tMS> AxsLs ussies AGENDA Unieke'combinatie dorps- en raadhuis Zwartewaal Luchthaven eind maart in Journalisten uit de boot Rotterdam sticht regionale omroep WAAGSTUK VAN. WERKENDE JONGEREN Nieuwste popmusical van start Winst in kas van het buurthuiswerk nu:1 050, 55 55 'neigen tuin nsem1ilil§!siarp pnrotianniiient 20." Vijf Italianen en een Griek maakten f 90.000 buit A rtoteek-prenten in Frans Hals museum %5p§jj BEL 06222-333 A'PP voor het allerlaats Britse toetreding nog zeer onzeker RONDE BANK DROTTERDAMMER PAGINA 3 VRIJDAG 19 MAART 1971 CO] flflll I ong.24x15x11cm ong.28x19x13cm ong.31x23x16cm vandaag morgen En wat voor een tuin. 'n Tuin met voor elk wat wilds: tijgers, panters, beren en natuurlijk de koning van 't oerwoud in veelvoud. Voor65+ers 12,50. Kan op iedere willekeurige dag ingaan. Oude school Subsidie \V' --fyj NglPG telefonische nieuwsdienst A.N.P. Massale besmetting met tbc in Spanje Musical Preek Vraag om faculteit der letteren voor hogeschool Tilburs N W groeit sneller dan CNV en NKV met GROTE DUBBEL GECAPITONNEERDE FAUTEU1LLES HET ECHTE HANDWERK Bet zware oem ,mc qeheelp,- festorreen oem .moquette p interieur catalogus PR'JS. 1495.- l1* Een perspectieftekening van net gemeenschapshuis voor Zwartewaal: beneden het dorps huisgedeelte en boven dis een modern "stadskantoor" de be stuurlijke ruimten in het raad huisgedeelte, De grote gymnas tiekzaal beneden wordt tevens als raadzaal gebruikt. Dé grote mode van dit ogen blikrieten koffertjes voor naar je werk, als beauty-case of voor weekendjes uit Rieten koffertjes met een ori ginele sluiting en 2 stevige handvatten, koopt U nu bij ons in 3 maten voor aantrek kelijke prijzen. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze rieten koffertjes met ori ginele sluiting en 2 handvatten. U kunt kiezen uit 3 maten, nu extra voordelig. Ook. maandagmorgen open Géén tel. of schrift, bist Rotterdam, Luxor Theater, Toon Her mans, 20, De Lantaren, Theater ot the ridi culous, 21, Doelen, gr.zaal. nachtconc. Soft Machine, 0.15, R'd Sch'barg, NRT, Vrou wen? Geen probleem, 20.15, piccolo, caba ret Het en Frans, 20.15, Hofplein Theater, Cabaret Pepijn. 20.(5, Doelen, gr.zaal, R'riams Phi i-, OrX., 20.15, Toneelzaal, Fen- drechtstr. 54, Fries Toneel Gezelseh., 20, Jeugdhuis 't Slag, lustrum, De slagztngers, 20. Rotterdam, Luxor, Toon Hermans, 20. R'd. sch'burg, Koning Jan, .20,15, Groote sch'burg, Opera Forum, Der Wozzeelc, 20.15, Hofplein Theater, cabaret Pepijn, 20.15, Piccolo, Cabaret Fiet en Frans, 20.15, Doelen, gr.zaal, orgelconcert rend Schoenstedt ,20.15, Ahoy' Sportpaleis, Gala festijn t.b.v, Hartstichting, j*i, Zweedse Kerk, Parklaan 5, Vlooienmarkt, 10-16, Spljkenlsse.t avond, 20.15. Klachten stadsbezorging: maand, t/rh vrijd. 18.30—19.30, zaterd. 17-18, tel. 115588. Bijkantoor De Rotterdammer: Brep 59, tel. 192553, Woord voor de dag: Bijbellezing en overdenking tel. 141000. Klachten geluidshinder en lucht vervuiling: Centrale Meld- en Regel- kamer Rijnmond, tel. 010 - 150000. Spreek uren sociale raadslieden: ma, di, vr: Coornhertstr. 19, .9-11; Jensiusstr. 37, 14- 16; Proveniersainget 57,9-11Klaverstr. 52, 9-11; Ruigewaardstr. 