Jonge voorzitter drs. van Vuure: Wijkorgaan Crooswijk een volkomen is open zaak mia ïïLia Leger des Heils Spijkenisse 40 jaar Woningplan koi de raad Drukke afscheidsreceptie van dokter De Koning weer in veilingen A. Maasdam na 44 jaar gemeenteraadslid af Geslaagde vredes- markt op Liesveld FiLia Strijen in oude ansichten Rhoon achter Rijnmondplan 4 burgemeesters Raad boog zicli over zwembaden Storing hinderde treinverkeer Eerste concert Open Hofkerk Groot feest en begin bouwfonds te veel onzekerheden FiLia M. van Kinderen 25 jaar in raad Rectificatie FiLia #5 i a. DE rotterdammer Nu tuniekblouses BOTTERDAM „Het wijk orgaan is volkomen open. Iedere bewoner die zich actief betoont in de wijk en die op een verga dering komt is op dat moment lid en kan zijn stem doen gelden in de beslissingen. Aan het woord is de 26-jarige voorzitter van het erkend voorlopig wijk orgaan Crooswijk, drs. J. van Vuure, in het dagelijks leven stafmedewerker van de Rotter damse Raad voor Jeugd en Jon geren. Bekendheid Nu timiekblouses strijen in oude ansichten Woonfunctie Sanering Nu tuniekblouses (Van onze correspondent) BERKEL/BERGSCHENHOEK Het plan voor het bouwen van een overdekt zwembad aan de Berkelseweg op korte afstand van Berkel en Bergschenhoek kan verder worden uitgewerkt. De gemeenteraden van de twee gemeenten hebben gister avond in principe ingestemd met de bouw. SPIJKENISSE Het korps Spij kenisse van het Leger des Heils is veertig jaar oud en dat jubileum wordt in de week van 4 tot en roet 10 oktober gevierd met een hele reeks activiteiten. 5? Rondrit Nu tuniekblouses SCHIEDAM Het Schiedam- se college van Ben W heeft zich maandagavond gebogen over de bouw van 196 eengezinswoningen in het oostelijk deel van het be stemmingsplan Woudhoek. Deze woningen gaan een huur doen van ongeveer 350,- per maand. Wethouder Collé vertelde enkele maanden geleden nog dat de huurprijs aanmerkelijk lager zou uitkomen. Oorzaak van de vet hoging is de grondprijs. I Aanleg en onderhoud van LICHT- EN KRACHTfNSTALLATIES Nu tuniekblouses c a ^«88 i PAGINA 4 DINSDAG 28 SEPTEMBER 197, Lijnbaan 51 Rotterdam Het wijkorgaan heeft niet vanaf het begin de democratie zo ver door gevoerd: oorspronkelijk bestond het bestuur, zoals in de meeste wijken, uit vertegenwoordigers van diverse groeperingen in de wijk. 17e werkwij ze bleek toen echter niet geheel be vredigend en geleidelijk aan is men in de afgelopen anderhalf jaar ge groeid naar de nieuwe opvatting, waarhij de bewoners direkt worden betrokken bij de oplossing van hun problemen en zich op die manier be wust worden van hun machtspositie. Mc: heeft statuten, noch reglemen ten en het enige „officiële" is het da gelijks bestuur van voorzitter, secre taris en penningmeester, dat nu een maal een vereiste is om voor subsidie m aanmerking te komen De nieuwe methode blijkt goed te voldoen: de bekendheid van het wijkorgaan wordt groter en meer mensen weten met hun problemen de weg te vinden. Zij kunnen het wijk orgaan op verschillende manieren be naderen, waarvan het spreekuur, dat elke donderdagavond in het buurt huis wordt gehouden en dat zeer goed loopt èr één is. Verder zijn er de algemene vergaderingen, waar aller lei lopende zaken aan de orde komen, de huurtvergadeiïngen, waar de pro blemen worden aangepakt die voor een deel van Crooswijk van belang zijn en de vergaderingen van de werkgroepen. De werkgroepen van het wijkor gaan weerspiegelen de problemen in de wijk: naast de