liitiek op standpunt staatssecretaris RIJNMONDRAAD NIET MET BLIJ ONTWIKKELINGSGANG HALFBAKKEN Interpellatie Hoogovens in Rijnmond raad Staken broers brand in pension aan? Niet alle pensions in Rotterdam zijn veilig 87 GEEN CHAOS POST IN ROTTERDAM Twee maal 700 m. pijpleiding wordt gelegd Verbreding Hoekse strand begint w fï# fel Melding werknemers aan te bevelen mmm m Kritisch bekeken Enquêteperikelen óók voor mannen ROTTERDAM De Rijnmondraad is niet bepaald blij met de jgügvan zaken rond de wording van een nieuwe struktuur voor het openbaar lichaam. Praktisch alle woordvoerders lieten dit maan- Idagmiddag merken tijdens de laatste vergadering van dit jaar, waar in de kwestie weer eens aan de orde was. Aanleiding: de rede, die itaatssecretaris Van Veen op 29 oktober heeft gehouden voor ge- mentebestuurders en Rijnmondbestuurders. 0. 1ST VERKNOEID K-E-S-ZEGELS, bij de tel. 010-13.34.01 SECRETARIS cretonne in afgepaste maten van 5—6—12 meter JAREN KIJK (Van een onzer verslaggevers) De filosofie, die mr. C. v. Veen toen ontvouwde, ontmoette niet zoveel saardering. Van alle kanten is men beducht dat de procedure, die de bc- aiodsman uit Dan Haag zich voorstelt, toch weer aanleiding geeft tot veel «theoretiseer itv de trant, zoals men dat nu al jaren kent. En waarmee niets Jordt opgeschoten. Hoewel Rijnmond voorzitter Fibbe stelde dat de staatssecretaris in de res tende periode van zijn ambtstermijn nog met een voorontwerp van wet wil tomen» deed dat de storm van kritiek niet luwen. Dat probeerde de voorzit ter ook niet, want hij was zelf de eerste, die namens het dagelijks bestuur tuei kritische kanttekeningen kwam. Evenals de meeste woordvoerders jan frakties betoogde de heer Fibbe Jat kwesties als het financieel statuut in de gedachtengang van „Den Haag" wrden' omzeild. De staatssecretaris onderkent allerlei praktische moei lijkheden nog niet. En die zijn groter dan hij denkt. Bedenkelijk vond de voorzitter ook dat de streekplanbevoegdheid Rijn mond zou worden ontnomen in ruil als het ware, voor de opdracht tot het maken van een streekplan. Evenmin verheugd was hij over het niet in- hengen van het havenbeheer. Juist op het moment dat Rijnmond vorm ïcrijgt wordt het facet, dat de oorzaak van zijn bestaan is, er uit gelaten. In de taken van Rijnmond kan de economische ontwikkeling, die ten TIE traktatie, die staatssecretaris Van Veert het Rijnmondgebied meende tc moeten leveren, Blijkt de Rijnmond- raad slecht te zijn bekomen. Dat verwon dert ons niet, aangezien de bewindsman aet zijn visie weer precies de concrete gestalte 'haalt uit het geraamte voor een. nieuw Rijnmond, zoals zich dat afspie gelde in het voorontwerp van wet dat de Hijnmondraad naar Den Haag heeft gestuurd. Wie zou hebben gedacht dat de be windslieden op binnenlandse zaken daar mee dankbaar aan bet werk zouden gaan heeft zich vergist. Zij hebben het stuk, dat toch het einde van alle discussies in hei gebied moest betekenen, door hun molen gehaald.' En komen nu met een eigen filosofie, al was het alleen maar uit prntigeoverwegmgen. Daarop moet. de Rijnmondraad dan «er antwoordCrt en-zo*vervolgens. Wal denken dezelfde mensen, die zeggen het land niet vanuit Den Haag en vanachter bet bureau te willen besturen hiermee te bereiken? Ja„ ja, ze geven te kennen Jat Rijnmond inspraak heeft. Maar daar van is al lang en ruimschoots gebruik ge maakt. En de reakties daarop geven te deuken. VN kennen zo langzamerhand de in stanties, die zeggen inspraak te geven, die inspraak geduldig aanboren en dan toch precies hun eigen zin uitvoeren. Fat de heren Beernink en Van Veen menen; voor Rijnmond ais het recept te den is allemaal zo zweverig en halfbak ken. Zij lopen gewoon veie jaren ach- ter als zij denken dat „het nog van onder op kan groeien". Trouwens, het huidige Rijnmond