Directeur gehuldigd Warm welkom voor koningin in Rlioon en Poortngaal ondanks druilige regen m fSri 1490 Grote ledenwerfactie Liefde en Vrede'5 si isi Wachten op beslissing uit Amerika? Twijfels rond beloften van Gulf in advertenties 98 Siso-bazar nu succes Subsidie voor ontmoetings centrum Maassluis Vier kennismakingsfeesten Jongens gaan zelf singels schoonmaken Bewoners maken zelf speeltuin A. Gille 50 jaar gemeente rolta'l^hpns^^' Sx^EBAND Fakkeltop al twee maanden in bezit? Liberiekrijgt het erg druk LUCHTOPNAME RIDDERKERK m Opbrengst collecte [meubels en geschenken uit oma's en onze tijd beukelsdijk 104 ndam telefoon 236575 i DE BOTTERDAMMEI» PAGINA 7 1 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 POORTUGAAL it-SaWSiw Pie voor 5? VLAARDINGEN Veel geschen ken en nog meer lovende woorden mocht de heer C, M. de Jongh, direc teur van de gemeentelijke sociale dienst, in ontvangst nemen bij de herdenking van het feit dat hij veer tig jaar in overheidsdienst is. Het ju bileum werd officieel gevierd tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis en een receptie in de Oude Hal. "Burgemeester air, J, Heusdens was de eerste, die de jubilerende directeur in de bloemetjes zette. Hij haalde en kele herinnneringen op uit zowel het privé- als het ambtelijke leven van de jubilaris. „U wordt dagelijks ge confronteerd met de sociale proble men van mensen, die soms aan de zelfkant van de maatschappij leven. Dat u desondanks de moed er weet in e houden en de humor altijd hoog fébt staan, stempelt u tot een man, loor wie ik veel respect heb." Als stoffelijke blijk van waardering [•honk de burgemeester het echtpaar Jongh een uit 1890 daterende lan- larnpaal, waarvan overigens slechts JbjTkop werd aangeboden. De lan- |a|rnpaal, die verder nog bedrijfs- laar moet worden gemaakt, krijgt een-plaats in de tuin van de nieuwe igalow in Hellendoorn, waar de heer De Jong na zijn pensionering gaat wonen. Gemeentesecretaris H. N. Duinker ken sprak namens de club van ge meentelijke diensthoofden. Hij ver ving voor deze gelegenheid de jubila ris zelf, die als nestor van de dienst hoofden het woord pleegt te voeren bij officiële bijeenkomsten. De ge meentesecretaris bood het echtpaar Jongh twee tinnen vazen aan. Eén blik in de spiegel overtuigt U ervan dat deze longlint pan ty optimaal korrigeert en.,... (war ook heet belangrijk is} bij zonder prettig draagt. Panty met lange pijpjes van stevig jacquard lycra voor pri ma korrektie (ook voor de bo venbenen), meteen dubbel voor- en achterpand, in de kleuren noisette en huidkleur, nu voor nog géén vijftien gulden. (Van een onzer verslaggevers) RHOON Het oranjezorlnetje liet vanmorgen helaas verstek gaan toen na een korte vertraging tegen half elf koningin Juliana bij de hervormde kerk aan de Dorpsweg in Rhoon, dat in een herfstachtige druilerige motregen was gehuld, aankwam. Over het pad naar de kerk dat bezaaid lag met gele herfstbladeren, klonk het stoere orgel spel van Feike Asma, die voor het Wilhelmus alle registers had uit getrokken. collega's van Maassluis en Poortugaal hartelijk welkom. In zijn toespraak zei de burgemeester hoe de hoge en vrije hals heerlijkheid Rhoon bestaat sedert 1199, toen Biggo van Duive- land een begin maakte met het be dijken van de slibgronden aan de Oude Maas. De burgemeester vroeg de Koningin of het haar niet was opgevallen dat de kerk scheef staat. „Op zeker mo ment was ik bezorgd dat de toren wel eens zou kunnen omvallen". Een onderzoek heeft aangetoond dat het gebouw wandelt. De burge meester besloot met de opmerking dat de leden van het koninklijk huis een ruime plaats in de harten van de Rhoonse ingezetenen innemen. Van