Schiedams winkelcentrum loopt achter" Rapport neemt plan voor binnenstad onder de loep 3£oëk én vmèsaéllen gingen verloren Unieke tëntoóiisMling in Visser i j museum i Hoogstraat: centraal punt reconstructie I binnenstad eibedrijf in de oude stad" Winkels open in avonduren Weinig hoogtepunten hij Zuidland-TSB Raad ZuM-Beij erlanA VCVB-vergaderingen DINiSDAG 16 NOVEMBER 197} PAGINA 1 I SCHIEDAM Een van de centrale punten in het reconstructie-plan van de Schiedamse binnenstad is natuur lijk de Hoogstraat. Deze zal als de plannen doorgaan een volkomen an der aangezicht krijgen. Wanneer men nu eindelijk met het plan begint is nog een open vraag. In de eerste plaats is het een plan dat in dé miljoenen loopt, en voordat het geld er is duurt het nog wel een paar jaar. Er moet nog steeds een fefinitieve keuze worden gedaan welk plan of welke combinatie van plannen wordt aangenomen. ï\z.t. zal de gemeente hierover een oordeel moeten vellen Ook; het gisteren openbaar gewor den rapport van de Empeo zal hierbij een belangrijke leidraad zijn. Het rapport, heétf de gemeente 60.000,- gekost, maar er zijn nu al ^voorhoede-gevechten tussen de Em peo, in de persoon van de president- dlrékteur van de N.V. Brederode, de modermaatschappij van Empeo, dr. J. de'Vries, eh d2 heer B. C. van Gent van' het arcbitektenbureau Fledderus en van Genti-die door de gemeente is aangezocht om het goede plan te ont werpen. De Empeo heeft een tweede plan van de heer Van Gent en een plan van de federatie van jongerengroepen in de PvdA die belden uitgaan van een beperkt winkelarsenaal in de binnenstad, de aantrekkelijkste ge noemd. ':i op dé gisteren gehouden persconfe rentie bleek al iets van de voorhoede- gevechten, namelijk over de aanleg van metrostations in de binnenstad. De Empeo wil bijvoorbeeld twee me trostations terwijl de heer Van Gent zich in zijn plan uitspreekt voor één metrostation op da Broersvest. - Overigens is het volgens de wet houder van stadsontwikkeling de 'heer C. J. M. Bolmers niet uitgesloten dat dë metro toch t.z.t. in Schiedam zal verschijnen, dit ondanks een ne gatieve uitlating van dé minister van vèrkeer en waterstaat. MAASSLUIS Wie de show meer heeft gestolen zaterdagmid dag tydens de intocht van Sin terklaas in Maassluis, de goed heiligman of Catweazle, de tove naar van Saburac, is een open vraag. Zeker is in elk geval dat de aankomst van de eeuwen oude kindervriend nog stormach tiger verliep dan ooit, juist door de aanwezigheid van Catweazle, de al niet minder oude man wiens speurtocht naar de tekens van de dierenriem duizenden kinderen deze ruimten kunnen worden aange past aan de moderne behoeften. De bereikbaarheid van de binnen stad Is natuurlijk een hoofdstuk apart. Hierover schrijft het rapport dat de binnenstad voor alle soorten vervoer bereikbaar moet zijn, maar dat een verbetering sterk gewenst is. Zo wil „Empeo" een ontsluiting aan de oost- en westzijde van het stadscen trum en een directe overgang van parkeren in een verkeersvrij voet gangersgebied. Deze zaken zijn, aldus het lijvige „Empeo"-rapport essen tieel voor de aantrekkelijkheid van het stadscentrum. Aan de automobilist is ook gedacht. In verband met de veelheid van funk- ties in het toekomstige stadshart wonen-, werken-, winkelen en re- kreëren, zal met 2500 parkeerplaatsen rekening moeten worden gehouden. Het openbaar vervoer zal midden in het stadshart moeten uitkomen, zodat vanuit het voetgangersgebied, de metro, bus of tram gccükkelijk te bereiken zal zijn. Inmiddels zijn er in de afgelopen tijd buiten hel Empeo-onderzoek nog eens drie plannen verschenen. Twee zijn er afkomstig van het bureau Fledderus Van Gent, dat door de gemeente met het rekonstruktieplan is belast, terwijl er ook nog een al ternatief plan is verschenen dat af komstig is van de Federatie van Jongerengroepen in de P.v.d-A Het plan van