RET blij met inbreng van dames Mevrouw J. van der Laar: eerste vrouw op de hus n H&t- vs. \mij best mee gevallen Jaffa's in nieuwe handen Nieuw Shell gebouw groter en hoger „Metaal" wil latiging looneisen Rotterdam doet eerste stap naar stadsgewest HUIZEN MET EEN HISTORIE Rhijn Haringvliet 98 I B en W Rozenburg willen tarieven stevig verhogen Toelichting op nieuwe CAO Mammoettanker versperde Nieuwe Waterweg Twee dodelijke ongelukken in Alphen a, d. Rijn Begrotiögsdebat wijkraden Bebaarde vrouw door vrachtauto overreden Prijswinnaars „Mamma-bus" Streng Bevoorrecht GRAAFSTROOM ROTTERDAM Dat vele kleine jongetjes het vaste voornemen hebben later buschauffeur te worden is een bekend feit. Maar dat ook kleine meisjes dat als hun liefste wens koesteren, komt wat minder vaak voor. En dat die wens dan nog uit komt ook, is helemaal 'een bijzonderheid. BOTTERDAM „Wij prikken op de juiste hoogte en er is geen sprake van dat we onze loon eisen in de metaalindustrie matigen" aldus Harm van der Meulen, de tweede voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrïjfs- bond. Hij deed deze uitspraak vrijdagavond in één der zalen van het Beursgebouw tijdens een extra informatievergadering voor het kader. meik heerlijk boier vers kaas kostelijk Parkeerlaag V Daarop komt op een paaistructaur, dié architectonisch mooi aansluit bij het uiterlijk van. het bestaande-ge bouw, een torenconstructie met acht tien kantoorlagen. De grote toegangs hal gaat een eenheid vormen met de huidige hal. Op de negende etage van het bestaande pand wordt een aan sluiting gemaakt met de nieuwbouw. Het embleem vair de Apollo 13. Deze week bij elk Shell- station, dat in hetteken van de Apolio-actie staat Grab's bij 20 liter benzine of 2tjter ShelKna Premix. Elke week een nïeuwe.Verzainel ze alle tien en plak ze op de gratis verzarneiaffiche. Na gratis Apoilo-stlckers bij Shell. GEEN KOPPELING DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 ZATERDAG 6 NOVEMBER *977 De kleine-meisjesdroom van me vrouw J. van dér Laar-Troost is uit gekomen: zij is Rotterdams eerste vrouwelijke buschauffeur. Sinds vijf. weken ïs zij in die functie in dienst bij de R.E.T. en donderdag reed zij haar eerste dienst als volwaardig ehauffeusê: zij heeft haar examen dinsdag roet glans doorstaaih Mevrouw Van der Laar heeft haar baan niet alleen gekozen omdat het een wens van lang geleden was. Het werk trekt haar door de afwisseling, het contact met mensen en niet in de laatste plaats om de wisselende diensten." Dat geeft haar de kans vaak" overdag thuis te zijn bij haar ander- halfjarig zoontje Patrick. Wanneer me vrouw-Van der Laar,"wiens man'is- overiedenrnlef bij Patrick kaft zijn Is* hij overigens wel in goede handen: haar moeder past dan op hem. Klein ais hij is, begrijpt Patrick- al best dat mamma'werkt; hij roept .vc&Stdurfeifl „mamma bus, mamma bus..." Koeweide nieuwe ehauffeuse voor zij bij de-RE.T, In dienst kwam al leen haarjrijbewljsjb.e^hadCbét* rijden op een bus haar neg- al mee:- „als je er naast staat lijkt het een* heel ding, maar als je in de bus zit is hij niet zo groot..." Nu moet wel wor-' den gezegd, dat mevrouw Van der Laar al heel wat rij-ervaring had: zij heeft autorijles gegeven en kent dus het klappen van de zweep. De mensen reageren nogal laconiek, vindt mevrouw Van der Laar. „Pas achteraf, als ze uitstappen, staan ze soms even te kijken van hé, lk zat bij een vrouw in de bus..." vertelt ze. Met de overige weggebruikers ligt het even anders: ze krijgt