de kerk wandelde de koningin en haar gevolg naar het kasteel. Dit kasteel dat in vervallen toestand ver- .keert, zal nu gerestaureerd worden. Architect ~J. Walraad gaf een uiteen zetting over de restauratieplannen. Als eerste tekende koningin Juliana het gastenboek. De Koningin, gekleed in een com plet met herfstachtige bruingetinte hoed met sjaal, werd bjj de kerk begroet door de commissaris van de Koningin, otnr. J. Klaasesz. De com missaris die dit op de gebruikelijke hoffelijke wijze deed, stelde hierna de burgemeester van Rhoon, de heer J. Bos, de'burgemeester van Poor tugaal, mr..J. van Huis, en de bur gemeester van Maassluis, de heer W, J. D. van Djjck voor. De Koningin schreed hierna door een kleurige kinderhaag naar de kerk, waar de elfjarige Eiize Nederlof, een dochtertje van de gemeentesecretaris, haar een prachtig boeket bloemen aanbood. Vervolgens werd aan de Koningin mevrouw G. Bos-Aalten, echtgenote van de burgemeester, wethouder C. Euser, wethouder J. Leenheer en secretaris Nederlof met hun' echtgenotes' voorgesteld. Hierna begaf de Koningin zich naar het koor van deze prachtige uit de 14e eeuw daterende kerk. Burge meester Bos van Rhoon heette de Koningin hierna ook namens zijn Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze panty met lange pijpjes van stevig jacquard lycra, met dubbel voor- en achterpand, in de kleuren huidkleuren noiset-1 te en de taillematen 75t/m 95, nu Ook maandagmorgen open Géén te!, of schrift, bast. Speciaal voor onze abonnees ln Ridderkerk werd ln opdracht van uw krant een PRACHTIGE LUCHTFOTO GEMAAKT. Werkelijk boelend om uw eigen woon plaats vanuit de lacht te zien. Net zo handig als een plaategrond. WUt u deze luchtfoto bestellen? Dan graag! 2,— (Inkluslef verzendkos ten) overmaken op giro 39S39 van Dagblad ..De Rotterdammer" met vermelding „Luchtfoto Ridderkerk". Ook verkrijgbaar aan onze loketten. 'U&HMfll 37 SCHIEDAM De eerste dag van /ifë' SiSO-bazar. die wordt gehouden de Schiedamse sporthal Margriet is een daverénd succes geworden. De ■opbrengst na afloop van de eerste dag, de baten komen volledig ten goede aan de nieuwbouw van een Ge reformeerd Kerkelijk centrum aan de 2waluwlaan in Groenoord, overschrij den de 9.000,-. ""^.Gistermorgen werd de bazar ge opend, De attractie was een jong ge- -fctmen kalf dat een Kethelse veehou der ter beschikking van de bazar had ~|£steid. Er wordt een loterij gehou den en de winnaar krijgt het kalf. Overigens hoeft hij niet met het beest naar huis te gaan. Het kalf zai op de veemarkt worden verkocht en de winnaar krijgt de opbrengst uitge keerd. Bijzonder opmerkelijk feit hierbij is dat het kalf het laatst geboren le vende beest is op deze veehouderij, die in verband met de stadsuitbrei ding gaat verdwijnen. De bazar is ook vanavond nog ge opend van 1922 uur. Dan hoopt men een absoluut record te nebben gesla gen qua bezoekersaantal en financiële opbrengst van deze jaarlijkse bazar, die ditmaal voor de 24e maal wordt gehouden. Zoals bekend wordt het Gereformeerd Kerkelijk centrum om streeks de Kerstdagen van dit jaar in gebruik genomen. de vorstin een indruk van het maat schappelijk en en verenigingsleven in Poortugaal. Tegen het middaguur vertrok het hoge gezelschap in een monotoon neergutsende regen naar dé gemeente Maassluis. MAASSLUIS Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft mondeling toegezegd, dat vodr de stichting van een ontmoe tingscentrum in Maassluis-West op een rijkssubsidie van 1.600.000,— kan worden gerekend. Het bedrag wordt toegekend op basis van de sub sidieregeling wijk- en dorpshuizen. Uit de besprekingen die dezer da gen met vertegenwoordigers van het ministerie zijn