PITTIG bouwsel met open karakter Geldboete voor Van Nelle om Kenmerk Paula F. in hoger beroep Mogelijkheden in complex van drie kerken zijn groot Noordel. Delta: weinig ruimte voor industrie Prachtige VOrmindo van Francesco Cavalli Speciale diensten RET tijdens feestdagen r C0UZY Gigant klaar voor overdracht ff» Piëlfi Beleidsnota drs. v. dDrift Nederlandse Operastichting ~l DE NIEUWSTE ELEKTR. APPARATEN eovanferiand J Justitie streng tegen illegale wapenbezitters s# Andere naam voor Bank Handel/ Scheepvaart de rotterdammer PAGINA 3 SER jp7 ROTTERDAM Het eerste definitieve kerkgebouw dat Om moord vanavond in gebruik gaat nemen is tegelijkertijd een no vum, tenminste voor Rotterdam. Hier staat aan de Hesseplaats een kerkgebouw van de Stick- ting Kerken Ommoord dat de naam „Open Hof' heeft gekre gen. Aanduiding voor het open karakter van dit pittige bouwsel dat gelukkig de eenvormigheid van de torenflats doorbreekt door een bijna barok aandoende veelheid van hoeken en combi naties van ruimten. Mogelijkheden V eelzijdigheid Vitgiftebeleid Het weer lts linropa ROTTERDAM De RET zal met de Kerstdagen en de jaar wisseling traditiegetrouw weer speciale diensten rijden. Op donderdag 24 september 1970 zal de middagdienst in het tram- en busbedrijf van de RET een uur vroeger beginnen dan op andere "werkdagen. De middagspits- dienst van de metro begint on geveer 70 minuten vroeger dan gewoonlijk. voor uw aankoop: afgeregeld, fabriéksfouicnuitgesloten. 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven 'van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuivevibrograph. Bij voorkeur laten ivij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uio aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in, slaat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 - Rotterdam Tel. 010-133164/128293 Maandelijks op zitting DINSDAG 22 IDECSMBER 1970 Open hof" kerkcentrum novum voor Rotterdam 'v'aluw. i e dui- 'alinv" n ge- show, rezon- 1 oude twee- as dei >mngj ieders j werd iositie (rijk- aads- rac^it istel- i (Vane en onzer verslaggeefsters) .«BOTTERDAM De N.V. Van Nei- \u is maandag door de economische politierechter mr. H. Oort veroordeeld jot een geldboete van 500, omdat op ^jviesgoed dat zij tegen inlevering punten verstrekte, het reclame- itéBmerk niet genoeg in het oog zou .Vallen. Dit is een vereiste volgens de isêtop het cadeaustelsel. j)e officier van justitie mr. P. A. H. :tós had een geldboete van 1.500 te gen Van Nelle gevorderd. Mr. Bos zei et bij zijs eis rekening mee te houden dat de firma Van Nelle niet tot de agressieve reclamanten behoort en dat de wet op het cadeaustelsel op <fe helling staat. „Ik zal blij zijn als er een nieuwe wet komt met ruimere jaarges", zo zei de officier. De bedrijfsjurist van de firma Van Nelle, mr. W. van Dop, had ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Mr. Van Dop was van mening dat de om streden goederen aan alle eisen vol deden. „De kop en schotels zijn al sinds mei 1966 in omloop en zijn al aan meer dan een half miljoen men sen verstrekt. In deze 4'/s jaar heeft ons nooit één klacht van de econo mische controledienst bereikt", aldus de jurist. v/v 'Wï> Ww-j De kerkzaal in het nieuwe ker kelijk centrum van Ommoord. 