Beroepen van predikant uitgesteld TEGENSTELLINGEN BINNEN DE HERVORMDE KERK LIJKEN OP DIT MOMENT ONOVERBRUGBAAR Veel dankbaarheid bij opening nieuwe I.C.L-clirectie zet bonden buitenspel nam ajscn Waterleidingbedrijf ahou' Vraagtekens rond centrale milieudienst Overdracht milieubeheer ligt veel gemeenten zwaar op Burgerlijke stand maag Jubilarissen bij Wilton Feijenoord Wijkraad nieuwe Bommen op Maasvlakte Projectgroep naar Brussel stijl V olkskerstzanv in Groenoord Brandweerlieden onderscheiden Diefstal 600.000 sigaretten 22 inbraken ter meuten m ROTTERDAM De directie van I.C.I. Holland op Rozenburg gaat in 1973 een van zijn afdelingen, de projectgroep, verplaatsen naar Brussel. Voor 220 werkne mers heeft "deze verhuizing ont slag of overplaatsing tot gevolg. Veertig personeelsleden vallen 'onder cUlC.A.O. waarvoor in de onderneming een oplossing ge zocht zal worden. De overige 180 zullen echter ontslagen moeten worden. Deze vallen echter bui ten de C.A.O. Verplaatsing COROLLA ONVOORSTELBAAR !N OPMARS TOYOTA N0TEB00M ROTTERDAM O Weer verloskundige in Hoek v. Holland Mr SJOUKJE DUKSTRA IfflHfïï „God stuurt Zijn foto" Strijdvraag 19)1 Sss dE' ROTTERDAMMER PAGINA VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 VLAARDÏNGEN De tegenstel lingen binnen de Hervormde Kerk in Viaardingen lijken onoverbrugbaar nu de Centrale Kerkeraad opnieuw de beslissing over het beroepen van een tweede predikant van de Gere formeerde Bond naast ds. P. Vermant heeft uitgesteld. Het is de vraag of de Bonders nu m a!)e opzichten hun steun zullen geven, aan een volgend jaar te houden lan delijke aktie ter versterking van de financiële positie ,vnn de Hervormde Kerk. die landelijk, maar ook in Viaardingen met ernstige tekorten kampt- De Bonders zijn op z'n zachtst ge zegd verbitterd over de wijze waarop demeerderheid van de Centrale Ker keraad zich afzet tegen een tweede G. B.-predikant in Viaardingen. En dat niet alleen omdat volgens hen het merendeel van de kerkleden zo'n pre dikant wenst, maar ook omdat de fi nanciële tekorten hiermee wegge werkt kunnen worden. Desondanks is men niet bereid om in te gaan op het verzoek van de Gereformeerde Bond. „Ik heb de in druk dat men liever het faillisement van de kerk wii dan dat men ingaat op onze eisen", zegt ds. Vermaat, wie het leven regelmatig zuur wordt ge maakt door anonieme telefoontjes en andere bedreigingen. Al tien jaar is de G. B. in Viaardingen bezig een tweede orthodox denkende predikant aan te trekken. Ondanks sterke aan drang krijgt men sinds 1901. toen ds. Kolkert de G. B. verliet, nul op re kest. „Het wordt eindelijk lijd dat men aan onze eis tegemoet komt", zegt de heer H. van der Waal, bestuurslid van de G. B. in Viaardingen. „Per zondag komen 3000 mensen naar de kerk. .van wie 1000 de diensten van ds. Vermaat bijwonen. De overige 2000 zitten onder het gehoor van de andere negen predikanten en hulp predikers". De heer Van der Waal heeft sterk de indruk dat de Centrale Kerkeraad weigert een tweede G. B. - predikant te aanvaarden omdat men bang is dat de andere predikanten dan nog min der mensen onder hun gehoor zullen vinden dan thans het geval is. „En dat terwijl het college van vi sitatoren een soort bemiddellngs- roiiege. die de laatste vergadering van de Centrale Kerkeraad heeft bij gewoond adviseert die tweede G. B. SCHIEDAM Vanmorgen zijn in de Kantine Hoofdkantoor van de Dok- en Werf-Maatschappij WUton- Fijenoord N.V. weer jubilarissen ge huldigd. Het lid der directie, de heer ir. O. P, van der Vorm, hield een toepsraak. Tevens reikte hij de Ko ninklijke Onderscheidingen uit. Ook overhandigde de heer Van der Vorm de gebruikelijke geschenken onder couvert, de vererende getuigschriften en de daarbij behorende insignes. TO jaar In dienst waren: D. van Genderen; TA. de Held; Noordzij; H. v.d. Velden. 