Kerkprovincie rigoureus aangepakt Oproep voor morele steun aan Alfrink KiRN Kritische nota ovei bisschopsbenoeming Oratie pröf. Runia over prediking en historisch- kritisch onderzoek Puzzelboek U Mr! Ingrijp Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK en Rusland en Japan door BK. Biersteker Kwartet - Trouw Maatregelen tegen rk-missie in Zaire fi§§ it Hit UTRECHT Isoleren en saneren, dat schijnt het motto te zijn waaronder het Yaticaan de Nederlandse kerkprovincie aanpakt. Die isolering was al duidelijk het geval in de Bisschoppensynode in Rome. Toen er bijvoorbeeld gestemd werd over de Beman ning van de permanente commissie voor de synode kreeg kardinaal Alfrink niet meer dan drie stemmen, tegen Bijvoorbeeld Döpfner 77. Hij was zeer alleen in Rome. Thans Beeft hij via de televisie kunnen kennismaken met een nieuwe oogappel van het centrale gezag. Niet uit een coltrui maar uit een col stak een hoofd dat hij nooit eerder had gezien. ONVERGEFELIJK -i-rr. wuivimcra i Mitcn Voorzitter De Wit van de CNV-bond voor per soneel werkzaam in de handel, bij de banken en het verzekeringsbedrijf heeft zich gewaagd aan een afwijzend standpunt binnen de vakbeweging. Het „haasje over" spelen van lonen en prijzen zou -evenals voorgaande jaren gewoon doorgaan, zodat dé bestrijding van de inflatie niet veel effect sorteert. - De heer De Wit concludeert hieruit, dat de rege ring op korte termijn keiharde maatregelen moet hemen om de ontwikkeling van lonen en prijzen beter in de hand te houden. Of de heer De Wit het gelijk aan zijn kant heeft valt te betwijfelen. Het lijkt er eerder op, dat het bedrijfsleven zijn verantwoordelijkheid voor de inflatoire ontwikke ling in Nederland begrijpt en er aan probeert te doen wat mogelijk is. Vooral binnen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers leeft het verantwoordelijkheidsbesef duidelijk. Twijfel rijst er bij de vraag of de vakbondsleden en de besturen van de afzonderlijke vakbonden al zover zijn. De algemene metaalbedrijfsbond van het NVV, die om enkele tienden van procenten meer bin nen te halen voor de volgende week stakingen in de bedrijven heeft aangekondigd, lijkt het in derdaad minder ernstig te nemen met de verant woordelijkheid van het bedrijfsleven voor de in flatoire ontwikkeling in ons land. Een dergelijk optreden van een vakbond is hoogst bedenkelijk. Zou onder het personeel in de havens waar nog geen overeenstemming bestaat over een nieu- In het afgelopen jaar is zich in de machtsver houdingen in Azië een verschuiving gaan voltrek ken, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. De voornaamste tekenen daarvan waren Nixons aankondiging van zijn bezoek aan Peking. China's toetreding tot de Verenigde Naties en het verdrag tussen Rusland en India. Dit proces noopt ook de hoogst ontwikkelde staat van Azië, het meer dan honderd miljoen in woners tellende Japan, tot een aanpassing van zijn buitenlandse politiek. Tot dusver oriënteerde die politiek zich zeer sterk op de Verenigde Staten. Maar de laatste tijd is Japan erop uit, de contacten met zijn communistische buren in Noordoost-Azië, China en de Sowjet-Unie, te verbeteren. Beide buren lijken daar wel oren naar te hebben. Zo heeft de Chinese regeringschef Tsjoe En-lai vorige week de Japanners beloofd, dat. wanneer ze zich met China verzoenen, dit land zich per verdrag zal verplichten nimmer atoomwapens te gen Japan te gebruiken. En wat de Sowjet-Unie betreft: natuurlijk heeft zij er belang bij om, nu Nixon op