Aannemer eist tien miljoen schade terug van minister Bezwaar metaalwerkgevers tegen ontwerp - stakings wet Advies over gelijke beloning vrouwen en mannen gevraag 101111! Vooi'beeld Nooit uitgezocht voordelig uit met NS voordelig uit met NS Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Federatie Metaal- en Electrotechnische In dustrie, de werkgeversorganisa tie in de metaalindustrie, is van mening dat het wetsontwerp over stakingen fundamentele fouten en lacunes vertoont. Als het wetsontwerp ongewijzigd blijft, zal dat funeste gevolgen hebben, zo meent de FME. t'oigens de FME gaat het wetsont werp er vanuit, dat esn vakvereni- -&ng die geen partij is bij een CAO ■caaraan niet is gebonden. Zo'n vak vereniging is dus vrij om de werkge vers .door middel van staking te be- ..vmgen betere arbeidsvoorwaarden toe J}8 jjtaan. De FME herinnert in dit f -erband aan het ïeit dat op 19 fe 5 personen £50.- Neem één NSidentiteits- bewfjs of pasfoto mee. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. punten die volgens het gemeen telijk energiebedrijf bij een even tuele aanslag als doelwit zouden gelden. Een controle door, Philips-per- soneel in het Evoluon leverde ook niets op. Pas omstreeks half vijf werd de aanslag ontdekt bij een controle van de buitenkant van het gebouw. Een onderzoek bracht aan het licht dat tussen één van de draagpiipren van het schotelvormige Evoluon en de buitenwand die voornamelijk uit glas bestaat, een bóm was ont ploft, waardoor vijftien dubbele ruiten waren gesneuveld .Ver dere schade had de bom niet aan gericht. Mr. Messchaert dacht dat de cemng met ae mogexijKneia aT. 0 i ae voorvallen bestaat al- n het arrondissementsparket Om 01.23 uur in de nacht van woensdag op donderdag werd de omgeving van het Evoluon opge- teur Blaauw, dat zich bezighoudt schrikt door een hevige explosie, met de eerder genoemde aansla- Hoewel de politie onmiddellijk gen. Zowel deze hoofdinspecteur een speuractie op touw zette, als rar. Booster, die het onder-- werd niets gevonden dat wees op zoek naar "de gasaanslagen leidt, een aanslag. Er werden onder hebben zich gisteren-in de loop meer conti oles uitgevoerd op PAGINA 9 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 DEN HAAG Het Rotterdamse aannemingsbedrijf „Oosterwijk" heeft ƒ10 miljoen schadevergoeding van het rijk geëist, omdat het bedrijf als gevolg van bezwaren van de minister van Volkshuisvesting tegen het zui gen van zand in de Grevelingen ge noodzaakt was dit van elders te be trekken, wat hogere kosten met zich had meegebracht. Nadat een eerste verzoek om scha devergoeding bij ministeriële be schikking was afgewezen, tekende het bedrijf hiertegen beroep aan bij de Kroon. Dit beroep werd donderdag door de Raad van State behandeld. De maatschappij had al het zand behorende tot de buitendijkse gron den, banken, slikken en platen en het zand onder het buitendijkse water gekocht van de eigenaresse de heer lijkheid Grijsoord. Omdat de minister bezwaren maakte tegen de zandwin ning binnen net gebied van de Gre- V'.iingen, kon aan de overeenkomst- geen uitvoering gegeven worden. Het bedrijf moest toen het zand var: eiders betrekken. De minister vindt het aannemelijk dat dib-het be drijf meer heeft gekost, dan wanneer het zand in het Grevelingengebied gewonnen zou zijn, maar daarmee js volgens hem nog niet gezegd dat de hogere kostej '^et rechtstreeks gevolg zijn van het" door hem gemaakte be zwaar. Volgens het bedrijf is dit wel de gelijk het geval. Het heeft om vernie tiging van de ministeriële beschik king gevraagd