25 jaar in dienst waren: C. C. Cla- rijs; T. A. P. Corpeleijn; J' den Dek ker; J. Dries; G. H, Gort; D, Griese; P. H. van Kempen; A Kriek; P de Kruijff; E, F. Kulik; W. C Mulders; J. M. Nieuwenhuijzen; H. Overhaul; J. van Fapeveld; C. Sas; C. de Snoo; fl v.d. Vorm. Als ruimte bij U thuis een "kost baar" bezit is...., dan is zo'n duo-kombinatie voor U geknipt, want U heeft dan twee slaap plaatsen op de ruimte van één. Nu verkopen wij een extra lan ge duo-kombinatie bestaande uit: 2 ledikanten (waarvan 1 met wielen} van lichtgrijze buis, met extra verstevigd en vastge zet spiraalnet en Hazet binnen veer merkmatrassenalles te- samen voor nog géén twee hon derd gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze extta lange duó-kombina- ties: 2 lichtgrijze ledikanten met extra versterkt spiraalnet en 2 Hazet binnenveer merk- matrassen in de kleur blauw. De maat van 1 matras: ong. 80 x 200 cm. De he le kombinatie nu van f298,- voor Ook maandagmorgen open Ifnel Géén Ut. of schrift, bést predikant to laten komert en ook de kerkvoogdij de komst van zo'n pre dikant zou toejuichen. Maar de be slissingsbevoegd held ligt bij de Ce:i- trale Kerkeraad". Ds. P Vermaat. de strijdvaardige oortresker van de Bonders, bezint zien op de vraag of het verstandig is de komende financiële aktie in dit stadium te steunen. „Moeten wij nog langer geld geven voor aktiviteiten, waar wtj niet achter kunnen slaan" zo vraagt hij zich af. Inmiddels heeft een fonds gecreëerd om zelf tot daden te 'kunnen over gaan. Het conflict in de Hervormde Kerk spitst zich juist nu toe. omdat de aan- nang van de Gereformeerde Bond de laatste tijd sterk toeneemt. Na de komst van ds. Vermaat. twee en een half jaar geleden, is het aantal sym pathisanten bijna verdubbeld. ",We hebben onlangs enkele honderden zolders verspreid en onmiddellijk kregen we tientallen aanmeldingen", zegt dé heer Van. der Waal. Opmerkelijk is dat ook het aantal ambtsdragers van de G. B-richting de laatste tijd sterk toeneemt.. Er is een tijd geweest dst de Bonders het hoofd lieten hangen en niet meer als ambtsdragers wilden optreden of zich uit een kerkeraad terugtrokken, om dat zij niet meer konden oproeien te gen de stroom van.linkse tendensen. Daarin is nu verandering gekomen. Ds. Vermaat: „net aantrekken van een tweede G. B.-predikant zou een beloning van wangedrag zijn. zei een collega deze week 'mij. Daaruit blijkt hoe men over ons denkt. En zolang de sleutelposities worden ingenomen door mensen die de G. B. niet lusten krijgen wij geen voet aan de grond, maar op den duur zal men gedwon gen worden door de knieën te gaan. Volgens ds. A. A. Bos, predikant van de wijkgemeente Nieuwe Kerk, is het onjuist te stellen dat de C«n- trale Kerkeraad weigert medewer king te verlenen aan het beroepen van een tweede G. B.