het punt staat naar Peking te reizen, door een zekere toenadering tot Japan haar invloed in Oost-Azië zo krachtig mogelijk te manifesteren. Vandaar, dat Moskou na een pauze van ruim vier jaar zijn periodieke gesprekken met Tokio heeft we cao zich een dergelijke situatie ontwikkelen met een daaraan verbonden sneeuwbaleffect voor het gehele land, gelijkend op het vierhonderd gul den drama van enkele jaren geleden, dan zou wel licht de heer De Wit van de HBV gelijk krijgen. Zover is het gelukkig niet en het ziet er nog niet naar uit, dat het zover komt. Terecht meent de regering op dit moment nog niet te moeten in grijpen in de loon- en prijsontwikkeling. Een in greep van bovenaf heeft dikwijls ook althans in de eerste periode een averechts psychologisch effect bij partijen in het bedrijfsleven. Het inflatie proces zou na een ingreep van bovenaf dit jaar ongunstiger kunnen verlopen dan zonder ingreep, zodat vooralsnog voorrang moet worden gegeven aan het benadrukken van de eigen verantwoorde lijkheid van de partijen in het bedrijfsleven? Dat deze verantwoordelijkheid met name voor een vakbondsvoorzitter als de heer De Wit moei lijk te dragen is, ligt voor de hand. De diensten sectoren van het bedrijfsleven, waarvan de HBV de werknemers organiseert, hebben vanwege hun arbeidsintensief karakter, grote moeite de loon- en prijsstijgingen bij te houden. Doorberekening van de loonsverhogingen in de prijzen is in deze bedrijven moeilijk te verwerkelijken, waardoor de lonen hier onder grote druk komen te staan, de rentabiliteit van de bedrijven afneemt, personeel dreigt te worden ontslagen en de kans op bedrijfs sluiting toeneemt. Niettegenstaande deze moeilijkheden kiezen wij op dit moment toch nog voor een bedrijfsleven, dat toont haar vrijheden aan te kunnen boven een in grijpen met harde maatregelen van de regering. hervat, en wel door deze week minister van bui tenlandse zaken Gromiko een bezoek aan Japan te laten brengen. De verhouding tussen Japan en Rusland draagt nog altijd de sporen van de tweede wereldoorlog. V eliswaar onderhouden de twee al weer een jaar of vijftien diplomatieke betrekkingen, maar een vredesverdrag kon er tot dusverre niet af. De voornaamste belemmering daarvoor zijn de Ja panse aanspraken op een eilandengroep, die sinds 1945 in Russische handen is. Nu gelooft niemand, dat Gromiko naar Tokio is gekomen, om die eilan den terug te geven. Maar Rusland schijnt wel be reid te zijn, andere economische concessies te doen, om het sluiten van een vredesverdrag mo gelijk te maken. Deze poging om de betrekkingen met Japan vol ledig te normaliseren, moet gezien worden als een onderdeel van een Russische strategie, waarvan ook de Russische houding in het Indiaas-Paki- staanse conflict, de toeneming van de Sowjet-hulp aan Noord-Vietnam en de recente hervatting van de Russische economische steun aan Indonesië deel uitmaken. Het zijn allemaal uitingen van het stre ven van de Sowjet-Unie om, nu China aan macht en invloed wint, haar eigen invloedssfeer in Azië zoveel mogelijk veilig te stellen. WERELDKERK COADJUTOR RK IDENTITEIT We lezen vandaag: 1 Samuel 9 1-6. Van een verslaggever ROERMOND Naar aanleiding van de benoeming van dr. J. M. Gijsen tot bisschop van Roermond is aan de diocesane pastorale raad een stuk aangeboden ter behandeling in de vergadering van morgen van dit lichaam. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Met een oratie over het onderwerp: „Prediking en historisch-kritisch onderzoek" heeft dr. K. Runia, tevoren ver bonden aan de theologische school van de Australische gere formeerde kerken te Geelong, gisteren zijn ambt aanvaard van hoogleraar in de ambtelijke vak ken aan de theologische hoge school van de gereformeerde kerken te Kampen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart PAGINA 2 2 VRIJDAG 28 JANUARI Hm ROIW2 WIL 1 <ïEDE] 1 LAP D NIEUW GEZICHT GEVEN' Alfrink: in Rome zeer alleen Van een verslaggever BEVERWIJK Een groep leken uit Beverwijk heelt, mede naar aan leiding van de Jongste gebeurtenissen rond de nieuw benoemde bisschop dr. J. Gij sen van Roermond, de Neder landse katholieken opgeroepen om schriftelijk kardinaal Alfrink te laten weten, dat men achter hem staat. De initiatiefnemers hopen, dat de kardi naal op deze manier van duizenden katholieken morele steun ontvangt, In de oproep wordt gezegd) dat ge zien de gebeurtenissen van de laatste jaren het nodig is, dat degenen, die achter het beleid, van kardinaal Al frink staan, nu hun stem laten horen. Wij yinden, dat Mj van ons moet vernemen, dat wij hem niet alleen laten staan, maar dat hij lean reke- ren op de steun en sympathie van duizenden Nederlandse katholieken, die hoewel teleurgesteld toch willen 'doorgaan met zich daadwerkelijk in te zetten voor een door het evangelie geïnspireerde kerk. Voor ons is hij een pontifix (bruggenbouwer), die de tegenstellingen op eerlijke wijze hoopt bijeen te brengen, aldus de groep Leken uit Beverwijk", Het lijdt geen twijfel of Rome Is vastbesloten het Nederlandse episco paat een nieuw gezicht en een nieuw gezag te geven. De kardinaal wordt ook al een dagje ouder (hij is 71), bisschop Möller van Groningen is ernstig ziek kortom van Rome uit openen zich perspectieven om de Ne derlandse kerkprovincie geleidelijk ,.om te turnen" tut deze weer is wat zij eens was: een sieraad aars de pau selijke kroon. Zo zal er wellicht een eind komen aan een onaangename periode sinds het Tweede Vaticaans Concilie, waarin Nederland een haard van on rustige vernieuwingsdrang werd, met alle besmettingsgevaar van dien en waarin het meest ongehoorde zich voltrok dat in geen enkel ander land kon gebeuren: de contestatie van hef centraal gezag drong zelfs door op het bisschoppelijk niveau. Dat de priesters zoiets doen is al erg genoeg, maar de leiding behoort toch beter te weten. Wat het Vaticaan de Nederlandse bisschappen nooit heeft vergeven was de verklaring over het celibaat van 10 januari 1970, waarin gesteld werd, dat de kerk gebaat zou zijn bij het aanstellen van gehuwde priesters naast de ..ongehuwde. Dat zou kunnen door de .wijding van rijpere gehuwde mannen, door priesterkandidaten voor hun wijding de laten kiezen voor het celibaat of het huwelijk en door het herstel in het ambt (onder be paalde voorwaarden) van gehuwde priesters die de kerk hadden moeten verlaten. De laatste mogelijkheid is door Al frink in de laatste bisschoppensynode niet eens meer geopperd, zó vijandig was de sfeer waarin de andere voor stellen al vielen. Toch was die ver klaring uit begin '70 er een belangrij ke oorzaak van, dat het celibaat ook in tal van andere landen in discussie kwam en door de synode eenvoudig niet meer ontweken kon worden. Ook daarvoor wordt de Nederlandse kerk provincie verantwoordelijk gesteld. pen door de uitstekende verbindingen in dit kleine land in staat om hun. collegialiteit volop te televen. Er is een tijd geweest dat de bisschoppen hooguit twee keer per jaar bijeen kwamen, maar nu gebeurt het gemid deld