is ook niet be paald van on derop geko men, maar door' het par- lament bij (sterk gewij zigde) wet opgelegd. Die troost hebben we nog dat er een Tweede Kamer tus sen zit, die misschien verstandiger is en de eenmaal gegeven bevoegdheid (lees bijvoorbeeld: ruimtelijke ordening) zal laten waar zij is. Plus nog wat meer be voegdheden er bij zal geven. Geen havenbeheer, geen ruimtelijke ordening, maar een ontwikkelingspro gramma (wat dat dan ook is) als een toert troostprijs. Het hangt allemaal aan elkaar van vaagheden. Als het zo zou Korden uitgevoerd is haast te verwachten dat Rijnmond nog machtelozer zal wor den dan het nu al is. Geen wonder dat na zelfs uit de mond van Rijramondbe- rtuurders te vernemen valt dat zij bet .jarenlangs gehannes beu worden, s Dat is dan nog netjes gezegd. Er zou „een ander woord moeten staan voor de «machteloosheid, die zich meer en meer ^meester maakt van alles wat Rijnmond b. Die zelfs doorklinkt in de woorden van de voorzitter, zo elegant als hij zich altijd uitdrukt. Toegegeven, Rijnmond beeft werk en doet werk, maar dat was voor een eerste stadium, er moet meer komen, we moeten naar een echt doel gericht regionaal bestuur. Aangezien de gemeenten in Rijnmond bet toch niet eens worden zal alles van larven af moeten komen.-Is het zo vreemd dat we langzamerhand onwillekeurig iets voor het stadsgewest gaan voelen? Een situatie als deze kan er om gaan roe pen. Treffend voorbeeld van animositeit ,r' prestigestrijd was bet niet verschijnen van Rotterdam op de in en door Ylaar- •l'ngen belegde bijeenkomst over bet eventueel overdragen van Hinderwetbe voegdheden aan Rijnmond. Wie denkt op die manier nog aan meer bevoegdheden voor een gewestelijk be stuur te komen is toch wel dwalend. Al toet al frustraties te over. En zo kan het voorkomen dat wegens gebrek aan behoorlijk stevig werk een Rijnmond- raad als deze in een „kinderkamer" out- aardt, waar men urenlang bekvecht over reglement voor commissies. Alsof er niets béter te doen zou zijn? Inderdaad, dat is er wel, maar Rijnmond mag het niet. Zo sukkelt liet kreupele openbaar li- diaam (men vergeve ons deze merk waardige beeldspraak) door. Maar nie- tnand mag verwachten dat de belangstel ling van het publiek voor zijn daden en van de partijen voor bet leveren van kandidaten groter wordt. Is er nog red ding van dit geïsoleerde en machteloze Ptaatgezelschap, voor de „papieren tij ger"? nauwste met de drijvende kracht van de haven verband houdt, niet worden weggelaten, zonder een niet sluitend geheel te krijgen. De formulering, die de staatssecretaris geeft voor de om schrijving van werkgebied en taken van Rijnmond in grote lijnen vindt de voorzitter dan ook onjuist. Nu zegt mr. Van Veen dat de Rijn mondraad kritiek mag uitoefenen op zijn visie en dat hij inspraak zal ge ven. We zullen proberen praktisch te zijn en doen wat we kunnen. Maar aan theoretiseren heb ik geen behoef te. Dat hebben we al jaren gedaan, daar moeten we mee stoppen. Ik ben niet beschikbaar voor gedogmatiseer, aldus de heer Fibbe. Op deze manier kan het nog wel twee jaar duren voordat de nieuwe Rijnmondwet er is. schetste de voor zitter. Hij betoogde dat sommige za ken zo duidelijk regionaal zijn dat er niet over gepraat hoeft te worden of Rijnmond die moet uitoefenen. Daar op hoef ik geen jaren meer te stude ren. De heer Fibbe noemde als voor beelden het milieu, de regionale re creatie, het vervoer. Hij concludeerde dit: Rijnmond zal meedenken en de praktische elemen ten actueel maken. Met spoed zal een nota worden gemaakt met argumen ten en bezwaren voor de staatssecre taris. Voor het maken van die nota zal nauw contact worden gehouden met het seniorenconvent en de com missie bestuurlijke aangelegenheden uit de Rijnmondraad. - Van de zijde van de P.v.d.A. kwa men zeer kritische