1 ROTTERDAM De 19-jarige leer ling-verpleegster Paula F., die vorige week wegens dood door schuld door de Rotterdamse rechtbank werd ver oordeeld tot een week voorwaarde lijke hechtenis met, een proeftijd van «en jaar, gaat in hoger beroep. Zij moest terecht staar* omdat zij dit jaar in het St. Franciscus Gast huis een operatiepatiënt een ver keerde bloedtransfusie had toege- uëefid. Aan de gevolgen van deze |transfusie zou de patiënt zijn overle den. Paula F., heeft de enige Neder landse medicus-jurist, mr. dr. W. Schuurmam Stekhoven uit Knegsel verzocht als haar raadsman op te tre den. Deze heeft de uitnodiging aan vaard. „Er is in dit geval een reeks van fouten gemaakt en dat is de ve tten waarom ik hier inspring," aldus mr. dr. Schuurmans Stekhoven. Ook de officier van justitie, mr. J. D de Jcmg, zal in hoger beroep gaan. Dit zou echter een zuivere juridische formaliteit zijn zijn 1 BOTTERDAM De naam van de Bank voor handel en Scheepvaart, die onlangs naar bank-activltelten heeft overgedragen aan de Ned. Credtetbank, zal m.i.v. I ja nuari 1971 worden gewijzigd In thyssen- Bornemlsza group. Als zodanig zal zij als houdster-maatschappij voor de groeps maatschappijen blijven fungeren, zo Is be kend gemaakt. De groepsmaatschappijen zijn In vier divisies ondergebracht, t w scheepsbouw (hamburg), scheepvaart (Em- oen). handel en transport (Rotterdam) en Duitse industrieën (Dlisseldorh. De raad van de commissarissen en de raad van het bestuur zijn opnieuw samen gesteld teneinde het multinationale karak ter van de groep tot uitdrukking e bren gen. De raad van commissarissen zal be staan uit de heren J. Meynen (voorzitter), H. H. Thyssen-bornemisza (vice-voorzltter, tevens gedelegeerd commissaris), P. A. Blalsse, r. L. Genillard, H. D. Koester, H. van Meer, a. J. f. a'Rellly er. H. F. Schaer, De raad van bestuur zal bestaan uit de heren g. B. Hulskamp (vice-voorzltter, flnanciëel directeur). K. Frltzen (div. scheepvaart). H. M. Huchzermeler (div. scheepsbouw), r. prins (div. handel en transport) en H. H. Thyssen-Bornemlsza. ule in zijn hoedanigheid als gedelegeerd commissaris de zittingen van de raad van bestuur zal presideren. (Van een onzer verslaggevers) Architect F. Zandstra van het ar chitectenbureau Zanstra, Gmelig Meyling en de Clerq Zubli te Amster dam heeft dit bouwwerk kunnen'ont- werpen volgens de gezamenlijke op dracht van hervormden, gereformeer den en katholieken. De drie kerken hebben samen een stichting gevormd waarin zij elk voor een derde van de kosten geraamd op 1,2 miljoen participeren. Aan vankelijke plannen voor een her vormd centrum zijn vervangen door nieuwe, wat de bouw wel vertraagde, maar die tenslotte toch voor ieder der deelnemende kerken goed resultaat opleverde. De eerste paai werd op 28 februari geslagen, zodat de bouw veel sneller is verlopen dan men venvacht had. Deze werd verricht door de firma Gebr. Kwaaitaal. Het resultaat van deze gezamen lijke bouw is een centrum geworden met vele mogelijkheden. Centraal is de grote ruimte die duidelijk ais li turgisch centrum is 'bedoeld; er is een verhevenheid waarop de liturgische attributen kunnen worden neergezet alles mobiel e nwaarop het or gel van de Alkmaarse firma Pels en Vermeulen is gebouwd dat met het orgelfront een kerkelijk acent geeft. Dit is ook het geval met het lange raam van gekleurd glas, vervaardigd door de architect zelf, volgens een speciale constructie. Hierbij werden verschillende lagen gewapend en ge kleurd glas volgens ongelijke dikten met elkaar versmolten. Zo is een heel bijzondere structuur ontstaan waarbij