nogal eens voorrang en er zijn ook automobilis ten die er eens even echt voor gaan zitten en uitgebreid kijken hoe ze het allemaal klaar speelt. en met geld kunnen omspringen. Over het algemeen ook bij de mannelijke kandidaten wordt gl slechts één op de acht sollicitanten (JniTOriïi aangenomen. licre chauffeurs en bussen moest worden gewerkt. Mevrouw Van der Laar heeft ge reageerd op een advertentie, waarin speciaal om chauffeuses werd ver zocht, maar de R.E.T. is niet van plan in de toekomst dergelijke adverten ties te plaatsen. De vrouwelijke chauffeurs en de trambestuursters worden over één kam met de mannen geschoren: de beloning is gelijk, maar ook wat diensten betreft wordt geen uitzondering gemaakt; ze draaien in het normale schema mee. „Fijn oxader schooltijd bij de R.E.T. gaan werken" is dus niet mogelijk; de part-time employe's die er zijn worden in de spitsuren ingeschakeld en die tijd is voor een gehuwde vrouw meestal niet ideaal. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG De gemeenteraad van Rozenburg krijgt voor de raads vergadering van donderdag 11 no vember een forse agenda voorgescho teld. waarop' naast verschillende voorstellen voor het vaststellen van de diverse gemeentelijke rekeningen ook enkele krediet-zaken en voorstei len tot verhuur van gemeentelijke eigendommen prijken. Allereerst zal de raad moeten be slissen over een krediet van ƒ8500,- voor de eerste inrichting van het tweede lokaal van de 5e Protestants Christeli.ike Kleuterschool aan dc Gruttostraat. Na de herziening van enkele bestemmingsplannen wordt de aandacht van de raad gevraagd voor de vaststelling van een nieuwe leges verordening, waaruit een meerop brengst voor de gemeentelijke kas wordt verwacht. Verhoogd zullen daarnaast ook de rioolrechten moeten worden) omdat met ingang van 1971 Rozenburg aan het rijk een heffing verschuldigd is voor het ongezuiverd lozen van af ral- water op de Nieuwe Waterweg. Een en ander vloeit voort uit het van kracht worden van de Wet op de ver ontreiniging van oppervlaktewater. De heffingen zullen jaarlijks worden verhoogd, tot ze in 1975 zullen zijn gebracht op ƒ36,- per woning. Ge start wordt met een tarief van 18,-. De raad zal 11 november ook moe ten beslissen over een extra krediet van ƒ99.000,- voor de bouw van 'n regionale brandweerpost, waarvoor eerder dit jaar al een bedrag van ƒ1.395.750,- beschikbaar was gesteld. Het nieuwe krediet moet dienen om een parkeerplaats te kunnen aanleg gen. Veel problemen zullen er nau welijks rijzen bij het voorstel om een krediet van vijfduizend gulden beschikbaar te stellen voor de aan schaf van een geluidsinstallatie in de raadszaal, waardoor de discussies voor het publiek wat verstaanbaarder kunnen worden. De agenda vermeldt verder nog de verhuur van de nieuwe sporthal en de gemeentelijke gymnastieklokalen, de verpachting van het restaurant in de sporthal en de verhuur van het dienstencentrum aan de Laan van Nieuw-BIankenburg aan de Stichting Dienstencentrum Rozenburg. Computer stroomlijnt de ladingbehandeling ROTTERDAM „Wat ik hier in Nederland kom doen? Allereerst na tuurlijk verkoop-dïrekteur zijn, en daarnaast toch eigenlijk ook wel een beetje go odivill - ambassadeur voor mijn land en zijn produkten, voor mij natuurlijk speciaal de Jaffa's. Er is ook in Nederland een trend te bespeuren naar het kopen van een grotere maat fruit, de grotere si naasappelen, het grapefruit en der gelijke, en daarin vormt Nederland voor ons eigenlijk een