m 49 Engelse weekbladen maken speciale edities in Rotterdam markanti laat, oriT inspireren! Knding en over metro; Dat zullen we zien!" Containerprobleem groeit assuradeur b VERKEERDE STUWAGE HIJACKING OVERBOORD SLAAN Wethouder kreeg wind van voren m Minister wil weer uniforme verdeling Rijnmondwoonruimte ter meulen hef winkelen waard door - Aad Begemann Bureaus Boeiend Reizen Jazeker, het zal er dezer dagen van komen. Journaal 2000 nummer 1 komt eraan enspringt er meteen middenin80 bladzijden vol kleurige informatie, gezellige rubrieken, boeiende verhalen, openhartige meningen en nieuws over uw eigen stad. Journaal nummer 1 maakt, u wegwijs in de komende sinterklaasdrukte met waardevolle tips en gezellige ideetjes. Wel iets om een uurtje voor uit te trekken.- Nog even geduld. Hetwachten is alleen nog op de postbode. Laadkisten vormen doelwit voor georganiseerde misdaad. door Jan Ladenius ROTTERDAM De vereni ging van transportassuradeuren is van plan begin volgend jaar een grootscheepse propaganda- actie op touw te zetten met het doel beschadigingen aan contai ners zoveel mogelijk te voorko men, De actie zal gericht wor den op het magazijn- en expedi- tiepersoneel van zo'n 250 bedrij ven in het 'binnenland die voor het transport van hun goederen gebruik maken van de moderne laadkisten. Via het systeem van direct mailing zal getracht wor den de nadruk te leggen op de manier van belading van de containers. Schade aan containers zal door „direct mailingaan banden gelegd moeten wor den. ii Omdat elke huisvrouw elke dag minstens even lang op pantof fels ais op haar schoenen loopt, is een paar extra pantoffels toch geen luxe. Zoek nu nieuwe pantoffels uit, ze zijn werkelijk spotgoedkoop tijdensdezespecialeaanbieding. Damespantoffels in een leuk ïn- stapmodelletje van gedessineer de stof, afgewerkt met uni-kleu- rig band, nu per paar voor nog g&n anderhalve gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de schoenenmarkt, entresol, de verkoop van deze leuk ge dessineerde damespantoffels, keurig afgewerkt in diverse kleurenkombinaties, maten 36 t/m 40, per paar voor 1 Ook rmsndajmorgen open Géén tet of schrift best ROTTERDAM De gemeenten in het Rijnmondgebied zullen binnen kort uniforme bepalingen gaan han teren voor het afgeven van woon ruimtevergunningen op basis van de richtlijnen, die minister ir. W. F. Schut eind 1969 heeft opgesteld, aldus een circulaire die vrijdag is uitgegaan van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Wethouder H. W. Jettinghoff (Stadsontwikkeling en volkshuis vesting): „Die circulaire krijg ik vandaag pas in handen, ik kan er vanzelfsprekend niets over zeggen, eer ik haar heb gezien en be studeerd. Ik verwacht echter uiteraard niet dat Rotterdam zonder meer deze regeling zal aanvaarden". Volgens de circulaire heeft de mi nister de Rijnmondgemeenten ge deeltelijke ontheffing verleend van de bepaling dat een woonruimtever gunning moet worden verstrekt als de aanvrager wil verhuizen, naar een woning die ten minste vijftig procent hoger in huur is. Deze bepalingen be hoeven de gemeenten voorlopig niet toe te passen als de woning welke de aanvrager nog bewoont minder dan zeventig gulden per maand aan huur doet. Verder heeft de minister de Rijn- mondgemeenten nog tot uiterlijk 31 december gelegenheid gegeven voor aanpassing van hun regeling. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de aanpassing vóór 1 november zou geschieden. TDOTTERDAM ln terdam worden week twee kranten meer gegeven dan normaal Het zijn bovendien twee Engelse bla den, Travel Trade Gazette, een toeristisch weekblad zal in Rotterdam twee extra num mers uitgeven en ze laten drukken bij de NRC. Travel News brengt zelfs drie num mers uit die worden gedrukt bij Wyt. Het zjjn beide vakbladen waarop slechts die mensen geabonneerd zijn die iets met toerisme, in welke vorm dan ook, te maken hebben. Het zijn juist deze mensen die ook deelnemen aan liet congres van de Association of British Travel Agents dat tot en met woensdag in botterdam wordt gehouden. Het gaat hier om 2500 reisagenten uit Engeland, maar ook om vijfhonderd die uit de hele wereld komen om de Engelsen goed gestemd te krygen. Reden genoeg voor hoofdredac teur Michael Annetts zijn chef nieuwsdienst Robin Prestage op dracht te geven twee extra num mers