Vastmakenin scheepvaartmuseum Expositie honderd vijftig sieepvaart jaar MIS Kerstpromenadeconcert zonder Kerstsfeer Bestelling mag voor Maasvlaktecentrale Dodelijke ongelukken in de liaven Schets van de laffe „Sur place" in sportpaleis n 1 ®ys Regis Debray jlldvrijgelaten m Een GS antwoorden op vragen: jaar geeist voor diefstal en ongeluk Bromfietser ernstig gewond ijgesproken van flessetrekkerij Zendingskalender Geref. Gemeenten arbeid W.-ïrian 10'; l ',J, y 1 Kp STOKVIS NEEMT STERTIL OVER CELSTRAF VOOR SMOKKELAARS HTU verwacht kwart miljoen winst '70 Au ROTTERDAM - De bekende Rotterdamse zeeschrijver Kees Borstlap opende dinsdagavond in het Maritieme Museum „Prins Hendrik" de expositie „Vastma ken", die tot en met 14 maart daar zal zijn te zien en die een beeld wil geven van de Neder landse zeesleepvaart van 1326 tot nu toe. FILM SPECULANT IER 197( OE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WQEV,!<R,AG 23 DECEMBER sedeti l; middag. >'S Zic!, 'ine op 'aa-nn;p. tehngea '«bblad woriij. J °P de - op to sus mei am del irijgeaj ndelift ids te oltaiSe. a tvetd sport, mweia lapazBolivia heeft -woensdag JefflS Debray, de Franse inteliectu- ifdie zich bij de Boliviaanse ver- Sjstrijders had aangesloten, vrij laten. Debray zal woensdag nog Lr Chili vliegen. Behalve Debray zijn ook schilder r-jo Bus tos, eveneens een guerrilla- Ljfder, en nog vier andere politieke rjvcQgenen in vrijheid gesteld. otter. •e or» !i»W ,f„U r Ito «i® HST? (Van een onzer verslaggevers) „Vastmaken" is de eerste expositie over de Nederlands-? zeesleepvaart die er ooit is geweest en het bijeen brengen van alle materiaal bleek voor directrice mejuffrouw drs. J. B. van Overeem en conservator B. C- W. Lap een bijzonder moeilijke opgave. Want de zeesleepvaart heeft in d« af gelopen oorlog een heel rumoerige historie beleefd en daarin is heel veel verloren gegaan. Begonnen is in 1826, omdat toen de eerste Nederlandse i sloomsleepboot werd gebouwd. Dat was de houten raderboot Noord-iHolland die op de rede van Den Helder dienst deed. De expositie eindigt met de sleep boten, die wij elke dag in haven en Nieuwe Waterweg aan het wérk kun nen zien of waarvan wij via televisie, radio, kranten en tijdschriften horen, als zij ergens op de wereldzee een spectaculair karwei opknappen. De Rijn-sleepvaart valt'buitèn het bestek - van „Vastmaken", het gaat helemaal om haven- en zeesleepvaart. En natuurlijk vooral om Rotterdam, Maassluis en de Nieuwe Waterweg, al komt ook de Amsterdamse haven be hoorlijk aan z'n trekken. Het zal vanzelfsprekend geen toe valligheid zijn, dat „Vastmaken" sa menvalt met de komst iri Rotterdam van de Vofiarding I overigens niet in 11927 gebouwd, zoals eerst werd meegedeeld, maar in 1930. die door allerlei mensen met liefde in vrije tijd is gerestaureerd bij de werf Van der Giessen-De Noord in ALblasserdam. Maar het museum kijkt ook „ver liefd" in de richting van de nu in Dordrecht liggende sleepboot Specu lant. Die dateert Uit 1893 en heeft een. prachtige klipperboeg! Of het mu seum ook dit kostbare schip kan ver werven is echter nog een open vraag- Interessant is een schilderij van de radersleepboot Zierikzee, die het Britse - schip Ouse bergt (1874). De Ouse was het eerste schip dat via de Nieuwe - Waterweg werd geborgen. Het was vastgelopen op de Maasvlak te en de Zierikzee heeft toen prachtig werk verricht. Veel :s er te zien van de beroemde „Zwarte Zee". 's Zaterdagsmiddags en 's zondags middags is er film, het museum heeft enige kleurenfilms over de sieepvaart ter beschikking gekregen. De catalogus is een hoogst interes sant naslagwerkje geworden met een referaat van de heer A. Roest, ver bonden aan de bibliotheek van de Technische Hogeschool in Delft. De heer Roest heeft een enorme kennis van de zeesleepvaart en haar historie. Nog één interessant puntje van de Volharding I: de scheepsbel van deze gerestaureerde sleepboot is -gloed nieuw. Het schip heeft er nooit een gehad! De naam „Vastmaken" slaat op een bekende uitdrukking in de zeesleep vaart. iHet is de