gehouden is wèl dui delijk geworden dai. het nodig zal zijn het plan enigszins aan te passen, c.q. te vereenvoudigen. Hoewel de Stichting Ontmoetingscentrum i.o. (waarin participeren de plaatselijk Hervormde Gemeente, de gerefor meerde Kerk, de r.k. Sint Andreaspa- rochie en de Gemeente Maassluis) graag het oorspronkelijke ontwerp van architect prof. H. Th. Oudejans te Amsterdam in udvoering had ge bracht, wordt "de omvang van de voorgestelde beperkingen allerminst als onaanvaardbaar aangemerkt. Dit oorspronkelijke plan zal name lijk geen geweld worden aangedaan, terwijl -voldoende mogelijkheden zul len open blijven om zonodig in de toekomst uitbreidingen te realiseren. De voorgestelde aanpassingen vor men thans een punt van gesprek met de architect. Daarnaast wordt ge werkt, aan een nieuwe financiële op zet en een nieuwe exploitatiebegro ting. Een werkgroep is ingesteld om overeenstemming te bereiken over de juridische vormgeving, de statuten en het huishoudelijk reglement. In het thans bereikte stadium van de voorbereidingen wordt erop gere kend dat de bouw van het Ontmoe tingscentrum over enkele maanden zal kunnen aanvangen. Het centrum zal verrijzen op een terrein, begrensd door de Lijsterlaan, de Uiverlaan en het Lepelaarsplantsoen. De totale stichtingskosten worden geraamd op een bedrag van circa 2,5 miljoen gulden. VLAARD IN GEN De Christelijke Jeugdvereniging Liefde en Vrede heeft een grote ledenwerfactie op touw gezet. In het kader van het 85-jarig bestaan worden deze week huis-aan-huis folders verspreid, waar in de jeugd van Vlaardingen wordt uitgenodigd om één van de vier ken nismakingsfeesten te bezoeken. De feesten worden in vier -verschil lende wijken gehouden en wel op za terdag 9 oktober om twee uur in Triangel en om half zeven in Middel- huyse (Holy) en op zaterdag 16 okto ber om twee uur in de aula van het SPIJKENISSE Onlangs hebben enkele jongens het initiatief genomen om in de wijk Sterrenkwartier dc singels en sloten te gaan schoonhou den. Mede naar aanleiding van een artikel in de kranten hierover is thans een groep gevormd van veer tien jongens in de leeftijdsgroep van 11 tot 13 jaar. De gemeente Spijkenisse heeft haar medewerking toegezegd door het be schikbaar stellen van schoonmaakma teriaal en oranje verkeersvesten, om hen als groep herkenbaar te maken. De jongens zullen op zaterdagmor gen hun werkzaamheden uitvoeren. Gestart wordt op zaterdag 25 septem ber. Onder het genot van een kopje koffie onderhield de koningin zich vervolgens met de bestuursleden van de stichting 't Kasteel. Honderden kinderen van verschillende scholen vormden een vrolijke levendige haag naar Poortugaal. B«" de grens van de Poortugaal werd koningin Juliana begroet door burgemeester Van Huis. Vervolgens maakte zij een ronrit door de ge meente. Ook hier was het vooral de jeugd die ondanks de stromende, re gen langs de route de koningin uit bundige ovaties bracht. In Poortugaal bracht de koningin een bezoek aan het trefcentrum De Kom, waar het gemeentebestuur van deze gemeente werd voorgesteld. Tal van ktiviteiten, zoals potten bakken, tienerkuil, sieradenwerk enz. gaven SPIJKENISSE Op 11 augustus jl. is er in gebouw „De Kern" een bijeenkomst gehouden waar aan de inwoners van de wijk Groenewoud de gelegenheid werd gegeven om hun mening te geven over de inrichting van een speelpark aan de lepenlaan. Tevens is op die avond op de aanwe zigen een beroep gedaan om mee te helpen bij de plaatsing van de speel- werktuigen om zodoende geld te be sparen waarvoor weer meerdere speelwerktuigen gekocht kunnen worden. Op deze bijeenkomst hebben 59 personen toegezegd om behulpzaam te zijn bij de plaatsing van de speel