werkgroepen, die zich op één project richten, zoals de Rotte en het Schuttersveld, zijn er die voor bejaarden, gastarbeiders en huurdersbelangen. Vooral de laatste drie geven een goed beeld, van wat voorzitter Van Vuure ziet als de voornaamste taak van het wijkorgaan: voorlichting en begeleiding van de bewoners en dan in het bijzonder bij de problematiek van hulzen en huren. Naarmate de huizen, die voor een zeer groot deel voor sanering m aan merking komen, verouderen en ver slechteren trekken steeds meer gezin nen weg. Zodoende woont in Croos- Lijnbaan 51 Rotterdam Strijen in oude ansichten. Uitgave: Europese Bibliotheek - Zaltbommel. Prijs: 13,90. De naam Strijen komt reeds voor in de vijfde eeuw, de kerk van het dorp werd in 922 genoemd. De naama geving moet in verband worden ge bracht met de rivier de Striene, Strien. Aan het Strijen uit de Groote of Zuid-Hollandsche Waard ging het graafschap Strijen vooraf. Dit graaf schap besloeg een groot deel van Zuid-Holland en Brabant, hetgeen de historische betekenis van de neder zetting heeft benadrukt. Mevr. M. M. Herweijer-Troost be licht de betekenis van Stnjen „temid den van watervloeden", in een be schouwing, die aan een selectie van prentbriefkaarten vooraf gaat. De gemeente Strijen, zoals we die nu kermen, is gesitueerd in de nabij heid van het Hollands Diep. De foto's, die het laatste kwartaal van de vorige eeuw en de eerste 25 jaar van deze eeuw beslaan, roepen herinneringen op, ook aan de Strijense haven, de molens en de omnibus, dienst op Rot terdam, anno 1000. De eerste stoomtram reed in 1905. Er is een interieur opname van de zeer oude hervormde kerk, van scha penhoedster Marie Smits en van vele plekjes die ouderen zullen aanspre ken. Rfs. RHOON De gemeenteraad heeft zich maandagavond uitgesproken te gen het voorontwerp Van Veen en voor het alternatieve voorontwerp wet Rijnmond van de vier burgemee sters. In de discussies, waarin men nog onkundig was van de jongste ontwikkeling met betrekking tot het stadsgewest, kwam duidelijk tot uiting dat de problematiek van Rijn mond voor sommige raadsleden lang zamerhand onverteerbaar wordt. Er was respect voor de wijze waar op Rijnmond zich beweegt op het ge bied van de milieuhygiëne, doch men achtte overdracht van meer bevoegd heden aan Rijnmond, onlosmakelijk voor een goed functioneren van het openbaar lichaam. wijk een onevenredig groot aantal bejaarden, aangevuld door gastarbei ders en jonge mensen, die een huisje onder de huurwaarde hebben weten te bemachtigen. Het wijkorgaan gaat er vanuit, dat Crooswijk zijn woonfunctie blijft be-, houden. Daarom beperkt het werly zich niet alleen tot het opvangen van mensen, die noodgedwongen hun hui zen moeten verlaten, maar blijft men ook hameren op de bouw van goede, betaalbare vervangende woonruimte binnen de wijk Een voorbeeld daarvan is het over leg binnen de stuurgroep Rubroek, waaraan deelnemen het gemeentebe stuur, de N.V. Rubroek, het wijkor gaan, de stichting Troostwijk en de federatie van woningbouwverenigin gen. De stuurgroep zoekt op het ogenblik naar een bestemming voor het reeds gesaneerde deel Rubroek- West, waarbij men denkt aan wonin gen voor Crooswijkers De beieiding van de sanering ziet drs Van Vuure als belangrijkste taak van het wijkorgaan op langere ter mijn. Hierbij speelt uiteraard de ver houding tot het gemeentebestuur een zeer beiangnjke rol Over deze relatie is de voorzitter weinig te spreken Weliswaar verloopt het