laatste order, die de kapiteitein geeft als het karwei is ge klaard en de sleepboot kan afmeren. Iedereen is vermoeid, maar voldaan, er is even tijd om bij te komen. De kapitein beveelt „vastmaken" en de meertrossen gaan naar de wal, de machines worden gestopt, de zaak ligt afgemeerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de plaats waar aan de Schiekade anderhalve eeuw lang de „Kuyls Fundatie" stond, is thans een bijzonder monumentaal bouwwerk verrezen, dat terecht de bewondering van stadgenoten en vreemdelingen zal afdwingen. Onze bouwkundige specialist zegt: „Hier is wel een bijzonder charmante oplossing gevonden. Negentiende eeuwse barok en hedendaagse schoonheidsdrift verenigen zich in dit fraaie voorbeeld van moderne hoog bouw. Het geheel wordt op zeer ge lukkige wijze afgesloten door een in drukwekkende muur van traditionele Nederlandse bakstenen Maar in alle ernst: We weten best dat het bouwsel als tijdelijk is be doeld (hoewel tijdelijk soms zeer, zeer lang is...). Maar moet het daarom nu zo lelijk zijn? ROTTERDAM Dat het publiek iets anders van een Kerstpromenade concert verwacht dan het programma dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest dinsdagavond in de Grote Doelenzaal heeft uitgevoerd, was vast te stellen aan de vele open plaatsen in de zaal. Misschien was de uitvoering van de „Psalmus Hungaricus, op. 13" van Zoltan Kodaly een tegemoetkoming aan hen, die op zo'n avond een con cert met een religieuze inslag ver wacht hadden, maar tekst noch mu ziek zijn op een of andere wijze in s i Het Maritiem Museum „Prins Hen drik" is erg blij met deze sleepboot, (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De 34 jarige kel ner J. van der L. uit Ridderkerk moest zich dinsdag voor de rechtbank, verantwoorden omdat hij onder in vloed van alcohol een ongeluk op de Stadionweg in Amsterdam veroor zaakt had, waarbij een 46-jarige wieirijdster zwaar letsel opliep. De kelner moest voorts terechtstaan we gens diefstal en vervalsing van waar depapieren voornamelijk kas cheques voor een totaalbedrag van zevendu i,zned gulden. De officier van justitie mr. F. L, Hage eiste een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijk terbeschikking stelling van de regering, tegen de kelner. De kelner, die het grootste deel van de waardepapieren In to taal zestien —.had. gestolen-in stu dentenhuizen werd betrapt bijeen poging een kascheque te verzilveren bij een postkantoor. Het personeel kreeg - argwaan en waarschuwde de politie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente Rot terdam mocht bestellingen doen voor ie technische uitrusting voor het ge bruik van hoogovengas In de elektri sche centrale op de Maasvlakte. Dit blijkt uit het antwoord van Ged. Sta ten op vragen van D'G6-Statenlid ir. N. F. L Schwarz. De vragen zijn gesteld naar aanlei ding van de uitlating, die wethouder J. Worst eind oktober deed toen hij zei dat „het gemeentebestuur van Rotterdam reeds voor ƒ17,8 miljoen heeft besteld aan technische uitrus ting voor het gebruik van hoogoven- gas in de nieuwe elektrische centrale op de Maasvlakte en dat dit bedrag nutteloos is geïnvesteerd als er geen hoogoven bedrijf komt." Ged. Staten lichten toe dat die ƒ17,8 miljoen geen afzonderlijke post op de begroting van het energiebe drijf is. Het zal niet ineens, maar ge spreid over een aantal jaren worden betaald en dientengevolge komen ten laste der posten, die voor de bouw ran de centrale in de begroting zijn opgenomen. In de begroting voor 1970 Is voor het genoemde doel een bedrag van 45 miljoen uitgetrokken. Voordat GS over het desbetreffende raadsbesluit een beslissing namen ROTTERDAM De 42-jarige han delaar L. O. uit Sommelsdijk, die Werd verdacht van flessentrekkerij, is d®sdag door -de rechtbank vrijge sproken. la periode van januari 1969 tot Ml 1970 zou de handelaar bij winkels Goes, Breda en Rotterdam goede ren hebben gekocht voor een bedrag van ƒ75.000, zonder deze te betalen, de rechtbank gaf geen motieven aan voor deze uitspraak. De officier van justitie