tot samenwerken >t samenvoeging Oostvoorné kan eisen Initiatief van kerken en Humanistisch Verbond Adviesbureau Dienstplichtzaken voorziet duideliik in behoeften eerH&£(c be^iledmëfc het SCHAARTAFEl door*- Koos Deihaas MASSIEF EIKEN ZWAARSTE TUISLEDER. compleet met een DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 20 MAART 1971 IN een dramatische poging het stijgende aantal scheeps- ongelukken te beperken, heb ben de grote zeevarende mogendheden met algemene stemmen besloten in alle smalle wateren ter wereld waar het scheepvaartverkeer in twee richtingen vaart „links en rechts houden" verplicht te stellen. De nieuwe bepalingen zullen van kracht zijn in 64 wateren waarvoor scheepvaartregels zijn opgesteld. Hieronder vallen bijvoorbeeld het Nauw van Calais, de Straat van Maïakka, de zeengten in de Bal- tische zee en de toegangen tot de haven van San Francisco. De sche ma's voor het scheepvaartverkeer in deze wateren waren tot nu toe niet bindend. De beslissing werd genomen door de veiligheidscommissie van de IM CO, de intergouvernementele ad viesorganisatie voor de scheepvaart. Wanneer de nieuwe bepalingen van kracht worden moet nog wo.rden vastgesteld. Daarna zal de IMCO aan de vol gende regeringen aanbevelen de bepalingen dwingend voor te schrijven voor hun koopvaardij vloten: Argentinië, Canada, Frank rijk. West-Duitsland, Griekenland, Italië, Japan, Nederland, Noorwe gen, Pakistan, de Sovjet Unie, En geland, de Verenigde Staten, Egyp te, Zweden en Spanje. Deze landen zijn alle lid van de veiligheidscommissie van de IMCQ. In totaal zijn 72 landen lid van ié IMCO. Het ligt in de bedoeling de nieuwe bepalingen op te nemen in de conventie voor de veiligheid ter zee van 1960 door deze conventie met enkele amendementen uit te 'breiden op de vergadering van de IMCO 'die komende' herfst, wordt gehouden. 'De labden die 'dé nieuwe bepalin gen over het verkeer op zee ver plichten zich hun koopvaardijvloot deze bepalmgen pp te leggen, ande re landen in te lichten wanneer schepen de bepalingen overtreden, en de kapitein of de' eigenaars van zulke schépen boete op te leggen. ■Wanneer de algemene vergade ring van de IMCO met twee-derde meerderheid de bepalingen goed keurt en deze verder door twee derde van de lidstaten worden ,ge- rajificeerd, .krijgen zijkracht Wan wet voor allé TMCO-l'anden. In de veiligheidscommissie was aanvankelijk alleen het voorstel in gediend door de Engelse delegatie twee-richtingverkeer af te kondi gen voor het Kanaal. In de afgelo pen drie maanden zijn hier na aan varingen drie schepen gezonken. Daarop zou de Amerikaanse dele gatie onder leiding-van schout bij nacht R, Y. Edwards van de kust wacht hebben verklaard: „Wat goed is voor het Kanaal is ook goed voor de rest van de wereld". De Westduitse delegatie stelde zich achter de Amerikaanse waarop Het is nu.nog stil op het Dorps plein, van. Oostvoome en de bo men zijn er nog kaal. Maar het jaarlijks weerkerende wonder van de natuur zorgt ervoor dat over zes weken dit plein, maar vooral de omringende uitge strekte gebieden van het Zuid- Hollands Landschap weer in volle pracht zullen staan. 