in eikaar te zetten tijdens het congres en vanuit Rotterdam Dat was iets nieuws, niet het maken van extra edities, wel om dat in het buileniand te doen. Robin Prestage zocht vijf ver slaggevers en twee fotografen bij elkaar en huurde in de Doelen een van de grotere solistenkamers. Daar vestigde hij zijn redactie. Zijn col lega's (en concurrenten) van Travel News vonden elders in het gebouw een piaats. Er staan nu acht bureaus vol met paperassen, schrijfmachines cn papier. Er lopen verslaggevers in en uit en in een hoek staat een telex te ratelen. „We moeten er ook voor zorgen dat het normale blad ook nog verschijnt in Londen. Daarom hebben we een vaste telex verbinding", aldus Robin Prestage, die net een artikel onder handen heeft over de openingsceremo nie. Hij is evenals dc andere Britten verrukt over de wijze waarop het congres hier in Rotterdam ïs geor ganiseerd. In het eerste extra num mer dat dinsdagavond verschijnt met 24 pagina's zal die lof vermoe delijk te lezen staan. Het tweede verschijnt op woensdagavond en telt 36 pagina's: Daarin zullen' voor namelijk de besprekingen en de eindconclusies van het congres de aandacht krijgen. „We willen met ons vijven pro beren alles te verslaan. Dus alle le zingen en discussies maar ook alle zaken uit het omlijstende program ma zoals cocktail parties, recepties, ontvangsten en dergelijke" aldus Robin Prestage. En van die laatste groep zijn er in Rotterdam tijdens het ABTA-congres zeker vijftig. Daarvan hebben er 27 onderdak gekregen in het Hilton-hotel, de rest is verspreid over het centrum. Hoe hij het vindt alieen over toe risme te schrijven? „Toerisme is boeiend. Er is veel over te schrij ven vooral over Amerika en West- Europa". Wat de Britten in ons land trekt? „Wel, natuurlijk de bollen maar daarnaast vooral cultuur en het pi- toresKe, Nederland is vooral be langrijk voor de korte vakanties die er steeds meer inkomen." Volgens Robin Prestage komen dergelijke vakanties er ook voor de Nederlanders. En dan is Engeland een ideaal oord. Ondanks de barrière die de zee nog steeds vormt. Deze Engelse vakjournalist meent dat de kosten die nu nog nodig zijn om de Noordzee over te steken lager zullen worden. Overigens is het toerisme over en weer de laatste jaren al erg geste gen. Ook omdat bijna alle Neder landers Engels spreken. En bo- dien, door de lucht is Rotterdam dichterbij vanuit Londen dan bij voorbeeld Schotland. Voor de echte lange vakantie is Nederland minder in trek. „Jullie hebben net zo wei nig zon als wij. En daarom gaan veel Engelsen, .naar het zuiden. Vooral Spanje is erg in trek. !Per jaar gaan twee miljoen Engelsen naar Spanje!! Robin Prestage kan het weten. Hij reist het hele jaar door om zijn lezers op de hoogte te houden van het toeristische leven. Dit ABTA- congres heeft al geleid tot een al eerder verschenen congresnummer van 84 pagina's met nog ais inleg- blad in kleur een 24 pagina's tel lend Rotterdamnummer. Deze verschenen ook in de twee buitenedities Travel Trade Gazette International voor Europa en het Midden-Oosten en in Travel Trade Gazette Scandinavia. Mede hierdoor wordt de gastvrijheid van Rotter dam nog verder uitgedragen dan de organisatoren hadden durven den ken. Da tijdelijke „buitenland"- redaktie van Travel Trade Gazette vergadert. Rechts chef nieuwsdienst Robin Prestage. '.binnenhuis - inrichting •adviezen Westblaak 101 Rotterdam Telefoon 010-127147' (tussen Karet Doormanstraat én Ecndrachtspicin) SRV-, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Aangenomen mag worden dat het komende jaar de rijksgoedkeuring voor het metroplan- Oost niet zal komen. „Immers, op dc begroting van Rijkswaterstaat is nog geen post daarvoor uitgetrokken en voorlopig heeft men dus alle tijd om de storm te zien aankomen". Aldus wethouder G. Z. de Vos (sociale za ken) maandagavond in de openbare vergadering van de Wijkraad voor Kralingen in het gebouw Pro Rege. Geassisteerd door hoofdambtenaren van volkshuisvesting, de dienst van. stadsontwikkeling en de sociale dienst maakte de wethouder duide lijk, dat zal worden getracht schade en leed zo veel mogelijk te beperken. Maar de Kralingers wilden de ga rantie dat mensen die gehecht zijn aan de wijk wanneer zij 'hun woning zullen moeten opgeven, een andere woning in Kralingen krijgen aange boden. Verlangd