g Bmsi&s y Rijnmond wil meer gaan doen op onderwijsgebied 95 WINNAAR MAG UIT GEBIED 31.000e schip in Rotterdam Dringend centralisatie milieubeheer vereist 1 Kindermodeshow groot (JfcOtroJn?) denöüden Omhelzing te lang... 95 n )RENIGIN(G TEGEN L UCHTVERONTREINIGING: 39 60 Inventarisatie op komst Laatste van serie loodsva ar tuigen loopt van stapel Rapport „Groei en Leefbaarheid" msmm Leerlingen akademie beeldende kunsten Showroom Coolsinge! Tel. 14.44.00* P en O naar Z.-Afrika met emigranten WF} too MAiAMXAG 21 (DECEMBER 1970 •41 yyyp^ £9 &a£ticH,eUft*rii Dinsdag- en woensdagavond tot 9 uur open. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Vereniging tegen Luchtverontreiniging is met een ludieke attractie uit de bus gekomen. In haar blad „Reine Lucht" publiceert zij het „Groot Rijnmonds Ganzenbord", een, spel, waarvan onlangs het eerste exemplaar aan commissaris der Konin gin mr. J. Klaasesz werd aangeboden. Hij kreeg het vanwege zijn voorzitterschap der saneringscommissie voor de luchtvervuiling van het Rijnmondgebied. ter meuten het winkelen waard pasklare vltrago met 3 jaar garantie breedtes 2—3—4—5—6 meter hoogtes 120 tot 240 cm ippa iedc met warme flanel voering Laat bijtijds Uw schaatsen slij pen in oi» service centrum'te genover de keldeniitgaog Dinsdag- errwomsekgamtd tot 9 uur open. 1 Di ROTTERDAMMER PAGINA 3 IJNMONDS GANZEBORDSPEL I !>Ro "Sfetes. - SBarat 4 - ten" -J .g"» - tan - sj T- C-i£ iJSif RJiwM.Bï.jj. Dat behaaglijk warm en modi eus zijn, beslist samen kunnen gaan-.. ziet li wel aan deze prachtige bontmuts. Chique bontmuts van imitatie nerts, in een perfekt afgewerkt model. U kunt -kiezen uit de kleuren beige, wit, donkerbruin, grijs en zwart..,, voor nog géén negen gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeentelijke bijdrage in de kosten van Rijnmond heeft in 1968 per inwoner f\2.3 be dragen. Aangezien de gemeenten voor lopig 1.73 hadden betaald kon vijftig cent per inwoner worden geresti tueerd. HAS! tW ItSKCt D Morgenvroeg om S uur begint op de parterre de verkoop van deze imitatie nerts bontmutsen, in de kieurerrwit, grijs, donker bruin, beigeen zwart 8. De VTL vindt dat het spel iets kan ja om in familiekring te Spelen ~,,op p'de dagen dat u vanwege de stank linnen moet blijven. TJ heeft dan de illusie een beetje inspraak te hebben". Hoe dit ook zjj» in ieder geval kan een spel er altijd bij, zeker in deze donkere periode van het jaar met veel vrije dagen. De volgende tekst hoort er bij: Het spel wordt gespeeld door 2-6 inwoners van het Rijnmondgebied. Een primeurzonder naald, draad en schaar heeft U binnen de kortst mogelijke tijd paskla re vitrage Hoe dat kan7 alléén met de vitrage die wij nu verkopen..», en wilt U met Uw eigen ogen 2ien hoe dat gaat, komt U dan dinsdag of woensdag eens op onze 1e etage*" kijken naar de demonstratie. Deze vitrage gordijnen in dn/er- se uitvoeringen w.o. architekten tule, fantasie marquisette en luxe broderie, zijn gemaakt van origineel trevira, waarop wij 3 jaar garantie geven. Om U een idee te geven van de prijzen: in de maat 150 x 200 cm betaalt U voor deze vitrage (ieder gordijn is apert verpakt), kompleet met gebruiksaanwij zing en Wetofix patentklerk Sj&S*. Morgenvroeg om 9 uur begirtt op de Ie etage de verkoop van deze trevira vitrage gordijnen, die U in een oogwenk zonder naald en draad pasklaar maakt. U kunt kiezen uit diverse uit voeringen w.o. marquisette, broderie en architekten tule. Hoogtes 120 tot 240 cm, breed tes 2 t/m 6 metet Dinsdag en woensdag wordt er op de Ie etage een demonstra tie gehouden. Dinsdag- en woensdagavond tot 9 uur open. Eerst wordt als spelleider een „staf functionaris voor de milieuhygiëne" gekozen. Deze houdt de pot en reikt aan elke deelnemer 15 fiches uit. Ook krijgt elke deelnemer een opsporings ambtenaar ais mascotte. Het spel wordt met twee dobbelstenen gespeeld en degene die de hoogste ogen gooit mag beginnen. Men verplaatst zijn mascotte net zoveel hokjes als, men. ogen gooit Komt men ierechtiop een hokje waar reeds een andere speler staat, dan moet men weer naar „zaju opde plaats terug. 