HUIZEN MET EEN HISTORIE d Rbijn Willem Elsschot ijs aan buitenlandse kinderen methode om de taalkloof te overbruggen NCB-bestuurder M. Stek verhuist naar Utrecht MINDER BEZOEK AAN VOORNE Dr* Yan Moorse! en mr. Dutilli onderscheiden Vergadering Rij nmondraad uitgesteld tegen Rijnpoorthaven Deel van Furness onder nieuwe naani Rijnmond kreeg 3130 bezwaarschriften GRAAFSTROOM iffellkijlsis: ^pg«%K melk heerlijk footer vers kaas kostelijk Mevrouw Verwey bedankt voor Rij muondraad de rotterdammer ROTTERDAM Rotterdam telde per 1 september 834 buiten landse kinderen die leerplichtig zijn. Groot probleem voor de on derwijskrachten die zich moeilijk verstaanbaar kunnen maken in Turks, Marokkaans of Portugees, zodat het onderwijsniveau gedrukt wordt terwijl de betrokken kinderen met veel moeite wat simpele zaken kunnen leren. 'UNIEK' GEZIN - Rij nmondwerkgroep buitengewoon onderwijs MENSELIJK CONTACT uit de bevolking, aan het wijk or gaan en ami de begeleidingscom missie welzijn Ommoord.. 'Verder zal er het informatie centrum voor de wijkbevolking in worden gtioestigd, en er kan ruimte in worden geboden aan instellingen als „Via", „Open Huis" en aan het maatschappelijk werk, voor wat betreft deze laatste instellingen tegen een economische huur. In onze serie mag dit benedenhuis aan da Van der Schellingstraat niet ontbreken. Op nummer 49 schreef de Vlaamse auteur Willem Elsschot zijn vermaarde roman „Villa Des Roses" Elsschot, wiens eigenlijke naam Alfons de Ridder was, woonde tus sen 1908 en 1912 in Rotterdam. Hij was in die tijd chef-correspondent bij Werf Gusto. Behalve op nr. 49 woonde hij nog gedurende korte tijd op een ander adres in de Van der Schellingstraat. Nadat hij gedu rende 3/2 jaar bij Werf Gusto ge werkt had, was Alfons de Ridder gedurende korte tijd in dienst van de firma De Ridder in Delfshaven. Het was geen familie van hem. In 1912 vertrok hij voorgoed naar zijn geboortestad Antwerpen. In het benedenhuis is een gedenk plaat aangebracht. In de tijd, dat hy in Rotterdam woonde, trad de later zo bekende schrijver in het huwelijk met Jea- nette Joséphine Scheurweghen, die evenals haar bruidegom in 1882 ge boren was. Het was dus een heel jong paardaar in de Van der Schellingstraat. ,- bleskansgraat 01849.24S a ROTTERDAM Het socialistische Rijnmondraadslid mevrouw G. D. Verwey-de Graaff uit Schiedam heelt haar zetel ter beschikking gesteld. Voor deze vacature komt in aan merking de heer A. Verlinde uit Schiedam. PAGINA 3 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 NOU JIJ; Dc klachten die de gemeentelijke inspectie van het onderwijs bereikten waren legio terwijl ook bijvoorbeeld de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers graag iets wilde doen om de taalkloof tussen Nederlandse en buitenlandse kinderen te overbrug gen. AA'ethouder drs. J. G. van der Ploeg gaf een driemanschap de opdracht op zo kort mogelijke termijn een metho de uit ie werken waardoor het drei gende isolement van de kinderen van buitenlandse gastarbeiders en tegelijk dc aantasting van het onderwijsni veau voorkomen zouden worden. „Ik verwacht binnen drie maanden een plan", zei hij in december 1970 tegen zijn plaatsvervangend hoofd onderwijszaken, F. A. Diepenhorst, de gemeentelijke inspecteur H. de Boer en de waarnemend directeur van de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers, de heer A. M. Arling. Het trio kwam tot de conclusie dat de onaanspreekbaarheid van de kinderen de grootste handicap was. Dat was de kern van de aanpassingsmoeilijk heden. België had daarvoor een methode ontworpen als tweetalig land en ook Frankrijk en Engeland kenden me thodes. Tenslotte werd er een opzet gemaakt voor een methode. Het systeem is uitgegaan van een woordenschat van twee honderd woorden en een tweede serie van nog eens 700 woorden. De eerste serie is net voldoende voor kinderen die naar de basisschool gaan. De kinderen- krijgen aan de hand van dia's bepaalde woorden voorgezet die bovendien met behulp van een bandrecorder worden nagesproken, meestal in/korte of langere zinnen gevat. T Toen de gemeente had toegezegd de methode te willen kopen kwam de moeilijkheid van extra belasting die het werken met deze methode zou opleggen aan de normale onderwijs krachten. Inspecteur de Boer heeft