nieuwe markt, want tot voor kort gingen veelal alleen de kleinere maten fruit naar Nederland". M. Doron, veertig jaar oud, ge trouwd, vader van drie kinderen, de nieuwe verkoop-direkteur voor Ne derland van de Citrus Marketing Board of Israël. AI 21 jaar lèng is hij in dienst bij deze maatschappij, de laatste zes jaar als manager van het hypermoderne kantoor in de zo mogelijk nog modernere Israëlische haven Ashdod, daarvoor 15 jaar lang vice-manager van het kantoor in de havenstad Haifa. Hij lacht zijn wat bescheiden maar besliste lach, trekt de manchet ten onder zijn onberispelijke blauwe pak recht, en zit klaar om iets over zijn achtergronden te vertellen, ach tergronden overigens die wijzen op een. forse dosis ervaring in met na me de zo gespecialiseerde ladingbe handeling die de Israëlische citrus vruchten vergen. Hij is nu vier maanden in Neder land, vier maanden die hij heeft ge bruikt om zich, te oriënteren in het Rotterdamse haven-gebeuren. Rot terdam immers ïs de haven waar heen'het merendeel van de Israëli sche citrus-fruitproduktie wordt verscheept; het afgelopen jaar alleen al 5Vi miljoen kisten, die eraan hebbenmeegewerkt Rotterdam te maken tot wat het is: de grootste haven ter wereld. De heer Doron heeft duidelijk om- lijnde ideeën over de marden waarop de ladingen dtrosfruit vanuit Israël behandeldmoeten worden. „Maar je bent voor een niet onbelangrijk deel gebonden aan de haven waarheen en vanwaar je verscheept", vindt hij,, „en wat dat betreft verkeren.wij in* Israël in een meer dan bevoorrechte positie omdat we en de beschikking hebben over de splinternieuwe ha ven Ashdod, uitgerust met hypermo derne installaties, waarbij we trou wens werden geadviseerd door het Rotterdamse bedrijf Thomsen". Vol trots laat hij foto's zien.wan de ladingbehandellngs-systemen zoal» ze in Ashdod, en naar .analogie daar van nu ook in Haifa,fuhlttloncren: een computer regelt nagenoeg alle handelingen die'.er met het* op ge standaardiseerde pallets opgeslagen fruit worden verlicht. „Echt, we we ten van exact elke pallet wat ermee gebeurt, en we kunnen door dit computersysteem op «4R gewenst ,f - ljU - moment een volledig beeld krijgen van de voorraad met alle denkbare gegevens .over soort, maat, datum van aankomst, datum van vertrek, bestemming; herkomst, je kunt hei zo gek niet denken". De heer Doron wil nu gaan probe ren zich een beeld te vormen van de verschillende methoden voor lading behandeling zoals ze in Rotterdam worden toegepast. „Nee, ik kom hier echt niet met de bedoeling om het zaakje hier nu eens even op poten te zetten", lacht hij, .Allereerst, wie ben ik, en bovendien heeft Rotter dam internationaal een bijzonder goede naam. Nee, ik kom gewoon die hele markt eens bekijken, met mdjn ervaringen in Israël In mijn achter hoofd, en wellicht is er van een een een twee te maken. Aan elk proces is wel Iets te vervolmaken, en lk wil daar graag het mijne toe bijdragen". Speciale aandacht wil de nieuwe- Verkoopmanager gaan wijden aan de hier toegepaste inpak-methoden voor fruit en aan het roll-on roll-off transport, waarvóór hij met name in de fruitexport naar Engeland en wellicht ook de Scandinavische lan den vanuit Rotterdam grote moge lijkheden vermoedt „We willen'proberen te bereiken dat" er met onze Jaffa's en andere produkten zo weinig mogelijk han delingen worden verricht die de kwaliteit negatief kunnen beïnvloeden", aldus de heer Doron. „In Israël zijn we wat dat betreft al een heel eind op de goede weg, en ik