34, 14-16; Blazoan- str. 11, 14-16; di, wo, do Korte tijn- baan 8d, 12-14, vr. 12-14, 19-21. een ROTTERDAM Het NACO-rap- port over de luchthavenproblemen komt 30 maart in de gemeenteraads commissies aan de orde. Het gaat hier om een onderwerp, waarmee R. en W, al in de gemeenteraad komen, zodat een interpellatie nu niet op z'n plaats is Die kan ten hoogste worden ge bruikt,als B. en W. de luchthaven-pro blematiek onjuist zouden behandelen. Bovendien kan heel wat van die pro blematiek r.u nog niet worden be sproken, omdat de zaak heel Zuid- West-Nederland aangaat en wij bij voorbeeld nog niets weten van Noord-Brabant. Dat alles zei burgemeester W. Tho massen donderdagmiddag in de ge meenteraad in een orde-debat over de interpellatie-aanvraag van mr. F. H. Kernkamp' (prot.chr.) betreffende de luchthavenproblomatiek. De heer Kernkamp constateerde, dat hij nu reeds de indruk kreeg dat C. Dele toestand een moeilijke zaak is, dr. A. J. Lems fsoc) vroeg aan dacht voor de schriftelijke vragen die over dit onderwerp van zijn fractie uit waren gesteld waarin op een nota was aangedrongen en mr. J. Mentink (D'66) drong aan op spoed: de interpellatie-Kernkamp kwam, zo meende .hij,-eerder te laat dan Te' vroeg. Maa'r Burgemeester Thomassen zag de hele zaak als een probleem op lan ge termijn. Er is daarom tijd genoeg. Van een onzer verslaggevers ZWARTEWAAL Op de dichtgeslibde Waal, waaraan het dorp' Zwartewaal zijn naam te danken heeft, gaat het eind dit jaar ge beuren: palen met een lengte van maar.'liefst 24 meter gaan het fun dament vormen voor het dorpshuis-annex gemeentehuis. Iedereen is er enthousiast over. Ruim een jaar heeft een voorberei dingscommissie de Zwartewalenaren voor het ontwerp van het ingenieurs- en architectenbureau ir. C. P. Lage- weg en ir. J. Houtekamer uit Hellc- voctsluis warm gemaakt, Vat gebeur- de met een zomerfeest, een beat- avond, een kerstboomactie, een olie- botlcnaotie, en een ballroom-annex- boutavond. Het succes loog er niet om; een netto-opbrengst van ruim 14.300,-. Voor wie Zwartewaal een beetje kent was die opbrengst niet zo vreemd. De bevolking staat bekend om haar bijzondere vrijgevigheid: met collecten altijd veruit aan de kop van het landelijk.', gemiddelde en daarom, nu al voor .de derde keer in het bezit van de jaarprijs voor de hoogste opbrengst van het Anjer fonds. Om verder van de kerkelijke dankstondcollecten maar niet te spre ken! Aan de andere kant is een behoor lijk „gemeenschapshuis", want zo gaat hetheterr, Zwartewaal ook wel wat waard:- de muziekvereniging, de drumband, de' toneelvereniging, de sportclub, de watersportvereniging en de bibliotheek moeten het allemaal doen met de voormalige school van 1823. En de EHBO, de brandweer en de de BB hebben voor hun cursus werk geen andere ruimte beschikbaar dan de raadzaal, «teen wonder dat met verlangen ;k uitgezien naar het gemeen schapshuis, een gelukkige combinatie van een dorpshuis en een raadhuis. Het opmerkelijk functionele ontwerp ROTTERDAM Na een langdurig onderzoek heeft de recherche van het hoofdbureau van politie vijf Italianem en een Griek aangehouden, die ervan worden verdlacht bij diverse inbraken ongeveer f90.000 te hebben buitge maakt. Zij zijn inmiddels voor de of ficier van justitie geleid. Het onderzoek 'begon met de aan houding van de 16-jarige kelner E.. die een betaalcheque bij zich had die- niet óp zijn naam stond. Bovendien bezat hij een bankbiljet van honderd gulden, dat later afkom- stig bleek te zijn van een inbraak in een radiozaak in Rotterdam, Via dit, spoor werden successievelijk de an dere vijf verdachten .aangehouden. Voor de politie bekenden zij 11 in braken en 2 autodiefstallen te hebben gepieegd. Zij worden echter verdacht- van een groter aantal "inbraken en diefstallen. De verdachten T. en G. hebben zich o.m. schuldig, gemaakt, aan een inbraak bij eenjuweliers zaak in het Metro-station Beurs, waar voor ruim ƒ70.000 aan gouden sieraden werd ontvreemd. De daders zijn hierbij ternauwernood aan de' dood ontsnapt; Nadat de inbrekers zich hadden overtuigd van het vertrek van de laatste metrotrein op de bewuste avond hebben