homassen ziet als bestuiirderscollege Voorzichtig zijn met investeriiii Vierde man aan Dronken man stak met mes Tour Merckx wil de France weer winnen -ÉSlffc leuwe voor verkeer gereed SSM8S glfes#8? Iff Schaatsen met Kerst ;-:|ili «/;!ii'ii«i 1/ Weihnachts Oratorium in volle Laurenskerk II'A Waar schuwing Esso-directeur Minder geslaagd koffieconcert sluit staalfabriek govens Rotterdam leent Hoogleraar benoemd Promotië smsSÊÈËsm - ROTTERDAM Het boven- jttmeentelijk karakter van Rijn mond moet vervallen. Het recht ;qth in de Rijnmondraad gekozen je worden moet worden beperkt j0t de raadsleden van de Rijn- mondgemeenten. Rechtstreekse (Verkiezingen kunnen blijven be staan. Het dagelijks bestuur kan het best bestaan uit drie wethou ders van Rotterdam en drie van 'andere gemeenten. TAKEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een toe spraak bij de overdracht van de mammoettanker Esso Europoort, -vanmorgen, donderdag, bij Verolme, heelt Esso-directeur J. C. Leerdam gezegd dat in vesteringsbeperking onmisbaar kan zijn om een verstoorde balans te herstellen. Gebruikt als botte bijl echter heelt de be perking onherroepelijk kwalijke gevolgen. Zaak-taxichauffeur Fusie in glaswereld PIEMONTE Eddv Merckx heeft gesproken. De ijzersterke Belg, die het internationaal wielerwereldje nu al weer een paar jaartjes met sterke hand regeert, heeft in een persconfe rentie ten huize van de Italiaanse vedette Italo Ziliolo zijn plannen voor het komend seizoen op tafel gelegd. ZEKERHEID gi ES5^ SiSMfl Kerstnachldiensteii in Capelle aan den Jssel Kerstnaehtdienst in Kralingsche Veer Woningbouw november in Rijnmondgebied A //Si '7 •'lil'1' H'l// ,/''- •pE POTTER DAMMER PAGIN'A 3 DOSOTROAG 24 DECEMBER 1970 Deze aanbevelingen heeft burge meester W. Thomassen gedaan in een persoonlijke brief aan de slaatssecre- (gjeis van binnenlandse zaken. Die brief >s bedoeld ais een bijdrage lot toekomst van Rijnmond. Het was niet de bedoeling deze brief snel ppenbaar le maken, maar de motie- lans. tijdens dc hegrotingsbehande- jjjjg in de Rotterdamse gemeenteraad aanvaard met 24 tegen 20 stemmen, dwong de heer Thomassen tot open baarmaking. Die motie hield een aanbeveling in, de problematiek rond Rijnmond op te lossen door uiterlijk 1975 te beginnen met de „bouw" van een stadsgewest, dat in 1978 zou moeten functioneren. Een beperkt pakket van gemeente- lijke taken kan, schrijft burgemeester Thomassen; aan Rijnmond worden toebedeeld. Het zijn taken die een re gionaal karakter hebben. De heer TV. THOMASSEN bijdrage tot toekomst Rijnmond Thomassen beschrijft deze nauwkeu rig. Eerste taak; het opzetten van een studiecentrum op het gebied van pla nologie, woningbouw, verkeer, econo- Degenen die Investeringsbeperking als botte bijl willen hknleren moeten volgens de heer Leerdam beseffen dat 'lij wel eens bijzonder sue) op hun «.-enken bediend zouden kunnen wor den om de doodeenvoudige reden dat de enkele kracht van de ongenuan ceerde eis het investeringsklimaat snel kan versomberen. Hij waarschuwde om voorzichtig te zijn met een ongenuanceerde beste dingsbeperking. Over de Esso Euro poort merkte hij op dal er een eind is gekomen aan de bouw van drie zus terschepen t die Verolme voor onge veer 210 miljoen gulden heeft ge bouwd. Het was een vervolg op een serie van drie die 180 miljoen gulden kost te. Er loopt nu nog een opdracht van Esso voor twee schepen van circa 250.000 dwt met een bouwprijs van omstreeks 200 miljoen gulden voor oplevering 'in de tweede helft van 1072. Het schip zal volgens de heer Leer- i dam een wezenlijke bijdrage leveren j tot de natipnaie handelsbalans, j Hij noemde tot slot van zijn toe spraak de oplevering van