De met een fijne neus geeft DWANG Motieamendementen en moeizame discussie Vervoer en drinkwater in maart heel wat duurder Structuurnota RET komt in februari Deur dicht voor Sinterklaas Kinderchaos in raadszaal 2 C' 7O-pa vilj oens Mij ven nog een jaar staan 8 1 m Experimentereni met kleine maat '1 1 1 i <ds> O LDOOT Bloemrijke geschenken in verschillende uitvoeringen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus O 1O O OT" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dat de voorstellen tot zeer forse verhoging van de tarieven voor de drinkwaterleiding en het opènbare vervoer een heel zwaar verteerbaar brok was voor de gemeenteraad bleek don derdagavond duidelijk. Er kwamen een amendement-Van Dis en twee amendementen-Van der Vlerk aan te pas, een urenlange dis cussie, en RET-motie-Mentink die elf stemmen haalde en een stem ming over het waterleidingtarief die twaalf tegenstanders oplever de, eer de zaak eindelijk er door was. De verhogingen gaan in maart in. Voordat het allemaal zover was moest burgemeester Thomassen de vergadering schorsen voor beraad van B. en W. over de finan ciële consequenties van een der amendementen. RET-belasting Viaduct in Hoogvliet fis» mm voor 44 single's Nu Logement sluit door nieuwe verordening 'ffi "w tón C^OAMMtR Geschenkdozen: van 4,7j tot 8,5c IK heer C. N. van Dis (sg) wilde de leeftijd voor het kinderkaartje niet verlagen van twaalf tot negen jaar. Zijn amendement werd overgenomen. Verder dacht hij aan tegemoetkoming voor minder draagkrachtigen, echter zonder discriminerende maatregelen ds bijvoorbeeld een soort legitimatie- j kaart. I Drs. W. van der Vlerk (soc) kwam met een amendement, dat enige ver fijning bracht in de tariefstructuur voor het drinkwater.. B. en W, namen ook dit amendement over. Hij betreurde het dat de beloofde nota over de RET-structuur er niet was vóór het voorstel tot verhoging van de vervoerstarieven aan de orde kwam. Wethouder mr. H. G. G. L. Polak (verkeer en openbare werken) beloof de deze nota voor februari. Mevrouw H. de Vos-Krul (cotnm), de D'66-vertëgenwoordigers en de beer A. Mos (65 waren tegen iede re tariefsverhoging. Het geld om het tekort aan te vullen moest op een andere manier worden gevonden. Drs. W. T. M. Molle (D'66) meende dat de zaak op een heel andere ma nier moest worden aangepakt en dat B. en W. een heilloze weg opgingen. Niet alteen om piaten mee te nemen naar een feestje, maar ook om ze thuis altijd bij de hand te hebbenzijn deze al bums ideaal. Mooie vinyl albums in leuke mitdessins, waarin iedere plaat zijn eigen beschermde plaats vindt De heer P. L. M. Pex (kath) kwam met de idee van een familiedagkaart voor twee volwassenen en twee kin deren, speciaal voor recreatief ver keer, wat wethouder Polak voor de moeilijke puzzel plaatste wat er dan moet gebeuren voor de gezinnen met meer dan twee kinderen. Drs. L. van Leeuwen (lib) wilde de zaak gekoppeld zien aan maatregelen ten opzichte van het particuliere ver voer: verhoging parkeertarieven, in voer van parkeertarieven op de St Jacobsplaats, iets waarvoor ook drs. Van der Vlerk had gepleit. Ook de mogelijkheid van een belasting op het rijden met particulier vervoer dooi de binnenstad werd geopperd. Mevrouw drs. N. Smit-Kroes (lib) wilde van het tegenwoordige tarief systeem met kaartjes af, zij bepleitte een systeem van belastingheffing zonder dat per rit betaling werd ge vraagd. Wethouder drs. J. Reehorst (financiën) zette de situatie ten op zichte van het hogere bestuur uiteen: het rfik beschouwt de gemeente lijke bedrijven óók het openbare vervoer, apart van de andere ge meentelijke taken, in zoverre dat die in principe sluitend moeten worden geëxploiteerd, ook al heeft het rijk erkend, dat het openbare vervoer niel| sluitend kan zijn. Het rijk toont die erkenning echter door financiële tegemoetkomingen die veel te weinig