Meeropbrengst: ruim negen ton Vlaardingen wil belasting aanzienlijk verhogen VELOURS VAN TOEN VOOR NU,VOOR STRAKS! Raad Wethouder Van der Pols in beleidsnota: In 1972 Wassenaar: Leid se Baan Burgerlijke stand eerste voor nieuwe verkiezing wijkraden Den Briel stelt hoge eisen aan burgemeester Reiniging Bod Jongeneel gestand gedaan Liesveld wordt f „Wham" Bernissebad heeft nu stichting EEN MENS OM VAN TE HOUDEN 13.50 Voorlichting Wi ikvoorzicuin^cii Informatieblad TOLERANTIE IN HET GEZIN WOENSDAG 20 OKTO&ER 1971 VLAARDINGEN De reeds in de begroting voor 1972 aange kondigde verhoging van enkele l gemeentelijke belastingtarieven jija nu in gespecificeerde vorm aan de raad voorgelegd.. Het college van B. en W. beoogt met deze verhogingen ruim negen en een halve Ion extra op te strij den, waardoor de begroting slui tend kan worden gemaakt. f Verlangt u ook wel eens naar het behaaglijke woonkomfort van weleer? Woonkomfort dat werd vervolmaakt door de warme beschutting van zware velours gordijnen? Die gordijnen zijn er nog steeds. In fraaie antieke, maar ook hoogst modieuze dessins... In de kleuren-van-toen zoals oud-rose, goud en diep-groen, maar ook in heel eigentijdse pastejtinten. Als u nu tóch nieuwe overgordijnen wilt kopen, wees dan eens heel modern met "ouderwets" velours! 19.75 17.95 24.50 VROOÜ DREESMANN ROTTERDAM VLAARDINGEN WASSENAAR Met algeme ne stemmen heeft de gemeente raad van Wassenaar zich maan dagavond achter een motie ge steld, waarin dringend gevraagd wordt om realisering van de Leidse Baan. De raad noemde een eventueel afstel van de verwezenlijking van deze weg een gevaar voor het leef- en natuurmilieu in Wasse naar. Het gevaar bestaat dat dè Rijksstraatweg door deze gemeen te overbelast zal raken, wanneer de Leidse Baan niet zou worden aangelegd. ROTTERDAM Schepen worden steeds zwaarder. Bij Wilton-Fijenoord in Schie dam moesten twee drijvende bokken,jer aan>te pas komen om een 'eenvoudig brugdek- huis te plaatsen aan boqrd van een van de drie con tainerschepen voor Sea Land'. De Mammoet-van-Wilton-en- de ir. J. G. Snip van Rijkswa terstaat tilden gezamenlijk het brok. schip aan dek. Het brugdekhuis weegt dan ook niet minder dan 340 ion. SS ROTTERDAM Hoewel de beleidsnota van de wethouder voor wijkaangelegenheden zich niet bezighoudt met het nieuwe wijkbestel in afwachting van de behandelingvan de nieuwe wijkraadsver- ordening door de gemeenteraad worden Hoek, van Holland, Hoog- -■* vliet :ën het gebied van de wijkr.adèn Charlo.Ej, Pendrecht en Zuid- wijk al vast warm gestookt voor de'komst'van een eigen wijk- bestuur. De wijkwethouder H. -van der Pols geeft geen enkele aan wijzing over de datum van invoering van een nieuwe wijkraads- verordening, maar in zijn zeer uitvoerïgé nota lijkt hij er toch vanuit te gaan, dat in. ieder geval in 1972 de eerste verkiezingen gehouden zullen worden voor wijkraden nieuwe stijl. Vier dagen een grandioze show van Mercedes-Benz personenwagens in Rotterdam. Deze show wordt gehou den in de Gouden Balzaal van Rotterdam-Hilton, tel. 010-1440 44. De Mercedesshow is Autobedrijf „Victoria" N.V. geopend van: Rotterdam - Waalhaven - 10.00-22.00 uur op woensdag 20, don- Schiedam - Vlaardingen derdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 Automobielbedrijf „Oopem" oktober- Dordrecht