werden tijdig nieuwe wo ningen en in de eerste plaats een be jaardenflat, die men heel wat zinvol ler achtte dan de bij de voormalige gasfabriek geprojecteerde studenten flat. De wethouder oordeelde zo'n be jaardenflat bijvoorbeeld voor 50 mensen een goed idee want aldus kan worden bereikt dat woonruimte vrij komt voor door de metroplannen gedupeerden. Hij meende dat er nog alle tijd is om zich daarover te beraden, maar kreeg als reactie dat de gemeente al druk bezig is woningen te kopen hoewel er nog geen rijksgoedkeuring voor het metroplan-oost in zicht is. De heer De Vos hield zijn toehoorders voor, dat het weinig zin heeft daar gedetailleerd over te praten omdat de zaken niet urgent zijn en er boven dien nieuwe regelingen op stapel staan. Tevoren was duidelijk gesteld dat het tracee van de metro over de Oudedijk niet ter discussie stond. Dc opmerking van de wethouder dat dit tracee nu wel vast stond, leidde tot een reactie van de zaal „Dat zullen we nog wel eens zien". Op de vraag of er aan het principe besluit van de Rotterdamse raad nog valt te tomen moest wethouder De Vos even nadenken. Geprobeerd kan worden te ageren bij Gedeputeerde Staten die immers meepraten over de financiën alsook bij de minister van verkeer en waterstaat die met de metro het nodige heeft te maken. Bij de ongeveer honderd belang stellenden was een jongeman die bij de aanvang zich posteerde bij de in gang, behangen met een kartonnen bord waarop de leus „Wie zwijgt stemt toe"; hij was een van de weini gen die de hele avond geen mond open deed. hm «rierl komt eraan „Een van de grootste problemen waar wij ais assuradeuren mee te maken hebben is de schadeclaim aan containers die onmiskenbaar het ge volg zijn van een verkeerde bela ding", zo zegt de heer J. M. Besse- laar, voorzitter van de technische commissie van transportassuradeuren. Een container kan in dit verband het best met een schip vergeleken worden. Het is een wat merkwaar dige zaak dat voor de belading van schepen experts in de arm genomen worden terwijl de stuwage van een container veelal door mensen wordt gedaan die doorgaans weinig van een doordachte stuwage weten. De schade door verkeerd stuwen is overigens niet het enige probleem waar de verzekeringsmaatschappijen op het moment mee kampen. Vooral de laatste tijd neemt ook het zoge naamde hijacken van hele container ladingen hand over hand toe. De ke ren dat truckchauffeurs gezelschap krijgen van gewapende overvallers die zich over container en lading ont fermen neemt verontrustend toe, al dus de heer Besselaar. Deze methode, waar overigens wei nig tegen te doen is, wordt met name in Amerika geconstateerd maar de heren hebben hun werkterrein ook al verlegd naar Engeland. Het gaat hier niet om kruimeldiefstallen, zo merkt de heer Besselaar op, die zijn juist wel wat teruggedrongen door het gebruik van containers. Het is de georganiseerde misdaad die hier een rol speelt. De praktijkvoorbeelden spreken voor zichzelf. Een fabriek bracht op een gegeven moment nieuwe scheerapparaten op de markt. De container maakte deel uit van een grote partij laadkisten met goederen van diverse aard maar de dieven gingen rechtstreeks op de container met scheerapparaten af. Gelukkig, zo stelt de heer Besselaar vast, is Nederland voor wat dit pro bleem betreft betrekkelijk veilig. Het blijft natuurlijk wel een constante dreiging. Een derde probleem waarmee men nogal te maken heeft is het over boord slaan van hele containers. De meeste van deze gevallen doen zich voor aan boord van tot container schepen omgebouwde vaartuigen, ai- dus de heer Besselaar. „De „echte containerschepen hebben daar niet zoveel last van door de hoge boorden en de goede dekopstelling. De containerrevolutie is in feite over een ieder heen gekomen zonder dat daar ook maar iets aan gedaan kon worden. Het is nu echter duide lijk dat de introductiekreten zoals be sparingen op verpakking, assurantie en vrachtprijs nu wel goeddeels ach terhaald zijn. Wij als transportverzekeraars heb ben een overal-contract dat geldt voor het hele vervoerpakket dus in clusief het containervervoer. We zou den wel een apart verzekeringscon tract voor containers willen hebben maar dat is nog steeds toekomstmu ziek die ons overigens welgevallig in de oren klinkt. Een apart contract stuit echter op