Architecten hun mogen Statendam ent het interieur op louter plezierreizen ütsofari van de Sfam 98 Succes van Hoofdstad Operette s water staat kiept in rivier voor Fietser tussen Om souttong terug te dringen waar gezelligheid begint. Den Haag, Koordeinde 138-140 orm I 1 i- Conferentie over structuur wij ziging termeülen het winkelen waard KUNSTHARS WIT FAAM Als ..dan ook de. ketels van het schip vervangen zijn. zal de ge restaureerde Statendam geheel up to date de faam van de Ne derlandse scheepsbouwers én architecten kunnen uitdragen over de .wateren langs de Ameri kaanse westkust, het Verre Oos ten, de Westindische eilanden en. de Noordkaap. ROTTERDAM Rijkswater staat zal aan het eind van dit jaar 55 miljoen hebben „ver spijkerd" (zoals het vakjargon wil) aan de bestrijding van de verzilting op de Nieuwe Water weg en de Nieuwe Maas. Om de zouttong die als gevolg van het graven van steeds nieuwe havens •waarts is opgerukt te bestrijden, wordt de rivier van dé mond van de Hollandsche IJsSel tot aan de Waalhaven in Rotterdam ondieper gemaakt. Medio 1972 moet dat klaar zijn; Ander Duikers Evangelisatie-avond De Reddingboot v DÉ ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 23 AUGUSTUS-1971 l ROTTERDAM Het ver- l trouwde beeld van de „Staten- dam" aan de kade van de Hol- i land Amerikalijn wordt steeds zeldzamer, omdat de drie grote schepen van de H.A.L., de Nieuw j Amsterdam, de Rotterdam en de j. Statendam, volledig als criiise- i schepen en niet meer als lijn- vaartschepen worden gebruikt. Nog twee keer zal het schip te zien zijn en daarna op 25 sep tember gaat het in dok bij Wilton-Fijenoord in Schiedam. De Holland Amerikalijn stopt er achttien miljoen gulden in om het schip dat in 1958 gereed kwam, een grote beurt te geven cn te voorzien van een compleet nieuw promenadedek, het hart van een schip dat bestemd is voor pure plezierreizen in de luxe sector. Het breekijzer gaat in alle kostbare betimmeringen van mahonie, kersen, kevasingo of djati, wen gé of ahorn. De grote keramische panelen van Cu- no van den Steenc verdwijnen met onbekende bestemming zoals ook de fraaie wandkleden van mevrouw Er- nce-'t Hooft. In die kale ruimte gaan dan de twee architecten ir. B. Th. Kraayvanger (arch.bur. Kraayvan ger, van Putten, Kuit, Knol cn Maas) en J. van Bommel ellr een zorgvuldig afgebakende helft van de verbouwing voor hun rekening nemen. Als die herboren Statendam op 3 maart 3972 de Nieuwe Waterweg op vaart, zal ook het silhouet gewijzigd zijn: Het dek boven het promenade dek is dan met ongeveer twaalf me ter verlengd en via glazen schotten verbonden met het promenadedek. Tegelijk met deze verbouwing zul len ook alle hutten onder handen worden genomen. Op een luxe crui seschip horen alleen maar eerste klas hutten, elk voorzien van douche en toilet. Zo aullen er in totaal 740 in plaats van de huidige 650 bedden aanwezig zijn. Architectenzoon Ben Kraayvanger krijgt toch de gelegenheid om zijn ideeën over een modern scheepsinte rieur te spuien. Hij is namelijk twee jaar bezig geweest aan het „project CG8". Dat was de aanduiding voor een nieuw schip, bestemd .voor de HA.L.' Maar de wijzigingen in het bouwbeleid van de H.A.L. zetten een ROTTERDAM In het Bouwcen trum te Rotterdam wordt 16 septem ber onder auspiciën van The Light house Club een conferentie gehouden over structuurveranderingen in de bouw in relatie tot de toeleveringsbe drijven. Oud-minister ir. W. F. Schut zal de conferentie openen, waarna 's mor gens er inleidingen zijn van ir.' B. W. Kronnie, lid van de raad van toestuur van de Hollandse Beton Groep NV en van drs E. L. Kramer, lid van de raad van 'bestuur van Cindu-Key eri Kramer NV. Na de koffiepauze ko- mbn ir. E. J. Broekers, directeur tech nische bedrijven