arde stenen des aanstoots Zevenmoties MATTE ZAAK om mee te beginnen Puntzak- haven moet eindelijk verdwijnen m Rotterdams tvijkla byrint Duidelijke achterstand in volkshuisvesting Belasting onroerend goed zware puzzel Duidelijkheid van meer belang dan inspraak fr r N !i Onaanvaardbare onzekerheden mm Tegemoetkoming van rijk enige Twee leningen Ned. Bank Philip Morris doet sigarenfabrieken over aan Hofnar Decentralisatie verlangt grote zorgvuldigheid en *m a.s. vrijdagavond PRUIKENAVOND bij ■ng« van uis, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als de gemeente elke volkstuinder toestond op zijn tuin een eigen woning te bouwen zouden er honderden wo- ziigen vrij komen en er zouden heel aardige tuindorpjes ontstaan. Dit graPle van neer H. J. van der Meiden (prot. chr.) was een feuiige noot in het over het algemeen noga] in mineur gestemde begin van de begrotingsdebatten van de Rotterdamse gemeenteraad Dat begin viel dinsdagmiddag. De discussies gaan vandaag woens dag: 's middags en s avonds en donderdagmiddag en -avond door 001 in de nacht van donderdag op vrijdag te eindigen. En, zoals elk jaar, was de eer- j-j ste dag gereserveerd voor de al gemene politieke beschouwin gen. In de avond kon alvast een begin worden gemaakt met de financiële analyses. De algemene politieke be schouwingen toonden drie enor me stenen aan, waartegen alle partijen zich danig de schenen hebben gestoten: de milieuhy- fiëne, de woningbouw en de sa nering en de financiële verhou ding met het rijk, met daarmee mee nauw samenhangend de zorgwekkende begrotingstekor ten van de laatste jaren. een krachtig ge- DeKefeeR HERHALING STRUCTUURPLAN De midi- of maximode kan erg charmant en flatteus 'zijn... mits alles in over eenstemming is. Uw haar. speelt hierbij een belangrijke rol. Een smaakvol nieuw mode- kapsel maakt U ineens die andere vrouw, de vrouw die leeft in deze moderne tijd en waarvan men zegt: 'Die ziet er leuk uit'. De vrouw waar men graag nog eens naar omkijkt. Een nieuwe coupe, eerikleurspoeling, een leuk modepruikje. Et zijn zoveel mogelijkheden om er modieuzer en vlotter uit te zien. In de zes kapsalons van John Postmus wordt U ontvangen door bekwame en deskundige kappers en kapsters die U een in dividuele behandeling geven. Bovendien vindt U et een kollektie leuke'modepruikjes tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Op de Lijnbaan is onze spe ciale pniiken-boutique. Er heerst bier altijd een gezellige drukte. U ziet en ontdekt er zoveel, dat UhetbeslistnietergvindtalsUeens een paar minuutjes moet wachten. ^/r Alexander fllO,- Hand geknoopt modepruikje. Vederlicht en ^blijvende golvende -«Jcrullen. pP Echt- haren Frans modepruikje InKanekalon met nog langere .nëk->§f| partij, maxi-Iookf 98,-S Italian Doll Jjjjjfe f89,- iisfii Pussy-Cat f79,-. Heeft U overdag geen gelegenheid? f - 1 a.s. Vrijdagavond houdt Jbha Postmus weer open salon op de Lijnbaan. Komt U eens gezellig kijken, passcnen kiezen. Een groot aantal van onze artistieke medewerkers is aanwezig om U kapselideeën aan de hand te doen. Geheel vrijblijvend wordt U: geadviseerd. Reeds vele honderden hebben hier gebruik van gemaakt èn... met succes. John Postmus heeft nu eenmaal een grote naam op dit gebied en... de grootste kollektie. wir Dit weet:haast.iedereen. Haute Coiffure filialen in Rotterdam Speciale Pruikenboutique Korte Lijnbaan 4, tel. 11.90.55 BESTEMMING AFSTOTEN HAVENRAAD GEEN ONZEKERHEID nmSDEBAT WIJ. icuwc /erigt 4 'rouw f •Ti de| graal in de| tbor- j P de M van heer id de er J Zowel drs. A. J. Lems (soc) als de heèr Van der Meiden, mr. K. Staab (Kb), mr. J. Mentink (D'66), mevrouw a de Vos-Krui (comm) cn de heer C. N. van Dis (sg) gingen