Lucia-gebouw gaat tegen de Zusters ruimen het in Rotterdamse onderwijs grond veld 97 PUIK PHILIPPE Soedanese officieren dood Werkgroep in sluit studie af met en om Rotterdam99 lijvig rapport Restauratie Briellevier stadspoort maanden Ad Eoppeikizeuzaak van kor£ geding oprüinnïnci Boeiend orgelspel Heinz Wunderlich Franse minister wil doodstraf voor drugdealers KLM Jumbo terug met motorstoring Weer opwinding over Eva Peron in Argentinië Meer licht in de „Kuip iiaz ui T uinbouwschool Warmonderhof naar Gelderland AANVULLEND SAMENVOEGEN TUNNEL SLUITING drukstof satin, crepe en platweefsel 120 cm breed KLEUTERS ROTTERDAM Het laatste concert in de juli-serie van de Laurenskerk, maandagavond ver zorgd door Heinz Wunderlich, organist te Hamburg, is een hoogst boeiende belevenis ge worden. Niet alleen had concert gever een fraai uitgebalanceerd programma samengesteld met J. S. Bach als centrale figuur, maar zijn vertolkingen werden stuk voor stuk gekenmerkt door grote kennis van de materie, muzikale zeggingskracht en le vendige ritmiek. een der weinige horloges met de zeldzame onderscheiding: Wij zullen u met trots modellen uit deze unieke collectie tonen. HET HUIS VAN ST. ELOY J.van der Loo, juwelier, Lijnbaan 69, Rotterdam T 55 DE ROTTERDAMMER ROTTERDAM De N.V. Be leggingsmaatschappij Ebovo (Voormolen) heeft het kapitale Luciagebouw aan de Aert van Nesstraat gekocht. De bedoeling is dat het vfjftlg jaar oude klooster- en scholencomplex met de grond gelijk gemaakt wordt om er vervolgens een groot modem stadsgebouw voor neer te zetten met garages, winkels en kantoren. De zusters Francis canessen van Bennebroek (of „De Instelling van Liefdadigheid Sint Lucia te Bennebroek", zoals het bestuur van Sint Lucia officieel te boek staat) hebben twee en half miljoen gulden ge kregen voor het Lucia-complex. De zusters van Bennebroek kochten in 1916 de grond van het Lucia, het zeer jonge architectenbureau Kraai- vanger kreeg opdracht een combina tie voor een klooster, een internaat en verschillende typen van onderwijs te maken, hetgeen begin 1920 resulteer de in de „burcht", die Vooral na de oorlog, als een van de zeer, zeer wei nig gespaarde gebouwen in het stads centrum, de binnenstad zeer lang be heerst heeft In mei van 1920 ging als eerste Luciaschool de mulo open en in september van dat zeijde jaar volgde de lagere school. Binnen enke le jaren groeide Lucia uit tot een on derwijscomplex met 1000 leerlingen. Dc definitieve sluiting en opheffing van het pand werd in 1966 ingeluid toen het Internaat werd gesloten en de enkele meisjes, die nog niet afge studeerd waren en eigenlijk intern hadden moeten blijven, naar het zus terhuis De Wiek van het Sint Fran- ciscus Gasthuis verhuisden. Overi gens bestonden op dat moment zeker nog geen complete plannen om tot verkoop van het pand over te gaan. Toen in augustus 19C9 het gewone lager onderwijs van Sint Lucia werd afgesloten en de meisjes werden op genomen op de Wiliibrordusschool voor jongens aan de Blaak waren die plannen er wel. Het begon eigenlijk met de omzet ting van cfc v.g.l.o. van Sint Lucia in een huishoudschool, hetgeen voort vloeide uit de inwerkingtreding van ROTTERDAM De koppelbaas Richard Strasser die enkele weken geieden in net nieuws kwam toen honderd van zijn werknemers zijn Rotterdamse kantoren plunderden en daarna zijn huis in Den Briel, heeft een kort geding aangespannen tegen zijn compagnon Ajajos Sarmardi Inzet avn het kort geding, dat van daag dient voor de Rotterdamse rechtbank, is een bedrag van 148,000 gulden. Volgens Strasser heeft zijn compagnon dit bedrag ten onrechte niet aan het bedrijf afgedragen. Sar- mandi inde