Vlooienplaag teistert Rotterdam 1 Met nieuwe wijk Bloemendaal Gouda: binnen Gemeente Rotterdam dumpt sinds vorig jaar gifstof in zee zeven jaar levendige kern Randstad trots I JÉ®»" heetmanj^j Mg m s I Kennismaking met nieuwe predikant pk üiir* Dr. Joh. H. Scheurer (76) overleden Kostbaar Nieuwe wijken Voorzichtig Haringvlietdam voor li jnbussen en pendelaars open 71 DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 28 JULI 1971 1 door Zettie Leeuwenburgh ROTTERDAM „Jan, ver geet je het gas niet af te sluiten? Geef de sleutel toch maar aan de buren, je kan nooit weten Zenuwachtig bergt moe de stof zuiger in de gangkast en rent dan naar de keuken om de goot steen uit te boenen. De kat is ondergebracht bij de buren en de hond gaat mee. Met een zucht van verlichting spoelt ze tenslotte de vaatdoek uit: het huis is van top tot teen schoon, dus mochten de buren binnen moeten zijn dan is er tenminste niets op aan te merken. ,,Ze gaan d'r anders zo gauw iets van zeggen SARDEROFCARNEOOL mmmlijnbaan b? TILBURG De export van lederwaren heeft in het afgelopen,jaar een respectabele groei te zien gegeven. Schaduwzijde is echter de toenemende concentratie op de West- duitse markt. De uitvoer is zeer kwetsbaar geworden, nu zij in zo sterke mate afhankelijk is van het wel en wee op één deelmarkt, zo staat in het jaarverslag van het Bedrijfschap) voor de Lederwarenindustrie. KB i WËÊmM 'wmM WÊmmm LIMIET CONCURRENTIE GOUDA De ambitieuze plannen van de gemeente Gou da om van een betrekkelijk rus tige middelgrote stad uit te groeien tot een levendige kern in de Randstad Holland hebben concretere vormen aangenomen in de structuurschets Bloemen daal. Deze uitgestrekte polder zal over ruim zeven jaar zijn her schapen in een royaal opgezette stadswijk met zo'n 6400 wonin gen, vele verzorgende elementen en legio recreatieve voorzienin gen OFENBAAR VERVOER H t I ROTEB levert veertig bussen Drie weken Tater komen ze brnin verbrand terug. De sleutel is zoek, maar gelukkig hebben de buren er een. Nieuwsgierig lopen die meteen even mee: „Hoe hebben jullie 't ge had? Net zo warm als hier?" En dan begint de ellende, die moe het schaamrood naar de kaken jaagt Nauwelijks binnen springen tien, twintig, dertig vlooien op blote be nen. broekspijpen èn de keurige be- koosde onderdanen van de buur vrouw. Hakkelend probeert moe de situ atie te redden: 't Lijken wel roetdeel tjes. Nee, zeg zo oud is het huis toch nog niet, houtvlooienDe buren vluchten echter hals over kop naar veiliger regionen en vertwijfeld haalt moe de stofzuiger uit de gangkast. Geen enkel nut, het zwarte onge dierte springt de stofzuiger net zo vlug weer uit als het erin gekomen is. Natte dweilen helpen ook niet. Geen mens die er iets van be grijpt: Van zolder tot kelder was het huis toch schoongemaakt voor ze met vakantie gingen. Toch kan het de meest propere huisvrouw over komen dat haar huis vergeven is van de vlooien. Een vlooienplaag is zeker in deze tijd van het jaar, na een aantal warme, broeierige weken een zeer normaal verschijnsel bij dag SINT ANNALAND De bij de Nederlands Hervormde Kerk van Sint-Annaland beroepen predikant ds. P. M. Breugem uit Bameveld, heeft maandag de gemeente bezocht. Na de kerkelijkge gebouwen en de pastorie te hebben bezichtigd, was er 's avonds een bijeenkomst ;n het Her vormd verenigingsgebouw, waar een flink aantal 'gemeenteleden kennis kwam maken met het predikanten echtpaar; steen van de maand augustus De warme, roodbruine kleur geeft, deze chalcedoon een bijzondere bekoring. Ais u een apart en smaakvol geschenk zoekt in deze haast klassieke kleur.komt u dan eens kijken naar de mooie exem plaren die onze collectie rijk is. sieraden met sarder van af 45.