enkele vage aanduidingen van vogels en golven in lange horizontalen val len waar te nemen. De zijwanden in zogenaamde grijze B2-b!okken en de vloer met gewassen grondelementen vinden een frisse te genhanger in een plafond van houten strips die een rode kleur hebben gek regen. Een materiaalaanwending die plezieriger is om te zien dan om bij te luisteren: de klank van het orgel verloopt tussen het latwerk waardoor het geluid van 'het 17 stemmen tel lende orgel niet tot zijn recht zal kunnen komen. Hiertoe dragen ook de #achte zijwanden bij. Maar dat is nu eenmaal een euvel van veel mo derne kerkgebouwen. De stoelen, bekleed met groenachti ge kunststof zijn in een boog om het liturgisch centrum geplaatst. Boven dit centrum verheft het dak zich in een piramidaal uitsteeksel waardoor daglicht naar binnen valt. ROTTERDAM Naar aanleiding van vele klachten over verontreini ging van het Zuiderpark door loslo pende honden, in het bijzonder van die plaatsen die in de zomermaanden als lig- en speelweide worden ge bruikt, heeft de wijkraad van Char- lois bij B en W aangedrongen op het instellen van een verbod. B en W stellen de raad voor de algemene politieverordening te wijzi gen zod'at voor het Zuiderpark een zelfde verbod zal gelden als voor het Kralingsebos. Het zal dan verboden zijn honden te laten loslopen van 1 maart tot 1 oktober. Politie en plantsoenendienst zijn het eens met deze maatregel omdat zii vinden dat de klachten gegrond zijn. ROTTERDAM Na zijn nota Rijn mond in de Delta te hebben uitge bracht, heeft drs. H. P. M. van der Drift, gecommitteerde van Rijnmond voor economische aangelegenheden, in zijn beleidsnota weinig nieuws meer te zeggen. Hij verhaalt in dit stuk nog eens dat er in de noordelijke Delta slechts beperkte uitbreidings mogelijkheden voor zeehavenindustrieën bestaan. Alleen voor de overslag van vooral ruwe olie en ertsen zal in de toe komst meer haventerrein beschikbaar moeten komen. In de behoefte aan haventerrein voor het containerver voer kan worden voorzien door de aanleg van de Rijnpoorthaven. Het acquisitiebeleid zal gericht moeten zijn op het scheppen van werkgele genheid in de dienstverlenende sec tor. Wat de overheidsinvesteringen in het Rijnmondgebied betreft: prioriteit moet worden gegeven aan die inves teringen die het woon- en leefmilieu verbeteren. Deze prioriteit wordt ho ger, aldus de heer Van der Drift, naarmate de materiële welvaart van het individu stijgt. De heer Van der Drift is voorne mens ir. de herfst van het volgende De pluriformiteit in het gebruik wordt mogelijk doordat een deel van de grote centrale ruimte met een schuifwand kan worden afgescheiden. Dan ontstaat er een zaaltje met een klein toneeltje. Bovendien is er een gang waar langs zich twee grote en twee kleine re zalen bevinden met nog een pre dikantenkamer terwijl er een uitge breide garderobe en voldoende sani taire gelegenheden zijn naast een kleine pantry. In het exterieur heeft de architect, behalve voor een grillige plattegrond, ook voor een bijna plastisch behan delde compositie van een koepelvorm en een piramidevorm gezorgd, beide bedekt met koperen platen. Het geheel maakt duidelijk dat. Ommoord er letterlijk een Open Hof bij heeft gekregen, op een ideële ba sis gebouwd. Een vrucht ook van de hier snel groeiende interkerkelijke samenwerking. ROTTERDAM Het aantal opera liefhebbers in onze stad, dat tot nog- toe de naam Francesco