Ontevredenheid over afvloeiing Veveo-personeel Schiedam conflict met directie m Ook kritiek op vakhonden Scholensituatie De Hoek gaat sterk verbeteren Warenhuis op Hoogstraat bijna zeker Poortugaal over afbouw van Hoogvliet verdeeld ös. Schuring opende heden Sisobazaar Nieuwstraat brengt vleugje romantiek oekse wijkraad werd geen ,vies gevraagd 0ver Hoogovens Volgend jaar twee gebouwen erbij Installatie van culturele raad PCG wil andere behandeling van de begroting Koopavond voor gehandicapten Geen stappen tegen Rotterdam Nog dit jaar eerste kerkpaal Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcems! VEILIG LOPEN, RUSTIG KOPEN «01* Brieven aan gemeente voortaan per kerende post beantwoord Dutch Internationals Fund. :vanaf B uur PAGINA 3 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De werkers van de Veveo-verffabrieken in Schiedam zijn in conflikt geko men met hun direktie en de vak organisatie met betrekking tot de verhuizing van het bedrijf naar Zaandam. Hun gramschap richt niet alleen tot de leiding van het bedrijf, maar ook tot de vakbonden die hun belangen niet goed zouden hebben behar tigd. Zelfde systeem Openbare school RECHTSPOSITIE Wijkcentrum Woningnood Natuurlijk PUTHMMBi halen, bij B. P. VM DAAIEN Ir. Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie» Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. 's. avonds EqEK van HOLLAND In de «Sfese wijkraad heeft voorzitter L. hfier Houwen B en VV van Rotter- ihffl het verwijt gemaakt dat zij de 2araad *iet om aö-vies hebben ge- voor de vestiging van hoog- '«wns °P Maasvlakte. Zelfs heeft jgijrijkraad de stukken nog niet ont- vaiigen. ^fïjkraadslid drs. J. P. van Bergen, jje tevens lid van de Kijnmondraad te bleek die stukken wel te hebben. Het is een stapel papier van 2,5 kg |e zich moeilijk liet samenvatten. ne heer Van Bergen vroeg zich af of het uitbrengen van een advies over het convenant alleen een zaak is van de wijkraad. Daarop werd uitgebreid bediscussieerd over de vraag of ook bevolking moet worden ingescha- ^In principe voelde men daar wel «oor, maar praktisch vond men het moeilijk. Het risico is aanwezig dat actiegroepen de zaak dan uit de hand aemen, en het samenstellen van ob jectieve .vragenlijsten is een zaak van specialisten. Overigens liggen de stukken ook in Hoek van Holland ter visie. Jn deze laatste vergadering van de wijkraad in zijn huidige zittingspe riode maakte de heer Van der Hou wen een balans op, waarin hij suc cessen en dieptepunten plaatste. De wijkraad besprak ook de'Rotterdamse nota „Op weg naar welzijn" en be noemde een commissie die dit stuk gaat bestuderen en proberen er enige Hoekse inbreng aan te geven. Zoals bekend wordt het produk- tkapparaat van de Vcveo binnenkort overgeplaatst naar Zaandam. De per soneelsvertegenwoordiging uit de on dernemingsraad is nu boos omdat men pas kennis kon nemen van de afvloeiingsregeling toen deze werd voorgelezen door een vakbondsbe- tuurder in een voor het personeel be legde bijeenkomst. \-A HOEK VAN HOLLAND Met in gang van volgend jaar zal de noodsi tuatie waarin enkele scholen in Hoek van Holland verkeren definitief zijn opgeheven. In opdracht van de ge meente Rotterdam, bouwt de firma Muijs en De Winter twee nipuwe schoolgebouwen voor ihet katholiek en het protestants onderwijs. Vooral voor de r.k. school betekent dat het einde van een noodsituatie. Schoolhoofd Th. Bots en zijn mede werkers hebben het jarenlang moeten stellen met een volkomen verouderd gebouw aan de Rietdijkstraat. Enkele jaren geleden werd het gesloten en vorig jaar gesloopt. Inmiddels zijn de leerlingen tijde