de Esso Eu ropoort een technische en organisato rische prestatie van de eerste orde van de Verolme-werf. i Namens de werf droeg «directeur A. Rij le het schip over. In de loop van de middag vertrok het schip onder commando van .ge zagvoerder IH. Jansen naar Ras Tanu- ra in de Perzische Golf. Het schip wordt eind februari in Rotterdam te rugverwacht ROTTERDAM es» De Noorder Glas- handel J. van Oostendorp NV in Rot terdam en de NV Glasindustrie L. A. Wouters in Breda gaan samen. De Hoorder Glashande! deelde woensdag mee dat zij het gehele geplaatste en volgestorte kapitaal van Wouters te gen contante betaling heeft overgeno men. De twee ondernemingen blijven hun activiteiten met behoud van eigen karakter en onder eigen naam zelfstandig uitoefenen. In de directies komt geen wijziging. ROTTERDAM In het onderzoek naar de dood van de 54-jarïge taxi chauffeur X Dfjksman hééft de politie een vierde Joegoslaaf aangehouden. Het is da 20-jarige G.R. Zijn arres tatie volgde naar aanleiding van-me- delingen van het drietal dat onmiddel lijk na het vinden van de zwaar ge wonde chauffeur wérd aangehouden. Veel wil de politie, in verband met het onderzoek, niet vertellen over.de achtergronden. Duidelijk is dat G.R. vrijwel te gelijkertijd met de drié an deren is thuis gekomen. ROTTERDAM De 41-jarige schoenmaker A. F. is aangehouden na dat hij woensdagavond in een garage aan de AelbreeLtskade met een mes de 37-jarige chauffeur G. Strijaard had gestoken. De man was in dronken toestand de garage binnengekomen en had ruzie gemaakt met Strijaard. De laatste is voor zijn verwonding in het Dijkzigt- ziekenhuis behandeld. «Merckx heeft zijn zinnen gezet op twee spektakels. Allereerst wil de Belgische supervedette natuurlijk de ronde van Frankrijk voor de derde achtereenvolgende maal op zijn naam schrijven. Ten tweede wil hij het we relduurrecord, dat op het ogenblik op naam van de Deen Ole Ritter staat, verbeteren. Waar? J.n ieder geval in Italië" liet Merckx weten. „Vermoe delijk op de wielerbaan van Milaan. Maar het is ook mogelijk dat ik het in Rome doe". Eddy Merckx zal vermoedelijk niet in de Ronde van Italië uitkomen. „Vo rig jaar deed ik dat voornamelijk om mijn bazen een plezier te doen. Dit jaar ben ik dat echter niet van plan. Het verbeteren van het werelduurre cord kan niet samengaan met zowel de Tour als de Giro". Merckx liet er echter wel snel op volgen dat hij wel aan de Ronde van Italië deelneemt ais zijn werkgever, de Italiaanse fir ma Molteni dat eist. „Ik verwacht al leen wel dat ze begrip zuilen opbren gen voor mijn standpunt. Aan de an dere kant moet je natuurlijk niet vergeten dat ik voor een Italiaanse firma rijd Begin februari gaat Merckx «weer in training. Tot aait die tijd houdt hij volledige rust. Stilte voor de storm7 mische ontwikkeling, recreatie. e.c!. Dit noemt hij een „streek-soeiogra- fisch-statistisch instituut". In univer sitaire kringen kan steun daarvoor j worden gezocht. Met dit instituut I kan. meent de heer Thomassen, de grondslag worden gelegd voor ont wikkelingsprogrammering. Tweede taak: het verdient overwe ging de Rotterdamse verkeersdienst dienstbaar te maken aan het Rijn mondgebied. Derde taak: controle op het milieu. - Vierde: bundeling van gemeente lijke on regionale activiteiten op het gebied van woningbouw, Vijfde: een synthese van het ver brokkelde beeld dat de vele recrea tieschappen te zien geven. Maar de heer Thomassen stelt daarbij dat bundeling van het retreat iebeleid studie vergt. De taken die Rijnmond recht streeks uitoefent, dienen te blijven beperkt tot een duidelijk omschreven pakket. Het aanpakken van allerlei zaken die tot de bevoegdheid van an dere organen behoren, leidt de praktijk heeft het geleerd tot .hin derlijke onzekerheid en dient dan ook te worden beëindigd, zegt de heer Thomassen. Bij 'de taken, van Rijnmond behoren de gemeenten ten voile'betrokken te blijven. De gemeentelijke indeling moet worden herzien en het aantal ge meenten moet worden verminderd. Burgemeester Thomassen waar schuwt de staatssecretaris tegen een groeiende serie taken en bevoegdhe den die Rijnmond naar eigen goed dunken tot zich kan trekken.'