het geld namens het kop- petbedrijf op 4 juni in Haarlem bij Fluor Nederland NV. Hij droeg het bedrag niet af omdat Strasser hem nog 180.000 gulden schuldig zou zijn. Door dit niet-afdragen zou Strasser in financiële moeilijkheden gekomen zijn, wat op vrijdagavond 8 juni leid de tot de actie van de werknemers, omdat zij niet uitbetaald werden door hun koppelbaas. Als U van plan bent binnenkort nieuwe overgordijnen te nemen, doe het dan nüwant we heb ben prachtige gordijnstof in de aanbieding. Bedrukte overgordijnstot in tientalien dessins en kleuren verkopen wij in diverse kwali teiten, waaronder satin druk, crêpe en platweefsel, door el kaar per meter voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze overgordijnstof, in vele kleuren en dessins en in diverse kwaliteiten, breedte'120 cm, per meter voor 1 Géén lef. of schrift best de mammoetwet. De Lucia huishoud school werd vervolgens onder bestuur gebracht van de Vereniging Katho liek Nijverheidsonderwijs en kreeg verder een geheel nieuw eigen pand aan de Wilgenplaslaan, dat op 6 ja nuari 1970 gereed kwam. Dat bete kende dan de tweede -grote verhui zing naar elders van Lucia-leerlingen. De derde verhuizing volgde spoedig toen de opleiding, voor kleuterleid sters en voor de Lucia-mavo onder be stuur van dc Rotterdamse Vereniging voor Katholiek Onderwijs werd ge bracht en er nieuwe onderkomens waren gevonden. Op zeven januari van dit jaar verhuisde de „kleuter- kweek" zoals de opleiding genoemd werd naar de Hoflaan In Kraïingen. Begin deze maand verliet tenslotte de Mavo het paad aan de Aert van Nesstraat om zich aan de Goudsesin- gcl te vestigen. In het Luciapénd zat trouwens ook een kleuterschooltje, dat bij de kleu- terkweek behoorde. Met de verhui zing van de opleiding voor kleuter leidsters kwam dat schooltje in de lucht te hangen. Het werd omge bouwd tot een dependance van de ci- tykleuterschool t Steiger en onder dak gebracht in de noodschool aan de Mauri tsplaats. Van het gehele scholencomplex van Lucia rest met a( deze manoeuvres niet meer dan de pedagogische acade mie Sint Lucia in de Hcnnekeinstraat en de Lucia havo, die beide in een eigen nieuw schoolgebouw zitten en niets te maken hebben (gehad) mat de verkoop van het Luciapand. of de ze gecombineerde onderwijsinstelling echter onder bestuur uan de zusters van Bennebroik zal blijven is zeer de vraag. Er zijn besprekingen gaande met de Rotterdamse Vereniging voor Ka tholiek Onderwijs om alle scholen Het openingswerk, de variatiereeks over de Cantio sacra "Warum be- triibst du dich, mein Herz" van Sa muel Scheidt die nog bij Swee- linck in Amsterdam studeerde gaf Wunderlich reeds alle gelegenheid zijn bekwaamheden te tonen, hetgeen rseulteerde in een contrastrijke en schitterend genuanceerde weergave van dit werk. In de drie hierna volgende juwelen uit de schatkamer van Bach toonde de organist zijn grote meesterschap. Achtereenvolgens vielen reproducties van het groots opgezette Praeludium met fuga in b-mineur, de Partita over "Sei gegrüszet, Jesu gütig", en de eerste Trio-sonate in Es te beluiste ren, die tot intense aandacht dwon gen. Vooral de betrekkelijk weinig op de programma's voorkomende koraal- partita (BWV 768) betekende een bui tengewoon hoogtepunt van het reci tal; hier demonstreerde Wunderlich niet alleen een grandioze technische beheersing en een voorbeeldige orna mentiek, maar tevens een zeer sterke mededeelzaamheid. Het hoge peil van dit concerteren werd uitstekend volgehouden tijdens een imponerende en virtuoze ver klanking van Reger's Introductie met Passacaglia in f uit op. 63: niets werd hier verdoezeld, alles bleef duidelijk hoorbaar