-predikant. „Wij willen die beslissing echter niet for ceren. Wij willen eerst op principieel niveau met de G. B. praten om alle kwesties uit de weg te ruimen. Maar de onderlinge verhouding heeft dat totnutoe verhinderd". „Er ligt ook een praktisch pro bleem. Er moet immers een vakante wijk beschikbaar zijn, waarin een G. B.-predikant zou kunnen gaan wer ken. Bovendien moet de kerkeraad van die wijk bereid zijn een G. B.- predikant te aanvaarden. Dat bete kent namelijk dat je een stap terug moet doen: geen. vrouwen meer in het ambt, alleen oude psalmberijming zingen, geen koren meer ter opluiste ring van de dienst en dergelijke". Ds. Bos erkent dat er aan weers kanten fouten zijn gemaakt, maar meent toch dat de „rebellie" van de G. B. eeb negatief effect heeft. „Er zijn namelijk veel mensen die de G. B. een goed hart toedragen. Zij worden nu echter gedwongen front te maken en dat stuit op weerstand. De G. .B. zegt wel dat zij in ledental groeit, maar daarvan wil ik eerst wel eens cijfers zien. Overigens heb ik niets tegen een tweede G. B. predi kant maar eerst moet het klimaat op gehelderd worden", aldus ds. Bos. 4 ROTTERDAM De mijnoprui- mingsdienst van de Koninklijke Ma rine moest er donderdag aan te pas komen om enkele bommen en grana ten uit de tweede wereldoorlog van de Maasvlakte weg te halen. D"e pro jectielen twee bommen van 100 kg. een brisant- en een mortiergranaat waren al geruime tijd geleden ge vonden, maar min of meer achteloos in een put gedeponeerd. Gisteren her ontdekte men de ondingen waarna de opruiminsgdienst gewaarschuwd werd. Met vereende krachten werden de beide granaten tot ontploffing ge bracht. Voor de bommen vond men de Maasvlakte niet geschikt genoeg. De mijnopruimingsdienst heeft de .pro jectielen meegenomen om ze in de Waddenzee te laten exploderen. HOEK VAN HOLLAND Wan neer de planner; inderdaad doorgaan zoals burgemeester cn wethouders van Rotterdam zich dat voorstellen, dan gaat de bevolking van Hoek van Holland volgend jaar ter stembus. Doel van die stemming; de recht streekse verkiezing van de wijkraad. In het kader van de nieuwe verorde ning op de wijkraden wii het ge meentebestuur van Rotterdam name lijk bijwijze van proef enkele wijk raden door rechtstreekse verkiezin gen isiten samenstellen. Hoek van Holland en Hoogvliet, excentrisch ge legen wijken van Rotterdam, funge ren dan als proefkonijn. Hoe die rechtstreekse verkiezing zich precies zal afspelen, is niet zo moeilijk na te gaan Binnen de poli tieke partijen is al druk overleg gaande over de te voeren verkie zingscampagne. Veel onduidelijker is de positie die de wijkraad binnen het kader van het gemeentebestuur zal innemen. De nieuwe ontwerp-veror- dening spreekt over grotere bevoegd heden, zonder die bevoegdheden nog met name te noemen. De huidige wijkraadsvoorzitter, de heer L. van der Houwen, ziet in de uitbreiding van bevoegdheden niet zoveel. Hij vreest dat er in de prak tijk weinig van terecht zal komen. De gemeente Rotterdam heeft in het ver leden nu niet bepaald blijk gegeven enthousiast te zijn over het overheve len van bepaalde lokale verantwoor delijkheden, zo meent hij. Het is wel duidelijk dat de bevol king van Hoek van Holland, alvorens ter stembus te worden geroepen, eerst een grote mate van voorlichting zal dienen te krijgen. Zoals de situatie thans is, weet men nauwelijks meer dan dat de wijkraad rechtstreeks zal worden gekozen. In feite weten de zittende wijk raadsleden ook niet zo heel veel