had veertien ragen geleden een jaar gevangenis- s|raf geëist. hebben zij zich ervan vergewist dat de bouw van de centrale met de tb""" beoogde capaciteit-in-ieder ge val en wel op korte termijn moet doorgaan, onafhankelijk van de vraag ©f het hoogovenprojekt doorgang vindt. Nadat van rijkswege de toezegging was gedaan dat aan de gemeente Rotterdam voor 1970, met het oog op de bouw van de centrale, extra vaste financieringsmiddelen tot een bedrag van ƒ39 miljoen zouden worden ver strekt, hebben GS de gemeente machtiging verleend voor dit doel uitgaven tot dit bedrag te doen. Het doen van bestellingen binnen de grenzen van die machtiging is een zaak van de gemeente Rotterdam. Uitgaande van de noodzaak dat de centrale in de loop van 1974 gereed moet komen was het om technische redenen niet mogelijk de bestelling langer uit te stellen. Het staat niet vast, aldus het dagelijks provincie bestuur, wanneer een uitbreiding van de Maasvlaktecentrale met een vol gende produktieeenheid tot stand zal komen en evenmin of dat een con ventionele eenheid zal zijn. Indien de betreffende ketels niet mede geschikt worden gemaakt voor het verstoken van hoogovens zou dit gevolg kunnen hebben dat dit gas, gesteld dat het beschikbaar komt, in het geheel niet in de nieuwe centrale zou kunnen worden gebruikt. t. "Jha.-d.-2-wdds ROTTERDAM Toen dinsdag op het terrein van Thomsens Havenbe drijf aan de Waalhaven een graaf- combinatie uit een werkplaats kwam, is een personenwagen, die voor deze combinatie moest remmen, op het uiterst gladde wegdek Stelcon-pïa- ten geslipt en met grote kracht tegen, de tanden van de graafschop gegleden. De naast de bestuurder zittende ha vencontroleur M. IJ. Nelis uit de Cath. Beermansstraat, 38 jaar, is zwaar gewond naar het Dijterigt-zic- kenhuis gebracht. Daar werd gecon stateerd, dat hij was overleden. Bij stuwen van. rollen staaldraad in het Britse schip City of Liverpool in de Merwehaven is de havenarbei der C. P. Bosboom uit 's-Hertogen- .bosdi, 18 jaar, bekneld geraakt tussen twee rollen van- elk 2200 kg." Ernstig gewond is hij naar het Havenzieken huis gebracht, waar werd .geconsta teerd dat hij was overleden. 9 Dinsdag overleed in het Dijkzigt- zlekenhuis de heer S. Nijenhuis, amb tenaar-van 's rijks belastingen. 52 jaar, gewoond hebbende op de Schie kade.- In juli is hij op de Doenkade frontaal in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende personenwa gen. 9 Het meisje E. Bütyükatak uit de Zoomerhofstraat is dinsdag bij het oversteken van deze straat onder een passerende auto geraakt. Zij kreeg de beide linkerwielen over haar lichaam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Zendingsbu reau van de Uitwendige zending der Geref. Gemeenten vestigt de aan dacht op de jaarlijkse kalender, die ten bate van het zendingswerk in West-Irian wordt uitgegeven. Reeds zijn er 16.000 van deze kalenders af gezet, maar er is nog een overschot, dat voor ieder beschikbaar is. De Geref. Gemeenten hebben nu twee zendingsterreinen en het aan vaarden van een derde is in overwe ging. Er staan grote uitgaven te wachten in verband met een grote uitbreiding van de polikliniek in "West-Irian. Dagelijks komen daar honderden mensen om door de beide verpleegsters te worden behandeld. De Jali's, zoals de stam In dit ge bied heet, komen voor o.a. injekties tegen de framboesia, de zweren die vaak gehele lichaamsdelen wegvre ten, Het daarvoor benodigde serum vergt grote uitgaven. Behalve het verlenen van medische hulp hebben de .zusters en zendtogspredlkant ds. G. Kuijt ook contact met de mensen op geestelijk gebied. De kalender der Geref. Gemeenten kost ƒ2,50 franco huis. Men kan be stellen bij bet zendingsbureau, Hoge- laan 10, Vlaardingen. Tel. 010 - 343147 of per giro op nummer 397607, zelfde adres onder vermelding „zendingska lender". ROTTERDAM Het schijnt voor bepaalde mensen uit stadsdelen tradi tie te zijnom tegen de kerstdagen bij een ander iets weg te halen. Wat bezielt deze mensen? Hier worden een paar kippen, daar een paar'ko nijntjes