Prinses prins Nog deze nieuwe Koningin Juliana verrichtte opening Vlaggetjesdag 1971 voor Seheveningen nieuwe haven m Schevéiimgen inoëfc jachthaven hebben I Geladen Bachspel van Kamerorkest sis üiia «ilifei mm l Banden Marine Concertbureaus gaan samen PAGINA 3 2 MAANjÖAG 24 MS T 971 I. VLAARDINGEN Nog één keer vierde Vlaardingen zaterdag een beetje Vlaggetjesdag, een feest dat kan worden 'gerangschikt onder één der hoogtepunten, uit de toch al zo rijke geschiedenis van de eeuwenoude stad. Om meer dan één reden waren duizenden op de heen: de her opening van het Visserijmuseum, de aanwezigheid van het kroon prinselijk paar, het vlootbézoek van de Koninklijke Marine en de Voor het zover was hadden zich duizenden verzameld rond de Oude Haven, waar rond kwart voor elf de Piet met aan boord de koninklijke gasten binnen voer. De haven had een feestelijk gezicht door de aanwezigheid van enkele tientallen ronde- en platboomjachten. Tot veler ver- rassing bevonden zich ook de drie prinsjes Willem Alexander, Johan-Friso en Cónstantijn aan boord. Zij bleven'de gehele dag op de Piet Hein. Bij de Visbank meerde het konink lijk jacht af. Burgemeester mr. J. Heusdens en mr. J. Klaasesz, com missaris v. d. Koningin, heetten het kroonprinselijk paar welkom op Vlaardingsebodem. Uit handen van Josje van Dorp (8) kreeg'de prinses een prachtig boeket, terwijl Liesbet van Dorp beiden dochters Van de conservator van het Visserijmuseum mevr. Klaasesz bloemen overhan digde. Het gezelschap begaf zich daama te voet naar het stadhuis, waar; burge meester Heusdens in de Oude Hal een welkomstwoord sprak tot de ge- nodigden, onder wie ir. S. Herweijer, directeur-generaal voor .de Landin richting en de Visserijen, de leden van het stichtingsbestuur van het Visserijmuseum, raadsleden "en pen ningdragers van de gemeente Vlaar dingen. Tot deze laatste groep be hoorden ook oud-wethouder G. Wal stra en oud-raadslid G. Wapstra, die thans beiden in Friesland wonen. Mr, Heusdens herinnerde in zijn toespraak aan de banden tussen het huis van Oranje en de Nederlandse zeevisserij. Hij sprak over een be langrijke dag voor de visserij, iomdat diezelfde middag koni^in Juliana de nieuwe buitenhaven in Scheveningen in gebruik stelde. VlaardingS uerste burger prées zij gemeentebestuur, dat het Visserijmu seum heeft groot gemaakt. De ge- meente bood het museum aanvanke lijk onderdak in het Redershuys. Toen dat te klein werd kocht men een nieuw pand aan, namelijk het voormalige belastingkantoor aan de Westhavenkade, dat werd gerestau reerd en zaterdag kon worden ge opend. start van het nieuwe visseizoen. Dat alles leidde tot een massaal feest, dat herinneringen opriep aan de Vlaggetjesdagen uit vroeger jaren toen Vlaardingen. een voorname vissersplaats was. Die tijd is weliswaar voorhij, maar komt weer tot leven in het nieuwe Visserijmuseum, dat op deze druilerige zaterdag door prinses Beatrix en prins Claus werd heropend. Gerda", voorzien van een Cminiatuur motor en dito verlichting. Prinses" Beatrix en- prins Claus hadden bun kinderen meegebracht naar' Vlaardingen. i-f .Wellicht opnieuw met hulp van de i gemeente Vlaardingen zal straks ruimte worden geschapen om ook het - ambachtelijke bedrijf rond de vis serij vanuit het verleden zichtbaar te maken. Dan wordt het Visserijmu seum een instituut van waarlijk na tionale betekenis", aldus mr. Heus dens. Te voet ging het gezelschap, daarna naar het Visserijmuseum, waar een zeeverkenner prinses Beatrix een grote sleutel overhandigde en burge meester Heusdensde Prinses uitno digde het museum te openen. Direct daarop zette prins Claus de telegraaf op „voile kracht vooruit", waarna een vlag omhoog werd geschoten met daarop de woorden „Hei Visserijmu seum geopend". Conservator Joop van Dorp ontving het- gezelschap in- 'zijn nieuwe mu-' seum.''Hij gaf een toelichting, tijdens de rondleiding," die aangenaam werd onderbroken door de* aanbieding van een pop voor vrins Willem-Alexan- der.