meer, omdat de nieuwe ontwerp-ver- ordening niet uitmunt door een over maat aan duidelijkheid. De directie weigert echter met de vakbonden te spreken over een so ciale regeling voor het personeel, dat buiten dc CAO valt. De bestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale, de heer D. de Heer, vertelde ons des gevraagd, dat de bonden hierover te leurgesteld en verontwaardigd z|jn. De directie wenst alleen met de ondernemingsraad over een afvloei ingsregeling te praten en niet met de bonden. Het grootste deel is ongeorganiseerd terwijl het voorstel van de georgani seerde leden van de ondernemings raad, de bonden in te schakelen, werd afgewezen. voor een verdergaande integratie van arbeidsvoorwaarden, hetgeen tevens inhoudt, dat meer groepen onder de CAO zouden vallen. De toezegging is gedaan, dat posi tief meegewerkt zou worden aan deze integratie. Zo zijn ook de beide pen sioenfondsen geïntegreerd. Volgens de heer De Heer is het on begrijpelijk, dat de directie nu de bonden buitenspel zet en hun niet de gelegenheid geeft een sociale regeling te maken. In een vergadering met de leden is besloten een schrijven te richten aan de directie, waarin aan deze teleur stelling en ontstemming uiting wordt gegeven. Op deze vergadering werd tevens.de. vraag aan de orde gesteld of de bon den nog wel medewerking kunnen geven aan de ondernemingsraad. Deze vraag zal op een later tijdstip behandeld worden. De heer De-Heer, die wij om com mentaar vroegen, zei, het een onbe grijpelijke zaak te vinden, dat de di rectie van I.C.I. dit standpunt in neemt met de motivering, de onder nemingsraad meer inhoud te geven op grond van de nieuwe wet. „Men, zou dan mogen verwachten, dat de ondernemingsraad ook is betrokken bij de vraag of deze verplaatsing wel zo nodig is. Dat is echter niet het geval. Het behoeft geen betoog, dat de bonden teleurgesteld zijn over deze gang van zaken. Er zijn altijd goede verhoudingen geweest en de bespre kingen hebben altijd een goed ver loop gehad. Deze ontwikkeling schaadt de goede verhoudingen", al dus de heer De Heer. De bonden hebben steeds gepleit VLAARDÏNGEN Na een dienst tijd van iets meer dan 47 jaren bij de gemeentelijke energie- en waterlei dingbedrijven heeft de heer J. Post, chef van de afdeling boekhouding en personeelszaken, afscheid genomen van het overige personeel. In de ver gaderkamer van de bedrijven aan de Hoflaan werd de heer Post allereerst toegesproken door wethouder J. v.d. Linden, die de heer Post namens het gemeentebestuur dank bracht voor alles waf hij gedurende zo'n lange periode voor dc gemeente Viaardin gen en voor de bedrijven heeft bete kend. De lieer Van der Linden overhan digde eerst bloemen aan mevrouw Post en wendde zich daarna tot de heer Post met de gebruikelijke grati ficatie. Hij sprak de wens uit, dat het echtpaar' Post nog vele jaren in goede gezondheid zou mogen doorbrengen. De heer G, v.d. Stoep, waarnemend direkteur van de bedrijven, sprak na mens het gehele personeel, waarbij hij eerst in het kort het afscheidspro- bleem in haar algemeenheid naar vo ren bracht en' daarna cp het afscheid van de heer Post als zodanig inging. Als afscheidsgeschenk ontving de heer Post een elektrische boor met toebehoren, teneinde niet op de lau weren behoeven te gaan rustn. De heer Fr/Stolk, die 45'/! jaar met de heer -Post had samen mogen wer ken toonde waardering voor de toe wijding, de belangstelling en vooral de liefde waarmede de scheidende ambtenaar zich van zijn taak had gekweten. Hij besloot zijn toespraak met het citaat: „Zie dankbaar terug en vertrouwend vooruit". Namens de afdeling boekhouding en personeels zaken werd de heer Post verrast met een Remt' andt Bijbel. 