en daar een kerstboompje weggehaald. Als we de prijzen van een kip gaan vergelijken bij de slager zijn ze heus niet zoveel duurder uit, dus daar koeven ze het niet voor te doen. Zouden deze mensen geen paar centen meer uit kunnen leggen voor de feestdagen? Dat vast wel. Oudere mensen die het werkelijk niet kun nen betalen, doen zoiets niet Er moe ten soms halsbrekende toeren ge maakt worden om bij het onschuldige dier te komen. Dit gebeurt meestal in het holst van de nacht. Dus zijn het vermoedelijk mensen onder 65 jaar die nog een normaal inkomen hebben, die dit soort prak tijken ieder jaar opnieuw doen. Maar de kippen en de konijnen ho ren bijna altijd bij de kinderen. Als moeder een verhaaltje voorleest is er altijd wel een konijntje bij. Nu heb ben sommige kinderen een paar echte troetel konijntjes, dat is heel wat voor een kind in de grote stad. Dan komt in het holst van de nacht tien dagen voor kerst er zo'n grote meneeraansluipen, die in een paar minuten zijn buit in een zak heeft. Die man is na zijn daad in zijn nop jes, hij heeft op tijd toegeslagen, da konijntjes zaten er nog, waar hij al weken op geloerd heeft, hij voelt zich misschien wel een „Grote Man". Maar wat moeten die kinderen, die de volgende ochtend ontdekken dat hun diertjes weg zijn? En dat dat aangedaan wordt door de grote, men sen, mensen uit de omgeving waar ze wonen. Dat laat een heel nare na smaak bij de kinderen achter, dat an deren hun konijntjes dood gemaakt hebben, om zelf lekker de buik rond te eten. Als iemand een overval pleegt op een bank, waar tientallen mensen in een rij staan te wachten en een re volver trekt, is dat beslist niet goed te keuren. Maar deze man heeft in ieder geval moed, niet alleen om de mensen in bedwang te houden, maar daar naast moet hij het geld nog zien te pakken.' Hij loopt een groot risico herkend te worden of neergeslagen. Hij stelt zich bloot aan allerlei geva ren en dat riskeert de man. Maar voor wie een onschuldig ko nijntje uit een achtertuin pakt is laf nog een te mooi woord. Dat konijntje kan niet eens geluid voortbrengen, het verweert zich niet, de mensen en kinderen slapen, er zit geen enkele risico aan. Het is alleen maar gemeen en laf. en werd ernstig gewond naar het Bergwegziekenhuis gebracht'? Doordat geen voorrang werd ver leend reed de heer N. M. J. Lepping uit Berkel en Rodenrijs, 21- jaar, met zijn bromfiets op de secundaire rij baan van de Hoofdweg frontaal tegen een vrachtwagen. Met ernstig hoofd letsel is hij naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. Op de rijksweg naar Dordrecht is dinsdagmorgen een met sirene en zwaailicht op de vluchtstrook rijden de politiewagen tegen een personen auto 'gereden, die ongeveer een meter naar rechts ging. De bestuurder, hoofdagent H. C. Oorebeek uit de Voetjesstraat is met letsel aan de knie en met ademha lingsmoeilijkheden naar het Clarazie- ikenhuis gebracht De auto was zwaar beschadigd, BOTTERDAM In samenwerking met Kell-ey Company Inc. uit Milwaukee (VS) zal F., s. Stokvis en Zonen de aandelen, van metaalindustrie StertU in Kootstertille (Fr.> overnemen. Stokvis heeft daarover een akkoord bereikt met de Mil. tot be heer van het Afgescheiden vermogen van de NDSM, De betaling geschiedt in contan ten. Stertil wordt .hiermee-een dochteronder neming van Stokvis, waarin -Keüey voor een derde deelneemt, m de loop van vol gend Jaar begint de produktie van Xelley Jaadbruggen bi) Stertil. Voor het personeel van de N.V. Stertil heeft dit geen nadelige gevolgen. De ondernemingsraad van het bedrijf en de vakbonden zijn dezer dagen over de gang van zaken ingelicht. stertil, In 1960 opgericht, met 21» werkne mers, vervaardigt zware staalconstructies. Hieraan zal in de loop van 1971 de pro ductie van Kei ley laadbruggen worden toe gevoegd. De banden tussen Stokvis en Kei- ley bestaan sedert 1953, toen Stokvis-Keïley N.v. werd opgericht, waarin Keiley even eens voor i/3 deelneemt. Stokvis-Kelley is de verkoopmaat schappij voor Keiley laadbruggen in Euro pa. Directeur is de heer G. 