Op vliegveld in beslaggenomen Dagboek van Buskes in Zuid-Afrika ongewenst Oostduitse theoloog Emil Fuchs overleden Puzzelhoeh ia mm u KI: N DOCTORAAL NIEUWE STIJL IN VIER JAAR Veringa maakte gebruik van windstille periode r Een woord voor vandaag J. Lutheranen bezig met apartheid Moedige stap Studieduur R.k. hoogleraren in Utrecht Vader van atoomspion Klaus Fuchs COMMENTAAR Geen ramp Verwarring Nieuw programma Uniform Concurrentie Voordelen fj I Pionier Gesprek Vergelijk Kruiswoord-puzzel Kamerleden vragen dikwijls meer dan een rege ring kan financieren. De Nederlandse vakbeweging gaaf in dit opzicht ook niet vrijuit. Bijzonder gelukkig is het daarom, dat de drie vakcentrales het thans niet gelaten hebben bij een lange verlanglijst, maar ook met het oog op de komende verkiezingen en kabinetsformatie aangegeven hebben, hoe de verlangens financieel gerealiseerd kunnen worden. De vakbeweging is er niet voor teruggeschrok ken haar leden duidelijk te maken, dat het vragen om maatregelen aan de regering de verplichting meebrengt ook globaal aan te geven, hoe deze maatregelen gefinancierd kunnen worden. Ja, zegt de vakbeweging, we zijn bereid de belasting- schroef jaarlijks iets meer aan te draaien en ge noegen te nemen met een kleinere reële verbete ring van de lonen. Een dergelijk realisme van de werknemers in Nederland valt te waarderen. In hoeverre dit plan van de vakcentrales, behalve door de besturen, ook door de meerderheid van de leden in de praktijk zal worden gesteund, moet nog blijken. Er wordt zelfdiscipline gevraagd om de matiging van de reële loonsverbetering te bereiken. Zouden de leden in de praktijk het plan niet volledig honoreren, dan kunnen hieruit ernstige Het voorontwerp van wet dat minister Veringa gisteren bekend maakte betekent ongetwijfeld een verarming van de universitaire folklore: de eeuwige student gaat verdwijnen. De toekomstige student zal in de regel in vier jaar zijn doctoraal examen halen. Hij mag er wel langer over doen, maar meer dan zes jaar kan hij niet ingeschreven blijven. Hoewel die vier (resp. zes) jaar in veel gevallen nog gevolgd zal worden door een korte oeroeps- opleiding (bijvoorbeeld voor artsen of leraren), betekent dit voorstel van minister Veringa toch een drastische studieverkorting. Ook wanneer men rekening houdt met een steeds verdere groei van het post-academiseh onderwijs, zal het toch nodig zijn de studietijd efficiënter te gebruiken dan tot nu toe het geval was. Het zal niet mogelijk zijn en dat zal ook me mand willen) alles wat tot nu toe in zeven jaar gedaan werd samen te persen in vier of vijf jaar. Dat betekent dat een totale herprogrammering van de studie nodig is. J 'Inmiddels zal afgewacht moeten worden of stu dieduurverkorting wel zoveel besparingen oplevert als velen hopen. De eeuwige student kost de gevolgen voortvloeien. De inflatie zou inplaats van beter beheerst, sterk aangewakkerd worden. Het program van de vakcentrales is een goed uit gebalanceerd plan. Hier en daar kan men er nog over twisten of de prioriteiten wel goed verdeeld zijn (had bijvoorbeeld de ontwikkelingshulp niet nog een hogere prioriteit moeten hebben?) maar globaal is hier sprake van een goed plan. Zowel het politieke blok: PvdA, D'66 en PPR, als de combinatie bestaande uit ARP, CHU en KVP zal er niet veel moeite mee hebben zich sympathiek tegenover de voorstellen van de vakbeweging op te stellen, op voorwaarde, dat de werknemers zelf ook waar moeten maken, wat zij zeggen over belastingverhoging en beperkingen van de reële inkomst enver b et er ing Voor de VVD zal de zaak van