Bedrijfsleven hijeen Méér klachten over luchtverontreiniging asi 98 inzake muziek: Rampenbestrijding Rijnmond goed J Zilveren jubileum van raadslid GEERTRVIDENBERG VERLIEST BRON VAN VERMAAK I RIJKEN zk LANGE Politie grijpt tien jeugdige inbrekers Drees stelt taken Kruisinga vast de rotterdammer GEERTRUIDENBERG Na dat hij, naar zijn zeggen, de laat ste jaren dag in dag uit met hoofdpijn heeft rondgelopen, bre ken er eindelijk betere tijden aan voor mr. J. Ch. J. Faure, sinds kort ex-burgemeester van Geer- truidenberg. Maandagstreek hij neer in de Belgische plaats Bras- schaet, waar hij een gerieflij ke woning liet bouwen. Als hij na de zes maanden die hij daar voor heeft uitgetrokken, zijn hoofdpijn een beetje kwijt is, zal hij eens naar andere bezigheden gaan uitzien. De gewezen ma gistraat, voor wie geld geen overheersende rol speelt, denkt aan verenigingswerk en aan functies van culturele aard. Meesterknecht F. A. A. BLONDEEL zondebok Lood Ier meulen Kiel winkelen waard iiisis «gs Volksmenner Toeristen Wijs Buiten de ex-burgemeester en zijn rivaal doen de inwoners van Geertruidenberg er het zwijgen toe. Het raadslid F. L. Hartong, de enige vertegenwoor diger van de groepering Ge meentebelangen, acht zich gebon den door een afspraak met de Commissaris van de Koningin. Afgesproken zou zijn een streep onder het verleden te zetten. -HOEK VAN HOLLAND —De. veerdienst Hoek van Holland- Harwich zal, ongeacht de tot standkoming van de Rijnpoort- haven, op de rechter Maasoever blijven opereren. De N.V. Har wich Ferry Agentuur geeft in dit verband overigens,, wel de voorkeur aan Rijnpoorthaven. Vast staat echter dat al zou de haven er niet komen de ferry dienst in geen geval op de lin ker Maasoever of zoals al is gesuggereerd op de Maasvlakte zal komen. Of de dienst persé in Hoek van Holland zal blijven wordt in het midden gelaten. J breed PAGINA 3 ■DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 Burgemeester geeft strijd met huisarts op Op 3 juni deelde de heer Faure tij dens een spoedeisende raadsvergade ring mee dat hij de Koningin om ont slag als burgemeester van Geertruï- denberg had gevraagd. Zijn woorden werden gevolgd door een diep stil zwijgen. Niemand had er behoefte aan nader te worden geïnformeerd! over de „gro te impasse" waarin de gemeente, vol gens de burgemeester, bestuurlijk was komen te verkeren. En niemand keek ervan op dat in het college van burgemeester en wethouders geen overleg meer kon worden gevoerd. Iedereen in de 6.000 'inwoners tel lende Noordbrabantse gemeente wist precies hoe de vork in de steel zat, al had dan niet iedereen verwacht dat de burgemeester deze consequentie uit de onbestuurbaarheid van Geer- truidenberg zou trekken. Dat hij het deed, werd door weinigen betreurd. Op een grote populariteit had de Nij- megenaar Faure nooit kunnen bogen. Dat gold en geldt niet voor de enige huisarts die Geertruidenberg rijk is, de heer F. A. A. Blondeel, in meer dan één opzicht de grote tegenvoeter van ex-burgiemeester Faure. Diens chronische hoofdpijn was een recht streeks gevolg van de uitstapjes die de uit Zeeland „geïmporteerde" medi cus zich buiten zijn praktijk om ver oorloofde. groepering worden burgemeester boog door nog heviger hoofd. ingeruimd. De beschaamd' het pijnen gekwelde De verkiezingsoverwinni'-ig van „Actie '80" had onder meer tot gevolg dat de heer Faure zijn portefeuilles kwijtraakte aan zijn twee wethou ders, loco-burgemeester Blondeel en diens partijgenoot A. J. Sweep. Tot dan toe had hij a'Je portefeuilles zelf beheerd. Van samenwerking binnen het col lege van burgemeester en wethouders