zijn, al zijn die nu groter dan enkele jaren geleden en al betaalt het rijk mee aan de metro- projekten. Wethouder J. Worst (bedrijven) verdedigde het drinkwatertarief, waarbij hij het grote verschil tussen de tariefsverhoging voor kleine ge bruikers en voor grote gebruikers ver klaarde door het verschil in gemaakte kosten: het leidingennet voor de klei ne gebruikers is heel wat kostbaarder dan een aanvoerieiding naar een gro te gebruiker. Bovendien heeft een- grote gebrui ker uitwijkmogelijkheden. Hij kan zelfs zijn eigen nodige drinkwater zeli maken. Wethouder Polak vertelde dat de provisie voor de kaartenverkoop in de daarvoor aangewezen verkoopadres sen op twee procent wordt gebracht. Aan verhoging van parkeertarieven wordt gewerkt. Het metro-station Hoogvliet-cen trum komt op een viaduct in plaats van zoals eerst was besloten, pp'«en aarden baan. De kosten daarvan wor den vijf miljoen en de heer Polak hoopt dat het rijk daaraan meebé- taalt. Over mogelijkheden tot tegemoet koming aan bejaarden en minder draagkrachtigen wil hij overleg ple gen met wethouder G. Z. de Vos (soc. zaken). Het tweede amendement-De Vlerk, dat de prijs van een dagkaart zóu brengen op ƒ2.25 in plaats van, zoals voorgesteld/op ƒ2.50 kon na beraad van B. en W. genade vinden in de ogen van de wethouder van financiën: dekking van het daardoor ontstane tekort kon elders worden gevonden. De strekking van dit amendement was, een dagkaart op lange ritten met veel "overstappen als overstapkaart te gebruiken. Ook de mogelijkheid van een kin- dèrdagkaart zal in studie worden ge nomen. De motie-Men tink, die werdweg gestemd, hield een verhoging in met ten hoogste tien procent in plaats van de 25; procent, die nu wordt doorge voerd.-'- T)E ROTTERDAMSE RAAD heeft zijn jaarlijkse tarieven- liedje weer zo goed als geheel gezon gen. Als sluitstuk gingen de vervoers- en watertarieven er donderdag door. 't Is maar .dat de Rotterdammers het weten: Ook zo wordt het leven een stukje duurder. Het vervelende is dat de raad er zo weinig aan kan doen. Stuk voor'stuk zouden de bestuur ders van de Maasstad ook liever de tarieven maar laten zoals ze zijn. De ze week al hebben we opgemerkt, dat sommige tarieven in een tijd van on geveer 12 maanden met 50 pet. stij gen. Als uw krant dat deed zou u misschien aanopzeggen denken. Maar hetopenbaar vervoer, daar Maar het openbaar vervoer, daar kunt u helemaal, niet (altijd) buiten. Hier is sprake van een dwangposi tie.'Het feit dat de gemeente een ver voersplicht heeft is theoretisch een gegeven om te zeggen: Zorg dan maar dat het-vervoer goed én goed koop is. Dat het goed is, daaraan wordt veel gedaan. Metrolijnen wor den aangelegd, hét trammaterieel is veel verbeterd, Bussen rijden tot in de verste 'wijken. De -kwaliteit is dan ook welgeste gen., Maar de kosten navenant nog veel meer.'Die metro moet worden betaald. Daarvoor krijgt Rotterdam van de regering wel wat. De rest 'moet het zelf betalen, lees de inwo ners. Én vandaar.. Boe het maar eens niet, dan krijg-je als gemeente de pin op je neus uit Den Haag. Want de zelfstandigheid is, als je begrotingste korten hebt zeker, ver te zoeken... Dat is de vicieuze cirkel, waarin de raad jaar in jaar uit moet ronddraai en. Omdat de kosten van. de z.g. in- frastrukfutele werken voor openbaar vervoer moeten worden verhaald op de inwoners. Als het niet zo ingewik keld moest'zijn zou je zeggen dat het allemaal uit dé belastingen moest ko men. Evenals de wégen waarop we rijden. En de bruggen en. de tunnels. Maar nee, voor het openbaar ver voer moet de gebruiker extra beta len. Een zotte 'situatie, die er o.i. on mogelijk toe kan bijdragen dat dit vervoer populairder wordt. Integen deel; Maar.de raad -staat met .de rug tegen de muur. Hij heeft eens wat geknabbeld aan enkele onderdelen. Maar moest het geheel wel aanvaar den)'; Schrale troost