en. om toewijzing van het verzoek om schadevergoeding. an een onze verslaggevers UTRECHT Passieve euthanasie, dat wil zeggen het nalaten van een levensverlengende handeling, is aanvaardbaar, al gelden daarbij de nodig evoortvaarden. Actieveeuthanasie, dit is het in directe zin iemands leven beëindigen, bijvoorbeeld door een dodelijke injectie, kan bij hoge uitzondering aanvaardbaar zijn. In feite alleen bij een nadrukkelijke wilsbeschikking van de patiënt zelf. Dat zijn, verkort, de conclusies van uit een ethisch-religieuze discussie het euthanasiecongres ir. het Jaar- (daarom vond hij het congres zo be- beurscongrescentrum te Utrecht, dat iangrijk), die op den' duur'een neer gisteren onder auspiciën van de con- slag moeten krijgen in de wet. Mede fessionele verenigingen van verple- op gror.d van naastenliefde en barm- genden en verzorgenden is gehouden. hartigheid zal er op den duur in uit- Zoals gemeld werd is de belangstel- zonderingsgevallen ruimte moeten ling in deze kring voor het onderwerp komen voor juridische rechtvaardi- zo groot dat twee (herhalings)con- ging. gressen moeten worden belegd. D- r De officiële, inderhaast aan het slot Dr. P. Sporken, theoloog-ethicus in van het congres door een forum ge- Nijmegen formuleerde zeer helder dc formuleerde, uitspraken, die door ap- zijns inziens enige vorm van actieve plaus kennelijk in meerderheid de in- euthanasie die toelaatbaar is en dan stemming hadden, luidden, iets voor- n°g in speciale ge-, allen. Als een zichtiger als volgt: Actieve euthanasie mens klaar is om (e sterven maar dc buiten de wil en het medeweten van verdere ontluistering van zijn leven de patiënt om is principieel onaan- niet meer aan blijkt te kunnen, dan vaardbaar. Wanneer sterker dan de kan het met zijn toestemming ethisch huidige praktijk laat zien het belang verantwoord blijken zijn stervenspro- van de patiënt als norm zou functio- «s door actief medisch ingrijpen neren, zou waarschijnlijk vaker de drastisch te verkorten. medische behandeling eerder worden gestaakt, dat thans het geval is (pas sieve euthanasie). Verplegenden en verzorgenden dienen, meer bewust van eigen beroepsverantwoordelijk- heid en zelfstandigheid, mede te den ken, mede te beslissen in behande lingsteams. EiO TnetpaSSi Hoe moeilijk dat „kan ethisch ver antwoord zijn" in de praktijk valt te hanteren maakte iater prof. Schreu- dér weer duidelijk aan de hand van een voorbeeld uit eigen ervaring. Een bejaarde vriend en collega vroeg hem om actieve euthanasie. ,.lk heb dat gemeend niet te-moeten-doen en ben daar nog niet uit, Had ik het wel gedaan, dan was ik daar evenmin uit". In de soms emotionele discussie kwam ook de openheid ten opzichte van patiënt en ïdndilie ter sprake. Die moet veel grotér worden, het mag niet meer voorkomen; dat gezegd kan worden van artsen en zie kenhuizen „dat hun patiënten voor uitgaan tot de dood er op volgt". Aan de stervensbegeleiding van de patiënt en vooral ook van de familie ont breekt nog wel het een en ander. De opleidingen moeten ook veel meer in het teken staan van stervensbegelei- fn Amsterdam zijn gisteren de win naars bekendgemaakt van World Press Photo 1972. Hoofdprijswin- naar Wolfgang Peter Geiler maakte afgelopen zomer een schitterende fotoserie van het dramatisch einde van de meest opzienbarende bank overval in de Westduitse geschie denis, die in Keulen begon (foto boven). Behalve de hoofdprijs le verden deze zes platen de eerste prijs op in de categorie foto-series. De tweede prijs in deze categorie ging naar Michel Laurent,'die