'Het dorp is klaar om de bezoekers op te vangen: duizenden auto's per dag zullen straks dit plein weer nemen. J7EN NIET ZO dagelijks voorkomend tafereel in de Rotterdamse haven. Het Britse opleidingsschip Sir Winston Churchill meerde af aan de Parkkade en trok met haar drie masten de nodige aan dacht van'de boulevard-wan delaars. TYE Holland Amerika Lijn zal A* met ingang van 1 april haar diensten van en naar de westkust van Noord-Amerika en Canada -ge zamenlijk -met twee- andere - rede rijen gaan exploiteren onder de naam Euro Pacific., De andere bij de samenwerking betrokken rede rijen zijn de ,-Hapag-Lloyd (Ham burg) en de Compagnie Generale Transatlantique (Parijs). De nieuwe, lijndienst, die onder houden zal worden met .semi-con- tainerscheperi, zal wekelijks afvaart bieden naar en van Rotterdam 'en andere Noordeuropese havens. Het generaal agentschap van Euro Pa cific zal worden ondergebracht'bij Holland Amerika Lijn Vrachtbe- drijf. de; commissie met algemene stem men besloot twee-richtingverkeer verplicht te stellen voor alle water wegen waar dit wènsélijk is. De commissie bestudeert de mo gelijkheid het scheepvaartsohema dat momenteel geldt voor het Nauw van Calais uit te breiden tot heel het Kanaal. SCHEMA'S Zij heeft enkele nieuwe schema's voor dc scheepvaart aanvaard: drie voor de toegang tot Hoek van Hol land, een voor dc Chedabucto- baai in Canada, een voor dc Noordzee, en een yoor de Duitse bocht. De begroöngspositie van de ge meente is wel goed, maar leningen om te kunnen financieren zijn niet te krijgen. Zo zit Oostvoorné op het ogenblik diep In de schuld door de aanleg van aardgas. Rotterdam heeft dat verzorgd, maar Oostvoorné moest het voor-financieren. De burgemees ter: „Hadden we onze bevolking het aardgas moeten onthouden?" zou moeten zijn vindt de heer Bol- widt dwaas: beide gemeenten zijn badplaatsen voor Rijnmond: 80 ,a 85 procent van de gasten in ..Oostvoorné is Rotterdammer. Na het vorige voorstel van de pro vincie hèeft Rockanje zich nogal fel verzet tegen samenvoeging met Oost voorné. Burgemeester Bolwidt gelooft dat dit een stuk oud-sentiment was dat niet overdreven moet worden: u moest eens weten .hoeveel jongens uit Rockanje trouwen mét meisjes uit Oostvoorné en omgekeerd... In het nieuwe stuk van de pro vincie moet Oostvoorné naar Brielle. De raad van Oostvoorné hééft zich daartegen uitgesproken, maar over Brielle zelf is in de desbetreffende raadsvergadering geen boos woord gevallen en dat heeft de burgemees ter van Oostvoorné toch wel prettig gevonden. Wel is in Oostvoorné de algemene mening, hoewel ook -die niet in de raad werd uitgesproken, dat een sa menvoeging met -Rockanje veel logi scher zou zijn dan met Brielle. Persoonlijk gelooft burgemeester Bolwidt dat men de flinke gemeente Oostvoorné en de dorpen Vierpolders en Zwartewaal wil gebruiken om Brielle meer armslag te geven en sterker te maken. Brielle zou met zo'n versterking dan ook bepaald goed uit zijn. Met een samenvoeging van Roc kanje en Oostvoorné- en verder een agrarische gemeente-voorhet gebied van Zuidland tot Heenvliet, zou men bij elkaar aan vijf gemeenten komen, wat een veel logischer indeling zou zijn. - '-5 i Een dubbelstad Hoogvliet-Spijke- nisse is nar de mening van burge meester Bolwidt verder een goede mogelijkheid voor een. harmonische opbouw van het stedelijk en bet Ian- A. BOLWIDT eerst Rijnmond Bij het opzetten van dit bureau heeft voorgezeten dat er steeds meer jongens zijn die gewetensbezwaren hebben tegen dé dienstplicht. Maar het bureau heeft niet de bedoeling alleen te werken voor mensen die niet in dienst willen. Het geeft een algemene voorlichting aan hea die daar om vragen. Voorzitster is mevrouw Ida Sicca- ma-Bocr en secretaris de lieer Ary Roos. Mevrouw Siccama treedt bovendien samen met haar man, dominee Dj. Siccama, als mentor op. De groep die zich met dit werk bezig houdt, be staat uit acht personen. Sinds het bu reau half januari startte is er con stant werk geweest. Er lopen nu twaalf gevallen van jongens, die ge vraagd hebben om geholpen te wor den. van oorlogsgeweld zijn, sommigen zelfs als hospitaalsoldaten. We