Gorkum zegt „nee" tegen protest Turks woonoord Willy Lippens neemt plaats van Mulder in AO 2E J ASSERS SPELEN VRIJ ZEKER NACOMPETIÏIE Gemeentehuizen zijn deels gesloten door de volkstelling Roto krimpt verder in EMS werkt samen met d Oran eboom Japan wil accijns op olie gaan verlagen Kleine distilleerderij kan zich niet handhaven Nederlanders aan kop in Zesdaagse PPSC moest zege toch prijsgeven VEEL STEUN VOOR AGOW Korter werken in Philipsfabrieken Scholten Carton geen dividend Schaalvergroting onontkoombaar Eierexport daalde met 56 procent Inwoners van vestingstad tegen actie 500 buitenlanders Huisvesting Boos Autobusbedrijven in Friesland gaan samen FINANCIËN Promotie Colchester In januari meer faillissementen GORKUM Burgemeester ridder van Rappard had ai in zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat de 500 gastarbeiders in Gorkum .,toch zeker mede vallen"' onder de bijbelse opdracht van ..zijt gij niet uw broeders hoeder?" Sommigen beluister den hierin een zekere twijfel. Daarbij kwam nog ■dat de burgemeester deze retorische vraag stelde aan het slot van een uitvoerig betoog over de noodzaak van de bouw van een barakkenkamp voor 240 buitenlandse werknemers in zijn ge meente. Maar Gorkum heeft inmiddels alle twijfels weggenomen door de hardwerkende gasten met broederlijke heftigheid in bescherming te nemen. HANDHAVEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een achttal clubs uit de tweede klassen van het zaterdag-amateurvoetbal gaat een nacompetnie spelen. Deze, voor de betrokken clubs verheugende conclusie, kon worden ge trokken, na de gisterenavond in Rotterdam, op initiatief van ASWH uit Hendrik Ido Ambacht gehouden vergadering, waar het spelen van een extra reeks wedstrijden voor de binnenkort „werkloze" tweedeklassers, werd besproken. Slechts toestemming van de KNVB rest nog. Vraagteken Farce Om effect Opecverhoging te verlichten PAGINA 7 1 DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 Van een onzer -verslaggevers I- Soms gebeurt dat in gespierde taal, zo van „als je 'n hart in je donder hèbt, dan neem je een gastarbeider aan tafel". Dit is een zinsnede uit een van vele brieven, die werden ge stuurd naar de plaatselijke dagbla den. Gorkum heeft „nee" gezegd te gen het comité „Protestactie Turks "Woonoord", dat bang is voor „grote concentraties gastarbeiders". De heer A. de Jonge, voorzitter van deze actiegroep, was aanvankelijk blij met de grote hoeveelheid publici teit die hij met z'n handtekeningen actie tégen, een Turks woonoord had gekregen. Maar Gorkum heeft deze zaak bijzonder hoog opgenomen. De inwoners van de oude vestingstad zijn verbolgen over de uitspraak van de heer De Jonge, dat grote groepen gastarbeiders een gevaar betekenen voor de veiligheid van vrouw en kin- dèren. Zij zouden kans lopen „hor den" Turken tegen te komen, met alle gevolgen van dien. j Deze en soortgelijke uitspraken hébben een storm van protesten uit gelokt. „Hef actiecomité weet niet •Waarover het praat. De leden zijn eilandbewoners, die niet weten wat er in de wereld aan de hand is. De Turken, Italianen, Grieken, Spanjaarden en Marokkanen zijn me allemaal even lief", zegt drs. E. B. v^n Duimen Krumpelman. Hij is di recteur personele en algemene zaken van de NV De Vries Robbé, de groot ste werkgever van Gorkum, die het ulan voor de bouw van een woon complex voor meer dan 200 gastar beiders bij het gemeentebestuur heeft ingediend. De bezwaren van B, en W. •wist de directeur te weerleggen met dp woorden: „Als u uw vrouwen en dpchters in de gaten houdt, let ik wel op de gastarbeiders". I jt 3 De radiatorenfabriek De Vries Robbé heeft 2500 mensen in dienst, van wie 500 buitenlanders