tot resultaat lei den, dan. wil zij de schademelding toch alvast deponeren opdat de be windsman zodra dit mogelijk is, de regelingen kan toepassen die in de Wet op de Luchtverontreiniging ln het vooruitzicht worden gesteld. De commissie wil de verantwoorde lijke 'bedrijven in het Waterwegge bied ook aansprakelijk stellen en heeft hierop vooruitlopend de stich ting Europoort-Botlekbelangen en het bureau Milieuhygiëne van het Ver bond van Nederlandse Ondernemers benaderd. Maar uit ervaring weet zij dat tot een collectiviteit van bedrij ven gerichte schadeclaims op grote terughoudendheid stuiten. Er sleept nog steeds een procedure over een identiek geval uit 1965. Vandaar dat zij het nu ook maar eens bij de staatssecretaris probeert. Dat de schade in het plantenkweek- bedrijf in Maassluis door lucht vervuiling komt is volgens de com missie bevestigd door deskundigen van het Proefstation in Naaldwijk en van het Instituut voor Plantenziek- tenkundig onderzoek in Wageningen. „WERK aan de Wereld'', met deze woorden roepen NOVIB, UNICEF en UNESCO de Nederlandse bevolking op tot het daadwerkelijk hulp verle nen aan de ontwikkelingslanden in hechte samenwerking. Op vrijdag avond 23 oktober en zaterdag 24 ok tober de dag van de Verenigde Naties houdt NOVTB-Rotterdam een collecte als onderdeel van een landelijke actie. De jaren zestig waren door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het ontwikkelingsdecennium. Er is veel gebeurd in die jaren, maar niet ge noeg. Het doel is niet bereikt. Het nationaal inkomen in de ontwikke lingslanden zou elk jaar met 5 pro cent moeten toenemen. Om dit mogelijk te maken, zouden de rijke landen 1 procent van. hun. nationaal inkomen beschikbaar stel len, Een loffelijk streven, maar op een enkele uitzondering na i is dit doel niet bereikt. Daarvoor zijn verschillende rede nen. Hoofdoorzaak is toch wel het feit dat wij, in de bevoorrechte wel varende landen, het blijkbaar niet echt menen. Wij spreken, over hulp ep. samenwerking, ma'ar we rekenen meteen süekum uit of we er niet ook zeif een beetje beter van kun nen worden. Met andere woorden: we doen nog stees alsof elk land de smid is van zijn eigen geluk en de anderen, als aambeeld, mag gebrui ken. 't Zijn een paar harde noten die hier worden gekraakt, maar u zult moeten toegeven dat het de waar heid is, een bittere dan wel te ver staan, waar je in zekere zin een beetje vieze smaak van overhoudt. Dat het tijd wordt hier verandering in te brengen, is iets wat zeker is. In de komende tien jaar zal moe ten blijken of we het echt menen, of wereldwijde gerechtigheid een mooi- e, maar vrijblijvende kreet is, of dat we bereid zijn tot de bij dit woord behorende daden. In overleg met de ontwikkelingslanden zullen wij hun moeten toezeggen: rechtvaardige prijzen te zullen betalen voor hun grondstoffen, industriële -ontwinke lingen te zullen helpen bevorderen, tariefmuren te zullen afbreken, scheepvaart aan hen te zullen gun nen, en gaat u zo maar door. Alle maal zaken die in. de politiek die mede door u wordt bepaald moe ten worden gerealiseerd. ER is echter meer te doen. '„Werk aan de Wereld" roept ook op tot het geven voor konkrete doelen. Nu!. Er zijn dingen die direct gedaan kun nen worden, dus waarom zouden we die dan niet meteen doen? Waarom daarmee wachten tot de hele wereld in orde is? Projekten kunnen een reële bijdage zijn aan het beter leef baar maken van de wereld. Voorbeelden te over: scholen vocjr Peru, het FAO-wederopbouwplan voor jonge boeren in Peru, het kin- derhulpplan in India (zie foto), land- bouwvcröetering in Ceylon, vier-ja- ren-plan voor de volksgezondheid in Indonesië, plattelandsvrouwen-on derwijs in Boven Volta, landbouw onderwijs aan Indianen in Ecua dor, enz. i De opbrengst van de collecte in Rotterdam is bestemd voor een ty pisch Rotterdams project: het stich ten van havenvakscholen in de ont- wïkkelingslanden. Er worden in Rotterdam reeds leerkrachten uit die landen gratis in een tweejarige cur sus havenvakonderricht geschoold. ALS zij hun opleiding voltooid heb ben, gaan zij terug naar hun eigen land om hun kennis uit te dragen. Om dit mogelijk te jaken zijn er scholen nodig: havenvakscholen. Ge meend werd dat niemand beter een dergelijk projekt op zich kon nemen dan een stad die zelf zoveel met de haven te maken heeft en de haven vakscholen heeft ontworpen. Voor de collecte ki Rotterdam zijn nog hard mensen, nodig. Aspirant collectanten kunnen zich melden bij het plaatselijk collecte-comité: me vrouw N. Kelly, Van Swïetenlaan 15 in Rotterdam, telefoon 17,18.53. Duidelijk genoeg, dacht ik zo. Ze- ker is dat we nu eindelijk eens iets daadwerkelijk moeten gaan doen, en niet alleen maar moeten praten of denken... ROTTERDAM De dienst van autobuslijn 32 zal met ingang van maandag 26 oktober met een aantal verkorte ritten tussen Overschie cn Station Blaak worden versterkt. Dit echter alleen in de spitsuren van maandag tot en met vrijdag. Om 717, 7.32 en 7 47 uur zullen de ze extra bussen van Overschie (Van Nc-ortwijckstraat) naar Station Blaak rijden, terwijl in de middagspitsuren de extra bussen vanaf de oostzijde van het Station Blaak zullen vertrek ken om 15 58, 16.13, 16.28, 16.43, 16.58, 17.13. 17.28,. 17.43 en 17.58 uur naar Overschie.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1