van Philips NV en ir. A. Peters, directeur 'bouwnijver heid van de centrale directie voor de volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning aan het woord. Een geweldige .aanbieding on derjurkennu eens niet voor moeder, maar voor haar doch ter Nylon meisjes ónderjurken in diverse leuks modelletjes, waar van we er één afbeelden. U kunt kiezen uit de kleuren bleu, rose en wit en de maten 92 t/m 152, nu door elkaar per stuk voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op. de. parterre de verkoop van deze schattige nylon meisjes onderjurken. Keuze uit diver se modelletjes en kleuren, de maten 92 t/m 152, hu 1 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best A-.:- Safari fauteuil meeneemprijs f 162.- Uitneem baar en handig 'n doos verpakt. Safaristoel meeneemprijs In de jungle van stoelen en prijzen kunt u snel verdwalen. Daarom heeft de Stam een eerlijk en open pad gebaand om de prijzen laag te houden. Nu kunt u voordelig deelnemen aan de nieuwe trend. Ónze safari-stoelen hebben wij speciale meeneem-prijzen gegeven, 'n Stuk onder de normale winkelwaarde. U betaalt en neemt de stoei zó onder uw arm mee. Als extra verrassing mogen enkele andere stoelen ook mee voor safari-prijzen. Maar eerst komt u op uw gémak zitten, keuren, kijken en vergelijken. Dan weet u zeker dat u straks goed zit. Kom maar gauw. 't Jachtseizoen is geopend! de Stam Rotterdam, Mariniersweg hoek Goudsesingel vestigingen eveneens te fi#>1 j-r Schiedam»Parkweg 201-2o punt achter dit' project. De mappen met ontwerpen komen nu weer goed van pas omdat ze voor een deel kun nen worden toegepast op het nieuwe promenadedek van de Statendam, de opvolgster van de in mei 1940 in el kaar geschoten en uitgebrande Sta tendam die toen aan de iH-A.L.-kade wekenlang heeft liggen nasrr.eulen. „Alle betimmeringen verdwijnen, ook al zijn ze nog puntgaaf", zegt ir. Kraayvanger. „Dat ambachtelijke dat de Statendam kenmerkt, kunnen we niet meer toepassen. Er komen nu kunsthars warr([bekledingen. Het 'belangrijkste deel van het voorste stuk van het promenadedek wordt een soort floorshowzaal. Het toneel staat in een hoek zodat er als het ware een diagonaal gerichte lijn in deze zaal komt. Interessante wijziging: de gee van stoelen die er nu staat wordt getemd. Er komen enkele lange stroken van banken naast de stoelen. Bovendien wordt voorkomen dat men telkens die grote lege ruimten tegenkomt als er overdag geen shows zijn. Dan worden er verticale schermen neergelaten langs het toneel dat dan met zijn verlaten combo-apparatuur en vleu gel niet meer zichtbaar is. Bovendien ontstaan zo meer intieme hoekjes waardoor deze zaal veel gezelliger wordt. De naam Stuyvesant keert hier telkens terug in de twee lounges en in de vrij in de ruimte staande bar. Om toch te voorkomen dat men al tijd tegen die glazen ogen in de zij wand kijkt, zal er een soort afscher- De beide architecten bestude ren de tekeningen die aangeven hoe het interieur van de Staten t dam er uit zal moeten gaan zien. ming komen die naar binnen deze ra men onzichtbaar maakt terwijl naar buiten het schip zijn ogen open houdt. Een verplicht gegeven voor de architecten. Hoofdkleur is wit met rood en blauw in de stoelen en banken in donkerbruin. In plaats van de huidige bibliotheek met uitleen komt er een zelfbedieningsstand waar men kran ten, pockets en tijdschriften, dia's en sigaretten kan kopen. Een meisje aan de eindkassa accentueert het beeld van een moderne zelfbedieningswin kel. Een kledingboetiek, een -kaartka- mer en een rustige schrijfhoék com pleteren dit deel. Een t.l -verlichting do.or smalle spleten en veel laag. licht'komen de plaats innemen van het warrige ge doe dat nu aan het plafond 'hangt. Ook de toneelverlichting wordt inge