. Hij maakt ernstig bezwaar tegen de, ge dachten, die de staatssecretaris' in zijn jongste redevoering over het "ont wikkelingsprogramma voor Rijnmond heeft geformuleerd. ROTTERDAM Na de tot nog toe zo goed geslaagde Koffieconcerten in de hal van De Doelen was dat van deze woensdagmiddag een beetje te leurstellend. Het leek erop, of deze ruimte voor zang niet geschikt is, maar die indruk kan ook aan de zang van Margreet Honig hebben gelegen, die de ziek geworden Jeanne Com- panjen op korte termijn verving: Haar sopraanstem klinkt bijzonder licht en zuiver, maar met weinig draagkracht, vooral in het middenre- glster, dat voor de lëïdkunst van het grootste belang is. Daarbij is een dui delijke uitspraak niet' haar sterkste kant, zodat de :tekst .en dus ook de voordracht in het gedrang kwamen. Zo kwamen de twee liederen van Maurice Ravel, de vijf van Hugo Wolf, de vier wiegeliedjes, van Henk Badings en de vier volksliedjes in de bewerking van Benjamin Britten niet tot hun recht, maar er zou eerst nog eens een ander in deze ruimte moeten zingen om te weten, bf liét niet goed overkomen van de zang aan Margreet Honig alleen heeft gelegen. Rudolf Jansen gaf een korte toe lichting bij dé liederen'en begeleidde voortreffelijk, waardoor b.v. He hu mor van het stuntelige viooispel aan het slot van „Wie lange schon war i meir. Verlangen" van Hugo. Wolf ten volle tot zijn recht kavam. Het ook nu zeer talrijke publiek toonde zich dankbaar voor het.gebo- dene. G.M. Dersjant .J \'i. w v.-'-rv-—---- I- i =^'JL 4 I, 1'h' 1 - 1 JiV-i 'Ij 31 vlij!'ijXM ifiplHjpPidfc|i'!KR IJMUIDEN Hoogovens gaat de Martinstaalfabriek omstreeks april 1973 sluiten. De produktie zal door nieuwe installaties worden overgeno men. In de vrijkomende fabriek komt een blokvormengieterij. Van de 300 man personeel zal een deel worden over geplaatst nar de oxystaalfabrieken. Een ander deel zal werk vinden in de blokvormengieterij. Een gering aantal personeelsleden zal naar andere afdelingen worden overgeplaatst. De Martinstaalfabriek dateert van 1939 en is de oudste staalfabriek van Hoogovens. De capaciteit, bedraagt 900.000 ton staal per jaar. Het inrich ten van de blokvormengieterij en het verwijderen «van de huidige installa ties zal vijftien miljoen guïden kosten. CAPELE AAN DEN1JSSEL vanavond wordt in de Dorpskerk om elf uur een kerstnachtdienst genou- den. Voorganger 'is ,ds. Amèsz. De kerstnachtdienst In de Goede Herder kerk staat-onder leiding van ds. Wulffraat .en 'ds. Van der-' Giessen. Aanvang tien uur, ROTTERDAM Het immense Kleinpolderplein is woensdag weer een stapje dichter bij de voltooiing gekomen. Er werden woensdag diver se nieuwe aansluitingen in gebruik genomen. "Vooral het doorgaande ver keer is daardoor uit de ellende geko men en er zijn opnieuw minder op stoppingen op het plein. Woensdag werd in gebruik geno men deafslag van de weg van Den Haag richting Schiedam-Vlaardingen. Tot voor kortmoest dit verkeer nog gebruik maken van de Burg. Jósselin de Johgstraat om dan via eèrt geïpro- viseerde doorgaan via de Giessenbrug op de rijksweg 20 naar vlaardingen te rijden. Dit leidde vaak tot vertragingen. Tegelijk werd in gebruik genomen de tweede onderdoorgang onder het