zijn. Ten- ejnde hen aan een betere huisves ting te helpen een groot dé el zit, of lièver, woont in een verbouwde vrou wengevangenis heeft het bedrijf besloten hen onder te brengen in se- nii-perrnar.ente paviljoens. (■Burgemeester Ridder van Rappard gebruikte voor deze huisvesting woorden als „kamp" en „barakken Drs. Van Duimen: „In Amsterdam is een dergelijk woonoord met veel vlagvertoon door de ambassadeurs van de betrokken landen geopend. Natuurlijk is het slechts een tijde lijke huisvesting, maar toch heel aan trekkelijk door voorzieningen als zit kamers, cantine, televisiekamer, re creatiezaal en bidvertrek". De hear V. Zoulfoukaridis. beedigd tolk en vertaler Grieks en Turks, in vaste dienst van de radiatorenfabriek, zegt fel: „Ik begrijp niets van de mo tieven van het actiecomité. Ze zeggen dat we hun vrouwen en kinderen las tig vallen, dat we door de ramen naar binnen loeren. Onzin. Ik werk nu al zeven jaar als tolk voor de vreemde lingenpolitie en we hebben nooit moeilijkheden gehad". „Onbegrijpelijk", zegt het hoofd van de vreemdelingenpolitie, de heer A. J. Karreman. „Ik was werkelijk stomverbaasd toen ik van de actie hoorde". Met de buitenlanders heeft hij de beste ervaringen. „We behan delen hen op precies dezelfde manier als de Gorkumers zelf. Bovendien, ook zonder de buitenlandse werkne mers is de veiligheid van vrouwen en kinderen niet gewaarborgd. Tolk Zoulfoukaridis vertelt, dat een goede huisvesting voor de gastarbei ders hoognodig is. De meeste pensions zijn sterk verouderd. Er zijn zelfs een paar Turken, die zelf een paar wrak ke pandjes hebben gekocht waarin ze landgenoten bergen m kamers, die zo lek zijn als een mandje. Drs. Van Duimen: „Het wordt hoog tijd dat onze mensen een goede huis vesting krijgen. Onze plannen voor de bouw van paviljoens bieden de oplossing. De huidige pensions vol doen aan alle veiligheidsvoorschrif ten. Ze zijn voorzien van. bijvoorbeeld brandblusapparaten, maar als er iets gebeurt, begin je in die oude panden niet zoveel." „Het is een schandaal dat er in de ze tijd nog mensen zijn, die in de buurt van hun huis geen complex voor gastarbeiders dulden. Ik heb ge lukkig uit tal van reacties de indruk gekregen, dat het om een heel kleine groep gaat. De actie zou niet meer dan dertig handtekeningen opgeleverd". hebben ROTTERDAM In vergelijking tpt de taaiste wedstrijd van het Ne derlands elftal op 2 november tegen Roemenië in Amsterdam Neder land won met 2—0 is de ploeg slechts op een plaats gewijzigd. Willi Hippens van Rot Weiss Essen, die in Bet nationale elftal debuteert, ver- Vangt een andere buitenlandse Ne derlander, namelijk Jan Mulder van Anderleeht. Bondscoach dr. Fadrhonc heeft ook <bij de wisselspelers een opvallende ■wijziging aangebracht. In plaats van Ton Thie van ADO koos de heer Fadrhonc Piet Schrijvers van Twente als tweede doelverdediger. „Ik heb liet voornamelijk gedaan om Schrij vers beter te leren kennen en om de groep spelers nader in contact met Schrijvers te brengen. 1 Ik moet uitzoeken wie van de doel- verdedigers het best is opgewassen tegen de druk te moeten invallen •wanneer Jan van Beveren gebles seerd raakt of wanneer hij een keer niet kan spelen". De wedstrijd van woensdag is de eerste die Piet Keizer weer in het Nederlands elftal te Rot terdam zal spelen nadat hij op 1 no vember 1967 in het stadion Feije- ïaoord in een vriendschappelijke wed- sttijd tegen de Zuïdslaviërs door scheidsrechter Tschenscher uit het veld werd gestuurd. Piet Keizer maakte geen problemen van zijn her- optreden, „Als ik zou mogen kiezen spelen in Rotterdam of Amsterdam, kies ik Amsterdam, dat is logisch. Blaar ik ben ten onrechte omhangen met een „Rotterdam-complex". Er