bouwd. Nu zijn er wat losse spots 'bevestigd die even lelijk detoneren als de plafonds met rose geschilderd gaatjesbord. Hoe groot zo'n ruimte is, bewijst het aantal mensen dat van de floorshows kan genieten: 450. Dat is op vijftig na even zoveel als het Hofpleintheater. Nog een opmerking van architect Kraayvanger: „Je kunt er aan boord van een cruiseschip -geen hippe boel van maken". Architect van Bommel heeft als opvaUendè noviteit kortha- rig tapijt toegepast als wandbekle- ding. „Je kunt in een schip geen alu minium of andere metalen plafonds gebruiken." In het Lidorèstaurant tenslotte wordt zelfbediening toegepast. Niet ongewoon in zo'n luxe omgeving als men weet dat dit in Amerika al lang gebruikelijk is'. Dat men dan soms tien minuten in de rij moet staan wordt niet als een bezwaar gevoeld. Het witte plafond en het grasgroene tapijt leveren hier een goede verbin ding op met het buitendek waarin het zwembad en een bar voor binnen- en bulten voorkomen. Nü het terras gro tendeels overdekt wordt door het verlengen van het boven-promenade- dek, lijkt deze' gehele interieurver- nieuwing_,het promenadedek onher-. kenbaar te maken. yfVÓ ligheidsoverwegingen niet toegestaan als de Gateway naar de plaats van bestemming koerst en langzaam leeg terugvaart.' Vlak bij de Willemsbrug zaten gaten van achttien meter diepte. In 1968 is rijkswaterstaat begonnen met het m'aken van próefvakken bij het eiland Van Brienenóord en op de Nieuwe Waterweg.Toen kwamen de hoogheemraadschappen in het geweer uit angst dat het graven van de zg. hoe danger hoe meer, landin- _0xï£geni voor de mond van de Nieu- wé Waterweg verdere verslechtering wan de verzilting tot gevolg-Zou heb ben1. Spectaculair by dit werk is het regelmatig tot vlak bij de Willems brug opvaren van de hopperzuïger Gateway, een volwaardig zeeschip, dat by gunstig tij 4.500 m3 zeezand tegelyk in de Nieuwe Maas laat zak ken. De rivier moet ervoor worden af gezet; binnenscheepvaart is uit vei- ROTTERDAM In tegenstelling tot opera's, die meestal drakerige stukken zijn met liefst veel doden, houden operettes de vrolijkheid er in met hier en daar een weemoedige traan en een eind goed, al goed. Helemaal goed loopt het in „In einer kleinen Konditorei" niet af, want een 'beginnende romance tussen een prinses en een violist kon in het Wenen van omstreeks 1900 onmoge lijk voortgang hebben omdat het Hof zich streng hield aan de etiquette van Maria Theresia uit de 18de eeuw. De violist, goed gespeeld en gezongen door Leo de Beer, krijgt de prinses, die hij voor een kamermeisje aanziet in zang en spel een glansrol van Lizzi Schöffmann dus niet, maar wel als troost de kapelmeesterplaats van de Hofkapel. Als altijd bij de Hoofdstadoperette hadden Claire Clairy en Herman Val- sner de lachers terecht op hun hand, wat ook van Lily Loerkens als nuffi ge hofdame gezegd kan worden. Helma Reichle was een snoezige, vlot zingende en spelende dochter Fi- ni van de pas -gepensioneerde ambte naar Dominik Gaudenzdorf, die door Karl Frey statig werd uitgebeeld. Hans Hageman was haar levendige tegen- of liever medespeler, wiens stem in de hoge tonen nog aan kracht kan winnen. Antoni Wink was een indrukwekkende hoveling, die in het derde bedrijf met Lily L< erkens van de „Spaanse scène" een hoogtepunt wist te maken. De Weense muziek, samengesteld door Leo Ascher en door het orkest onder John Kapper vlot -gespeeld, deed het weer uitstekend, de regie van Walter Kochner hield de leven digheid er in, de dansen waren door Nina Feist goed ingestudeerd en de costuums en decors waren fraai en kleurrijk. De beide solistensextetten deden goed werk. Geen wonder dus, dat het publiek, z;ch bü dc eerste voorstelling vrij dagavond in de Rotterdamse Schouw burg waar liefhebbers