kon steeds minder worden gesproken. Overleg was er volgens de heer Faure niet meer bij; de twee wethouders zouden zelfs niet meer zijn komen opdagen bij de twee laatste vergade ringen van B. en W. De burgemees- ster, in een onmogelijke positie te recht gekomen, nam na enige over peinzing het besluit Geertruidenberg en zelf.1; Nederland voorgoed de rug toe te heren. Om het geld hoefde hij het, zoels hij zegt, niet te laten. Ambteloos burger Faure ontvouwt niet 2onder tegenzin zijn visie op de gang van zaken die tot zijn ontslag aanvrage heeft geleid. In die visie hebben dokter Blondeel en zijn poli tieke aanhang, anders dan de burge meester in redelijkheid meende te mogen verwachten, geweigerd het spel mee te spelen. „Ze dachten", zegt hij lichtelijk verbaasd ,„dat de burge meester een soort meesterknecht was." De kritiek van Blondeel c.s. op zijn beleid wuift hij als ongefundeerd weg. Zijn opposanten, zegt hij, namen het hem vooral kwalijk dat hij er niets voor voelde Geertruidenberg met een jachthaven te verrijken en dat hij de raadsleden niet betrok bij het doen en laten van de plaatselijke woning stichting, waarvan hij, als oprichter, zelf voorzitter was. Hoever de meningen over jachtha ven of woningstichting ook uiteen mochten lopen, duidelijk is dat niit een verschil van inzicht tot de be stuurscrisis in de stad Geertruiden berg heeft geleid. Ook de heer Faure verheelt niet dat er meer aan de hand was. Doe lend op de plaatselijke geneesheer, wiens naam hij opmerkelijk weinig op de lippen neemt, verklaart de eervol ontslagen burgemeester dat het om „een kwestie van geestelijke instel ling" ging. De door'een vroegere inwoner van Geertruidenberg als „een voortvarend baasje" gekenschetste arts stortte zich vijf jaar geleden in de gemeentepoli tiek. met voor de burgemeester vér strekkende gevolgen. Bij de gemeen teraadsverkiezingen van 1966 wist hij beslag te leggen op niet minder dan acht van de elf raadszetels. De vorig jaar gehouden verkiezin gen leverden een nog grotere over winning op. Hoewel de heer Faure openlijk had verklaard dat „Actie '80" van Blondeel en de zijnen een grote nederlaag zou lijden, moesten negen van de elf zetels voor deze Ro 13 Bon voor beter werk. I D Productie-operators: O Electro monteurs: Q Onderhoudsmonteurs: Stuur mij informatie over de door mij aangegeven functie. Naam: Adres: Plaats: Opleiding: Leeftijd: In gesloten envelop zenden aan: Du Pont de Nemours N.V. Antwoord no. 81 Dordrecht. ROTTERDAM De saneringscom- missie Rijnmond gaat in het offen sief! Nog aan het eind van de volgen de maand komt een groot aantal ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven bijeen om tijdens een openbare bij eenkomst met de saneringscommissie over het toenemend aantal klachten rond de luchtverontreiniging te dis cussiëren. Dit deelde Rotterdams wet houder G. Z. de Vos gistermiddag mee, tijdens een toelichting op het tweede kwartaalverslag 1971 van het laboratorium Luchtverontreiniging van de Keuringsdienst van Waren. In het verschenen kwartaalover zicht, dat zich beperkt tot het geven van cijfermateriaal en waarin 'geen conclusies zijn opgenomen, worden voor de eerste keer de resultaten ver meld van de stand rookmetingen in Eurorama. rookmetingen een verhoogd luchtver ontreinigingsniveau te zien gaven, werden ook verhoogde standaard rookconcentraties gemeten. Evenals in de voorgaande periode word in het centrum van Rotterdam de hoogste concentratie waargenomen. Wat de ioodmetingen betreft, waren de meet resultaten van het tweede kwartaal iets lager dan in het eerste kwartaal. In een toelichting