onoverkomelijke problemen omdat de verlader doorgaans niet weet op wel ke manier hij zijn goederen zal gaan vervoeren. Derhalve wordt elk con tract per onderneming eenmaal per jaar onder de loep genomen om te kijken of de premies verhoogd of wellicht verlaagd moeten worden. Door de vaak uitermate felle concur rentie op het gebied van transport verzekeringen zijn de premies overi gens scherp, aldus de heer Besselaar. Om vast te kunnen stellen waar in de transportketen de meeste schade gevallen ontstaan maken de assura deuren sinds enkele maanden gebruik van een formulier waarop aangege ven moet worden waar, wanneer en op welke wijze een schade is opgelo pen. De heer Besselaar verwacht veel van dit uniforme systeem dat via Duitsland en Amerika ook in ons land is geïntroduceerd. In september X971 zullen de eerste resultaten van deze soort enquête be kend zjjn waarna wellicht maatregelen genomen zullen kunnen worden om veel voorkomende schadegevallen In ■yANDAAG ben ik een beetje boos. Die boosheid is eigenlijk een opeenstapeling van allerlei kleine boosheidjes, die allemaal hetzelfde onderwerp tot oorzaak hebben: het kruispunt van de Karei Doorman straat met de Westblaak en de Hart mansstraat in Rotterdam. Op dat kruispunt gebeurt meer dan goed is voor de hartslag van een normaal mens. Van een kruispunt is in feite geen sprake. Want de Westblaak loopt door en het is onmogelijk van Karei Doormanstraat de Westblaak over te steken en de Hartmansstraat in te rijden of omgekeerd. Alteen voetgangers kunnen dat: te hunnen behoeve is daar dwars over de Westblaak een mooie voetgan gersoversteekplaats gelegd. Wel, de verkeerspolitie in Rotter dam kan mijns inziens twee dingen doen. Zij kan eens bij die voetgangers oversteekplaats gaan opletten en een paar forse bonnen uitdelen. Zij kan ook die hele voetgangers oversteekplaats gaan opruimen en de voetganger vogelvrij verklaren. Met dat laatste komt zij tegemoet aan de wensen van een groot aantal automobilisten, dat die voetgangers oversteekplaats met zebra-lijnen in wegdek en alles maar hoogst onaan genaam vindt en dat in feite de daar overstekende voetganger al volledig vogelvrij heeft verklaard. Deze lieden zullen wel eens laten zien, wie de baas is in de Westblaak: zij of die domme voetgangers, die nota bene hun weg durven overste ken op een punt dat het die autorij ders helemaal niet zint. even ten oosten van die oversteekplaats is er een tunnel onder'het Churchiilplein door. Daar kun je als autorijder lekker opschie ten. Je'iijdf daar doorheen met een gangetje van tachtigi tot honderd, want er is geen politieman die je daar ziet. Nou, dan kom je voor die over steekplaats en dan moet je' die voet gangers voorrang geven. Zeg nou zelf, dat is toch zeker apekool! De automobilisten die zo denken gaan lekker hard die oversteekplaats over, of er nu voetgangers op zijn of niet. Gewoonlijk blijven de wande laars dan ook de nodige tijd aan de kant staan wachten, om dan, net tussen een paar voortjagende wa gens door, zo gauw ze kunnen over te steken. Soms steekt een mopperende auto rijder z'n hoofd het raampje uit, soms probeert hij met een vlugge draai net voor zo'n oversteker om te schieten, soms gaat hij er nog juist achter langs, alsde oversteker vlug genoeg is. Soms moet hij, heel erg tot z'n ongenoegen, inderdaad stoppen, als er al te veel overstekers over die zebra wandelen, of liever rennen. Wat ik vandaag zag, liep helemaal de spuigaten uit. Een ver boven de maximum-snel heid rijdende wagen ging uit* de verte al met z'n lampen flikkeren: wèg van die oversteekplaats, ik kom er aan. Een paar voetgangers, die aan het oversteken waren, konden nog juist... achteruit springen, gauw' de veilige stoep op. In het kielzog van aie lichten-schelder een hele trits, die, elkaar inhalend, langs stoof. Toen ben ik werkelijk boos gé worden. Ik hoop dat iemand van de ver keerspolitie dit stukje leest en er dan eens gaat kijken. Liefst niet in uniform, want die autorijders weten heel goed dat zij dingen doen waar op de politie let: als er een agent in uniform in de buurt is gaat ineens alles keurig. de toekomst de kop in te drukken. In Amerika zullen de gegevens per com puter worden verwerkt, in ons land gebeurt dit via een centraal registra- tiepunt.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1