'r Om de pot te winnen moet men .met de laatste worp het goede aantal ogen hebben gegooid om 63 te bereiken. Gooit men teveel ogen, dan moet het teveel vanaf 63 worden teruggeteld; komt men daarbij op een telefoon, dan moet opnieuw worden gegooid en dit aantal ogen worden teruggeteld. Voorschriften voor de „bijzondere hokjes" (voor bepaalde hokjes gelden bijzondere voorschriften). Telefoons (nos. 5, 9, 14, 18, 22, 27, 37, 41, 46, 50, 59). U heeft last van stank en belt de Centrale Meldkamer, De ambtenaar staat u vriendelijk te woord en belooft u de klacht door te geven aan de afdeling Hinderwet van de gemeente Rotterdam. U hoort of ziet verder nooit meer iets van uw melding. Als aanmoediging om toch te blijven bellen mag u nog eens gooien. 4. Berenplaat Uw eerste kennis making met Rijnmond verloopt slecht. U drinkt een glaasje Rotterdams wa ter. Brrr! Doorgaan naar 19 om van duinwater te genieten. 6. Pernis Ochtendgymnastiek voor het open raam heeft u de das omge daan. Dat kost u een doktersvisite, 2 fiches aan de pot. 7. Hoogvliet Explosiegevaar! Snel doorgaan naar 10 8. Spijkennïsserbrug zet uw motor af bp het wachten voor de brug en voorkomt zo luchtvervuiling. Als beloning 1 fiche uit de pot. 11. De Bernissc U moet nog jaren wachten voordat u bier recreatie kunt zoeken, doorgaan naar 20. 15. Brielle Dat is geheel onver wacht. U wordt als Spaanse gastarbei der hartelijk welkom geheten. U krijgt 2 fiches uit de pot 20. Oostvoorne Hier kunt u (nog) frisse lucht inademen. Dat doet u door 1 beurt over te slaan. 23, 24 en 25. Maasvlakte Te huur! U betaalt twee fiches aan de pot om schone industneen aan te kunnen trekken. 31. Rozenburg U bevindt zich in de gasput en moet wachten tot een andere speler u verlost 32. Maassluis U wilt ondragelijke geluidshinder melden aan de Meldka mer, maar de ambtenaar kan u helaas met verstaan Doorgaan naar de vol gende telefoonpost om uw beurt weer af te wachten 35. Rijnpoorthaven U bent als ge woonlijk reeds met graven begonnen voordat Den Haag u toestemming ver leende, U valt in uw eigen kuil, wach ten totdat u dubbel gooit. 36, Staelduyn U heeft het plan opgevat een golfbaan aan te leggen in het bos. Dat komt u duur te staan, 3 fiches boete aan de pot en terug naar 23, daar is immers nog ruimte genoeg. 38, Hoek van Holland U heeft in de krant gelezen dat het met de ver vuiling van de Noordzee best mee valt. U heeft een bad genomen en moet 6 nu grondig gaan reinigen van teerresten en andere smurrie. Hiertoe 1 beurt overslaan. 42. Westland Twee fiches steun voor sla die best groeide, maar door chemische dampen verschroeide. 45. Vlietlanden Een van die laat ste stukjes om 1111 4* Wazen, als de wind tenminste uit de goede hoek blaast! 1 beurt overslaan. 47, Vlaardlngen U vecht al" jaren tegen de stank. Deskundigen verzeke ren u dat er geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid en tonen drt met tien rapporten vol meetcijfers. U neemt de proef op de som door deze rapporten m de kachel te stoppen. Zij blijken een prachtige „smog" te vor men, de adem wordt de mensen be nomen, de tranen lopen iedereen de ogen uit. De huisbrand is dus toch de schuldige, vlug terug naar 20 om op verhaal te komen. 48, Maasboulevard Juist als ii de fabrieken aan de „overkant" staat te bewonderen gaat er een veiligheids klep van een tank met gif open. TJ bent op slag dood, terug naar l|om opnieuw te beginnen. (OpmerkingrDe directie van de fabriek komt helemaal uit Wassenaar op uw begrafenis. Daar „de juiste^instantie niet direct was ge- v/a ar schu wdjïij n er te laat-metingen verricht,''zodat het niet zeker is of de hoeveelheid gif wel dodelijk was: U moet daarom ook nog uw eigen begra fenis betalen, 2 fiches aan de pot.) 49, Schiedam U heeft de Centrale Meldkamer bereikt, wat u telefonisch nog nooit was gelukt. U blijkt de 100.000ste