verklaarde wet houder De Vos verder, dat de lucht verontreiniging „constant" is geble ven. Nam de verontreiniging enige tijd geleden wat af om daarna weer toe te nemen, thans kan men uit de overzichten een constante verontrei niging concluderen. Dat U ook voor een lage prijs eksklusieve overgordijnstof kunt kopen blijkt wel uit deze eenmalige aanbieding weefstof. Een bijzonderfraaie effen weef stof met struktuur effekt in 3 fijne kleuren, 120 cm breed, koopt U nu bij ons per meter voor nog géén vier gulden. S-iLv-lJï-l-i-'ïli Om eerr toelichting op deze- uit- spraak gevraagd, laat de heer Faure zich weinig vleiend over zijn tegen speler uit. Hij wijst erop dat de meer dan eens door drift overmande medi cus niet alleen met hém in conflict is geraakt. De bij zijn plaatsgenoten ge vierde huisarts wordt door de vroege re burgemeester afgeschilderd als een volksmenner. De welbespraakte, rad pratende lo- co-burgemeester, in zijn optreden zich tot de ex-burgemeester verhou dend als water tot kwik, Iaat zich. op zijn beurt ook niet onbetuigd bij het portretteren van de tegenstander. Hoewel lid van de KVP, is de heer Faure, volgens de diagnose van dok ter Blondeel, een Van Rappardïaan van hei zuiverste water. Ondanks deze als weinig vleiend bedoelde karakteristiek ontkent de heer Blondeel (45) enkele malen met klem dat de moeilijkheden in Geer truidenberg zijn voortgesproten uit een persoonlijke controverse tussen hem en de heer Faure. Volgens hem is het ontslag van de burgemeester, hoe eervol ook, uitsluitend te wijten aan diens zwakke beleid, dat meer gericht zou rijn geweest op het uitle ven van een persoonlijke hobby dan op het welzün van de plaatselijke be volking. In hoog tempo geeft de loco-burge meester een opsomming van de pro jecten die de afgelopen vier jaar zijn gerealiseerd, door toedoen van de groepering-Blondeel: de opruiming van een vuilnisbelt, de bouw van een school, een bejaardentehuis, een ver pleeghuis en een sporthal. Verder is er een begin gemaakt .met „een rigo- reuze sloop van krotten". „Al die plannen", zegt dokter Blon deel smalend, „hebben twintig jaar in de ijskast gelegen Ze konden niet worden uitgevoerd, omdat anders de begroting niet sluitend zou zijn. Maar er was wel geld voor restauratie van monumenten." En, triomfantelijk: „Wij hebben die plannen wel uitge voerd, en de begroting was nog slui tend". Na via de politiek de ergste nood van de Geertruidenbergers gelenigd te hebben, willen Blondeel en de zij nen van het oude stadje een pleister plaats voor toeristen maken, onder peer met de aanleg van een jachtha ven, waarvan de hoofdzakelijk voor cultuur gevoelige ex-burgemeester een aantasting van het monumenten- schoon vreesde. De minder fijnbe snaarde huisarts vindt het geld voor al die restauratie min of meer wegge- MR. J. CH. FAURE meesterknecht gooid, als er toch niemand naar komt kijken. Het vrijwillige vertrek van de heer Faure heeft een nogal abrupt einde gemaakt aan de ongelijke strijde die zich, tot niet gering vermaak ,van de inwoners van Geertruidenberg, niet uitsluitend op politiek niveau afspeel de. Ook buiten het gemeentehuis wil den de heren Faure en Blondeel el kaar de voet nog wel eens dwarszet- ten. Na zeventien jaar op de aanvanke lijk met rozen, maar later in toene mende mate met doornen bezaaide burgemeestersstoel van Geertruiden berg te hebben gezeten, heeft mr. Faure (56) er de brui aan gegeven. ,.Ik heb er", 2egt hij in ronde taal en enigszins tegen zijn gewoonte in. „ba len van." Terugblikkend op zijn ambtsperio de, bekent hij er wel spijt van te hebben zo'n zeven jaar geleden met naar