in hun rede roeringen uit van een welzijnsbeleid, dat na de jarenlange arbeid ter ver krijging van enige welvaart nu ein delijk eens aan de orde kan komen. raad nmer i van gaan der- euive De heer Van der Meiden waar schuwde dat welzijnsbeleid niet al leen bestaat in het realiseren van voorzieningen en het vervullen van verlangens: het gaat zijns inziens om voorwaarden van slotte ussen ;t j,et acheppen van menselijk levensgeluk, het versterken van het gevoel in deze maatschappij een nuttige functie ie vervullen, er kenning van persoonlijke waarden, dienstbaar zijn aan de medemens, aan daklozen, minimumlijders, out casts en aan zoekers naar een wereld waarin gerechtigheid woont. Hij zag wetzijn niet als een tegenstelling tot welvaart. Zoals altijd werd er in al die poli tieke beschouwingen duchtig met mo ties gestrooid. Er waren die eerste begrotingsdag zeven: twee van de so- dalisten en maar liefst vijf van D'66. TIET ROTTERDAMSE begrotingsdebnt kreeg een begin als een verlate strooi- avond. Zeven moties zijn als rijpe appels tan de boom gekomen en meer is te verwachten. Stokpaardjes worden by dc vleet bereden. Maar zeggen dat bet nu zo vurig en op niveau toegaat, nee, dat kun nen we niet. De rand maakt vooralsnog ceti wat matte indruk aan bet einde van de race, die in oktober begon met een stuk of veertien commissievergaderingen. Hij gend zal men, als bet zo doorgaat, de eind streep halen, blij dat het weer zomer is. Bevredigen doet deze proeedtrre niet, al leen al niet omdat de eerste ronde nog niet eens is voltooid. Vandaag moeten de specialisten nog voortgaan met hun beschouwingen en pas daarna komen de antwoorden van B en W. De fraktieleiders bobben flink wat van de spreektijd opge reten.. En over liet algemeen weinig ge bracht, dat als indrukwekkend mag wor den beschouwd. Wat te denken bijvoorbeeld van de herhaalde stadsgewestmotie-Lems? Han delt de PvdA nis een kind dat zijn zin niet krijgt cn bet tocli maar weer pro beert? bi de hoop dat er nu een meerder heid is te vinden? En wat dan nog? Het effect van zo'n motie is in deze situatie met dit Rijnmond (waarover we deze week uitweidden) bijna zoek. Zij het dan dat B en W misschien op dracht krijgen wat bevoegdheden aan Rijn mond over te drageit en daar- aan dan tal- meid gaan be- "KV* fi cpll gtnnen. Verder JVTllIOCU wil de PvdA "lis iuiji over de financiën ia- ten horen. De financieringsmiddelen beter verdelen, liet is allemaal waar, hetzelfde onderwerp vun elk jaar. Dit kan dan ook het traditionele vuur werkje worden aan het adres van hel al machtige Den Haag, dat de gemeenten klein houdt. Verder een steuntje aan B en W, die de weinig benijdenswaardige taak hehben steeds in Den Haag voor meer geiil te pleiten. In de voortdurende, benar de situatie ook nog een welzijnsbeleid voe ren is evenmin een sinecure. Het verlanglijstje is groot, de mogelijk heden weinig. Maar ja, politiek moet er Hjn. Dat denkt ook D '66 met vijf moties die bijna alle de inboud van open deuren intrapperij hebben. Zeker, de openheid is aan de orde van de dag en van ons mo- fen de commissies openbaar en mag er een jeugdraad komen. De ervaring leert dat ook daardoor de belangstelling niet noemenswaardig toe neemt. Men kan het ook nu «1 zien aan de leegte van de publieke tribune. En als de belangstelling al te groot wordt, zoals worige week toen moeders en kinderen uit hel Oude Westen de zaal binnendrongen en een gastarbeiders-Sinterklaas op bezoek walde komen, dan ziet een voorzitter zicli genoodzaakt het reglement van orde streng 'e hanteren. Dan gaan de deuren op slot, toals ook nu. Waar ligt dan het juiste mid den tussen openbaarheid en overval als po litieagenten alle bezoekers, die