klager te zijn en knjgt uit dankbaarheid van PTT een gouden telefoontje (1 fiche uit de pot). U wordt met een rapportje in het riet gestuurd, terug naar 45. JOIJGAAND een afdr-uk van het groot Rynmonds Ganzenbord dat de Vereniging tegen Lucht verontreiniging m en om het Wa terweggebied heeft uitgevonden. Wte zo'n spel wil hebben kan dat vragen op het adres der vereni ging, CoornhertstraatvS, Viaar- dmgen, tel (010)345783. Men zou het dan zelf, om er meer ple zier van te hebben op een stuk karton moeten plakken, ook de mascottes, die bovenaan zijn af beeld en in elkaar kvnnen wor den gezet, zoals aangegeven. Kin deren. zouden wellicht het spel kunnen kleuren. Gezien het on derwerp is dit ook nog van grote opvoedkundige waarde, sugge reert de vereniging. LONDEN Als uitbreiding van de bestaande passagemogelijkheden naar Zuid-Afmka, is P O m staat met ingang van 15 januari 1971 ook emi granten voor Zuid-Afmka te boeken. Voor deze categorie passagiers heeft P O een ruime accommodatie be schikbaar. De ORCADES zal de eerste Neder landse emigranten naar Zuid-Afnka kunnen vervoeren. (Het "schip vertrekt op 15 januari 1971 vanuit Rotterdam via Lissabon (18/1) en Dakar (21/1) naar Kaapstad (29/1) en Durban (31/1). Overige P O afvaarten naar Zuid-Afnka m 1971: de IBERIA, die op 24 februari a.s. vanuit Rotterdam vertrekt, de ORIANA vanuit Sout hampton op 15 apml, de ORONSAY, de ORCADES en de ORSOVA vanuit Rotterdam, respectievelijk vertrek kend op 1 mei, 18 september en 5 november 1971 Afhankelijk van het vaarschema van de verschillende schepen zijn de tusseiïaavens op de reizen naar Zuid- Afnka: Lissabon, Las Palmas, Tene- nfe en Dakar. Voor aspirant-emi granten is bovenstaande van belang, mede gezien het fat dat de geregelde passagiersdienst tussen Nederland en Zuid-Afrika van de „Holland-Afrika Lijn" zal worden beëindigd. De laat ste afvaart is met de RANDFNTEIN op 23 juli 1971 54. Zestienhoven Getergd door voortdurend vliegtuiggeronk besluit u te verhuizen en u biedt uw huis te koop aan. Het blijkt fors in waarde te zijn gedaald. U moet er op.toeleggen. 3 fiches aan de pot 55. Schiebroek In zo'n kadaver- geur kunnen wij u niet laten vertoe ven, terug naar 39. 58. Rotterdam Voor de havenuit- breidmg moet alles wijken. Om u daarvan te overtuigen krij'gt u namens het gemeentebestuur een gratis rit naar Geuropoort aangeboden. Terug naar 28. 63. U heeft altijd trouw gemeld, maar voordat er iets wordt geregeld zal het nog wel even duren. U mag nu Rijnmond verlaten, de pot is voor u om de verhuiskosten naar een bos rijke streek te betalen. ROTTERDAM Vanmorgen, maandag, hep 'het 31.000e schip van dit jaar de haven binnen. Het was het Blitse Ixion (9724 brt), die uit Liverpool kwam met stukgoed en in de Waalhaven meerde bij pier X bij Corns. Swarttouw. Vorig jaar kwam het Griekse schip Ird op 18 december els 31,OOOe bin nen- ROTTERDAM Bij werf Le Comte Holland m Vianen zal woensdag 23 december het laatste van de voor de dienst van het loods wezen m aanbouw zijnde loodsaf- haalvaartuig, de Zeezwaluw, te water worden gelaten. Deze tewaterlating zal worden verricht door mevrouw J. W. M. Heyse-van Schaagen, echtge note van de commissaris van het Loodswezen te Vlissingen. Deze loodsafhaalvaartuigen de Alk, Albatros, Jan van Gent, Aal scholver, Zeemeeuw en Zeezwaluw geheten es zijn geheel uit gewapend (door glas versterkt) polyester ver vaardigd. De schepen zijn ontworpen door de Koninklijke marine. De leng te van de vaartuigen bedraagt 23,30 meter de breedte 5,35 meter. De wa terverplaatsing is 31 ton. De voortstu wing geschiedt door middel van twee dieselmotoren met een vermogen van 400 APK elk, die een snelheid leveren van circa 15 mijl per uur. De Zeezwaluw zal na gereedheid worden gebruikt om de loodsboten voor Hoek van Holland te voorzien van loodsen, dan wel loodsen vanaf deze loodsboten weer naar de vaste wal te brengen. De loodsafhaalvaar tuigen kunnen echter, indien dat no dig mocht zijn, ook