werktuigen. Nu zijn deze personen uitgenodigd om op zaterdag 2 oktober om 8 uur 's ochtends de armen uit de mouwen te steken en met het door de gemeente aangevoerde materiaal en gereed schap in één dag een speelpark te bouwen. Het spreekt natuurlijk van zelf dat mensen die zich op deze avond niet hebben opgegeven, maar toch mee willen helpen, van harte welkom zijn. HOEK VAN HOLLAND „De Thuishaven", het gereformeerd evan gelisatiecentrum, heeft een grondige opknapbeurt ondergaan. In een nieu we omgeving kan men de program ma's in het komende winterseizoen bijwonen. De ouderen hebben de pri meur op maandag 27 september als een quiz wordt gepresenteerd. Op 29 september kan de jeugd in de Thuishaven terecht, meisjes van6 tot 9 jaar van 14 tot 15.30 uur en meisjes van 9 tot 11 jaar van 15.30 tot 16.30 uur. De vrijdagavonden zijn voor jongens van 9 tot 12 jaar en voor meisjes vanaf 12 jaar, beide groepen van 19.15 tot 20.45 uur. Jon gens van 12 jaar en ouder kunnen op de maandagavond terecht. SCHIEDAM Op vrijdag 1 oktober viert de heer A. Gille een vrij uniek jubileum. Hij is dan 50 jaar onafge broken in dienst van de gemeente Schiedam. Hij bekleedt daar de funk- tie van plv. chef van de afdeling be volking, burgerlijke stand en mili taire zaken. De heer Gille (63) kwam op 1 oktober 1921 bij de gemeente Schiedam als jongste bediende bij de Op 1 januari 1928 werd hij overge plaatst naar de afdeling bevolking als ass. controleur, terwijl hij op 1 januari 1965 werd bevorderd tot hoofdcommies bij dezelfde afdeling. De heer Gille krijgt op zijn jubi leumdag een grootse huldiging. Hij krijgt een receptie aangeboden van half vijf tot zes uur in de raadzaal van het stadhuis, terw> om drie uur in dezelfde zaal een L-idiging plaats vindt door het gemeentepersgneel en het volledige college van burgemees ter en wethouders. HOEK VAN HOLLAND De In Hoek van Holland gehouden collecte ten bate van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront heeft een bedrag van ƒ782,41 opgebracht. De collecte ten bate van de Vereniging Het Zon nehuis leverde 1051,78 op. WlH Kvllwdlw GUstowtg <57 cn 41 Rotterdam; qeopend van 9-17 uur rep Mierde^ van .9-13 wit.oi vraag cocJeMntaSitj. «i. iQ10i2&.SjS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De opzien barende advertentie in de Rot terdamse dagbladen van gister avond, waarin Gulf Oil belooft snel een einde te maken aan de geluidshinder van de met slui ting bedreigde ethyleenfabriek in Europoort is met name onder de rook van deze fabriek niet zo best gevallen. Men vreest dat de schone beloften uit de adverten tie „straks zullen we stil zijn" een beetje in strijd zijn met de werkelijke situatie. ritische waarnemers in het Euro- poortgebied zeggen, dat Gulf op zijn minst genomen een te rooskleurig beeld schildert in zijn aankondiging, wanneer gezegd wordt dat eind okto ber de overlast tot het verleden zal behoren. En voorts wordt gezegd, dat Gulf met zijn advertenties £rp zijn minst genomen extra boter op het hoofd heeft gekregen. Afgelopen zaterdag is de fakkel vlam op de cschoorsteen uitgegaan. Dat heeft betekend, dat vier uur lang twintig ton onverbrande gassen de lucht in zijn gestuurd. Met een licht- pistool heeft men 's middags de fak kel weer kunnen aanschieten de normale ontsteking weigerde dank zij een in de buurt opgestelde heistel ling. Gisteren is een compressor gaan strippen (een vakterm voor het on klaar raken) hetgeen betekende dat het weer opgestart moest worden, met alle ellende van dien. Is dit feit op zich van geen betekenis, het komt in een ander licht te staan wanneer men in de kranteadvertentie leest, dat de ethyleenproductie onderbroken zal