contact, mede door de rol van het bureau voor wnk- aangelegenheden, wat soepeler dan in het verleden maar van werkelijke inspraak is volgens drs Van Vuure nog geen sprake Een voorbeeld daar van is het feit, dai brieven van het wijkorgaan bij herhaling met worden beantwoord en dat het wijkorgaan ondanks dringende verzoeken niet tijdig wordt ingelicht Hierdoor wordt het voor het bestuur op zijn beurt onmogelijk om de bewoners voor te lichten Een zaak, die drs. Van Vuure m dit verband hoog zit is de sanering van onder meer 163 woningen in de om geving van Boezemstraat en Van Reynstraat. Op 6 aprsl kreeg men van de dienst voor stadsontwikkeling be richt over deze sanering, waarbij de mening van het wijkorgaan werd ge vraagd Dat betekent in Crooswiik de mening van de bewoners en dus werd er een buurtvergadering georgani seerd en een aiqyête gehouden onder de betreffende bewoners Daaruit bleek, dat een aantal van de bewoners veel aan hun huizen hebben opgeknapt en dat volgens hen zeker niet alle woningen voor sane ring in aanmerking kwamen Het wijkorgaan heeft B. en W. dan ook dringend verzocht geen beslissirgen te nemen zonder daarbij het wijkor gaan te betrekken. Daarop is geen enkele reactie ontvangen en een „stil le sanering" blijkt aan de gang te zijn- huizen die leegkomen worden dichtgetimmerd en voor bewoning ongeschikt gemaakt Het is begrijpelijk, dat de achterge bleven bewoners de zaak met onge rustheid aanzien en het wijkorgaan overstromen met vragen, die echter door het uitblijven van informatie door B en W onbeantwoord moeten blijven. Op 12 september heeft het wijkorgaan nogmaals dringend ver zocht om beantwoording va:i de eer der geschreven brieven en bovendien verdere vragen over de sanering ge steld Ook op dit schrijven is nog geen antwoord ontvangen Naast de problematiek mnd de sa nering zijn er natuurlijk op kortere termiw nog andere zaken op te los sen Speelgelegenheid voor de jeugd, de uitvoering van het plan Schutters- Lijnbaan 51 Rotterdam veld, de begeleiding van en proble men rond gastarbeiders zijn maar en kele van de dingen, waaraan het wijkorgaan zijn aandacht geeft. En het wijkorgaan, dat bete kent in Crooswijk niet de voor zitter, secretaris en penningmees ter. Dat betekent niet enkele bestuursleden van organisaties in de wijk die, hoe goed zé hun werk ook doen, toch niet altijd rechtstreeks bij de problemen zijn betrokken. Dat betekent de bevolking van Crooswijk, de bewoners wie de zaak direct aangaat. In de Berkelse gemeenteraad werd nog een hartig woordje gesproken over de kosten en de hoge exploita tielasten, die zouden ontstaan. Verder wilden de heren G. Meij (D'66) en A A. Ruitenberg (lib.) meer weten over hef plan van Bergschenhoek voor de aanleg van een zwembad m het re creatiegebied aan de Rottemeren. Dit andere zwembad dat aangelegd zou worden bij de Rotte ter hoogte van de Hoeksekade bleek ook een punt te 'zijn m de raad van Berg schenhoek De heren Telkamp (soc.) en Van der Burg (kath.v.) vroegen of de raad van Berkel op de hoogte was van deze plannen. Dat was niet het geval zo bleek m de read van Berkel. Berkels burge meester M J. D. Reekers zag het an dere zwembad in de gemeente Berg- '•chenhoek nog niet aangelegd. Mocht dit zwembad er wel komen dan is het met waarschijnlijk dat het overdekte bad aan de Berkelse weg wordt uit gebreid met een open bad Maar dan is het zwembad aan de Hoeksekade voor Berkel nog wel goed bereikbaar. In de Berkelse raad was