wel bijna twee keer per maand. Het is vrijwel zeker dat deze hoog opgevoerde collegialiteit die in an dere kerkprovincies niet wordt geë venaard de curie zeer mishaagt. De vraag is natuurlijk of straks twee door Rome „doorgedrukte" bis schoppen zich jegens elkaar niet meer verplicht zullen voelen hun aparte lijn met Rome hoven alles te stellen. Het is de bedoeling van de bisschop pen tussen die „verticale" en die „ho rizontale" relaties een zeker even wicht te handhaven. piysEn fSiïinioU Gijsen: niet gepousseerd... Het Vaticaan is uitstekend op de hoogte van alle afwijkingen van de lijn in Nederland er is bijna een geregelde koeriersdienst van veront rusten met de ijver van Zoef de Haas maar het weet 'bedroevend weinig van de achtergronden ervan. Daar door wordt ook iets te vanzelfspre kend aangenomen dat de ontwikke ling in de Nederlandse kerkprovincie door de benoeming van bisschoppen is terug te draaien. Bisschoppen als alleenheersers zijn in Nederland totaal ondenkbaar ge worden: er hebben zich overal dioce sane bestuurscolleges gevormd die delen in de pastorale verantwoorde lijkheid. Ook bisschop Simonis werkt con amore in deze structuur mee. Ten tweede zijn de bisschoppen in Nederland gewend aan een frequent: onderling overleg. Terwijl Rome nog altijd de verticale relatie van de paus met de afzonderlijke bisschop culti veert, zijn de Nederlandse bisschop- Overigens kunnen Ingewijden zich niet voorstellen dat bisschop Simonis zo gelukkig «Ls met de benoeming van zijn vriend temeer omdat die be noeming hem het odium heeft be zorgd van een vriendje te hebben ge pousseerd bij de paus. En daar zien mensen die hem goed kennen bis schop Simonis niet voor aan. Hij heeft duidelijk afwijkende inzichten en het bisschoppelijk beraad moet daardoor wel moeizamer zijn gewor den, maar er is naar buiten niets ge bleken van een soort obstructie in naam van de H. Vader. Maar net zo goed als er vanuit Ro me beoordelingsfouten worden ge maakt over het Nederlands katholi cisme, bestaat er onbegrip over in niet-kerkelijke kring, zoals bleek uit een hoofdartikel in NRC-Handelsblad naar aanleiding van deze nieuwe af faire. De toon ervan was: je weet toch dat deze kerk per definitie zo geregeerd wordt: vanwaar dandit protest? Of je' bent'trouw aan de paus of je stapt eruit! Deze benadering gaat klakkeloos voorbij aan de pijnscheuten van ver andering die sinds Vatieanum II door het logge lichaam van deze wereld kerk trekken. Het is een wereldkerk waar de Nederlandse kerkprovincie bij wil blijven behoren en dat geeft een vrij aanzienlijke rek in haar in casseringsvermogen. Ook al bleek een meerderheid van het kerkvolk voor de ontkoppeling van ambt en celibaat te zijn, zij gaf tegelijk te kennen dat dit geen breekpunt met Rome zou mogen worden. In de praktijk voelt een Nederland se bisschop zich evenzeer gelegiti meerd door de gemeente als door de paus en als hij naar aanleiding van een gebeurtenis als deze terug zou treden, zou hij zijn zending tezeer al leen van de paus laten afhangen. Na tuurlijk zijn er onder de kritische priesters die in zo'n argumentatie iets terugvinden van de motieven van burgemeesters die in de bezettingstijd bleven zitten. Maar dan slepen ze er wel een totaal onvergelijkbare situa tie bij. De vraag wordt wel eens gesteld: kan kardinaal Alfrink met het oog op de toekomst niet beter maar gauw een coadjutor aanstellen? Maar dat gaat nu net niet: een bisschop kan tvel een hulpbisschop zonder recht van opvolging aanstellen, maar