is nog dat de verhoging niet eerder dan I maart ingaat. -■ Hélemaal' geert troost is dat deze ta riefsverhogingen elk jaar terug ko men, Het enigè dat een gemeentebe- stuur met gevoel voor verhou dingen kan doen is ook de andere weggebruikers meer gaan belasten. Het zal er van komen dat de par keertarieven stijgen en dat op steeds meerplaatsen 'parkeermeters komen te staan. Zullen we maar gaan fiet sen? Eietsen net hls - wethouder Polak, dié de ondankbare taak had het RET- voorstel te verdedigen. En daarvoor de steun van financiële collega Ree horst hard nodig had. Want de raad ging slechts schoorvoetend akkoord' met deze dwangmaatregel. v- - ■was-*'-' sh -Z. cv V Vrijdagavond om 6 uur begint in de kelder de verkoop van de ze platenalbums met transpa rante opberghoezen en een leuk geruite omslag, voor 44 singles of 20 Ip's. Ook maandagmorgen open Géén let. of schrift tiest ROTTERDAM Wethouder H. van der Pols (sport, recreatie en wijkaangelegenheden) zou vanmiddag, vrijdag, vijf ver tegenwoordigsters van het Oude Westen op bezoek krijgen om over de door financiële moeilijk heden gesloten kindercrèche in de Gaffelstraat te praten. De heer Van der Pols zou dan te vens vier deskundigen ontvangen om de dames naar behoren te kunnen antwoorden. Die belofte deed hij donderdagmid dag in de eerste-klas trouwzaal, na dat een aantal vrouwen en kinderen er al demonstrerend in was geslaagd de gemeenteraadsvergadering een half uurtje later te doen beginnen, door gewapend met pamfletten en af fiches de raadzaal binnen te dringen, waaruit zij met politiehulp moesten worden verwijderd. De boden, die opdracht hadden de zaal te ontruimen, stonden vooral door het optreden van de jongens van omstreeks een jaar of zes tot tien voor een hopeloze taak. Toen zij poogden de dames met hun kinderen de zaaldeur uit te dringen, trokken die jongens nogal van leer en enige stadhuisbodes vertelden ons van ka- potgeschopte schenen. „We konden niet anders doen dan de jongens rustig laten schoppen en onze handen thuis houden. Verbeeld u dat we zo'n joch 'n draai om z'n oren hadden gegeven!" zei ccn bode. Verder gooiden de kinderen speel goed en proppen papier door de raadzaal, zeer tot vermaak van de hen bcgeLeidende dames. Het onderwerp van die chaotische toestanden, de crèche in de Gaffel straat, werd vroeger geleid door non nen en in augustus 1969 kwamen er twee gediplomeerde kleuterleidsters werken, waarvoor echter geen gelden aanwezig waren. Met ais gevolg dat „Ons Huis" op 1 januari de crèche overnam eri bij de gemeente Rotter dam een verzoek tot subsidie indien de, waarop deze maand nog niet was beslist. Na het eind van het jaar kan „Ons Huis" de crèche niet meer betalen. De crèche wordt bezocht door 25 kinderen, er is jeen wachtlijst van 21 kinderen. 1 Overigens was tijdens het gesprek met wethouder Van der Pols in de eerste-klas trouwzaal temidden van de demonstrerende dames de opmer kelijkste figuur de socialistische frac tieleider drs A. J. Lems, die met een verbeten gezicht en met een groot pa pier „Crèche moet blijven" voor zijn buik zich bij de groep had aangeslo ten. Zijn fractiegenote mejuffrouw M. Molenaar heeft ondertussen B. en W. schriftelijk een opgave gevraagd van alle aanvragen tot subsidiëring van kinderdagverblijven die nog niet zijn afgehandeld. Met daarbij vermeld de datum van indiening. Voor een tweede demonstratie, waarmee de avondvergadering zou moeten beginnen, had het comité Pro Gastarbeiders niemand minder inge schakeld dan Sinterklaas, compleet met gevolg van Zwarte Pieten, Spaanse schonen en een vertegen woordiging van gastarbeiders. De be doeling was, burgemeester Thomas sen een fraai gedicht aan te bieden over de situatie, die nog in veel gast arbeiderslogementen is, ondanks be loften. Door de ervaringen wijs geworden gignen de raadzaaldeuren op slot, journalisten werdén via