men van menmg dat het bestaande oude zwembad aan de Sportlaan op de duur zal sluiten en dat het zwembad aan dc Berkelseweg, dat eerst is be doeld als een instructiebad voor de recreatie zal worden uitgebouwd. Over een half jaar dacht burgemee ster Reekers zal men al zeer ver zijn met dc voorbereiding van de plannen. LAGE ZWALUWE De NS heb ben dinsdagmorgen vanaf het begin van de dienst tot ongeveer kwart over acht te kampen gehad met een storing in de verkeersleiding op het emplacement Lage Zwaluwe. Door deze storing konden treinen uit Roo sendaal niet in Lage Zwaluwe binnen lopen terwijl ook geen verkeer van deze plaats naar Breda mogelijk was. Een en ander heeft ernstige hinder voor het treinverkeer m zijn geheel gegeven Vee! reizigers misten aan sluitingen naar andere delen van het land. Enkele treinen moesten wor den opgeheven. ROTTERDAM De organisten Anaré Verwoerd en Jacques van Oortmerssen (organist van de Open Hofkerk) zullen onder de titel „Rond de speeltafel" twee instructieve con certen geven met de bedoeling het publiek in een ontspannen sfeer meer vertrouwd te maken met het orgel en de muziek die daarvoor ge schreven is. Ongeveer vijftig personen zullen worden uitgenodigd rond de speeltafel plaats te nemen om een orgelconcert van zeer nabij te volgen. André Verwoerd zal een uiteenzetting geven over het functioneren van het nieuwe orgel en de mogelijkheden die het te bieden heeft. Na een koffie pauze wordt een toelichting gegeven op de te spelen orgelwerken. De con certen zijn vastgesteld op 28 en 30 oktober. Die hele week is er een foto-expo sitie over het werk van het Leger in De Stede aan de Willemshoevelaan. Maandagavond 4 oktober houdt het Leger een interne bijeenkomst. Dinsdag is er een jeugdprogramma „Stuif es in" in De Stede. Dat begint om kwart over vier, kinderen die O* VLAARDINGEN Zelden is een afscheidsreceptie zo druk bezocht, als zaterdagmiddag het geval was by het vertrek van de arts A. A. de Koning, die na ruim 40 Vlaardingse praktijk jaren, zich te Berlïcum gaat vestigen. Rond de duizend personen waren naar Muzanda gekomen om dokter De Koning de hand te drukken cn dit betekent, dat er honderden in de ry hebben gestaan, alvorens het gebouw te kunnen betreden. Ook is gebleken, dat al de patiënten waardering hebben getoond voor de wijze waarop de scheidende arts zijn praktijk vervuld heeft. Hat huldeblijk was bepaald met gering, want op het podium van gebouw Muzanda gmg telkens een stukje van het gordijn open en verscheen een nieuw ge schenk. Toen het hele gordijn geopend was was het podium gevuld met een kleuren-televisietoestel, een automa tisch dia-opparaat met afstandsbedie ning, een vaatafwasmachine en een compleet tuinameublement. Geschen ken, die aan dokter De Koning door de heer J. van Dooren werd aangebo den namens de bijna 3500 patiënten, die hij in Vlaardingen achter zal laten. Bovendien waren velen naar de re ceptie gekomen met nog een persoon lijk geschenk, terwijl talrijke bloemen en bloemstukjes in het gebouw wer den bezorgd. Namens het hoofdbestuur van de Zuid-Hollandse vereniging Het Groe ne Kruis sprak de heer Van der Stoel uit Rotterdam, die veel waardering had voor de aktiviteiten, die dokter De Koning in het Groene Kruis ver richt heeft. Zo was hij oprichter van het kraamcentrum in Vlaardingen., Dokter De Koning werd verrast met een gouden speld en de legpenning van Het Groene Kruis. Eerder in de week had dokter De Koning in het Deltahotel