Eerste Goudse Automobiel Mij. N.V. Gouda - Woerden Vermaat's Autobedrijf N.V. Hellevoetsluis Of SOTTERPAMMEP PAGINA De voorstellen hebben betrekking op de leges, het zlekenvervocr, dc retributie- en precariorechten, de straat- en rioleringsbelasting, de rei nigingsrechten (inclusief huisvuil belasting), de marktgelden, de weg gelden en de opcenten op de perso nele belasting. De leges worden over het algemeen vijftig procent verhoogd. Vooral de tarieven van de afdeling bevolking en burgerlijke stand en van de politie i;orden aangepast Voor het voltrek- hen van huwelijken in het stadhuis is een gewijzigde verordening ge waakt Nieuw is het tarief, dat de politie De reinigingsrechten gaat berekenen voor het verkrijgen en verlengen van rijbewijzen. In veel andere gemeenten wordt hiervoor reeds een vergoeding gevraagd. De optrekking van deze tarieven levert de gemeente 184.500 gulden extra op. De tarieven van het ziekenvervoer worden met 25 procent verhoogd. Zonder verhoging zou het tekort voor deze dienst volgend jaar 161.000 gul den zijn. Als de raad de hogere tarie ven aanvaardt, kan het tekort worden teruggebracht tot 104.000 gulden, De kosten van het ziekenvervoer werden overigens begin dit jaar ook al met 25 procent verhoogd. Door verhoging van de retributie- en precariorechten met 25 procent denken B. en W. 35.000 gulden meer te kunnen „vangen". Deze rechten werden op 1 januari 1966 voor het laatst verhoogd met vijftig procent. De kosten van gemeentelijke diensten, zoals straatwerk en het maken van inritten, zullen later omhoog moeten worden gebracht. Ook de straat- en rioleringsbelas ting willen B. en W. opschroeven. De ze zal voor woningen worden ge bracht op 25 procent van de belastba re kadastrale opbrengst en voor be drijfspanden op 40 procent. Het gaat hier om een belasting als bijdrage in de kosten van aanleg en inderhoud van straten, openbare verlichting en afvoer van water en vuil. Door deze Verhoging vloeit maar liefst vier en een halve ton in de Viaardingse „schatkist". hoogd met 25 procent, De meer op brengst hiervan is 7000 gulden. Tenslotte worden de opcenten op de personele ttelasting aangepast aan de hogere kosten van de gemeentelijke werkzaamheden. Bijna 90.000 gulden extra denkt het gemeentebestuur te ontvangen door de opcenten van 150 op 200 te brengen. Deze belastingver hoging gaat in op 1 juni volgend jaar. ter vergelijking: in Schiedam worden gemiddeld 225 opcenten geheven, in Rotterdam 220. in Delft 230, in Maas sluis 200 en in Deiden 250. De raad behandelt het pakket belastingvoor stellen in de vergadering Van woens dag 3 november. DEN BRIEL De gemeenteraad na Brielle heeft een lijstje opgesteld waaraan dc nieuwe burgemeester zou moeten voldoen. De burgemeester moet in staat zijn és goede contacten met de bevolking te bandhaven, te stimuleren en uit te bn iden De burgemeester dfent goed op de hoogte te zijn van de bestuurlijke problemen, waarbij, gezien de struc tuur van Brielle, bekendheid met fi nanciële- en onderwijszaken aanbe veling verdient De burgemeester moet een goed oog hebben voor de cultuur/historische betekenis van Brielle met de daarme de samenhangende problematiek. Het is belangrijk, dat de burgemee ster goede contactmogelijkheden heeft, respectievelijk' in staat is deze contact-mogelijkheden te