zij zich aan de linker Maasoever toegang .verschaft tot de tunnelbuis. Vandaar zijn zij onder- gronds naar het metro-station Beurs gelopen. Met de buit in hun handen gingen zij dezelfde weg terug, Hal verwege werden de inbrekers verrast dóór een metrotrein, die op ongere gelde tijden de tunnel passeert voor controle van het seinsysteem. Tot hun geluk konden zij een plaats bereiken, waar iets meer ruimte is dan normaal tussen de tunnelwand en de trein." Door zich stijf tegen de tunnelwand te drukken ontkwamen zij ternau wernood aan de dood. De trein raasde op enkelecentimeters na langs hen heen. voorziet in een compacte, maar royaal opgezette' bundeling van ruimtelijke eenheden voor een sterk gevarieerd pakket doeleinden. Het meest spectaculair is waar schijnlijk op de begane grond een grote zaal (12 x 24m.), overdag be stemd voor het gymnastiekonderwijs van de openbhre lagere school en 's avonds voor trainingen van de sport verenigingen en voor feest- en to neelavonden. De zaal krijgt een uit kubussen opgebouwd mobiel podium, dat in elke hoek kan worden neerge zet en bii sportwedstrijden als tribu ne kan dienst doen. Het tweede element is een kleinere zaal, bestemd voor de vergaderingen van de gemeenteraad en voor het voltrekken van huwelijken, maar daarnaast ook bedoeld als sociëteitsruimte voor de bejaarden,' als oefenlokaal voor het muziekkorps en de drumband, als uitleengelegen- heid voor de bibliotheek en verder voor cursussen en bijeenkomsten van niet al te grote omvang. Op de verdieping is het raadhuisge deelte gedacht: een ruimte voor de secretarie, een .B en W-kamer, een .•.burgemeesterskamer, een. archief en een magazijn. Het gebouw krijgt zijn entree in een ruime hall met foyer en gardero be. Verder zijn er een keuken, de nodige toiletgroepen, een ruimte voor de installatie van de centrale verwarming en diverse berggelegen- heden. Waarschijnlijk wordt er nog een nieuw wijkgebouw van het Groe ne Kruis -bijgebouwd, maar daarover bestaat op het ogenblik nog geen ab solute zekerheid. Het raadhuisgedeelte en de meer kosten van de grote zaal voor het geschiktmaken 'voor het gymnastiek onderwijs komen uiteraard voor re kening van de gemeente. Inclusief de inrichting is daarmee een bèdrag van 410.000 gemoeid. De investeringskosten van het dorpshuis zijn geraamd op 358.000,-, waarop het rijk 75 procent subsi dieert. Van- de resterende ƒ89.500 draagt de gemeente 15 procent -bij uit het Fonds Dorpsuitbreiding, zodat naar raming een bedrag van ƒ35.800 ten laste van de voorbereidingscom missie zal komen. Met de eerder genoemde 14.300,- al in kas en voor het komend seizoen een nieuwe serie aantrekkelijke acti viteiten in het vooruitzicht zal dat waarschijnlijk wel lukken. Een 'fraaie maquette van het gebouw staat te pronk in de burgemeesterskamer van het oude raadhuis.. Met plezier ont leedt burgemeester J.. G. Bosch deze miniatuur toelichtend voor elke belangstellende bezoeker. HAARLEM De Artoteek 1870, een uitleencollectie van hedendaagse grafische kunst, die vorig jaar werd opgericht door de Levensverzekerings Mij „De Nederlanden van 1870", is weer uitgebreid met'een zestal pren ten. Deze nieuwe aanwinsten worden tot 26 april geëxposeerd in het prentenkabinet van het Frans Hals Museum in Haarlem. Iedereen, die belangstelling heeft voor de moderne grafiek kan daar. zijn keuze doen. Als men gedurende een half jaar, een litho, een ets, een-houtsnede, een zeefdruk in bruikleen wii ontvangen en dat kost. niets! kan men daarvan opgave doen aan genoemde maatschappij, Herengracht 125-128 te Amsterdam. Na loting wordt dan vastgesteld, iwie de -gelukkigen zijn. De ca, 120 