Landelijke stichting start nu ook in Rotterdam Ramiiigen Rijnmond over arbeidsplaatsen te ruim, volgens GS met talent JaringWalta In centrum wordt niet gespoten Goeree timmert aan de weg i opruiming Padus vlot te water Van moord verdachte man aangehouden Ernstig gewonde bij botsing Ds. Frits Kuip er over Auschwitz en Israël Toestand minister Klompé beter 'm een geselecteerde collectie electronische orgels Vrouw geïdentificeerd p£ rotterdammer modern slruktuur gordijnstof 120 cm breed SOLINAv.a.f 995,- EMINENTv.a. f 2400,- SAFIRA v.a. f 1690,- PHIL1CORDA met volledig pedaal f 3095,- RUK£N?Dk LANGE 99 ANONIEM „CLEAN" DAGTAAK BfflËE i - 28 t/m 30 32 t/m 35 "798 PAGINA 3 DIN.,, aG 26 JANUARI 1971 Verslaafden aan hard drugs helpen elkaar uit narigheid - DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden het zeer onzeker of in het Rijn mondgebied een aantal arbeids plaatsen van 520.000 in 1980 en 570.000 in 1990 bereikt zal wor den, zoals de ramingen van het openbaar lichaam Rijnmond ver melden. Zij antwoorden, dit op schriftelijke vragen van het Statenlid drs. A R van ider Burg <D'66). De ramingen, opge- j nomen in de in 1970 verschenen schets ruimtelijke structuren, lieten zien dat het tekort aan arbeidskrach ten in dc komende twintig jaar meer dan verdubbelen zal: van 57.000 in 9 tot 123.000 in 1991. De opruiming is wei dé gele genheid om Üw overgordijnen te vervangen Zo valt er morgen een koopje te behalen voor de klanten, die van het moderne interieur hou den. Een fabriekspartij moderne weefstof in 4 aparte kleuren met, fraaie struktuureffekten. Deze overgordïjnstof uit de prijsklasse van f 7.50, koopt U nu per meter voor nog géén vier gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van deze fabriekspartij moder ne weefstof in 4 aparte kleuren. Nu per meter, 120 cm breed, zeer voor delig voor Duur van de opruiming 74 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best (Van onze scheepvaartrcdactic) ALBLASSERDAM Bij de scheepswerf Van der Giessen-de Noord is maandagmiddag het contai nerschip Padus te water gelaten. Na dat mevrouw M. Ford-van. Lennep ■het schip had gedoopt gleed het snel het water in om het zusterschip Tiber, dat voor reparatie bij de werf lag. gezelschap te houden. Het containerschip is in aanbofiw voor de Oceanic Freighters Corpora tion in Monrovia. Het heeft een capa citeit van 195 containers, waarvan er 109 aan dak gestuwd kunnen worden. Het 95,60 meter lange schip zal in maart van dit jaar worden overge dragen. Op de vrijgekomen helling bouwt de werf een containerschip voor Duitse rekening. ROTTERDAM Gisteren is de 42-jarige tankbouwer H. B. bij een verkeerscontrole aangehouden. Hij staat bij de Duitse autoriteiten gesig naleerd in verband met een moord, die op 15 november 19G9 werd ge pleegd in Niederhoevels. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De „Stichting Drug Anonimus" neemt op 31 ja nuari mits alle vergunningen binnen zijn en formaliteiten ver vuld een voormalig hotelletje aan de 's-Gravendijkwal in gebruik ter bestrijding van aan drugs verslaafde jongeren. Er komen "dertien bedden ter behandeling, van verslaafden, die dat direct nodig heb ben. Daarmee zet Rotterdam een eerste, bescheiden, stap om aan verdovende middelen en dan vooral aan de zogenaamde „hard drugs" verslaafden uit hun vaak bijna hopeloze toestand te helpen. ROTTERDAM De 56-jarige arts F. B. M. Steenwinkel uit Leiden moest met hoofdwonden en inwen dige kneuzingen naar het Bergweg ziekenhuis worden gebracht als ge volg van een botsing van de auto waarin hij zat op de kruising Mei- doornsingel-Adrianalaan. De botsing tussen cle twee auto's werd veroor zaakt doordat geen voorrang werd verleend. De 22-jarige expediteur P. E. Groendijk van de Lindesingei is met snijwonden aan zijn gezicht naar het ziekenhuis gebracht. Op de kruising Van der Sasstraat - Burgemeester Josselin de Jonghlaan ontstond zondag een aanrijding tus sen twee auto's omdat de voorrangs bepalingen niet werden nageleefd. Een bestuurster, de 19-jarige me vrouw C. van Limburg-Stirum-de Vrij uit de Westerhoustraat, werd uit de auto geslingerd en met ernstig hoofdletsel naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. De bij haar in de auto zittende mevrouw Zwaard-Amer (74) uit de Kerkhofstraat had eveneens hoofdletsel. 