scheppen, niet o.a. de rijks- en provinciale overheid. In verband met discussies over en de gevoeligheden van de be trokken gemeenten op Voome-Putten mar aanleiding van de a.s. gemeente lijke herindeling is het van groot belang,-dat-de .burgemeester in. posi tieve zin kan meedenken'over de pro blematiek van deze materie. Gezien de vele problemen van Brielle, die een aanzienlijke Imverb- perlode zullen vragen, Öjkt een niet te korte ambtsperiode wenselijk. ontkomen evenmin aan de tariefsverhoging. De huisvuilbelasting wordt van 18 op 21 gulden per jaar gebracht. De op brengst van deze belasting komt daardoor 93.000 gulden hoger uit, ter wijl verhoging van de reinigingsrech ten met 25 procent ruim 58.000 gulden extra oplevert. Aanzienlijk minder !s de meerop brengst van de verhoging van de marktgelden met 25 procent, namelijk 39.000 gulden. De markt kost de ge meente volgend jaar 59.000 gulden, zo is berekend. Overigens werden de marktgelden begin vorig jaar reeds met 30 procent opgeschroefd. Daar naast worden ook de-tarieven voor de weegbrug aan de Oosthavenkade ver- VLAARDINGEN Op zondag 24 oktober a.s. organiseert de werkgroep van de Gemeenschap van Kerken en het Leger des Hells een dienst in de Grote Kerk op de Markt. Tijdens deze dienst spreekt kapelaan Th. van Stee- kelenburg uit Vlaardingen over het onderwerp: „Een mens om van te houden". Wanneer 'nmens goed voor mij is .wanneer 'n mens de hand naar mij uitsteekt» als ik hulp nodig'heb, wanneer 'n mens mij gelukkig wil maken, ga ik van hem/haar houden en ga ik op deze mens vertrouwen. Jezus Christus is 'nMens voor alle mensen, 'n Mens die gekomen is om te dienen, om gelukkig te maken en om mede te lijden. Muzikale medewerking wordt ver leend door het koor „Progeza", Aan vang 10.00 uur. ROTTERDAM De NV DeU- Maatschappij NV en de Compagnie Industrielle et Forestière (Indufor) hebben het bod- op de aandelen van Jongeneel NV (houthandel) gestand gedaan. Meer dan 99 pet van de aan delen zijn aangemeld. De uitbetaling zal met ingang van dinsdag 26 okto ber geschieden en voor de nog niet aangemelde aandelen zal de gelegen heid tot aanmelding tot 31 december openblijven, aldus een bericht. Patronen Velours, antiek van dessinering, in Drachtige, gloed volle kleuren zoals goud, donkerrood, oud-rose en diep groen. Per meter. Heel modern: Rayé Velours, rustig van lijn, ingehouden van kleur-ook in enkele bijzonder mooie, modieuze pastei- tinten. Per meter Velours Dgree de Luxe: Glanzende hoogpool velours in mat-klassieke kleuren en in eigen tijdse uni kleuren. Per meter VOORDEEL AANBIEDING Beperkte partij effen hoogpool velours, in diverse Meuren, soms met kieine, haast onvindbare weefloutjes en daar om per meter voor slechts VLAARDINGEN Viaardingse politie-agenten hebben maandag in de late namiddag een brandje ge blust op rijksweg 20 nabij de afrit naar Holy. Nadat een Mercedes-per- sonenauto, die een aanhangwagentje voort trok, een klapband had gekre gen, kantelde het gevaarte. Het aan hangwagentje, waarin lappen stof werden vervoerd, vloog in 'brand. De bestuurder, een marktkoopman, zijn vrouw en een baby kwamen met de schrik vrij. g j i VLAARDINGEN Tearoom Lies- 1 veld is in andere handen overgegaan. Behalve de naam Is ook het gezicht van de lunchroom drastisch veran derd. Voortaan gaat het etablisse