liet stad huis binnenkomen, monsteren en naar het doel van hun komst vragen? TeDzij B en W met opzienbare geluiden komen krijgt deze begrotingsbehandeling nUcen het karakter van de jaarlijkse wa penschouw. Waarin de partijen eens flink uithalen om zich waar te maken, (dat lukt jdleen met de pers als klankbord en die beperkt zich steeds meer). Met als onderstroom een gevoel van utachteloosheid, omdat liet besturen van ten Flinke stad neerkomt op manoeuvreren j*®' en tussen pijnlijk beperkte mogelijk heden. Zodat prioriteiten moeten worden Wstedd waardoor evenzeer belangrijke za ken niet de ontplooiing krijgen, die ze waard zyn. De heer Van Dis kondigde nog een achtste motie aan, maar die komt la ter aan de orde. Van die moties was de eerste, een motie van drs. Lems, de merkwaar digste. Want die was een letterlijke herhaling van de in april verworpen motie-Lems over de vorming van een stadsgewest en de overdracht van' di verse taken aan Rijnmond. In zijn eigen partij had de heer Lems daaro ver toen geen eenstemmigheid kun nen verwerven. De moties van D'66 besloegen een wijd terrein, bepleitten openbaarheid van commissievergaderingen, een vragenhalfuurtje voor alle burgers (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het wordt nu eindelijk eens tijd dat de berucht ge worden „puntzakhaven" voor goed van de kaart verdwijnt, aldus de heer H. J. van der Melden (prot.chr.) dins dagmiddag in de gemeenteraad bij de aanvang van de begrotingsdebatten. Tien jaar lang wordt de ontwikke ling vart het oostelijke deel van IJs- selmonde geblokkeerd voor deze eventuele ligplaats voor Rijnschepen. De heer Van der Meiden meende dat de Rijnvaart zich waarschijnlijk zal verplaatsen door de Oude Maas en dat er aan een haven, tussen IJssel- monde en Bolnes' geen behoefte meer zal zijn. Als de haven eenmaal van de te kentafels is verdwenen, kan dit ge bied zich eindelijk behoorlijk gaan ontwikkelen, meent de heer v.d; Mei den. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met het doel een leidraad te geven aan hen, die recht streeks of zijdelings hebben te maken met de ingewikkelde materie van wijkraden, sociale wijkopbouworga- nen, democratisering en decentralisa tie in Rotterdam heeft mr. dr. P. Lu cas, conservator bij het gemeente-ar chief, een gedetailleerde geschiedenis van deze zaken samengesteld. Die is nu uitgegeven als zevende boekje in de serie „Overzichten van de bemoeiingen van het gemeaitebe- stuur van Rotterdam" ondsr de titel „Overzicht van de Wijkraden, de So ciale Wijkopbouworganen en de Bin nengemeentelijke Decentralisatie". Mr. dr. Lucas heeft aan de hand van de officiële stukken op de voet gevolgd, hoe de hogere bestuur, B. en W., de gemeenteraadsleden en de le den van de bestaande wijkorganen denken over de hele problematiek. Hij heeft de verslagen geordend van de beraadslaging en de conclusies van de talrijke commissies die in de loop der jaren achtereenvolgens of tegelijkertijd zijn belast met het zoe ken naar oplossingen. Mr. dr. Lucas heeft zich beperkt tot objectief beschrijven van de directe bemoeiingen van het gemeentebe stuur. De subjectieve weerklank in de pers, de weerklank dus van de open bare mening, heeft de heer Lucas be wust buiten beschouwing gelaten: de materie is zonder die weerklank al moeilijk genoeg. Het overzicht van mr. dr. Lucas is allereerst bedoeld als naslagwerk ten dienste van de tegenwoordige en toe komstige bestuurders en sociale op bouwwerkers van Rotterdam en van de verschillende wijken in die stad. eens in de drie maanden, de instelling van een gekozen jeugdraad, een nota over milieuhygiëne, het vervangen van het vliegveld Zestienhoven door een luchthaven op ruime afstand