Klachten over geluidshinder en reiniging in Pernis H J. Van der Meiden 25 jaar in metaal verkassen en m De Doelen bek houden is uit de tijd Vreemd brief]* 'echtzaak uit Srielwandelend uit Hoogezand PERMS Een bezoek aan bewoners van de Tuinlaan iu Pernis brengt verrassende feiten aan het licht. Ze hebben het zo slecht nog niet daar in Pruis, vinden dë meesten, ten minste niet wat de luchtverontreiniging en geluidshinder betreft.Verhuizen? Graaf, maar dan wel in dé buurt; en nog het liefst in het dorp zelf. Het „leven op een vulkaan", onder de „stank van Rot terdam", dat zijn niet de redenen waarom de mensen on tevreden zijn. Een te smalle straat, geluidshinder van de buren, en vooral het ontbreken van toiletten, dat zijn de problemen van de Pernissers. „Ja", vindt de heer J. Drent, eigenaar van een bedrijf in schilder- en doe he'p -'f-axtil len aan de Tuinlaan, lijking mee andere randgemeenten va zoals Viaardingen, .ri* Schiebroek, Overschie en Char- lois hebben wij hier véél minder last van lawaai en stank. Dat wil natuurlijk niet zeggen,dat alles ideaal is. Verre van dat! Dat kan ook niet, want het is hier een oud dorp, waar bijna niets is aangepast aan deze tijd. GEHORIG TOILETTEN SPORTCOMPLEX "V: -■ - ROTTERDAM „Ik vraag me af of'25 jaar al niet te lang is. In ieder geval heb ik bij mijn benoeming tot 'secretaris de eis gesteld dat mijn stafleden ten minste vijftien jaar jonger zouden zijn dan ik". H. J. van der r' Meiden, secretaris van de metaal-. bond, 48 jaar, is bereid meteen op te stappen als zijn bestuur vindt dat hij indut. Voorlopig lijkt dat niet het geval. De activiteiten van de secretaris zijn vele en, wat "hem typeert hij houdt zich intensief bezig met de toekomst. "Van bet bedrijfsleven, „dat de hele hap van gemeenschapsvoor zieningen moet opbrengen", van de ondernemer „die in een glazen huis zit", van de werknemer „die zijn leiders wil respecteren, maar een zo groot mogelijke eigen1 verantwoordelijkheid en erkenning van zijn deskundig heid wenst". „Opstappen, ver kassen en bek houwe", is uit de tijd", zegt Van der Meiden. Eenheid f Leren Kiezen En als zijn dubbele taak van secretaris van de metaalbond en christelijk politicus tot een be langenconflict leidt? Van der Meiden: „Ik zal om die botsing niet heenlopen. Moet ik kiezen, dan ga ik uit de politiek". PAGINA WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 van de buren, stank: van w.c. s Bijvoorbeeld: wanneer er een twin tig tons-truck voor mijn deur staat mot glas van de fabriek is in dit ge deelte van. de Tuinlaan ander verkeer onmogelijk zolang de chauffeur bezig is met lossen. De patrouillerende poli tie kan daar niets aan doen, en doet daar dan ook niets aan. De situatie was vijf jaar geleden, al zo, en nog steeds is het een chaos. Pogingen die ik heb aangewend om de situatie an ders te krijgen mislukten. Ja, er kwamen na klachten bij de gemeente en de wijkraad enige personen kij ker. en ze hebben er onzetwiifeld rapport over opgemaakt. Ik heb er echter nooit meer iets van gehoord. Maar behalve dit blijf ik van me ning dat het hier in.Pernis, ondanks de zo dichtbij gelegen raffinaderijen, goed wonen is". Dit is ook de mening van anderen in dc laan, al willen die wei naar een ander huis. „Kijk", zegt mevrouw Van der Waal, wonend op nummer 117, ,Joen we trouwden en in dit huisje trokken, waren wij dolgeluk kig!" Hun huisje is er één in een „zijstraatje" van de Tuinlaan, waar twee rijen pandjes tegenoverJ elkaar staan. Oude, zeer oude huisjes zijn het, onder dc huurwaarde, maar door de bewoners opgeknapt op een wijze die respect afdwingt. „Wegkwamen pas later op de wer kelijke gebreken, toen de eerste baby kwam. Die. gehorigheid, het is ver