ment als restaurant „Wham" door het leven. Eigenaar B. J. Sandee opende maandag zijn nieuwe restaurant in tegenwoordigheid van de wethou ders A. G. Kloots en Jac. van der- Linden. Hij zei dat hij binnen niet al te lange tijd vijf andere zaken 'in 1 Vlaardingen hoopt te kunnen ope nen. Twee daarvan komen wellicht in de nieuwe wijken. Restaurant/snackservice „wham aan het Liesveld is dagelijks van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds geopend. Vrijdagavond kan men er tot tien uur terecht. VLAAHDTNGEN Geboren: Xancy A C Schollen, JOhanna G van Geest, Martc T te Haas, Dennte J Hooltaian, LianeME dingjan, Caroline XI Mak. Natanja 35 Lees, Sandra v d Brom, Fatricius V A Visser. Bemadette THobokholt, Sandra Nicola! Sandra V Boete. Mireille Biddertiot. Jan P M Nieuws tad, I.aura M Boelcelman, Barba ra A v d Werf, Brui:ia J HOllaar, Esther C Petray, Bianca R Qualra, martine H Bax, 1 Leonline M van 't woudL Tamara K springettaa Danielle B A Faassen, JOhan na A Zonneveld, Hsviricira Pa-A ar. Ren A BOekman, Mandy Haxteveld, Robert A J Hofman. Carolina JHersbach.' Slmone D Stark, Oauine M Dijkshoorn. VLAARDINGEN Aart Quak a jr en Geertrulda Don 24 ir, Leo de Man 22 jr en Gerrltje van- Dijk 20 Jr, Hans R TUltel 22 ir en Anna M O Sandee 22 jr, Josel W A ■van der Laan IS Jr en, Marie J Davids 19 jr, Leo Smaal 23 jr en Xeeltje Moerkerken 20 ir, Harm Weltering is Jx en Helena B van Iverdir.gen 17 Jr, Errol A H van- Haaster 21 Jr en Neeltje Beeman 22 jr, Lucas Vreug- der.hu 23 jr en Geertrui E Ouweneel 23 Jr, Jan Jongepler 27 jr en Maria A Verwrgh - jr. Robetus P G de Bruyn 2® jr en Elizabeth Kollenberg 19 jï. VLAARDINGEN Overleden: Geertrui da M voorend-Asserïberg- 50 Jr, Adrlan-ur Meijer s? jr, Roelolina Aibertina Pot 82 jr, -ornalina Scherpenisse-Ekkebus 31 jaar, Adrianus Reedijk 92 jr. Cornells G Ch van der Leeden 81 jr. Tevens werd door de raad opge merkt, dat destijds bij het uitstel len van de aanleg van de provinci ale weg 1 (Den Haag-Katwijk door de duinen) de actiegroepen, die zich tegen de aanleg van deze weg had den gekeerd, zich akkoord hadden verklaard met de uitbreiding van secundaire weg 16; Omdat nu verschillende van deze actievoerders zich toch tegen de Leidse Baan hebben gekeerd, wilden enkele raadsleden dit optreden ver gelijken met het werk van een hobby - club die wegenplannen in de war wil gooien. De motie zal ter kennis var- de Provinciale Staten worden ge bracht vóór de vergadering van don derdag a.s. Een door de werkgroep milieube heer van de Rijksuniversiteit in Lei den georganiseerde enquête heeft uit gewezen dat de bewoners van Den Haag, Wassenaar, Leiden, Voorburg en Leidschendam in meerderheid te gen de aanleg van de Leidse Baan zijn. Van de geënquêteerden bleek 33 procent op de hoogte te zijn met de plannen. Vijftien procent was vóór aanleg, zevenenveertig procent tegen en achtendertig procent had geen mening. Interessanter nog was de uitslag van de enquête bij de groep autobezitters. De groep tegenstanders van de aanleg was twee keer -zo groot als de groep voorstanders. Bij de auto bezitters, -die regelmatig gebruik maken van de verbindingswegen tus sen Den Haag en Leiden, lag de uitslag niet .'veel' anders. De groep tegenstanders van de aanleg was hier bijna twee keer zo groot als de voorstanders. VISSERIJBERICHTEN