afscheid genomen van zijn collega's, die hem daarbij een antieke koperen kan met bloemen aanboden. De receptie, die van 3 tot 5 uur zou duren werd te 5 uur onderbroken voor de vendelgroet, die op dat tijd stip werd gebracht door het St. Joris Gilde uit Berlicum, v aarvan dokter De Koning beschermheer is sinds vo rig jaar. Lang niet iedereen had ge legenheid gekregen om de arts de hand te drukken en zodoende vormde zich na de vendelgroet opnieuw een grote rij voor gebouw Muzanda. Het gezeischap uit Berlicum had eerst een rondgang gemaakt door de wijk waarin dokter De Koning woont en waarin hij zijn meeste patiënten heeft wonen. Honderden personen zagen aan de Goudse Singel hoe het St. Jons op bewonderenswaardige wijze de ven delgroet bracht, die twaalf minuten duurde en waarin veel inspanning werd gevraagd van de vendelzwaaiers. Via de geluidsinstallaties van De Serre kon het publiek de betekenis van net vendelzwaaien aanhoren en daarbij bleek, dat dit zwaaien een zeer oude traditie is, die veeel beteke nis heeft, waarbij de vlag het symbool is van kracht en eenheid in de strijd tegen de vijand. Daarna werd nog een gilderoffel gebracht door een jonge tamboer, ge volgd door een intermezzo, dat de oudste drie tamboers brachten. Tenslotte toonde dokter De Koning zich zeer vereerd niet de hem ge brachte hulde waarna hij de Braban ders verzocht zijn gasten te willen wezen in Muzanda. Lijnbaan 51 Rotterdam De heer M. J- M. van Kinderen (kath) vond met name de onzekerhe den in het voorstel te groot. Vooral de eventuele beginbouwdatum vond de heer Van Kinderen uit de lucht gegrepen. Het bestemmingsplan ligt nog ter goedkeuring bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het heeft geen zin om nu tot een besluit te komen omdat we nog niet weten waar we aan toe zijn, riep de heer Van Kinderen. Ook de socialisti sche fraktie bij monde van P. Bosch man vond dat hei voorstel te veet vragen open liet. Hij wilde van wet houder Collé weten of de huizen in derdaad door Schiedammers bewoond zullen gaan worden. De bezwaren mondden tenslotte uit in een uitstel. Het plan zal op korte termijn opnieuw aan de raad voorge legd worden. De raad behandelde voorts de bouw van het zwembad zuid aan de Westfrankelandsedljk. Het SGP-raadslid L. Knipscheer drong er op aan het bad 's zondags gesloten te houden en kreeg daarbij steun van de raadsleden Verhulsdonk (lib) en Rensman (ppr). Bij de stem ming bleef de heer Knipscheer echter al'een staan. De verplaatsing van de koopavond van de vrijdag naar de donderdag 'enslotte had ook nogal wat voeten in d» aarde De WD-fractie wilde de "ero'aatsmg laten ingaan oi donder- cb" 7 oktober terwijl het raadsvoor- rte1 sorak vsn 30 september. Een mo- t e om de datum van net voorstel te veranderen werd verworpen en der halve kunnen de Schiedammers a.s ROTTERDAM, 28 sept. Aanvoer; weelc- aanvoer 4.154 dieren, dagaam-oer 2.742 die ren. waarvan 150 slaelrtrunderen, 511 ge- bruUtsvee, 52 vette kalveren. 224 graskalve- i en. I 401 nuchtere kalveren, 4 varkens, 8 paarden, 3 veulens, 328 schapen,60boickcn engelten. Prijzen per kg: slachtrunderen le kwal. 4 70—5 20, 2e 4.15—4.40. 