prenten, waaruit de Ar toteek .1870 in eerste instantie be stond, worden binnenkort in bruik leen gegeven, de ruim 60 nieuwe aan winsten komen -in de loop van dit jaar ter beschikking. - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse gemeenteraad besloot don derdag tot de oprichting van een Stichting Rotterdamse Regionale omroep zonder medewerking van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, zoals aanvan kelijk in de bedoeling van het ge meentebestuur had gelegen. Het hoe en waarom van liet uit de boot stappen van de NVJ was uiteen gezet in een brief aan B en W» die begon met een nogal malle tikfout: „geachte collega's" in plaats van „geacht college". Er zijn heel wat soortgelijke initia tieven op stapel gezei, schreef het NVJ-bestuur de heer F. J. van der Heijden (kath.) vertelde dat er niet minder dan 36 zijn! waarbij zich grote verschillen in opzet voordoen, mede wat de journalistieke aspecten betreft. Dus besloot de NVJ een commissie in te stellen die aldie initiatieven eerst eens gaat inventariseren en on derzoeken om te kunnen komen tot een algemene gedragslijn voor de NVJ ten aanzien van regionale om roepen. Tot zolang wil de NVJ buiten deze zaken blijven. Wat voor wethouder drs. J. G. van der Ploeg (onderwijs, jeugdzaken, vormingswerk) aanleiding was uit het voorstel tot oprichting van de Rotter damse radio-omroep de medewerking van de journalisten aan het bestuur te schrappen. Er waren nogal wat amendemen ten, waarvan er één, dat van me vrouw mr. dr. F. T. Diemer-Linde- boom (prot. chr.) de eindstreep niet haalde. Mevrouw Diemer wenste na drukkelijk te zien opgenomen dat de samenstelling van het bestuur zoda nig zou zijn, dat de verscheidenheid in geestelijke stromingen zo goed mo gelijk tot uiting zou komen. De katholieken, prot. chr. fractie, de SGP-er C. N. van Dis en de libe ralen stemden .voor, samen, dertien stemmen opleverend. De socialisten, D'66, communisten en 65+ stemden tegen, samen 25 stemmen. Uiteindelijk stemde de heer Van Dis tegen de hele radio-omroep, om dat hij geen waarborgen zag voor wat betreft de inhoud van de gebo den programma's. CARTAGENA Eenverpleger in de Spaanse stad Cartagena blijkt in nog geen jaar tijd ongeveer 300 zie kenhuispatiënten met tuberculose te hebben besmet. De ziekenbroeder die zelf aan tbc leed, placht voordat hi.i een injectie toediende, even op de injectiespuit te blazen. ROTTERDAM Op 3 april start de nieuwste popmusical onder de lange naam „The incre dible story about our to night visitors" in de Groote Schouw burg-zuid. Nadat daar de laatste klanken van „Hair" die nog een keer terugkomt, zijn wegge- dreund, wordt het toneel bezet door tientallen Rotterdammers die daar hun grote waagstuk gaan brengen. In- meer dan een opzicht een unicum in de Rotter damse theatergeschiedenis: een popmusical van eigen hand, ge schreven, gecomponeerd en uit gevoerd door amateurs die el kaar tevoren nooit gezien heb ben. Met als motief gewoon maar wat .goeds brengen over zaken die werkende jongeren bezig houden. En als er geld overblijft - stoppen ze dat niet in eigen zak, maar schenken ze het weg aan het buurt- en clubhuiswerk. Verpleegsters, onderwijzers, kan toorbedienden, laboranten, winkel meisjes hebben elkaar gevonden rond het fenomeen dat ■popmusical heet. •Zondagmiddag repeteren ze in de schouwburg, vier uur lang. Een. van de motoren die zichzelf een half jaar geleden in beweging zette is Jan Tersmitte. Hij woont in Capelle. Een paar jaar Conservato rium, drie jaar bandleider, nu schrij ver van. de muziek voor deze musical samen met Arthur Deca en Leo Slui mer. Zijn dagelijks werk is gericht op de