be staat geen enkele reden waarom ik njet In Rotterdam zou willen spelen" ."Dr, Fadrhonc vertedie ook dat hij geen enkele aanleiding heeft om te veronderstellen dat Keizer niet zou Willen meespelen in de uitwedstrijd tegen Zuid-Slavié, die m april wordt gespeeld. „Keizer is een volwassen voetballer, die bepaald niet om een Weinigheid zal bedanken voor een plaats in het Nederlands elftal", zei de coach. ■Mjk **Het handhaven van vrijwel het ge hele elftal dat tegen Roemenië heeft gespeeld, hield ook in dat Epi Drost, de laatste maanden geweldig in vorm hij Twente als centrale verdediger, in de nationale ploeg op de linkerflank moet verdedigen. Het maakt voor Drost niets uit f De bondscoach maakte er geen ge heim van blij te zijn dat Rinus Israel is hersteld van zijn griep. Hij ge bruikte ook de gelegenheid om op „Ons personeel is verbolgen over dit gebrek aan verdraagzaamheid. De ondernemingsraad heeft zie'' van de actie gedistantieerd. De afdeling Gor kum van de raad van vakcentrales heeft de actie zelfs „zuiver fascis tisch" genoemd". ,,Ik heb stapels brieven gekregen uit alle delen van het land" Zo schrijft een werkster uit Arnhem bij voorbeeld verontwaardigd, dat de Ne derlanders een voorbeeld kunnen ne men aan de hygiene van de Turken. Dat soort brieven krijg je Geen en kele negatieve reactie" En hoe denken de Turken er zelf over' De tolk: „Ik heb hun verteld waarover het ging, want de meesten begrepen er mets van. Toen ik ze het had uitgelegd, begrepen ze er nog niets van" „Het positieve van de actie tegen het Turkse woonoord is, dat een klei ne groep mensen door hun onver draagzaamheid duidelijk heeft ge maakt wat de mening is van de meeste Gorkumers. De hc sr De Jonge heeft met zijn actie een boemerang effect bereikt", aldus directeur Dui men. Op het strand van Zandvoort zijn de pachters van strand-accam- modaties reeds begonnen met de opbouw van hun paviljoens. ANTWERPEN Het Nederlandse „partuur" Peter Post, René Pijnen cn Leo Duyndam had gisteravond nog steeds de koppositie van de Antwerp se zesdaagse in handen. De drie Ne derlanders hadden een flinke pun- tenvoorsprong op SercuDe Viae- mmekBugda'nl en Verschueren- RenzGodefroot, de enige twee trio s die met ten minste een ronde achter stand hadden opgelopen. Gisteravond om half elf was de stand 1. Post - Pijnen - Duyndam 384 pnt„ 2. Sercu - De Vlaeminek - Bugdahl 317 pnt., 3. Verschueren - Renz - Go defroot 273 pnt., op een ronde: 4. Janssen - Van Lancker - Van CIoos- te'r 259 pnt., 5. Monseré - Stevens - Gilmore 255 pnt„ op vijf ronden: 6. Kemper - Peffgcn - Puschel 198 pnt., op zes ronden: 7. Karstens - Loevesyn - Koel 401 pnt., op elf ronden: 8. Pfenninger - Sevcreijns - Wagtmans 197 pnt., op negentien ronden: 9. Si- mes - Mountford - De Bosscher 299 pnt., 10. Van der Vijver - Goens - Claes 279 pnt., op 24 ronden: 11. Proost - Stam - Loyseh 187 pnt., op 25 ronden: 12. Foppe - Van der Wal- le - Wuytack 163 pnt. ROTTERDAM Op verzoek van De Zwerver en Kozakken Boys is het wedstrijdprogramma van zaterdag a.s. in de eerste klas een week uitgesteld. Zoals bekend heeft Ter Lecde één wedstrijd minder gespeeld dan de beide andere degradatiekandidaten. De competitieleiding vond de benva ren van deze ploegen redelijk en stel de voor zaterdag SHOTer Leede en HeerjansdamZwart Wit vast. Beide ontmoetingen beginnen om drie uur- In een brief aan het bestuur van ASWH heeft de KNVB echter reeds laten doorschemeren, dat men een verzoek om toestemming tot het spe len van een nacompetilie georgani seerd door een aantal clubs zal „paraferen" Zoals bekend voelde de KNVB er niets voor, naast de extra competitie voor de eersteklassers, ook nog de clubs uit de