een andere burgemeesterspost gesolliciteerd te hebben. Nu is hij, vindt hij, te oud om het elders nog te gaan proberen. Er komt trouwens bij dat het hele klimaat in Nederland hem wat is gaan benauwen. VLAAKDINGEN De recherche heeft de 16-jarige C. K. uit Vlaar- dingen aangekouden, die een stukje hasjies verkocht aan een nog onbe kende jongen. K. bleek nog in het bezit van 60 gram hasjies, terwijl in zijn woning nog 110 gram werd aangetroffen. Ge zien de verpakking bestaat het ver moeden dat de jongen als dealer op treedt. Hij is in het buerau van politie ingesloten. De herkomst van deze drugs wordt onderzocht. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de eenmalige verkoop van deze moderne uni weefstof-met struktuur effekt, in de kleuren rood, oranje en goud, 120 cm breed, per meter 31 Ook maandagmorsen open Géén tel. of schrift best. Harwichdienst niet I - t naar Maasvlakte In afwachting van een opvolger wordt zijn plaats sinds maandag in genomen door dr. M. A. M. van Hei- voort, dit jaar gepensioneerd als bur gemeester van Boxtel, „Niet voor niets", zegt de heer Faure veelbeteke nend, „is er een waarnemer benoemd." Dokter Blondeel spreekt van „een wijs besluit" Uhebtvastweleens van de Rosier piano gehoord. Bij ons kunt u hem beluisteren. En deprijszalumee vallen. KORTE UIN6MN 28. ROTTERDAM, TEL (010)119400 Voor wat de Maasvlakte betreft Hjkt het onmogelijk dat het ooit de faciliteiten zal kunnen bieden die ge lijkwaardig rijn aan die in de Hoek. De spoorwegaantsluitingen alleen al zouden enorme investeringen vergen. Ook ten aanzien van het perso neelsbestand in de noodzakelijke wis seldiensten zullcu de problemen welhaast onoverkomelijk zijn. De Harwich Ferry Agentuur heeft mo menteel 160 man in dienst. 'De Stoomvaart Maatschappij Zee- laad verschaft werk aan 82 mensen op kantoor en nog eens 268 aan boord van haar schepen. Het scheepsperso- neel is in de zomer nog belangrijk hoger door de werving van seizoen krachten. De heer Labberton, chef publiciteit van de Maatschappij Zee land, geeft als zijn - overigens per soonlijke - mening dat het verplaatsen van de Rijnpoorthaven naar de Maasvlakte geen haalbare zaak is. Het argument van steeds dieper ste kende containerschepen acht hij een belang van de tweede orde. Juist de diepstekende containerschepen zonder passagiersaccommodatie zijn be stemd voor langere reizen en als re gel niet bestemd voor Engeland. Zij zouden inderdaad in Europoort kun nen worden ondergebracht omdat zij niet zijn aangewezen op spoorweg lijndiensten. De heer Labberton ziet echter de passagiersdiensten alleen op de Rechter Maasoever omdat hier de juiste verbindingen liggen alsmede de juiste mogelijkheden voor personeels- toevoer. De Rijnpoorthaven of hand having van de huidige situatie, zo meent hij. Overigens gelooft de heer Labber ton nog steeds in de Rijnpoorthaven omdat de beslissing hiertoe door de minister reeds is genomen door de aanwijzing voor wijziging van het streekplan. De afdeling Hoek van Holland van de Nederlandse Bond van Vervoer personeel handhaaft onverkort de mening dat de Rijnpoorthaven op de daarvoor bestemde plaats tussen Hoek van Holland en Maassluis dient te worden aangelegd. Voorzitter J. D. van Weelderen is van mening dat de werkgelegenheid in Hoek van Hol land in grote moeilijkheden zou gera ken, waaneer nu anders werd beslo ten. Naar zijn overtuiging zou het niet denkbeeldig rijn dat de Harwich- diensten dan inderdaad uit de Hoek zouden verdwijnen. De heer Van Weelderen'ziet echter - wanneer Rijnpoort er niet zou komen - een nog veel groter gevaar. Zou de haven er niet komen dau acht de heer Van Weelderen het on denkbaar dat een zo waardevol stuk terrein op de rechter Maasoever dan onbenut zou blijven. 