verkoop van. chemicaliën. In zijn handen ligt ook de muzikale leiding van het geheel. „Nico Van der Sluys schreef de teksten. Eerst met twee anderen dóe zich later terugtrokken. Toen dat be gin er was, plaatsten we een kleine advertentie in september vorig jaar. Dat liep storm. We hebben toen een keuze gemaakt van dertig spelers en tien man- voor het orkest. Wij doen alles: decors, regie, enscenering. Mar tin Jansen heeft de regie: voor hem als grimeur een novum. Jan Mes maakt uit schuimrubber de decors. Verder speelt eigenlijk ieder anoniem mee. „Wij in. de groep vinden dat de maatschappij niet deugt, maar dat weten wc allemaal wet. Dat komt niet affleen omdat anderen dat gedaan hebben en met name de ouderen en ouders, maar ook omdat we zelf schuldig zijn. In deze musical wordt dat aan de kaak gesteld. Dat betekent echter niet dat we voor al die zaken een alternatief hebben. Wij komen er ook niet uit en daarom keren we te- rug naar de zon. De aarde is zover verziekt dat we tenslotte vanaf de zon geringschattend neerkijken op wat er op de aarde gebeurt. Het sluit dan ook met een klaaglied, een lied van dé laatste gang van dc overleden maatschappij". En dan de onderwerpen die aange sneden worden: de dienstplicht die discutabel wordt gesteld om de wijze waarop jongens tot universele solda ten worden .gemaakt. In een caféscène komen langharigen binnen waardoor er een. afweerreactie ont staat. Een soldaat wordt door een lid van de Militaire Foiitie nagetrapt en blijft liggen: een situatie wordt aan gedikt en slaat dan door naar het irreële: het dode lichaam wordt onder stroom gezet en krijg! dan iets onwe zenlijks. Zo worden feikens dingen uit de aardse sfeer gehaald." Een ander voorbeeld: de groep komt een kerk binnen waar een. do minee staat te preken. Terwijl hij praat over naastenliefde ontstaat er onder het kerkvolk agitatie die ein digt met een felle aanval. De groep vlucht naar een toilet. De scène ver loopt dan met woedende kerkgangers aan de ene zijde van.'de toiletwand en angstige langharigen aan de ande re kant. Tot de koster gebruik wil maken, van het toilet. Nadat hij door de groep is binnengelaten, wordt hij klem gezet in de. toiletpot-waarna de groep kan vluchten. Het lijkt een scène., die typisch is voor de bizarre sfeer die de hele mu sical doordrenkt. De schrijvers heb ben duidelijk surrealistische effecten verwerkt waarbij dan telkens weer de groepsliederen ale bij het klassieke Griekse koor commentaar geven op de situatiescènes. Een van die situaties is een hippie- feest waarmee wordt aangegeven dat dat niet hetzelfde is als. een. orgie. Een aalmoezenier dip binnenkomt wordt met vragen aangevallen, waar op hij aiieen maar vage, nietszeg gende antwoorden weet te geven. En dat alles mondt dan uit in' het De andere amendementen werden door B en W overgenomen: een twee de amendement-Diemer over arbitra ge bij conflicten tussen bestuur en personeel, in casu omroep-redactie en een amendement van D'66 betreffen de openbaarheid var. de bestuursver gaderingen. Natuurlijk wi! dit gemeenteraads besluit niet zeggen, dat er morgen al een Rotterdamse radio en televisie in de ether is. Want er is nog ccn heel omvang rijke procedure af te werken, met als klippen een ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en een NOS op de weg. Overigens is de Rotterdamse Regio nale Omroep geen gloednieuwe idee. Integendeel: er is reeds jaren over gepraat, en niet alleen binnen Rotter dam. De KVP-er F. J. van der Heijden kwam met een heel origineel idee om al dat gepalaver eens kort te sluiten. Hij wilde niet meer of minder dan een omroepvereniging oprichten. Als die een