0 krachtige motor 73 pk 0 handig in stadsverkeer (draaicirkel 9 m.) 0 lange levensduur 0 met grote zorgvuldigheid afgewerkt 0 degelijk plaatwerk 0 gunstige km-nnjs Burg. van SlUpelaan 3, verlengde van Stadlonweg, ook gevestigd Tristanwcg 1-3. Oud-IJsselmond» Tel. -193337 - 193311 - 190SM - Ï336M Waarom U een Hifi transistor- radio koopt?om de prima ontvangst en geluidsweergave, om de luxe uitvoering èn om de aantrekkelijk lage prijs. Een sublieme all-transistorra- dio met houtkleurig front, ge schuurd aluminium zender- schaal en ledervïnyl kast. Deze radio met komplete midden golf, lange golf en FM speelt buiten op batterijen, binnen op het lichtnet. Nu 'kompleet met batterijen, oortelefoon en h jaar garantie voor de prijs van precies vijf en tachtig gulden. "mTSF am I '""T Vanaf vrijdagavond 6 uur vér kopen wij in de kelder deze Hifi al!*tran»irtorradiomet kom- piete middengolf, lange golf en FM, nu kompleet met batte rijen, oortelefoon en een half Jaar ga rantie voor Ook maandagmorgen open Géért tel, of schrift best. SOHIEDAM Evenals vorige ja ren organiseert de wijkvereniging „Groenoord" ook dit jaar weer een VOLKSKERSTZANGAVOND en wel voor woensdag, 22 december om 20 uur in de St. Martinuskerk in Groenoord. Burgemeester H. Roelfse- ma zal een kerstverhaal vertellen. Karei Prins zal de schriftlezingen verzorgen. Verdere medewerking zul len verlenen Gertrude Giel, sopraan; A. en J. Zuidgeest, trompet; G. C. Hagenaars, orgel; Hervormd Kerk koor Kethel, dirigent H. P. de Sterke; Gereformeerd Kerkkoor Kethel, diri gent C. Dubbeld; R.K. Parochiekoor, dirigent H. M. Rancuret; Hervormd Kerkkoor Groenoord,' dirigent F. van Rhijn: Bejaardenkoor „Spaiandia", dirigent A. van Mansum. Algehele muzikale leiding: IH. P, de Sterke. Toegang en programma's zijn vrij. Aan de uitgang zal echter worden ge collecteerd ter bestrijding van de on kosten. «OEK VAN HOLLAND Hoek van Holland heeft weer de beschik king over een verloskundige. Daar mee is een zeer onbevredigende si tuatie ten einde gekomen, waarbij kraamvrouwen uit Hoek van Holland waren aangewezen op particuliere ziekenhuisp'aatsing of moesten beval len in de kweekschool voor vroed vrouwen aan de Henegouwerlaan in Rotterdam. Die situatie ontstond enkele jaren geleden toen de huisartsen te kennen gaven door de vergroting van de praktijk geen bevallingen meer te kunnen verzorgen. Mej. A. M. Soilc- veld, verloskundige in het Westland, zag geen kans de Hoek erbij te hou den. Met de nodige moeite kon men me dewerking krijgen van het zieken fonds Delft om de kraamvrouwen naar Rotterdam te mogen brengen ,vgor; de;,bevalling.'VTientallén jonge - Hoekse moeders hebben daar ove-» rigens. tot - grote tevredenheid ge bruik van gemaakt. Men bleef inmiddels zoeken naar een vaste verloskundige voor (Hoek van Holland en die heeft men thans 'gevonden in de persoon van mevrouw F. P. J. van den Berg. Binnenkort hoopt zij een woning te krijgen, maar tot zolang is zij bereik baar bij' mevr. A. M. Solleveld. Zand dijk I. 