geluiden uit de mond van mr. J. C. H. Brunner, die Rijnmond een „papieren tijger" noemde.en constateerde dat er veel tijd fs" éêrkhoeid. Na, zés jaar stude ren is de toestand nog altijd hetzelf de: er is nog steeds geen regionaal bestuur: Rijnmond kan het niet, het bestaat eigenlijk niet. Iedereen is het er over eens dat er regionaal bestuur moet komen, maar niet over het hoe. De socialisten plei ten nog steeds voor het stadsgewest la de Wiardi Beckmanstichting. Maar dan moeten de Grondwet en andere wetten worden gewijzigd. We kunnen daarom beter niet afwachten, maar nu iets doen. Er is sprake van een noodsituatie, ieder verder uitstel is onverantwoord. Rijnmond is niet alleen op milieu-, maar ook op bestuurviak een sane- ringsgebied. Wil de patiënt niet over lijden dan moet nu worden ingegre- vooruitstrevende winkelier ROTTERDAM D'GG-fraciieieider mr. L. Hanekroot mag de volgende vergadering van de Rjjnmondraad waarschijnlijk 18 januari een in- van de plannen voor de Hoogovens- vestiging op de Maasvlakte. Hij kreeg die toestemming maandag in de Rijnmondraad. D'6fi vindt dat het dagelijks bestuur van Rijnmond niet voldoende gegevens heeft voor het maken van een visie over het milieu-beheer in het algemeen en de beslissing over de voorgenomen Hoog- ovens-Hoeschvestiging in het bijzon der. Van de gemeentebesturen moeten de benodigde gegevens te krijgen zijn. Daarom wil hij van het Rijnmond- bestuur weten of het bereid is hier naar een onderzoek in te stellen en of het een plan kan maken om de luchtvervuiling in het gebied terug te dringen. Voorzitter Fibbe was zo coulant mr. Hanekroot toch aan het woord te laten voor nadere uitwerking van zijn aanvraag. Dit in weerwil van het reglement en ondanks hevige protes ten van VVD-leider J. Bliek. Maar D'66 moest er wel genoegen mee nemen dat het dagelijks bestuur zo vrij zal zijn de antwoorden in de volgende vergadering te geven. Vele uren besteedde de Rijnmond raad verder aan een slepende discus sie over het reglement voor de com missies van advies naar aanleiding van de algemene wens de vergade ringen van deze commissies voortaan openbaar te maken. Over die open baarheid bestond weinig meningsver schil, maar op het concept-reglement werden nogal wat amendementen in gediend. pen. Dat kan niet met praten. De hoop op de medewerking der ge meenten, zoals de staatssecretaris die nog heeft, is ijdcl, aldus mr, Brunner. Mr. Van Veen wil Rijnmond wel taken geven, maar die moeten de ge meenten uitvoeren. Zo worden de verhoudingen nog slechter. In ieder geval moet het openbaar lichaam de ruimtelijke ordening houden. Ook voor het havenbeheer zou Rijnmond moeten zorgen zolang er geen natio naal beheer of een in het kader van ZW-Nederland is. De PvdA-woord- voerder waarschuwde tegen een voorzichtigheid in de benadering der gemeenten, een opzet die zichzelf be driegt, vond hij. Vanwege het late uur spraken som migen lofwaardig kort. Voor WD- fraktieleïder P. J. Bliek was de zaak snel afgedaan. Hij vond het gewoon niet oirbaar over deze zaak te spre ken. We zijn daarmee al klaar, stelde hij. Mevrouw J. H. Gerding-Eggink van de PSP meende enkele taalkun dige suggesties te moeten geven. SGP-spreker drs. C. H. Klelnbloesem bleek zich te kunnen verenigen met de visie van de staatssecretaris over het havenbeheer. Namens PCG en KVP gebruikte woordvoerder M. H. L.