lijk ondergebracht in de noodschool aan de Tasmanweg, waar ook het dienstencentrum voor bejaarden is ondergebracht. Men hoopt de nieuwe school in maart van het volgend jaar te kunnen opleveren. De nieuwe protestants-christelijke school in plan Oost in aanbouw. gen getroffen. Schoolhoofd J. P. Leentvaar is daar trouwens niet zo erg ongerust over. Wij zitten voorlo pig nctg vrij behoorlijk, zegt hij. De heer Leentvaar hoopt overigens wel dat een toekomstige nieuvre school op dezelfde plaats zal worden gebouwd. „We zitten hier prachtig in het centrum van Hoek van Holland en zijn voor alle leerlingen goed be reikbaar Al met al gaat de scholensituatie nu belangrijk verbeteren. Twee jaar geleden reeds werd zowel voor het openbaar, katholiek als protestants kleuteronderwijs een nieuwe behui zing gebouwd. De drie kleuterscholen voorzien in een grote behoefte, omdat voorheen allerlei noodvoorzieningen moesten worden getroffen. De kleu terscholen staan allemaal m de direc te nabijheid van de lagere scholen. Volgens hetzelfde systeem wordt in het uitbreidingsplan Oost een nieuwe school gebouwd voor de „School met den Bijbel". Ook dit gebouw knjgt zes lokalen en een handenarbeidlo- kaai. De christelijke school is thans ge vestigd in het gebouw aan de Mid- denscheepvaartstraat. Daar is men gehuisvest in een. oud gebouw, dat al vele malen is gerestaureerd en uit gebreid. Het ligt overigens in de be doeling dat schoolhoofd J. Paster- kamp en zijn staf ook dit gebouw nog zullen blijven gebruiken. Het nieuwe gebouw in de jongste woonwijk van Hoek van Holland zal in het midden van het volgend jaar worden opgele verd. ■Omstreeks diezelfde tijd hoopt men ook een tweede gymnastieklokaal in gebruik te kunnen nemen. Dit ver- njst eveneens m plan Oost, aan de Mercatorweg. Het wordt een moderne gymzaal met alle voorzieningen, waarop overigens met smart wordt gewacht. De ongeveer duizend school-, gaande kinderen, van alle Hoekse scholen moeten nu nog gebruikmaken van de gymzaal aan de 2e Scheep vaartstraat. Dit kleine en verouderde gebouwtje is van 's morgens acht uur tot 's avonds vijf uur constant bezet door scholieren. "Voor de openbare school aan de Columbusstraat heeff gemeente Rot terdam nog geen nieuwe voorzienin- KANTOHEN ÖMSBUD „DE ROTTERDAMMER", bijkantoor SCHIEDAM;, Lange Kerkstraat 82, tel. 266382; 'eoactfe: R. M. van Houwelingen, JuHanaJaan j tel. 265764; klachten bezorging; Joh. Gröne» Singel S3, tel, 263533". 13.30-19.20, zater- <fc9S 18-15 uur. BIJKANTOOR VtAARDINGEN: Smalle Haven- straat 1!, tel. 346778; redactie: Witte da With- ?lr„a3'„2S, Rotterdam, telefoon 1IS583, toestel '5°. Klacnten bezorging- H. Verheij, Diepgn- wactoiraat 41, tel. 343345, maandag yftjdag Tg—tg 30 uur en zaterdag 1Sf9 uur. AGENTSCHAP MAASSLUIS: Mevrouw Brou- W5r, Pie-sonstraat 35 A'jrrnntjmrriei- voor luchtvervuiling en melding p'uïashinder voor Schiedam en Vlaardingen: Woon 262625. SCHIEDAM De bouw van een ntiddenstandswarenhuis op de Hoog straat is nu bijna zeker. Een meer derheid van kandidaten, die bestaan uit Schiedamse (winkeliers, heeft zich garant gesteld voor de plannen. In deze tweede fase moet er geld op tafel komen. Dit ondermeer voor het gereed maken van de tekeningen en garantie voor de huur en de optie op de grond. „Het blijft echter mogelijk dat en kele kandidaten zich terugtrekken, het is dan mogelijk dat alles weer op losse schroeven komt te staan, maar verwart wordt dit niet," aldus de heer J. H. B. Vredehregt, voorzitter van. -de Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad van dit tweede Schiedamse warenhuis. „We hebben de mensen,aldus