tot in de meest complexe passages toe. Met een stralende weer gave van Dieu parmi nous uit "La Natlvlté du Seigneur" besloot de or ganist dit concert, dat blijkens het hartelijke slotapplaus, zeer in de smaak van het talrijke publiek is ge vallen. P.V. PARIJS (AP) De Franse minis ter van binnenlandse zaken Raymond Marcellin heeft maandagavond ge pleit voor ter dood veroordeling van handelaren in verdovende middelen die hun les niet willen leren. De minister verklaarde in een vraaggesprek voor de radio dat in dien de onlangs tot 10 jaar gevange nis verscherpte straf geen voldoende afschrikking blijken ie zijn, „wij over zuilen moeten gaan tot de doodstraf". Tot voor kort was de maximum straf op de handel in verdovende middelen drie jaar gevangenisstraf. De doodstraf bestaat nog altijd in Frankrijk, maar onder president Pompidou is tot nu toe elke dood straf omgezet in levenslang. Van een verslaggever AMSTERDAM Een Boeing-747 van de KLM heeft gisteravond vlak na de start een motorstoring gehad. De gezagvoerder merkte een over druk op in de linker binnenmotor. Hij heeft de motor onmiddellijk stil gezet, heeft het grootste deel van zijn brandstof (vele tienduizenden liters kerosine) boven de Noordzee geloosd en is naar Schiphol teruggekeerd. Later is gebleken dat een lucht- drukleiding in de motor is gespron gen, waardoor de beplating van het achterstuk van de motorgondel los sprong. De KLM deelde na een in spectie mee dat de schade aan de mo tor niet erg groot lijkt. De Jumbo („Donau") zal na een motorwisseling weer op de lijndienst worden ingezet. De oorzaak van de storing (die boven Zandvoort optrad, de machine was juist gestart voor een vluoht naar New York) Is overigens nog niet bekend. PAGINA 3 OtNSiDAG 27 JULI Ï971 van de zusters in Rotterdam over te nemen. Dat zijn dan niet alleen de academie en havo in de Hennekein- straat, maar ook de IVO- navoschoo! in de Hammerstraat, de lagere school in de Robert Fruinstraat, de mavo in de Schietbaanlaan en de kleuter school aan de Strevelsweg. Hiermee zou dan een einde geko men, zijn aan de onderwijsactiviteiten in Rotterdam van de zusters van Bennebroek. Overigens zijn de zus ters nog geenszins geheel van het to neel verdwenen. Nadat er sprake was van het Luciapand verkopen het geen wel wat voeten m de aarde had zijn er nieuwe kleinere huizen aangekocht; ondermeer aan de Berg weg, v/aar een onderwijssectie is on dergebracht. de Noorderhavenkade, waar een groep zusters woont die zich met het open bejaardenwerk be zighoudt en tot slot de Stateniaan waar eveneens een aantal onderwijs krachten woont. Van een verslaggever WARMOND De middelbare land en tuinbouwschool „Warmondhof" waar de biologisch-dynamische teelt methode wordt onderwezen naast de gangbare, is van Warmond naar Ka pelAvezaath (gemeente Zoelen) ver plaatst. Reden daarvoor is het plan om een weg van Leiden naar Noord- wijk over het terrein van de school in Warmond aan te leggen. Particulieren hebben de buiten plaats „Thedmghsweert" in Kapel Avezaath aangekocht. Voor de ver huiskosten kan de stichting Warmond- hof, die de school exploiteert, aan spraak maken op subsidie. Het on derwijs op de driejarige cursus wordt ook door het rijk gesubsidieerd. Het afgelopen jaar waren er 65 leer lingen uit heel Nederland. Het ko mende cursusjaar zullen het er naar verwachting 70 zijn. De school heeft ook geregeld buitenlandse leerlingen. In KapelAvezaath zal de biolo gisch-dynamische tuinbouwschool sa menwerken met de naburige rijks middelbare landbouwschool in Tiei, bijvoorbeeld in de vorm van gemeen schappelijk gebruik van de praktijklo kalen. BUENOS AIRES (RTR/AFP) In Argentinië