's-Gravenzande. tel. 01748 - 2557. Het spreekuur in het Groene Kruisgebouw is weer 3ls vanouds iedere maandagmiddag van 14:30 tot 15.30 uur. SCHIEDAM, De openingsdienst in de nieuwe Ark in Kethei-Groc noord is donderdagavond een bijoen- komst geworden, waarin veel dank baarheid de boventoon voerde. Dank baarheid vanwege het feit, dat in de ze kerk In zo korte tijd wtrd ge bouwd, terwijl er toch vele bespre kingen aan vooraf zijn gegaan. Men kende ook dc nodige tegenslagen, maar die werden allen overwonnen. Het was de heer G. Ververs die als vooritter van de bouwcommissie dit releveerdee in een openingstoespraak, die werd aangehoord dóór een grote schare belangstellenden. Er moesten vele stoelen worden bijgetzet om alle aanwezigen een plaats te geven. De heer Ververs egon met woorden van dank tot de Stichting Steun Kerkbouw (SSK), die het mogelijk maakte dat twee jaar geleden met de besprekingen werd begonnen. De in 1957 gbouwde Ark Week niet meer voldoende en de ruim vierduizend ge meenteleden hebben bijna allen hun „inbreng" gegeven bij de totstandko mingvan deze' nieuwe Ark. Dunk bracht de heer ververs ook aan de gemeentelijke instanties, met wie bij zonder prettig werd samengewerkt. Daamabegón de kerkdienst, waarin ds. J. C. vn Veen als iitürg optrad en ds. J. Nierop de meditatie verzorgde. Tijdens dez dienst verleende her Aritkoor-Niéuwlandkoor o.l.v. de heer G. v.d; 'Schoor medewerking, terwijl de heer C. Dubbeld als oganist op trad. Na een koffiepauze, waarin ROTTERDAM tAn 22 december met en JOAN HAANAPPEL, Kinderen tot 14 jaar half geld. leder» avond.20 u., zat. eri zon. 16 u. VOORVERKOOP: Sportpaleis Ahoy' (10-18 uurl, tel. (010) 810665 of 810743 of 808200. VVV Stadhuispl-, «Jet. 1360C0 of bij de bekende adryssen^ NOG SLECHTS ENKELE DAGEN VLAARDÏNGEN De werkgroep vande Raad van de Gemeenschap van" Kérken en het leger des Héils organiseert op le kerstdag een ge meenschappelijke dienst in de zaal harmonie, Schied.weg. Ds. van Dam, de spreker tijdens deze dienst, heet als onderwerp van zijn toespraak: „God stuurt zijn oto". Om dit feest tot f'n groot eest te maken wordt de muzikale begeleiding verleend door' mevrouw I. Hardonk- Keyzer (hoboïste) en het jongerenkoor van de Savioschóo! onder leiding van de heer Rob Dealen. Iedereen 4? harte!'jk welkom. Aan vang half elf. iedereen in de geegenheid werd ge steld alle verblijven van dit fraaie moderne kerkgeboue te bezichtigen, werden nog vele toespraken gehou den, waarvan de meesten vergezeld gingen van fraaie cadaux. Cadeaux, waarvan de meesten reeds in de kerk dienst deden, zoals het doopvont, Avondmaalsstel, keukenservies, ge luidsinstallatie, enz. Deze dienst werd per video-recor der opgenomen en rechtstreeks op die televisietoestellen uitgezonden die daarop aangesloten waren, zoals o.a. in het bejaardencentrum De Harg. VLAARDÏNGEN Een heel le gertje Vlaardingse brandweerlieden: is donderdagavond onderscheiden. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kazerne aan de HoFiaan, waar burgemeester mr. J. Heusdens aan vijf brandweerlieden de vrijwilligersmedaille overhandig-; de. Vijf manschappen ontvingen jaar tekens, twee de zogenaamde brand weeronderscheiding, terwijl drie- brandweerlieden het duikinsigne in ontvangst mochten nemen. Tijdens de korpsavond werd tevens afscheid genomen van vier vrijwilli gers die de gestelde leeftijdsgrens van 55 jaar hebben bereikt. Het zijn de onderbrandmeesters,M. Drop (met twintig dienstjarn) en D. Sas (36 dienstjaren) en de brandwachten-, eerste klasse L. den Hoedt (negentien dienstjaren) en J. M. van der Zwet (22 dienstiaren). De vrijwilligersmedaille voor tien jaar trouwe dienst siert sinds gister- avond de revers van de heren A. van dor Hoek, J. van der Lee; J. Sclier. F. 