de koffieka nier naar dé perstribune gebracht en de h'eér Thomassen begaf zich via een omweg en een' achterdeur naar de raadzaal. Sinterklaas mocht met zijn hele ge volg op de publieke tribune ra als men zich rustig wilde houden. Van deze,plaats keek de groep het gedoe in de zaal eens aan, waarna Sinterklaas zich realiseerde, dat nog honderden zoete en stoute kinderen iri de stad op hem wachtten. Hij ging kalm en waardig weg om zijn taak op dé hoge, hoge dakër. te volbrengen. (AM maar meteen met de deur in huis te vallen, allereerst een briefje dat Jan Krant kreeg naar aanleiding van het ongeluk met klaarover Theo Langstraat. De heer D. Th; Schouten uit 'Rotterdam stelt de vraag óf de kinderpolitie er alleen maar is om het kind tegen misdaad te beschermen en niet om het kipd te behoeden voor ongelukken. Jan Krant heeft deze vraag onmiddellijk doorgespeeld naar de verantwoorde lijke instantie. Het antwoord was even duidelijk als simpel: de kinder politie houdt zich in hoofdzaak bezig met criminele zaken en niet met za ken als verkeersbeveiliging. Daarvoor is een speciale afdeling en het is, zoals inmiddels duidelijk geworden zal zijn, juist deze afde ling die met personeelsgebrek kampt, vandaar de klaarovertjes. Een vrou welijke agent op de spitsuren is toch wel het minste wat de gemeente kan doen, zo gaat de brief verder. Of anders maar een stoplicht op de Mathenesserweg, bij zoveel lich ten in de stad kunnen er nog "best een paar bij. Tot zover de suggesties, van de heer Schouten die Jan Krant wil voegen bij eerdere opmerkingen in dc hoop dat er een positieve op lossing uit de bus zal komen. f Om nog heel eventjes op de huis vrouwenactie terug te komen, u weet wel de moederbrigade, moet Jan Krant helaas constateren dat het niet al te best loopt met deze actie. Reden te meer om alle voor-en-tegens van de vergaarde ideeën tegen elkaar af te wegen. Oversteken zonder ook maar enig toezicht lijkt nu ook niet direct een geruststellende gedachte voor de ouders van het schoolgaande kind. 1 Vin' we het toch over huismoeder hebben spring ik gelijk maar over op een heel andere actie die zowel met huismoeders als met kinderen te maken heeft. Jan Krant doelt op de actie een woord dat in de grote steden steeds meer voor in de mond ligt in het Oude Westen om sub sides los te peuteren voor een kinder crèche. Dezer dagen staat er in uw krant af en toe iets over dit streven te lezèn. Wat is er precies aan de hand? In de Gaffelstraat nummer 1 is zo'n crèche voor kinderen van drie jaar waar de kleintjes kunnen spelen en waar werkende moeders hun kinde ren geborgen weten. Vroeger werd deze crèche geleid door nonnen. Vo rig jaar kwamen twee gediplomeerde kleuterleidsters in hun plaats omdat de oorspronkelijke leidsters door ziekte hun taak moesten staken. Op 1 januari van dit jaar kocht Ons Huis de crèche. Deze instelling begon de leidsters te betalen. Direct hierna is een verzoek om subsidie ingediend. Omdat tot nu toe nog niets is ge- hoort vreest het actiecomité het Oude Westen dat de crèche gesloten zal moeten worden wegens gebrek aan geld. Daarom trok donderdag een grote groep moeders met kinderen van de Gaffelstraat naar het stadhuis waar min of meer geëist werd dat de sub sidie binnen een week op tafel moet komen. We wachten niet meer op subsidie, we gaan het halen, met z'n allen, aldus het pamflet van de actie groep. En om in Sinterklaasstijl te blijven voegde men er het volgende versje aan toe: Sinterklaas Kapoen tje, crèchje in m'n schoentje, crèchje in m'n laarsje, dank u gemeente- raadje. ROTTERDAM Het logement van de stichting De Jeugdhaven in de Ru- broekstraat te Rotterdam is dezer da gen gesloten. Dit komt door de in werkingtreding van de nieuwe Loge- mentenverordenirig. Daardoor zijn op de exploitanten bepaalde verplichtin gen komen te rusten, onder meer ten aanzien van de