van de woonkernen. De laatste motie van dinsdag werd ingediend door de socialist J. Biezen- kamp en betrof het in alle opzichten tekort schieten van de bestaande financiële verhouding met het rijk, die Rotterdam hoe langer hoe meer in een onaanvaardbare situatie brengt. Alle sprekers toonden grote zorgen over de ontwikkeling van de Maas vlakte en de stichting daarop van een hoogovenbedrijf. Algemeen was men van gevoelen dat het hier gaat om zaken waarin de rijksoverheid uitein delijk moet beslissen: deze materie omvat een veel wijder verband dan het lokale Rotterdamse. Opmerkelijk was, dat de directeur van Hoogovens Maasvlakte i.o., dr. M, Albrecht, gespannen de debatten volgde van de publieke tribune. Verder toonden de sprekers zich bezorgd over de toename van de ge vaarlijke stoffen in het Rijnmondge bied: er is hen alles aan gelegen, dat het Rotterdamse havengebied géén distributie- en opslagplaats dient te worden van gevaarlijke stoffen. Drs. Lems wilde een beslissing over de hoogovens vóór de komende Ka merverkiezingen. Hij drong er op aan, dat de toleranties betreffende de milieuhygiëne voortdurend kleiner worden en de sancties groter. De heren V an der Meiden (prot. chr.) en Vin Dis (sg) vroegen bijzon dere aandacht voor de geluidshinder door het vliegveld. De sporfvliegerij moet zonder meer verdwijnen. En een klein, maar keihard steen tje, waaraan ieder zieh de schenen gevoelig had gestoten, was de Wil- lems funnel, niet in het minst door de grote mate van onzekerheid, waarin de bevolking van Feijenoord door het alsmaar uitblijven van een beslis sing, was terecht gekomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een sterke cn systematisch gevoerde aandrang op huiseigenaren om de kwaliteit van hun bezit ie verbeteren, stimulering van woningbouw vooral in premie- bouw en vrije sector door wegnemen van allerlei ambtelijke hindernissen en andere belemmeringen, hulp van omliggende gemeenten en Rijnmond voor het bouw- en toewijzingsbeleid, een onderzoek naar het woningtoe wijzingsbeleid van dc corporaties en een onderzoek naar de relatie tussen bewoners van woningwetwoningen en hun inkomens. Deze verlangens be treffende het woningbouwbeleid uitte de heer H. J. van der Meiden (prot.chr.) dinsdagmiddag tijdens de begrotingsdebatten in de gemeente raad. Op het gebied van de volkshuisves ting, aldus de heer Van der Meiden, is het welzijn duidelijk ten achter gebleven. Het woningtekort is een kwart eeuw na de bevrijding nog niet opgeheven. De krotopruiming is ach tergebleven, de kwaliteit van bet wo ningbestand is onvoldoende, de gege vens inde beleidsnota van de wet houder voor de volkshuisvesting zijn verontrustend. Drs. A. J. Lems (soc.) zag de grote onzekerheid van de bewoners van oude wijken en vroeg om plannen om deze zaak aan te pakken. Hij oordeel de het aantal onbewoonbaarverkla ringen teleurstellend, nam een rechtsongelijkheid waar tussen huur ders van gemeentewoningen en huur ders van particuliere oude huizen bij verhuizing met het oog op sanering. Drs. Lems vroeg om experimenten met diverse bouwprojecten. Mr. L. A. Struik (kath.) wilde in dit verband weten hoe het komende structuurplan er uitziet en hij had grote bezwaren tegen het Rotte-tra- cee, dat in het Oude Noorden en Crooswijk zoveel weerstanden op wekte, welke bezwaren de heer C. N. van Dis (sg.) deelde. De heer Van Dis meende dat het wellicht verstandiger zou zijn als het gehele bouwbeleid en huisvestingsbeleid naar Rijnmond zou gaan. Hij memoreerde bovendien de noodsituatie met betrekking tot on derhoud en verbetering van de stra ten: waarbij wellicht een bijzondere financiering uitsmeren over een groot aantal jaren soelaas zou kunnen