de extra belasting verhoging ongetwijfeld veel moeilijker liggen. De reacties van de politieke partijen op het plan zullen dan ook goeddeels overbodig maken, dat de vakcentrales voor de komende Kamerverkie zingen nog iets van een stemadvies aan de werk nemers meegeven. De stap van de vakbeweging zal zo in de prak tijk mede functioneren als een nieuwe fase in de ontwikkeling naar grotere duidelijkheid binnen de Nederlandse politieke verhoudingen. overheid immers niet zoveel geld: hij komt niet meer in de universiteit, krijgt geen studietoelage meer en kost de samenleving alleen wat doordat hij niets uitvoert. Bovendien kan studieduurverkorting alleen sla gen, wanner de studie inhoudelijk verbeterd wordt en dat kost ongetwijfeld geld. Wanneer studieduurverkorting toch wat ople vert, dan moet die ruimte gebruikt worden voor het opvangen van de steeds grotere aantallen studenten. De vraag naar tertiair onderwijs zal in de toekomst alleen maar toenemen en het zou kort zichtig zijn daar door middel van een studenten stop een einde aan te maken. In Amerika volgt veertig procent van de jeugd boven de achttien jaar nog volledig dagonderwijs. In Nederland is dat nog niet de helft van die veertig procent. In dat licht hoeft niemand zich er over te verbazen dat de universiteiten zo snel groeien. Wanneer het voor het overwinnen van die groeiproblemen nodig is de universiteit hier en daar enige beperkingen op te leggen, lijkt de ver korting van de studieduur een zeer voor de hand liggende maatregel. KWARTET f' I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant NieuWe Leidse Courant D.-rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G, J. Brinkman, J van Hofwegen. k AMSTERDAM Van prof. mr. I. A. Diepenhorst is de uitspraak: „Als de uni versiteit zichzelf niet ordent, zal zij geor dend worden." Die waarschuwing gaf hij een jaar of vier geleden. Vandaag is het zover. De universiteit wordt geordend. En zij laat zich ordenen. PAGINA 2 JOHANNESBURG De federatie van evangelisch-lutherse kerken in Zuid-Afrika zal dit najaar een spe ciale conferentie wijden aan de men senrechten en c!e rassenbetrekkingen in Zuidelijk Afrika. Aan de confe rentie zullen afgevaardigden deelne men van dertien kerken, die geza menlijk 98 pet. van de 832.000 luthe ranen in Zuid-Afrika, Zuidwest- Afrika en Rhodesië vertegenwoordi gen. Op de agenda staat i0.m. de vraag 'of .kerkdiensten voor 'andere rasser, mogen open staan, zoals hier en daar .het geval is. QUITO In Equador heeft de r.k. kerk in het kader van de landhervor ming tot nu toe 50.000 hectare grond geschonken aan. 1200 Indiaanse boe renfamilies. Al in 1965 hadder- de bis schoppen de instanties, die belast zijn met de herverdeling van het land, ge wezen op de erbarmelijke omstandig heden Waaronder de 1,8 miljoen In dianen in Equador leven. De kerk bezit nog ongeveer 290.000 hectaren grond, waarmee zij aa de staat de grootste grootgrondbezitter van Equador is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bijbels dagboek „Brood voor het hart" van dr. J. J. Buskes (een vrij recente uitgave van Zomer Keunig te Wageningen) behoort tot in de Zuid-Afrika ongewenste lectuur. Een dame die dit boek van haar familiebezoek aan Nederland had meegenomen, moest het hij haar terugkeer in Zuid-Afrika, bij de visitatie op het vliegveld, afgeven en hoezeer zij er op aandrong het in beslag genomen dagboek haar terug te geven, zij kreeg „Brood voor het hart" niet meer in handen. Dr. Buskes, die van dit geval mede deling deed in een IKOR-programma, vertelde ons dat hem niet bekend was waarom rijn