de heer Vredebregt, „dat geeft de hoop dat met de derde fase, de bouw van het warenhuis, kan worden begon- nen." Hat nieuwe warenhuis komt op de plaats waar nu nog de vroegere pan den van distilleerderij „De Grauwe Hengst" zijn gevestigd. In het gun stigste geval zal het warenhuis eind 1971 in gebruik kunnen worden geno men. i VEILINGBERICHTEN ROTTERDAM, 28 okt, Sla A 6—14 50, B 6—8 50, staand glas kom kommers 90 en op 63, 75 en op 68—72, 60 en op 59—64, 50 en op 53—56, 40 en op 44—45, 35 en op 41, 30 en op 34, kromme komkommers 52--61, toma ten A 4.50—5 10, B 6 20—5 35, C 3 10—4, Cc 2 75, snijbonen. 2 70, spina zie 42, spruiten A 6667, B 6587, witlof A 1 70, BI 95, uien 18—22. Aanvoer: sla 284 000 st, spruiten 4 700 kg, tomaten. 3 300 bak, komkom mers 56 000 st, kromme komkommers 3 ton Deze afvloeiingsregeling was het resultaat van moeizaam overleg tus sen de vakorganisaties en de leiding van het bedrijf. Zij is definitief om dat volgens het personeel de bonden het standpunt hebben ingenomen dat een afvloeiingsregeling niet verplicht was en dat alles wat nu bereikt is, meegenomen is. Dit standpunt zou de werkgever ui teraard niet onwelkom zijn en, aldus het ernstig ontstemde personeel, het VL AARDIN GEN De Culturele Raad Vlaardingen houdt dinsdag 10 november een openbare vergadering in het stadhuis, aanvang 20 uur. De agenda bevat slechts twee punten. Allereerst wordt de raad geïnstal leerd, daarna wordt het dagelijks be stuur gekozen. Overleg tussen de zes benoemde raadsleden heeft er toe geleld, dat de heren T. Bol en A. comelisse ter be noeming worden aanbevolen. Voor de bezetting van de overige vier plaat sen is m overleg met de voorzitters van de vijf secties besloten, de aan dacht te vestigen op de heren G. B. H. Niestadt, C. J. Romers, J. G. Speelmeijer en J. P. B. Verheij-Pols, De overige leden van de raad zijn de dames: C. dorsman-Wielaard, J. Ende, R. Noorhuizen-van roon, H. D. M. Schreurs-Verwer en de heren: A. L. Backer, C. a. P. Bakker, H. M. C. v d. Berg, A. Booij jr., H. M. de Buck, S. doeve, C. van Dijk, M. van 't Hof, A C. J. Kroesen, D. de Lange, C Leentf ar, J. v.d. Linden, B. van Meggelen, G. J. Meijer, M. Niestadt, G. Plantinga, P. G. Reedijk, D. van der Reijden, P. J. Scheffers, L. de Snaijer, T. Stolk, J. "Verburg, F. G. Verhoef en M. Verhoeff. SCHIEDAM De fractie van de PCG {combinatie van AR en CHU) in de gemeenteraad is van mening dat de behandeling van de gemeentebe groting, zoals deze tot nu,toe gebeurt, met beantwoordt aan de eisen des tijds. Dit met name om tegemoet te komen aan de algemene vraag naar democratisering en openheid In verband daarmee meent de PCG dat de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting uit de ambtelijke sfeer moet worden getrokken om de gemeenteraadsleden gelegenheid te geven met B en W te discussiëren over alle problemen van het gemeen tebeleid. resultaat is er dan ook naar. Het per soneel vraagt zich af wat er van hun rechtspositie terechtkomt als het be drijf naar Zaandam gaat Overeenge komen is dat men overplaatsing op redelijke gronden kan weigeren, maar wie bepaalt wat redelijke gron den zijn, aldus het personeel. Verder heeft een gedeelte van het personeel een concurrentiebeding ge tekend. Zij mogen daardoor drie jaar geen functie bekleden in een concur rerende verffabriek of aanverwant bedrijf. Zij verkeren in een dwangpo sitie Ook verwijt de personeelsvertegen woordiging de leiding van het bedrijf discriminatie op het gebied van de inrichtingskosten van een wonmg in Zaandam. Hoger gesalarieerden kun nen een hogere tegemoetkoming krij gen dan lager