3e 3 05-4,10. vette kalveren le kw. 3.901.20, 2e 3 80—3.90, 3e 3 75—3.80, nuchtere kalveren 135—1.80, stie ren 4 0—5 80, worstkoeien 412». Prijzen per stuk: kali- en melkkoeien 1175—lTQfl, vare koeien 775—125». vaarzen 85—1125, pinken CT5—900, graskalveren 325—575, mestkalveren 280—380, schapen 85—140, lammeren 125—140 Overzicht- slachtrunderenaanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen als gisteren; kau- en melkkoeien; aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onver anderd: vare koelen: aanvoer gewoon, handel matig, prijzen ongewijzigd: vaarzen en pinken: aanvoer kleiner, handel flauw, prijzen konden gehandhaafd blijven; gras kalveren: aanvoer groter, handel lui-duur, klein, handel willig, prijzen iets stijver: nuchtere kalveren: aanvoer Iets korter, handel lui, nauwelijks prijshoudend; scha pen en lammeren: aanvoer kleiner, handel levendig, schapen onvernaderd, lammeren gedrukt de donderdag hun hart ophalen in winkels van Schiedam. SCHIEDAM Het KVP-raadslid mr. M. J. M. van Kinderen vierde gisteravond laat na afloop van de maandelijkse raadsvergadering in Schiedam een jubileum. Hij is deze maand 25 jaar lid van de gemeente raad. De heer Van Kin-deren (60) werd op 3 september 1946 lid van de eerst gekozen gemeenteraad van Schiedam na de Tweede Wereldoor log. Op 18 december werd hij plv. wethouder en op 25 mei 1951 defini tief wethouder voor de woningdienst technische bedrijven en culturele za ken. Op I september 1970 trad Mj gedwongen af als wethouder omdat de groep van 23, waartoe niet de KVP behoort, alle wethoudenszetels voor zich opeiste. Tijdens de huldi ging ging burgemeester H. Roelfsema m op het feit dat wisselingen van raadsleden In de Schiedamse gemeen teraad de laatste maanden aan de or de van de dag zijn. Hij vond het juist voor de stabiliteit van een gemeente bestuur dat figuren als Van Kinderen met hun jarenlange ervaring al jaren lid zijn. Zijn toespraken noemde de heer Roelfsema er één van vriendelij ke scherpheid. Het moet de heer Van Kinderen bijzonder veel deugd heb-, ben gedaan dat zijn grootste politieke tegenstander, de socialistische frak- tievoorzitter P. Boschman, ook woor den van waardering sprak. Een ont roerde heer Van Kinderen, die op de ze raadsvergadering was vergezeld door zijn echtgenote, stelde centraal dat het hem er altijd om te doen was het gemeentebelang te dienen. willen meedingen naar de „Gouden Stuiver" kunnen zich nu al opgeven aan de adressen Nachtegaalstraat 8 of Margrietstraat 17. Kosten 25 cents Dinsdagavond is er openluchtevan gelisatie met medewerking van het muziekkorps Rotterdam-Zuid. Woensdagmiddag 6 oktober is pje rendag. Dan begint om twee uur een dierenshow voor de jeugd m de be. tonfabriek Bodegom aan de Oostkade Er is een deskundige jury, deelname 25 cents, 's Avonds is er in De Stede een open huis voor de rijpere jeugd en ieder die belangstelling heeft, met een combo, community singing en een open discussie over „Geloof je zelf'" Het begint om half acht. Donderdagmiddag 7 oktober voeren kinderen in De Stede een verhaal op Toegang weer 25 cents. Voor bejaar den is er *s avonds half acht het be kende programma „Breng eens een zonnetje". Gratis toegangskaarten zijn nu al te krijgen op de adressen Nach tegaalstraat 8, Margrietstraat 17 «n Rembrandtstraat 129 in Spijkenisse en Toscalaan 362 in Hoogvliet. Het bejaardenfeest begint half acht in Hotel De Keizer aan de Voorstraat in Spijkenisse. Vrijdagmiddag 8 oktober worden tussen kwart over vier en kwart voor vijf op het terrein van de betonfa. briek Bodegom aan de Oostkade ballonnen uitgereikt voor een grootse optocht en wedstrijd voor de jeugd Om vijf uur worden op het markt terrein de ballonnen opgelaten voor de wedstrijd. Er zijn mooie prijzen