is maandag Eva Peron, die 19 jaar geleden stierf, herdacht met kerkdiensten, betogingen en bomaan slagen. In Buenos Aires joeg de po litie met traangas drieduizend aan hangers van de verbannen oud-presi dent Juan Peron uiteen. Eva Peron was destijds het idool van miljoenen, die haar bijna als een heilige vereerden. Zij stierf in 1952 aan kanker. Haar stoffelijke resten zijn na de val van haar man verdwe nen, en de Peronisten eisen over dracht ervan aan de voormalige dic tator, die in Spanje leeft, als absolute voorwaarde voor onderhandelingen met het militaire bewind van gene raal Lanusse over terugkeer naar nor male politiek omstandigheden. Er gaan geruchten dat de regering deze overdracht voorbereidt, maar maandagavond deelde zij mee dat zij er nog niet achter is gekomen waar de stoffelijke resten van Eva Peron zich bevinden. Alles werd in het werk gesteld om ze te vinden, en gebeurde dat dan zouden ze aan Juan Peron worden overgedragen, aldus de rege ring. KHARTOEM De twee leiders van de mislukte staatsgreep in Soe dan, die door Lybië waren gekid napt, zijn gisteren in Soedan terecht gesteld. Nog twee andere officieren en een vakbondsleider, die besehul- dig-dwerden van deelneming aan de coup, zijn gisteren geëxecuteerd. Majoor Faroek Hamadallaah is het afgelopen weekeinde al terechtge steld, zo bevestigde radio-Omdoer- man. Kolonel e!-Nour die was uitge roepen tot president, bleef enkele uren langer in leven in verband met verzoeken van zijn familie om cle mentie, Dc regering van president ei-Nimeiry heeft deze verzoeken ech ter afgewezen. Sinds vorige week donderdag zijn nu zeker twaalf mensen ter dood ge bracht voor hun aandeel in de mis lukte coup. Zoals bekend is de secretaris-gene taal van de verboden communistische partij gearresteerd. Het is Abdoel Khaiid Haghoeb. Groot-Rotterdam straks tussen de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het heeft dan wel dertien jaar geduurd, maar nu ligt er dan ook een by- zonder lijvig rapport op tafel van de werkgroep „Vervoer in en om Rotterdam" die in 158 van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat opdracht kreeg de rol te bestuderen van het open baar vervoer in de ontwikkelin gen die het .gebied van de ge meenten Rotterdam, IJsselmon- de, Rozenburg en Voorne en Putten te wachten zouden staan. Aan dit eindrapport zj|n al eerder twee Interim-rapporten voorafgegaan: een in 1963 en een in 1965. In het eerste interimrapport heeft de werk groep onder voorzitterschap van mr. J. Vrfj, directeur-generaal van het verkeer, de resultaten neergelelgd van een studie over het personen vervoer naar en van het zuidweste lijke deel van het studiegebied, de eilanden Voorne-Putten en Rozen- brug alsmede vvestelijk-IJssclmonde. Aan de hand van een onderzoek naar de verkeersstromen kwam men toen al tot de conclusie, dat een auto buslijn van en naar dit gebied alleen een aanvullende funktie zou kunnen krijgen. Daarom heeft de werkgroep dan ook in dit eerste interimrapport onderzocht waar eventuele spoor wegtracés in dit gebied zouden moe ten lopen, in samenhang met de metrolijn Rotterdam-Hoogvliet. Een tweede interimrapport in 1965 behandelde onder meer enkele alter- r.atieve, sneltram of metro, met h,et eilandengebied. Bovendien herzag de werkgroep enkele rentabiliteitsbere- kenïngen voor de spoorwegverbin- ■dinge zoals die in het eerste rapport waren opgenomen. In het nu verschenen eindrapport van deze ingewikkelde vervoersstudie heeft de werkgroep aandaeht be steed aan de denkbare spoorwegver bindingen in de overige delen vac het studiegebied, niet name oostelijk- IJssehnonde, een deel van de Krimpe- ner- en