schrikkelijk! Mijn man heeft wisse lend dag- en nachtdiensten. Iedere keer wanneer de baby huilde ..werd hij wakker. En vooral toen de tweede spruit erbij kwam werd het erg. Als hij nu naar zijn werk moet, moet hij op handen en voeten de trap af. an ders worden de kinderen wakker van. de herrie van de krakende planken. Een normaal huwelijks- en gezinsle ven is hier haast niet mogelijk. Alles wat wij hier in huis doen, een pan neerzetten op de aanrecht, iets uit je handen laten vallen, horen de buren". Ook voor mevrouw Kok, die in de Tuinlaan 125 woont, is de gehorigheid een probleem. ,,Je moet het eens meemaken als de buurman verkou den is, dan loop je van ellende mee te hoesten. Omdat we een fijn stel bu ren- hebben is die gehorigheidi echter voor ons niet het belangrijkst. Voor mij is de plaats van de toiletten het knelpunt". Aan het einde van het paadje, on geveer 25 nieter verderop, staat een aantal hokjes. Achter de houten deur vindt men, fijn ouderwets, een plank met een gat waarop een deksel ligt. „Daaronder bevindt zich een grote tank, een septic tank heet dat geloof ik," vervolgt mevrouw Kok, „met een ovcrloopsysteom naar de normale rio lering. Nou, dat kan ik hier ruiken hoor, vooral als het van dat benauw de weer is, met onweer op komst. Een enkeling heeft in de huisjes voor eigen rekening, een normale w.c. met stortbak gebouwd, maar die moet 's winters op de w.c. van de buren want dc zaak is dan stijf bevroren. Geluk kig kunnen wij het goed met elkaar vinden hievr in de buurt, dat verzacht een heleboel. Tenslotte heb je elkaar nodig". Buurvrouwen zijn ook niet blij te noemen met de. buiten-toiletten. „Als je eens een zieke hebt, loop je met. een po of emmer te sjouwen, en wat te denken, van het zindelijk maken Een keurig :tuintje voor drie van de toiletten. Als het vriest komen dc huren die een „echte" stortbak heb ben hier toch maar weer. omdat bij hen dc zaak is bevroren. UTRECHT Een geheimzinnig briefje, dat de president van de Ut rechtse rechtbank mr A. R. Jlles gis termorgen van een zekere G. ontving, was dc aanleiding dat dc zaak tegen dc twee Rotterdammers kort na het begin van dc zitting voor nader on derzoek werd terugverwezen naar de rcchter-commissaris. De twee Rotterdammers, de 28-ja rige Hans B. en de 31-jarige Marinus W., stonden gisteren terecht verdacht van poging tot afpersing bij het wo- ninginrichtingbedrijf N. V, H. H. de Klerk in Rotterdam. In het bewuste briefje bekende G., dat hij en'--Hans B, de schuldigen zijn, cn dat .Marinus W. ten onrechte was gearresteerd. „B. en ik hebben zeven maanden geoefend voor we onze slag. konden slaan. Ik heb tegen B. gezegd dat er iets met hem zou. gebeuren, als hij me zou verraden. W. is onschuldig en ik kan het niet verkroppen dat hij in de gevangenis zit," aldus de brief. Zowel Hans B. als Marinus W. ver- - klaarden tijdens de zitting niets met de zaak te maken te hebben. Zij wor den ervan verdacht, in de periode 1 mei tot;23 juni bij De Klerk ruiten te hebben ingegooid en te hebben ge dreigd dat er nog meer ruiten zouden sneuvelen a!s er geen geld op tafel kwam De zaak wordt nu 30 augustus be handeld. véfti de kinderen? Ze doen hetliever in hun broek dan dat ze naar buiten gaan, vooral als het koud is". „Toen we hier. kwamen werd tegen ons gezegd", aldus mevrouw Kok, „dat reparaties aan de huizen, niet zouden worden uitgevoerd omdat we er te weinig huur voor betaalden. In derdaad, de huisjes zijn onder de huurwaarde, maar als je net ge trouwd bent ben je blij met die lage huur en neem je de rest op de koop toe. Dat breekt je wel gauw op als het dak gaat lekken"! Op de vraag of ze niet liever zou den weggaan uit Pernis luidde het antwoord van de dames „Liever met". Wei