- Deze was. vervaardigd dor mevr. Wally uit Maassluis. In het „vooronder" van het mu seum schonk de Prinses op haar beurt een'cadeau aan het museum: 35 boeken over de visserij uit het konin klijk archief. Dat, gebeurde onder het genot van een kopje schellevispekel, dat vroeger door de vissers gedron ken werd op de koude reizen naar noordelijke streken. Uit geheel, andere Ingrediënten be- stond dé lunch, die het gezelschap ge bruikte in -het stadhuis. Voöraf was er een kort samenzijn in de Oude Hal, waar burgemeester Heusdens .een model-trawler overhandigde aan de Prinses."Het was een prachtige na bootsing van de VL112,- de „Bets en Veel interesse toonden prinses Bea trix en prins Claus voor de vrijdag avond in de burgerzaal van het stad huis geopende tentoonstelling „Vre destaken van de Marine". Functiona rissen van de Marine leidden het paar rond Rond half drie verliet het gezelschap toegejuichd door het in groten getale opgekomen publiek het stadhuis voor een bustocht naar de Koningin Wiihelminahaven, waar gepavoiseerde oorlogsbodems van de Marine een ligplaats hadden gekozen. Het kroonprinselijk paar ging aan boord van de Tridens, een visserij ROTTERDAM Het tweede concert "van het Nederlands Ka mérorkest onder Szymon Gold berg in de Bach-cyclus, gister middag 'in de zeer goedbezette Kleinel;:i)oelénzaal,' Heeft een aantal geladen-;: vertolkingen op geleverd^' die niet nalieten grote indruk te maken op het audi-, torium. Het concert werd ingezet met een uitvoering van de eerste Suite in C, die werd gekenmerkt door een leven dige voordracht en een soms wat per soonlijke, maar aanvaardbare tempo keuze. De strakke leiding van Gold berg garandeerde een goed sluitend ensemblespel, terwijl de solistische partijen voortreffelijk werden gere- sliseerd door de hoboïsten Han de Vries en Frank van Koten, en de fa- gottist John Mostard. Vervolgens wist de sopraan Erna Spoorenberg te imponeren met haar technisch knappe en met name tegen het slot muzikaal pakkende interpre tatie van de Cantate no. 199 „Mein Herze schwimmt in Blut". Naast een expressieve alt-obligaat van Joke Vermeulen viel hier wederom een schitterende solo van hoboïst Han de Vries te signaleren. Na de pauze stonden twee van de mooiste Brandenburgse concerten op het programma: de nummers twee en vier. In het tweede concert maakte Arend van der Knaap iets heel bij-" zonders van de lastige trompet-partij, terwijl ook de overige soli Szymon Goldberg, viool, Koos Verheul, fluit en "wederom Han de Vries, hobo, op hoog niveau werden vertolkt. De sa menwerking met het strijkorkest liet nauwelijks iets te wensen over. Dit was eveneens het geval met het vier de concert, dat door de geladen weer gave die het meekreeg een bekroning van deze middag vormde. Een inci dentele onzuivere intonatie in het eerste deel bij solo-violist Goldberg- deed geen afbreuk aan een gespannen voordracht, die een uitstekende res pons vond bij de beide fluitsloisten Adriaan Bonsel en Koos Verheul. P. V. onderzoekingsvaartuig. Vanaf dit schip volgde men de duik en red dingsdempnstraties van de Marine in de KW-haven, waarbij ook een heli kopter was ingeschakeld'. Vele ande ren keken gespannen toe vanaf de Vlaardingse loggers, die eveneens in de haven hadden aangelegd, of vanaf het marine-fregat „Van Nes". Op de VL 105 de „Elizabeth" van schipper C. (Roeleveld werden de feestelijkheden afgesloten. Als voor zitter van het Productschapvoor Vis en Visprodukten heeds drs. D. J. van (Dijk een wimpel, omdat; deze logger vorig seizoen de best verzorgde ha ring aan land bracht. Rond vier uur stapten prinses Bea trix en prins Claus vanaf de Tridens weer aan boord van de Piet Hein, waar zij zich met de drie prinsjes verenigden. Nagewuifddoor het ent- thousiaste publiek vertrok het konin klijk jacht met onbekende bestem ming. SCHEVENINGEN Vanmor gen om zeven uur zijn de eerste trawlers vertrokken voor de tra ditionele haringjacht op Holland se Nieuvie. Hoewel door interna tionale afspraken