18 jB sa KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM TELEFOON 118400 „Dit zou betekenen dat de pendel naar het Rijnmondgebied ook meer dan verdubbelen moet en dat het aan tal arbeidskrachten zal moeten stijgen van 9009 en 1969 tot 35.000 in 1990. Deze 'prognoses lijken' in het licht van de huidige situatie met grote on zekerheid omgeven", aldus G. S. Als reden daarvoor voeren zij aan dat er tegenover een teder-tie tot toenemen de pendel naar het Rijnmondgebied een neiging staat tol geleidelijke ver schuiving van werkgelegenheidsob- jeclen, zoals industrieën en dienstver lenende bedrijven, naar gebieden waar de spanning op de arbeidsmarkt minder groot is dan ir. Rijnmond. „Ook rijst de vraag of het aantrekken van 35.000 buitenlandse arbeiders, wat in principe waarschijnlijk wel mogelijk is, ook wenselijk is. Dit zal vestiging var. 100.000 buitenlanders in het Rijnmondgebied kunnen inhou den (t.w. de 35.000 werknemers en hun gezinnen)", aldus G. S. Het college vindt de totale werkge legenheid op de Maasvlakte uitermate moeilijk te voorspellen. Hoogovens denkt aan de ontwikkeling van een bedrijf in wier fasen: 19711977 circa 2200 werknemers nodig, 1977—1981 circa 3000, 19811993 circa 3500, en na 1983 een geleidelijke opvoering vati het aantal werknemers tot 10.000 en wellicht in ren verdere toekomst tot 15.000 a 20.000... „Dit geraamde.aantal in de eindfase zal'waarschijnlijk biet volledig op de Maasvlakte werkzaam zijn. Ook de werkgelegenheid in de andere op de Maasvlakte te vestigen bedrijven is onzeker", aldus G. S. Dc Stichting is vorig jaar november opgericht met het doel: Het bevorde ren van de ontwenning van het ge bruik van verdovende middelen, een en ander in de ruimste zin. Enk winstoogmerkk is uitgesloten. 'Het werk van de Stichting heeft de steun van de; staatssecretaris van Volksge- zondheid dr. It. Kruisinga, die voor hei werk in Rotterdam een startsub sidie van tachtigduizend gulden be schikbaar. heeft gesteld, pok heeft de Stichting dertigduizend gulden/ ont vangen van het fonds „Volkskracht". Alles bij elkaar zijn. .het bedragen, die goed zijn voor een-start maar'in de praktijk is er voor hulp aan vér- slaafden en ex-verslaafden veel meer geld nodig. Steun heefi .de Stichting een landelijke organisatie ook gekregen van de Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren'in de. vorm van een reductie op de huur van het ontmoetingscentrum aan de 's-Gra vendijkwal. Er zal de komende jaren, wanneer het. centrum önverrnijdelijke uitbreiding nodig zal hebben, grotere financiële steun moeten komen. Waar het de Stichting vooral orn gaat, is de privé-sfeer van de jonge ren te beschermen. Vandaar dat men de anonimiteit zoveel ais kan, zal handhaven. Alies wat met de ont-. wenning te maken heeft, gebeurt in, groepsverband. Ex-verslaafden -enh half-verslaaf den zijn in .Rotterdam; -/jevenals- in Amsterdam',. Don Haagt'én® Dordrecht-.- al :langerc- tijd i bezig in groepsverband elkaar en anderen van "idê ^behoefte, .aan drugs af 'tehelpen.' ~„'Zë moeten eèn 'éigen manier met vallen eri. opstaën ontwikkelen", aldus een van de bestuursleden van de., 'Stichting. „Het is overigens een zaak vari .vrijwilligheid. Iedereen, did/zich bij het ontmoetingscentrum aanmeldt, is welkom en wordt geholpen. Het staat iedereen ook vrij om elk gewenst mo ment weer weg te gaan. Niet iede reen, die het ontmoetingscentrum •binnenkomt hoeft per se een door en door verslaafde te zijn. Het zou iemand kunnen zijn, die voor 95 procent verslaafd is en voor vijf pro cent anderen helpt. Het kan oolc- om gekeerd zijn. In de praktijk komt het erop neer dat het mensen zijn, die' bezig zijn de eigen problemen op te lossen en die van de anderen. In deze' geest wordt in Rotterdam al vanaf juni gewerkt." Een paar jaar geleden werd men met name in de grote steden stevig geconfronteerd met de gebruikers van verdovende middelen en de. gevolgen daarvan. Men is zich toen gaan af vragen wie zich bezig - hield met druggebruik, welke hulpinstanties er waren en of de groepstherapie,, .waar- bij je de mensen in de' groep onder ling kan benaderen .