Nederlandse afkomst Klacht tegen se internis! Beroep bij Kroon tegen smeerpijp Bijbel en theologie nemen belangrijke plaatsen in j waren straatarm Een mondvol babbels over topartiesten Faillissement Schroder aangevraagd NIEUW NS-STATION VOOR .A Burgemeester verwoont j f1800 per maand Oudnederlands Schoolbond Mekka Het weer in Enropa -5 mÊÊÉ Wilma - Heintje i Noodtoestand In Sioux Center USA ligt Dordts DORDRECHT/SIOUX CENTER (USA) In Drente ligt het dorp Nieuw-Dordrecht, een veen kolonie.die in vroeger eeuwen door Dordtenaren is gesticht. In Zuid-Afrika ligt ook een stadje, dat Dordrecht heet. Enkele jaren geleden hebben we daar eens over geschreven. Maar ook de Verenigde Staten hebben hun ..Dordt". De naam is terug te vinden in het Dordt Collegeeen opleidings instituut op reformatorische grondslag in dc plaats Sioux Center in de staat lowa. De in 1553 als Midwestern Christian Junior College" gestichte school, die men met een universiteit zou kunnen vergelijken, kreeg' in 1955 zijn huidige naam. Deze dankt dë school overigens slechts indirect aan de stad. Zij is genoemd naar de Dorcftse Synode en de Dordtse Leerregels, waarvan qp de school wordt uit gegaan. Er zijn op het instituut ruim-negenhoriderd leerlingen en 47 leerkrachten. Een groot deel van hen is van Nederlandse afkomst, wat valt af te; leiden uit de talloze Hollandse namen in de lijsten, die zijn opgenomen in de „Dordt College Catalogue", een aan het begin van elk cursusjaar verschijnend boekje. MSÊm (verplicht) kerkbezoek op zondag en het niet verplicht, maar wel gewenst bijwonen van de godsdienstige bij eenkomsten die op weekdagen in de school worden gehouden. Op de school wordt een gróót aan tal vakken en specialismen onderwe zen. Een kleine greep: moderne talen, het Oudnederlands (nuttig voor de bestudering van de Calvinistische dogmatiek), biologie, natuurkunde, psychologie, wiskunde, muziek, La tijn, geschiedenis en bibliotheekon- derricht. Per studiesemester moeten de studenten aan het Dordt College een voorgeschreven minimum aantal lessen in een bepaald (eveneens voor geschreven) vak volgen. De theologische wetenschappen zijn verdeeld in een aantal onderdelen, als de studie van de Geschiedenis der Openbaringen, Gereformeerde Dog matiek en het Calvinisme. Bij deze studies wordt veel gebruik gemaakt van Oudnederlandse geschriften. Zo wordt bij het vak „Lezen van de Ge reformeerde Dogmatiek" het zeven- tiende-eeuwse Nederlandse onderwe zen. Gevolg hiervan is, dat deze Amerikaanse studenten deze taal •vaak beter kunnen lezen en begrijpen dan wijzelf... RIJSSEN In de gemeenteraad van het Twentse dorp Rijssen is fel van leer getrokken tegen een voorstel van B. en W. om een tijdelijke wo ning voor de pasbenoemde nieuwe 'burgemeester G. J. Smit te huren. ..Totaal onverantwoord, onbegrijpe lijk en onaanvaardbaar" en „Hoe durft B. en W. met zo'n voorste! te komen", zo luidden de reacties van enkele raadsleden. De betreffende woning is te huur voor 1000 gulden per 'maand, en slechts over een periode van vijftien maanden. Bovendien moeten er voor een bedrag van 10.000 'gulden voorzie ningen in het verbouwde 'boerderijtje getroffen worden. Als alternatief werd in de raad ge wezen op een gloednieuwe bungalow net buiten de grens van Rijs sen. B. en W. wilden dit echter niet aanvaar den. Gedeputeerde staten van Overijssel had -de huurprijs, omgerekend tot on geveer 1800,- per maand, aanvaard baar genoemd. De stemming moest de beslissing (brengen. Op een na alle SGP-raadsïeden en beide AK-raads- leden .vonden het voorstel aanvaard baar. Met een krappe meerderheid van negen voor en acht tegen 'kwam het voorstel erdoor. weer Amsterdam mist Brussel 1. bew'. Frankfort onbew. Genève sneeuw Innsbruck gch. bew Kopenhagen snwbui Locamo z\v. bew. Londen z\\'. bew, Luxemburg onbew, Madrid mist Majorca j, bew. München sneeuw max, t. gist. o -I Enkele heelden van het -uitge strekte universiteitscomplex. Op de bovenste foto ziet men de West Hall, een gebouw, waarin 160 studenten hun kamer hebben. De onderste foto gééft' de hoofdingang van: de univer siteit weer. DEN HAAG Drie landelijke .verenigingen voor natuurbescher- ming zijn bij