Cavalli kende, zal wel op de vingers van één hand te tellen zijn geweest. Tot nogtoe, want sinds maandagavond is deze naam het begrip ge word er van ver fijnde muzekdramatische kunst, waarin overtuigend te horen was, dat een componist niet naaf bombastische middelen hoeft te grijpen om tragiek intens uit te bceMen. Hoe simpel was in Cavalli's opera L'Ormindo de orkestratie, die het dramatische 'hoogtepunt, het drinken van de gifbeker door de twee gelie ven, onderstreepte- De muziek 'was bijna steeds van een serene pracht en werd door het Radio Kamerorkest, met twee cembali, orgel, harp, theor- be (basluit), twee luiten en gitaar versterkt, subliem gespeeld. Wat er op -het toneel gebeurde, deed voor dat in de orkestbak niet onder. Er klonk zangkunst van de'. hoogste orde met, alle versieringen en staecati, die in het begin van de 17de eeuw mode waren, en niemand van de vele solisten deed voor een ander onder, ook niet in boeiend spel. Zo hoeft er in de rij van namen geen enkele' voorkeur te schuilen: de Engelse sopraan Anne Howels als ko ningin Erisbe, de Zwitser Eric Tap- pey als Ormindo, de Fransman Mi chel Sénêgal in de travesti-rol van Erice, en dan een hele rij van eigen bodem; Ans Philippo, Hanneke van Bork, Emmy Gregor, Cora Canne Meijer, Peter van der Bilt, Pieter van den Berg en Marco Bakker. Charles Hamilton had alle eer van zijn voorbereidende iwerk aan deze opvoering, Günther Rennert zorgde voor een vlot verloop op het toneel en de decors en de kostuums van Erich Kondrak waren bewonderendwaar- dig. Grote lof heeft ook dirigent Ken neth Montgomery verdiend, die deze prachtige zang .en muziek in volle schoonheid 'heeft laten klinken, en niet te vergeten Raymond Leppard, die uit het weinige, dat van deze ope- rd-partituur bekend is, al 'deze pracht weer heeft laten opbloeien. Het was geen'wonder, dat de ovatie «na .het slot maar niet scheen op te houden. Jammer, dat Rotterdam weer misdeeld werd met maar één opvoe ring! - 11 G. M. Dersjant jaar een nota aan de Rijnmondraad voor te leggen over de economische ontwikkeling die in het tijdvak 1970-1980 kan worden verwacht. Deze nota zal het kader kunnen vormen waarbinnen een gedetailleerder ont wikkelingsprogramma voor deze pe riode kan worden opgesteld. In de beleidsnota wordt verder on der meer geconstateerd dat aan de samenwerking tussen Rijnmond en de gemeenten, in het bijzonder Rotter dam, zeer hoge eisen gesteld moeten worden. Als Rijnmond verantwoorde lijk is voor een harmonieuze ontwik keling van dit gebied zal hij moeten beschikken over de instrumenten om deze ontwikkeling mogelijk t«* maken. Geklaagd wordt dat het openbaar lichaam in dit opzicht onthand Is. In beginsel is aan Rijnmond niet de mo gelijkheid gegeven zelf een uitgestip peld economisch beleid te verwezen lijken. De samenwerking tussen Rijnmond en de gemeenten zou naar de mening van de heer Van der Drift gestalte kunnen krijgen in de werkgroep ES- SOR (Economisch, sociologisch en sta tistisch onderzoek Rijnmond). Een nota is in voorbereiding voor de Commissie droge industrieterrei nen. Daarin zal een uitwerking wor den gegeven van de uitgiftepolitiek die op dit gebied wordt voorgestaan. Meegedeeld wordt dat Rijnmond de gemeente Krimpen a.d. IJssel reeds heeft geadviseerd over de bestem ming van de Stormpolder tot droog industrieterrein. Rijnmond zal ook worden betrok ken bij de aanleg en de uitgifte van het