-beter was dan.de individuele benadering. Vragen die mede leidden tot de oprichting van de „Stichting Drug Anonimus", onder ingewijden kortweg DA genoemd. Men zou DA. een heèl klein' beetje kunnen vergelijken ipet de. uit Ame rika stammende organisatie Alcoho lics Anonymus (Anonieme Alcoholis ten). De vergelijking gaat echter slechts in beperkte mate op, omdat de AA in feite volledig anoniem werkt. Maar ook bij de AA 'is de therapie, dat de ene verslaafde of ex-verslaaf de de ander uit de narigheid haalt. De gebruikers van verdovende mid delen moéten voor: het. grootste deel gezocht worden, onder de jongeren van ongeveer zestien tot dertig jaar. Dat wil niet zeggen dat ex- geen oude re verslaafden zijn: In het ontmoetingscentrum aan de 's-Gravendijkwal is plaats voor een kleine groep. Het is een klein deel van de vele honderden verslaafden. Degenen, die in het ontmoetingscen trum komen, zullen doorgaans ver slaafd zijn aan hard drugs. Mari huana en hasjiesrokers staan, pas aan het begin. Sommigen menen dat deze soft drugs van een dergelijk onschuldige aard zijn dat zij uit de criminele sfeer gehaald zouden moeten worden. De Unieraad, het adviescollege van de C.H.U. heeft daarvoor zaterdag op een bijeenkomst, van de. raad gepleit. Dan volgen opium, een zeer versla vend-artikel en de barbituraten, waarvan de meest gebruikte de cocaï- he is. Een aparte klasse onder de hard drugs nemén de hallucinogenen in. Daaronder valt onder meer de LSD én de -in opmars zijnde; gevaar lijker en. stérkere STP en mescaline. „Het centrum aan de 's-Gravendijk- ■wal wordt geen „spuitcentrum". „Het huis is „clean", aldus een lid van het stichtingbestuur. Er komt geen énkel middel binnen. Een van dc kenmer ken is dan ook dat er niet mag wor den gespoten. Ook dc discussie erover is niet toegestaan. Men probeert de zaak in dc politieke strijdvraag te brengen. Ben je voor of tegen drugs, soft of hard. Wij zijn tegen alle drug gebruik, soft of hard," Hoe de. DA zich za! ontwikkelen is volgens het bestuurslid een vraagteken. In de bc- geleiding is-een zekere trouw en ver trouwen nodig. „Men blijft bij een in bgt centrum komende verslaafde zo lang dat nodig is, .al is het vieren- twintig utiri/ v "1-d L- fe.."-'- "-.:/■■■ ."'.Verder zal. duidelijk naar- voren moeten komen dat de DA uiteindelijk zal moeter.' helpen, dè verslaafdërT op 'weg te" brengen, n.a.ar' een stukje unfè- grgtie' in een maatschappij; waar gèen' plaats isvoor -.het creëren van subcultuur. Voor. de goede ordever- duidelijks het béstuur dat aan dc 's- Gravendijkwal geen meditatiecen trum komt...„Als er. behoefte aan is, moeten anderen dat maar doen."'Rot terdam is iets verder dan andere ste-' den, maar verwacht mag worden dat ook in, andere steden de DA gauw van de grond komt. Rotterdam is zeifs al zover dat onderhandelingen met de gemeente zijn geopend om bij te-springen als er een exploitatiete kort zou ontstaan.