de Kroon in beroep ge- ..gaan tegen het besluit de Groning se smeerpijp aan te leggen. Zolang dit beroep in behandeling is bij de Raad van State, zo wordt, verwacht, zal niet met deaanlegvan de pijp leiding worden begonnen. Dc organisaties zijn de Contact-, commissie voor natuur- .en land- .schapsbescherming,de Landelijke vereniging tot behoud van de Wad denzee eri de Vereniging milieube heer, Noord-Holland. In het beroep worden nog eens alle bezwaren genoemd, die de af gelopen maanden al naar voren zijn gekomen. Geëindigd wordt met een aanval op het Gronings provinciebe stuur, dat volgens de indieners „zon der voldoende basis op slechts lo kaal-politieke gronden een biologisch •ecologisch onjuiste, en een econo misch, financieeL en technisch aan- vechtbare beslissing" heeft genomen. -X- Hel symbool van Dordt College, met het jaar van oprichting. De doelstellingen van. dit Dordt College zijn: in de eerste plaats een in elk opzicht uit blinkende academische omge ving scheppen en vervolgens om de individuele student te ont wikkelen in godsdienstig en voorts in sociaal, psychisch, fysisch en intellectueel opzicht. De studie van de Bijbel en theo logie en de overige wetenschappen in het licht van de Bijbel, nemen op het instituut een zeer belangrijke plaats in.. Van de studenten van het Dordt College wordt verwacht dat ze in hun manier van leven het christelijke ge loof tot uitdrukking brengen. De beoefening van hun geloof manifes teert zich onder meer in tweemaal 1 Zoals op elk Amerikaans College heeft het Dordt College voor zijn stu denten ook min of meer verplichte nevenactiviteiten, ais het zitting ne men in een sportgroep, een school- band of deelname in de studenten organisatie. De school heeft een eigen band, die jaarlijks een tournee maakt. Het Dordt College bestaat uit en uitgestrekt gebouwencomplex, com pleet met golfbaan, zwembad, voet balstadion en binnenkort ook een eigen (overdekt) zwembad. De bi bliotheek van dc school bevat maar liefst 60.008 boeken, de sporthal biedt plaats voor 2208 toeschouwers. Er staan drie gebouwen voor de huisves ting van in totaal 560 studenten, met een restaurant. Dc rest van de stu denten woont extern. Dc school bezit zelfs ccn eigen radio-station. De cursussen op het Dordt College zijn niet kosteloos. Per student moet per jaar een bedrag van 1350 dollar worden neergeteld, hoewel er veel mogelijkheden bestaan voor het ver krijgen van korting op dit bedrag. Home Wenen Zurich i -t zxv. bew. onbew. weerlicht 34 zw. bew. s sneeuw a min. t, gist. -It -10 -3 -S -G -G -I! -4 5 -6 -10 9 -1 -5 nrsi. 0.2 5 5 I .1 0.1 0 0.1 0.3 0 3 4 UTRECHT De commissie van toezicht op de Haagse ziekenfondsen heeft bij de districtsraad van de maat schappij voor de geneeskunst (regionaal medisch tuchtcollege) een klacht ingediend tegen de Haagse internist K. JB. in ver band met zijn handelwijze hij de behandeling van bepaalde patiënten, die voor betrokkenen gevaar kunnen opleveren. Dit beeft dc heer H. C. van der. Hoeven," directeur van het rieken - fonds De Volharding in Den Haag, medegedeeld naar aanleiding van de aankondiging van de specialist, dat hij tegen vier Haagse ziekenfondsen een kort geding zal aanspannen naar aanleiding van een conflict over het voorschrijven van een bepaald ge- necsmiddeh De heer Van der Hoeven verklaar de dat het hier gaat om rovamycine, een antibioticum, dat voor rekening van het ziekenfonds aan ipatiënten mag worden voorgeschreven ingeval van een virusziekte. De voorwaarde is evenwel, dat de .virusziekte door een laboratoriumon derzo ek moet worden aangetoond. Volgens de heer Van der Hoeven schrijft de internist het geneesmiddel echter ook voor als het laboratoriumonderzoek negatief is' geweest. Daartegen maken niet alleen' de Haagse ziekenfondsen, bezwaar maar ook de adviserende medici, al dus de heer Van der Hoeven. Volgens deze artsen ft ifcet voor schrijven van rovamycine na een nel- gatief laboratoriumonderzoek gevaar lijk voor' patiënten als een ander an tibioticum ,bijv. penicilline) wordt toegediend. Volgens de heer Van der Hoeven volgen de Haagse huisartsen en spe cialisten met grote ongerustheid de verrichtingen van de