bieden. Over dit onderwerp kondigde hij voor een der volgende begrotingsdagen een motie aan. De heer A. Mos (65 plus), waar schuwde tegen een bouwbeleid, dat te veel nadruk zou leggen op bejaar dentehuizen, waarin de mensen het gevoel krijgen te worden opgeborgen. Afzonderlijke bejaardenwoningen zag hij als veel aantrekkelijker en hij wilde daarbij uitgaan van cijfers: 51 procent van de bejaarden is volko men valide, 45 procent is minder va lide en slechts een gering percentage is volledig verzorgingsbehoeftig. De heer C. N. Van Dis (sg) vond het jammer, dat de portefeuilles van stadsontwikkeling en verkeer uiteen waren gehaald. Bovendien vroeg hij zich af of wethouder H. W. Jetting- hoff zich wel helemaal lekker zóu voelen met de portefeuille van stads ontwikkeling en volkshuisvesting. Zou die niet betér. in handen kunnen zijn van wethouder drs. J. G. van der Ploeg, overpeinsde hij. De heer van Dis wilde bij sanering particulieren inschakelen. inde *i >ieseL Adolpho f 69,J Modieus Midi-pruikje ATmir Pnncess f165,- DEN HAAG De NV Bank voor obligatieleningen gaan uitgeven van elk groot 100 miljoen, te weten eert 8 1/4 procent 25-jarige lening tot de koers van 100 procent en een pro cent 8-jarige lening, waarvan de koers Van uitgifte uiterlijk op 16.de- cémber zal worden vastgesteld. (Van eert onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een moeilijke puzzel bleek al dadelijk tijdens de financiële beschouwingen over de ge meentebegroting dinsdagavond in de gemeenteraad de mogelijkheid tot ge meentelijke belastingheffing op on roerend goed, die op z'ïi vroegst in 1976 zal kunnen Ingaan. Hoe moet die tussentijd worden overbrugd? De heer J, Riezenkamp (soc.) ging'' ■uitvoerig in op de gemeentelijke financiële situatie en hij zag, spre kend in de termen van de wasmiddé- lenreclame, nog altijd een geldelijke „grauwsluier" over Rotterdam blijven hangen. Als enige mogelijkheid tot geldelijke sanering zag hij dat hét tekort op de Rotterdamse begroting nagenoeg volledig voor rekening van het rijk dient te komen. In een motie.benadrukte hij dat de achterstelling van de gemeenten bij ■het rijk ten aanzien van de kapitaals- voorziening Rotterdam terugdringt op een investeringsniveau dat ver bene den 'de noodzakelijkste behoeften voor de toekomst ligt en dat het leef klimaat in Rotterdam tot in lengte- van jaren steeds in gevaar, zal bren gen. Ook prof. dr. J. H. Chrlstiaanse (prot. chr.) toonde zich geschrokken over de uitlating in de openbare com missievergadering financiën, dat eerst in, 1976/Rotterdam zou 'kunnen begin nen met heffingen op onroerend goed. Hij vroeg B. en W. een nota over de principes, die het college wil kiezen bij de heffing van mogelijke gemeen telijke belastingen, met daarin gesti puleerd waarvoor deze gelden worden •bestemd. Anders zijn die gelden al vele malen uitgegeven eer er van een heffing sprake is! Drs. W. T. M. Molle (D'66) stelde keihard, dat men niet kan doorgaan met het stellen van verlangens en eisen zonder na te gaan wat daarvan de financiële'consequenties zijn. De heer Molie meende dat, waar Rotterdam er' te weinig geld voor krijgt toegewezen, Rotterdam geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor zaken van nationale omvang. Die moet het. zo snel mogelijk aan het rijk i overdragen en de heer Molle dacht daarbij niet in de laatste plaats aan de. luchthaven. Hij meende ook, dat de gemeente te weinig informaties kreeg om een be hoorlijk financieel beleid te voeren en bepleitte een algemene begrotings commissie die moet optreden als stuurgroep. Ook vroeg hij zich af of bijvoorbeeld het museum voor Land en Volkenkunde nóg wel een gemeen telijke taak is. De heer C. N. van Dis (sg) wilde de kapitaalslasten splitsen in. rendabele en onrendabele lasten en hij vroeg aandacht voor „verborgen lasten", daarbij denkend aan het huurbedrag van Ahoy'. Met zorg constateerde hijdat de werkelijkheid altijd achterblijft bij de raming. Ook in de belasting op onroerend goed zag hij heel wat moeilijkheden. DEZER dagen lazen wij twee .artikelen over, hetzelfde onderwerp, namelijk de tram .eri' het ,ta?ie£ ïh het ene werd een nogal kritisch ge luid gehóórd over de verhoging. In het andere deed men alle moeite om de enorme verhoging weer een beet- je, recht, te pratn. Je begrijpt het dan als lezer niet mer". Aldus het begin van een vertwijfeld lezer. Hij doelt op twee commentaren (door ons altijd voorzien van de aandui ding „kritisch bekeken"). Het ene was geschreven voor de raadsverga dering waarin het verhogen van het RET-tarief 'ter sprake zou komen, het tweede ernaar. Jammer, maar ik moet steeds op nieuw constateren dat men in het algemeen slecht leest. De twee com mentaren zijn zeker niet in tegen spraak. In beide commentaren wordt geschreven over de achtergronden van de verhoging Het is geen goed- pratn ervan, maar een laten zien waarom het onvermijdelijk is en waarom de raad met de rug tegen de muur staat. Overigens klopt de constatering in diezelfde brief als zouden de kran ten dankzij een stijgend aantal ad vertenties van rijwielzaken, .garen spinnen bij de tariefsverhoging, niet. De advertentieinkomstèn dalen nog steeds. En ook dat stond in de krant. VALKENSWAARD De Ameri kaanse sigarettenfabrikant Philip Morris wil begin volgend jaar zijn sigarenfabrieken in Nederland over doen aan Hofnar. Hierdoor komen de sigarenmerken Senator en Gouden Eeuw weer in Nederlandse handen. Philip Morris nam dit jaar de firma Block (Lexington), en Mignot en De Block (Senator) over; het bedrijf wil zich meer gaan richten op de pro- duktie van sigaretten voor de Euro pese markt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Openheid cn in spraak zijn vanzelfsprekend. Belang rijker is duidelijkheid in bestuurlijke aangelegenheden. B en W dienen aan te geven wanneer voorstellen of no ta's worden ingediend. Commissiever gaderingen nv'oeten zoveel mogelijk openbaar zijn, Waar blijft de nota van B en W daarover? De agenda van de vergaderingen van B en W dient behoedzaam in de openbaarheid te komen. Ter voorkoming van mach teloosheid moet het gemeenteraads werk worden geprofessionaliseerd en over dit onderwerp moeten B en W een nota geven. Allemaal verlangens van drs. A. J. Lems (soc.), tijdens het begin van de drie dagen durende be- grotings-marathon van de gemeente raad. Zelfs wilde de heer Lems facilitei ten voor buitenparlementaire acties, wat 'hem de vraag van mr. L. A. Struik (kath.) opleverde of de heer Lems wellicht voelde voor subsidie aan de „Arbeidersmacht", die de ha venstaking had georganiseerd! Ook de heer H. 'J. van der Meiden (prot. chr) bepleitte meer duidelijk-' heid. De heer Van der Meiden, wilde ver der werken aan decentralisatie van het stadsbestuur, maar met grote zorgvuldigheid. Bezwaren zag hij te-" gen deelneming van ambtenaren aan functionele commissies met daarin stemrecht. Ambtenaren zouden daardoor in een 'moeilijke situatie kunnen komen. Ook de -heer Van der Meiden ger voelde voor openheid van dé commis sievergaderingen, al moeten onder bijzondere omstandigheden de deuren wel eens dicht. Hij bepleitte vereenvoudigde ver slagen van gemeenteraadsvergaderin gen tegen een veel lagere kostprijs dan nu voor raadsstukken wordt ge rekend. Ook voor een centrale func tionaris, die individuele bewoners wegwijs kan maken. Mr. K. Staab (lib.) ging in op de idee van het stadsgewest, door de heer Lems