betaalden. Hetzelfde „klasseverschil" bestaat bij de uitke ring voor de werknemers die worden ontslagen. Daarmee is het ontstemde personeel nog niet aan het eind van de grieven: ook de aangeboden huurcompensatie vmdt men alleen maar aantrekkelijk voor het eerste jaar, daama ziet men een duidelijke achteruitgang in in komsten op dit punt. Ook de vergoeding van het reisgeld, vijf gulden per dag, vindt men onvol doende. Daarvoor moet men iedere dag vier uur in de trein zitten om van Schiedam naar Zaandam en te rug te komen. Deze regeling is getrof fen voor hen die in Schiedam blijven wonen. SCHIEDAM De gemeente Schie dam gaat aan briefschrijvers die klachten hebben meer service verle nen. Zij krijgen per kerende post net jes antwoord op hun vragen of op merkingen. Er zijn kaartjes in voor raad die de afzenders van poststuk ken meedelen, dat hun brieven zijn ontvangen en htm problemen in be handeling zijn genomen. Deze service is een uitvloeisel van het gemeenteprogramma dat enige maanden geleden is opgesteld door de politieke partijen PvdA/PPR, WD, D'66 en CPN. Deze partijen steunen het huidige college van B en W. Tot dusver kregen briefschrijvers geen ontvangstbevestiging van hun inzendingen. Er as echter wel een be perking gesteld: als een verzoek bin nen een maand wordt ingewilligd of een probleem binnen dezelfde tijd wordt opgelost wordt het kaartje niet verzonden. Op het kaartje staat te vens hoe lang de behandeling van het probleem kan duren. SCHIEDAM Maandag 16 novem ber wordt bij Vroom en. Dreesmann in Vlaardingen een koopavond gehou den voor invaliden en gehandicapten. Deze koopavond duurt van zeven uur tot half negen en wordt georgani seerd door de Schiedamse afdeling van het Rode Kruis Er is een, beperkt aantal invaliden- wagens beschikbaar, daarom verzoekt het Rode Kruis de invaliden zoveel mogelijk hun eigen wagens mee te nemen Geïnteresseerden kunnen zich schriftelijk opgeven bij het Neder landse Rode Kruis, Warande 95, Schiedam POORTUGAAL B en W van Poortugaal hebben het voornemen van B en W van Rotterdam om de annexatie van het Poortugaalse ge deelte van Hoogvliet in een beleids nota kenbaar te maken uit de kran ten vernomen, maar zijn niet van plan daarvan een prestige-kwestie te maken. Dit antwoordde burgemeester mr. I. van Huis gisteravond op vra gen van de (Hoogvlietse) fractievoor zitter van de ARTCHU/KVP, de heer F. A. J. van Moorsel. De heer Van Huis beantwoordde de vraag van de heer Van Moorse! of B en W van het Rotterdamse voorne men in kennis zijn gesteld met een duidelijk „neen". Hij vond het echter beter nu geen stappen te onder ne men. „Wij houden ons maar aan het ant woord van de minister van binnen landse zaken aan de heer Laban, dat gedeputeerde staten een begin maak ten met de de-annexatie van Hoog vliet, waarbij haar beide delen tot één nieuwe gemeente zullen worden gevormd" SCHIEDAM Vanmorgen, woens dag, om half elf heeft de bouwpredi- kant van de nieuwe gereformeerde kerk in Kethel-Groenoord ds. K. H. Schuring de SISO-bazar geopend in de Magnalia Deckerk aan de AJb&rda- straat. Vandaag is die geopend tot vijf uur en van half acht tot tien uur, morgen en vrijdag vanaf half drie op dezelfde uren. Het grootste gedeelte van de op brengst (het streefbedrag is evenals verleden jaar gesteld op ƒ15.000) is bestemd voor de nieuwe kerk, een ander deel 'gaat naar de zending. Daartoe heeft de zendingscommissie een stand ingericht met Afrikaans houtsnijwerk. De aanbesteding voor de nieuwe kerk gebeurt in ieder -geval v.Rr 1 januari, men streeft ernaar de eerste paal in december te slaan. De kerk komt vlak