toen gedaan gekregen dat het rijk bijzondere medewerking verleende. Het resultaat Is dat een soort vlie gende brigade van jonge onderwijs krachten langs 21 scholen trekt waar de concentraties van buitenlandse kinderen het grootst zijn. Telkens wordt er een half uur les gegeven, in totaal tachtig lessen. De vijf onder wijskrachten staan onder leiding van de logopedist G. M. Dersjant. De cur- sus duurt twee en een halve maand. Vorige week pas begon de start van dit voor Nederland unieke experi ment waarvan men nauwelijks weet of het zal slagen. Maar de reacties op de methode zelf zijn al bijzonder be moedigend. „Je kunt 'm ook in de binnenlanden van Afrika toepassen", zegt. de -bijzonder enthousiaste inspec teur De Boer ervan. „Er komen al telefoontjes uit het gehele land." De methode is „Nou jij": genoemd. Tekenende aanduiding omdat het woordje „nou" puur spreektaal is zoals van Dale aangeeft. Geschreven taal kent alleen „nu jij." We woonden een demonstratie bij in een school aan de Schietbaanstraat waar de pas afgestudeerde heer J. W. Visker bezig was met een groepje van Turkse, Griekse, Spaanse, Portugese, Spaanse, Marokkaanse kinderen. De dia laat een meisje zien dat op het bofd schrijft. De bandrecorder spreekt voor dat is op het blin deninstituut in Grave gebeurd „Ans schrijft op het -bord". En Maria Dolores, Ylmaz en Giovanni spreken het na. Bovendien mag het daarna gedramatiseerd worden. Ook kunnen ze er met behulp van bedrukte vellen papier een soort prentenlotto van ma ken. De recorder spreekt: ;,Wat doet* Ans?"; de onderwijzer zegt: „nou jij..." De hele cursus gaat over het-gezin, de introductie van het kind in de we reld, de school, de winkel,, het ver keer en over vormen van hygiëne. Taalkundig leverde het samenstellen al veel voetangels en klemmen op, ..Ik ga naar bed" of „ik ga in bed". Dat werd: „ik stap in bed". Ook voor de ouders is de cursus geschikt. Hoewel het voor een aantal nationaliteiten alleen overdag moge lijk is dat de vrouwen les krijgen. Er zijn mannen die hun vrouwen 's a- yonds opsluiten, en niet deüstraat op willen laten. gaan. - ROTTERDAM Dr. J. F. van Moorsel, president van het college van curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool en tot 1 sep tember j.l. voorzitter van het Alge meen Bestuur van de Medische Fa culteit Rotterdam, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Mr. I.. J. Dutilh, curator van de NEET, is -benoemd tot ridder in' de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister, van onderwijs, en we tenschappen, jhr. mr.M.L. de Brauw, reikte de versierselen die bij deze onderscheidingen horen uit tij dens het afscheidsdiner van curatoren van de NEH, Soms treden Nederlandse kinderen als gangmakers 00 bij de lessen. Taalmoeilijkheden blijken er tot in allerlei details te zijn. Of het resultaat goed zal zijn, blijft bij dit experiment uiteraard nog een vraag. Maar dit systeem is wel on middellijk over te dragen op kleuter en basisscholen voor ouderen en Jon geren. Voorop staat daarbij de ge sproken taal. De 120 dia's en de boekjes plus uit voerige handleiding bieden een slui tend systeem om de taalbarrière te overbruggen. Een vorm van welzijns- behartiging in educatieve zin. ROTTERDAM De voor maandag 13 september aangekondigde verga dering van de Rijnmondraad wordt uitgesteld tot maandagmiddag 27 september om twee uur in de raads zaal ten stadhuize Rotterdam. ROTTERDAM Onder leiding van Rijnmóndgecomitteerde drs L. van Leeuwen (financiën, personeels zaken, onderwijs) is een bestuurlijke werkgroep ingesteld voor aangele genheden betreffende het buitenge woon onderwijs. Het initiatief tot deze werkgroep kwam van Rijnmond na overleg met het college van advies en samenwer king en de colleges van B en W van de 23 Rijnmondgemeenten. BRIELLEHet bezoek van vreemdelingen aan het eiland bij uitstek, Voorne, is het afgelopen seizoen minder geweest: Ieder jaar werd een record aantal be zoekers geregistreerd. De zomer van 1971gaat voor Voorne de ge schiedenis in als een onderbre king van de records of mogelijk zelfs als een begin van de dalen de lijn! Voor deze negatieve uit slag is volgens insiders één oor zaak aan te wijzen: de „anti-re- nlame" die de laatste tijd is ge voerd over de stank (die er zou zijn) van