Begroting begint vrij rustig Aanval op de burgemeester en conflict in NRT in grote moeilijkheden Chaos in de R'damse Zevensprong en heel boos i%üa PHILIPS KLEURENTELEVISIE pTTT.' .JTTTOl 1895 PHILIPS KLEURENTELEVISIE 1995 Sterrenparade in wHoliday on Ice Gezinsdienst Fijne boeken om te iezen voor elke autosdiade en anti-roéstbehandellfig Kerstzangdienst Laurenskerk met kaarslicht AAN ONZE ABONNEES RHILIPSI Boekhandel VAN DORDRECHT Ook U, kunt morgen van kleur genieten Ontsticht Verantwoordelijkheid ,r-r: gen ten opzichte "van mevrouw A. M. Löbler-Polling geheel in het persoonlijke vlak en zij wor den voorgelegd aan een commis sie van drie vooraanstaande D'66-leden. De heer Mentink hoopte dat nog tijdens de drie dagen duren de behandeling van de Rotter damse begroting de commissie een bindend advies zou kunnen geven. Partijlid RUIL NU UW OUDE T.V. 3N, (hij is bij ons nog veel geld waard ook KLEUREN IV. JOS VAN MANEN-PI ETERS Rosemarie trilogie f 17.50 Tuinfiuiter trilogie f 16.90 Drieluik 3 delen in één f 17.90 ANNIE OOSTERBROEK DÜTSCHUN Dageraad trilogie f 17,90 FOKA VAN LOON trilogie f 10.50 Ruime voorraad KERSTVERHALEN o.a. Hoor de klokken luiden f 8.90 Gloria in Excelcis Deo f 8.90 Om de kribbe van Bethlehem f 8.90 Benthuizerstraat 84 Tel. 243026 EXPLOSIE IMPASSE SCHNEIDER-PLAN ZE VEX CMSFRHMIEK Ceintuurbaan 117 ZWEEDS Rotterdam-12 Ml-STATIQN Tel. 180175 KWALITEIT DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 V <in ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM De eerste dag van de behandeling van de begroting in de Rotterdamse gemeenteraad verliep dinsdag rustig, op twee punten niet scherpe kantjes na. Het ene was een felle aanval van de socialistische fractie voorzitter drs. A. J. Leins op burgemeester Thomassen. Het andere was het conflict binnen de D'66-fractie. De libe rale fractievoorzitter daagde mr. J. Mentink, fractievoorzitter van D'66 uit, daarover iets te zeggen. De heer Mentink gaf toe dat en vroeg of de wethouder dit bij de er zich in zijn fractie .spanningen minister wilde bepleiten. Hij kondig- voordoen maar dat die gsen en- de een motie aan. Verder wiide hij Uole zakelijke of Dölitieke nor y pn wa* er sedert de vorige begro- ïu T P tlnS w gebeurd op het gebied van de zaak hebben, integendeel, zij lig- sanering, hoe hel gemeentebestuur staat tegenover centrale toepassing van een waterontharder en de drei ging van het daardoor agressief ma ken van het leidingwater, wat het lot is van de door de raad afgewezen meerjarenbegroting, wat B. en W. doen ten aanzien van de profijtge dachte en wat de schuld is van Rot terdam per inwoner ter zake van rendabele en onrendabele investerin gen.' En de heer Baggerman hekelde scherp het gebrek aan efficiency in het uitgaven-beleid, dst zijns inziens ten aanzien van vele uitgaven erger nis wekt. Hij verlangde een streng optreden ter bewaking tegen onnodi ge kosten. De heer Hems ging er in zijn aan val op de heer Thomassen van uit dat een burgemeester zoals iedere andere burger recht heeft op een vrije me ningsuiting, maar dat de zaak anders komt te liggen als die burgemeester zijn zin poogt door te drukken dan wel het in zijn ogen dreigende gevaar van een besluit van een meerderheid in de raad tracht af te wenden. Ook toonde drs Hems zich ontsticht over de „preek", die burgemeester Thomassen in een aantai gevallen aan het eind van de beraadslagingen bij wijze van stemmotivering meent te moeten geven. Hij dreigde dat. als een dergelijke stemmotivering daartoe in de toe komst aanleiding zou geven, hij hero pening van de beraadslaging zou vra- gen. Evenzeer toonde drs Hems zich on behaaglijk over de uitleg, die B. en W. of de burgemeester geven aan mo ties of besluiten van de gemeente