neergelegd in een motie, dezelfde, die driekwart jaar geleden werd afgestemd. De gemeente be hoort. aldus de heer Staag, hier be geleiding te geven. iHij zag de Rand stad Holland steeds meer als een een heid en meende, dat een havenraad een belangrijke mogelijkheid kan zijn. Mr. Struik vroeg zich af wat de positie van de gemeenteraad wordt als 'hoogste gemeentelijke gezagsor gaan bij decentralisatie van bestuur via vijkraden en opbouworganen. Hij bepleitte een nota over een „onder- wethouder" in de vorm van een vaste voorzitter van een commissie van bij stand, poneerde de idee van een „so ciale supermarkt" met vertakkingen in de wijken en wilde de openbaar heid voorzichtig hanteren. In een pu bliek vragenhalfuur, zoals D'66 dat wilde, zag hij -geen heil. Mr. J. Mentink (D'66) meende, dat de overheid voor moet gaan in de openbaarheid van bestuur en dat het meer dan ooit nodig was, de burgers in het bestuur te betrekken. Dit wer den onderwerpen voor twee moties. Via 'een derde motie werd een „jeugdraad" bepleit naast de gemeen teraad. De heer C. N. van Dis (SG) zag inspraak als juist, maar waarschuwde dat dan ook dc belangen van de indi vidu moeten worden behartigd: an ders geraakt tnen sn besluiteloosheid en onzekerheid. Veel zaken zag hij als a! te ondoorzichtig: het aanbeste dingenbeleid en de affaire met de Suurhoffbruggen bijvoorbeeld. Bij dat alles-ziet de heer Van Dis de levensbeschouwelijke achtergron den als van doorslaggevende bete kenis. OVER het onderwerp open baar vervoer heb ik nog een brief. Daarin uit een lezer zijn ont stemming over het feit dat automo bilisten die hun wagen achterlaten in het parkeerterrein aan metrosta tion' Slinge niet gratis mogen reizen. [Het klinkt aardig, een soort premie om de stad niet extra te belasten met auto's. Weet u dat die automo bilist zelfs al heeft hij enkele passa giers, goedkoper kón met da metro dan met de auto. Een enkele rit kots namelijk niet drie kwartjes, maar met een kaart slechts 31 cent. Dat is dan per per soon 62 cent voor een retour. Per auto zou hij, neem de Cooïsin- gel bijna veertien kilometer (heem en terug) extra moeten rijden. Dat kost toch al gauw (tegen een km- prijs van vijftien cent) 2,10. Tel daar dan nog bij de parkeerkwartjes (bij de meters) en parkeerguldens. dn de garages dan zou ik alleen op dié grond al willen adviseren, neem de metro, laat die auto aan de Slinge staan. Niet klagen. U verdient erbij, en. 't is veel gemakkelijker. Al dat zoeken naar parkeerruimte kost tijd en geld.en zenuwen. Gratis open baar vervoer? Okay, maar dan voor iedereen, niet alleen automdbiBsten. En de wat sarcastische verzuchting „oh. Rotterdams college van B en W en gemeenteraad, wat doet tl allen toch veel voor uw stad", betreft, die zal ik dan maar als niet gelezen be schouwen. TENSLOTTE tdan nog een brief van een. oud-Katendrech- ter op de actie die in die wijk wordt gevoerd voor een strenger optreden tegen de prostitutie. Daarin schrijft dze lezer, die nu in Ijsselmonde woont, „die mensen hebben reeds zelf een antwoord gegeven op hun schrijven. De bewoners moten maar verhuizen, want de prostitutie ver bieden zou slechts een verspreiden van het kwaad over alle wijken zijn". Deze lezer wacht desondanks het antwoord (en eventuele maatregelen) door B en W te nemen naar aanlei ding van de actie in Karendrecht, met spanning af. Hoewel hij er niet meer woont, leeft hij nog steeds mee met zijn oude wijkbewoners, een be wijs dat het oorspronkelijke Ka- tendrecht een hechte woongemeen schap vormde. Hopenlijk kunnen B en \V (en eventueel andere instan ties) inderdaad t.wat dóen1 voor" da leefbaarheid in die wijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1