bij het gereformeerde be jaardenhuis „De Harg" aan de Chur- chillweg. Ds. Schuring hoopt dat de bouw ongeveer een jaar zal duren. De bouwkosten bedragen ongeveer zeven ton, de gemeenteleden hebben op dit moment uit eigen middelen 182.000 bij elkaar gebracht. Voor het eind van het jaar hoopt men twee ton te hebben. Er is overigens haast met de aan besteding, omdat na 1 maart met meer kan worden gerekend op een rijksbijdrage in de bouwkosten van 25 procent. Het is de bedoeling dat het nieuwe gebouw een kerkelijk centrum wordt. Daarom staan er in de kerkzaal geen banken, maar stoelen. In de week hoopt men het complex ten dienst te stellen van de gehele bevol king van Kethel en Groenoord, die het dan ook als een wijkcentrum moet zien. Een van de belangrijkste middelen om geld bij elkaar te krijgen is de jaarlijks terugkerende SISO-bazar. Hiervoor zijn 120 dames de afgelopen maanden dag in dag uit in touw ge weest en het resultaat mag er dan ook zijn: Er zijn stands met boeken, oude ansichten van Schiedam en an dere plaatsen in Nederland en postze gels. Daarnaast zijn ër stands met voorwerpen die de dames de afgelo pen maanden bij elkaar hebben ge bracht. Over de afbouw van Hoogvliet ble ven de meningen verdeeld. Naar aan leiding van de structuurschets van Rijnmond stelden B en W voor de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte af te wijzen en over een eventuele bebouwing van Gadering en Boomgaardshoek op korte termijn met Rijnmond en de gemeente Rot terdam tot een beslissing te komen. („De planologische vergissing van Hoogvliet zal in elk geval niet mogen worden voortgezet"). Mevrouw W. C. Noordland (soc.) had een andere visie: „U riet de mi lieuverontreiniging als volksvijand nummer één, ik zou liever de wo ningnood noemen". Haar fractie genoot J. H. L. Dumont pleitte voor afbouw van Hoogvliet omdat werkers in de industrie zo dicht mogelijk bij hun werk moeten wonen. Hij conclu deerde dat het aan de orde zijnde voorsfel moet rijn voortgesproten uit conformatie aan het standpunt van een kleine groep met een groot stem volume en dat het niet van werke lijkheidszin getuigt. Lijnrecht hiertegenover stelde de heer Van Moorsel: „Waarom houden we vast aan bebouwing van Gadenng en Boomgaardshoek binnen vier km. van de veiligheidsgrens van de indu strie, als er voldoende ruimte is ten oosten van Poortugaal?" De beraadslaging resulteerde in het aanvaarden van het voorstel van B en W met elf stemmen, voor en vier (van de zes socialisten) tegen. De raad sprak verder uit dat vesti ging van industrieën op de Maasvlak te niet geheel kan worden uitgesloten. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De Nieuwstraat ondergaat op het ogenblik een meta morfose. Deze winkelstraat wordt geplaveid met mooie siertegels. Twaalf oud-Hollandse lantaarns zijn neergezet en een aan deze romantiek aangepast naambord siert het ongeveer tachtig meter lange straatje aan beide zijden. Maandag aanstaande moeten alle werkzaamheden gereed zijn. Om vijf uur 's middags komt burgemeester "W. J. D. van Dijck de vernieuwde straat officieel openen. Met ouder wetse koetsen komen de burgemees ter, zijn secretaris en hun echtgeno ten en de vier wethouders naar de Nieuwstraat. Twee in oud-Hollandse kleder dracht gestoken herauten te paard begeleiden het gezelschap. De boe- renblaaskapel zal voor feestelijke muziek zorgen. Nadat de opening is verricht, zal de burgemeester de twintig winkels in de Nieuwstraat bezoeken, vier minuten voor elke winkel met inbegrip van de sex- boetiek. De plannen voor de aanpassing „Geen gezemel, kernachtig reëel" VLAARDINGEN De