wil nu gewoon eens komen kijken wat de problemen en mogelijkheden hier zijn. Ja, ik heb echt grote ver wachtingen van Rotterdam, zowel wat service als' wat tarieven betreft. Het heeft tenslotte een naam op te houden, niet waar?" Daarover hoeft niemand zich zor gen te maken. De eisen, die' de RE.T. aan zijn chauffeurs stelt, zijn hijzon der streng en mevrouw Van der Laar Is dan ook de enige vrouwelijke solli citante die van de ongeveer twaalf is overgebleven. Goed kunnen rijden is natuurlijk een vereiste, maar daarnaast moeten, de chauffeurs ook 'goed ïnet mensen kunnen omgaan, kalm'kunnen blijven De R.E.T. is met vrouwelijke' chauffeurs gaan werken, om .het te-' kort aan chauffeurs, dat al enkele ja-, ren bestaat; op- te heffen. Ook de trambestuursters, van wie de R.E.T. er nu 17 .in> dienst heeft -cr is zelfs, een tram-echtpaar bij! zijn om die reden aangenomen. Momenteel heeft de R.E.T. nog een tekort van 20 buschauffeurs en 13 trambestuurders. In het afgelopen jaar was het tekort zö groot, dat tij dens de spitsuren zelfs met pariic-u- Centraal stond de vernieuwing van de CAO die in januari gestalte moet krijgen. Van der Meulen liet horen „hoe de vlag er bij staat". Hij liet weten dat de vakbonden bereid zijn tot matiging. Maar het mag geen ver schuiving betekenen. Bijvoorbeeld door verhoogde divi denden of investeringen in gebieden waar personeelsgebrek is. De over trekking van Investeringen moet op gevangen worden ten gunste van Minder welvarende provincies. „Me taal" wil een half procent loonstijging Prijsgeven voor andere knelpunten. Mits er garanties zijn dat die ten goede komen aan de woningbouw, onderwijs en milieuverbetering. De laagstbetaalden moeten met worden gematigd. Zij zijn niét de oorzaak van de overbesteding De groepen boven en buiten de CAO moeten, mee matigen en dit zullen de ondernemingsraden moeten controle ren. Het is gebleken dat de gesprek ken over de lónen op landelijk niveau rijn afgesprongen en dat er gesprek ken gekomen zijn tot overleg in de bedrijftakken. ■Het gestrande pakket van de vak centrales met alle voorwaarden zijn door de drie vakcentralen die over de vernieuwing van de metaal-CAO gaan praten in. grote lijnen overgeno men. Afspraken over woningbouw etc. kunnen vanzelfsprekend niel in deze CAO wonden overgenomen. De CAO zal .voor drie jaar gelden met die restrictie dat de loonvoorsteilen slechts voor een jaar zullen gelden met hi <3e toekomst dezelfde termijn telkens voor een nieuwe arbeidsover eenkomst. Het is vandaag aan de dag name- bjk onmogelijk om te voorspellen hoe de lonen in de toekomst liggen. De Mogelijkheid tot switchen moet er zo gen in 1972 en 1973. Alles bij elkaar hogelijk zijn voor de loonverhoudin- van 10,5 procent. In de metaal is er komen de looneisen, tot een verhoging weinig overloop van 1971 naar 1972. Dit is o.m. hi- de bouw veel -gimstl- ger, gezien dé'acht procent'Verhoging die daar dit jaar-tot stand kwam. Men ligt met dë eisenongeveer 1 procent onder het gemiddelde van de vakcentralen. De werkgevers hebben donderdag de Inforatie gekregen 'over de" voor stellen. Van der Meulen heeft de hoop dat de werkgevers niet dwars, zullen gaan liggen ten aanzien van de - eisen. Over de ondernemingsraden zei hij nog dat deze moeten trachten om prijsdalingen in de bedrijven te sti muleren teneinde het inflatiegevaar te keren. Districtsvoorzitter Mulder zei ver der nog dat er in het Waterweggebied niets bekend is over aparte afspra ken. Dit berust waarschijnlijk op