Al- Simonis: niet gelukkig frink is er zèif het voorbeeld van dat een kardinaal niet zelf een coadjutor kan aanstellen. Hij werd namelijk zelf coadjutor op voordracht van het kapittel in afwijking van de voorkeur die kardinaal De Jong had. Zodra het recht van opvolging erbij komt kijken staat de bisschop zelf terzijde dat is een ingebouwde waarborg om vriendjespolitiek te voorkomen. Bisschop Moors van Roermond had ook een hulpbisschop, namelijk mgr. Beel (een broer van de vroegere minister-president) en er is nog wel eens gehoopt dat het Vati caan bij de onaanvaardbaarheid van de voordracht van het kapittel hem zou benoemen. Maar ook mgr. Beel draaide kennelijk te lang mee in de Nederlandse bisschoppenconferentie om goed genoeg te zijn voor het Vati caan. Mogelijk is het protestantse waar nemers opgevallen dat dr. Gijsen net zo nadrukkelijk als destijds dr. Simo nis sprak over de gehoorzaamheid aan het Woord van God dat de sa menleving hervormt. Dat mag dan vertrouwd klinken maar in de ge- dachtengang van deze wvee onver dachte zonen van Rome valt het Woord van God nagenoeg samen met het 1 eergebouw van de roomskatho- lieke kerk. Eventuele solidariteitsbetuigingen wan protestantse kerken met de.; Ne derlandse bisschoppen zullen in Rome dan ook averechte werken,',want ook met deze benoeming heeft men juist de roomskatholieke identiteit van de Nederlandse kerkprovincie willen be nadrukken. Dat zal echter over vele Nederlandse katholieken heen glijden als water over een eend. De geloofsi- dentiteit met de andere christelijke kerken is veel groter dan men in Ro me in zijn meest benauwde nacht merries kan dromen. Het evangelie van Johannes spreekt niet van wonderen, maar van tekenen. Twee vinden we er in het tweede hoofdstuk: Het wonder van Kana, waar het water in de reinigingsvaten tot wijn wordt en de reiniging van de tempel. De meeste mensen lezen 'ze als twee losse verhalen, maar Johan nes legt er een verband lussen. In Kana zegt Hij; Mijn ure is nog niet gekomen." Daar komt Hij op terug als Hij drie jaar later tegen de discipelen zegt; „Mijn ure is gekomen." Dan gaat Hij Zijn Via Dolorosa naar het knus en wordt Zijn bloed vergoten De wijn van Kana maakt de voortzetting van het feest mogelijk. In de tempel zegt Hij: „Breek deze tempel af en in drie dagen zal ik haar weer opbouwen." Hij spreekt van Zijn lichaam dat verbroken moet worden. De Joden hebben van Gods huis een handeltje gemaakt. Drie jaar later zullen ze met het lichaam m de Heiland een handeltje maken. Maar juist daarom had het offer geen waarde voor hen, omdat het niet uit geloof was gebracht, omdat ze niet een stuk van hen zelf offerden. Het stuk is opgesteld door instellin gen en personen uit het bisdom, die betrokken zijn bij de r.k. kerk in het diocees. In het stuk worden de vol gende punten te bespreking voorge dragen: 1Deelt de diocesane pastorale raad onze ervaring dat zowel de te- noeming als de wijze waarop deze aanvaard is een afwijzing zijn van het tot nog toe gevolgde beleid in bisdom en kerkprovincie en een dis- kwalifikatje van personen, die dit be leid. gestalte 'gaven en deelt u onze overtuiging, dat wij. hierover een dui delijke uitspraak van de Nederlandse 'bisschoppen moeten vragen? 2 r,In verband met toet feit dat de stellige Indruk" bestaat dat er rond deze benoeming manipulaties hebben plaatsgevonden, moeten de betrokken instanties opening van zaken over de benoeming geven. 