raad. Daarmee kwam hij op de verant woordelijkheid van de wethouders, die hij in de eerste plaats zag liggen bij de fracties waartoe deze wethou ders behoren. Wethouders zag de heer Q A. J. Hcms Overigens vertelde mevrouw Löbler ons, dat zij nog vandaag een bezoek zou brengen aan mejuffrouw mr An neke Goudsmit. Haar is alles aan ge legen de zaak in het reine te brengen. Mevrouw H. de Vos-Krul teemm) vond dit conflict niet zo vreemd: zij zag D'66 als een partij zonder wortels en constateerde dat de D'66-fractie met haar ruzie bezig is met de reeds aan de gang zijnde afbraak van de eigen partij. Wat minder vinnig maar toch op merkelijk waren enkele pittige vra gen van de heer C. If. van Dis (sg) en de liberaal IV. Baggerman. De heer Van Dis zag een huurbe lasting gekoppeld aan de individuele huursubsidieregeling als noodzakelijk Dat het de Nederlandse kranten in het algemeen en ook uw en ons dagblad de laatste tijd alles behalve voor de wind gaat, heb ben wij u eerder duidelijk gemaakt. Om een enigszins re delijke exploitatie te bereiken, zien bijna alle dagbladbedrijven zich gedwongen, de lezers wat meer voor hun krant te laten betalen. Vrijwel de hele Neder landse dagbladpers heeft dan ook besloten, per 1 januari 1972 de abonnementsprijzen te ver hogen. Diezelfde verhoging zal ook onze krant moeten invoe ren, wil ze tot. een sluitende begroting geraken. Terwijl ook bij oiis bedrijf, de exploitatiekosten blijven stij gen, nemen, door diverse oorza ken, de inkomsten uit adverten ties af. Extra inspanningen zijn nodig om De Christelijke Pers door de moeilijke tijden die ze nu beleeft, heen te helpen. Eén van de middelen daartoe is de hierbij aangekondigde verho ging van de abonnementsprij zen. Wij vertrouwen erop, dat alle abonnees deze aanvaarden. Wie dat niet doet, neemt daar mee voor een deel het effect weg, dat met de verhoogde bij dragen van de andere lezers kan worden bereikt. Wij blijven op u rekenen. Met ingang van 1 januari 1972 zijn onze abonnementsprijzen: 1.83 per week. 7.90 per maand. 23.35 per kwartaal. 93.40 per jaar. Van abonnees, die De Rotter dammer eën machtiging hebben verstrekt tot automatische perio dieke afschrijving van het abon nementsgeld van hun rekening, nemen wij aan, dat zij ermee akkoord gaan, dat wij bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs laten afschrijven. Zij. die zelf de Postcheque Girodienst hebben gemachtigd tot automatische overschrijving van het abonnementsgeld op onze rekening, behoeven deze instel ling niet van de wijziging op de hoogte te brengen. Deze zal ambtshalve worden uitgevoerd. Abonnees die opdracht hebben gegeven aan een bankinstelling tot automatische betaling van net abonnementsgeld, verzoeken wij de betrokken bank van het gewijzigde maand/kwartaal/- nalfjaar - bedrag in kennis te stellen. De Directie 0 H. J. van der Meiden Hems als vooruitgeschoven posten in de strijd om verwezenlijking van po litieke doeleinden. Met welke stcllingname hij de he ren mr H. E. Koning (lib), F. J. van der Heijden (kath), II. J. van der Meiden (prat. chr.) en C. N. van Dis (sg) tegenover zich kreeg: wethouders behoren het vertrouwen te hebben ook van andere fraoties en de ge meentewet bepaalt dat er gestemd wordt zonder last of ruggespraak met hen, die de wethouders benoemen, d.w.z. niet anders dan wat eer en ge weten voorschrijven. De heer Van der Heijden liet zelfs de vrees horen, dat bij zo'n binding tussen wethouder en fractie men niet ver meer af is van demagogie! Drs Hems deed een aantal zakelijke opmerkingen over de hem tegen staande centralisering van de algeme ne bijstandswet, de vorming van een krachtig gewest, het treffen van so ciale vestigingsmaatregelen, tarieven- en subsidiepolitiek, zakelijk