-Weststrate het woord teleurstellend. Als we ingaan op wat de staatssecretaris zegt zijn we toch weer aan het filosoferen. We hebben onze mening toch al gegeven? Als mr. Van Veen. die wE weten vindt hij haar op zijn bureau. Of zijn we soms de secretaris van de staats secretaris? De heer Wcststraie vreesde sterk voor vertraging als gevolg van de vi sie, die de staatssecretaris aanhangt dat het geweestelijk bestuur „van on derop moet groeien". Het klopt ook al niet met wat hij over de uit te bou wen wet op de gemeenschappelijke regelingen zegt en over andere ge westen. En mr. Van Veen wil Rijn mond het enige been waarop het staat ontnemen. We moeten voortgaan op de weg die met het sturen van he* oront- werp van wet is ingeslagen en op basis van de huidige wet van de ge meenten bevoegdheden zien te krij gen, aldus de PCG/KVP-woordvoer- der. AMSTERDAM Het onderzoek naar de oorzaak van de brand in het gastarbeiderspension in Amsterdam heeft geleid tot de arrestatie van de 15-jarige tweelingbroers W. W en A. W. De jongens, beiden schildersgezel, worden ervan verdacht de brand die acht Marokkanen en een Tanza- niaan het leven kostte te hebben gesticht. De broers werden eerst als getuigen gehoord. Zij legden echter zulke te genstrijdige verklaringen af dat zij thans als verdachten worden be schouwd. Zij zeiden de avond in de bar van het pension te hebben doorgebracht en later naar een nachtvoorstelling in een bioscoop te zijn gegaan. Volgens getuigen echter zijn de broers kort voor de brand nog in de Amstelstraat gesignaleerd. Wij verkopen zoveel duizenden meters gordijnstof..... allicht dat er dan wat overblijft. Een goedkope mogelijkheid om Uw ramen sfeervol "aan te kleden". Overgordijnstof van een leuke cretonne voor keuken, huis- en slaapkamer in diverse dessins per meter voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint 'op de 1e etage de verkoop van deze cretonne overgordijnstof in dessins voor keuken, huis- en slaapkamer, 120 cm breed, in afgepaste maten van S roeter, 6 meter en 12 meter, door el kaar per meter voor Ook vnssadegmorgen open Géén tel of schrift, best. ROTTERDAM „Het is gewoon niet waar dat de helft van de zater- dagpost is blijven liggen op het dis trictskantoor." Zo reageerde de heer J. J. Lugte, directeur van het dis trictskantoor op berichten als zou den de bergen post zich opstapelen. „Ik heb er geen behoefde aan de toe stand rooskleuriger voor te stellen dan hij is, zo zei hij, maar laten de bonden ook naar mijn cijfers infor meren. Het is trouwens te controleren, al dus de heer Lugte, elke dag krijgen de Rotterdammers hun post. In het westen, zuiden en centrum wordt tweemaal besteld,- en in de wijken" noord en'bost'eenmaal per dag;'Wat"' in de ene bestelling blijft staan gaat; in de volgende mee. Het publiek kan, aan de hand van3e stempels zien', of en zo ja hoe groot de achterstand is. Directeur Lugte zei met nadruk dat zaterdag alle brief pakjes (tot 2 kg.) weg waren. Tijdens een korté rond gang door het postkantoor lag op de zaal postpakketten een te verwaar lozen aantal op de sorteergoten. Aan de verpakking te zien betrof het geen Sinterklaasbestellingen. Op personeelsgebied heerst er in Rotterdam een goede verhouding, al dus "de heer Lugte die de hele aktie een vervelende situatie vindt. Omdat deze aktie het publiek benadeelt sta ik er niet achter hoewel ik in be ginsel begrip kan opbrengen als mijn mensen proberen meer geld te krij gen. We willen bepaald geen emo tionele botsingen. Nu de aktie landelijk is, is het dui delijk dat de centrale directie voor Wat - het,, verplichte overwerk betreft- ■een', vinger -m de,,pap-houdt, om geen afwijkend, beleid te krijgen. Op onze; tocht -d oof; hèTbostkantoor kregen we*, éerste-hoöfdbesteller M. vari„ZantefU5 méé; op de' bést elafdelingen, kdh'Tnen" -Het; werk, getuige de vrijwel -lege; vakkênen sorteerbanden, op zijn gé-" mak aan. Maandagmiddag zouden al dames bladen, besteld worden, een bestelling die doorgaans eerst dinsdag me- loopt. Van een chaos is geen sprake. ROTTERDAM Ondanks de aan meldingsplicht voor pensions in men er bij de Rotterdamse brandweer va» overtuigd, dat er in Rotterdam een onbekend aantal pensions zijn, die niet voldoen aan de brandveiligheids voorschriften. ïn