Albïasserwaarö," Rotterdam- Oost/Capelle, Rottcrdaia-Kechter- raaasoever en de oeverstrook ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Over rentabiliteit van deze lijnen wordt in het eindrapport niet gespro ken, omdat dit in dit stadium nog weinig zin heeft. De werkgroep heeft zich in dit lijvige eindrapport beperkt tot een aantal denkbare en wellicht in de toekomst ook wenselijke tracés, waar van de situering werd bestudeerd en de aanlegkosten begroot. In het eind rapport wordt daarnaast aandacht besteed aan de mogelijkheid om de verschillende rail-technieken tot één geheel samen te voegen. In aanslui ting hierop bespreekt men daarna de tracés van. een aantal denkbare ver bindingen. De voornaamste daarvan zijn de verbindingen Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel - Alblasserdam - Ba- pendrecht - aansluiting Betuwelijn, het zogenaamde Papendrechttracé, en de verbinding Alblasserdam - Ridder kerk - Rotterdam, het zogenaamde Ridderkerk-reizigerstracé. De werk groep is uitvoerig ingegaan op een eventuele keuze tussen deze twee lijnen. Men heeft hierbij de moge lijkheid geopperd, een verbinding te maken tussen het Papendrechttracé en de al geprojekteerde oost-west metrolijn van Rotterdam. Een duidelijk onderscheid Is ge maakt tussen* de tracés waarvoor zon der al te grote problemen ruimte kan worden gereserveerd en de tracés waartegen nog bezwaren van stede- bouwkundige en exploit atieve aard kunnen worden gemaakt. Of de voor gestelde verbindingen ook inderdaad wenselijk-zijn - zal pas-'later knnnch worden uitgemaakt. Belangrijk zijn hierbij de resultaten van het ver- keers- en veryoersonderzoek dat op het ogenblik wordt uitgevoerd door het Nederlands Economisch Instituut. De drie alternatieven voor een rail verbinding van Rotterdam met de eilanden, met name spoorweg, snel tram of metro, kwamen al in het in terimrapport van 1965 aan de orde. De werkgroep kwam toen tot de con clusie dat het spoorweg-alternatief alleen verwezenlijkt lean worden wanneer rekening wordt gehouden met de aanleg van de zogenaamde Deltaspoorweg via Hoogyliet-Spijke- nisse. In dit kader sprak men zich teen al uit voor een metrolijn van Rotterdam-Zuid naar Kellevoersluis, een gedachte'waarbij de regering zich overigens heeft aangesloten. ruSt&üUffli -lira*??» ifjf' «Pi upSISW, h! Cv-r In verband met het denkbeeld van de Deltaspoorlijn heeft de werkgroep gewezen op het vraagstuk van een tunnel onder de Oude Maas. Mocht een beslissing hierover te lang op zich laten wachten, dan kan bij een diepte van rond 11 meter -NAP van de Oude Maas met betrekking tot het metro-tract Hoogvliet-Spijkenisse een oplossing worden gevonden door dit traject zó te bouwen dat het in een later stadium ook door NS-materiaal kan worden bereden. De hogere aanlegkosten van een dergelijk „dubbel-gebruik"-tracé wor den geschat op f 27 miljoen, waarbij men er dan wel van uitgaat dat het trajekt alleen wordt bereden door treinstellen waarvan alle assen wor den aangedreven, dit in verband met de betrekkelijk steile helling van 130. Moeht deze helling een te grote beperking vormen, dan zal naast de metrotunnel in de lijn Hoogvliet- Spjjkenisse een spoorwegtunneï moe ten konten met een helling van 160, geschikt voor interlokaal, eventueel zelfs voor intemaïonaal vervoer. Het denkbeeld van een Deltaspoor- BRIELLE De Brielse stads poort aan de oostelijke ingang van de stad staat in de steigers en wordt grondig onderhanden genomen. Onder leiding van de architect Jan Walraad wordt een groot deel van de poort steen voor steen afgebroken. Daarna wordt vestingwerken. Het werk moet over vier maanden gereed zijn. met dezelfde