beheer van recreatie-objekten en vooral de dreiging van discriminatie tussen buitenlandse en inlandse werkkrach ten. Mr. Koning had een waarschuwing tegen burgemeester Thomassen van heel andere aard dan die. welke de heer Hems gaf: hij meende dat zich. de fout wreekt, dat de burgemeester van Rotterdam zich als partijlid met plaatselijke politieke geschillen bin nen de eigen partij heeft ingelaten. Hij memoreerde een rapport van de levensverzekeringmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de gemiddelde leeftijd die een inwoner van het Rijnmondgebied kan bereiken een jaar of vijf lager ligt dan die van de overige Nederlanders, hetgeen burge meester Thomassen met nadruk be streed. Voor wat betreft al dan niet sluiten van het vliegveld Zestienhoven meende hij dat het bedrijfsleven, de gelegenheid moet krijgen de grote op dat vliegveld gedane investeringen terug te verdienen dan wel dat daar voor schadeloosstelling moet worden gegeven. Mr. H. J. van der Meiden (prot. chr.) zag een dienst noodzakelijk, die de planning en coördinatie moet ver zorgen van alle belangrijke vraag- 66 cm grootbeeld, voor perfecte kleuren- weergave. Nu met inruil oude televisie, slechts 66 cm, grootbeeld, in exclusief teak-hou- ten meubel compleet op tafel met zwenk- ■wieien. Nu met inruil van Uw oude televisie: ATTENTIE!! De fabrikant stelde' onze firma dit pracht meubel exclusief be schikbaar, daardoor is de voorraad echter be perkt!! Dit is natuurlijk een kleine selectie uit ons kleuren-televisie programma. Diverse andere types vindt U in onze showroom, waar wi[ U-gaarne zullen adviseren en levens Uw oude televisie kunnen taxeren. U ziet, ook de vakhandelaar hoeft niet duur te zijn!! O C. N. van Dis jr. stukken die het leven en welzijn van de bevolking raken, met parallel daarmee een gemeenteraadscommis sie. En scherp trokken hij en de heer Van Dis te veide tegen de steeds gro ter wordende onverdraagzaamheid' er ..polarisatie". Beiden bepleitten bij de woningbouw een zwaarder accent op de eengezinswoningen dan de verhou ding, die wethouder Jettinghoff in zijn beleidsnota aangeeft: evenveel flatwoningen als eengezinshuizen. De heer Van der Meiden kantte zich te gen iedere uitbreiding van het vlieg veld. De heer J. Riezenkamp (sóc) ging in op de financiële perikelen van Rot terdam, sprekend over „afknijppoli- tiek" van. het rijk en stellend, dat verruiming van gemeentelijke belas ting niet mag dienen voor financiële sanering. MATHENESSERUUN 516 ROTTERDAM T« I. 010-234772 eigen techn. «lieiut. ROTTERDAM Het werk in de gemeenteraad is zeer serieuze arbeid. In deze ernst zitten vaak ongewild wel eens heel aardige grapjes verscholen. Dat begon al bij de eerste mo tie er waren er de eerste dag (drie, allemaal van socialistische zijde toen een ondeugend raadslid een regel uit „De Zeven sprong" zong: „dat is één...". Burgemeester Thomassen, die in zijn jonge jaren ook heeft ge volksdanst: „U weet dat, als het liedje uit is, alles is verdwenen!" Wethouder Jettinghoff protes teerde heftig tijdens de rede van mr J. Mentink (D'66). Burgemeester Thomassen: „Géén illegale redevoering bij wijze van interruptie" Wethouder Jettinghoff: „Ik maak me boos, dat mag toch wel!" Burgemeester Thomassen: Dat mag u helemaal niet!" De heer Mentink kwam op te gen bezwaren tegen professiona- lisatie -van het raadslidmaat schap. De heer F. J. van der Heijden (kath): „Dat komt omdat u het met uw 45.000 zo duur hebt ge maakt". Mr. .Mentink: Alle waar is naar zijn geld". Mevrouw H. de Vos-Krul (comm) "...of de hecT Thomassen, de naam van de burgemeestér schiet me even te binnen" De heer C. N. van Dis (sg) in terrumpeert de financiële be schouwingen van de heer J. Rie zenkamp (soek „....ik ga nog veel verder dan u!" De heer Riezenkamp: „Meneer de voorzitter,'waartoe zal dat lei den!" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met het aangekondigde aftreden van zakelijk leider Marius Kip en het ter beschikking stellen van hun zetels door de bestuursleden van het Nieuw Rotterdams Toneel is -de situatie .in en rond het Rotterdamse toneel-leven in een chaos terecht gekomen. Vandaaeg, midden in de behandeling van de Rotterdamse begroting, bespreekt de raadscommissie voor de kunstzaken de affaire. Aan behandeling in de gemeenteraad tijdens de begrotingsdebat ten is niet te ontkomen: de commissie heeft dit onderwerp alvast uit drukkelijk op de agenda géplaatst. ROTTERDAM Met meneer de Uil en het grote dierenbos uit de Fa beltjeskrant heeft de Amerikaanse show Holiday on Ice" een extra Ne derlands accent gekregen. Gisteravond, tijdens de première in de Rotterdamse Ahoyhal, zwierden juffrouw Ooievaar en Bor de Wolf over het kunstijs, dat het een lieve lust was. Maar ook onze nationale toppers Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel hebben nog niets van hun charme en gratie op het ijs verloren. Met de vele andere sterren was ook deze keer Jloliday on Ice" een kleu rige aaneenschakeling van muziek, dans en variété op het ijs. De show blijft tot volgende week donderdag in. Rotterdam elke avond om S uur in het sportpaleis Ahoy'. Op de foto: Een onderdeel van Hans en Grietje". SCHIEDAM In de Goede Haven- kerk wordt 19 december weer een ge zinsdienst gehouden, aanvang 16.30 uur. Vooral kinderen die moeilijk of in het geheel niet aan gewone kerk diensten kunnen deelnemen zijn hier welkom. Met medewerking van de muziek groep Insulinde uit Vlaardingen is er samenzang. De leiding is in handen van ds. C. van Zuylen, gereformeerd predikant te Schiedam. Voor ouders niet vervoersproble men bieden de volgende telefoon nummers wellicht oplossing: 28.33.99 (J. van Dam, Nieuwe Maasstraat 73) en 70.04.70 (mevr. Van Maanen, Burg. Van Haarenlaan 1303). Daarbij zijn er nog allerlei losse haken en ogen: de NRT-bestuurslc- den duiden; in hun ontslagbrief aan B. en VV. niet gedetailleerd hun rede nen aan. Zij blijven herkiesbaar en zondagavond hebben zij in een bij eenkomst met het gehele ensemble van het NRT gezegd, dat zij een „blanco situatie" willen scheppen. In de commissievergadering van 16 november heeft wethouder G. de Vos al onthullingen gedaan, over een in grijpende koerswijziging en struc tuur- verandering in het N.fl.T. die veel verder gingen dan een in sep tember door het gezelschap zelf opge steld en geaccepteerd plan. Het gezel schap was toegekomen aan een opde ling in twee zelfstandige kernen ter bespeling van enerzijds Rotterdamse Schouwburg en Hofpleintheatcr en anderzijds het Piccoiotheater door De vuile angst, door W. Hauwens. Dit boek is een bewerking van „De Hemelvlinders" dat enkele jaren ge leden verscheen. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. 117 blz - 12,50. een speciale Piccologroep onder John van de Rest. Een commissie ad hoe waarin wel de leiding maar niet het gezelschap vertegenwoordigd was, kwam tot een veel verdergaande re constructie: een opdeling in drie ker nen met een begetting van zes, zes tien en nog eens zes acteurs en actri ces, eventueel met gastspelers aan te vullen. Verder werden verplichtingn om op repetities te verschijnen ODgeno- men. Daarvan zeiden later leden van de artistieke leiding dat zij dit pro- jekt onder pressie hebben aangeno men. Bovendien zou Frank Dunlop uit Londen worden aangetrokken als toneeladviseur om NRT uit het slop te helpen. Toen barstte de bom. Partijen vlo gen elkaar in de haren, maar vonden elkaar eerst weerin een commissie van acht, aangevuld met een lid van de