de aanvoer be- perkt zal blijvenzal men toch in tyold-oende mate groene haring mogen aanvoeren om de liefheb bers van dit malse zeebanket te vreden te- stellen. Woensdag of donderdag zal wellicht al de eerste Hollandse Nieuwe te koop zijn. x Voorlopig zullen naar verwach ting 20 tot 25 trawlers aan de haringvangsten deelnemen. De schepen die vanmorgen zijn uit gevaren, zullen op de Noordzee de netten uitzetten. Op zaterdag 15 mei is reeds een enkel schip naar de Ierse Zee vertrokken om daar op-nieuwe haring te jagen. De ervaring .leert echter dat daar meer grotere haringen woden gevangen. Deze kunnen voo de export worden gebruikt, maar voor de consumptie heeft men liever de kleinere haring, die uit de (naar men hoopt in tvoldoende mate) Noordzee wordt gehaald. O Duizenden mensen rapiui) kwamen naar (onder de pa- de haven om naar het uitvaren van de schepen" kijken,. SCHEVENINGEN Na dat kóningin Juliana op het hospitaalkerkschip De Hoop de scheepstoeter in werking had gesteld, mocht Scheve ningen de nieuwe buitenha ven de zijne noemen. Het sig naal vanaf De Hoop Ayerd door de' gehele vissersvloot overgenomen. Op deze luid ruchtige wijze werd een pe riode afgesloten waarin de Scheveningers op al even luidruchtige wijze acties moeiten voeren om de minis ter ertoe te bewegen de bui tenhaven te laten verbeteren. De havenmond was te ondiep en dc opening tussen de haverioofdén ite smal. Bij slecht weer durfden/alleen de echte Scheveningse schippers de haven binnen te lopen. Bij laag water moesten de grotere hekii-awlers en coasters van onder meer de Scheve ningse Norfolk lijn, die dagelijks op Engeland vaart, wachten tot het getij gunstiger was. Deze miserabele toe stand stond de ontwikkeling danig in de weg en In december 196? nam mi- uister Bakker het principebesluit ter verbetering van de haven. De haven hoofden werden aanzienlijk verlengd en de opening ertussen werd breder, zodat men ook bij minder gunstig weer veilig de haven kali binnen lo pen. De kosten kwamen op ƒ60 mil joen. Men had Vlaggetjesdag uitgekozen om de officiële ingebruikneming van de buitenhaven te laten plaatshebben. Hoewel de zon verstek liet gaan en het verdere programma voor Vlagge tjesdag niets te bieden had op en kele muziekkorpsen na trokken za terdagmiddag toch duizenden Sche veningers naar het havengebied. Ko ningin Juliana zal die extra belang stelling wel veroorzaakt hebben, want tussen het huis van Oranje en Sche veningen bestaan historische relaties, zo merkte minister Bakker in z'n toe spraak op. Die band, die er kennelijk tussen Scheveningen en de Oranjes bestaat, hebben de organisatoren van Vlagge tjesdag en de havenmondopening da- mm- m: „De Hoop" vaart de nu officieel geopende buitenhaven binnen. nig parten gespeeld. Op het laatste moment moesten de uitnodigings kaarten worden veranderd, om dat „men" het niet nam dat het ministe rie van verkeer en waterstaat had beslist dat de Koningin vanaf het koopvaardijschip Duke of Holland de havenmond in gebruik zou stellen. Het bekende mes kwam op tafel en de onverzettelijke scheveningers nen het pleit: het hospitaalkerkschip De Hoop, dat de visserij al zo lange tijd op allerlei gebied assistentie ver leent, nam de plaats van de Duke of Holland in. De Scheveningse onver zettelijkheid was er ook de oorzaak van dat talloze genodigden, onder wie wethouders en raadsleden als ook de pers, in een bijbootje werden gestopt om op De Hoop plaats te maken voor de tachtig dames van het Scheve- nings Vissersvrouwenkoor, dat de Koningin had toegezongen. Zo werd duidelijk gemaakt, dat het openen van de buitenhaven een zaak van de Scheveningse vissersgemeenschap is. DEN HAAG De Nederlandse concertdirectie J. Beek en de concert directie Johan Koning, beide in Den Haag, zullen per 1 oktober volledig samengaan. De consertdirecties be middeling voor uitvoerende kunste naarszullen hun werk voortzetten onder de naam Internationale Con certdirectie. §1 üfiiii m PU II Burgemeester Heusdens overhan- Beatrix om hét visserijmuseum te digt.een enorme sleutel aan prinses openen. Koningin Juliana met minister Bakker aan boord van „De Hoop". EH (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „De Sche veningse haven is nog altijd in de eerste plaats vissershaven." Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat liet er za terdag bij de officiële ingebruik neming van de buitenhaven geen misverstand over bestaan. Hij zag en zijn collega-demissio nair Lardinois beaamde het: zeker nog een toekomst voor de visserij. „De visserij zit volop in een aan passingsperiode. Er worden grotere schepen gebouwd, aan de wal worden de accommodaties verbeterd en men zoekt verder van huis naar nieuwe visgronden. Men komt de inzinking van enkele jaren geleden wat te bo ven, waarbij de winst lijkt dat het publiek bereid is gebleken "oor een fcwaliteitsprodukt een goedt .rijs te betalen", aldus de minister. „Haring begint een delicatesse te worden ën dat komt in de prijs tot uiting. Het drie halen twee betalen is er voor zover ik weet niet meer bij". Het stemde dc bewindsman tot vol doening dat in de Scheveningse ha ven vorig jaar een recordomzet werd geboekt: „Dat resultaat is te danken aan de Scheveningers die deze haven door dik en dun trouw zijn gebleven maar vooral ook aan alle andere vis sers die hun vis in deze haven heb ben aangevoerd. Op Vlaggetjesdag 1971 rijn er voor de ondernemende cn slagvaardige Scheveningse vissers nog goede perspectieven". Naast de visserij noemde drs. Bak ker de opkomende koopvaardij-acti- viteiten in de Scheveningse havens. „Zonder dat ik voorzie, of zelf zou willen, dat de stad Den. Haag nog eens gaat meedoen aan het nationale zeehavenoverleg lijkt een nog wat toenemende overslag van goederen en personen hier niet misplaatst als vol komen aanvulling op de overslag en verwerking van vis". Ten slotte raakte de minister nog- even een gevoelige snaar door een. opmerking "over het zogenaamde' jachthaventoerisme te maken, een hartewens van het Haags gemeente-: bestuur. De minister gaf toe dat .de technische en vooral financiële com- plicaties van een. jachthaven zeer groot zijn, maar toch vond hij dat het er op een dag maar eens van moést kemen. „De internationaal sterk groeiende belangstelling voor het zee- zeilen vraagt om een passende ac commodatie. Gezien het feit dat men tussen Hoek van Holland en IJmui- den langs onze kustlijn geen erikelè andere entree vindt, gegeven boven dien dat grote zeehavens geen ge schikte thuis- of aanloophavens vorr men voor jachten, moet Dén Haag hier te zijnertijd een nieuwe markt kunnen aanboren", opperde drs.- Bakker. „Als het zever is zal ik sterk overwegen mijn Zeeuwse thuishaven in te ruilen voor de rede van Scheve ningen". Als we de woorden van burgemee ster mr. V. G. ML Marijnan, die hier na een toespraakje hield, mogen, gelo ven dan kan de minister spoedig met zijn boot komen. De Haagse eerste burger kondigde namelijk aan, dat op korte termijn provisorisch iets voor totstandkoming van een jachthaven' zal worden gedaan. Over de buitenhaven zei mr. Marij- nen: „We hebben lang gewacht, maar we bleven vragen. Rijkswaterstaat heeft het werk voortreffelijk uitge voerd, deze nieuwe waterpoort van Scheveningen is een groot geschenk, waarvoor we als een huisvader zullen zorgen". Ten slotte kon baas Reroeeus van de Norfolk Lijn die vanaf zijn eigen Du ke of Holland de toespraken via de luidsprekers kon volgen, van de burr gemeester de opmerking horen, dat de plannen voor een insteekhaven voor zijn ferrybbten in een vergevor derd stadium zijn. Na een korte vlootscbcuw in de stromende regen voeren de SCH 6, 33, 66, 10 en 246, alsmede de „Dolfijn" na het scheepstoetersigaaal van de Ko ningin de officieel geopende buiten-, haven binnen. Vlaggetjesdag Ï971 is een dag die reeds in de' Scheveningse annalen'is aangetekend. J mill Mini II Ill s vierde een I? a feitwwsaifa ■si *!Wf

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1