Youth for Christ-Vlaardingen heeft ter aankon diging van een zaterdag in het YfC- pand aan de Nieuweiaan 1 te houden avond een briefkaart met neven staande afbeelding verspreid. Op de achterzijde staat dat het een avond wordt waar je in en uitloopt, waar je praat, limonade drinkt en luistert naar (live) music, waar je je ontspant, een vrolijke, vlotte avond, waar wat in zit en waar je je thuis voelt. „Samen met jonge mensen na denken over belangrijke dingen, luis teren naar frisse toespraken, geen ge zemel, kernachtig reeel." De muzikale medewerking komt ditmaal van het tienerteam „The sound of freedom" en de toespraken verzorgt Arnold van Heusden. Het programma begint om acht uur Meer inlichtingen over de Youth for Christ-Vlaardingen bij secretaris J. Immerzeel, Philips de Goedestraat 98 K'ïÊd* S van de straat aan de moderne wrn- kelrecreatie werden in 1967 geboren. Op 15 september stuurde de onder nemersvereniging „De Nieuwstraat" een brief naar het college van B. en W. om de straat te beltegelen en voor het verkeer af te sluiten. Het eerste gesprek hierover werd op 27 mei 1969 gehouden. Kort daar op kwam men overeen dat de win keliers 14.000 zouden betalen en de gemeente de resterende 17.QQ0. Op 4 juni 1970 verleenden Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring aan het plan en kon men met de uitvoering beginnen. De gemeente deed nog meer om het winkelplezier in de Nieuwstraat te verhogen. Zij financierde elf van de twaalf ouderwetse lantaarns en verleende een krediet van 90.000 voor een betere aansluiting van gas, elektriciteit en water. Ook zal de gemeente bloembakken in de straat aanbrengen. De vereniging heeft zelf voor een met de hand te besturen, bandenwagen gezorgd. Alle twintig winkeliers kunnen hiervan gebruik maken. De ondernemersvereniging hoopt door de hele actie mee te werken aan de creatie van een centrum waar het prettig winkelen is, waar je veilig kunt lopen en rustig kunt kopen. „Veel mensen verlangen een beetje terug naar de romantiek. Dat merk je aan alles. Daarom hebben wij gemeend een „kleedje voor de de in" te moeten leggen. Wij hopen daardoor een prikkel te geven aan de andere winkelstraten om hetzelf de te doen", aldus de heer J. van der Burg, voorzitter van de ver eniging. Voor de inwoners van Maassluis valt ook nog wat te verdienen. Drie fotografen hebben opdracht gekre gen op verscheidene plaatsen in de stad een serie van zestig foto's te maken. Op elk van deze foto's zal een hoofd worden omcirkeld. Deze mensen hebben recht op een prijs van 20, te besteden in één van de winkels van de Nieuwstraat Tot en met 7 november zullen in elke win kel drie foto's hangen. Na deze da tum kan men deze foto's gratis afhalen. maar dat naar een grote differentiatie van werkgelegenheid moet worden gestreefd. Daarbij gaan de gedachten vooral uit naar industrieën die geen gevaar voor de leefbaarheid van. de regio opleveren. Vestiging of uitbrei ding van bedrijven in Europoort die de vervuilingsgraad van het milieu verhogen, moet worden geweerd. jVTIET alleen Kralingen heeft J bezwaar tegen een metro-lijn door deze wijk, ook Ommoord in dit geval de Huurdersvereniging „Ommoord" komt in het geweer tegen de metro, zoals die volgens de laatste plahnen zal gaan lopen. In die laatste plannen ritten ai heel wat veranderingen verdiscon teerd, die tot stand zijn gekomen om aan veel gerechtvaardigde wensen van de bewoners van de Prins Alexanaerpolder tegemoet te komen. Met al deze verbeteringen meent de Huurdersvereniging „Ommoord" toch nog, dat de Prins Alexander- polder. vooral Ommoord, door de manier waarop de