VLAARDINGEN „VLAARDINGEN, 20 oktober Aanvoer: VI ui, 92 en 415 makreel. Prijzen: Steurba- «ng 321 en makreel f 70. DELFT Een brand heeft in de nacht van gisteren op vandaag een deel van het rijkswegenlaboratorium van Rijkswaterstaat in Deift ver woest. De extractieruimte voor asfalton- derzoek ging vertoren. De proeven met wegbekledingen op asfaltbasis moeten voorlopig worden gestaakt. De oorzaak van de' brand is niet bekend evenmin als het schadebe drag. Dit blijkt vooral uit de opmerking over de "voorlichting bij de invoering van bet nieuwe wijkbestel. De wet houder kiest daaTbij voor directe cn uitvoerige voorlichting voor die stadsgebieden, t waar het eerst een nieuw wijkbesluur zal worden gèves- tigd. Hij acht het weinig zinvol om die delen van de bevolking in te lich ten, die voorlopig toch niet met een wijkraad nieuwe stijl worden gecon fronteerd. Bij de voorlichting hoe het nieuwe wijfebéstuur in. elkaar zal zitten en hoe- het precies zal werken ziet de wethouder een taak voor de bestaan de en veelal tot verdwijnen ge doemde wijkorganen. (Hij wil graag een werkgroep in het leven roepen, die zal moeten uitzoeken hoe nu- her best aan. de wijkbewoners verteld kan worden wat er gaat ge beuren. Over de wijkopbouworganen wordt in de nota gezegd, dat zij ook na de invoering van de wijkraad nieuwe stijl zullen functioneren en waar schijnlijk meer in de nieuwe sterk vergrote wijken. De wijkopbouworga nen en nieuwe wijkraden zullen bei de de intentie moeten hebben om el kaar van dienst te zijn. Dit acht de wethouder belangrijker dan het op stellen van een statuut voor de wijk opbouworganen. Met de invoering van het nieuwe wijkbestel ziet de wijkwethouder overigens wel het werk van de actie groepen uit de wijk sterk verminde ren. Hij staat op het standpunt dat de instelling van een wijkbestuur niet kan samengaan met het in leven hou den van allerlei andere buurt- en wijkorganisaties. De algemene stelre gel wordt: de communicatie tussen bestuur en de burgerij verloopt via de wij'korganen als democratisch ge kozen organisaties, waarin de hele wijk vertegenwoordigd is. Het plein is zich in Rotterdam als een nieuw ontmoetingscentrum aan het ontwikkelen. De gemeente streeft er dan ook naar deze pleinen hun /lercedesshow Wethouder H. v. d. Pots. oude traditionele functie terug te ge ven: verzamelpunt in de wijk waar bij dan de nadruk valt op het recrea tieve. De grote voorbeelden zijn na tuurlijk het Afrikaander- en Pijnac- kerplein, maar ook in bij voorbeeld Bospolder-Tussendijken zijn plannen voor dergelijke pleinen in voorberei ding. Inmiddels is wel gebleken, dat een Dleinfunctionaris noodzakelijk is. Minder trouwens om te waken tegen vandalisme als wel om de goede wil en de betrokkenheid van de wijkbe woners tot leven te brengen. Dat de_ pleinen nieuwe stijl het goed doen kan men concluderen uit het rapport van de politie, waaruit blijkt dat het klimaat rond het Pijnackerpleln dui delijk verbeterd is. Dat het geld voor wijkactiviteiten als uitvloeisel van C'70 voor dit jaar in totaal 275.000 gulden niet weggegooid is, betoogt de wijkwet houder met zijn opmerking: „Deze activiteiten leiden tot verbetering van het leefmilieu en tot versterking van het kader in de wijk. Bovendien heb ben gij tot gevolg dat het wijkorgaan een toenemende