worden voor de installatie van een nieuwe fakkeltop. Eigenlijk was een nieuwe fakkeltop. Eigenlijk was er dus gistermiddag al de gelegenheid om de nieuwe fakkeltop op de fak kelschoorsteen aan te Drengen, zodat de geluidshinder en en lichtoverlast van de eeuwige vlam verminderd had kunnen worden. Wat de nieuwe fakkeltop zelf be treft in een persbericht werd gis teren gelanceerd, dat men nu einde- lijk beschikt over deze installatie. In werkelijkheid echter is de niehwe fakkeltop al twee maanden in bezit van Gulf, die hem zeer toevallig van Dow Chemical heeft kunnen overne men. Het wachten was echter op een flens om de gevaarte op de top van de 108 meter hoge schoorsteen van de gulf ethyleenfabriek te zetten. Helaas is gistermiddag laat komen vast te staan dat de betrokken flens niet zonder meer geschikt is om in derdaad de oude fakkeltop voor een nieuwe te vervangen. Veel erger is, dat Gulf in feite al een half jaar werkt met een kapotte fakkelkop. Deze is bij een van de eerste proefdraaiingen van de fabriek aan stukken geslagenen sedert dien niet gerepareerd. Het hinderlijke ge luid, waarover zoveel klachten be staan wordt dan ook veroorzaakt door ontsnappend gas dat verhrand zonder d<wr stoom aangejaagd te worden. Een poging om van onder uit de schoorsteeN alle verbrandende gassen recht omhoog te blazen in plaats van door de gaten in de zijkanten van de fakkeltop is mislukt. Wie dan ook nu in de advertentie leest: „Wij met z'n allen, gaan binnenkort de plannen realiseren. Plannen waar we stil van worden" wordt in die stilte gecon fronteerd met de vraag waarom nu pas In het Europoort leven dan ook kritische vragen bij een aantal bewo ners over de goede trouw van Gulf. Die vragen worden niet ingegeven door een negatieve mentaliteit, maar eerder door de lust het hele bedrijfs leven in Europoort niet aan een slecht voorbeeld op te hangen en voorts om Gulf te weerhoudern on eerlijk spel te spelen met de publieke opinie. De critici willen niet dat er onrust ontstaat en zij zien daar maar een manier voor en dat is: op tijd de juiste feiten meedelen en de daaraan verbanden consequenties en vooruit zichten. In de kritiek op Gulf klinken twee zaken vooral door. In de eerste plaats: Is het juist, dat Gulf kost wat het kost zijn ethyleenfabricage wil doorzetten nu door brand bij Sheil de thyleenfabriek daar is uitgevallen? En wordt er toch niet een spelletje gespeeld rond de sluiting vain Gulf? Dat laatste berust dan op het feit, dat burgemeester Sloots van Rozenburg eindelijk besloot de fabriek aan te pakken toen in feite de nieuwe maat regelen ter vermindering van de overlast tm uitvoer gelegd konden worden. Naar het oordeel van ingewijden trouwens is Gulf te zeer afhankelijk van wat in Amerika wordt beslist Het zou er zelfs op neerkomen, dat de beslissing om de fabriek tijdelijk stil te leggen bijvoorbeeld om de nieu we kop voor de fakkel op de schoor steen te zetten in Amerika geno men moet worden. En dat is te ver. Men is er van overtuigd, dat de nog maar pas aan de top verschenen Ne derlandse directeur dr. Vls-Dleperink doet wat hij kan, maar toch met han den en voeten geboden is aan het be leid dat in Amerika wordt uitgestip peld. Hoe het ook zij, de advertentiecam pagne van Gulf komt op een psycho logische goed moment. Insiders we ten, dat Gulf meer dan ooit bedacht is op sabotage en dan niet van Arat€- sche terroristen maar van ederland- se wilde actiegroepen, die onverant woordelijk zouden kunnen handelen. Het bewakingspersoneel i s aanzien lijk uitgebreid. Men hoopt nu kenne lijk door beterschap te beloven en ook inderdaad maatregelen ten uit voer te leggen en omslag van de publieke opinie te