bepaald aantal leden heeft, heeft die recht op een plaats als C- omroep. En dat zal Rotterdam, zo meende de heer Van der Heijden, best voor elkaar kunnen boksen. Dan kan men de hele NOS aan z'n laarzen lappen, ja, dan moet als de Rotter damse omroep iets wil doen, de NOS zélfs met technische apparatuur klaar staan voor zaken waarin die „grote baas" niets heeft te vertellen! Een bijzonder punt betrof nog de financiering. Niet uit reclame, is er bepaa'd. ook niet uit gemeentelijke financiën, aldus de minister van bin nenlandse -zaken, wellicht uit de STER-pot. Mevrouw Diemer wees nog eens op het grote gevaar van toelaten van re clame in de regionale omroep, die zij zag als een levensgevaarlijke aanval op ce regionale dagbladen. Van onze onder wijsredactie TILBURG Curatoren van da ka tholieke'hogeschool in Tilburg heb ben minister Veringa goedkeuring gevraagd om met ingang van sep tember 1973 de hogeschool uit te breiden met een faculteit der lette ren. De minister is om een spoedige beslissing gevraagd vanwege de lan ge voorbereidingstijd die de vesti ging van een nieuwe faculteit vraagt. Hei verzoek van de curatoren past in het kader van de vorig jaar tot stand gekomen samenwerkingsover eenkomst tussen de hogescholen in Eindhoven en in Tilburg. Deze over eenkomst beoogt de realisering van een "zo brèèiTmögeTijk spectrum van universitaire opleidingen in Noord- Brabant. UTRECHT Het NVV groeide in tien jaar met ruim 100.000 leden tot een totaal van 611.000 op 1 januari van dit jaar, •De vakcentrale groeide hiermee sterker dan het CNV en het NKV. Het CNV kreeg er in tien jaar 16.000 leden bij en heeft nu 240.000 leden er. het NKV begon dit jaar met ongeveer 10.000 leden minder dan in 1961 en heeft nu 411.000 leden. Volgens het NW is in deze kring de grootste ledenwinner de ambtena renbond. Daarna komen.de metaalbe- arijfsbond, gevolgd, door Mercurius BRUSSEL (Reuter) Als voor de zomervakantie geen oplossing wordt gevonden voor de problemen rond het Britse EEG-lidmaatschap dan is de kans groot dat de derde poging van Engeland om lid van de EEG te wor den zal mislukken. Dit hebben Britse zegslieden gisteren in Brussel ver klaard. Geoffrey Rippon, de Britse EEG- onderhandelaar heeft gisteren in Lon den gezegd dat 'net „teleurstellend" was dat bij de besprekingen tussen ministers van de EEG-landen en En- Een scène uit de musical neermaaien. van de groep, die net ge luisterd heeft naar een brief van een soldaat aan de president. De hele groep verrijst als het ware op de zon waarna als afsluiting dfe song Planet of love weerklinkt. Wordt dat weer zo'n enorme la- waaitoestand? Zeker niet. Ons orkest is op een heel bijzondere wijze samengesteld: slaggitaar, basgitaar, blokfluit, alt fluit, twee.dwarsfluiten, mon-dharmo- nica, orgel, piano en slagwerk. Daar bij maken we geen gebruik van play back of zo. En, de financiën? Het is eigenlijk pas goed gaan lopen toen we de Rotterdamse Kunststich ting meekregen. Geld hadden we ver der niet. We hebben nu een subsidie gekregen van 2000. Dat is heel wei nig, maar we kunnen even uit de voeten. We kunnen nu zondagmiddag over de Schouwburg Zuid beschik ken. Wordt het een hippiemusical? Nee, zeker niet. Wij zijn geen hip pies, maar gewoon werkende jonge ren. Het enorme waagstuk gaat drie april van start Maar ook als het zou mislukken, dan zijn er twee leder, van de groep die het zich levenslang zullen herinneren: de musical heeft at een huwelijk opgeleverd. Leo Sluimer en, Petra Kloos hebben uit het protest de verzoening kunnen halen die op een trouwpartij uitliep. emsia. fe445'- tsl:

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1