dagboek Zuid-Afrika niet binnen mocht, maar hij heeft al le reden om aan te nemer, dat het is van op grond van de énige meditatie op 21 maart waarin Zuid-Afrika ter sprake komt. Overigens vond hij het feit niet zozeer belangwekkend als wel symptomatisch. De tekst voor de 'Zuid-Afrika (waarschijnlijk) onwelgevallige over denking is Openbaring 7 vers 9: „En zie, een grote schare, die niemand tellen kan. uit alle volken en stam men en natiën stond voor het Lam", schrijft dr. Buskes dan: Onder de titel „Drinkt allen daaruit" Va» een onzer redacteuren LEIPZIG In de leeftijd van 96 jaar is overleden de Oostduit se theoloog prof. Emil Fuchs, weinige dagen na de tiende ver jaardag van een door hem met Walter Ulbricht gevoerd gesprek, dat grondleggend geworden is voor de Oostduitse politiek je gens de kerken. Hij was de vader van de als atoomspion bekend geworden natuurkundige prof. Klaus Fuchs. Emil Fuchs, in de tijd van de Wei- mar-republiek een van de leiders van de „religieuze socialisten" en daarom onder Hitier vervolgd, was hoogleraar godsdienstwetenschap aan de univer siteit van Kiel. De politieke en kerkelijke ontwik keling in het naoorlogse West-Duits- land stelde hem echter dermate te leur, dat hij in 1949 een benoeming aanvaardde aan de theologische fa culteit van Leipzig. Hij werd daar di recteur van het instituut voor gods dienstsociologie. In Oost-Puitsland werd hij een van de pioniers van het gesprek tussen christendom en marxisme.. De samen werking tussen beide groepen was het onderwerp van het beroemde ge sprek, dat hij 9 februari 1961 met Ulbricht voerde. Dit gesprek werd uitgangspunt voor de kerkpolitiek van het Oost duitse regime in de volgende jaren. Fuchs was van mening, dat de maat schappelijke consequenties van het christelijk geloof in het huidige Duitsland alleen in de DDR ten volle verwezenlijkt konden worden. Juist dezer dagen is in de geschie denis van de verhouding tussen kerk en staat in Oost-Duitsland een hoofd stuk afgesloten, dat gekenmerkt werd door Emil Fuchs en de Thüringse bis schop Mitzenheim. Voor het eerst heeft de Oostduitse regering namelijk de leiding van de (vorig jaar van de Westduitse protestanten afgesplitste) Bond van Evangelische Kerken in de DDR als gesprekspartner geaccep teerd. Daarmee heeft Pankow afscheid genomen van de politiek, om zelf de gesprekspartners uit de kerken te kiezen, mannen als Fuchs en Mitzen heim, van wie niet veel verzet te ver wachten viel, die echter niet het on verdeeld vertrouwen van de kerken genoten. Eind februari is er een eerste ge sprek geweest tussen. Paul Vemer, lid van het politbureau, en de waarne mend bisschop van Oost-Berlijn Schönherr, die officieel door de ken- kenbond afgevaardigd was. Het communiqué aan het slot van deze ontmoeting- laat zien, dat de Oostduitse autoriteiten niet meer zon der meer instemming verlangen met de regeringsstandpunten, maar meer dan vroeger bereid zijn rekening te houden met de opvattingen van de kerk. Verdere gesprekken werden aangekondigd. Dat wijst er volgens waarnemers in Berlijn op, dat de Oostduitse politici duidelijk meer geneigd zijn, om tot een vergelijk met de kerk te komen, dat door beide partners als draaglijk wordt ervaren. Dat kan het de kerk gemakkelijker maken, om nu de band met de West duitse kerk definitief is doorgesne den, tot een positieve plaatsbepaling in de Oostduitse samenleving te ko men. Horizontaal. 1. soort kers, 4. rivier in Italië. 5. afnemend getij, 7, soort hond, 9. putemmertje, 11. baan voor balspel, 12. papegaai. 