- B edelsteenkundige f.g.a. w diamantexpert g.i.a. filiaal: oostzeedijk .55-157, rotterdam storm. Honderden telefoontjes per ij dag om raad, allemaal het gevolg van de warmte. De mensen gaan met vakantie, het huis wordt afgesloten, honden en kat ten gaan of mee, of worden ergens anders ondergebracht. Toch komen er in een schoon huis vlooien. Niet zo verwonderlijk als men weet, dat praktisch elke hond en kat wel een paar vlooien heeft. Deze leggen eitjes, die het dier weer verliest. Stofzuigen wil niet al tijd helpen, omdat de eitjes vaak in de miezerigste kiertjes terecht komen. Wie echter een paar weken niet thuis is, terwijl het lekker broeierig is, vindt een ware plaag omdat juist met warm weer de eitjes bijzonder vlug uitkomen. Uitvoer van lederwaren hoger, maar kwetsbaar Met pand aan het Noordplein 16, waar men terecht kan voor een doelmatig vernieügingsmiddel. mensen die huisdieren hebben zoals katten en honden. In Rotterdam en wijde omgeving vormen de vlooien aarzelend hèt.ge- Op 76-jarige leeftijd is in Voorburg overleden dr. Joh. H. Scheurer, die bekend is geworden als oprichter van de .Arjos en als voorzitter van de Bond tegen het Vloeken. Hij wordt begraven op de Oosterbegraafpla3ts Rodelaan in Voorburg op donderdag middag om drie uur. Tevoren is cr om twee uur een kerkdienst in de Fonteinkerk in Voorburg. Dr. Scheurer, die rechten studeerde aan de VU, promoveerde in 1930 op •het proefschrift „Verplichte verzeke ring en de A.R. partij". Naast zijn maatschappelijke loopbaan, die in 1922 begon met het secretariaat van de kamer van koophandel voor de Gelderse Vallet en die na zijn ver zetsactiviteit gedurende de bezetting werd voortgezet met de leiding van personeelszaken van Van der Heem, was hij ook actief op politiek en ker kelijk gebied. Voor de oorlog heeft hij samen met dr. L. W. G. Scholten de ARJA, de latere Arjos, opgericht en was hij lange tijd voorzitter van de gereformeerde jeugdraad. Na de ooriog kreeg hij bekendheid als spreker op studieconferenties van het CNV en in 1955 werd hij voorzit ter van de Bond tegen het vloeken. ■Hij was ook hoofdredacteur van het AR-weekblad „Nu". De laatste jaren van zijn leven werd dr. Scheurer door een preekconsent van de classis 's-Gravenhage van de gereformeerde kerken in staat gesteld tot de Woord- bediening. Zo moet het dus beslist niet. Hoe nieuivsgierig uw kat of hond ook is, houdt hem ver van „gifbus" en flit spuit vandaan. sprek van de dag. Bij drogisten en in warenhuizen loopt het storm om spuitbussen. Maar al te vaak krij gen de beschaamde huisvrouwen „uitverkocht" te horen. Deschande wordt groter rode vlekjes op benen tekenen duidelijk het bestaan van de vlooien ten overstaan van iedereen af. Kapitalen worden uitgegeven aan dure spuitbussen, die ten eerste bij zonder vlug leeg zijn, en ten tweede niet helpen. De nieuwe bestrijdings middelenwet verbiedt immers prak tisch elk vergif. Waar men ook mee spuit, het blijven onschuldige stof fen die geen hond of kat kwaad doen. Ook vlooien krijg je er niet mee dood. Uitkomst is er natuurlijk altijd, al leen je moet het wel weten te vin den. Bij de afdeling ontsmetting van de ROTEB op het Noordplein 16 loopt het de laatste twee, drie weken En uitgehongerd als de vlooien zijn, bespringen zij elk Jevend wezen dat naar binnen wil komen. Dit gebeurt zeker niet alleen in de oude wijken van Rotterdam.' Bij de ROTEB ko men klachten binnen van mensen uit vrij nieuwe wijken, zoals Hillegers- berg, Lombardijen, Kralingen en zelfs een enkele uit Ommoord. Natuurlijk heeft de ROTEB juist in de vakantietijd geen men sen genoeg om zelf alle woningen van vlooien te zuiveren. Is ook niet nodig, bovendien zou het een vrij kostbare