- - De structuur van de groep zoals de stichting en de adviesraad van de .stichting het. zien is dateen aantal leden van de groep door middel, van een dagtaak of "gedeeltelijke dagtaak een salaris'krijgen. Er moet'in het centrum gekookt worden, bedden op- gemaakt, en andere werkzaamheden worden gedaan. Ook moet het admi nistratieve werk worden bijgehouden. Een aantal mensen zullen permanent in het huis wonen, anderen zuilen op de een of andere manier thuis wonen. jVo'ör ,'wiè. tenslotte mocht: denken dat 'degebruikers van "verdovende middelen alleen in bepaalde milieus voorkomen is de opmerking van hét bestuurslid hierover voldoende: „Het komt voor in alle milieus. Drugge bruik moet gezien worden als een symptoom op :een .moment dat er- in een persoonlijkheid problemen ko menDA gaat een hoopvolle toe komst tegemoet. Men' moet'volgens het bestuurslid daarbij nietuit hét oog verliezen dat de DA een methode van aanpakken heeft, die bij «en be paald soort mensen zal aanslaan en bij anderen niet. ROTTERDAM De vrouw die vrijdag op de Dordtsestraatweg door een pei'sonenauto werd aangereden en bij aankomst in het Zuiderzieken huis was overleden, is geïdentificeerd. Het blijkt de 73-jarige mevrouw J. van Drvmen-Tempelman te zijn, die heeft gewoond op de Dordtsestraat weg. ROTTERDAM Ook voor de 18e keer was dirigent. Jan Brus- sen er weer in geslaagd een vol ledig- symfonisch, apparaat op te bouwen met ongeveer 80 studen ten-musici om er de jaarlijkse tournee door het land (dit keer met inbegrip van de Belgische hoofdstad) mee te maken. De ba ten komen ten goede aan de Stichting „Het Nederlands Stu denten Sanatorium" en het „Uni- i versity Assistance Fund". De gebruikelijke opdracht tot hot componeren van een openings wé rit werd dit jaar met behulp van het. Prins Bernhard-fonds, verleend aan onzs lardvpncot Herman Strategies. Dit. werk getiteld „Concertante Speelmu'kk", prijkte ook maandag avond, to«n net orkest de Maasstad aandeed cn ur een redelijk goed ge vulde JTrote Doelenzaal aantrof, als eerste v/«rk c-p het programma. Zoals men V3n deze componist kon ver v wachten, voldeed het opus aan de ge stelde verwachtingen. Het heeft een uitgesproken diverterend karakter, speelse cr gemakkelijk aansprekende motleven en stelt de executant voor niet al te lastige technische proble men. Het concerterende element r.. het werk wordt vertegenwoordigd; door een duo van fluit en fagot,, mét muzisch élan en gaaf gerealiseerd door Laurte Boltjes én Frarts Robert Berkhout.- 7 /or''V-': Het vaak humoristische stuk weid onder leiding, van de enthousiasme rende Jr.x P;ussen met grote concen tratie doo<- let ensemble,-.- waarin vaak. de blazers, opvielen,-uitgevoerd, nadat de avond - natuurlijk(i) met het „Xo vivat" was geopend. De onlangs bij het -Residentie-or kest als "onceitmeester benoemde be gaafde violist Jaring Walta was ver- volgens da gevierde solist in Mozarts derde vioolconcert in G (K.V. 216), dat hij met Lijzonder mooie toon, mu zikaal yladen en met technische souplesse ten gehore bracht. Voor de stilistisch hyaie, candenzen tekende Marius r lothuis. Het begeleidende ensemble 'iet wel eens een- steekje vallen. rha?r reageerde vérder attent op/ het stipte aangeven van Brussen. VeeT sue.es had de 'uitvoering van. de .kleine" symfonie no. 2 van Ca- mile Saint-Saëns, waarmee het.^.ge deelte na Je pauze was gevuld, en té - Z recht, want er bleek buitengewoon/ hard gewerkt op dit stuk, getuige een opvallend gave en behoorlijk'zuivcie weergave van .dit aantrekkelijke: werk. -/■ '- -. P.V. STELLENDAM Lang. zaam maar zeker gaat Goeree- Ovcrflakkee zich opmaken om klaar te staan voor de stroom van toeristen die wordt ver wacht wanneer straks het Gre- velingemneer een van de natio nale recreatie-toppers gaat wor den. Om die stroom te kunnen verwerken 'zal er hard aan de weg moeten worden getimmerd, vooral die wegen die tot op he den nauwelijks een paard- en wagen kunnen verwerken. Er wordt sinds kort hard aan ge trokken. Honderdvijfenzestig kilome ter kwartaire \veg wordt in ijltempo onder handen genomen, nu. de rijks overheid heeft meegedeeld voor ne gentig procent van de kosten van deze vvegverbeterin'gcn te zuilen op draaien. De Dijkring. Flakkee maakt er geen geheim van dat men meer dan blij is met deze' financiële meevaller. Met gezwinde spoed is men dan ook