en is vak' m I en D a n ART CENTER ROTTERDAM Onbehagen over grote versnippering (Vau ejcu onzer verslaggevers) T) OTTERDAM In de kringen van de „verkopers van Rotter- Tl dam" een kleine groep die er dagelijks werk van maakt om zoveel mogelijk mensen naar Rotterdam te trekken om de stad te bekijken, er wat plezier te maken of er eventueel zaken te doen komt men steeds meer tot de conclusie, dat er wat aan die „verkoop" schort. Uitspraken genoeg over dat falende „verkoop-beleid". In de Kamer van Koophandel spreekt de scheidende NRC-redacteur Piet Kalkman er zijn verbazing over uit, dat dit in een zakelijke stad als Rotterdam nog altijd mogelijk is, dat meer dan twaalf verschil lende instanties zich met de presentatie van de stad of onderdelen van de stad bezig houden zemder dat er ook maar enig samenspel is. Hij spreekt zelfs van onderlinge concurrentie waar het er om gaat gebruikers van het congrescentrum De Doelen te vinden. VVV NIET URGENT Ab van Raat te: ,£feer van C70 vasthouden en nu snel collectief gaan werven BUNDELEN Aarzelend Herkenbaarheid van produkt belangrijk voor beleid ISltlölSs door Jan Ladenius f voor Uitdaging PAGINA 3 DE ROTTERDAMMER fA-l-ïr,— - É^lÖlP ZATERDAG 23 JAjN'UARI 1971 ROTTERDA MOET BETER Aan het persdiner vair de dier gaarde Blïjdorp valt spontaan de wens. dat alle- instanties, die aan toe ristenwerving -doen, spoedig tot eer. hechte samenwerking mogen komen., hi Club 25 (die een keer per jaar in Botterdam aan de weg timmert met de uitreiking van een „Promotion prijs Rotterdam", hoewel het er dit jaar niet van gekomen is) vraagt men zich af of er voor Rotterdam geen- „Promotion Committee" zou moeten komen zoals Amsterdam allang heeft. Dit comité zou dan beleid moeten voeren voor werving van bezoekers aan Rotterdam op de meest uitgebreid de schaal. Want ook Club 25 is het opgevallen, dat iedereen zijn best doet om mensen naar de Rotterdamse haven, de Euromast, de Diergaarde, de Eemina, het Sportpaleis, de'Lijn baan, de musea en ga zo maar door, te krijgen. Men heeft daar erg veel: geld voor over, maar men voert in het wilde weg allerlei acties. Tegelijkertijd heeft Club 25 toch wel vastgesteld, dat de resultaten, van al die reklamecampagnes toen. niet dat -opleveren wat een conse quente presentatie van wat de gehele stad te bieden heeft zou kunnen ople veren.'Sommigen gaan zelfs nog ver der en zeggen, dat Rotterdam niet langer in de schaduw van Amster dam (wat nu. eenmaal de nationale en onverbiddelijke trekpleister schijnt te moeten zijn) zou behoeven te staan wanneer in de stad in samenwerking met de gemeente en het bedrijfsleven /een consequent beleid gevoerd zou kunnen worden dat in al zijn facetten valt onder een en (hetzelfde hoofd stuk: „Promotie Rotterdam". Wie in dit spel aarzelend wijst naar de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in. Rotterdam, waarvan mag worden verondersteld dat zij een gro te bijdrage levert in de promotie van Rotterdam wordt er op gewezen, dat deze instantie zich te veel heelt laten drukken in de hoek van de verwer king van de stroom toeristen in de stad eventueel directe dienstverle ning aan toeristen, die er al zijn. if et apparaat wordt' echter totaal onge schikt .geacht om aan'actieve werving te doen op basis van een beleid, dat ook van invloed is op wat er in de stad zelf gebeurt. De directeur van de Euromast Ab van Raalte over dit onderwerp na der aan de. tand gevoeld zegt kort en kernachtig: „Rotterdam verkopen is geen 'kwestie van naar Amerika gaan en (bijvoorbeeld) op. de Euro mast wijzen, Om te beginnen moet ik de mensen naar Nederland praten. Daarbij steun ik altijd nog op Am sterdam want dat is een interna tionaal bekend begrip. Zijn ze een maal in Amsterdam en zitten ze op de lijn Amsterdam-Brussel dan hen Ik mijn kans. Zijn de mensen een maal in