het Rozenburgse in dustriegebied. De publicaties van stankmeldingen, „de 50-meter" hoge vlam van de Gulf en een mogelijke ramp in dit gebied. Dit alles is de oorzaak van het dalen de bezoek aan Voorne. De anti-recla me, zoals dit op Voorne wordt ge noemd. is merkbaar in de eerste plaats in de badplaatsen Rockanje en Oostvoorne, maar ook in Hellevoet- sluis en de toeristenplaats Briellc. Een typisch voorbeeld: het vreem delingen bezoek aan de 15de eeuwse St. Catharijnekerk en toren in Brielle was enkele jaren geleden nog rond de 21.000 per seizoen, dit jaar haalde het amper de 10.000. De eigenaar van het bekende hotel „Het Wapen van Marion" in Oost voorne zegt: „Natuurlijk ben ik op zichzelf tevreden over het afgelopen seizoen, maar ik heb toch veel last gehad van de antireclame. De mensen van buiten dit gebied zijn schuw 9 Het natuurthealer van Bockanje: eens met de grote sterren van het land, nu hoog begroeid. geworden, men denkt dat we hier in de stank zitten van het Europoortge- bied. Gelukkig is dit niet zo. we hebben maar zelden' een „industriewind" (oost) en dan nog is de industrie te ver weg om het hier onaangenaam te maken. Nee,, mendurft eenvoudig niet in Voorne op vakantie te gaan, de vakantiegangers worden bang!" Ook afwas het vreemdelingenbezoek dit jaar minder, het eiland Voorne is nog even ongerept en zeldzaam mooi. Maar Voorne wil af van die z.g, anti reclame en daar hoort ook bij de „Hoogoven-affaire" op de Maasvlak te. Al de publikatie over de Hoog ovens geeft de. vakantie-planners de idee dat er op de naburige Maasvlak te bij Voorne al een roetverspreiden- de Hoogovenindustrie staat! Maar zo- ver is het nog lang niet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Na vijftien jaar neemt dinsdagmiddag tus sen vier en zes uur in het Atrium aan de Karei Doormanstraat dis trictsbestuurder M. Stek (45 jaar) van de Nederlandse Chris telijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid (NCB) afscheid van zijn vrien den. De heer Stek gaat naar het NCB- hoofdbestuur in Utrecht, zijn werk terrein wordt daar sociale fondsen, interne organisatie en op de duur ook de kleine bedrijfstakken. „Die wor den in dc bouw steeds belangrijker", zegt hij, „omdat daar de technologi sche ontwikkeling het grootst is." Zijn opvolger is de heer J. van Dam (48 jaar), sedert 1985 NCB-be- stuurder van het district Zuid-Hol land benoorden de rivier. De steden Den Haag en Rotterdam vallen bui ten dit district. De heer Van Dam komt in Rotter dam niet op onbekend terrein: hij is geboren en opgevoed in Charlois en behoort tot de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Charlois. Net als zijn voorganger komt de heer Van Dam uit het timmerbedrijf. Hij is bestuur der sedert I960. „Als Je te lang hier blijft zitten", zegt de heer Stek, „ga je op een gege ven ogenblik de boel zien via Rotter damse oogkleppen. Dat is niet in het belang van de zaak." De heer Stek is geboren in Giessen- dam, kwam terecht in het timmer mansvak, werd voorman-timmerman bij de Hollandse Beton Mij en werd in 1956 plaatselijk NCB-bestuurder voor Rotterdam. Bij de reorganisatie in 1962 werd hij districtsbestuurder. Zijn district omvat behalve Rotter dam geheel Rijnmond en Europoort, oostwaarts lopend tot de Hoeksche Waard en Ouddorp, met 3400 NCB- leden. In de Hoeksche Waard zijn er dorpen waar tachtig procent van de bouwvakkers zijn georganiseerd, waarvan zeventig procent bij de NCB. In Europoort werken weinig Rotterdammers, wei veel mensen uit Goeree-Overfl akkee. „Dat is een kwestie van de afstand tussen huis en werk," meent de heer Stek, „maar de contacten tussen werkgever en werknemer lopen alle maal over Rotterdam en daarom heeft Rotterdam een dominerende plaats." Over specifieke moeilijkheden in zijn vakbondswerk: „Als een vak-' bondsbestuiirdèr naar een. bepaalde verantwoordelijkheid toe groeit, blijft hij dan nog aanspreekbaar voor de mensen? Daarbij denk ik aan de sa nering. Je bent niet in staat een buurt straat voor straat te saneren en daarbij de mensen in hun eigen wijk, waaraan zij zijn gehecht, huizen aan te bieden met huurprijzen die over een komen met de prijzen die zij te voren hebben betaald. Dergelijke hui zen zijn niet te bouwen. Een moei lijkheid is ook, dat Rotterdam maar heel weinig grond beschikbaar heeft voor jonge gezinnen die via subsidie regelingen een eigen huis willen laten bouwen." Twee werkterreinen hadden altijd grote- belangstelling van de heer Stek: volkshuisvesting en beroepson derwijs. Hij is altijd lid geweest en se dert augustus voorzitter van de interne gemeentelijke commissie voor de volkshuisvesting en namens de huurders lid van de huuradviescom missie. 