de eerste plaats zijn er de pensions die helemaal niebe- kand zijn bij de brandweer, of bij de andere drie instanties waar de brand weer nauw mee samenwerkt, de GG GD&, de politic en bouw en woning toezicht. Het is de vraag of in deze pensions wel voldaan wordt aan de door de brandweer gestelde eisen. Dan zijn er de pensions die wel be kend zijn, niet voldoen aan deze eisen, maar in. de gelegenheid gesteld worden alsnog de brandveiligheids voorschriften in acht te nemen. In de praktijk kan het heel goed mogelijk zijn dat er brand uitbreekt in een pension dat bij ons bekend is, maar dat toch niet voldoet aan de gestelde brandveiligheidsvoorschrif ten", zegt de heer .J A. van de Vusse, preventie-officier bij de Rotterdamse brandweer. „Dat komt omdat deze pensions (zeer .gevaarlijke pensions eigenlijk), niet verplicht gesloten kunnen worden, als ze niet voldoen aan de veiligheidseisen. Als wij mer ken bij controle dat het wat dat be treft fout zit in een pension, geven wij de eigenaar een tot drie maanden de tijd om dat te verbeteren. Van sluiting kan geen sprake zijn. Mocht er echter in die periode brand uitbre ken in zo'n pension, dan is het inder daad niet te" ontkennen dat er men senlevens gevaar lopen", aldus de heer Van de Vusse. Mocht de eigenaar van een „ge vaarlijk" pension weigeren om de brandveiligheid te waarborgen dan kunnen B en W van Rotterdam op advies van de brandweer dit pension sluiten. Pas nadat de nodige verbete ringen zijn aangebracht, krijgt de pensionhouder zijn vergunning weer terug. In januari van het volgende jaar treedt de nieuwe logementverorde ning in werking. Eén van de belang rijkste dingen die in deze nieuwe lo- gementverordening is opgenomen, is dat bij het bepalen van de veilig heidsbepalingen niet meer gekeken zal worden naar -het aantal personen dat in een pension woont, maar naar het aantal bedden dat er in staat. Nu komt het nog wel eens voor dat bij een controle in een pension met 50 bedden, de dienstdoende preventieof ficier te horen krijgt, Meneer, van de vijftig worden er maar 30 beslapen." In de nabije toekomst zal dat niet meer mogelijk zijn, omdat dan het aantal bedden gaat tellen. Belangrijke eisen waaraan een pension moet voldoen zijn: een be hoorlijk aantal brandblusmiddelen, verdeeld over de verschillende etages, zoals op elke verdieping een slangen- haspel,-voldoende hranidblnsappara- ten, in de toekomst wil de brandweer een proef gaan nemen, met naast ieder, hrandblusapparaat, een bordje te hangen met daarop ih de taal van de pensionbewoners de gebruiksaan wijzing van het apparaat. Dit zal met medewerking van de pensionhouder moeten gebeuren, omdat het niet ver plicht gesteld kan worden. Daarnaast moeten een aantal vluchtwegen worden vrijgehouden, en D'66-leider mr. L. Hanekroot kwam ook met forse kritiek. Rijnmond is alleen gebaat met een snelle oplos sing. De ideeën van de staatssecreta ris zullen de impasse zeker niet snel oplossen. Op deze manier ,zal het 10 15 jaar duren voordat Rijnmond aan zijn eerste bevoegdheid toe is. Zelfs had de D'66-jurist de staatssecretaris horen zeggen dat het wel 20 jaar kan duren. Deze opzet uit Den Haag beschreef hij voorts als „hetzelfde lamme handje" als vroe ger, waarbij Rijnmond zich eerst waar moet maken e.d. CPN-spreekster mevrouw H. de Vos-Krul had ook weinig goede woorden voor de ideeën van de staatssecretaris over. Met name stelde zij het voortdurende gebrek aan een financieel statuut aan de kaak. f "-kTHVi'ïfr i-J f ROTTERDAM Naar aanleiding van de vraag van het D'66-gemeente- raadslid mevrouw A. M. Löbler-Polling of B. en W. het ver antwoord achten vrouwelijk perso neel vanaf 21 jaar in de avonduren enquêtes te doen verrichten, al kun nen zij daartoe door het ambtenaren reglement worden verplicht, vragen de socialisten