betekenis krijgt voor de wijkbevolking. Het wijkorgaan verstevigt zijn positie zowel ten op zichte van de bevolking als tegenover het gemeentebestuur". De informatie over en weer is ook 'net zorgenkind van de wijkwethou der. Om hierin verbetering te bren gen wordt overwogen een informatie blad te stichten, dat meer in het bij zonder voor de leden van de wijkor ganen en voor de gemeentelijke diensten is gemaakt. Dit blad moet dan vooral duidelijk maken wat de diensten, willen en wat de wijkraden daar van denken en wat de wijkra den willeb en wat de gemeentelijke diensten daar dan van denken. De wijkwethouder merkt op, dat de wijkorganen over een dergelijk blad enthousiast zijn. Ook de informatie tussen bevolking en wijkorganen is niet ideaal. Van daar dat wordt aangedrongen op sub sidie voor wijkperfodieken. De kosten in 1972 van het wij te werk zijn gemakbelHk op een rij ;te zetten. De wijkraden kosten 277.000 gulden, de organen voor wijfeopbouw 138.000 gulden, de erkende voorlopige wijkorganen 415.000 gulden en de voorlopige wijkcomités 39.000 gulden. Daar moet dan nog bijhet kosten- pakket van afdeling ophouwvan de Baad voor het Maatschappelijk Wel zijn, die in 1971 een post van 435.000 gulden aan personeelskosten te zien gaf, waarvan dan jna .aftrek van sub sidies 58.000 gulden' woor rekening van Rotterdam overbleef. HEENVLIET Het zwembad tus sen Heenvliet en Geervliet komt lang zaam maar zeker van de grond. Op 18 oktober heeft de stichting Bernis sebad vaste vorm gekregen. De stich ting heeft zich ten doel gesteld om in samenwerking met de inwoners een zwembad te verwezenlijken. Het da gelijks bestuur wordt gevormd door de heren H. J. Fase. J. E. R. Wilten- burg en M. Troost. Een téchrdsche commissie bestaande uit de heren J. de Knegt en J. D. te Winkel zal- het ontwerp voorbereiden. De heer J. Eusman krijgt waar schijnlijk het moeilijkste deel omdat hij het financiële beleid gaat voeren. Tenslotte zorgt een propaganda-werk- commissie door mïddei van de heer S. A. Voeten er voor dat de bevol king op de hoogte blijft. SCHIEDAM Op woensdag 20 oktober a.s. zal in de consistorieka mer van de kerk der Nederlandse Protestanten Bond te Schiedam de eerste bijeenkomst van een serie van 4 plaats vinden over het onderwerp „Tolerantie in het gezin". Het thama is gekozen in verband met de gezinsweek van 17 tot 24 ok tober. welke ook in het thema van de tolerantie staat. De serie avonden zijn georgani seerd in samenwerking met de Re monstrantse en Doopsgezinde ge meenten te Rotterdam als mede de Ned. Protestanten Bond te Schiedam, De avonden zullen worden geleid door Mej. Ds. G. S. Westerouen van Meetoren, Ds. H. Wethmar en Ds. B. A. Koek. As. Woensdag zal Ds. Wethmar een inleiding houden. Aanvang 8 uur. ROTTERDAM, 20-10-'71 Glas Sla AI 6—-15; Staand glas komkom mers: A 90 en op: 90 75 en op: 85—80; 80 en op. 76—78; 50 en op: 63—35; 40 en op: 5254; 35 en op: 46: 30 en op: 41; Kromme komkommers: 84—87; Tomaten A 5.40—5.90; B 6.20—6.40; C 4.30; Stam pr. bonen 2.353.15; snij bonen 1,35—2.95; Andijvie 1321; Postelein 43—51; Spruiten A 5861; B 53—59; Witlof A 1.30—1,50 B 1..50; Uien 11—12; Aanvoer: Sla 5800 st; Spruiten 5700 kg; Tomaten 3500 bak; Komkommers 72.000 st.; Kromme komkommers 2900 kg.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1