plein. De rijksweg 20. kan hu tot aan het Schieplein, .in beide richtingen worden bereden. Enige tijd geleden werd de richting, naar'het Schieplein al in gebruik gesteld. KRALINGSCHE VEER De pre dikanten ds. Van Harten.en ds. Van Oosterhoudt gaan vanavond «in de kerstnachtdienst voor, die gehouden, wordt dn de Laankèrk. Aanvang om half elf. De automobilisten uit de richting Schiebr-oek en Rotterdam-Noord kun nen nu veel sneller en zonder opont houd naar de richting Vlaardingen rijden. Overigens is het niet meer mogelijk voor automobilisten Uit, Overschie om via de Burg. Josselin de Jongst raat en de Giessenbrug «op de rijksweg 20 te komen. Verder kwam gereed het voetgan gerstunneltje vlak bij het bejaarden centrum Abtshove wat twee; delen van Overschie verbindt. Vooral van de bejaarden die in Kleinpolder-West 'boodschappen willen gaan doen een uitkomst., Van de grote werken moeten :nu nog gereed komen de viaducten voor de verbindingen van de rijksweg 20 (Schieplein) en rijksweg 13 naar Den Haag. Deze zeer hoge viaducten zijn echter al,in een vergevorderd sta dium. Tenslotte moeten dan nog de se cundaire 1 verbindingen op het plein worden afgewerkt. In 1972 inoefen al le •wegenbouwers van het Kleinpol derplein zijn ver wenen.Xe hopen is dat zij dan zijn ingezet voor de door trekking van de rijksweg 20 naar Gouda, tussen Ommoord, en het Lage Land door en hij de aanleg van de verbinding tussen de Beneluxtunhel cn Den Haag via Rijswijk. Op de grote foto komt de linkse vrachtwagen uit de richting van het Schieplein. De rechtse gaat «via de bocht, die al twee weken geleden' ge reed kwam, naar Den Haag. Daartus sen de weg die naar het Schieplein leidt. Links, het viaduct dat gebruikt wordt voor auto's komende uit Den Haag die naar de Beneluxtunnel 'wil len. -' «■.■«v;. Op de andere foto hemen bewoners en- bewoonsters- van bejaardencen trum Abtshove, hun tunneltje in ge- bruik.alfuurtje voorlopigte zien als een experiment, ROTTERDAM In de maand november 1970; kwamen/!xi"'de 23 gémeenten van hei Rijnmondgebied l.ffifê (372)woningen - ge reed. te weten: f.09(512) woningwetwonin- gén, 485 (275)' gesubsidieerde,'; particuliere woningen, 73 (85) ongesubsidieerde particu liere woningen. Begonnen werd metde bouw van 536 (618) woningen, namelijk: 430 (153) wonni?- wet woningen,.- £6(41ö) gesubsidieerde pariK cuitere woningen, 20 (45) ongesubsidieerde particuliere woningen. Op 1 december 1370 waren in aanbouw 12.328 (13.725) woningen, te weten: 6.418 (7.012) woningwetwoningen,'5.135 (B.CIO) ge subsidieerde particuliere woningen, 775 (703) ongesubsidieerde particuliere wonin gen, V ,.-V»V „Van de G.418 inaanbouw* gij ndë woning- Avetwonihgen zijn ër in aanbouw ^7J0 in Rotterdam. 75S-.in Capelle aan den TJssel, 714 in Vlaardingen, '540 in Schlédam;- 395. in Hellevoetsluis, 281 in Kozfenburg, 240 in Maassluis. 392 in Ridderkerk, 350 In Krim pen aan den IJssel, 118 in Brielle ën 321 in de overige gemeentbn van het Rijrunond- gebied- -j:;' f v';v (Drievierde' deel van. de iri aanbouwziin- dë woningwetwoningen benevens van de in aanbouw zijnde gesubsidieerde particuliére, huurwoningen met een maandhuur. béne- den 223 is bestemd voor, -houders jvaneen. „legitimatiebewijs woningzoekende in- Rfjnmond'M h - ü:.'-Kih ROTTERDAM Er kan worden geschaatst op de Kerstdagen. Niet op de Kraiingsc Plas, ook niet op een kunstijsbaan (die is er nog steeds niet). Wel op ondergespoten tennisbanen. Op diverse tennisparken vvas men weer aktiel me spuiten (zie foto), zodat er vandaag al mogelijkheden zijn. In ieder geval kon op Nemjto en IJsclub Kralingcn word gereden. Sommige andere tennisbanen waren nog niet geheel zeker. Maar als de vorst doorzet wordt het toch jjspret in Kerstsfeer. ROTTERDAM B. en .W. stellen de gemeenteraad voor bij Hé NV Bank« voor Nederiandsche Gemeenten, in Den Haag een onderhandse lening aan te gaan van vijftig miljoen .gul den. Koers 99Vï procent, looptijd 25 jaar, rente 8.5. 