een misverstand. Wel zullen de harmoni satie- en iniregatieafspraken moeten worden nagekomen maat. dat is een gebruikelijke zaak. j blaskencgnwf 0184S.245 Op één punt wordt voor de vrou welij kewerknemers wel, eern,uitzon dering' 'gemaakt# doet uniform, - Het saaié 'grijs van cle "mannenuniformen wilde de R.E.T. de dames niet aan doen erj.zo is er een uniform ontwor pen in een mooie Meur groen, met een jasje' met dubbele rij knopen en een iets gerende rok. Bij het uniform hoort ook nog een randloos hoedje, maar evenals bij de chauffeurs is het dragen daarvan niet verplicht. Voor koude dagen is er voor wie dat wil een lange broek bij het uniform. De trambestuursters, voor wie het uniform Is ontworpen, hébben in spraak gekregen in het totaal: zij ko zen er een roze bloese bij, die op warme dagen zonder het jasje kan worden gedragen." Of het aap. het fraaie uniform ligt is niet bekend, maar de reac- tie van de mannelijke collega's op een vrouwelijke chauffeur in hun midden is- positief. En waar- jpm ook njet?'De R.E.T, is zeer ingenomèri rtiet zijneersté.'chauf- feuse en wie weet wordt* in de toekomst „een vrouw op de bus" een zaak, waarvan niemand meer opkijkt MAASSLUIS Da Engelse Mam moettanker Ardvar van 119.670 brt en een lengte van ruim 300 meter is vrijdagmiddag ter hoogte van Maas sluis in de Nieuwe Waterweg uit het roer gelopen en heeft de Waterweg circa 15 minuten geblokkeerd voor het overige scheepvaartverkeer. Ondanks het ebtij lukte het aan de twee andere schepen, die achter de Ardvar naar zee opstoomden, hun vaart zodanig te vertragen dat zij toen, de vaarweg met behulp van vier sleepboten weer geklaard was, hun reis naar zee ongestoord konden voortzetten. Ook twee van zee naar Rotterdam opstomende kustvaarders, die op dit moment in de buurt van Maassluis voeren, hadden weinig moeite hun vaart uit het schip te ha len De Engelse tanker, die leeg van Rotterdam op weg was naar Rastanu- ra (Perzische Golf), kreeg tijdens de manoeuvres die volgden op het uit het roer lopen, zwaar beschadigde ankervvmch en kan zijn anker en ketting met mhievven Het scheep vaartverkeer verloopt weer normaal. ROTTERDAM Het nieuwe kan toorgebouw, dat Shell zich voorstelt bij het bestaande complex aan het Hofplein ïn Rotterdam te bouwen, zal duizend mensen plaats bieden. In het oude "zijn zeshonderd employees ge huisvest. Tweemaal zo hoog (88 m) als het aude wordt het nieuwe gebouw. De bedrijfskrant van Shell, Onder de Vlam, schrijft nu dat alle plannen zich in een zeer voorlopig stadium bevinden. Er kan op dit ogenblik nog niet worden gezegd wanneer het nieuwe complex Maar zal zijn. Men mikt op oplevering in 1975 of 1976. Het ontwerp wordt gemaakt door het architecten- en ingenieursbureau Zar.stra, Gmeling Meyiing, De Clercq Zubli, gebaseerd op schetsen van Shell Onroerend Goed NV. Het nieuwe gebouw krijgt een on derbouw met begane grond, tussen- verdiepïng en eerste etage, Daarbo ven komt een parkeerlaag, met par keerdak. De onderbouw wordt 36 m breed en 72 m lang. Een deel van de ruimte zal aan derden worden verhuurd. Achter het gebouw komt een parkeergarage. Het eerste ontwerp is naar de gemeente gestuurd. WWD117I ALPHEN AfD RUN De 25-jari- ge C. Ulbrich uit Boskoop is vrijdag overleden aan de gevolgen, van. een auto-ongeluk. Hij was 's morgens te Alpben door onbekende oorzaak met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarna was de auto in brand gevlogen. Voorbij gangers hebben de man via de voor ruit uit de wagen