beschikbaar, deelname een kwartje Vrijdagavond recipieert het Leger des Heils van half acht tot half tien voor genodigden. Dan wordt ook de film vertoond „Met hart en hand". Zaterdagmiddag trekt het Leger naar de Binnenban in Hoogvliet Om half drie begint daar een openlucht- evangelisatie met medewerking van het muziekkorps Den Haag Congres zaal. In de oude dorpskerk van Spij kenisse begint om acht uur een dank dienst met medewerking van het Ge reformeerd Evangelisatiekoor Zuid- land, de Conbrio Singers uit Hoog vliet, het Michaelkoor uit Spijkenisse en het muziekkorps Den Haag Con greszaal. Zondag 16 oktober ten slotte zijn er 's morgens tien uur een wijdings- dienst, 's middags twaalf uur een evangeüsatiedienst en 's avonds half acht een evangeüsatiedienst met me dewerking van het muziekkorps Rot terdam-Zuid. Al die diensten worden gehouden in De Stede aan de Wil- iemshoevelaan. Het jubileum zal het begin beteke nen van een vijfjarenplan voor de bouw van een nieuwe korpszaal ia Spijkenisse. De kosten daarvan wor den geraamd op driehonderdduizend gulden. Dat nieuwe gebouw is bittere noodzaak, omdat de tegenwoordige zaal heel erg bouwvallig Is en het gevaar, dat er iemand door de vloer zakt niet denkbeeldig is geworden. Dc eerste stap is dc vorming van een bouwfonds. s ELECTROTECHNISCH BUREAU H. VERHAGEN (eig. P. van Driel) Binnensingel 165 - Tef. 342486 - 346494 - Vlaarctingen VLAARDINGEN De vrijdag avond en zaterdag gehouden vredes- aktiviteiten op het Liesveld zijn be paald niet onopgemerkt voorbyge- agan. Integendeel, er was regelmatig belangstelling bij de kraampjes, waar aandacht werd gevraagd voor de vrede. Het aantal gesprekken was legio en de discussies soms zeer fel. Vrijdagavond liep het zelfs tot 11 uur uit, eer men naar huis ging en dat was veel later Jan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Er werden talrijke informaties ver strekt, die betrekking hadden op de diverse misstanden op het terrein van de vrede, waarbij ook diep werd in gegaan, op de achtergronden van die problemen. De vraag werd gesteld, wat kan concreet worden gedaan voor ae toekomst, ook m Vlaardmgen. Tij dens gesprekken zagen sommigen het zitten, anderen weer helemaal niet, terwijl er ook bezoekers waren waar van men de indruk kreeg, dat zij er apathisch onder waren geworden. Het was de bedoeling om iedereen le konfronteren met de problematiek rond oorlog en vrede en deze opzet slaagde volkomen. Een tiental aktie- groepen was op de vredesmarkt ver tegenwoordigd, zoals Wereldwinkel, PSP, Amnesty International, Kommis sie Interkerkelijke hulpverlening, Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers (Rijnmond) en anderen. In de stand van de kerken werd on der meer duidelijk gemaakt hoe de kerken van Nederland betrokken zijn bij een aantal wereldvraagstukken, die nauw verband houden met vrede en gerechtigheid. Natuurlijk is het niet de bedoeling, dat het nu gedaan is met de vredes- gedachtc. In de Wereldwinkel aan de Zomerstraat 14 kan men iedere vrij dag van 19 tot 21 uur en telkens op zaterdag van 10 tot 17 uur terecht om verder te praten over de vele proble men, die er altijd nog zyn. ROTTERDAM Door plotselinge ziekte van de bariton John Shirley- Quirk kan het eerste eoncert in dc serie kamermuziek van de Rotter damse Kunstkring, dat hedenavond zou plaatsvinden in de kleine zaal van de Doelen, geen doorgang vinden. De mogelijkheid wordt onderzocJit om dit concert op een later tijdstip te