zaak worden voor de be woners. Het zuiveren van een groot huis kost nog altijd een zeventig tot tachtig gulden. Helpen wil de ROTEB echter wel, en daarom verkoopt zij bussen met een werkelijk afdoend middel. Per dag komen momenteel zeker dertig tot veertig mensen een bus halen voor dezelfde prijs als één dure spuitbus. Eén liter van dit vemietigingsmid- del en een ouderwetse flitspuit is meer dan genoeg om een heel huls van top tot teen „vlo-vrij" te krijgen, terwijl men anders zeker twintig tot dertig gulden aan onschuldige spuit bussen uitgeeft met een negatief re sultaat. Alleen, het is wel oppassen gebla zen. Beslist niet spuiten op of in de buurt van etenswaren. Zorg dat kin deren er niet b(j kunnen, want dat zou levensgevaarlijk kunnen zijn. Verwijder planten, vogels vooral tropische vogels zijn bijzonder kwets baar vissen en natuurlijk katten en honden uit de kamer die gespo ten wordt en laat de ramen open staan. Houtvlooien bestaan niet. „Lo gisch", zegt de ROTEB, „want zo'n dier kan niet van hout leven", 't Is een fabeltje uit de volksmond, dat veelal wordt gebruik als excuus. In de meeste gevallen blijken het dood gewone dierenvlooien te zijn, die in derdaad erg klein zijn als zij net zijn uitgekomen. Mensenvlooien, die ove rigens zelden meer voorkomen, zijn veel groter. De ROTEB is er van overtuigd dat de vlooienplaag, die op het ogenblik vele dierenvrienden in Rotterdam teistert, vlug verholpen kan zijn mits de mensen ervoor durven uitkomen dat zij last hebben van het zwarte ongedierte en hun weg weten te vin den naar het Noordplein. Een tweede probleem waarmee de lederwarenindustrie wordt geconfron teerd is het nog altijd groeiende in- voeroverschot. Dit slokt de natuurlij ke consumptieaanwas op de binnen landse. markt op en remt de noodza kelijke groei- van de binnen- en bui tenlandse produktiebedrijven. Duitse waarnemers hebben begin van dit jaar reeds ojbgemerkt, dat de Nederlandse lederwarenindustrie zich wat prijspeil betreft heeft opgewerkt tot de bovenste regionen van het Europese niveau, hetgeen niet in alle opzichten gezegd zou kunnen worden van het produkt. „Ook wanneer wij," aldus het verslag, „hier een stukje chauvinisme aftrekken, blijft het feit bestaan, dat de lederwarenindustrie in steeds mindere mate kan exporte ren op basis van prijsconcurrentie en in toenemende mate aangewezen is op het leveren van een kwalitatief beter produkt. In omgekeerde richting moet de bedrijfstak steeds meer bedacht gijn r-H,- -f* op prijsconcurrentie vanuit het bui tenland. Daarbij spelen niet alleen importen uit het Verre Oosten en Oost-Europa een rol, maar ook die uit Italië en Frankrijk." Het is voor de Nederlandse leder warenindustrie in het afgelopen jaar niet mogelijk geweest de kostenstij gingen geheel in de fabrieksprijzen door te berekenen. Ondanks prijsstij-: gingen zijn de marges .verder, ver-.: schraald. Er zijn redenen om aan te nemen dat deze de limiet van nul: bedenkelijk dicht zijn genaderd. De lederwarenindustrie in óns land fabrieken van verschillende soor ten tassen, koffers en reisartikelen, kleinlederwaren, handschoenen -en beschermingsartikelen telde begin 1970 .384 bedrijven. Aan het eind van dat jaar was het aantal teruggelopen iet 364 en op 1 mei 1971 weer afste gen tot 373 ondernemingen, die in grootte variëren van 2 tot meer dan 'iOO personeelsleden. In totaal hebben deze bedrijven vo rig jaar een omzet behaald van naar schatting ƒ159 miljoen tegen ƒ138 min in 1969.' Van de omzet in 1970 werd ƒ28 min rechtstreeks 'iri het buitenland afgezet. Daarnaast heeft de handel nog een belangrijk aandeel in de uitvoer gehad, van ruim ƒ10 min, zodat de totale exportwaarde steeg van ƒ30,5 min in 1969 