mejuffrouw M. Mole naar en F. van Heezi of B en W dit werk verantwoord achten1 voor mannelijk personeel vanaf 21 jaar. BINNENKORT zal van drie kan ten zand worden aangevoerd naar het Hoekse strand. Twee van de mogelijkheden ziet u op deze foto. Een vrachtauto lost overtollig zand op het strand, terwijl vanuit zee een enorme hopperzuiger ook al zand aanvoert, afkomstig uit de „oliegeul". Over enkele weken zal men ook via een pijpleiding zand vanaf de Maas vlakte gaan aanvoeren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De firma Visser en Smit heeft maandag de eerste materialen aangevoerd die moeten helpen bij de verbreding van het strand in Hoek van Holland. Een bulldozer, enkele draglines en ander materieel reden het strand op, In de loop van deze week zal men gaan beginnen met de aanleg van twee maal 700 meter pijpleiding op het strand. De graafwerkzaamheden daarvoor zijn nu in volle gang. Aan vankelijk hoopte men reeds maandag met het plaatsen van de pijpen te kunnen beginnen. Vorige week dins dag viel echter pas de definitieve be slissing over de strandverbreding. De pijpen die men voor het werk nodig heeft moeten eerst worden voorzien van een beschermende betoniaag om de inwerking van het zeewater tot minimum te beperken. Wanneer de twee leidingen van ze venhonderd meter op het strand zijn ingegraven, zal het werk onder water gaan beginnen. Allereerst moet een leiding worden gelegd onder de nieu we waterweg door. Dat is een tame lijk moeilijk karwei. Er zullen geen duikers bij in actie behoeven te ko men. Door een systeem van draad- trekken zullen de pijpen onder water met elkaar verbonden worden. Wanneer de pijpleiding gereed is (het gedeelte op het strand moet voor Kerstmis klaar zijn) dan kan men be ginnen met het opspuiten van het strand. Zoals bekend heeft rijkswa terstaat bij de werken op de Maas vlakte en in de havens een overschot aan zand van ongeveer twee miljoen kubieke meter. Dit zand zal op het strand bij Hoek van Holland worden gespoten, waardoor men een opper vlakte van driehonderd tot vijfhon derd hectare strand zal winnen. Het strand zal bovendien twee tot vier meter hoger worden, waardoor de nieuwe strandwinst ookbijh oog wa ter droog zal blijven. Op deze wijze hoopt men recreatief Hoek van Holland .voor de nabije toe komst nieuwe mogelijkheden te kun nen geven. Het reeds jaren hangende plan van het Zuidelijk strandcentrum zal dan wellicht opnieuw moeten worden herzien in het licht van die nieuwe mogelijkheden. Langs de Noorderpier zal waar schijnlijk een dijk worden geleg dmet daarop een weg. TEr hoogte van het zogenaamde „Faustusgat" ongeveer halverwege het bestaande deel van de noorderpier is een enorme ver keersgeleider geprojecteerd. In dit meerdere verdiepingen tellende ge bouw zullen In detoekomst alle diensten worden ondergebracht die met de scheepvaart te maken hebben. Loodswezen, Dirkzwager, sleep diensten en dergelijke zullen hier een nieuw, gecoördineerd onderdak vin den, evenals de radardienst. Het nieuwe gebouw, geprojecteerd op een plaats waar nu nog water staat, zal door de weg langs de pier met de vaste wal worden verbonden en ron dom komt een parkeerplaats. In hoeverre Hoek van Holland van bij brand de noodverlichting ontsto ken kunnen worden. Mocht een pen sion meerdere etages hebben, dan moet er los van het gebouw een brandtrap komen. Nogmaals, al deze veiligheidsmaatregelen mogen zono- - dig pas aangebracht worden als het pension al bewoond wordt. Het voor een paar weken te sluiten vindt men 1 niet nodig, met alle risoco's daarvan, j - „Ik zou graag hebben dat buiten- landse werknemers hun pension bij 1 ons melden", zegt de ïreer -J A. van de Vusse, preventieofficier bij de Rotterdamse brandweer, en nadruk kelijk: „Dat voorkomt dat er zo maar een pension tussendoor glip"- Het