brandveiligheid. De daarvoor benodigde financiële midde len waren echter niet aanwezig. Dit hebben B en W meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van raadslid M. van Hattem (soc). Het college voegt eraan toe dat door de sluiting van het logement tachtig bedden verloren zijn gegaan. Dit hoeft geen ernstige gevolgen te hebben, aangezien in andere, soortgelijke lo gementen voldoende plaats over is. JLTEEL misschien zal de gemeente raad voor Sinterklaas spelen en de schoen van verontruste huismoe ders vullen met een flink bedrag dat het instandhouden van de crèche zal waarborgen. Jé kunt ten slotte nooit weten, al beseft Jan Krant terdege dat het verstrekken van subsidie nu niet direct een een voudige zaak is. Tot slot een opmerking van de kant van het Oude Westen die toch wel het overdenken waard is heren voor de verantwoordelijke bestuur ders en als het kan nog vóór 5 de cember. De gemeente 1 heeft ÏO.ÖOO gulden subsidie gegeven aan éeh ex- perimentele crèché met negen kin- deren op hét Noordereilarid. l Terecht vraagt het comité zich dan J. ook af of een gewone crèché waar 25 kinderen dagelijks kunnen spe len overbodige luxe is? Kóm be stuurders, tenslotte is het Sinter- klaasfeest een feest van en voor de kinderen al zou je dat niet altijd zeggenvi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM C70 sluit niet met schulden. De investeringen voor deze manifestatie kunnen over een aantal jaren worden uitgesmeerd, omdat hetgeen daarvoor werd opge trokken nog voor allerlei doeleinden kan dienen. Dat verklaarde wethou der drs. J. G. van der Ploeg (projekt- wethouder voor C'70) donderdag avond tijdens de behandeling van het voorstel tot .tijdelijk behoud van een aantal van C70 overgebleven pavil joens op een vraag van de heer C. N. van Dis (sg), die in deze zaak maar een verkapte subsidiëring zag aan de Stichting C'70, die de verhuur van deze paviljoens op zich zou nemen en benieuwd was naar de financiële po sitie van deze stichting. De heer Van Dis wenste nauw overleg met de dienst van stadsont wikkeling, een zorgvuldig onderzoek naar onredelijke concurrentiemoge lijkheden met de gevestigde handel en grondprijzen die met deze geves tigde handel overeen kwamen. Hij stemde ten slotte tegen, evenals de liberale fractie, inclusief wethouder mr. H. C. G. L. Polak. En in paviljoens op het Weena- trottoir zag hij niets; de paviljoens waarvoor het „Worst-woud" moest plaats maken zijn nog, niet eens ver huurd. l;:? Mr. J. Mentihk (D'6S) en drs. L. van '.Leeuwen (lib) 'zagen onder de pavil joens die zouden blijven staan de no dige juridische tijdbommen, liggen; hetgeen de heer Van dei- Ploeg moest toegeven: zij zijn, als zij nietzeer; tijdelijk ;zijn, in .strijd met 'leder bë-: stemmingsplan.en mét de bouwveror dening. En bedrijven in de directe omgeving kunnen met succes proce deren ais zij er onredelijke concur rentie of andere hinder van onder vinden. De heer Van Leeuwen ging nog wat verder:' hij vond het hele voorstel' „gammel" en discriminerend tegeno ver de gevestigde winkeliers. De heer 'F. J. van der Heijden (kath) vroeg zich af, hoe dc vaste pa- viljoens. op het Weena ooit nog kun nen worden verhuurd, als er op het Weenatrottoir tijdelijke paviljoens komen, hetgeen de heer Van der Ploeg pareerde met de opmerking, dat de tijdelijke paviljoens door aan trekken van publiek de door prof. Qulst ontworpen vaste paviljoens in het „Worst-woud" juist zouden hel pen. Wethouder Van der Pioeg beloofde in september 1971 de paviljoens wéér in de gemeenteraad te brengen. Zij hebben er met succes aan mee geholpen in de stad een kleinere maat dan de grote maat van de stadsstructuur in de binnenstad te brengen. En wat experimenten met die klei ne maat, bijvoorbeeld op Beursplein of Weena, achtte drs. Van der Ploeg zeer gewenst.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1