specialist Dit heeft dan ook geleid tot het indienen van de klacht bij de districtsraad van de maatschappij voor de geneeskunst In de commissie van toezicht op- de Haagse ziekenfondsen zijn onder meer vertegenwoordigd de landelijke huisartsenvereniging. de specialisten- vereniging en de apothekers, De heer Van der (Hoeven zei voorts dat de Haagse medici en ziekenfond sen van mening zijn, dat de specialist onnodig veel patiënten in ziekenhui zen laat opnemen. „Het gaat er niet om dat een bepaald geneesmiddel te duur is, zoals ten onrechte vaak aan ziekenfondsen wordt verweten maar •het is gewoonweg medisch niét ver antwoord", aldus de heer Van der Hoeven. De afgelopen zomer bezochten en kele studenten van het Dordt College o.ige stad. Onder hen was de dochter van de president van de school (de heer B. J. de Haan). De studenten bestudeerden hier onder meer oude theologie. Zij waren van mening dat de oude Nederlandse geschriften uit de bibliotheken een Mekka vormden voor hun theologische studie. Over enkele jaren zal ook president Haan een bezoek aan onze stad brengen. Het jaarlijkse hoogtepunt van de Nieuwjaarstelevisie vormt het char mante, altijd fabelachtige goede con cert uit Wenen, in rechtstreekse Eurovisie-overneming om 12.15 in de middag op ons scherm verschijnend. Hier 1 de wereldberoemde musicus prof. Willij Baskovsky als Steh-gei- ger voor de Wiener Filharmoniker. s'-ï y.t i'N j (Van onze radio- cn tv-redaetic) HILVERSUM Af en toe is het best aardig eens iets te horen over het privéieven en de bijzondere carrière-activiteiten van wat wij te genwoordig noemen „top-artiestcn" en hier volgt 'dan een mondvol bab bels, alleen verteld voor degenen die er plezier in hebben. Hoe lang is het geleden, dat Willem Duys de hongerige familie van Ada- mo een kans gaf om in De Vuist wat bekendheid voor de zingende oudste broer die nodig moest mee-verdienen, te venverven? Wel werd de kans voornamelijk gepakt door de twee Heme zusjes, maar sindsdien schoot - idamo's ster omhoog, en van honge righeid is geen sprake meer. Adarco's familie woont allang in een fraai- (buiten en hijzelf moet naar deugdelijke geldbeleggingen omzien,. Daarom bouwt hij op het ogenblik op het Kanarische eiland Teneriffe een modern vakantiehotel met 80 bunga lows in een beeldig park. In elke DEN HAAG Twee Haagse be drijven hebben gisteren het faillisse ment aangevraagd van kledingmaga zijn Schroder en Co. en de Centrum- bank (C. M. de Ruiter). De twee aan vragers architectenbureau Prent en Landman en technisch advies bureau j. Nieuwburg hebben samen e»n vordering van rond 60.000 gulden op Schroder en de Centrum- bank, zo heeft de advocaat van het architectenbureau meegedeeld. De vordering besta ai uit kosten van honorarium en technische advie zen voor de verbouwing van het pand van fkhröder in de City-passage in Den Haag. Zonder opgaaf van rede nen hebben Schroder en de Centrum- bank de opdrachten aan de twee be drijven geannuleerd, aldus de advo caat. bungalow wordt een luidspreker aan gebracht die dag en nacht Adamo's stem 'kan laten horen. „Onze" Wilma heeft in Duitsland een knap staaltje gederverd: zij maak te een plaat, waarop zij in het Japans „Tulpen uit Amsterdam" zingt. En dan meteen nieuws over onze „onze" Heintje: op het ogenblik staat hij in de rij van top-bioscoopfilms nummer 4natuurlijk óók in Suits- land. Het geldt zijn zoveelste speel film, getiteld „Heintje, mijn beste vriend". Ondertitel: „Een nieuwe 'klapper' van de Holland-jongen". Yves Montand, de Franse chan sonnier die ook al filmacteur werd, had een te goed leven: hij moest no dig op de vermagerlngstoer. Met vas ten en zuchten is hij gelukkig 16 pond kwijt geraakt. Laten we samen met Yves blij zijn. Ingrid Bergman heeft een belang rijke stap gedaan in haar filmcarrière: zij heeft het aangedurfd f- knar nieuwste fiim de rol van een grootmoeder te spelen. ik-tf-.'