Rotterdam dat zijn ze verrast en zijn er kansen -genoeg om hen vast te houden. „Maar dan moet er wel wat in de stad te doen zijn, zoals bijvoorbeeld tijdens Communicatie '70 toen iedere buitenlander getroffen werd door do gezelligheid, de sfeer, de levendig heid. En hier kom ik dan terug op beleid..Men moet er in de stad zelf van overtuigd zijn, dat de toeristen industrie (al de tweede van Neder land) geweldige kansen geeft mits men de stad daar integraal op af stemt. En voor Rotterdam betekent dat dan in de praktijk, dat we van de unage van de haven af moeten. „Niet dat die haven slecht'is, maar Rotterdam,,zou veel en yeel meer kunnen Dieden. Nu al is - vaak de reactie van de meh£êrir„Oh, maar ik dacht toch dat Rotterdam een haven Was", waarmee ze dan teruggrijpen naar het beeld van de gemiddelde havenstad, smerig, ongeciviliseerd, ruw, een beetje "misdadig misschien",. .-.^Natuurlijk - heeft een map als .SÈalkman' gelijk.Iéder reklame - laten maken voor eigen straatjèr. daar. hel pen ze de hele boel - mee naar de knoppen. En als er een collectieve werving;komt dan nog zal er wel ge-, legenheid zijn om nog. eens extra' aandacht te vragen voor het 'eigen produkt', maar'dat produkt past dan in een bekend pakket waar' men bij wijze van spreken: over'dé gehele we reld van gehoord heeft. In feite is het tóch te gek om los te dopen,- dat in een tijd van fusies- en samehwerkin- gen wij tobben met een stuk ri£< tien verschillende organen, die allemaal wel ongeveer het, zelfde, voor ogen hebben staan", jVolgens Euromastcirecteur Van Raalte is: het één- minuut -voor twaalf uur. Waarmee hij dan, bedoelt, dat Rotterdam op het punt staat de boot te;missen en dé goede naam die Com municatie '70 Rotterdams binnen stad bezorgd heeft verloren gaat. Wanneermen Rotterdam Promotie het best kan vertalen met „mensen naar Rotterdam trekken" dan moet de sfeer van de zomer 1970 vastge houden worden, een kreet trouwens die ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rot terdam in zijn nieuwjaarsrede heeft laten vallen. „Willen "we tot zelfs maar een aan zet van een oplossing komen", zegt Ab van Raalte, ,-,dan moeten er eerst .wel. een paar heilige huisjes omver. Maar die oplossing is - er heus wel. Om een paar suggesties op een rij te zetten. Eerst móet er een man komen, die door het idee gepakt is en op alle mogelijke niveaus kan onderhande len. (Dat is wat anders als met je hoéd.in de hand om een bijdrage ko men.vragen.) Voorts moet die man de kans krij gen mensen te winnen voor het idee een geïntegreerd plan voor Rotterdam FOTO BOVEN: Een „cocktail" van Rotterdamse kwaliteiten, stuk voor stuk de moeite waard om te „verko pen". Maar zaken als Euromast, Doelen, Blïjdorp, Spido en sport paleis met dé andere Ahoy'-moge- iijkheden, zijn als pakket veel beter" presentabel. Promotie ten uitvoer te leggen. De volgende stap is een vijf- of tienjaren plan te maken met -goede financiële basis, waarbij het natuurlijk uit den boze is dat grote bedrijven'honderd gulden storten zoals in het kader-yan- de WV nog altijd mogelijk is. 0-Sa En tenslotte moet er een apprfVaat komen voor marktonderzoek, dat' eventueel samen met het Nationaal' Bureau voor Toerisme de verkóöp' van Rotterdam puur commercieel aanpakt. Tenslotte is geld verdienen toch nog geen vies woord in deze stad" De heer Van Raalte vindt het min of meer logisch, dat eventueel een groep van mensen, die alle in Rotter dam wervende krachten bundelt en onder de Kamer van Koophandel res sorteert en dat ook de gemeente een belangrijk aandeel in de samenwer king, neemt zonder- echter, dat er van overheersing sprake is op grond van een subsidie-aandeel. „Op die manier kan'er eerst een einde komen aan de bestaande ver snippering, die ons steeds verder van het doel afvoert en in de tweede plaats is er een kans, dat we dan toch die boot nog halen. Op datgebied wanhoop ik niet. Tenslotte zijn de menseu oo-k gewonnen voor wat C'70 tegen hun wil overhoop gehaald heeft". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Art Center Rotterdam'' staat op het gevel bord aan de Mathenesserlaan. waarmee vier Rotterdamse ont werpers en publiciteltsmensen dan een soort „workshop" bedoe len waar zij (financieel onafhan kelijk) met elkaar samenwerken. Hun specialiteit is „Corporate Identity", een vage kreet uit de Amerikaanse business, die zich min of meer wel laat vertalen met „herkenbare identiteit van een onderneming". Met de herkenbare identiteit van Art Center zelf is het nog niet bijster goed gesteld. Hoewel de groep van vier achter Art Center bijzQnder graag spreekt van „uniek stukje creatieve sa menwerking" en verder van „enig in Rotterdam" is juist hun grootste grief dat veel en veel te weinig (zaken)-mensen van Art Center' gehoord hebben. Publiciteitsman Bob de KeijZer is de eerste om toe te geven, dat dit weer het oude verhaal is van de ver koper; die zich zelf niet weet te ver kopen. Hij voegt er echter snel aan toe, dat het nog tijd genoeg is om zelf een herkenbare identiteit op te bou- .w^n als het slecht gaat. Dat hij daar mee een storm van protesten oproept bij zijn partners de ontwerper Arie van Veen en de cineast Pim Korver deert hem minder. Vastgesteld wordt dat in het alge heel de Nederlandse bedrijven op het gebied van de „house styling" wat dan ongeveer het visueel maken van de corporate identity genoemd kan worden te veel op de buitenlandse markt zijn aangewezen juist omdat de Nederlanders in deze sector zich veel te bescheiden opstellen. Voordat er iets. meer te zeggen valt over het geven van éen .eigen beeld waar men als het ware. tegelijk het product in proeft iets. meer over werkgroep van Art Centre, die' in 1965 aarzelend begon met de samen werking tussen de' ontwerper Van Veen en de copywriter Guido Hasse laar. De .laatste stapte over naar het grote reklamewerk: van J. Walter "Thomsen en de publiciteitsman Bob de Keijzer nam de opengevallen plaats in. Ieder was financieel vol maakt onafhankelijk, maar de vaste lasten .-zoals .onderdak,, personeel, al- '■'geméne.Tonkpsfén werden gemeen- '■schappelijk'.betsald. Snel meldde zich een; -derde man,, de -geluidsproducent Sies Hofman;Tdie.ih de radiowereld goed thuis,vras; en- een vierde de binnenhuisarchitect' Peter Bakker. Deze laatste koos tenslotte toch voor een vaste baan en vervol gens. diende zich de filmer Pim Kor ver aan, die het Art Center een hele belangrijke verbinding gaf op het terrein van de beeldreportage en de visuele reklame. Intussen kreeg men ook nog de beschikking over een eigen pand, dat na grondige verbou wingen in eigen beheer in maa-t van dit jaar een spectaculaire opening krijgt. Waar het vormen van een eigen „house style" in Amerika allang gemeen goed is zjjn nu in Nederland de grote bedrijven zich aarzelend aan het orienteren. Bekend zijn 'natuurlijk de Spoorwe gen en Albert Heyn, die zich een an dere image hebben aangeschaft, die zich een nieuw gezicht hebben laten geven. De KLM is ai evenzeer een bekend voorbeeld, te mee-r omdat het er bijdezé luchtvaartreus niet'" om ging om eens een ar.der vignet op de staart- van zijn toestellen te. zien, maar veel meer om door consequent gebruik van een aantal visuele mid delen een gunstige indruk te maken. In Nederland wordt nog maar te vaak gedacht, dat deze „house stv- -ling" een modegril is, een poging om weer eens net eventjes anders te zijn. De - ontwerpers, 'dia'! ;zich -mét' deze soort vormgeving bezighouden, ver zetten zich met - hand en tand fegen deze „verdachtmakingen".. Zij gelo ven, dat wanneer, men consequent overgaat op het scheppen van een eigen identiteit het haast niet anders kan of ook de mentaliteit in