voor, Associated Press de gruwelijke serie „Dag van de wraak in Beng- ladesj" maakte. Foto onder: De Amerikaan. Eüdy Adams van Associated Press kreeg voor zijn foto de. „Drill Instructor"., de eerste prjjs in de categorie al gemene featiires, De tweede prijs was voor de Engelsman David Waterman, die de val van een groepje parachutisteii op de ge voelige plaat vastlegde. Van een verslaggever) DEN HAAG Minister van so ciale zaken Boersma heeft de SER advies gevraagd over een wettelijke regeling van het recht op gelijke be lóning van- mannelijke en vrouwelij ke werknemers. In juni treedt het verdrag nr. 100 van de Internationale arbeidsorganisatie in werking, waar in dit recht is 'geregeld. De minister meer.t dat het recht op gelijke beloning zonodig via de rechter moet worden verwezenlijkt. Hij heeft de SER onder meer ge vraagd of er een adviescommissie moet komen tussen rechter en be langhebbende. Ook wil hij een duide lijke omschrijving van het begrip „arbeid van gelijke waarde". ding. Op zijn minst zal een' hand toe gestoken moeten worden om verple genden en verzorgenden althans een klein beetje te leren met deze proble men om te gaan. Slotconclusie van zuster A. de Gier uit Dirksland, nadat diverse van haar collega's het daadwerkelijke uitoefe nen van haar beroepsverantwoor delijkheid hadden beklemtoond: „We moeten wakker worden en het niet bij-dit congres laten'. In teamverband zullen pastores en verpleegkundigen, die tot nu toe in verband met deze problematiek .te weinig invloed heb ben gehad in dialoog met de arts moeten komen, want hij is het altijd geweest die „het alleen moest'doen". weet dat van zichzelf wel. De enige manier om het te meten is de man een dag in een klimaatkamer te zeh- ten en zo ongeveer alle lichaamsfunc ties te volgen. En dat zou dan nog wel eens minder betrouwbaar kunnen zijn dan het antwoord van de man op de yraag „kunt u tegen warmte". Wij gaan in het vragenformulier dat we in Eindhoven sinds vorig jaar voor de keuring gebruiken, verder -dan wie ook ter wereld met het vra gen aan de sollicitant zelf wat hij wel en niet kan, zegt dokter Van Wely. bruari vijf van de zes vakbonden een eenjarige met a al-C AO afsloten. De regeling in het wetsontwerp be tekent volgens de FME een .vrijbrief voor iedere vakvereniging, die in het wetsontwerp in een CAO-loos tijd perk recht op staking verkrijgt, om elke doon zustervakverenigingen wel afgesloten CAO te doorbreken. Het wetsontwerp stelt hiervoor geen enkele eis:-voldoende is dat de vakbond de CAO niet mede heeft on dertekend. Op die manier ontstaat er een toestand van voortdurend drei gende onzekerheid op het punt van de arbeidsvoorwaarden, aldus de FME. De werkgeversorganisatie meent daarom dat het wetsontwerp drin gend herziening behoeft teneinde .heilloze gevolgen" te voorkomen. Wanneer de wetgever de erkende vakbonden het recht tot staken wil geven, moeten er ook regels worden gesteld voor de manier waarop de vakvereniging tot een-besluit kan ko men om van deze wettelijke bevoegd heid gebruik te maken. De wetgever dient te verlangen dat alle betrokken leden van de vakvereniging zich in een geheime schriftelijke stemming moeten 'kunnen uitspreken over» sta ken. Een gekwalificeerde meerder heid is, volgens de FME, vereist voor een besluit óm te staken. 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Volg uw club zaterdag of zondag voordelig op 't spoor. Hoever ook weg. 2 personen £35.- 2 personen f40.- 4 personen f 45.- 7 -li I .5? i iuUlu cl w V UliUUll

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 3