wilden ze graag een ande re woning in het dorp, maar op een vraag van één .hunner echtgenoten, aan de dienst van volkshuisvesting werd geantwoord met de mededeling dat verhuizing binnen de gemeente niet mogelijk was omdat er geen wo ningen voorhanden waren en er niet nieuw gebouwd werd. Wordt 'er dan niets gedaan aan de woningen met de „romantische" toi letten in de Tuinlaan? Op de hulpsecretarie in Pernis wordt een brief tevoorschijn, gehaald van B en W van Rotterdam, waarin duidelijk wordt vermeld dat dc Tuin laan. en omgeving zullen worden op geknapt. Er zal een bedrag van 1,6 miljoen beschikbaar worcten gesteld om een sportcomplex en een park aan te leggen. De huisjes zullen blijven staan. Toegangswegen, riolering, etc. zullen nader worden bekeken en, waar nodig."opgeknapt, veranderd of verbeterd. - worden. O-ok al stond' in het uitbreidingsplan Pernis en omge ving dat de, oude behuizing moet ver dwijnen. de gemeente Rotterdam heeft voorlopig toch geen geld voor nieuwbouw. Het kan "nog wel lang; vijf tot tien-jaar. duren voor de huis je» „tevpn de vlakte" gaan. .De enige, troost voor de bewoners komt van de dienst Stadsontwikke ling. die adviseert:-dringende repara ties moeten worden uitgevoerd. Neem, bij ernstige klachten over hul zen. wegen, riolering e.d. contact op met de wijkraad; laat dra wijkraad een brief sturen «aar dc instantie waar die klacht terecht moet komen: de betreffende dienst of de wethou der. En vraag een afschrift van de brief, daar hebt n recht op. VLISSINGEN De 30-jarige marine-hofmeester eerste klas Bart van der Warf uit Vlissingen is dins dagmorgen van zijn geboorteplaats Hoogezand gestart voor een snelwan deling van ruim 400 kilometer naar Vlissingen. Voor het' gemeentehuis wérd hem uitgeleide gedaan door een - grooi aantal oud-plaatsgenoten. Met een snelheid van 8 a 9 km per uur hoopt hij vanavond tegen half zeven in Staphorst aan te komen. Zijn eerste rustplaats zal zijn.Smilde. An- clere ovemactjtingsplaatsen zijn Nïj- kerk, Gorkurri, Roosendaal, waarna hij zaterdag tegen 14.30 uur Vlissin gen hoont te bereiken. - Op deze wandeling Hoogezand- Vlissingen bereidde Van der Warf zich vorige week voor door in 24 uur een afstand af te leggen van 183 km. Zijn persoonlijk record staat op 137 km in 24 uur.' Het smalle paadje in de Tuinlaan. Als het regent moeten de bewoners met de regenjas aan naar het huuskeachterin. ROTTERDAM Het uit tachtig leden bestaande Southern- California Youth-Chorale geeft ter afsluiting van een concerttoemee door Europa een uitvoering in Rotterdam en eer, in Gouda. De Amerikanen zingen zaterdag avond 21 augustus om kwart over acht in de grote zaal van de Doelen in Rotterdam. De Politieharmonie en Drumband "Hermandad" verleent dan medewerking.'Op het programma staan klassieke en populaire werken. Zondagmorgen 22 augustus zingt het koor om elf uur tijdèns de kerkdienst die'in de Goudse St. Janskerk wordt gehouden. Maandag 23 augustus ver trekt het gezelschap weer naar de Verenigde Staten. De concertenvin den plaats onder 'auspiciën vari de Dutch Immigrant Society. Het Southern Californian Youth Chorale zong de afgelopen vier we ken in Noorwegen, Zweden,Dene marken, West-Duitsland, België en Engeland. Vrijdag a.s. zullen de koorleden in Noordwijkerhout logeren. Zaterdag wordt een excursie naar Amsterdam gemaakt, zondag naar Delft ên Den Haag. K. .Gene Simmonds" is de diri gent van het koor. Hij studeerde aan het Arthur Jordan Conservatory of Music in Indianapoljs. Momenteel is hij muziekleraar aan het Rio Hondo .'•College in Whittier. - De toegangsprijs voor- het concert 'mBDe Doelen bedraagt *.