Nederlandse Vereniging van To neelkunstenaars. Die commissie kwam zeer snel met een nieuw plan: het N.R.T. zou niet meer dan 34 en niet minder dan 28 acteurs en actrices omvatten. Er'zou een artistieke raad gevormd worden. Ook tegen dit plan rees verzet. Het gezelschap voelde weinig voor een drastische inkrimping van 43 naar 28 of 34 zolang men niet wist welk artistiek beleid gevolgd zou worden. Het bestuur zette vraagte kens bij de functie die Hans Boswin kel zou gaan innemen. De gemeenteraadscommissie kunst zaken, die een belangrijke rol heeft gespeeld in het herstructureringspro ces boog zich vandaag over dit plan van de groep van negen. Maar nu heeft het bestuur al afgehaakt en be staat er feitelijk na september 1972 geen N.R.T. meer. Belangrijk is, dat in deze tijd het tableau de la troupe geformeerd gaat z.ai men voor dit N.R.T. „in ontbiri- ,zal men voor dit N.R.T. „in ontbin ding" krijgen? Binnen het gezelschap zijn nog meer tekenen van ontbinding te con stateren. Dit weekend hebben de vertegen woordigers van het gezelschap zich teruggetrokken uit de commissie van negen. Dit waren Eric Schneider, Chiern van Houweningen, Pieter Lutz en Hans Boswinkel. Aanleiding hiertoe was weer een ander plan, dat door Eric Schneider privé werd ingediend voor het sei zoen 1972-1973. De andere drié afge vaardigden in de commissie van ne gen zeiden: „Wij zijn buiten spel ge- ,zet en daar doen we niet aan mee. Onze opdracht was te praten over het plan van de commissie van negen zoals het gezelschap dat voor zich zag". N.K.T. wordt gereduceerd tot een groep van 22 tot 25 spelers die alleen de Rotterdamse Schouwburg zullen, bespelen. Hofplein theater (comedie) en Piccolo (experimenteel-modern) zouden worden afgestoten.' Het N.R.T. zou tot taak krijgen bet opnieuw interpreteren van het klas- r sieke theater, een idee dat Schneider al eerder gelanceerd heeft uit de overweging dat alleen kwaliteit het toneel kan. redden. Die wordt bevor derd door concentratie van talent en een gelijke gezindheid in artistieke zin. In een klein gezelschap kan op dit punt een grote verheldering ont staan. In de bespreking van zijn plan af gelopen zondag deelde Eric Schneider mee dat hij zeven mensen had gevon den, -die het met hem wilden uitvoe ren. Hij zei daarbij: „Als dit plan niet aanvaard wordt, verlaat ik met deze yeven het gezelschap". Toen het bestuur aan Hans Bos winkel vroeg of hij eventueel bereid zou zijn in dit plan een rol te vervul len, heeft deze „nee" -gezegd. „Ik zal er over denken in een nul-situatie, maar nu niet". Ook Marius Kip heeft het plan van Schneider afgewezen Men zit nu dieper dan ooit in de impasse, die feitelijk ontstaan is door de crisis van het toneel in het alge meen, het teruglopende bezoek aan. de Schouwburg, verzet tegen het knellende subsidiesysteem en het ont breken van de sterke man voor wie - men Frank Dunlop had uitverkoren. ROTTERDAM Dinsdagavond 21 december om acht uur wordt in de Laurenskerk een kerstzangdienst bij kaarslicht gehouden. Medewerking verlenen de soliste Reinate Heemskerk, het koor Deo Cantemus en leden van het Radio Philharmonisch Orkest, dirigent Arie Pronk. Organisten zijn Johann Th. Lemc- kert en Jan van. Weelden. Ds. N. Kleermaker leidt de medita tie. fllpliij; Eric Schneider was inmiddels met 'fAS het bestuur gaan praten over zijn Èlfafjï privé-plan, dat inhoudt dat het RAAMSDONKSVEER De brom fietser, die eergisteravond op de auto snelweg Breda - Gorinchem door en kele auto's werd overrreden, blijkt de 46-jarige J. F. Kieboom uit Hank te zijn geweest. Het ongeluk gebeurde bij de brug van Keizersveer. De dode werd in het ziekenhuis te Raamsdonksveer geïdentificeerd. ,-y

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 3