worden ingezet om zeeschepen direct te beloodsen. In Hoek van Holland zijn alle andere loodsafhaalvaartuigen van de serie in gebruik. Door toevoeging van dit soort schepen wordt de transportca paciteit van loodsen van en naar de loodsboten aanzienlijk verhoogd. ROTTERDAM Ter bespreking van het rapport Groei en Weerbaar heid, dat onlangs is gepubliceerd door de Dr. Wiardi Beekman Stichting, is zaterdag een conferentie gehouden in het gebouw van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool. Mr. J. KLaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, voelde veel voor een ministerie van mïlieu- beheerslng (een van de punten uit het rapport) en pleitte voor een nationale federatie van alle instellingen, actieg- roepen en organisaties op het gebied van de leefbaarheid. Ook vond hij supranationale organisaties noodzake lijk. Ir. J. A. Btukers, vice-voor/.itter van het bureau milieuhygiëne van de Raad vanNederlandse Werkgevers- bonden, meende dat het moeilijk is scherp geformuleerde eisen voor mi lieubeheer vast te stellen. Hij schatte dat daarvoor in de eerstvolgende vijf jaar jaarlijks een miljard gulden zal moeten worden uitgegeven. Als rapporteur van de commissie die het rapport heeft samengesteld trad. op mr. H. Versloot, die drie be- leidsmogelijkheden noemde: een mi nisterie van ruimtelijke ordening en milieubeheer waaraan de com missie de voorkeur geeft een mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne of een minister zonder portefeuille met de status van vice- premier, belast met coördinatie. In dediscussie onder leiding van 'detailpunten naar voren en werden een aantal zaken genoemd, waaraan het rapport weinig of geen aandacht heeft besteed. Een probleem, dat volgens mr. Ver sloot het kernpunt van het rapport raakt, is de vraag of het in de econo mische en maatschappelijke orde van nu nog wel mogelijk is de problemen van de milieuhygiëne op te lossen Volgens mr. Versloot dienen oplos singen op korte termijn zeker binnen de bestaande orde te worden gevon den; het fundamentele probleem blijft dan echter bestaan Hij kon zich geen economisch systeem voor stellen, waarin niet een groot aantal persoonlijke beslissingen blijft be staan. Hij was wel van mening dat een wezenlijk andere verhouding tus sen de collectieve en dt persoonlijke beslissingen noodzakelijk is. (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM In de aula van de HTS werd zaterdag een kindermode show geboden, georganiseerd door leerlingen van de afdeling modeont- tverpen van de Academie van Beel dende KunstenOp de show vserd originele kleding getoond voor kin deren van twee tot acht jaar. Alle modellen waren door de leerlingen van de mode-afdeling ontworpen en vervaardigd. Het was de eerste keer dat de mo- de-afdelmg een kindermodeshow or ganiseerde. De show een initiatief van mevrouw F. J. Hengeoeld, docen te vorm en kleur aan de academie had een dermate succes dat alle kleertjes, die voor lage prijzen te koop warenonmiddellijk na de show door enthousiaste moders werden ge kocht. Eer waren miniatuur jumpsuits, midi- en maxi-jurkjes, kuitbroekjes; kortom veel van wat momenteel be palend in, het modebeeld ts, -was in het klein aanwezig. Bijzonder grappig waren twee zwart fluwelen pakjes met kuitbroen, waaronder rood-wit gestreepte truitjes met dito slobkou sen toerden gedragen. Een ander mooi modelletje was een zijden maxi- jwrkje m donkerblauw, rood en wit waarbij een knan gemaakt suède vestje paste met bijbehorende cein tuur en petje. Aan de show werkten een groot aantal kinderen mee, die dapper over het plankier trippelden. Veel van de kinderen waren bemachtigd m de crèche Koko in de Saftlevenstraat. De overigen waren kleintjes van me dewerkenden aan de show. De leiding van het geheel was in handen van de heer H. Hoogesteger, afdehngsdocent van de modeafdeling aan de acade mie. De heer Hoogesteger vertelde dat de voorbereiding van de show, waar aan behalve alle modeklassende