-u: hEKKERKERK In de winter van 1423 en 1424 heerste er een ern stige noodtoestand in de Krimpéner waard. Het gebied teas al ernstig ge teisterd door verscheidene dijkdoor braken tijdens de beruchte Sint Eli- sabetsnacht, twee jaar tevoren. Het had de dijkplichtigen toen maar liefst drie Wilhelmusschilden (blijk baar. een hoog bedrag) per persoon gekóst om de drie dijkbreuken van 1421 gedicht te krijgen. Bovendien moesten zij schattingen opbrengen voor het voeren van de oorlog tussen het graafschap Holland, waartoe de Krimpénerwaard behoorde en het bisdom Utrecht. In de herfst van 1423 moet er op nieuw een dijkdoorbraak onder Lek- kerkerk, nabij de grens met Krim pen aan de Lek, hebben plaatsge vonden en het herstel daarvan ging de mogelijkheden van de Krimpe- nerwaardse ingelanden te boven. De nood moet wel zeer hoog gestegen zijn. Een nog niet eerder herkend en dus ook nog nooit gepubliceerd charter uit het rijksarchief te Utrecht verhaalt er zo het een en ander over. Het stuk bevat een bede om hulp en bijstand voor da Krimpener- waardse bevolking. Merkwaardig is dat niet het hoogheemraadschap dat verzoek om hulp formuleerde, maar de besturen van de steden, Schoon hoven, Gouda en Dordrecht. Die wa ren slechts Zijdelings bij het wel ert wee van de plattelandsbevolking be trokken. Nog merkwaardiger is echter tot wie de smeekbede gericht werd. Dat waren namelijk da vijf grote kloos ters in Utrecht, het bestuur van die stad en de stedelijke bestuurders van de Dopikerwaard, Die hadden geen van allen ook maar iets met de Krimpénerwaard ie maken, integen deel, als Hollands gebied kon dat wel vijandelijk gebied heten. Uit zowel de ondertekenaars als de „geadresseerden" van het verzoek ora hulp kan afgeleid worden dat de noodtoestand In de Krimpénerwaard wel bijzonder ernstig 'geweest xnoet zijn. Helaas is het thans aan het daglicht gebrachte archiefstuk alleen het overigens kunstig, uitgevoerde verzoek, zonder dat eventuele over wegingen of beslissingen op het ver zoek daaraan gehecht zijn. Het is daardoor niet bekend of het Sticht, de stad Utrecht en het hoogheem raadschap van de Lopikerwaard gunstig gereageerd hebben op de noodkreet ten behoeve van de Krim pénerwaard. Evendis Europa in 1S45 was de Krimpénerwaard in 1434 ten prooi aan ernstige verwoestingen en ver armd door de oorlog. Door deze fac toren waren de bewoners hulpbe hoevend geworden, Vandaar dat de. omringende steden Dordrecht, Schoonhoven en Gouda aan de vijf kapitelkerken om hulp vroegen, met de -Uitdrukkelijke toegeving dat die hulp slechts van gratiën ende om onser beden wil" gegeven zou -wor den omdat de kapiettels wettelijk er niet toe verplicht zijn. Bij de foto: Het nu weer groten-, deels dichtgegroeide, wiel onder de Lekdijk op de grens van Lekkerkerk en Krimpen aan de Lek is Het laat ste spoor dat nog óver is fvan de rampspoedige jaren na 1421-toen 'de inwoners van de Krimpénerwaard' praktisch tot de bedelstaf raakten door een watersnood. GORKUM Het eerste num mer van het weekblad Bouw in 1971 brengt deze perspectief tekening van het nieuwe station voor Gorkum. Zoals bekend heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen onlangs besloten tot nieuwbouw, waarmee de aan vankelijk ontworpen kostbare verbouwing van het oude „waterstaatsgebouw" van de baan ging. In samenhang met de nieuwbouw zal .een voetgangerétunneltje tonder het emplacement "worden gebouwd met trappen naar de perrons. Daar mee wordt aan de noordzijde van de spoorbaan een tweede entree van liet station gecreëerd voor voetgangers en fietsers. Bij deze „achteringang" zo wel als aan de zuidzijde worden stal lingen voor ongeveer 450 fietsen ge bouwd. Aan. de zuidzijde gaat de nieuw bouw gepaard met een, ingrijpende reconstructie ivan het voorplein en verplaatsing van het interlokale bus station naar dit stationsplein. De in de nieuwbouw opgenomen ruime res tauratie is mede op de aanieg van dit 'busstation ontworpen. Het complex krijgt glaspuien van gemoffeld aluminium, gevelvlakken met donkerbruin genuanceerde gresgegiakuurde gevelstrippen en een vouwkap van hechthout en oregon- pipc. Het ontwerp is van architect ir. L. Douma, ,b.i. .De bouw wordt uitge voerd door de firma Vermeulen iii Gorkum. De N.V, Spoorwegbouwbe- drijf in Utrecht bouwt het reizigers- tunneltje. De totale kosten inclusief Installs- ties en inrichting zijn begroot op ruim een miljoen gulden.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2