'J. A. in 't Veld en P. van der Lee. De heer J. Voogt, secretaris van de brandweerliedenvereniging Door Oefening Vaardig, die in september ongedeerd bleef toen hij op weg naar een brand bij 'een verkeersongeval betrokken raakte, werd onderschei-? den met het jaarteken voor vijftien jaar trouwe dienst. Het jaarteken voor twintig jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan de heren J. J. van der Berg. J. C. Rouss, A. Struijs en J. Wapenaar. Met deze onderscheidingen is het aantal vrijwilligers bij de Vlaarding-' se brandweer dat in het bezit ts van een vrijwilligersmedaille of een jaar-', teken gestegen tot 79. De penningmeester van de brand weerliedenvereniging D.O.V.; de heer F. M. Brobbel en brandwacht tweede klasse F. Poorter ontvingen het bron zen kruis voor twaalfeneenhalf jaar trouw dienst. Deze onderscheiding wordt toegekend door de hoofdbestu ren van" de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten en de Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging. Het ere-metaal dient ais blijk van waardering voor bijzondere verdiensten, voor langdurige dienst- vervulling en voor betoonde moed on zelfopoffering bij brand, hulpverle ning en rampen. -. Het aantal duikers bij de Vlaar dingse Vriiwilliger Brandweer is met drie uitgebreid tot zes. Ook deze nieuwe duikers, de heren H. A. Hoekstra, L. Lohmann en W. Schou ten. werden onder supervisie van waarnemend commandant M. Tim-.: mers opgeleid door instructeur J. van ;der Lugt. De derde cursus voor dui ker bij dc brandweer start vermoe-' delijk in het voorjaar. Er staan thans zes nieuwe kandidaten ingeschrevc-n. -MAASSLUIS Geboren: Jordanus A Tljssen;-Sylvia F Pop: Maria E Verhoel: Hessel Bazewlmïus; Anthonia Wijnancis; Wilhelmlna warnaar: Esther j verhagen; Cornelia H G Visser; Steven Koth. Gehuwd: J J Voois en A van der Kraan; IX W G M van der Meer en G van der Burg: G Keijzer en J p Zuur; W Sozef en C van der Kaaden; H TTIns en 2JJ schef- fers; A M Oels en O L B Brug-geman; EJC van der Hoeven en H M van der End; PhA Manz en J J Xleuwpoort. Overleden: Jan Stolk. gehuwd met J Witvliet, 16 jr. (Van een onzer verslaggevers) 1 ROTTERDAM Het Rotterdamse schaap mag dan al over de Rijn mond-dam zijn, maar dat wil toch nog niet zeggen dat dan ook de ande re 22 gemeentelijke schapen dat ove rigens bijzonder goede voorbeeld zul len volgen en ook al hun taken en bevoegdheden Inzake het milieube heer aan het Openbaar Lichaam Rijnmond zullen overdragen. Besprekingen die daarover gister morgen in de Commissie van Advies en Samenwerking waarin de 23 Rijnmondgemeenten zijn vertegen woordigd werden gehouden, geven tenminste bijzonder weinig hoop op een snelle en voorspoedige geboorte van het Rijnmond-troetelkind: de Dienst centraal milieubeheer Rijn mond. „Om verschillende redenen" zoals Rijnmond-gecommitteerde J. de Jong meedeelde, hebben zich bij voorbaat al de gemeenten Capelle aan den IJs- sel, Ridderkerk, Abbenbroek en Zuid- land tegen de Rijnmond-plannen ge keerd. Rozenburg heeft zich