metro nu door deze wijk is geprojekteerd, zal wor den verminkt. Vooral igaat het om de drive-in"-wixiingen aan- de Prins Alexanderlaan. Zoals bekend gaat hier de metro over een aarden baan, die uitloopt op een viaduct in Om moord. Het is vooral deze overgang tussen het ondergrondse deel onder het toe komstige centrum ten oosten van de Prins Alexanderlaan en het metro viaduct in Ommoord zelf, dat de mensen in het geweer brengt. Hier komt de metro, zo meent de vereniging „Ommoord", op haar dijk vlak langs de achtertuinen, van de huizen te rijden cp drie meter hoog te En de metro gaat ook nog Om moord m stukken hakken door haar baan met twee meter hoge hekken. Voor de passage onder het via ductstuk m Ommoord heeft men een aardige naam bedacht: „Checkpoint Charlie", naar de beruchte passage tussen West-Duitsland en Berlijn, waar de weg het gebied van Oost- Duitsland kruist! FR is nog iemand boos, en naar het mij voorkomt met recht en reden Vdn de heer J. J de Visser aan de Karmelweg in Rotterdam kreeg lk een brief over de Koninginnekerk. De heer Visser, zelf uit de bouwwe reld, j.veet waarover hij schrijft en hij aoemt het voornemen de Konin ginnekerk te slopen misdadig. De KonmginnekerK staat ruim twee jaar ten verkoop aangeboden en memand weet, wat haar toekomst zal zijn. Het enige dat men weet, is dat de Hervormde Gemeente Rotterdam de ze grote, kostbare kerk niet meer kan onderhouden, en ik ben het mei de heer Visser helemaal eens dat dit een zeer pijnlijke zaak is. Die kerk is namelijk een schep ping van de bekende architect Brinkman, een bouwmeester van wereldnaam, die indertijd mede ver antwoordelijk was Voor Spangen, de eerste Nederlandse wijk anet straten op verschillende niveaus. Zijn architectenbureau bestaat nog en heeft nog steeds een naam die ver buiten onze grenzen bekend is: het bureau Van den Broek en Bake- ma. Welnu, ik weet, dat de Koningin nekerk een bijzonder fraai voorbeeld is van de „Jugendstil" uit het begin' van de twintigste eeuw en ik besef terdege, dat, als de kerkelijke situa tie van een kwart eeuw geleden op het peil had gestaan, waarop zij-nu staat, de gereformeerde 'Nieuwe Oos- terkerk en de hervormde kerk „Het Trefpunt" misschien niet zou zijn gebouwd. Gereformeerden en hervormden zouden nu wellicht samen de Konin ginnekerk hebben gebruikt. Toen die beide kerken werden ge bouwd was de situatie anders. De heer De Visser vraagt zich in rijn brief af, of het noodzakelijk was, de Laurenskerk helemaal te herbouwen zoals nu is gebeurd en dat ia een vraag die anderen zich terecht ook wel eens hebben afgevraagd. Rotter dam heeft nu een pronkstuk, maar inderdaad moet de Laurenskerk zich nog steeds als kerk waarmaken! Als de Laurenstoren was hersteld en men de kerk als ruïne had be waard zou de Koninginnekerk als kerk misschien een andere toekomst hebben gehad. Wél, meneer De Vis ser, u hebt bij mij heel wat vragen aangeroerd waarop ik geen ant woord weet Hoe kan een kerk zich waarma ken, als bestaande kerkgebouwen als de Koninginnekerk, de Wilhelmina- kerk, de Nieuwe Zuiderkerk, de kat holieke kathedraal aan de Westzee dijk, de Antonius Abtkerk en noem maar op worden afgestoten,alleen om andere kerken te bouwen? Waarbij die kerk een permanent beroep doet op de christenen om financieel bij te dragen in de zo kostbare exploitatie van kerkgebou wen? U ziet wel, dat ik hier schrijf over de Christelijke Kerk in haar volle algemeenheid en niet over een be paald kerkgenootschap. Op die vraag weet ik geen ant woord. Maar u zult kunnen begrij pen dat zij mij benauwt.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1