Samenwerking Rotterdam en regio a a a Techniek vervangt pianostemmer Swarttouw- Schiedam 8 Bevolking Moerkapelle achter beslissing Voor 11 cent Vetasques Rijnbende van Schiedam naar H. I. Ambacht 1 SS I lif-Deliit ontwikkelt stemapparaat Strategie Koppelen 220 cent voor 20 geurige, üfI pittige,fijneMedina's..^ Wie geeït ernog zo veel voor zo weinig? Velasques! V Service Forse dreun I PAGINA 5 WOENSDAG 10 MAART 1971 ROTTERDAM Op woensdag 17 maart zal de basis worden ge legd voor een culturele samenwerking tussen de gemeente Rotter dam en de omliggende gemeenten tijdens een eerste vergadering van een overlegorgaan, dat in het leven is geroepen door de afdeling Kunstzaken van de gemeente Rotterdam, de Rotterdamse Kunst stichting en ambtenaren van de Culturele Raad van Zuid-Holland. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Er komen steeds meer piano's, steeds meer mensen die dit muziekinstrument sullen bespelen, maar het vak piano stemmer blijkt een uitstervend beroep. Een en ander brengt met zich mee, dat het de laatste jaren steeds moeilijker is geworden de piano te laten stemmen en als het lukt iemand te vinden die de piano kan stemmendan blijkt het een kostbare aangelegenheid. Zoals in alle andere branches het geval is, is men ook op dit terrein doende een andere oplossing te vinden voor dit probleem. Opnemer (Vervolg van pagina 1> Schandalig ÏS 'fe '■■Wi r.tfwCB aw»» ïaüi ssfisi m *m as®? wm-gsM DEK HAAG Maison Else vier, de „Krul" onder de 167 Haagse herenkappers, de discre te haarsnijder van ambassadeurs, dik in het vest hangende indus triëlen en ministers en staats secretarissen van alle gezindten, legt op 30 juni van dit jaar het keurig getrimde hoofd moede loos in de schoot. Op die dag gaat voorgoed de knip op de bui tendeur en zullen de hoogedel gestrenge en weledelgeboren he ren naar een ander adres moeten uikijken om hun kopzorgen kwijt te raken. Besluit Net ais Krul Nieuwe impulsen in culturele sector VLAABDÏNGEN Hel gewestelijk arbeidsbureau in Vlaardingen kreeg in de afgelopen weken te maken met enkele mutaties in het bedrijfsleven. to wordt de produktie van Distilleer derijen v.h. Slmon Rijnbende N.V. in Schiedam voortgezet in Hendrik Xdo Ambacht. Twintig van de zeventig werknemers verhuizen mee. Voor de overige vijftig -- onder wie vijftien boven de zestig jaar is een gun stige afvloeiingsregeling getroffen. De kistenfabriek G. Koffeman in Maassluis, die twaalf werknemers in dienst heeft, gaat de produktie in Emmeloord uitbreiden. Tenslotte gaat Boer en Van der Houwen, zoals be kend, de broodbakkerij ln Rotterdam concentreren. Het gaat om dertig werknemers, die hun werk ,in de Spaanse Polder (Rotterdam) gaan voortzetten. Aan dit overleg nemen deel de ge meentebesturen van Barendrecht, Bergschenhoek, Berkcl en Rodenrijs, Bleiswjjk, Brielle, Capelie aan den lJssel, Delft, Dordrecht, Gouda, H. I. Ambacht, Heerjansdam, Hellevoet- sluis, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan de IJsscl, Maasdam, Maassluis, Jfficuwerkerk aan de IJssel, Poortu- gaai, Ptfnacker, Rhoon, Rozenburg, Schiedam, Spijkenisse, 'Waardingen en Zevenhuizen. Onder leiding van wethouder G. Z. de Vos zal daar onder meer een dis cussienota besproken worden van de Culturele Raad van Zuid-Holland die tevens een weerslag is van gesprek ken die gevoerd zijn tussen „Rotter dam" en de Culturele Raad van Zuid- Holland. In deze nota wordt een aanbeveling gedaan cm feitenmateriaal te verza melen over de deelname van de be- 1 T.H.-Delft ontwikkelt stemap paraat Techniek vervangt piano stemmer. Op de Technische Hogeschool te Delft, met naine op de-"afdeling elektrotechniek, heeft men zich odk over deze problematiek gebogen. Men is daar gaan beseffen dat het nodig is dat men gebruik gaat ma ken van elektromechanisme of elektronische hulpmiddelen. Al enige jaren bestaat er overi gens apparatuur waarmee het mid dengebied van de piano engiszins goed gestemd kan worden, terwijl voor de overige snaren toch weer de hulp van het menselijk oor van de pianostemmer te hulp geroepen moet worden. Een dergelijke oplos sing is voor technici niet bevredi gend, zodat op de afdeling elektro techniek naarstig is gezocht naar apparatuur, waarmee ook de laatste fase zonder tussenkomst van. de mens door