Fledderus Van Gent dat een beperkte winkel in het, stadscentrum .aangeeft en het plan van de F.J.G., dat van hetzelfde principe uitgaat, verdienen volgers het Empeo-onder- zoek aanbeveling. Het rapport schrijft ook dat in het algemeen de expansiemogelijkheden van het stadscentrum zijn overschat Een aanzienlijke uitbreiding van de city naar het Singelkwartier verdient daarom geen aanbeveling,, deze wijk zal zijn woonbestemming moeten be houden, maar dan wel met rehabili tatie en verbetering van het woning bestand. v, I en een principeschets voor het stadscentrum. INWONERS Een van de belangrijkste stellingen die in de rapporten zijn te lezen is die van het aantal inwoners. Schie dam, qua inwonersaantal nog steeds de tweede stad in het Rijnmondge bied, ziet zijn bevolking teruglopen. Bij de werkgelegenheid neemt de dienstensector sneller toe dan oor spronkelijk werd verwacht. Volgens het rapport zal Schiedam in 1986 ongeveer 90.000 inwoners tellen, mo menteel zijn dat er ongeveer 82.000. Het aantal arbeidsplaatsen zaJ In datzelfde jaar waarschijnlijk ongeveer 36.500 bedragen. Uit het rapport blijkt ook dat vol gens een onderzoek ongeveer 20 van de bevolking in principe positief staat tegenover het wonen in de 'binnenstad. Uiteraard worden hier ook de nodige slagen om de arm gehouden want er moet natuurlijk wel worden voldaan aan eisen op het gebied van de woning zelf, de woon omgeving ei) de woonkosten. SCHIEDAM De zo noodza kelijke reconstructie van de bin nenstad van Schiedam krijgt langzamerhand op papier ge stalte. Over deze reconstructie zijn in de afgelopen maanden verschillende boekwerken ver schenen. Was er eerst het bin- nenstadsonderzoek van de archi tect Bart C. van Gent, nu is het rapport van de N.V. Maatschap pij voor projectontwikkeling „Empeo te Utrecht bekend ge maakt. Dit rapport, drie boekwerken, geeft een complete economische doorlichting van het door de ge meenteraad gekozen plan. Naast de economische doorlichting heeft hetzelfde bureau ook een verkeersonderzoek gedaan. Burgemeester en wethouders van Schiedam stellen zelf dat deze rapporten van groot belang zullen zijn voer de verdere uit werking van de voor Schiedam zo uiterst belangrijke sanering en reconstructieplannen. Het rapport omvat drie stu dies, namelijk een analyse van de bestaande en de te verwachten positie van het stadscentrum van Schiedam: een vergelijking van de geraamde kosten en de op brengsten van de bestaande plan nen; een funktioneel programma, WINKELCENTRUM Een belangrijke passage is ook de ontwikkeling van de binnenstad als winkelcentrum. Men stelt duidelijk dat deze ontwikkeling is achterge bleven bij Vlaardingcn, dat nu nog minder inwoners heeft dan Schie dam, maar binnen een paar jaar deze stad zal zijn voorbijgestreefd. Het Inlopen van deze achterstand en de noodzaak van vervanging van ver ouderde winkelruimte bepalen In sterke mate de expansie van het Schiedamse kemwinkelapparaat. Het rapport stelt dat Schiedam in de periode tot 1986 20.000 m2 bedrijfs vloer nieuw dient te realiseren. De bouw van kantoren in het stadscen trum is gering. .Dit iv.m. de reeds geprojecteerde hoéveelheid kantoor ruimte In de directe omgeving van het stadscentrum. In totaal kan daar om de kantoorbehoefte in de omge ving van de binnenstad, tot 1986 worden geschat op 43.000 m2; Over recreatie schrijft het rapport dat de' voorzieningen op sociaal- kutuxeel en recreatief gebied groten deels in de bestaande ruimten kun nen blijven gehuisvest mits natuurlijk ZUIDLAND 'fj— TSB 3—1. In déze heel matige partU besliste Zuidland de voetbalzaken voor de rust.. Twee minuted waren de héren bezig toen Piet Bevaart. 1—0 scoorde.. Dit kéer wist TSB via- Scharbaai nog terug te komen, want diens; inzet trof yia de paal na een kwartier doel. Twee minuten vlaten -herkreeg de thuisclub de voorsprong. Na veehfcombinatie tassen Zwart en Van 'Sevcnter scoor de de laatste.'