van de lich te muze de volgende week nog te recht kunnen zich bijzonder geest driftig toonde. G. M. D.ER9JANT ROTTERDAM „Niet naar, de trappers kijken. Je stuur goed vasthouden. Niet zo snel." Die raadgevingen gaf vader Scherar- dus zaterdag op het zonnige Schouwburgplein aan zijn zeven jarig dochtertje Ingrid („Ik durf best hoor. Papa houdt mewel vast.") Dat was 's middags' om tien over één. Pa zorgde voor de première in het kader van de door de jonge Arij van der Vliet georganiseerde zachte aktie te gen milieuverontreiniging en an dere atmosfeer verpestende symptomen. Arij, met twinkelende ogen van achter zijn nikkelen antieke, fonds- briüetje, omdat er al direct zoveel „kijkers en kopers" waren, Ijad 'vier fietsen gekregen-van kermissen in ver schillende maten: Zokonden de mé destrijders voor- schone.lucht en"min der lawaai, man of vrouw, jong óf oud, groot of klein, fietsen leren.. Er waren anderen die zeiden: „Hé," ik kan het nog. Ik beri eigenlijk: gek dat ik elke dag achter hét stuur ga zitten. Dit lijkt me veel .gezonder." Andere kijkers blikten naar. de borden waarop suggestieve teksten zoals: „Studenten én. scholieren doe mee aan de akties .op jouw .school". „Auto's en bromfietsberijders, probeer uit de binnenstad té blijven- Demp uw geluid". „Fabriekchemie.- Wat eerst? Mens of produkt? Een wolk van u over onze stad is een dode stad!" „Natuur, vogels en vissen, kunnen we daar nog wel over pra ten?" „Help, we stinken er in" en bij een roetvolle tekening het bijschrift: „Het zal je lucht maar wezen". Arij zei ons: „Misschien denken de fnensen wel „Daar heb je die gekke vent weer". Laat ze denken wat ze willen. Ze' behoeven het beslist niet met me eens te zijn. Als ze maar, al is het maar voor een moment, even op de feitén worden gedrukt- Dan is er ten- ■miriste al iets bereikt" Da kijkers en fietsers konden boek jes kopen met daarin artikelen uit dagbladen over alles wat de heden daagse, mens bedreigt. En dat is heel wat. Anderen konden via een ideeën bus, misschien te gebruiken oplossin gen aan de hand doen, tenminste wanneer zij het niet te druk hadden met pedaleren. Nu sindsdien 4J^. km van de 6 km rivierbodem, die voor ophoging in aanmerking komt, gereed, is, valt er volgens ir. P. C. Mazure van rijks waterstaat, al een aanmerkelijke ver betering te constateren. Ze laat zich echter moeilijk concreet uitdrukken, maar meetresultaten tonen de gun stige gevolgen aan. Ten oosten van de Maasbrug is het .stuk van de Hollandse IJssel tot de scheepssloperij van Simons gereed. Daar ligt nu een zg. bakkenzuiger die grof rivierzand via een pijp waar aan een dwarspijp als sproeier is ge koppeld, op de bodem uitgespreidt. Hier wordt de diepte acht meter; daar kwamen putten van zestien tot twintig meter voor. Op de zandlaag legt de grindver- werker De Steenplaat een laag van 30 cm grind, om te voorkomen dat het zand verdwijnt. Door middel van een onderzoek in .het riviermodel van het. waterloop kundig instituut in de Noordoost polder is vastgesteld, hoe de werk wijze en volgorde van de stukken, die ondieper moesten worden gemaakt, moest zijn. Benedenstrooms de Willemsbrug wordt een ander systeem gevolgd dan bovenstrooms. Hier wordt in prin cipe zoveel mogelijk zeezand gebruikt. Van de Willemsbrug tot aan de me tro bij de Leuvehaven wordt de diep te op acht meter gebracht. Dat stuk is niet helemaal klaar te maken, omdat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van de aanleg van de Willemstunnel. Er wordt evenwijdig een vaargeul open gehouden van tien meter diepte. Daar door kunnen eventueel de tunnelstuk ken, worden gemaakt, naar de plaats van bestemming worden gevaren. Alleen de zijkantcR van de rivier zijn volledig af te werken. Trapsgewijs wordt dc rivier van