3 Uitgangspunt van onze hou ding en gedragslijn in de toekomst moet zijn: zij moeten steunen op ge loof in bet tot nu toe gevoerde pasto rale beleid en solidariteit met allen die verantwoordelijk zijn voor dit be leid. Ofschoon de nieuwe bisschop zijn op deze wijze tot stand gekomen benoeming heeft 'aanvaard en dat uit zijn optreden tot nu toe een visie ■blijkt, die twijfels oproept, zal hem moeten worden gevraagd met een op bouwende, eigen Bijdrage met ons te gaan staan in het tot nog toe gevolg de pastorale beleid. Wanneer blijkt dat de nieuwe bis schop inderdaad met ons in dit beleid wil staan, is er een basis van ver trouwen aanwezig. Is dit niet het ge val, dan hopen wij in eerlijk overleg tot verheldering van de situatie te komen. Blijkt ook dit niet mogelijk, dan voelen wij ons verplicht in on derlinge solidariteit verder te werken in de lijn van toet tot nog toe gevolg de pastorale beleid. Het_ stuk kwam tot ..stand in era gezamenlijke vergadering van de agendacommissie van de dekensver- gadering, vijf afgevaardigden van de diocesane diensten, vier leden van de centrale commissie van de diocesane pastorale raad, in aanwezigheid van de beide vicarissen-generaal en twee andere leden van het kathedraal ka pittel. 65 personen, die in hert diocees werkzaam zijn, hebben zich al ak koord verklaard met de inhoud. 8.13 BerI pva Ro 2851 NED. HERV. KERK Beroepen: te Augustinusga: kand. S. de Vries te Groningen; te Dor drecht: J. Koelen te Werkendam, Beroepbaar: ds. W. van Herpen (belast met pastorale zorg doofstom men), Pavellaan 85 te Utrecht; kand. H G. Hulst, Thorbeckestraat 35 te Wassenaar. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doezumr kand. J. M. Zijlstra te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Augustinusga: kand. S. de Vries te Groningen; te Dor drecht: J. Kooien te Werkendam. Beroepbaar: ds. W. van Herpen (belast met pastorale zorg doofstom men), Ravellaan 85 te Utrecht: kand. H. G. Hulst, Thorbeckestraat 35 te Wassenaar. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doezum: kand. J, W. Zijlstra te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. De Rotterdammer .Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant "Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. PEster, G J. Brinkman, J. van Hofwegen. Prof. Runia attendeerde er in zijn rede op dat op de achtergrond van bijv. een opmerking van Paimenberg, dat het Schriftbeginsel van de refor matoren niet langer te handhaven is, het verschijnsel staat van het zgn. historisch-kritisch onderzoek. Dit on derzoek, aldus de nieuwe hoogleraar, is langzamerhand algemeen aanvaard, niet alleen in de protestantse maar ook in de roomskatholieke theologie. Ook in gereformeerde kring ïs er in de laatste jaren veel grotere openheid tegenover dit historisch-kritisch on derzoek gekomen en gereformeerde theologen maken in toenemende mate ook gebruik van de verschillende technieken, die in dit onderzoek zijn ontwikkeld. Nader bekeken blijkt, zo betoogde prof Runia verder, de historiseh-kri- tische methode voor een belangrijk gedeelte gebaseerd te zijn op wijsge rige veronderstellingen. Heel duide lijk komt dit uit in recente discussies over de opstanding. Daartegenover moet gesteld worden, dat de enig le gitieme benadering die vanuit het werkelijkheidsbegrip van de bijbel zelf is. De technieken, die bij het his torisch-kritisch onderzoek gebruikt worden, kunnen alleen dan goed functioneren, als ze binnen het raam van de bijbelse vooronderstellingen gebruikt worden. Alleen zo komt men tot een beter