industrieterrein Donkersloot in de gemeente Ridderkerk. Gepleit wordt voor het bewerkstel ligen van zoveel mogelijk eenheid in het zeehavenbeleid in de Delta. Met teleurstelling wordt gememoreerd dat afzonderlijke provinciale raden voor de arbeidsmarkt zijn ingesteld in Zuid-Holland, Zeeland en Noordbra bant. De heer Van der Drift had lie ver één regionale raad voor Zuid west-Nederland gehad. Hij verwacht dat de provinciale raad van Zuid-Holland in het aan staande voorjaar zijn activiteiten zal beginnen en dat Rijnmond er een vertegenwoordiger in zal krijgen. weer max. t. min. t, nrsl. gist. gist. Amsterdam licht bew. Brussel geh. bew. 5 Frankfort sneeuw 5 Genève licht bew. 2 Innsbruck sneeuw -1 Kopenhagen onbevv. - 4 Locarno onbew. 3 Londen zwaar bew. 6 Luxemburg sneeuw 5 Madrid onbew. 9 Majorca licht bew. 15 München snneuw 1 Nice licht bew. 12- Parijs onbew. 6 Rome licht .v 12 Zilrich sneeuwbui 0 1 -1 -2 O -S -l ~6 -2 -2 -5 1 -4 3 -1 -4 2 0 0.6 0 7 O O O l 0 0 1 O O 2 Diensten op 25 en 26 december 1970 en op 1 januari 1971 voor tram, bus en metro als op zondag. Op donder dag 31 december zal de middagspits- Deel van het interieur van het kerkelijk centrum Open Hof in Ommoord, aan de Hesseplaats, vlak bij het nieuwe winkelcen trum „Groot Ommoord". IS- i >p ie ld 3f DIE HET LEVEN VERAANGENAMEN, VINDT U ALTIJD BIJ 1© MSDDELLANDSTR72 TEL. 010-235327 ROTTERDAM De politierechter in Rotterdam heeft maandag vijftien zaken behandeld tegen overtreders van de vuurwapenwet. De officier van justitie, mr. F. L. Hage, zei tij dens de zitting da( van de kant van de justitie met hand cn tand een halt moet worden toegeroepen aan ille gaal vuurwapenbezit. Mr. Hage maakte tijdens de zitting bekend, dat het gebruik van vuurwa pens bij delicten de laatste vijf jaar is verviervoudigd. In 1964 was het aantal vuurwapens dat bij delicten werd gehanteerd 55. In 1968 waren het er 194 en in 1969 bedroeg het aantal vuurwapens dat bij misdrijven werd gebruikt 224. In 1969 werd 43 maal een vuurwapen gebruikt bij overvallen. De officier van justitie zei verder, dat de politierechter in Rotterdam maandelijks een zitting zal houden waarop personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan illegaal wapen bezit, terecht moeten staan. De straffen op de zitting varieerden van een geldboete van honderd gul den tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Alle wapens van de verdachten werden door de politie rechter, mr. A. R. Jolles, verbeurd verklaard. t- ..rwHtyttiiiSiJ;i ROTTERDAM In Verolme's reuzendok, het Prins Willem-Alexanderdok dat geschikt is voor schepen tot 500.000 ton, ligt de 348 meter lange supertanker Esso Europoort gereed voor de overdracht, die donderdag geschiedt. Het langste schip ter wereld heeft een draagvermogen van 255.GOO ton en een diepgang van 20 meter dienst in het tram- en busbedrijf een- uur vroeger beginnen dan op andere werkdagen. De middagspitsdienst van de metro begint ongeveer 70 minuten vroeger dan gewoonlijk. 