'In de toekomst zou er dan weieens iets anders op kunnen komen in de vorm van sterk verontreinigende industrie die veel na deliger is dan de Rijnpoorthaven, zo zegt hij. „Het is volkomen onwaar schijnlijk dat dit terrein aan diep vaarwater in de toekomst gehand haafd zal blijven voor tuinbouw of groen." Inmiddels blijkt uit de nuchtere cijfers dat Hoek van Holland econo misch volkomen afhankelijk is van de Harwichdiensten. In het midden gelaten of de diensten in hun huidige staat moeten blijven draaien of naar de Rijnpoorthaven moeten, staat het vast dat 510 werknemers direct be trokken zijn bij de dienst. Dat bete kent op een totaal van ongeveer 2200 gezinnen bijna een kwart van het aantal werknemers. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de mensen die indirect bij de dienst be trokken zijn. Douane, marechaussee en spoorwegpersoneel omvatten ook nog enkele tientallen mensen. Zij zijn weliswaar door hun ambtelijke status wat minder kwetsbaar wat de werk gelegenheid betreft, maar zij lopen wel de kans te wordén overgeplaatst. Verder zijn er dan de zakenmensen die een deel van hun bestaan op de diensten hebben gebouwd. Wanneer men dus uitgaat van het feit dat 25 pet. van de bevolking door middel van de Harwichdiensten in zijn le vensonderhoud voorziet, dan is dat zeker niet aan de Jioge kant. S J V -C:if"-"vl J»:. De Koninginnekerk staat nog steeds. Het leven van dit kerkge bouw hangt echter aan een rijden draad. Allerlei mensen proberen de gang van zaken rond het slopen van dit kerkgebouw een andere gunsti ger wending te geven. Het actieco mité (p/a Paul Krugerstraat 7 te Rotterdam) ontvangt dagelijks tal rijke adhesiebetuigingen. Daarbij zijn er in dichtvorm. Jan krant heeft enkele van deze dichtsels te pakken gekregen. De eerste is van de heer H. Ver hoog. Hier volgt het O Rotterdam, wil je die Kerk doen sneven? Het gros der stedelingen zal 't je nooit vergeven! Gelukkig is 't Woord wel aan geen plaats gebonden, Maar, is onze stad nog niet genoeg gesehonden? - Wil je jezelf nu nog meer gaan ver minken? Hoor je dan niet alom protesten klinken? De Koninginnekerk, de parel van het Oosten, 't Echte Rotterdammer hart waar* niet meer te troosten! De diamant in het Rotterdamse sil houet! Of heb je daar sems nooit eens op gelet? O Rotterdam, begin daar toch nim mer aan En laat dat pronkjuweel daar rustig staan! De heer A. v. d. Engel schreef de volgende ,In de oorlog moesten de Duitsers, die barbaren, de Koninginnekerk sparen. Nu is vredestijd maakt Jettinghoff, die goeie man, er een puinhoop van". En tenslotte het produkt van de heer Jac. van. Bommel dat vergezeld was van 74 adhesiebetuigingen door het personeel van de Nederlandse Kleding Industrie aan de Bergse- laan. Aan de Westzeedijk stonden eens twee kerken, totdat de slopers eraan mochten werken. Eerst ging de Kathedraal verdwij nen. Daar staat nu een bank in strakke lijnen. Het heet modern wat werd geboren, wel ging daar de schoonheid mee verloren. Toen kwam de „Nieuwe Zuider" aan de beurt, dat menig Rotterdammer nog be treurt Wat eens een kerk was in pracht en praal, is nu een vlakte, groen en kaaL De Westersingel, waar het groen verdween, is nu veranderd in wat ruwe steen... Ook deez' singel verloor toen al haaf pracht, want 't is geen singel, maar een gracht Vele Rotterdammers hebben toen durven hopen: Dit zal het laatste zijn van het slo pen. Maar op een dag kwam er een nieuw geluid: De Koninginnekerk moet het stads beeld