tot ƒ38,8 min in 1970. Vergeleken bij 1969 is de produktie met ongeveer 6 pet gestegen, terwijl de geldomzetten met circa 12 pet toe-, genomen zijn. Het verschil is te ver klaren uit degemiddelde prijsstij ging, die in 1970 ongeveer 6 pet be droeg en een weerspiegeling is van de toegenomen kosten. Tussen de 360 bedrijven bestaat een grote onderlinge concurrentie. Deze wordt nog eens versterkt door de omvangrijke invoer. De waarde van de invoer steeg met 20 pet tot 78 min. Een waarde die gelijk is aan de helft van de totale omzet van de Nederlandse bedrijven. Het valt, volgens het bedrijfschap, te voorzien dat de concurrentie ver der zal toenemen nu er een akkoord met Spanje is voor de afbraak van de tarieven en een tot een bepaald be drag rechtenvrije invoer uit de ont wikkelingslanden overeengekomen is. Dit op een moment waarop de loon kostenstijging naar het zich laat aan- zien die van de andere EEG-landen opnieuw overtreft. Tot nu toe heeft de bedrijfstak zich op soepele wijze en zonder schokken de bedriifssluitin." - aangepast aan de ontwikkeling die haar van bui tenaf bedreigt. Ook heeft zij geleide lijk aan een goede naam op de bui tenlandse markt verworven, waarbij met succes naar verdere groei wordt gestreefd. De kleine gemiddelde omvang van de bedrijven brengt het voordeel van een grote mate van flexibiliteit met zich mee. Zolang de gemiddelde on dernemer in deze sector in staat en bereid is zich in te zetten Voor de continuïteit zal, zo meent het be- drijfsschap, de lederwarendindustrie ook onder moeilijke omstandigheden een goede bestaansmogelijkheid hou den. ROTTERDAM Uit het deze «wek verschenen jaarverslag over 1970 van de commissie „bodem, wa- kren lucht" blijkt dat de gemeen telijke reinigingsdienst van Rotter dam in kleine hoeveelheden giftige en gevaarlijke afvalstoffen ih de At lantische Oceaan stort. Het bdetreft vaten van 200 liter, die in beton zijn gestort en door de Tanker Transport Service naar zee worden genomen. *n het jaarverslag van de Rotterdam se commissie bodem, water en luebt !s sprake van een vat van 200 liter Per maand, hetgeen dan de verza melde voorraad is van kleine hoe- veelheden afvalstoffen, die voorna melijk van laboratoria en kleine be drijfjes komen. .De Rotterdamse gemeentelijke rei nigingsdienst is in 1970 met deze af voer begonnen omdat in Rotterdam de vrees bestond, dat vooral kleine Particulieren op eigen gelegenheid gevaarlijke of giftige stoffen zouden gaan vervoeren zonder dat er ook maar enige controle op zou uzijn, zonder dat men het zelfs zou weten, rira clandestien afvoeren van afval stoffen te voorkomen heeft de reini- s®gsdienst de prijs van afvoer laag gehouden: een gulden per kilogram, met de beperking dat de partij niet meer dan 20 kilogram mag zijn. Aanbieders van grotere eenheden giftige stoffen worden verwezen naar de combinatie Nestorak-Vebeca Tanker Transport Service, die deze stoffen of storten in een zogenaam de „sonderdeponie" in Duitsland of dumpen in de Atlantische Oceaan. Alles bijeen zorgt de combinatie voor afvoer van ongeveer 2000 ton afval per jaar. ROTTERDAM Maandag 16 augustus gaat de weg over de Ha ringvlietdam oper, voor bussen van de RTM en voor bussen met pende laars. De buschauffeurs moeten in het be zit zijn van doorlaatpasjes. Die moeten worden .aangevraagd bij do burgemeester van Hellevoet- sluis. In overleg met de politie wor den deze aanvragen op urgentie beoordeeld, waarna zij met advies naar rijkswaterstaat worden doorge zonden. Bloemendaal, dat door de grenswij zigingen van 1964 van Waddinxveen naar Gouda overging, wordt de grootste stadsuitbreiding in- de ge schiedenis van de in 1972 zevenhon derd jaar bestaande Pijpenstad. Het gebied