stenen opnieuw ge metseld. De poort is een deel van de drie eeuwen geleden nog door Menno van Coehoorn gebouwde ROTTERDAM (ANP) Het hoofdveld van het sadion Feijen- noord in Rotterdam krijgt een nieuwe lichtinstallatie, waarvoor commissarissen en directie van het stadion de bouw hebben op gedragen aan Philips-Nederland. De nieuwe installatie wordt aan gebracht op de vier bestaande masten, die hiervoor zullen wor den verstevigd. Iedere mast telt 48 kwik-jodide-lampen van elk 2000 watt. De lichtopbrengst vier keer zo sterk dan bij de hui dige installatie zal het moge lijk maken van de wedstrijden kleuren-televisie-reportages te maken. Het is de bedoeling, dat de nieuwe installatie half november van dit jaar gereed zal zijn, on geveer gelijktijdig met die. welke Philips bouwt in het Amsterdam se Ajax-stadion. gaat rails lijn is inmiddels overigens mede be trokken in een studie van de Com missie Inrichting Deltawateren, "die onder meer de hoofdverkeersverbin dingen in het Deltagebied onderzoekt. Inmiddels is in het streekplan IJssel- monde tussen de bebouwing van Poor- tugaal en de geprojekteerde rijksweg 19 een tracé opgenomen voor een spoorlijn naar Noord-Brabant. WUONINGNOOD heerst overal, zelfs bij de vogels. Dat ontdekte ik ten minste in het bedrijfsorgaan van de RET. Die woningnood was zo urgent dat een koolmees inwoning zocht én kreeg bij de RET. Niet in een tram of bus, zoals u mis schien zult denken, want dat kan en mag niet. Overigens zouden vogels misschien wel de enige levende wezens zijn die kans zien zonder betalen met tram of bus mee te rijden. Onze koolmees echter zocht het hoger en droger en bewijst daarmee evenals de veie mussen die hun Intrek namen in werkplaatsen en garages, dat de RET bijzonder geliefd is bij de vogels. De familie mees heeft 2ijn intrek ge nomen in een verkeerspaal bij de ingang van het RET-terreln aan de Kleiweg. Niet bepaald de makkelijkste plaats, en niet de rustigste ook. Maar de mezen trek ken zich niets aan van alle lawaai van voorbij rijdende trams en bussen. Wei roept deze plaats van hulsves ting enige vraagtekens op. Hoe heeft dit mezenechtpaar namelijk zijn nest gebouwd in deze paal. Dagelijks zien de portiers de vogeltjes !n en uit de paal vliegen, ongeveer halverwege. Bedenkt men dat dit „uitvliegpunt" zo'n meter boven de grond zit en de bodem van de paai ongeveer een meter onder de grond, dan kunt u zich mis schien voorsteilen welke afstand deze vogels binnen de paal moeten afleg gen. Natuurlijk werden er allerlei moge lijkheden geopperd. Personeel van de RET dacht ook nog aan de mogelijkheid dat het nest halverwege de paal was „vastgeplakt". Niet zo waarschijnlijk, want een mees is per slot van reke ning geen zwaluw. Nu blijkt dat mezen ten eerste alles wat maar enigszins een aardig holletje Ijkt, als hun huis inricht. Voor moei lijkheden, zoals bijvoorbeeld op en neer vliegen binnen een paal, gaan zij zeker niet uit de weg. Weten hun nieuwe woning zelfs heel gerieflijk inte rich ten. Toch kan het ook zijn dat vader en moeder mees bijzonder ijverig met tak jes, strootjes en grasjes" aan" het werk zijn gegaan en een net hebben ge bouwd ongeveer ter hoogte van hun „huisdeur" dat klem kwam te zitten binnen de paal. Op en neer vliegen overbodig, ter wij! zij droog en beschut zitten. En als u de nijvere bouwwoede van mezen wel eens hebt gadegeslagen, dan weet u dat voor deze diertjes niets onmoge lijk is. Overigens genieten zij bijzondere be scherming én verzorging van het RET- personsel. Vooral de pinda-snoefen die voor hen worden opgehangen, worden in „mezendank" aanvaard.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1