Improviserende Toebosch in de St. Laurenskerk Raad van Schiedam boog zich over subsidie 'jeugd en jongeren' 97 9© Geen wonder dat er bijna geen deskundigen te vinden zijn Concert Ommoord Els Kloos en Kees v. EerseJ Brandalarm Koni «directeur ereburger van Oud- Bei j er land 'Denkclagf-feest van honderden padvindsters Pasar Dalam komt in Schiedam Woningbouw in HeUevoeisluis nu minder Wijkblad voor Pernis De heer v. d. Eijhde nam afscheid van Vlaardingen Band en koor Leger des Heils Ottawa bezoekt Schiedam Brïelle bezet door Spaanse soldeniers Prof. v. Niftrik over tlieologie-crisis Sociale consulent Maassluis heeft veel clientèle nu minder Kemsse nieuwe BB -sirnes Straatrovers ereerepen ^crliikc Stand TRüW/K WAKTKT DIISSDAG 29 FEBRUARI 1972 14 EDE Eind dit jaarbegin volgend jaar wordt in Ede het eerste tehuis voor bejaarde doven doofgeboren men sen, die bejaard geworden zijn) geopend. In dit tehwls ,,Dc Gelder korst'' zullen ruim honderd bejaarde doven een plaats krijgen. Tot nu toe zaten deze mensen verspreid over allerlei inrichtingen en tehuizen: gewone bejaardentehuizen verpleegtehuizen en zelfs psychiatrische inrichtingen, hoe- tv el ze daar met hun handicap helemaal niet thuishoren. voor Geen koplopers Afkeer Te voorzien Bejaarden „dumpen" Studenten termeulen het winkelen waard Wetenschap interesseert zich niet voor bejaarde door Cisca Dresselhuvs Gebleken is, dat de bejaarde doven, die voor plaatsing in dit speciale nieuwe tehuis in aanmerking komen, verschrikkelijk blij zijn te gaan sa menwonen met lotgenoten. In de te huizen waar zij tot nu toe zaten, ble ken zij een zeer geïsoleerde 'groep te vormen. (Velen van de ouderen heb ben namelijk geen spreken of liplozen geleerd, zodat zij alleen maar door gebarentaal met anderen kunnen communiceren). Bij de voorbereidingen voor het nieuwe tehuis bleken zich vele speci^ iieke moeilijkheden voor te doen (De Gelderhorst is tenslotte het eerste te huis op dit gebied, zodat men niet kon terugvallen op ervaringen van anderen): moeilijkheden van techni sche. maar ook van organisatrorische aard. Een van de belangrijkste moeilijk heden blijkt het vinden van een me dicus te zijn, die deskundig is op het gebied van de problematiek van de bejaarde doven. Voorzitter van het bestuur van de stichting christelijke tehuizen voor doven, mr. W. Blanken, zegt daarover, dat men al maanden bezig is een medisch deskundige voor het tehuis te zoeken, maar dat men daar nog steeds niet in geslaagd is. Twee deskundigen op het gebied van de begeleiding van bejaarde men sen, de. Bussumse geriater (arts, die zich speciaal bezig houdt met de zie ke bejaarde) dr. L. A. Cahn en prof. dr. J. Th. P.. Schreuder, hoofd van de afdeling geriatrie van het algemeen zièkenhuis Zonnestraal in Hilversum en' tevens bijzonder hoogleraar in de gerontologie aan de universiteit van Utrecht begrijpen de moeilijkheden van mr. Blanken maar al te goed. Zij hébben er ook een verklaring voor: „De medische wetenschap en de uni versiteiten'zijn over het algemeen he lemaal niet geïnteresseerd in het pro bleem van de begeleiding van de be jaarde mens. .Geen wonder dus, dal er bijna geen deskundigen op dit ge bied te vinden zijn". Over dit. gebrek aan wetenschappe lijke belangstelling voor de bejaarden hadden wij een gesprek met beide geriaters. „Universiteiten en ziekenhuizen zijn bolwerken van conservatisme. Alles blijft er zoveel mogelijk bij het oude. Nieuwe problemen worden wel aangepakt, mits zij aantrekkelijk en interessant zijn voor degenen, die ze moeten bestuderen (artsen en andere wetenschapsmensen). De bejaarden en hun problemen horen heel duide lijk niet bij de zaken, die voor de universiteiten en de ziekenhuiswereld interessant zijn".Aldus prof. dr. J. Th. R. Schreuder over het gebrek aan interesse voor het bejaardenprobleem, zoals- dat bestaat in de universitaire- en de ziekenhuiswereld. „Om een voorbeeld te geven van dié ongeïnteresseerdheid van de we tenschap in de bejaarden: in hetzelf de- jaar waarin professor Boerema enthousiast de overdruktank be schreef, waarmee hij twee patiënten met gasgangreen in leven had gehou den, stierven in Amsterdam 55 psy- Ondanks alle kunstprodukten blijft de vraag naar echte veren kussens erg groot en daarom dachten wij wel, dat deze aan bieding op. prijs wordt gesteld. Véren hoofdkussens met prima gewassen tijk, blijvend verend en gopd gevuld. Deze' kussens, snijmaat 60 x 70 cm, nu per 2 stuks niet voor f 17,98 maar voor nog géén veertien gulden. hoofdkussens Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze veren hoofdkussens, goed gevulde, blijvend verende kus sens, overtrokken met prima ge wassen tijk in wit, snij maat 60 x 70 cm, per 2 stuks Géén schrift, of rel. best. chisch gestoorde bejaarden als gevolg van honger, dorst, verwaarlozing en vervuiling, omdat ze