tweede klas sen, van een nacompetitie te voorzien Dat de clubs de nog benodigde toe stemming slechts als een farce zien en daar komt het gezien de brief, ge richt aan ASWK inderdaad ook op neer moge blijken uit het feit, dat men gisteren de organisatie m grote trekken reeds heeft rondgekregen De acht clubs zijn door loting inge deeld m twee poules en zullen een hele competitie spelen V DEN HAAG In een aantal ge meenten in ons land zullen eind deze week en begin volgende week de ge meentelijke werkzaamheden worden beïnvloed door dc volkstelling. Honderden gemeenteambtenaren gaan namelijk op pad, deze week cm de ponskaarten voor de telling af te geven en volgende week om de kaar ten op te halen. Er zijn gemeenten waar bepaalde afdelingen enkele dagen gesloten zijn In andere gemeenten zijn de bevot- kmgsbureaus niet de gehele dag, maar slechts enkele uren geopend. In Hilversum vergt de volkstelling zoveel mankracht, dat het stadhuis op 25 en 26 februari grotendeels gesloten zal zijn. In Den Haag is het bureau bevol king op het stadhuis en op de huipse- cretarle in Loosduinen slechts enige uren geopend Het stadhuis in Rotter dam is met gesloten maar de hulpse- cretanes in de buitenwijken wel Wat Amsterdam betreft: van 24 tot en met 26 februari en van 1 tot en met 3 maart zijn voor het publiek ook bepaalde gemeentelijke bureaus gesloten In Utrecht zal het stadhuis gewoon open zijn. De loting had het volgende resul taat: Poule A: CSVD (Delft), ASWH (Hendrik Ido Ambacht), Rijnsburgse Boys (Rijnsburg) en Zwaluwen (Vlaardmgen) Poule B: NEO (Sprang Capelle), NSW (Numansdorp), 's- Graienzandse SV Cs-Gravenzande) en RVWI (Ridderkerk!. De beide poule-wmnaars zullen een finale spelen, die op het veld van één der finalisten plaats zal vinden De betrokken clubs mogen onderling re gelen, waar de eindstrijd wordt ge speeld. Mocht er geen overeenstem ming over de plaats van handeling worden bereikt, dan zal het lot uit wijzen, pvelke club er op eigen veld mag spelen Verder zullen de num mers twee uit de poules om de derde en vierde plaats spelen Mochten er twee clubs in een poule in punten- aantal gelijk eindigen, dan wordt het doelsaldo van beslissende aard Wanneer deze competitie zal begin nen is nog een vraagteken Afgezien nog van eventuele afgelastingen, heb ben CSVD, Rijnsburgse Boys, NEO en 's-Gravenzandse SV m tegenstel ling tot de overige clubs, die prak- tiscn zijn uitgespeeld m de tweede klas A nog ieder vijf wedstrijder, voor de boeg Bovendien is de kans aanwezig, dat men in die tweede klas A op „natuurlijkewijze reeds een verlengstuk krijgt De onderlinge verschillen tussen 's-Gravenzandse SV, NEO dat gisteren i v.m carna val overigens als enige verstek het gaan en CSVD zijn immers van dien aard, dat beslissingswedstrij den nog tot de mogelijkheden beho ren Mocht éen of meer van genoem de clubs inderdaad bij de beslissings wedstrijden) betrokken raken, dan bestaat er voor die club(s) de moge lijkheid ztrh terug te trekken. Ge dacht wordt een derdeklasser die eventueel opengevallen plaats dan te laten mnemen Indien de KNVB-competitie echter verder vlot verloopt en in 2z\ de kam pioen aan het einde van twintig ge speelde wedstrijden bekend is, wordt 17 april de eerste speeldag. te merken dat een tegenstander als Luxemburg heeft met Pilot, Jeitz en Zuid-Slavié, niet mag worden onder schat. „Bij AlbameWest-Duitsland is nog gebleken hoe zwaar sterker ge achte ploegen het kunnen krijgen Luxemburgheeft met Pilot, Jeitz en Philipp een kem van ervaren profes sionals in het elftal. Toen ik de Luxemburgers tegen Zuid-Slavié zag, voetbalden zij met een versterkte verdediging van eigenlijk zeven veld- spelers. De Luxemburgers