be gonnen aan het eerste karwei. Hier voor ïs de smalle dijk tussen Dirks- land en Herkingen uitgekozen, die over een lengte van vijf kilometer wordt verbreed door het dijklichaam cf te graven. Als proefkarwei is daarvóór de Cudelandsedijk onder handen geno men, waar men in oktober vorig jaar de eerste draglines aan het erk heeft gezet om de weg om te toveren van èen pad waar twee auto's elkaar niet kunnen passéren lot een toeris tische weg van ;een kleine zes meter breed. Op de Ljjst van binnenkort uit te voeren verbredingen staat hooggeno- teerd dc weg van Middeihamis naar Den Bommel, die 7.20 meter breed móet gaan worden met: bovendien halverwege nog een parallelweg ook. Om het toeristische karakter van de verbrede wegen te benadrukken, wil men ze gaan voorzien van een acht meter brede toeristische berm. Er is trouwens wel haast geboden met de uitvoering van het verbre- dings-programma, omdat binnen af zienbare tijd de weg over de Haring- vliet-dam gereed zal gaan komen, waardoor de eerste toeristen-golf wel dra de Flakkeese wegen zal overspoe len. Men verdrinkt op Goeree liever niet. ROTTERDAM Er zit in Ausch witz een demonische anti-religieuze en culiuurvernietigende strekking. Als je dat alleen sociologisch beziet, kom je nergens. Auschwitz is niet een poging geweest om de joden te ver drijven, maar een poging tot radicale uitroeiing en het werd zó gesteld: wie hieraan meedoet verlost de mensheid var. een noodlottig verschijnsel. Miljoenen hebben hieraan niet mee gedaan. Laten die zich niet op de borst kloppen. Men heeft dit laten schieten omdat men het niet belang rijk genoeg oordeelde in deze wereld oorlog. Aldus de doopsgezinde emeritus predikant ds. Frits Kuiper uit Krom menie in een referaat, dat hij maan dagavond hield ter gelegenheid van de jaarlijkse Auschwitzherdenking van de afdeling Rotterdam van het Genootschap Nederland-Israël. Israël heeft meer nodig dan vage sympathie zoals minister Luns enige tijd geleden gaf met diens uitlating: „wij hebben sympathie voor de joden omdat die al zo lang onder ons heb ben gewoond", zei hij. Ds. Kuiper illustreerde, hoe ook het Vaticaan de zaak heeft onderschat en ging in op het begrip anti-zionisme, de moderne vorm van anti-semitisme. Hij constateerde dat zionisme een bepaalde beweging is, gegrondvest door Herzl en stelde, dat, wie. zich anti-zionist noemt het joodse recht afwijst op een eigen leven en een eisen land. De stelling... dat onder een goed niet-joods regime een jood vrij kan zijn. bestreed ds. Kuiper omdat jo dendom meer is dan het belijden van een geloof. Daarbijzag hij Israël op een heel bijzondere plaats op de brug tussen oost en west gegroepeerd rond Jeru zalem, niet passend in welk machts blok ook. U weet net hoe het gaatUw dochter ziet elke keer weer iets datze graag wil hebben, en daarbij wordt de portemonnee maar ai te vaakvergeten...;. Dit keer hebben wij echter aan Uw beurs gedacht bij deze aan bieding meisjesschoenen, die zeker bij Uw dochter in de smaak vallen. Restant partij moderne meisjes- schoenen van een prima kwali teit Crushlak. Het modelletje heeft een blokhak, een grote klep met franje en gesp en een goede pasvorm..... nu per paar zeer voordelig. a98 Morgenvroeg om 9 uur begint op onze schoenenmarkt, entre sol, de verkoop van deze restant partij crushlak meisjesschoenen met blokhak en een grote klep met gesp en franje. U kunt kie zen uit de kleuren rood en ma rineblauw en" de maten 28 t/m 30 en 32 t/m 35..... nu met een ruim prijsvoordeel. Duur van da opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best DEN HAAG ,De toestand van minister Klompé, die wegens een ge compliceerde heupbreuk in het Haag se Joannes de Deoziekenhuis ver pleegd wordt, gaat vooruit Het ministerie van CRM hoopt aan het eind van de week xnee te delen "anneer de minister bepaalde werk zaamheden zou kunnen hervatten.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1