dc metrotunnel af tot de tweede Pe troleumhaven minder ondiep opge hoogd. Van de Leuvehaven tot de Waalhaven wordt de nieuwe diepte elf a twaalf meter, ook al om sche pen die willen meren by de Holland Amerika Lijn, in staat te stellen zo ver op te varen. Van de Waalhaven tot de tweede Petroleumhaven zal de Nieuwe Maas dertien a veertien meter diep wor den. Als de Gateway in verband met het tij niet kan doorvaren naar de Willemsbrug, stort zij de lading voor dat punt. De Gateway van de Westminster dredging company (Bos Kalis) zal door de kleinere Seaway van dezelfde maatschappij worden vervangen als het traject bij de Maasbrug zo ondiep is geworden (12 m) dat de grote hop perzuiger daar wegens zijn diepgang niet meer kan komen. controleren hoe de grindlaag zich ge draagt. Dat blijkt goed te zijn; het grind houdt de bodem vast. Het ophogingswerk brengt voor de gemeentelijke drinkwaterleiding mee dat zij een nieuwe buis van 1,60 m doorsnee moet leggen, omdat 'twee oude zinkers de extra belasting van zand en grind niet kunnen verwerken. Over twee maanden zal de nieuwe zinker in een weekend met behulp van drijvende bokken worden ge- legd. AJs hét' karwei geheel achter de rug is; zullen 4% mUjoen m* zand en -*600.000 ton grind op een verantwoor de -wy ze in het water zijn gegooid. Het zoute water, funest voor-tuin» ders en landbouwers moet dan op een veilige afstand van de inlatenvan de hoogheemraadschappen kannen, worden gestopt. Op heeft de stukken die gereed rijkswaterstaat duikers zijn, laten ROTTERDAM De Reddingboot houdt woensdagavond -half acht oen evangelisaliebijeenkomst in het ge bouw Noordsingel 40. Medewerking verleent de Redding boot Tamboerijnband. De afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse "Inva liden-Bond Osseweistraat 36b, tele foon 010-252475 en 010-234817 maak te me er op attent, dat per 1 juli de daggelden voor gedeeltelijk arbeids ongeschikten opnieuw zijn vastge steld. Het wettelijk vastgestelde mini mum is nu 41,50 per dag, het maxi mum is ƒ48,50 per dag. De ANIB-Rotterdam maakte me er op attent dat er mogelijkheden zijn voor beroep als een betrokkene het niet eens is met het hem toe gekende daggeld. De bond vestigt er de aandacht op dat, als er aanlei ding is tot een protest, zo'n protest onverwijld moet worden ingediend. De bepalingen zijn nogal gecom pliceerd: zo ontvangt bijvoorbeeld iemand die voor tachtig tot honderd procent arbeidsongeschikt is tachtig procent van het vastgestelde dag geld gedeeld door 106. Ingeval men het niet eens is met het toegekende daggeld vraagt de betrokkene bij het gemeenschappe lijk administratiekantoor of bij de bedrijfsvereniging waartoe betrok kene behoort een voor beroep vat bare beslissing aan, zo deelt de ANIB-Rotterdam mee. Men moet deze aanvragen doen binnen een maand na dagtekening van het formulier waarin de nieuwe daggelden zijn meegedeeld. Een aanvrage voor een voor be roep vatbare beslissing die later dan een maand na dagtekening van het formulier wordt ingezonden, wordt niet meer in behandeling genomen. De ANIB-Rotterdam constateert dat tegen deze bepaling vele invali den bezwaren hebben: de juiste loongegevens van de laatste werk gever zijn vaak op een zo' korte termijn niet meer te achterhalen. Soms bestaat die werkgever niet meer, soms is men langer dan tien jaar invalide en dan heeft de oud werkgever de loongegevens meest al vernietigd. De ANIB-Rotterdam wil graag in al deze gevallen hulp bieden en vestigt er de aandacht op, dat hoe dan ook, men gebruik moet maken van het recht te protesteren, indien men meent of kunt aantonen, dat het toegekende daggeld te laag is. Het kantoor van het ANIB aan de Osseweistraat is elke dag open van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1