14. knaagdier, 16. rondhout, 18. maanstand, 19. boom. 20, muziek noot, 21. lidwoord, 22. landbouwwerk tuig, 23. voorzetsel, 2S. familielid, 27. gesloten. 23. meisjesnaam, 31. danspar tij, 33. kasteel, 35, grondsoort, 37. editie (afit.), 39. oude lengtemaat.-40. organi sche verbinding. Verticaal. 1. drinkgerei, 2. radio om roep (afk.), 3, waterdoorlatend, 4. twee tal, 6. boom, 7. trustee (afk), 8. welaan. 9. water in N.Br., 10. Myth, figuur, 11- kweek, 13. Railroad (afk.). 15. platte steen, 17. behoeftig, 18. water in Utrecht, 23. gekheid, 24. afk. van idem, 26. bijb.figuur, 28. rund, Ï9. atmosfeer (afk.), 30. reeds, 32. in het jaar der we reld (aflc. Lat), 34. lied, 35. lof, 38. karaat (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor, 1. kast, 4. ader, 71 melasse. 10. Egede, 12.pampa, 14. ere, 15. opa, 17. eek, 18. are, 20. arr. 21. moker, 22. aas, 24. Gad, 26. aar. ït. Eli, 29. lom, 31. store, 33. elite, 35. malaria, 36. adat, 37. Aser. Vert. 1. kree, 2, smeer. 3. Ted, 1 Asa, 5. Demer, 6. raak, 8. Leo, 9. spa, 11. gra naat 13.peridot, iS. pekel, 19. Ems, 20. arg, 23. aroma, 25. alias, 26. Asia, 27. eel, 28. Ier, 30. meer, 32. rat, 34. Lia. In Zuid-Afrika vierde ik in het klei ne kerkje van Enzezeleni Avondmaal met blinde en dove Bantoes. Een blanke college vroeg mij of ik 't niet griezelig vond, sdrhen met zwarten uit één beker te drinken. Ik kon hem alleen maar zeggen, dat ik het mach tig en heerlijk vond. Christus roept de zijnen uit alle volken en rassen. Niets heeft de zaak var. het evangelie meer kwaad gedaan dan het uiteen vallen van de ene kerk van Christus naar ras en huidskleur. Een kleurlin gen-moeder vertelde mij, dat één van haar kinderen zei: „Hier, in Zuid-A frika. is God altijd eerst de God van de blanken en pas daarna de God van de niet-blanken". Een ander had toen gezegd: „Liever geen God dan zo'r. God". Vaak denk ik aan het Avondmaal in Enzezeleni, dat ik samen met dove en blinde zwarten vierde, en dan denk ik verder. Ik zie blanken en zwarten, kleurlingen en Indiërs, ik zie hoe 'Jezus de beker opheft, en ik hoor. hoe Hij zegt: „Drinkt allen daaruit, gedenkt en gelooft". En ze drinken allen uit de éne beker. Griezelig? God beware ons. Machtig en heerlijk! In Zuid-Afrika heb ik geleerd, dat ■het er voor de kerk op aankomt, kleurenblind te zijn. Jezus vraagt niet naar de kleur van onze' huid, maar naar de kleur van ons hart. UTRECHT In het kader van het gentleman's agreement tussen de rooms-katholieke theologische hoge school Utrecht (KTHU) en de theo logische faculteit van de Utrechtse rijksuniversiteit zijn vier r.k. profes soren "benoemd tot buitengewoon hoogleraar. Het zijn prof. dr. H. Weg man voor liturgie, prof. dr. G. de Stroete voor het Oude Testament, prof. dr. J. Kok voor kerkgeschiede nis en prof. dr. T. de Kruijf voor het Nieuwe Testament. De overeenkomst voorziet behalve in de benoeming van vier buitengewone hoogleraren ook in de benoeming van zes r.k. we tenschappelijke medewerkers. Het gentleman's agreement kwam in september 1970 tot stand en geldt voor de duur van vijf jaar. De Ro meinss goedkeuring ervoor kwam in de zomer van 1970 van de congregatie voor het onderwijs. Wanneer de sa menwerking tussen de KTHU en de theologische faculteit der rijksuniver siteit tot beider tevredenheid ver loopt. zal de samenwerking defintief worden. NEB. HERV. KERK Beroepen: te Warns: kand. E. P. v.d. Beek te Apeldoorn; te Pijnacker: tV, de Greef te Kamperveen; te Vlaardingen: J. J. v.'Th iel te Henge lo; te Nieuw-Beijerland: kand. F. ,v,d. Sluis te Utrecht. Aangenomen; naar Marrum-Wester Nijkerk: T. Tijsma te Sexbierum; naar Rotterdam (geestelijke