3. G. Ducking, die samen met de huidige directeur van StertU ir. K. J. D. Dubbeldam, de directie zal voeren ever Metaalindustrie Stertil. De productie van Keiley Jaadbruggen, die.vooral door het containervervoer een steeds belangrijker rol gaat spelen, zal voor de gehele Europese markt bij stertil geschieden. In Amerika heeft zich de laatste Jaren op dit terrein een spectaculaire ontwikke ling voorgedaan. Met de vervaardiging van deze laadbruggen gaat Stokvis haar pro ductielijn uitbreiden, zij richt zich hier mede op de nieuwe technische ontwikke lingen op transportgebied. verbarad met het Kerstgebeuren te brengen. Het valt niet te ontkennen, dat de uitvoering van deze compositie door het Philharmonisch Koor „Toon kunst" voortreffelijk was, mede dank zij de perfecte instudering door koor dirigent Kees Stolwijk, de prachtige soli van de tenor .József Réti en het glansrijke spel van het orkest onder Péter Eros. Het was een groots begin van het gedeelte na de pauze, dat in de uitvoering van de suite uit „L'oi- seau de feu" van Igor Strawinsky een niet minder briljante voortzetting kreeg, waarin solisten uit bet erkest fraai werk deden. Met de brede klankenstrpom van de Ouverture uit de beroemde „Mu ziek voor het koninklijke vuurwerk" van Georg Fr. Handel, waarvan „La Paix" prachtig zong en „La Réjouissance" de volle maat van uit bundigheid kreeg, werd het concert op boeiende wijze geopend. Tussen al deze klankenpracht werd een klein, maar niet minder schitte rend juweel gespeeld: de „Symfonie concertante in Es, K.V. 264" van Wolf gang A. Mozart. Twee orkestleden, violist Momoo Kishibe en altist Ger- rit Oldeman, speelden de solopar tijen bewonderenswaardig van klank, muzikaliteit en samenspel. Wat een vondst is de weemoedige melodie van het. Andante, en hoe wist Mozart de hoorns te laten zingen! Het orkest liet zich van zijn beste zijde horen, en, zo werd de uitvoering van dit werk éen even groot succes als daf van de an dere. Dirigent Péter Erös heeft met grote stuwende kracht de werken prachtig laten klinken. Hij oogstte hartelijke ovaties, waarin hij het orkest terecht liet delen. G. M. Dersjant ROTTERDAM De. rechtbank in. Rotterdam heeft dinsdag de 39-jarige sleepbootkapitein,P. van' V. enLde 47-jarige koopman J. W. P. veroor deeld tot respectievelijk twee en drié maanden gevangenisstraf. De mannen hadden in oktober van- dit jaar 400.000 sigaretten gesmok keld. Zij verklaarden veertien dagen geleden voor de rechtbank, dat het de eerste keer was dat zij zich met dit soort praktijken bezighielden. De officier van justitie was echter van mening dat de koopman en de kapitein een „beurtvaartdienst" on derhielden van de grens naar Rotter dam. Hij had tegen beiden een ge vangenisstraf van vijf maanden geëist. ROTTERDAM De Handels- en trans port unie (HTU) verwacht over dit Jaar een brutowinst van een kwart miljoen .gul den. De directie acht het wenselijk een bedrag van 100.000 van de nettowinst te reserveren voor een op te richten fonds voor compensatie-uitkeringen en te be stemmen voor uitbreiding van de onderne- meng. Het bedrijf, dat transporten per schip uitvoert voor de aandeelhouders, beschikt over een vloot van honderd schepen met een gemiddeld tonnage van S a 909 ton. In hoofdzaak-vervoert de maatschappij bouw materialen. De bedrijfsresultaten zijn in de eerste negen maanden van dit jaar bijzon der gunstig geweest. Over het laatste kwartaal zijn nog geen cijfers bekend, maar de gang van zaken, rechtvaardigt de optimistische verwachtin gen van de directie. SS ROTTERDAM De wielerbaan van het sportpaleis Ahoy' is zo goed als gereed. Dat was voor direkteur Charles Buys aanlei ding om eens even een "sur place" te proberen op deze piste, die straks in een zesdaagse zal worden getest. Hij kreeg daarbij assitentie van de acteurs Hans Boskamp (links) en Luc Luiz (rechts). Overigens wordt het sportpaleis pas 15 januari ge opend. Maar morgenavond, don derdag, officieus ingewijd met een massale Volkskerstzang.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1