£3;--. Kaarten kan men bestellen, bij de heer J. Bijl, Sportlaan 43, Viaardingen.. Vandaag zal de vereniging j afdeling Rotterdam van de me- taalbond in de Doelen haar se- cretaris H. J. van dier Meiden huldigen, omdat hij een kwart eeuw in dienst is van deze werkgeversorganisatie voor de metaal- en electrotechnische industrie in Rotterdam en om geving. De heer Van der Meiden kwam al in 1945 bij de metaal- bond, maar ontvluchtte na an derhalf jaar de dorre boekhou ding waarin hij tewerk was ge steld. Ruim een jaar dook hij in de „praktijk". Toen secreta ris De Kanter hem terugvroeg voor de functie van chef de bu reau had Van der Meiden erva ren wat het is arbeider in een. fabriek te zijn, een ervaring 'die hem later in het contact met werknemers in de metaal goed van pas zoti 'komen. Zijn voorgeschiedenis ver meldt HBS, vorming in de ge reformeerde jongelings vereni ging (vandaar het gemak waar mee hij zich van het woord! be dient),. opleiding tot politie-offi- cier en kandidaats rechten. In 1967 werd Van der Meiden lid van de anti-revolutionaire fractie in de Rotterdamse ge meenteraad. Sinds september 1970. fungeert hij ais fractie voorzitter van de protestants- christelijke groepering (AR en CHU), Het fractieberaad wordt ook. bijgewoond door de KVP, 3e vóórvergaderingen tevens door de heer Van Dia (SGP). Van der Meiden heeft zich vorig jaar. bijzonder kwaad ge maakt toen burgemeester Tho massen verklaarde dat de con fessionele politiek de landspoli- tiek heeft ziek gemaakt. De situatie van de werknemer houdt hem sterk bezig. „Die vierhon derd. gulden-staking ging niet om de centen, maar was een protest tegen het tekort aan informatie. Tussen di rectie en arbeiders houdt bet midden kader als een kleilaag de wederzijdse doorstroming van inlichting en in spraak tegen. De metaalbond heeft daarom zojuist een stichting opge richt die de vorming van het toe zichthoudend personeel gaat aanpak- Het was Van der Meiden die de stoot gaf tot oplossing van het kop- pelbazenprobleem. Er is nu een pool gevormd van 125 man in vaste dienst. De metaalbond gaat pok iets doen aan de opvang van ongeschoolden, die vroeger bij de koppelbazen, maar meehobbelden. „Buitenlanders aan trekken is wel gemakkelijk", aldus de secretaris, „aar het lijkt ons econ omischer door middel van collegiaal uitlenen van mensen tijdelijke tekor ten te dekken en overschotten op te vangen". De metaalbond met 75 leden-be drijven met in totaal ruim dertigdui zend werknemers, heeft sinds de oor log een snelle ontwikkeling doorge maakt. Dc heer Van der Meiden ver telt hierover; „De bond bij zijn ont staan 65 jaar geleden Verengigiug van scheepsbouwmeesters en machi nesabrikan'ten geheten, is een lande lijke organisatie met zelfstandige af delingen. Vroeger was er een grote afstand tussen bestuur en leden. Het bestuur vergaderde iedere week, de leden maar een of tweemaa 's jaars. „Kort na 1950 kwam de gbond tot I meer eenheid. De maandelijkse le- 1 denvergadering kreeg veel meer zeg- g genschap, het bestuur, zou voortaan 1 beleidsbeslissingen voorbereiden en 1 uitvoeren. Mijn taak' als secretaris is 1 het bestuur materiaal daarvoor aan I te reiken en de consequenties van be- slissingen uiteen te zetten. I „Door de geleide loonpolitiek voor I 1960 veroverde de vereniging een 1 sterk gezag naar buiten. Jè kon als 1 lid haar advies moeilijk ontduiken. 