6.11.4 Seri pvea rott n2736 Op oudejaarsavond wordt door metro, tram. en bus een beperkte dienst gereden. Metro: Na 21.00 uur een 12-minuten.dienst. De metrostations Stadhuis en Leuvehaven zijn na 21.00 uur gesloten, in deze stations kan dus niet worden in- en uitgestapt! De laatste metrotrein naar het Centraal Sa- tions vertrekt om 2.2a uur van Slirtge. De laatste metrotrein naar Slin-ge vertrekt om 2.24 uur van het centraal Station. Tram: De -tramlijnen 1, 3, 8 en 9 rijden een M-minuitendienst van circa 20.30 uur tot circa 1.30 uur. De tramlijnen 4, 5 en 6 rijden een 20-mlmitendienst van circa 20.05 uur tot circa 1.30 uur. Tramlijn 2 rijdt een is-minutendienst van circa 20.05 uur tot circa 1.40 uur. De dienst op tramlijn 11 wordt na circa 20.10 uur gestaakt. Laatste volledige ritten: Lijn l: Van Ho- ningerdijk 1.45 uur; van Schiedam 1.30 uur. Lijn 2: Van Charlols 1.45 uur; van Tuinen- hoven 1.40 uur. Lijn 3: Van Blijdorp 1.30 uur; van Laan van Nooltgedacht 1,40 uur. Lijn 4: Van Molenlaan 1.-40 uur; van Heem raadsplein 1.40 uur. Lijn 5: Van Wlllems- plein 1.45 uur; van Larikslaan 1.30 uur. Lijn 6: Van Kleiweg' 135 uur; van Span-gen 1.35 uur. Lijn 8: Van Laan van Nooltge dacht 1.30 uur; van Schiedam 1.45 uur. Lijn 9: Van Avenue Concordia 1.40 uur; van Hudsonplein 1.35 uur. Lijn 11: Van Cen traal Station 20.12 uur; van Spangen 20.26 uur. Bus: De buslijnen 32, 33, 35, 36, 38, 48, 49, 53, 55, 56, 59, 63, 66, 68, 75 en 76 rijden een. 3t'-minutendienst van circa 20.30 tot circa 1.30 uur. De buslijnen 54, 70 en 77 rijden een 29-mmutendienst van circa 20.10 tot circa 1.30 uur. 'De dienst op de buslijnen 34, 39, 41). 45, 57, 65. 69. 71 en 74 WOrtft Om circa 20.15 uur gestaakt. Laatste volledige ritten: Lijn 32: Van Overschie 1.40 uur; van Noordereiland 1.30 uur. Lijn 33: Van Overschie 1.50 uur; van Centraai Station 1.30 uur. Lijn 34: Van Dijkzlgt 20.15 uur; van Capeiie 20.30 uur (vla Krahngseveer). Lijn 35: Van Station Noord .1.4$ uur; van Station Alexander 1.20 uur. Lijn 36: Van Centraal Station 1.30 uur; van Bramanteplein 1.30 uur. Lijn 38: Van Schiedam 1.40 uur; van Crooswljit 1.40 uur. Lijn 39: Van Station Noord 20.15 uur; van Station Blaak 20.15 uur. Lijn 40: Van Sta tion Noord 20.36 uur; van Schiedam 20.24 uur. Lijn 45: Van Centraai Station 20.30 uur; van Kïewieg 20.15 uur. Lijn 46: Van Boergoensevliet 1.42 uur; van Heemraads plein 1.40 uur. Lijn 48; V-aai Lombar dijen. 4.35 uur; van Station Alexander 1.30 uui- ■Lljn 49: Van Station Zuid 1.35 uur; van Centraal Station 1.55 uur. Lijn 53: Van Schiedam 125 uur; van Kethei 1.30 uur. Lijn 54: Van ScMeda-m 1.40 uur; van Ru bensplein i.55 uur. Lijn 55: van Schiedam 1.40 uur. Lijn 56: Van Holy 4.45 uur; van Vlaardingen-West 1.42 uur. Lijn 57: Van Schiedam 20J5 uur; van Vlaardingen 2.35 uur. Lijn 59: Van Schiedam 1.42 uur; van Vlaardingen 2.07 uur. Lijn 62: Van Zuid- plein (via Delta) 1.40 uur; van Oudeland 1.55 uur. Lijn 63: Van Zuidplein (via Per nis) 1.47 uur: van zalmplaat (via Pernisy 1.47 uur. ujn 63 rijdt vanaf 20.52 uur zowel vanaf zuidpiein als vanaf zalmplaat eert 30-minutendienst via Femis. Lijn 65: Van Zuidpiein (als lijn 62 via Delta) naar Oude land 21,15 uur; van Oudeland (als lijn 62 via Delta) naar Zuidpiein 22.55 uur. Lijn 66: Van Pendrecht 1.40 uur; Van Feije- noord 2.10 uur. Lijn 68: Van zuidpiein d.47 uur: van Heijplaat 1.40 uur. Lijn 69: Van Zuidplein 20,17 uur; van Femis 20.45 uur (zie hjn 63). Lijn 70: Van Zuidplein 1.45 uur; van Kreekhuizen 1255 uur. Lijn 71: Van Rietdijk 20.15 uur; van Zuidplein 20.40 uur. Lijn 74: Van pemis 20.00 ur; van Hoogvliet 20.30 uur. Lijn 75: Van Zuidpiein 1.45 uur; van iJsseimtmde 1,45 uur. Lijn 76: Van Zuidplein 1.45 uur; Van Reijeroord 1.45 uur. Lijn 77: Van Zuidpiein 1.45 uur; van Katendrecht 1.43 uur.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1