geven. Lijnbaan 51 Rotterdam NIEUW-BEIJEKLAND „In een van die drie nieuwe huizen moet u zijn, daar wonen allemaal Maasdammers." Deze goede raad, gegeven door een inwoner van het dorp in de Hoekse Waard is eigenlijk typerend voor de figuur van de heer Maasdam (76). Immers, iedereen kent de heer Maasdam door zijn vele so cial e bemoeienissen en niet in de laatste plaats door zijn lidmaat schap voor de ARP van de ge- meenteraad. In zijn woning, het middelste van de drie door Maasdammers bewoonde huizen, vertelt de nestor van de ge meenteraad dat de periode Maasdam na 41 jaar afgesloten zal worden. Eigenlijk ben ik toevallig in de poli tiek terechtgekomen, zo weet de heer Maasdam zich te herinneren. Ik stond nummer twee op de AR-lijst en kwam in de raad omdat de lijstaan voerder overleed. Dat was om precies te zijn op 6 september 1927 en ik heb er niet bij stil gestaan dat dit inval len 44 jaar zou duren. Heel wat burgemeesters heb ik zien komen en gaan, zo rakelt de heer Maasdam het verleden op. Namen als Bouwman, Niennaber, Bolman, Ham mer en Van Dijk, nu burgemeester van Maassluis, hebben voor de meeste Nieuw-Beijerlanders al een oude vertrouwde klank gekregen. Tot aan de huidige burgemeester De Vries heb ik ze allemaal meegemaakt, zo zegt de heer Maasdam. Wat trok hem in de politiek aan? Maasdam: „Eigenlijk het mee kunnen praten en beslissen over de toekomst van je eigen dorp. Vergeet niet dat de dorpspolitiek niet te vergelijken is met de politiek zoals die in een grote stad wordt gevoerd. Hier komt het er meer op aan of de mensen je kennen en vertrouwen. Er is hier ook veel meer communicatie tussen bevolkin» raadsleden en B. en W. Als belangrijkste werken waaraan de heer Maasdam heeft meegeholpen noemt de vlot pratende gemeente raadsnestor de vele bejaardenwonin gen die het dorp telt, de kleuterschodl en niet te vergeten het wijkgebouw. Ook industrie? Wij zijn hier in Nieuw Beijerland en eigenlijk in de hele Hoekse Waard wars van indus trie. Eerlijkheidshalve 'voegt hij er rjs A. MAASDAM na 44 jaar uit gemeenteraad aan toe dat de bewoners en roe' name de nieuwkomers voor het overgrote deel bij diezelfde industrie hun boterham verdienen. De tussen- industrie, zoals de heer Maasdam ae petrochemische bedrijven in het Europoort/Botlek gebied noemt, heeft Nieuw Beijerland niet onberoerd ge laten. Het dorp groeide van 1700 tot bijna 3000 zielén en de bevolkings aanwas gaat dooi*. We hebben dade lijk een groter gemeentehuis nodig, to zegt de heer Maasdam. De Hoekse Waard dient echter we! agrarisch te blijven, zo stelt de heer Maasdam vast. Laten we toch niet vergeten dat duizenden kinderen hun leven te danken hebben aan hst voedsel dat de iHoekse Waard in de laatste wereldoorlog opbracht. Ee Hoekse Waard moet de volkstuin van Rotterdam blijven. Het vertrek van de heer Maasdam in 1962 onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau betekent overigens niet dat de naam Maasdam tijdens gemeenteraadsvergaderingen n:£t meer genoemd wordt. Zijn zoon zorg de er bij de laatste verkiezingen voor dat Nieuw Beijerland opnieuw ess wethouder Maasdam heeft. En dat dat in dit geval voor de WD is speelt eigenlijk een ondergeschikte rol. Wanneeir de ,heer Maasdam a'' scheid neemt? Dat zal wel rond jaarwisseling worden, zo zegt hij- Nieuw Beijerland wil hem nog 20 lang mogelijk vasthouden. d e n b c b v 34 S' |h e. U e b v h hi di Pi Cc le Vi E' E

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 2