een elektronisch instru ment kon worden uitgevoerd^ Het zoeken naar een dergelijk in strument, zo kan men in de laatste aflevering van TH-mededelingen, het maandblad van de Technische Hogeschool Delft lezen, was oor spronkelijk een afstudeerontwerp van een van de studenten, maar het groeide uit tot een vrij omvangrijk project, waarbij tevens een duide lijker inzicht in de eigenschappen van een trillende snaar werd ver kregen. Daaruit ontstond een proto type van een stemapparaat, dat aan alle gestelde eisen voldoet. stelling tot andere stemapparaten geen microfoon gebruikt maar een elektromagnetische opnemer, waar mee-men het snaarsignaal kan op vangen. Deze opnemer werkt op hetzelfde principe als de bekende gitaarele menten. A'leen wordt hier in plaats van het geluid van de snaar de me chanische trilling direct omgezet in een elektrisch signaal. In deze me chanische trilling is, ook bij de lage snaren, de grondtoon zeer sterk vertegenwoordigd, zodat met een eenvoudig filter een uitstekend sig naal met de frequentie vaii de grondtoon wordt verkregen. Een bijzonderheid van het in de Technische Hogeschool ontwikkelde apparaat is nog, dat deze door mid del van speciaal aangebrachte uit steeksels op drie manieren op een koor van drie snaren geklemd kan worden, zodanig dat steeds twee van de drie snaren van het koor gedempt worden, terwijl de derde, ta stemmen snaar, vrij kan uithui len. Dit maakt het gebruikelijke manipuleren met dempingsstokjes overbodig. Met het nieuwe stemapparaat zijn verschillende piano's reeds eni ge malen gestemd en steeds door leken in het stemmersvak. Hoewel het stemmen aanvankelijk meer tijd kostte dan een ervaren piano stemmer ervoor nodig heeft, blijkt wel, dat men na een vijftal keren binnen ongeveer twee uur een pia no haarfijn kan stemmen. In het algemeen zijn de resulta ten goqd te noemen. Prominente musici,' die op elektronische farijze Bij het ontwerp van de tech- gestemde piano's hebben bespeeld, ndsche hogeschool wordt in tegen- zijn vol lof over het resultaat. volking aan het culturele leven in de regio. Hiertoe zou ook een sociolo gisch onderzoek wenselijk zijn. Tevens wil men inventariseren welk cultureel aanbod vanuit Rotterdam in de regio verwezenlijkt kan worden. Daarvoor moet men de aanwezige ac commodatie en organisaties in de ge noemde plaatsen kennen. Men wil bovendien een gezamenlij ke strategie opzetten, waarin het cen trum bepaalde culturele evenementen voor zijn rekening neemt waartoe de omliggende gemeenten niet in staat zijn. Wat er in Rotterdam gaande is, vormt zo een aanvulling op het cul turele leven in de overige gemeenten. Dit houdt in dat centralisatie van grote culturele voorzieningen nood zakelijk zal zijn. Van de andere kant zullen culturele activiteiten buiten het centrum, in de subcentra, een publiekswervende functie voor het centrum vervullen. Hierbij wordt het werk van het Rot terdams Danscentrum genoemd dat beoogt de bevolking bekend en ver trouwd te maken met ballet, zodat het publiek geïnteresseerd wordt voor grote balletuitvoeringen in het cen trum. Sleutelgedachte voor dit overleg is dat een goed cultureel klimaat in de buitengemeenten ten goede komt aan het culturele leven in het centrum. Het centrum is immers gebaat bij een groot achterland. Om het culturele leven te zien als een intgrerend bestanddeel van het sociale leven waarin ieder dagelijks betrokken is, beoogt de nota een mo dus van samenwerking te vinden waarbij tegemoet kan worden geko men aan de wensen van de bevolking uit de gehele regio. Vandaar dan ook aanbevelingen voor samenwerking op het niveau der gemeentebesturen, maar ook op dat van het particuliere initiatief. beeld Hendrik-Xdo-Amhacht recht ge ven op een gratis bezoek aan een bal letvoorstelling in Rotterdam. In de nota van de Culturele Raad wordt herhaaldelijk verwezen naar Rotterdamse rapporten van sociologi sche aard zoals van drs. L. A. Welters, en van de Rotterdamse Kunststichting waarmee drs. Welters nauw samen werkt, Vooral de nota „De culturele centrumfunctie van Rotterdam" wordt grotendeels in deze visie herhaald. Hieraan wordt als primair beleids punt toegevoegd dat dit zich vóór al les moet richten op het verhogen van de interesse om deel te nemen aan het culturele