voorals nog van stemming onthouden, en HeTieVoetsluis, Rockanje, Brlélle, Krimpen aan den IJssel en Poorte gaal waren niet bij het overleg aan wezig. Was het dan nog maar zo, dat de overige gemeenten onvoorwaardelijk „ja" zouden zeggen tegen de plannen van Rijnmond, dan zou het allemaal nog wel meevallen, maar zo eenvou dig ligt de zaak nu ook weer niet: de levensgrote strijdvraag ligt waar schijnlijk bij vier woorden die gister middag tijdens een gecombineerde vergadering van de milieu- en finan ciële commissies uit de Rijnmondraad de stemming beheersten: „of een deel ervan". Deze woorden wil een deel van de Rijnmondraad-leden, en daarmee dus ook een deel van de 23 Rijnmondge- meenten, gekoppeld zien aan een voorstel van het dagelijks bestuur van Rijnmond aan de gemeenten om al hun milieubevoegdheden en -taken aan de te vormen Dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond over te dragen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond is echter niet zo geporteerd voor deze toevoeging, die weieens verstrekken de gevolgen zou kunnen hebben. Het dagelijks bestuur immers van Rijnmond staat een heel andere con structie voor ogen: eerst zouden de Rijnmond-gemeenten al hun taken en bevoegdheden moeten overdragen, waartoe inmiddels Rotterdam het goede voortfteld heeft gegeven. Rijn mond stelt daarna krachtens artikel 40 van de Rijnmondwet in overleg met het Rotterdamse gemeentebe stuur een tijdstip vast, waarop de ta ken en bevoegdheden ten aanvien van de strikt lokale hinder naar de ver schillende gemeenten teruggaan. In een toelichting op deze plannen zegt het dagelijks bestuur van Rijn mond. dat dit tijdstip zou kunnen vallen op de datum waarop de orga nisatie van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond doelmatig func tioneert. Steeds duidelijker gaat zich intus sen echter het probleem aftekenen, dat een aantal gemeenten alleen be reid zijn hun taken en bevoegdheden inzake de Hinderwet desnoods over te dragen aan Rijnmond. „Op die manier wordt het geen milieube- heersdienst, maar een hin-derwets- dienst", vindt Rijnmond-gecommit teerde De Jong, „en daar zitten we hier nou niet bepaald alléén voor!" Rijnmond-gecommitteerde drs. L. van Leeuwen ging daarnaast nog even in op de naar hij zei „onbegrij pelijke redenen" die bij de betrokken milieu-ambtenaren de indruk zouden hebben gewekt als zou Rijnmond geen volwaardig ambtelijk apparaat op de been kunnen brengen, waar door de rechtspositie, de werkomstan digheden en bijvoorbeeld de promo tiekansen van de ambtenaren van de nieuw te vormen milieubeheersdienst twijfelachtig zouden zijn. „Het tegendeel is waar", vindt drs. Van Leeuwen: „de rechtspositie ,de werkomstandigheden, de promotie kansen, ze zijn hier bij Rijnmond minstens zo goed gewaarborgd als bij' de diverse gemeenten, zo niet beter". ROTTERDAM Gisteren is aan gifte gedaan van diefstal van 600.000 sigaretten uit een loods aan de Mer- weh'aven. De partij bestaat uit 60 kar tons 10.000 stuks. In het muziekhuis „Driesten" aan de West Kruiskade is ingebroken. Uit een bureau is voor 4000 gulden ge stolen. ROTTERDAM De 17-jarige L. NL en de 35-jarige K. T„ die in Emmel- oord zijn aangehouden, hebben zich schuldig gemaakt aan 22 iinbraken in Rotterdam, waar zij voor ongeveer 15.000 gulden hebben buitgemaakt. ;L /"Kbh-i.. - *".1

Trouw / De Rotterdammer | 1971 | | pagina 1