probeerden toen met lange trappen de drie spits- spelers ruimte te geven voor verras- sin gsaeti es". De coach van het Nederlands elftal beklom ook -weer zijn stokpaardje, de verhouding clubs en Nederlands elf tal „Zoals wij ook tegen een ploeg als Luxembu g de juiste speelwijze moeten vinden, zo moet ook de ma nier worden gevonden om de samen werking tussen clubs en het Neder lands elftal zo goed mogelijk te laten lopen. Ik geloof dat er bij de vereni gingen begrip bestaat voor de proble men van het Nederlands elftal. Mijn grootste wens is dat de groei van het peil bij de clubs ook zal worden te ruggevonden in het Nederlands elf tal" De opstelling van het Nederlands team luidt: doel: Van Beveren <PSV), a: Suurbier (Ajax), Neeskens (Ajax), Israel (Feycnoord) en Drost (Twente); m: Japsen en Van Hanegem (beiden Feijenoord); v: Pahlplatz (Twente), Lippens (KW-Essen), Clruyff en Kei zer (beiden Ajax). ORANJE WIT PPSC 2—2. PPSC heeft in een sportieve wedstrijd bij Oranje Wit de zege uit handen gege ven. De ruststand was immer.- 0 door doelpunten van Van Veen 111 Vos. Eerder had Oranje Wit paal en lat geraakt via Goedhart en Verboom. Na rust zette de thuisclub twee verse krachten in en dat leidde al snel door Verboom tot 12. PPSC kwam onder druk te staan, maar hield knap stand. Een kleine zege bleef mogelijk, maar in de laatste minuut zorgde Vos uit een vrije trap voor 22. Er werd niet eens meer afgetrapt. Uiteindelijk toch. wel juiste uitslag van door scheids rechter Kardux goed geleid duel. Van •onze correspondent LEEUWARDEN Drie Friese streekvervoerbedrijven die met el kaar 220 autobussen hebben, gaan sa men in de op te richten Friese Auto bus Maatschappij FRAM NV. Het zijn de LABO te Leeuwarden, de NTM te Heerenveen en de NOF te Dokkum. Alleen de autobusonderne ming De Zuidwesthoek te Balk blijft zelfstandig. De nieuwe Friese auto- busmaatschappij heeft, behalve het zuidwestelijk deel, heel Friesland als rayon; ze heeft lijnen tol ver buiten Friesland. APELDOORN Apeldoorn doet alle moeite AGOW voor het Betaalde Voethal te behouden, nadat donder dag de raad niet akkoord was gegaan met het voorstel de plaatselijke beta lende dub op meer uitgebreide schaal financieel te steunen. De raad bepaalde mede zijn stand punt, nadat wethouder Ir. J. N. Kooy geen tegenstander van het betaal de voetbal in Apeldoorn had ge zegd dat het gemeentebestuur van Apeldoorn niet bekend was dat AGOW bij een bankinstelling een bedrag van 125.000 gulden had opge nomen. De federatie van Apeldoornse ama teur voetbalverenigingen heeft gister avond een vergadering gehouden waarin een motie werd aangenomen inhoudende dat de Apeldoornse ama teurclubs unaniem van mening /ijn dat het behoud van het betaalde voet bal van belan„ voor het amateur voetbal omdat daarvan een stimule rende werking uitgaat In Apeldoorn worden op dit mo ment diverse acties op touw gezet. Vanavond zal een spontaan belegde protestvergadering tegen het besluit van de gemeenteraad worden gehou den. Voor zaterdag is een protestmars door het centrum van de stad georga niseerd LEIDEN Terwijl de fusie tussen de Nederlandse Rotogravure-maat schappij te Leiden en de Haarlemse Diepdrukindustrie concrete vormen begint aan te nemen (zoals bekend, •worden hierdoor ongeveer 80 person- neelsleden overcompleet) wordt de Roto met nieuwe problemen gecon fronteerd, waardoor ook nog eens 50 personeelsleden het bedrijf moeten verlaten. Dit houdt verband met de ongunstig wordende marktomstandigheden die zich o.m. manifesteren in een forse teruggang van de oplage der massa bladen. Hierdoor is een reorganisatie nodig. Verwacht wordt dat het normale personeelsverloop ervoor zal zorgen dat dit