moe ten ze er dan op attenderen dat dit hun geweten is. Het gaat er om dat ze duidelijk maken dat het echt is, dat het iets van henzelf is en niet aangepraat of dat de ware reden is dat ze onder de dienst uit willen", zegt mevrouw Siccama. „Politieke -bezwaren helpen niet. Je kunt niet zeggen: wel vechten in Vietnam of meewerken aan de revo lutie in Zuid-Amerika maar niet on der de wapenen." Maar de vraag naar de houding van die jongens in het geval hun moeder zou worden aangevallen of hun verloofde aange rand door de vijand wordt in de com missie niet meer gesteld. En als de tweede wereldoorlog ter sprake komt, antwoorden ze heel simpel dat dat hun zaak niet is geweest. Links mevr. Siccema en rechts dc heer Roos. tigc." En mevrouw Siccama: „De oor log gaat van angst tot angst Het is eciiter fout onze angst op onze kinde ren over te brengen. De vorige oorlog is voorbij. Wij hopen dat degenen die er mee zitten zich zelf bewust worden van wat ze doen zodat het in dienst gaan geen automatisme wordt Als ze dan vragen hebben staat ons bureau klaar. Op dit punt hebben we wel eens het gevoel dat de jeugd wat in dc lucht hangt." De gratis adviezen, van het bureau, de hulp bij literatuur, bij het' weg wijzen in de ambtelijke doolhof, wor den betaald dcor de Gemeenschap van kerken en het Humanistisch Ver bond. Het bureau wil ook geen actie bureau tegen de dienstplicht zijn, maar slechts service verlenen aan degenen die er om vragen. En daar voor kan men dan elke vrijdagavond Kerk aan de Noordmolemverf 1-3 te genover het statioa Hofplein. De heer F. Roos woont Burgemeester Hoff- manstraat 25a (teL 114293). noemen, zegt de heer Roos die gespe cialiseerd is in ontwikkelingswerk. „Zij die worden uitgezonden naar een ontwikkelingsland voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers doen dat voor een periode van minstens drie jaar. Die zijn dan vrijgesteld van dienstplicht. Maar die moeten dan de normale zware keuringen ondergaan die voor uitzending naar de ontwik- Wie zijn die jongens die dienstwei- kelingslanden gelden, geren? „Meestal heel introverte jon- Vorig jaar waren er maar 220 vrij- gens die over de dingen goed hebben willigers". nagedacht, die zich bezinnen op hun eigen leven. De grootsprekers en de jongens die hun eigen weg wel vin den, die alles aan hun laars lappen, komen hier niet. En dan: zé moeten er veel voor over hebben. Ze worden te werk gesteld in de polders (Rijks waterstaat), de Staatsdrukkerij, bij de Rijkspsychiatrische inrichting of in een kamp voor een periode van 23 maanden in plaats van de gewone diensttijd van 16 maanden." En die alternatieve dienstplicht? Zo zou u het eigenlijk niet moeten ook massiefeiKen Dat helpen slaat dan op een objec tieve voorlichting, over de wegen die gegaan moeten worden om het doel te bereiken. Al was het alleen maar hulp bij het schrijven van een re quest aan de minister van defensie-of de voorbereiding op het onderzoek dat de Haagse „Commissie van advies inzake gewetensbezwaren militaire dienst" hen laat ondergaan. Voor deze commissie gelden alleen gewetensbezwaren. Maar veel jonge ren kermen dat begrip niet. Zij zeg gen gewoon dat zé tegen elke vorm De heer Roos is zelf reserve officier bij de marine geweest. „Ik ben er oncritisch ingegaan. Mijn vader en grootvader waren beiden marine-offi cier. Nu sta ik wat dichter bij dc andere kant. Ik besef nu dat oorlog doelbewust wordt gemaakt. Het is niet nodig dat een oorlog ontstaat. Vietnam 'is alleen een zaak van pres- tvoritiüsiêmis mém STRAATWEG 46*4T ROTTéRCm TEt-'-oio-aassso ;47 RorreROMd

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1