af deling Publiciteit en Binnenhuisar chitectuur, hadden meegewerkt, niet veel tijd had gekost „In zes weken was alles klaaf'. Het waren met alleen popperige kleertjes dte op de show werden ge toond. Sommigen van de kleine man nequins trokken enorme rijdende fantasiebeesten met zich voort, ver vaardigd van kippegaas, waarover fel gekleurd papier was geplakt Het vervoer van de, kolossale dieren had nogal wat hilariteit gewekt. De bees ten, die door de basisklas van de aca demie waren gemaakt in een depen dance van de school in Rotterdam- Zuid, moesten vrijdag over straat naar de plaats van bestemming wor den gebracht. Om het verkeer niet te hinderen werd de stoet begeleid door een agent. De fantasiebeesten zullen nog een keer een tocht door de stad moeten maken. Op 15 januari worden zij geëxposeerd in het nieuwe Lijnbaan centrum. Ook een deel van de ge showde kleding zal op de expositie te zien zijn. de beleidsnota van drs. itteerdi L. .e van perso-', Aldus t'an Leeuwen, gecommi' Rijnmond voor de financiën, neelszaken en onderwijs. Op het gebied van het onderwijs heeft Rijnmond geen bevoegdheden. Uit de bekende rede van staatssecrer taris Van Veen meent het dagelijks bestuur echter te kunnen afleiden dat die mettertijd zullen komen. Met het oog daarop wil de heer Van Leeuwen beginnen met een in ventarisatie van de onderwijsvoorzie ningen in het gebied. Hij hoopt de Rijnmondraad tegen het einde van» het begrotingsjaar daarover een nota te kunnen voorleggen. Daann zullen ook beleidsuitgangspunten worden opgenomen. Gedacht wordt ook aan een peda- gogisch-didactische hegeleiding door een, gewestelijke schooladviesdienst van het onderwijs in de scholen voor basisonderwijs. De gemeenten (buiten Rotterdam) en andere instituties zou den daartoe moeten worden gebun deld, bijvoorbeeld in een stichting., Een discussienota over dit onder werp is voorbereid. Bezien zal nog worden in hoeverre het kleuteronder wijs, het voortgezet onderwijs en het buitengewoon onderwijs bij de activi teiten van deze dienst kunnen wor den betrokken. In het komende jaar zal een onder zoek worden ingesteld naar de moge lijkheden van en de behoeften aan schoolrecreatie in het Rijnmondge bied. Een onderzoek wordt eveneens ingesteld naar de wenselijkheid en de mogelijkheid om in dit gebied te ko men tot een opleiding op middelbaar niveau van zogeheten inrichtingsop voeders. UTRECHT v Een zeer innige omhelzing is een 23-jarige Rot terdammer zondagavond bijna noodlottig geworden. Hij vertrok voor -vier maanden naar Zwitser land en hij was op het stafion Rotterdam cs zo intens bezig af scheid van. zijn. verloofde te ne men, dat ihij niet merkte, dat de intercity-trein naar Utrecht ver trok. De automatische deuren waren al gesloten toen hij op de trein sprong en hangende aan de bui tenkant Verdween hij 1 richting Utrecht Gelukkig wad Wj opge merkt door een NS-er lop een wachtpost ivoor station Rotter dam-noord, die het eerstvolgende sein op onveilig zette, zodat de trein moest stoppen. Als dat niet was gebeurd, had hij tot Utrecht aan de deur moe ten 'hangen, want de Intercity stopt niet an Gouda en Woerden. De .Rotterdammer hoefde de Iet wat buitenissige aranier van rei zen nu „maar" acht minuten vol te houden. Hij was nog op tijd in Utrecht om over te stappen op de Hoiland-itaïië express. De inter city kreeg, evenais enkele treinen uit tegenovergestelde richting, een paar minuten vertraging. Eigenlijk onmisbaar voor vander winter,,..', deze heerlijk warme herenhandschoenen, die van bij zonder sterk en zeer soepel nap pa zijn gemaakt. Nappalederen haren handschoe nen, geheel geprint en fraai af gewerkt met sierstiksels'koopt U in 2 fijne kleuren per paar voor nog géén tientje. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze luxe tappa herenhand. «boenen, geheel geprint, met siarstiksels, keuze uitda kleuren bruin en grijs en de matèn 8)4 t/m ÏO, per paar voor 9.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1