verzor ging her',', patiënten St. Franciscus- gasthuis en Bergwegziekenhuis): H. G. v. Duyl te Oisterwijk en Helvoirt. Bedankt: voor Lunteren: A. v. Brummelen te Hierden; voor Katwijk a. zee: J. Uvoldt te Rotterdam-Zuid; voor Hasselt: H. A. v. Kooten te Nij kerk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Breda: A. C. Brons wijk, kand. te Breda, die dit beroep heeft aangenomen; te Maassluis en iJmuiden: I. Meijer te Winschoten; te Maassluis en te IJmuiden, Ir. Meyer te Winschoten, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. Aangenomen;naar Dokküm: W. Netjes te Lutten-Slagharen. GEREF, KERKEN (VRIJG.) Bedankt; voor De Bilt-Bilthoven: J. Rijneveld te IJmuiden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Schiedam; W. v. Sorge te Bennekom. O ÜD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hardinxveld-Giessen- dam: C. Smits te Clifton (VS) (voor heen chr.geref.pred. te Sliedrecht). Jezus slaat een linnen doek om. Dan begint Hij de voeten y Zijn discipelen te wassen. Hij droogt ze af met de doek die H: heeft omgeslagen. Die doek, of zijn linnen kleed moest yolmaall schoon zijn. Zo kreeg bij Israël wit linnen" de betekenis van heiligheid, v verheid, reinheid. Engelen verschijnen in witte klederen en heilVé gaan in witte gewaden naar de hemel. Maar wat doet Christus? Hij wast de voeten van Zijn discipelen Hij droogt ze af met de doek die Hij heeft omgeslagen. Het vuil van hun voeten komt aan Zijn kleed. Voor hun ogen voltrekt zich in symbolischehaast sacramenteh vorm. wat Christus gaat doen voor Zijn vrienden. Hij gaat on schuld op Zich nemen. Hij wast ons rein, maar krijgt daarom ont schuld, onze zonden, onze onreinheid aan Zich. En volgens die oud wet uit Leviticus wordt Hij als hogepriester de dood schuldig. Maar Hij sterft niet voor eigen onreinheid, maar voor onze onreinheid opdat wij vrij zullen zijn. We lezen vandaag: Exodus 34 vers 5 tot 10. (Vervolg van pag. I) Het is de bedoeling dat de acade mische raad binnen een maand ad vies over het voorontwerp uitbrengt. Als alles, ook de parlementaire be handeling zou „meevallen", zouden de nieuwe voorstellen op zijn vroegst de cursus 1872 kunnen ingaan. Daarvoor zulloj door de secties van de academische raad de studiepro gramma's veranderd moeten worden. De minister en de regeringscommis saris verwachten dat door de verkor ting van de cursusduur en door de begrenzing .van de inschrijvingsduur er op een bepaald ogenblik relatief minder studenten zullen studeren. Dit zal uiteraard ook financiële conse quenties hebben. Gisteren is ook een voorontwerp van wet gepubliceerd, dat, vooruitlo pend op een integrale regeling voor het tertiair onderwijs, bet voor be paalde takken van hoger beroepson derwijs mogelijk maakt hier en daar af te wijken van de wet op het voort gezet onderwijs (waarin tot nu ioe het HBO was ondergebracht). Voor die HBO-opleidingen die een samenwerkingsverband met universi teiten of hogescholen hebben, kunnen dan aparte regelingen getroffen wor den. Dat geldt dan voor de -onder wijskundige inrichting, de examens, de eisen waaraan leraren moeten vol doen en de subsidieregelingen. De voorgestelde wet geldt maar tot 1977. Daarna zal er een wet van bredere opzet, een soort raamwet voor het tertiair onderwijs, moeten gaan func- tia.ieren. Er is nu nog niet zo'n meer omvat tende wet gemaakt, omdat er ver schillende commissies bezig zijn met de bestudering van de gewenste coördinatie tussen HBO en WO. Bo vendien is het nog niet duidelijk bo» een eventacie samenhang gereali seerd moet werden, (zie ook ons com- ft mentaar op