1 Toen in feet begin van de jaren zestig 1 een vrijer loonbeleïd doorbrak, ver- schoof bet-zwaartepunt naar de indi- 1 viduele verantwoordelijkheid van de aangesloten ondernemers. Je kon je niet meer verschuilen achter het be leid van de organisatie. De bond zei immers: Beslis zelf, maar kom eerst even praten over wat de consequen ties voor je collega's zullen zijn". De metaalbond, een van de veir en in de afdeling Rotterdam bedrij ven omvattend tussen Hoek van Hol land en krimpen en van de Zuidhol landse eilanden tot aan Delft, tintelt volgens zijn secretaris van leven. De ondernemers worden vaker 'gepord, aangespoord om van hun onderne mingsraden iets vitaals te maken. „Geen gepraat over een streekje verf in de kantine, maar bezinning op de grote bedrijfsproblemen: de verant woordelijkheid van de werknemers, zijn arbeidsvreugde, het feit dat bij voorbeeld bij inkoop van materialen en apparatuur niet het advies wordt: gevraagd van de man dier ermee moet werken."'Van der Meiden hoort tot zijn genoegen op de conferenties die met directies, leden van de onder nemingsraden en bedrijfsleiders wor den gehouden. ;en waarvan in septem- ber de derde reeks begint,' jonge werknemers zeggen: „Ha, de dicta tuur van de Westersingel is doorbro ken". De oude procedure: pas praten na staken, gaat eruit Vau der Meiden zegt dat de werkgevers veel begrip hebben voor hun mensenen liever door overleg botsingen trachten te voorkomen. „(Bovendien levert een goed personeelsbeleid menselijk cn zakelijk het grootste rendement op". De secretaris vindt dat de onderne mers ook moeten leren zelf voor de vorming van hun jeugdige werkne mers op te komen. De verantwoorde lijkheid voor hun werkende jongeren mogen ze niet. op instituten afschui ven. „De binding aan het bedrijf kan hier positief worden ingeschakeld en die binding is groter dan je denkt": Van der Meiden praat niet alleen over mannen. De metaal krijgt gelei delijk aan waardering voor de vrouw in het bedrijf. Als kraanrijdster, las ser en in het kleine montagewerk voldoet ze uitstekend eri vaak beter dan een man. De vereniging denkt nu over uitbreiding van het aantal „ge mengde" functies, over deelarbeid en de inrichting van eenvoudige be- drijfscrêches. Uit zijn verbondenheid met dit da gelijkse werk voor ondernemingen met ruim dertigduizend mensen en voor deze grote stad die economisch voor een belangrijk deel op deze be drijfstakken leeft, heeft Van der Mei den ja gezegd tegen een taak in de gemeenteraad. „Ik ben echter geen politicus, mijn huid is niet hard ge noeg. Als ik in de raad uitschiet, heb ik daar later spijt van omdat ik die ander misschien in zijn persoonljke waarden heb aangetast." Met de eeuwigheid voor ogen) ziet hij in de politiek af van onmiddellijke bijval. Succes op langer termijn is zijn «doel wit. Waarom een confessionele politiek? „Omdat ik het belangrijk vind dat •een mens handelt uit overtuiging. Dat is er. teveel uit. Een overtuigd com munist heeft mijn respect". Aangesloten bij hetzelfde kerkge nootschap als de heer Van Dis van de SGP treedt van der Meiden niettemin gematigder op. Hoe komt dat? „Kijk", Van Dis-kijkt-vanuit, artikel 36 van v yj., de Nederlandse geloofsbelijdenis de overheid aan haar daarin - voorge schreven taak de godsdienst te ver breiden. Van Dis is eerlijk en fana tiek als een oud-testamentisch pro feet. Ik bewonder hem. maar in plaats van Bekeert u zeg ik Kijk naar ons voorbeeld. Als dat niet dui delijk is,schieten wij tekort". Politiek is voor Van der Meiden geen steekspel. „Als ik het over poli tiek heb, dan heb ik het over de maatschappij, dus over de mens én zijn bestemming". In dé vorig jaar begonnen samenwerking met de KVP gaat hét hem niet om oppervlakkige eenheid „We moeten eikaars achter gronden Verkennen, weten waarom en vanuit welke diepste inspiratie we politiek bedrijven. Geen gemakkelij ke samensmelting uit-angst voor die per doorprikken, je identiteit behou den". Van der Meiden is tegen beroeps politici in de raad. Je moet als raadsr lid met beide benen in het dagelijks leven blijven staan, vindt hij.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1