slechts in incidentele gevallen tot ontslag zal leiden. De directies van beide genoemde bedrijven zijn over eengekomen dat na de fusie verder wordt gewerkt onder de dan gemeen schappelijk geworden naam Neder landse Rotogravure-maatschappij. EINDHOVENPhilips NV is van plan een tijdelijke verkorting van werktijd in te voeren bij haar vesti ging m Doetinchem. Voor de vesti ging m Roermond, waar ai een ver korte werktijd geldt, zal verlenging worden aangevraagd bij de arbeids inspectie In beide gevallen zijn het oplo pende vooiraden die de verkortingen nodig maken. ROTTERDAM De bierbrouwerij Breda-d'Oranjeboom gaat de Exploi tatiemaatschappij Scheve-rongen (EMS) adviseren in horeea-aangele- genheden Dit betekent, dat Breda- d'Oranjeboom (dochter van het En gelse Allied Breweries) haar know how inzake exploitatie en inrichting ter beschikking zal stellen van de Zwolsman-groep, die nog ongeveer 20 hotels en restaurants beheert Tot nu toe bestond een soortgelijke overeen komst tussen EMS cn Hemeken, die echter op 31 december afliep. Hoewel er geen bindende afspraken zijn gemaakt over de leveranties van Breda-d'Oranjeboom aan EMS, zal het er m de praktijk vaak op neer komen, dat de meeste EMS-zaken hun dranken bij ons zullen betrek ken, vertelde een woordvoerder van Breda-d'Oranjeboom „Het bedrijf kan bier, frisdranken en gedistilleerd leveren, maar dat wil niet beslist zeggen, dat men m een Zwolsman-restaurant geen ander merk jenever meer kan krijgen (Bier betrekt men over het algemeen wel van een brouwerij, red Enkele horecabedrijven van de EMS zijn. overigens buiten de af spraak gebleven vanwege bepaalde overeenkomsten met Hemeken, zoals het restaurant Holbem m Rotterdam De EMS heeft zich, aldus een woordvoerder van Breda-d'Oranje boom, met de brouwerij m verbin ding gesteld naar aanleiding van de belangstelling, die de moedermaat schappij Allied Breweries heeft voor exploitatieverbetering in de horeca- sector. Dit concern heeft evenals ver- selullende andere Britse brouwerijen veel pubs en restaurants aan deze tijd aangepast De EMS is in de hore- casector actief in Schevenmgen, waar het concern het Kurhaus hotel en het Grand hotel bezit en verder de Pier en het Palace-café. In Noordwijk be zit de EMS drie hotels, m Vlissingen en Westkapelle één Restaurants heeft de maatschappij in Rotterdam, Den Haag en Arnhem GRONINGEN Aandeelhouders van Schotten-Carton behoeven ook over het boekjaar 1970/71 niet te re kenen op dividend. Dit heelt de pre sident-commissaris in de jaarverga dering meegedeeld. Het bedrijf kampt met moeilijkheden en men is ook ten aanzien van het komende jaar niet optimistisch. Ook over het afgelopen jaar is het dividend gepasseerd, terwijl over 1968)69 nog 12 pet ter beschikking was gesteld. De raad van commissarissen van Scholten Carton zou een bod op de aandelen, waarmee het bedrijf, het personeel en de aandeelhouders ge baat zouden zijn, zeer toejuichen, al dus de voorzitter. COLCHESTER Colchester Uni ted, na zijn sensationele overwinning op Leeds m de Engelse bekerstrijd op 6 maart in de kwartfinales tegen stander van landskampioen Everton, heeft maandagavond zijn promotie kansen naar de derde divisie ver groot Colchester, dat zaterdag met 42 van Newport won, versloeg maandagavond het eveneens laag ln de vierde divisie geplaatste Grimsby Town, met 10 Door deze overwin ningen maakt Colchester, dat even veel verliespunten heeft als nummer drie op de ranglijst Bournemouth, een reele kans om te promoveren. Uit de vierde divisie gaan namelijk vier clubs over naar de Engelse derde divisie. SCHIEDAM Be kleine cn mid delgrote distilleerderijen, die nog sterk „ambachtelijk" zijn ingesteld, zullen zich