verstaan van de tekst, aldus prof. Runia. Hij vervolgde: Uiteindelijk gaat het om het verstaan van de tekst zelf. Ook hier ligt een belangrijke contro verse. Volgens Pannenberg en vele anderen ligt de „zaak" niet in, maar arhtcr de tekst. Om deze „zaak" te vinden moet men niet alleen onder scheiden tussen feit en interpretatie, maar ze ->k scheiden. Als men dit toepast ir> 'el nieuwe onderzoek naar de zgn. historische Jezus, blijkt het resultaat telkens weer zeer minimali serend te zijn en er blijft in vele gevallen zeer weinig over van het ke- rygma in al zijn Nieuw-testamenti- sche volheid. In de bijbel mogen feit en interpretatie nooit van elkaar ge scheiden worden. Samen zijn ze de „zaak". De bijbel weet niet van „naakte feiten", die later worden op genomen in een interpretatie, maar de interpretatie is niet minder dan de ontvouwing van het feit zelf. Het is daarom ook niet de taak van de pre diker om achter de tekst te zoeken naar het eigenlijke waar het om gaat, maar in de tekst, waar feit en inter pretatie in onverbrekelijke samen hang verkondigd worden, en deze zelfde „zaak" moet hij nu op zijn beurt verkondigen aan de kerk en de wereld van vandaag. Dit alles sluit historisch-kritisch onderzoek niet uit. De prediker mag alle technieken ge bruiken, die hem helpen om tot een beter inzicht te komen in wat de tekst te zeggen heeft en die hem dus zo helpen om de heilsboodschap rij ker en voller door te geven. Wanneer men het historisch-kritisch onderzoek op deze wijze gebruikt en in dienst stelt van de Schrift zelf, is er ook geen kloof tussen ons werk vandaag en dat van de Reformatoren, maar ons werk is een contemporaine voort zetting van wat zij deden in hun tijd. Tot zover de samenvatting van prof. Runia's rede. KINS JAS A (Reuter) Het minis terie van voorlichting van Zaire (hel vroegere Kongo-Kinsjasa) heeft d« sluiting gelast van de drukkerij vat de in Zaire werkzame Paulus-missie. Naar het persbureau van Zaire AZAP, woensdag berichtte heeft tel ministerie tot deze maatregel besloten omdat het missiegenootschap zich ai verscheidene ja ten had beziggehou den met het publiceren van zijns te ziens tendentieuze artikelen in het rooms-kathokeke weekblad Aïriqw Chrétienne. Voorts is bes'oten het grote r.k. se- minaire Johannes XXIII in Kinsjasa te sluiten. TgipEg: at:-;; li/Sf rif.:-' Prof. dr. K. Rnma Horizontaai. 1. kopergravure, 2. voor teken - Oriënt Express (aft.) - meisjes naam, 3. kledingstuk - door, 4. etui - plaatsje onder Epe, 5. vreemde munt - cylindervormlg voorwerp - keurig, 6. gemalen graan - riviertje op grens van Drente en Overijssel, 7. dof - vaarwel - gesloten, a plaats in Gelderland - boom - eer, 9. ultruster van schepen - .aan loop. YerticaaL 1. kalebasaehtige vracht, Z familielid - bergnimf, 3. schrijfgerei -• zoutziederij - en dergelijke (afle.), 4 eenjarig kalf - bergplaats, 5. water te Limburg bestelling, 6. duinvallei -. olievetstof, 7. snuiftabak - plant, 8. plaats in N-Br. - boom - bid (Lat), 9. schildpad - twijg. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. geste, 7. morel, ff. alver, 9. Ilias, 10, lis, 12. ter, 13. Sem, 15. Asten, 17. te- tra, 19. A.E., 20. e.a„ 21. eland, 24 skaat, 26. nok, 27. aal, 29, Lea, 30. snoek, 32 re net, 33. menig 34 neppe. Vert. 1. dosis, 2 gei, 3. ellen, 4 taart, 5. els, 6, meter, 10. Lores, lL'riaak,' g staal, 14. Marta, 16. een, 18. eek, 22 lo ket, 23. Dante» 24. slemp, 25. Aegtr, 28, Ao,30. sen,31.kee.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2