het be drijf wordt beter, de vormgeving heeft vaak meer invloed op het beleid dan men denkt. Een frappant voor beeld is bijvoorbeeld dat een nieuwe housestyle voor de Nederlandse Art sen Vereniging geleid heeft tot sane ring van een ongelooflijke papierwin kel De mensen van Art Center, die er nog over. piekeren hoe zij, in maart nu eens even,in het licht van de:schijn werpers kunnen komen, zijn verrast wanneer zij horen, dat er in Rotter dam een groep van mensen is, die geïnteresseerd zijn in'de herkenbaar heid ran de stad, of beter gezegd, die op zoek zijn naar een vorm van her kenbaarheid waarop de gehele stad in zijn rijke geschakeerdheid te verko pen zou zijn. De ontwerper Arie van Veen zegt, dat hem geen voorbeeid bekend is van een stad, die zich eën. eigen hou se style heeft laten scheppen. Hooguit gedachte dat opvarenden van zeeschepen ook overdag gebruik zouden maken van het internationaal zeemanscentntm De Beer in Europoort is in het afgelopen jaar niet uitgekomen. De praktijk heeft uitgewezen dat het walverlof hoofdzakelijk in 'de avonduren wordt verleend. Ruim 85 pro cent van het bezoek komt derhalve 's avonds naar het riante centrum. De belangstelling voor het centrum is in het eerste halfjaar sterk geste gen, zo concludeert het jaaroverzicht. In de tweede helft van- het jaar werd evenwel een zeker verzadigingspunt bereikt. Reeds in, bet -begin van het jaar werd duidelijk dat de hotelac commodatie te beperkt was. De nor male capaciteit bedraagt 30 bedden, verdeeld over 10 eenpersoons en .10 twee persoonskamers. Vooral bij het onderdak brengen van aflosbeman- ningen moest hierdoor vaak worden geïmproviseerd. 'Hoogtepunt was 29 juli toen 00 gas ten ondergebracht werden. Op 25 de- cember werd de 4000ste hotelgast in geschreven. Door de drukke toeloop moesten bepaalde onderdelen' van de werkzaamheden worden aangepast, aldus het jaaroverzicht. Het personeel werd uitgebreid tot 32 man, waarvan de werkuren vooral in de namiddag tot de late avond lig gen. In 1970 werden 38.987 bezoekers dn het centrum verwelkomd. Het aan tal overnachtingen bedraagt 9.012, waarvan 1.090 vrouwen en 466 kinde ren. Ook het sportveld trok veel be langstelling. Precies 163 scheepselftal- len probeerden de weg naar het net te vinden. Het aantal schepen dat vanuit zee is binnengekomen bedraagt totaal 8.246. Op de schepen, zaten ruim 206.000 zeelieden. Negentien procent daarvan deed de Beer aan. Voor wat dit jaar betreft wordt een kleine stij ging van het bezoekersaantal ver wacht. Getracht zal worden de plannen tot uitbreiding van de hotelkamers, een derde voetbalveld en een overdekt zwembad uit tc voeren. K SOVJET UNIE en de Benelux- landen hebben deze maand een handels- en scheepvaart verdrag ge parafeerd na twee maanden.van gehei me mulerhandelingeii. Details over liet bereikte accoord zijn niet bekend ge maakt mar een officiële verklaring zegt dut ile onderhandelingen -in een sfeer1 van wederzijds begrip en zakelijke sa menwerking zijn verlopen. Voor de Benehrxlanden werd liet verdrag geparafeerd door Max Werv van- -bet Belgische ministerie van bui tenlandse zaken en voorde Sovjet Unie dnor A. N. Manzhulo, hoofd betrek kingen met westelijke landen van het Russische ministerie van huatenlandse handel. Het verdrag wordt gezien als de be kroning van negen jaar streven naar er kenning door de Sovjet Unie van de Benelux als aparte handelspartner. In 1969 bedroeg de handel tussen de Be nelux en de Sovjet Unie ongeveer 227 miljoen dollar, 0NGEDULDIG wacht da Cunard Adventurer op het moment dat de klink zal val len. en de champagne tegen de scheepshuid uiteen sal-spatten. Op 2 februari zal een groot gezelschap op de werf van de RDM getuige zijn van deze feestelijke manifestatie. Cu nard. voor wie het schip ge bouwd wordt, zal het cruise schip over enige maanden