kunnen halen, doch hij had toen reeds ernstige brand wonden opgelopen. Het 15-jarige meisje Kom uit Al phen was op slag dood toen vrijdag ochtend een bromfietser tegen haar fiets botste. Het ongeluk gebeurde terwijl het meisje de weg overstak. ROTTERDAM Gistermorgen is in de Vergiliusstraat de 71-jarige me vrouw J. P. Wissekerke-Kokkelink uit Schiedam tot tweemaal toe door een vrachtauto overreden. Met ernsti ge verwondingen werd zij naar het Zuïderziekenhuis overgebracht. Zij bleek bij aankomst echter reeds over leden te zijn. De prijswinnaars van de puzzel uit ons zondaqsblad van 30 oktober zijn- mevr W. C. Mostert-Volker. Dordt- sestraatweq 533. Rotterdam, f 10. mei A Fortrie, Campanulastraat 40. Zwijndrecht, f 5, M M W Rietveld. Elritsstraat 111. Hooqvliet. f 5 Op het Meijie stukje Haringvliet, dat op 14. me f 1940 voor het oorlogs geweld gespaard bleef, staat op nummer hét pand van de Roiter- dariïsehe ScKfepshypotheekbank. De geschiedenis van, dit fraaie oude „grachtenhuis" lóópt paralel met die van'jhet HaringüUet, dof tegen het einS'rfan dettzéstjehide eeü'ic als een niééwê- vest,tot stand, kwam. gt» 5 t' Öi,p(Teeks-1595 werd hier de eer ste bouwgrond afgegeven. In- datzelf de jaar wérd ook een aanvang ge maakt met de bouw van het oor spronkelijke huis van „Nummer 98", dat bestemd was voor da zeilmaker Hendrik Willemszoon. Er is sedertdien veel aan ver bouwd en het is dikwijls van, eige naar veranderd. Talloze welgestelde Rotterdammers hebben, er ïn ge woond (de zuidelijke kant (van het Haringvliet werd vroeger het „Rij- keluis-Hanngvlict" genoemd!). Van 1598 tot 1738 woonden op no. 98 leden van de familie Van 't Wed de. In 1751 trok Hendrik van der Schelling er in en met hem een deel van de vermaarde kunstverzameling van zijn broer Pieter van der Schel ling. Van 1807 tot 1824 ivas het huts eigendom van mevrouw Johanna Van Vollenhoven-Bos, de echtgenote van Cornells Van Vollenhoven, die van 1820 tot 1824 Burgemeester van Rotterdam was (niet te verwarren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ondanks de gron-, dig voorbereide en geduchte kritiek inhoudende rede van de heer J. Luy- kenaar Francken van het wijkorgaan Het Onde Noorden - daartoe door de commissie welwillend in de gelegen heid gesteld - leverde de behandeling van de beleidsnota wijkaangetegen- heden van wethouder H. van der Pols in de desbetreffende gemeenteraads commissie weinig nieuwe gezichts punten. Vanzelfsprekend betrof de hoofdin houd van de debatten de vorming van het stadsgewest in plaats van het tegenwoordige Rijnmond: de in de beleidsnota genoemde nieuwe wijken met hun wijkraden zouden Immers straks, mocht bet tot een stadsgewest komen, daarin deelgemeenten worden met, zoals de heer Van der Pols uit een zette, „eenzelfde status als straks bijvoorbeeld Schiedam of Vlaardin- gen zullen krijgen". Wat de heer F. J. van der Heijden (kath) een waarschuwing ontlokte te gen wantrouwen bij de Rijnmond-ge meenten. „Wat voor ons een stap vooruit is, betekent voor hen een stap terug!" In ieder geval was de heer Van der Pols zelf behorend tot de socialisti sche fractie, het niet zijn fractiege noot M. van Gent eens, dat met de invoering van het nieuwe wijkraden- bestel spoed noodzaak is en ook dat daarover hoorzittingen voor de be trokken wijkbevolking nodig zijn. Overigens meende de wethouder niet, dat met de nieuwe wijken-opzet al op een eventuele vorming van een stadsgewest vooruit werd gelopen. „Wij willen slechts de zaak zó op