pagina 2) Universiteit wordt geordend en laat zich ordenen 5- S. (Van onze onderwijsredactie In het besef dat zij het er ook wel naar gemaakt heeft laat de universiteit alles over zich komen. Geen protesten van studenten die de technocrati sche herstructurering ten koste van alles willen te genhouden; geen langdradigde jammerklachten van hoogleraren die academische vrijheden in gevaar achten; zelfs geen mededelijden van ons academisch gevormde parlement dat het universitair onderwijs zo lang vertroeteld heeft. Minister Veringa heeft deze windstilie periode ge bruikt voor een aantal urgente maatregelen, die alles bij elkaar een aardige troef voor-zijn verkie zingstournee voor de KVP opleveren. Het rumoer van de democratisering heeft hij weten te kanalise ren in zijn'universiteitsraden. Via het Amerikaanse efficiencybureau McKinsey heeft hij het mes gezet aanpakken. Jarenlang is de univertltai bedolven onder discussienota's die nooit enige consequentie hadden." De voorzitter van de Amsterdamse theologische faculteit is overigens een van de mensen die zich wel de nodige zorgen maken over de ontwikkelin gen aan de universiteit. Vooral de stroomlijning van de organisatie in de geest van het efficiency-bureau McKinsey vindt hü gevaarlek. Wat betekent effi ciency in bet onderwijs, vraagt hij. Zou dat eerst niet eens uitgezocht moeten worden? in de organisatorische wildgroei van de universiteit. Gisteren 'heeft hij in een voorontwerp van wet voorgesteld de al te hoge scheidsmuur tussen uni versiteit en hoger beroepsonderwijs te slechten. En op dezelfde dag kondigde hij in navolging van Posthumus een drastische verkorting van de stu dieduur aan. Op de stdentenstop na is de ordening van de unversiteit compleet. De gelatenheid waarmee de universiteit dit alles accepteert is meer een teken van verwarring dan van tevredenheid, maar men ziet in dat drastische maatregelen nu onontkoombaar zijn. „Het is niet juist het zo af te schilderen alsof minister Veringa de grote boosdoener is", zegt de Amsterdamse theoloog prof. dr. J. Spema Weiland. „Veringa doet wat gezien de ontwikkeling van het onderwjs en de economische mogelijkheden gedaan moet worden. De conclusie moet eerder zijn dat zijn voorgangers de zaak wat energieker hadden kunnen Prof. Spema Weiland vindt overigens een wat strakkere opzet van de studie geen ramp. „Als we de vrije hand hadden, zouden we waarschijnlijk niet uit ons zelf met verkorting van de studie ko men. Maar nu het plan op tafel ligt, moeten we ons er creatief op instellen." De gemiddelde studieduur voor het doctoraal exa men bedraagt nog altijd ruim zeven jaar. Velen doen er langer over. Bovendien valt onderweg een hoog percentage studenten af: ongeveer veertig pro cent verlaat zonder bul de universiteit. Dat is een weinig bevredigende situatie en ieder zal erkennen dat daar iets aan gedaan moet worden. Maar wanneer op een gegeven moment gevraagd wordt de studieduur van zeven jaar te reduceren tot vier of vijf jaar, zullen vele faculteiten met die opdracht nauwelijks raad weten. Het is makkelijker nieuwe tentamens in te stellen, dan bestaande ten tamens te laten vervallen. Nog moeilijker is het een werkelijk nieuw studie programma op te stellen. En dat is eigenlijk nodig, want zowel prof. Posthumus (die als regeringscom missaris het wetsontwerp heeft voorbereid) als mi nister Veringa hebben nadrukkelijk verklaard dat studieduurverkorting niet mag leiden tot een nega tieve reductie van het bestaande programma. Prof. Spema Weiland zegt niet dat het onmogelijk is, maar hij zoekt tegelijkertijd naar mazen in