'Het beroepsonderwijs heeft zijn bijzondere aandacht in verband met de veranderende eisen en de techno logische ontwikkeling in de bouw. Veertien jadr lang is hij lid van de ROTTERDAM Bij het Openbaar Lichaam Rijnmond zijn 3130 bezwaar schriften binnengekomen tegen de herziening van het streekplan Rech ter Maasoever West (Rijnpoorthaven). Van deze bezwaarschriften zijn er 3075 geformuleerd volgens drie ver schillende, door actiegroepen ontwor pen, formulieren. Voorts zijn er 38 in cidentele bezwaarschriften binnenge komen, o.a. van gemeentes en andere instanties. Tot nu toe zijn er 17 bezwaarschrif ten te laat binnengekomen. ROTTERDAM De tot Fumess NV behorende Rotterdamse havenbe drijven NV Rotterdamsche Stuwa doors Maatschappij en NV Interna tionale Stuwadoors Maatschappij T. en G. Gibb, die in 1969 integreerden, zullen in het vervolg onder de nieuwe gezamenlijke naam Seaport Termi nals NV optreden. De bedrijven beschikken in het Rotterdamse havengebied over 67.000 m2 overdekte en 494)00 m2 open op- slagruimt aan een kadelengte van 2800 strekkende meter. plaatselijke opleidingscommissie voor het bouwbedrijf, de laatste twee jaar als secretaris. Dertien maal was hij lid van de examencommissa voor het leerlingenstelsel. Hij is bestuurslid van de Vereniging voor Christelijk Technisch Onderwijs en lffi. van de commissie van toezicht op de regio nale werkplaatsen voor vakopleiding van volwassenen. Ten slotte is hij be stuurslid van de Stichting hervormd Onderwijs in Zuidwijk en Pendrecht. De heer Stek heeft te maken gehad met vier grote arbeidsconflicten. Het eerste was een wildé staking in 1956, vlak nadat hij tot districtsbestuurder was benoemd. „Het begon bij de Bij enkorf, duurde een week en de OVB was heel actief. De vakbeweging heeft tegen deze staking moeten op treden", vertelde hij. Het tweede conflict was een erken de staking in maart 1960, omdat de werkgevers een reeds gesloten over eenkomst niet honoreerden door ver wikkelingen met de overheid over de doccbe rekeningsclausule. Minister van economische zaken was toen drs. J. W. de Pous. „Voor een vakbondsbestuurder was het toen een veel gemakkelijker si tuatie dan in 1956. Je kunt nu een maal gemakkelijker de leiding van een staking nemen dan er tegenin gaard" Het derde conflict was de vierhon derd-guldenaffaire van verleden jaar.;. „Ik ben altijd van mening, dat die voor Rotterdam goed is verlopen", vindt de heer Stek, „maar betreur het dat die zaak niet was afgebakend op zestienduizend of achttienduizend gulden. Dan zou een sneeuwbaleffect zijn voorkomen en dan was er een gunstige nivellering geweest." Het laatste leidde tot de beruchte „prikakties", waardoor onder meer het Zuidplein voor drie weken plat ging. „AVe zijn nu In de. situatie, dat we gesprekken zijn begonnenover de opbouw van ondernemingsraden in de grote bouwondernemingen. De verhoudingen tussen werkge- vers en werknemers zijn in de Rot terdamse bouwnijverheid altijd strak zakelijk geweest. Enerzijds is dat hard, anderzijds word je bewaard voor een stuk emotie, waarvoor je weinig koopt." I; ROTTERDAM Zo uls de i' n}erbij afgebeelde maquette laat Zlfn krijgt Ommoord een commu- j n}catiecentrum dat 'zal bestaan honderdvijfendertig van de in 5 c Rotterdamse binnenstad zo bekende „C'70-vierkantjes" Jn de gemeenteraadsvergade- van donderdag JS september komt een voorstel 'van B. en W. Sa" de orde anderhalf miljoen Mae n beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van dit centrum, waarbij B en W aantekenen dat het vijftig pro cent van dit bedrag voor zijn re kening zal namen en dat voor wat betreft de exploitatie zal worden gerekend op een tekort van ongeveer vijf ton per jaar. De C'70-vierkantjes zijn geko zen met het a)g op de flexabüi- teit. Het centrum zal vergaderruim te bieden aan alle groeperingen

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1