liefst zou ik het hebben dat dit direct bij aankomst in Nederland gebeurt. de nieuwe ontwikkeling zal kunnen profiteren Is nog niet geheel duide lijk. De wijkraad heeft zich duidelijk gekant tegen de verbreding van het strand alleen. Het kan op zichzelf een goede zaak zijn, mits men van het begin af aan de ontwikkeling op de voet volgt. Verbreding van duinenrij, het ontwikkelen van nieuwe toegan- DE FIRMA Visser en Smit voer de maandag al materiaal eah- voor de aanleg van de pijpleiding, waarmee men over enkele dagen hoopt te beginnen. TDELADEN -*"■* fir hem trie met pakjes, kwam ik hem gisteren tegen, mijn. vriend de stadsflaneur. Een beetje wonder lijk? In zekere zin natuurlijk wel, als u bedenkt dat het gisteren al weer maandag was, en dus 7 decme- ber. Zeg nu zelf, geen zinnig mens die op 1 december nog inkopen gaat doen, niet waar? 't Geld is op, de boterletter ook en dus genieten we alleen nog maar van de nieuwe kof fiepot, de kopjes of de dassen en sjaals, die de Goed Heiligman uit het verre Spanje voor ons mee bracht... Nu ja genieten.De pakjes van mijn vriend zagen er ietwat slordig ■uit Gekreukelde papiertjes, plak- bandjes die er los bij hingen met zo hier en daar een flard papier eraan, Z'n gezicht stond ook niet al te vro lijk en op mijn verbaasde blik wees •hij somber naar de grote boodschap-; penmand en haalde ttoen zijn schou ders op. „Onbegonnen iwerk", zo bromde, hij. „Als 't nu nog allemaal de origi nele papiertjes waren;., maar nee hoor, alles moest weer zo nodig in speciaal sinterklaaspapier worden^ verpakt. Alsof het anders niet mooi' genoeg is. Nu moet,ik alle winkels afdraven en overal vragen of die pantoffels of dat notenstelletje soms van hen is. 't Is altijd mogelijk, maar wordt er dan meteen-gevraagd „heeft u het bonnetje 'nog?'" Natuurlijk heb ik dat niet, want ik kreeg die dingen, ruilen is er dan meteen niet meer bij, of slechts 'met de grootste moei te". 't is allemaal erg be grijpelijk. Er komen ongetwij feld bosjes mensen vlak na Sint Ni- colaas met pakjes terug. En laten die meisjes -achter de toonbanken dan maar weten of het inderdaad een pakje uit dié bepaalde winkel is. 't i Papier gescheurd en onherken baar, geen bonnetjes. Inderdaad on begonnen werk. Maar aan de andere, kant, als je nu iets krijgt dat beslist je smaak niet is, of dat je al hebt, dan zou het toch te ruilen, moeten» zijn? Dat bonnetje is natuurlijk het grootste knelpunt, eenon bekende schenker kan ,je moeilijk om een bonnetje gaan vragen.Hij haalde de schouders eens op,.keek met een triest gezicht naar de mand en herhaalde: „Onbegonnen werk". Daarna slofte ihij moedeloos naar winkel nummer zoveel. 'k Kon wel met hem meevoelen, ft, is natuurlijk geen pretje om gekre gen dingen te moeten gaan ruilen. Zelf heb ik dat ook eens bij de hand gehad en levendig kan Ik me de be rustende gezichten van de meisjes achter de toonbanken nog voorstél len, toen zij cadeautje na cadeautje uitpakten, bekeken en weer iemand teleur moesten stellen: „Niet-bij ons gekocht". Erger wordt het voor hen als zo'n klant, eveneens moedeloos geworden van het draven van winkel naar winkel, uiteindelijk woedend wordt™ Een vermoeidheidsverschijnsel na tuurlijk, en daardoor zeker ook ver klaarbaar, maar toch... gen, het maken van parkeergelegen heid en dergelijke zijn onverbrekelijk verbonden met de nieuwe ontwikke ling. Een breed, modderig strand als bijvoorbeeld Rockanje is in de Hoek niet gewenst. Men houdt er overigens wel reke-; ning mee dat de strandexplcitanten volgend jaar minstens een seizoen moeilijkheden zullen ondervinden bij hun exploitatie, hoewel rijkswaters taat heeft toegezegd gedurende, het seizoen zoveel mogelijk met de re- createve wensen rekening te zullen houden. pSiS tCHwasi

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1