uit! Dit zal elke Rotterdammer toch be treuren, Daarom zal dit zeker niet gebeuren! Een kerk door z'n ex- en interieur beroemd, moet tot een monument worden be noemd. De vele reakties zijn ook echt niet mis Ook wij staan achter „Van Bommel en Vis"! Wij wensen hen beiden sterkte en kracht, en tekenen, want „eendracht maakt macht". De Koninginnekerk, een sieraad van de stad, neen, deze mag beslist niet plat! Wij zijn geschrokken van dit treurig bericht en eindigen, met als leuze, dit ge dicht: „De Nieuwe Zuiderkerk ging, De Westergraeht kwam, De Koninginnekerk blijft!'" BARENDRECHT In de bovenhal van het gemeentehuis wordt zaterdag, 28 augustus 's middags van half vier tot vijf uur een receptie gehouden fer gelegenheid van het feit, dat de heer J. Rietdijk vijfentwintig jaar lid van de raad is, waarvan de laatste dertien jaar tevens wethouder. Tijdens de receptie bestaat er gele genheid om het echtpaar Rietdijk met dit jubileum geluk te wensen. U kunt ook even bellen 01850 - 41044 toestel 360. ROTTERDAM Tussen zes ge meenten in het Waterweggebied zijn afspraken gemaakt op het gebied van de rampenbestrijding. Dit zegt het dagelijks bestuur van Rijnmond in antwoord op vragen van de heer W. van der Star (soc.). De heer Van der Star had gevraagd welke maatregelen genomen kunnen worden bij calami teiten. Het dagelijks bestuur is van mening dat in het Rijnmondgebied. een goed functionerende rampenbe strijdingsorganisatie bestaat. De afspraken tussen de gemeenten omvatten een informatiedienst, waar bij de centrale informaticpost van Rotterdam in geval van een dreigen de calamiteit de politie waarschuwt van de gemeenten Maassluis, Rozen burg, Schiedam, Spijkenisse en Vlaardingen. Deze waarschuwen op hun beurt de gemeenten die tot dezelfde groep van de rijkspolitie behoren. Ook de Cen trale meld- en regelkamer wordt ge alarmeerd. Met betrekking tot de brandweer bestaat een gemeenschappelijke rege ling tot onderlinge hulpverlening in geval bij brand waarbij alle Rijn mondgemeenten zijn aangesloten. Tussen de GG en GD van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen tenslotte zijn afspraken gemaakt betreffende het verlenen van wederzijdse hulp bij ongevallen van grote omvang en bij calamiteiten. Evenzo is er een regeling getroffen tussen de gemeenten Rotterdam, Spijkenisse en Rozenburg en de Stichting Europoort-Botlekbelangen voor ongevallen in het Europoort- Botlekgebied. Van een verslaggever ALMELO De Almelose politie heeft een inbrekersbende van tien jongelui gearresteerd; de meesten in de leeftijd van 18 a 19 jaar. Tot dus ver' hebben de arrestanten al 40 in braken bekend, gepleegd bij bedrij ven, winkels, scholen en clubgebou wen in Almelo en omgeving. De buit bestond uit elektrische apparaten, horloges, jenever, rookwaren, lakens en een brandkast De zaak kwam aan het rollen toen twee van de tien man öp heterdaad werden betrapt bij een poging in te brekaa H) «*n speelgoedgroothandel. DEN HAAG Minister dr. "W. Drees jr. (verkeer en waterstaat) heeft de taakomschrijving voor zijn staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga vastgesteld. Dr. Kruisinga is in het bijzonder belast met aangelegenheden van het directoraat-generaal van scheepvaart, de rijksluchtvaartdienst met uitzon^ dering van de aangelegenheden' be treffende de infrastructuur van de burgerluchtvaart en het KNMI, het vervoer van gevaarlijke stoffen, met de aangelegenheden van sociale aard betreffende het wegvervoer en, de binnenscheepvaart en het vervoer van goederen over de weg en over de binnenwateren.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1