bewerkstelligen. Duidelijk is dat Gulf op een andere toer gaat, En dat wordt in het Euro poort gebied als winst beschouwd het is tenslotte nog maar twee maan den geleden nog dat toen de eerste actiegrepen zich bij Gulf aandienden het leidend personeel zich daar bij zonder vrolijk over maakten. „Die denken zeker dat ze ons hier kunnen wegkrijgen" was een van de meest gematigde opmerkingen. Gulf-perso- neelsleden zijn nu wel tot het inzicht gekomen, dat eendergelijk zelfver trouwen niet meer op zijn plaats is. Groen van Prinstereriyceum en om half zeven in de toneelzaal van de Tchtuskerk (v. Maertlantlaan). Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar via een antwoordkaart, die bij de fol der wordt ingesloten. Het programma voor deze kennismakingsbijeenkoms ten bestaat uit film. spel en een dia vertoning over het veelomvattende jeugdwerk, dat Liefde en Vrede doet. Liefde en Vrede, dat in 85 jaar is uitgegroeid tot een van de grootste jeugdverenigingen van Vlaardingen hoopt door deze aktie veel nieuwe le den aan te trekken. Naast de aktivi- teiten van de diverse onderafdelin gen, zoals Disco in the Mood, Fico, De Pijpers, Instuif Triangel en sociëtk" De ""loof, neemt het clubwerg een be langrijke plaats in. Dit wordt gedaan voor de leeftijdsgroepen acht tot twaalf jaar, twaalf tot zestien jaar en zestienjarigen en ouderen. Het hob- bywerk wordt georganiseerd voor alle - leeftijdsgroepen. De aktiviteiten van de L. en V.-af- delingen bestaan uit het draaien van films, het houden van discussies, het organiseren van allerlei spelen en het uitnodigen van sprekers. Soms wor den week-enden tkiiten Vlaardingen doorgebracht. Ook nodigt men andere groepen uit of worden strandwande lingen gemaakt, fiets- en bromfiets- tochten gehouden en gezamenlijk va kantieuitstapjes georganiseerd. Mensen, die het werk van Liefde en Vrede financieel willen steunen,.' kunnen hun bijdrage overmaken op" banknummer 99627, A.B.N., ten name van de penningmeester van L. en V. Inlichtingen kunnen worden verkre gen bij de heer M. van Gijn, Arnold Hoogvlietstraat 56, tel. 350594, de heer Sj. Blenk, v. Wesembekestraat 107, tel. 352973 en mej. J. Poot, Rozenlaan 6, tel. 347969 (speciaal voor junioren). Voor alle doe-het-zelvers is dit dé gelegenheid om hun meube len goedkoop in een nieuw jasje te steken. Prachtige luxe meubelstoffen in moderne dessins en kleuren, 130 cm breed, nu per meter heel voordelig voor nog géén zeven gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1t etage de verkoop van deze luxe meubelstoffen in mo derne dessins en kleu ren, 130 cm breed, per meter 6 Ook maandagmorgen open Géén te!, of schrift, best. VLAARDINGEN Het Tamboer- Trompetter etV Majorettenkorps Li- berté zal op zaterdag 25 september deelnemen aan een concours, georga niseerd door de muziekvereniging Concordia te Boskoop. Evenals in Schiedam, zal Liberté in Boskoop in de eerste afdeling uitkomen en wel met de peletonmars lopend en met het stilstaande werk The New Start. Op zaterdag 2 oktober zal Liberté deelnemen aan de Taptoe Vlaardin gen en op zondag 7 november zal het korps optreden in de pauze van de plaatselijke competitievoetbalwed strijd RKWIK De Hollandiaan in park 't Nieuwelant. Naar aanleiding van het succes, dat Liberté enige tijd geleden in Blau- beuren (Duitsland) behaalde heeft het bestuur een brief ontvangen van de tweede dirigent van de Stadtkapelle Blauteuren, waarin Liberté wordt uitgenodigd om in 1972 opnieuw een bezoek aan deze gemeente te komen brengen. Het is de bedoeling dat de Liberté-leden dan in een jeugdher berg zullen overnachten voor eigen rekening. a

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 2