-'-:S;r i Door 'een misverstand hebben .gisteren de lezers uit Schiedam en Vlaardingcn en omgeving niet hun eigen editie ontvangen. Wjj bieden hiervoor* onze excuses aan. Vandaag wordt U deze pagina alsnog aangeboden (zié pag. 11). ger en een serie bijzondere prent-g. briefkaarten. De expositie is t/m; 5'december teg bezichtigen tijdens dè gebruikelijke openingsuren van het Visserijmü-^" seum. Voorts kan mep op de woens-g, dagavonden 17, 25 en 1 december ter; recht van half acht tot half elf (ln-:.L gang Vettenoordskade). M ZUID BEVERLAND De gemeen-=> téraad komt dinsdagavond,, om hal?| acht, in openbare vergadering btfeeng e agenda telt veertien - punten zijn ondermeer voorstellen tot vastly stelling verordening verontreiniging3".-' bijdrage en vaststelling jaarwedden? voor wethouders. Ook zal de gemeen-^ tebegroting 1972 aangeboden worden-;. VLAARDINGEN Drie afdelingen ran de Ned. Chr. Vrouwenbond hou- ien deze week hun maandelijkse ver- 'aderingen. De afdeling West komt iinsdag bijeen in de Rehobothkerk an de Billitonlaan. Mevrouw D. vxL. leijden-Coolsma zal dan spreken ver het onderwerp: „Handschrift en arakter." De afdeling Holy vergadert woens- ag in het Kerkcentrum Holy aan de tógerlaan. De heer J. v.d. Velden zal [an aanwezig zijn om de dames te Een hoe een mooi bloëmstukje kan lorden vervaardigd met het oog op p:: komende, feestdagen. De dames ■beten zelf voor een schaaltje of ikje zorgen, terwijl de spreker bloe- fcn zal meebrengen. - ■De afdeling Centrum verwacht Inderdagavond in gebouw De Halte In* de CaUenburgsteaat mevrouw J. ■Hoogendoom uit Schiedam, die zal Breken over Pakistan en India. minnelijke Roger Pingeon maakte duidelijk dat hij, in tegenstelling tot Luclen Aimar, niet alleen voor de show naar AHOY was gekomen. Halverwege de eerste etappe (20 km) voegde hij zich bij vluchter Piet de Wit en maakte aldus een voor sprong van een ronde mogelijk. Tot zeven kilometer na het begin van de laatste rit wifct Pingeon, door zich tel kens weer aan het hoofd van het pe loton te plaatsen, elke aanval af te slaan. Toen echter het veld verbrokkelde door een aantal premiesprints, raakte Roger het overzicht kwijt. Achtereen volgens profiteerden Cees Stam, Nor man Hill, Grame Gilmore daarvan, om op gelijke hoogte met Pingeon en De Wit te komenp waarna Stam, op twaalf ronden van de finish, gebruik maakte van het feit dat de „groten" het te druk hadden met elkaar in de gaten te hemden. ROTTERDAM Op listige wijze heeft Cees Stam zaterdagavond in het Rotterdamse Sportpaleis de kleine Tour de-France gewonnen. Met nog 2500 meter te gaan in de derde en, laatste etappe (20 km) sloop hij naar voren, gebruik makend van bet feit dat bet rennersveld door premie- sprints uitgewaaierd was over bijna die gehele lengte van de baan. Een korte felle sprint volgde en Stam had de ex-kopgroep bestaande uit Piet de Wit, Roger Pingeon, Grame Gilmore en Jan Janssen op een ronde gezet, welke voorsprong hij in de laatste tien ronden moeiteloos verdedigde. De 29 coureurs, onder wie tourwin naars Aimar, Pingeon en Janssen en tweevoudig „runner-up" Zoetemelk, die door promotor Charles Ruys wa ren gecontracteerd, hebben 3e 2500 toeschouwers een boeiend schouwspel te zien gegeven. Vooral de lange, be- VLAARDINGEN Op maandag 2»; en dinsdag 30 november vervalt de verplichte halve sluitingsdag. 'be. avondverkoop is-toegestaan op maan-: dag, 29 november tot en met vrijdag; 3 december. Het bestuur van -dé; Vlaardingse Middenstands Centrale vraagt geen gebruik te maken van dé wettelijk toegestane zaterdagavond i december, maar die dag om 5 uur sluiten. Rond Kerstmis is avondver-J koop op dinsdag 21 december, woens- dag 22 en donderdag 23 december toegestaan. Vrijdag voor Kerstmis,»; ar geen avondverkoop. Ir^rA;

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 4