leven. Als de interesse er echt is, vallen veel bezwaren zoals kosten, afstanden en ander ongerief weg. Het is vrijwel zeker dat het volko men verouderde bedrijf voor goed gesloten zal worden en het personeel op straat komt te staan. Wij hebben als vakorganisatie nog hoop om al thans met Hoogovens een akkoord te bereiken, zodat de productie niet di rect in gevaar Ikoait, maar gezien de chaotische vorm van leiding is die hoop uiterst klein. Het is zonder meer een puinhoop waarmee je als vakor ganisatie wordt geconfronteerd en waaruit je eigenlijk tegen beter We ten in nog goede regelingen voor de mensen probeert te halen. *4 a-iysrr- 1%SE.« L'ii :r"J' ;ji gt y «gigpll' IfiPiia'ïSS. Noa één keer treden se aan voor een staatsieportret: directeur C. P. Ulenberg en zijn staf: in het vak vergrijs de kappers en een fraaie manicure, die naar een ander pand zal moeten uitzienxaaar ze de ministers op de vin gers kan tikken. Als praktisch voorbeeld wordt dan de mogelijkheid gesuggereerd om be zoeken aan culturele evenementen in de periferie te koppelen aan uitvoe ringen in het centrum. Zo zou dan een bezoek aan een uitvoering van het Rotterdams Danscentrum in bijvoor- Het is schandalig, dat zoiets nog kan gebeuren, aldus de CNB-woord voerder. Swarftouw is jarenlang zon der meer een begrip geweest in bin nen- en buitenland. Een in de kern van de zaak gezond bedrijf wordt om zeep geholpen door wanbeleid. De balans in de metaalindustrie, waarvan het zwaartepunt ln en rond ■Rotterdam ligt, is overigens al even triest, 1971 is nog maar aikeie maan den oud en tot nu toe zijn al een kleine duizend metaalarbeiders ont slagen of afgevoerd. En nog is het eind oiet in zicht, zo voorspelde de CMB-man. De Nederlandse staalindustrie (ne gentig), Van* Benkei (vijfentwintig), Stronk (zeventig) Chrysler (tweehon derd), Sener (vijfentwintig), -Swart- touw (vierhonderd) en een nog onbe kend aantal personeelsleden van Hensen zijn nog maar een begin. Krul onder Haa kappers doet knip op de deur j Stakende raad krijgt steun (Van een onzer verslaggevers) MOERKAPELLE De sta kende gemeenteraad weet zich gesteund door de meerderheid van de bevolking. In een blik- seménquête onder de bevolking sprak een overgrote meerder heid zich uit vóór het standpunt dat de raad door zijn protest staking heeft ingenomen, nadat het college van G.S. de gemeen te de goedkeuring voor de bouw van 64volgens de raad brood nodige woningen had onthou den. „Wc willen gewoon van onze eigen mensen weten of ze ac-hter de raad staan," vindt burgemeester I. Keijzer. „Daarom hebben we ze gevraagd zich voor woensdag uit te spreken over deze kwestie". Van de 172 tot nu toe ontvangen reakties blijken er 158 po sitie/ te zijn voor de stakende raad, een voorlopige uitslag waarmee zowel burgemeester Keijzer als zijn ge meenteraad bijzonder blij zijn- In diezelfde enquête, die werd ge publiceerd in een. in allerijl samenge stelde extra-uitgave van het gemeen telijk informatieblad, werd de inwo ners van Moerkapelle gevraagd of zij al dan niet belangstelling hebben voor het de gemeente door G.S. ont houden woningcontingent. Het college van G.S. immers blijkt eraan te twij felen of er in Moerkapelle inderdaad wel zoveel behoefte aan de 64 om streden woningen bestaat als de raad wil doen voorkomen. „Die twijfel blijkt nu wel bijzonder ongegrond te zijn," aldus een triom fantelijke burgemeester Keijzer, „want we hebben nu al van 49 men sen te horen gekregen dat ze wel de gelijk serieuze belangstelling hebben voor de toch beslist niet goedkope huizen!" „Echt, we voeren hier een reëel ge vecht; we zijn echt geen Don Quin- chottes. Als we weigeren onze grond wettelijke plichten uit te voeren, dan hebben we daar heus gegronde rede nen voor!" Het hoofs getik der scharen en de gedempte conversatie rondom de sdheerstoelen („Knip de nekpartij maar goed hoog op Jan", „Jazeker excellentie") zal dan plaats maken voor de pneumatische mokerslagen der slopers, die de statige salon aan de Parkstraat volgens de wensen van de nieuwe eigenaar bouwrijp zullen maken voor ri-n autoshowroom. Niet langer zuilen de lijkzwarte li mousines daarna voorrijden om de hoofden der ministeries af te leveren, met langer zullen de geaccrediteerde vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden bij het afrekenen ter loops vragen naar oen afdoend wa tertje voor hun hardnekkige coupe rose. Pc uterus en luchters worden, waarschijnlijk bij opbod verkocht en de grote wandspiegels, waarin altijd opmerkelijk veel weer zat voor de tijd van het jaar, zullen door de ha mers aan gruzels worden geslagen. Zo vergaat de oude Haagse glorie. Na ruim vijftig jaar acht Maison Elsevier de tijd gekomen voor de grote schei ding. Zeg maar dag met je handje en je*kammetje tegen een brok kappers historie, dat onder druk van de wel vaart roemloos is gekapseisd. hebben hem al lang gezegd, dat lan ger haar hem jonger maakt. En daar heeft zelfs de minister wel oren naar. Een semi-slordig kapsel Is tegenwoor dig grote mode en het gevolg voor de kapper is, dat hij in feite tweemaal zoveel klanten zou moeten hebben om aan zijn oude omzet te komen. Daar is echter geen sprake van. Directeur G. P. Ulenberg, die Mai son Elsevier twintig jaar geleden, van de toenmalige eigenaar, de heer Lim burg, overnam, besloot tot opheffing van zijn zaak „omdat ik cr geen blik sem voor voel om het onafwend baar faillissement gelaten af te wach ten. Ik wens geen hoofdrol te spelen in een zielige vertoning. Als ik nu niet stop, worden we toch over een jaar gedwongen om de zaak te sluiten. Er is geen uitweg meer, geen redelijke oplossing." Naar de oorzaken hoeft hij niet lang te zoeken: „Het soort cliënten, dat een zaak als Elsevier bezoekt, sterft langzaam, maar zeker uit Sneu, maar het is niet anders. Er is dom weg geen behoefte meer aan dit type deftige kapperszaken. Daar komt nog bij, dat het gros van de klanten steeds minder vaak komt. Een paar jaar geleden was het nog normaal, dat je iemand na vier of vijf weken terugzag. Zo'n man wacht nu rustig drie maanden, want zijn kinderen Voor ons Is het neg een extra han dicap, dat klanten van Elsevier sinds mensenheugenis gewend, zijn om op timale service te krijgen voor een be lachelijk lage prijs. Ik mag nu sinds kort voor knippen zeven gulden en vijf en dertig reke nen. Toen ik die prijs invoeirde stak er een storm van verontwaardiging op. Een man als Luns was van me ning dat we het nou wel wat al te igortig maakten. Voor die zeven gul den vijf en dertig werk je als kapper gemiddeld een half uur. Als je de hoge kosten er aftrekt, vesdieneri wij stukken minder dan welke geschoolde arbeider öok. Ik vind het echt welle tjes zo". Met banketbakker Krul, die tot zijn. vaste klantenkring behoort, heeft hij de wederzijdse problemen in de afge lopen maanden uitputtend besproken. Ook 'hofleverancier Krul werd be schouwd als een onvervreemdbaar instituut, dat niet weg te denken was uit de Haagse samenleving. Maar de oude dametjes, die 's middags in zijn spiegelzaal hun petltes fourtjes aten, konden zijn wassende kosten niet op vangen en Krul moest wel degelijk capituleren. „Hij worstelde met dezelfde proble.» men als ik", stelt Ulenberg bitte;,' vast, „ook hij kon geen goede vak mensen meer krijgen en mocht if prijs niet vragen voor de kwalitei die hem beroemd had gemaakt. Eu het personeel, dat hij had, moest hcj zo fors betalen, dat de marge tussen kosten en verdiensten te klein was geworden. Ik heb hier nu vier man personeel, die in leeftijd variëren van 62 tot 45. De meesten van hen voelen er niets voor om hun verdere leven als kap per te slijten. Eén krijgt waarschijn lijk een baan als portier bij één van de departementen. Dat geluk heb je, als je ministers onder je schaar krijgt. Zelf probeer ik een baan te krijgen als boekhouder. Ik kan me nu nog laten omscholen. Ik ben 49. Als ik om wille van de eer en de mis plaatste trots nog een paar jaar was doorgesukkeld met deze zaak, waren mijn personeel en ik waarschijnlijk nooit meer aan de slag gekomen." Zijn buurman rechts, die een ai even statige winkel in rookartikelen drijft, geeft hem het grootste gelijk van de wereld. „Maar ik ben wel bang, dat ik door die sluiting van Elsevier een forse dreun krijg. Veel klanten hadden de gewoonte om na het knippen even vlug bij mij binnen, te wippen en een kistje sigaren voor het weekend te kopen. Die mensen raak ik nu gegaran deerd kwijt. Ovedysns hib ik me nooit bij Elsevier "fcalen knijpen! Mij te duur." ii

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 3