bouwen, dat er geen factoren komen, die de vorming van zo'n stadsgewest verhinderen". En dat is dus helemaal in overeenstemming met het reeds eerder door de gemeenteraad geno men besluit, volgens welk Rotterdam niet alleen in principe met zo'n stads gewest akkoord gaat maar het ook met alle kracht wü bevorderen. met de latere burgemeester Joost Van Vollenhoven). In later jaren werd het pand door STOOTTROEPEN de Incasso Bank als kantoorpand in gebruik genomen; ook Lever's Zeep Maatschappij is er nog in onderge bracht geweest. Sedert 1926 is het (voormalige goed onderhouden woonhuis het eigendom van de Rotterdamsche Scheepshypo- theekbank. De mooie, 18e eeuw se kamer aan de kant van de Maas, die als direktiekantoor gebruikt wordt, is een kamer, zoals er niet veel meer in de stad zijn. En de heer Van' der Pols duidde de nieuwe wijkraden ook aan als de „stoottroepen bij onze gang naar Den Haag", waarmee hij bedoelde, dat, als de wijkraden, er eenmaal zijn, hij over krachtige argumenten beschikt om bij de minister voor het stadsge west Groot-Rotterdam tg pleiten. Moeite had de heer Van der Heij den met de verhouding van het wljk- ophouwwerk tot' de wijkraden. De wijkopbouwwerte met de wijkorganen •wilde hij losmaken van de raad voor het maatschappelijk welzijn en on derbrengen. Bij een speciale afdeling van het bureau wijkaangelegenheden ter gemeentesecretarie. En daarmee was de weihouder het helemaal niet eens, al zag deze toch ook de wijkop- toouworganen als duidelijk onderge schikt aan de -wijkraden. Maar daarbij zag de heer Van der Pols het uitgangspunt van de wijkor- ganen toch ook dusdanig verschillend, dat hij een dergelijke directe koppe ling ongewenst achtte. Voor wat betreft de voorlichting aan de bij de vorming van de nieuwe wijken betrokken bewoners zag ie heer Van der Heijden mogëlljkhed in via een op te zetten wijk-televi lie en een informatieblad, beide in hun- den van vaklieden. Drs. P. de Ridders (prot. chr./ sloot zich helemaal bij de heer Van der Heijden aan, behalve voor wat be treft een rechtstreeks verband tussen ■wijkopbouw en wijkraden. De heer J. H. Kerstholt (lib) was benieuwd naar het tempo en de heer Van Gent nam het op voor de actie groepen. in de wijken, waarbij hij echter de wethouder tegenover zich kreeg, die het nergens voor nodig zag de ontwikkeling van tien jaar geleden te herhalen. Toen immers ontstond veel van het wijkopbouwwerk uit de aktiegroepen. Bij de bestuurlijke decentralisatie heeft de wethouder geen taak voor de wijkopbouworganen. „Deze decentra lisatie kan niet anders dan politiek zijn", ze! hij, „die moet naar de geko zen wijkraden en niet naar organen van mensen die elkaar toevallig heb ben- gevonden". Dr. ,F. J. a. L. de Lint van de wijkraad voor Hoek van Holland en de heer A. P. E. M. van der Woude van de wijkraad voor Kralingen kre gen gelegenheid hun licht over de ko mende situatie te doen schijnen, waarhij da heer Van der Woude een eigen budgettering bepleitte, daarin gesteund door mevrouw mr. A. M. Löbler-Polling (d'66). De heer Van der Pols kondigde voorts een oriënterende bespreking aan in het conferentie-oord „De Tem pel" met alle hij de vorming van de nieuwe wijkgemeenschappen betrok ken contact- en voorlichtingsfunctio narissen van de gemeentelijke dien sten. Na aandrang beloofde hij ook van iedere wijkraad een vertegen woordiger uit te nodigen. „Een bespreking met de diensth'oof- den is er aï geweest", zei hij.

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1