in de toekomst niet kun nen handhaven. Er zal dan ook een oplossing moeten worden gezocht in fusie of overname. Het aantal grossiers Is veel te groot, waardoor ten aanzien van de vele kleine grossiers van een werkelijke concentratie van vraag en aanbod geen sprake kan zijn. Dit zijn enige conclusies uit een rapport dat het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken m opdracht van iiet ministerie van Economische Zaken heeft opgesteld. In dit rapport wordt voorgesteld een onafhankelijke commissie van een kleine groep des kundigen te benoemen (die met uit de gedistilleerdbranche zelf afkomstig zijn), die tot taak zou moeten hebben te bemiddelen bij fusies of overnames van distilleerderijen en groothandels bedrijven. De gemiddelde rentabiliteit van slijterijen bevond zich van 1967 tot 1969 op een laag niveau en vertoont een duidelijk dalend verloop. De kri tische omzelgrootte, waarbij geen po sitief economische resultaat wordt behaald, is in genoemde periode vrij wel verdubbeld en 49 procent van het totale aantal slijterijen ligt beneden het niveau van de kritische'omzet Om een voldoende i entabiliteit te krijgen, zal een belangrijke mate van schaalvergroting m de slijterssector noodzakelijk zijn. Voor een groot aantal van de huidige kleine slijters- bedrijven zal m de naaste toekomst geen bestaansmogelijkheid meer kun nen worden gevonden TOKIO t DJAKARTA TRIPOLI De Japanse regering bestudeert de mogelijkheid van iverlaging van 'de accijns op olie en olieprodukten. Dit om het effect van de verhoging van de prijs van ruwe olie door de olie- producrende landen (OPEC) voor de consument en grootafnemer te ver lichten. Japan is voor 70 a 80 procent aan gewezen op olie uit het buitenland. De regering ziet geen mogelijkheid onder de prijsverhogingen van de OPEC uit te komen, maar vindt dat doorberekening de kosten van levens onderhoud te zeer zouden beiasten. Indonesië, lid van de OPEC, zou al trachten van Japan een hogere prijs voor de olie te krijgen, omdat de In donesische olie goedkoper te raffine ren zou zijn. In Tripoli beraden de ministers van Irak, Saoedi-Arabie, Algerije en Libië zich nog over de grootte van de prijs verhogingen. Aangenomen wordt dat in de discussies de agressieve houding van vooral Libië wordt gepolijst tot de wat vriendelijker houding van Saoedi-Arabie en Irak. AMSTERDAM In januari zijn iets meer faillissementen uitgespro ken dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal werden 190 per sonen en bedrijven failliet verklaard, tegen 17 in januari 1970, zo blijkt uit een opgave van Van der Graaf Co. Ook voor Libië geldt het argument van de betere (zwavelarme) olie, dat dit land mede door de gemakke lijke bereikbaarheid vanuit Europa geheel wenst uit te buiten, UTRECHT De export van con sumptie-eieren is m januari ten op zichte van januari 1970 met 5,3 pet. gedaald tot bijna 51,1 miljoen stuks. De opbrengst daalde nog iets sterker: met 58,3 pet. van 13,3 miljoen tot 5,5 miljoen. Dc belangrijkste oorzaak van deze daling was dat West-Duitsland, dat vong jaar januari 86,7 miljoen eieren afnam, er dit jaar ui verband met de pseudo-vogelpest niet één toeliet. Daarentegen vertoonde de export naar Frankrijk, dat pas laat in de maand zijn grenzen sloot, een gewel dige stijging: van 1,7 miljoen tot 36,2 miljoen stuks. ïtahe importeerde 3,5 miljoen eieren (vorig jaar mets) en Belgie 187.200 (288.000). Er gingen geen e.eren naar de Ver Staten, die er vorig jaar januari ruim 23 miljoen uit Nederland importeerden. Andere der de landen kochten er daarentegen meer: Oostenrijk 9,3 (v.j. 3,7) miljoen en Engeland 552.600 (36.000).

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 2