in de vaart kunnen brengen. De doopplechtigheid zal verricht worden door Lady Mancroft, echtgenote van Lord Mancroft, vice-voorzitter van en direc teur van Cunard Line. JN het afgelopen jaar is er uit het buitenland bij Japanse scheeps werven een record aantal van 399 schepen besteld met in totaal 13.436.934 bruto ton, zo blijkt uit een mededeling van de vereniging van Japanse sdieepsexportetirs. Met deze opdrachten was een waar de gemoeid van 3.285 miljoen dol lar. Hiermee werd 45 procent meer dan in 1969 geboekt. De tonnage gaf in vergelijking met 1969 een stijging te zien van maar liefst 97 procent. DRIE mannen van "het .Art Center": v.l.n.r. Van Veen, De Korver en De Keyzer. heeft Canada eens wat op dit gebied gedaan en onder meer zijn vlag met de beroemdeMaple Leaf laten stroomlijnen. „Het zou wel een uitdaging zijn", zegt hij, „een programma maken voor de stad -waarin een vast patroon van herkenbaarheid zit en 'dattoch ook weer zo flexibel is. dat. het voor alle 'onderdelen van Het stadsleven toege past te gebruiken is en ér toch een. soort- eigenheid bestaat. De aanpak zou zo moeten zijn, dat .wat je .waar ter wereld ook onder 'ogen krijgt .van welke instelling uit de stad ook, dat je "onmiddellijk Rotterdam in je.ge dachten schiet. Mogelijk is het -wel,maar-, het zal een grote tijd van voorbereiding vra gen. Maar als-het lukt zou.het wel ..wat,.: .v,„ zijn de: eerste'stad- met.éeiy eigen house style tjonge tjonge":: DEZE rubriek wordt' soms ge zien als de „algemene klusjes- hoek". Zo'n vergaarbak, waar je met alles terecht kunt dat niet elders on der te brengén valt. Vaak terecht, want wie kan vaakbeter éven iets melden, rechtzetten of een duwtje geven dan zo'n babbelaar als ik. Wel hou ik er zo mijn eigen' selectie maatstaven op na. - Het gaat dan nu om de gastarbei der Haci Yalvac,. over wie u een week geleden in deze krant kon. le zen. Met een kop als „Gewonde Turk" moet Nederland verlaten" en daarboven „Vreemdelingenpolitie: „Wet is wet". U kent het verhaal Maar ja, hij deed het illegaal. En dat mag niet. Nu kunnen we zeggen: Dan had hij dat niet moeten doen. Maar er is meer, Yalvac (twee jaar getrouwd, dochtertje) heeft 4000 geleend. Van vrienden ora zijn reis te kunnen betalen. Dat geld moet eerst terug. Van zijn verdiensten na- tuurlijk. Maar als hij geen verdiensten heeft? Boyendien is hij in zijn eer als man aangetast. Iemand die het weten lean zei me: Dit vooral voor een Turk .betekent zeer veel. Je weet maar niet wat zo'n man dan gaat doen. Nu, onze lezers hebben zich het verhaal uit de krant van zaterdag 16 jan. aangetrokken. Er kwamen te lefoontjes en brieven. In een van die brieven zat een tientje, „Om deze man te helpen .uit zijn financiële zorg", stond er bij. En of Jan Krant een oproep wilde doen. De: bedoeling was Yalvac geld mee te geven, dat terug moet. Nu voert Jan Krant zelf geen ak- ties. Zeker niet als er instanties zijn, die dat kunnen doen. En dat'gebeurt ai. U kent de naam van hetzeer energieke Aktiecomité Pro Gastar beiders, dat op allebressen staat voor de belangen van welke gastar beider dan ook. Het comité heeft mi nister van justitie Polak al gevraagd of Yalvac mag blijven. Humanitaire overwegingen staan hierbij op de voorgrond. Het comité zal het zeer waarderen als er ook lezers zijn, die de minister schrijven. En het comité heeft al bereikt zo kreeg ik juist te horen dat Haci Yalvac niet zonder meer het land uit gaat. De kwestie wordt na der bestudeerd. Er is dus goede hoop voor deze gastarbeider. Het tientje dat Jan Krant kreeg gaat dan. ook naar Pro Gastarbeiders, rek. C94.C65.665 Ned. Middenstands Bank, Rotterdam. Het comité heeft me be loofd voor dat bedrag fruit, sigaret ten e.d. te zullen kopen voor deze man, die in het ziekenhuis ligt.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1