8 procent.. Van, deze lening is f 19.731.000 be stemd voor betalingen «aan. het. rijk terzake van de bouw van de nieuwe havenmond bij Hoek van Holland en de verdieping van de vaargeul in -de Noordzee óver de jaren 1963-1967. 12.469.000 Is 'bestemd voor conple- meritaire voorzieningen in het Euro- poongebied over He jaren 1367-1969 en rie rest. 17.800.000, is bestemd voor onderhanden zijnde werken. .v. \0' ROTTERDAM Tot buitengewoon hoogleraar in de orthop'edia aande Medische/Fécuiteit is benoemd dr. B. vanLinge, /staflid vande Anna-Kli niek in Leiden. j'f. V Met ingang van 31 augustus 1971 is prof. Vau Linge benoemd tot gewoon hoogleraar..'; Prof.'. Van Linge studeerde aanvan- kelijk binnenhuisarchitectuur in Am sterdammaar volgde na.deoorlog te,- Groningen de studie in'de 'medicij- nen. In «1957 legde hij 'in Rotterdam het artsexamen af. Sedert 1967 is-hij consulent van het Rotterdamsch Zèehospitium en het Rijnlands Revalidatiecentrum. ROTTERDAM Het is de bedoe ling dat woensdagmiddag 13 januari in het Auditorium van het Acade misch Ziékenhuis Dijkzigt de oogarts A. F .Deutman zal promoveren tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „The hereditary, dystrophies': of the posterior pole óf the eye". Promotor is .prof. dr. H. E. Herikes. Het «op Hilversum dienstdoende draverijcomité heeft voor de duur van acht dagen de rijvergunning van de pikeur Jan Wagenaar Jr.,ingetrok ken, omdat deze met opzet geen gé- volg «heeft gegeven aan. de .oproep voor dit college te verschijnen. ROTTERDAM Stampvol was t. - Laurenskerk woensdagavond/toen de Laurens Cantorij daar bij stemmig kaarslicht de cantates 1, 2, 5 en 6 uit Bachs „Weihnachts-Oratorium" uit voerde. Het betrekkelijk kleine koor zo'n 40 leden - zette de avond onder de stevige leiding van Barend Schuur man pittig in met het koraal „Jauch- zet, frohlocket!" en liet daarna (al was het beter geweest als er wat meer mannenstemmen bij hadden kunnen klinken) toch. veel schoons horen, o.a. in het sprankelende ,,Ehie sei dir, Gott!", en in het bijzonder levendige en lange „Herr, wenn die stolzen Feinde Schnauben" en in het prachtige slotkoraal „Nun seid ihr wohl gerochen" met de uitbundige orkestklanken; waar 1 de trompetten hoog hoven uit schetterden. •De solisten hebben prachtig gezon gen met als hoogtepunt van de sop raan Nelly van der Spek de aria „Nur ein Wink von seincm Handen", van de alt Aafje Heynis het zo moeilijke „Schlafe, mein Liebster", van de te nor Naan Pöld het in volle glans ge zongen „Nun möge ihr stolzen Feinde schrecken" en van de bas Max van Egmond de machtige aria „Grosser Herr und starker König". Dat de akoestiek in deze kerk met het gevaar van het door elkaarlopen van snelle passages het begeleidende Nederlands Kamerorkest meer parten speelde dan het koor, was duidelijk te merken, al dadelijk in de orkest inleiding, die als droog zand aan el kaar hing, en later mankeerde er ook nogai eens wat aan de preciesheid van de begeleiding. Maar nogmaals, de akoestiek is in deze ruimte een heel moeilijk iets, wat zij, die ver van het koorgedeelte zaten, ook wel zullen hebbea *fc- merkt Toch iiad Barend Schuurman het geheel goed in de hand, en Johann Th. Lemckert begeleidde voortreffe lijk op het koororgel. Hét publiek uit te zijn dankbaarheid in een eerst wat schuchter, maar daarna luid opklate- rend applaus. G.M. Dersjant

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1