het net. Studies die weinig kosten, zoals de alfa-studies, zou men niet al te streng behoeven aan te pakken. Daar is het volgens prof. Spema Weiland ook moei lijker, omdat een student de tijd moet hebben zich bijvoorbeeld de gedachtenwereld van Plato of Augustinus eigen te maken. Het is wel de vraag of een dergelijk argument op de minister veel indruk zal maken. Gisteren zei hij in ieder geval weinig verschil te zien tussen de ene en de andere faculteit. De studieduurverkorting die hfj voorstelt zal zoveel mogelijk uniform zijn: facul teiten die een langere cursusduur willen kunnen dat alleen bij wijze van uitzondering gedaan krij gen. Een van de mogelijk voordelen van de plannen van Posthumus en Veringa is ongetwijfeld dat de student zijn studie in de toekomst makkelijker zal kunnen overzien. De veertig procent studenten die nu voortijdig de studie staakt behoeft niet per se als mislukt beschouwd te worden (waarom zou het niet nuttig zijn drie jaar Frans te studeren?), maar voor de meesten van hen zou het toch aantrekkelijker zijn him studie met een doctoraal examen af te sluiten. In de toekomst zullen zij na hun propedeutisch examen aan het eind van het eerste jaar, weten waar zij aan toe zijn. Als ze slagen moet de facul teit min of meer garanderen dat zij capabel genoeg zijn om het doctoraal te halen. Zakken zij, dan ZZ' - kunnen ze zonder veel tijdsverlies beslissen om te zwaaien naar een andere studie of de universiteit teï verlaten. De Amsterdamse studentendecaan drs. G. Thg Stikkelbroeck vermoedt daarom dat het percentages uitvallers zal dalen. Nu al Is bekend dat in de wat schoolser opgezette studies het rendement hoger ft- dan elders. Ook is gebleken dat studenten met eer studietoelage als stok achter de deur meer haast; t maken dan studenten die op kosten van hun ouder leven. fj Een nadeel van een strakkere opzet van de studie|: zou volgens de heer Stikkelbroeck kunnen zijn dat er eer. soort concurrentieslag ontstaat. Nu zie je dal al bij de medische studenten, waar het aantal be-jjf schikbare plaatsen nu eenmaal beperkt Is. Ook voor het verkrijgen van een promotie-assè- tentschap (dat misschien voor een kwart van de| studenten open zal staan) kan gemakkelijk effij soort survival-of-the-fittest-mentaliteit ontstaan. Een ander gevaar in de herstructurering a l'j Posthumus zou kunnen zijn dat de universiteit ver-; schraalt tot een beroepsopleiding. Onderwijs en on"; dcrzock zouden gescheiden worden: de grote massijs- zou in vier jaar klaar gestoomd worden voor de,; maatschappij en een kleine elite zou daarna veruöf mogen voor een meer wetenschappelijke studie. f Veringa en Posthumus willen die kant per se nietf, op, maar dat betekent niet dat met die verklaring; alle gevaren bezworen zijn. Nu al is er een tendens: om naast de universiteiten aparte instituten te ma-.; ken voor het eigenlijke wetenschappelijke onder-; zoek. Toch heeft een toenadering van wetenschappelijk' onderwijs en hoger beroepsonderwijs ook voordelen Drs. Stikkelbroeck: „de meeste studenten aan de universiteit komen daar toch voor een beroepsoplei' ding." - Voor de meerderheid van de studenten gaat dat waarschijnlijk wel op. Toch zou het goed zijn ook» denken aan de groeiende groep die erg aarzelend, staat tegenover een maatschappelijke functie. De inpassing in de maatschappij die ze kritischer zijn gaan bekijken is voor hen een weinig aantrekkelijk vooruitzicht. Bij een verkorting val de studieduur zou deze categorie van maatschappij', aarzelaars wel eens groter kunnen worden.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 6