wordt begrensd door de Gou we, rijksweg 12, de gemeente Reeu- wijk en de noordelijke stadsflank van Gouda. In de eindsituatie zal Bloe mendaal uit drie grote zones bestaan: Een woongebied voor ongeveer 20.000 mensen (primair Gouwenaars, secun dair het „overschot" van de grote ste den in de Randstad), een kantoren- en industriegebied nabij de Gouwe en een vrij groot sport- en recreatiepark. Dit park zal tevens als 'een soort buf ferzone tussen industriegebied en woonwijken dienst doen. De structuurschets Bloemendaal is ontworpen door een veelzijdig ge oriënteerde werkgroep onder leiding van ir. J. Krenr.ers, directeur wan de dienst Openbare Werken te Gouda. Er komt 80 percent laagbouw en 20 percent hoogbouw. Het omvangrijke woongebied zal bestaan uit vele wijken en wijkjes, waar een netwerk, van wandelpaden doorheen wordt getrokken. Aan deze paden komen niet alleen grotere voorzieningen als wijkcentrum, scho len en andere verzorgende elementen, maar ook recreatieve projecten te lig gen. De belangrijkste verzorgende ele menten zijn in het centrum van Bloe mendaal geprojecteerd. De (voorlopi ge) lijst vermeldt een groot wijkwin- kelcentrum, een wijk- c.q. ontmoe tingscentrum, een oecumenisch cen trum (in plaats van twee kerkgebou wen), een medisch centrum (even tueel met groepspraktijk van huis artsen en dependance van GG en GD), een politiepost, een PTT-kantoor en enke!<e voorzieningen in de horeca- sector, bij voorbeeld een café-restau rant en enkele cafetaria's. Vele andere voorzieningen komen meer verspreid over het gehele ge bied te liggen: acht tot tien kleuter scholen. twaalf tot veertien basis scholen, diverse scholen voor voortge zet en (hoger) beroepsonderwijs, ze ven gymnastieklokalen, enkele in- structièbaden, één of twee buurtwin kelcentra en enkele jeugd verblijven, waarbij ook wordt gedacht aan de langs de Bloemendaalseweg staande en te zijner tijd te ontruimen boerde rijen. De ontwerpers 'hebben voorts grote aandacht geschonken aan de (hoofd- verkeersvoorzieningen. Twee noord zuid door Bloemendaal lopende we gen zullen aansluiting geven van Gouda op rijksweg 12: In het westen de nieuwe provinciale weg 25 (deze zal als stadshoofdweg een verbinding vormen met het centrum en de toe komstige zuidwand van Gouda) en in het oosten een tweede nieuwe weg vanuit het nog verder uit te breiden stadsdeel Oosterwei. Deze oostelijke verbindingsweg zal rijksweg 12 ongelijkvloers kruisen en verder in de richting Reeuwijk, Wad dinxveen en Zoetermeer lopen. De rijksweg wordt hier tot tweemaal vier rijstroken verbreed en bij Wad dinxveen via een tunnel onder de Gouwe doorgevoerd. Een andere hoofdverkeersweg is de Burgemeester van Reenensingel met vier rijstroken, een oost-west verbin ding, die voor de ontsluiting van heel Bloemendaal van essentieel belang is. Talrijke wijkwegen vanuit de woon gebieden zullen op deze singel aan sluiten. Met betrekking tot de parkeervoor zieningen denkt de werkgroep aan 400 auto's op 1000 inwoners, ofwel 1,25 auto per woning. De grootste parkeeraccommodatie, ongeveer 700 plaatsen, is bij het wijkwinkelcen- trum .in het hart van Bloemendaal gedacht. De nieuwe stadswijk komt royaal in het groen te liggen. Ruim 55 heota- re is beschikbaar voor het sport- en recratiepark, buurtparkjes, wijkgroen en openbaar groen rondom de wonin gen. Bepaalde gedeelten kunnen ge schikt worden gemaakt voor water speelplaatsen en voor jeugdrecreatie met 'bootjes. Of er voor -grotere boten, van de watersportliefhebbers, een vaarverbinding tussen de Bloemen- daalse singels en de Reeuwijkse Plas sen via de Breevaart kan wor den gemaakt, zal nog nader worden onderzocht.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1