nergens konden .worden opgenomen. Voor mij is op die manier de aardigheid van nieuwe ontdekkingen in de geneeskunde voor bijzonder zeldzame gevallen verdwe nen". aldus, professor Schreuder. Zijn collega-geriater dr. L. A. Cahn zegt het iets rustiger, maar beslist niet minder duidelijk: „De medici zijn bepaald geen koplopers in de be langstelling voor de bejaarden. De universiteiten zijn maatschappelijk lang niet zo geëngageerd, als je wel zou willen. Het is altijd een apart wereldje met een eigen bestuur ge weest, waarover niemand wat te zeg gen had. En zo wil men het houden. Dat de universiteiten niet geïnteresseerd zijn in de bejaarde mens en zijn speciale problemen op lichamelijk en geeste lijk gebied, is duidelijk gebleken, toen ex-minister Veringa een brief aan de curatoren van alle Nederland se universiteiten schreef, waarin hij zei. dat er ergens aan een universiteit iets gedaan moest worden aan geria trie. Dit verzoek heeft niets uitge haald. Geen van de aangeschreven univer siteiten voelde er klaarblijkelijk iets voor. Nu hebben we op het ogenblik wel een bijzondere leerstoel voor ge rontologie aan de uni versiteit van Utrecht, maar dat is een bijzondere leerstoel: dat betekent, dat hij gesticht is en gefinancierd wordt door een vereniging of stichting", al dus dr. Cahn. Volgens professor Schreuder is een bijzonder hoogleraar wel een volwaardig lid van de facul teit, maar terwijl een gewoon hoogle raar een universitaire dagtaak heeft is het bijzonder hoogleraarschap slechts een nevenfunctie. Hoe is volgens beide deskundigen de bestaande on-geïnteresseerdeheid van de universiteiten en de zieken huiswereld ten 'opzichte van de be jaarden te verklaren? Er bestaat een algemene afkeer van de ouderdom. De artsen en hooglera ren delen in deze algemene afkeer. De mensen verdringen de gedachte aan het oud worden en de dood. Men wil niet herinnerd worden aan zijn eigen dood. De afkeer van de ouder dom is, afgezien van deze psychologi sche motieven, ook gebaseerd op aan bidding van de produktic. De mens is alleen maar interessant als producent. Zodra hij uitgeschakeld wordt bij het produktie-proces (bij zijn pensione ring) is hij niet meer belangrijk, niet meer interessant. Zijn eigenlijke functie heeft hij dan namelijk verlo ren. Geen wonder dat er in een maat schappij, die de méns alleen maar be langrijk vindt als producent, een af keer van ouderdom bestaat- Wat betreft de on geïnteresseerdheid van de ziekenhuis wereld, zou ik willen zeggen, dat het ziekenhuis, zolang het bestaat, zich nooit heeft willen aanpassen aan de veranderde noden van het publiek. Ziekenhuizen hebben zich altijd ge richt op de belangstelling van de art sen. En de belangstelling van de art senstand gaat uit naar het verzorgen van acute, liefst interessante ziekte gevallen die met een tamelijk korte verpleegtijd te genezen zijn. Verder zijn ze geïnteresseerd in de techni sche vervolmaking van hun werkme thoden. Een harttransplantatie en een nier transplantatie: dat zijn zaken, die de meeste artsen interesseren en. waar over je leest. Maar de chronisch zie ken, die met hulpbehoevendheid be dreigt worden? Dat is toch geen be- langwokkeride groep? En dat terwijl het" aantal acute zieken door de' voor uitgang van de medische wetenschap veel kleiner wordt en het aantal chronisch zieken juist veel groter. Ook dr. Cahn gelooft, dat veel (we- tenschaps)mensen zich niet willen bezighouden met de bejaarde en zijn problemen, omdat men bang is voor de eigen ouderdom. „Overigens kan een enorme belangstelling voor de ouderdom, zoals ik die heb. misschien ook wel verklaard worden uit diezelf de angst voor de eigen oude dag. Ver dringing en over-waardering kunnen beide uit angst voor een bepaald pro bleem voorkomen". Een andere oor zaak waarom de wetenschap niet bijs ter geïnteresseerd is in de ouderdom, is volgens dr. Cahn het feit, dat de bejaardenprobJematick niet een aecuut probleem is, waar acuut iets aan ge daan moet worden. „Bejaarden zijn er al zoveel jaren. Al die tijd is er niets aan gedaan. Wat zóu dan de aanleiding moeten zijn er nu opeens wél iets aan te doen", aldus dr. Cahn. Bejaarden mogen dan al sinds mensenheugenis bestaan, een speci fiek bejaardenprobleem, zoals het nu bestaat, dateert van de laatste tien tallen jaren. De medische vooruitgang is er namelijk de oorzaak van dat er veel meer en veel oudere mensen zijn. En dit probleem was, volgens professor Schreuder wel degelijk te voorzien. „Reeds in 1935, toen de sulfa-pre- paraten werden uitgevonden en zeker na 1945. toen de antibiotica (zoals pe nicilline) in gebruik kwamen, had men de desastreuze ontwikkeling kunnen voorspellen. Ieder kon zien dat het aantal bejaarden in korte tijd snel zou toenemen en iedereen weet dat bejaarden vaker ziek zijn dan jongeren en aan meerdere kwalen te gelijk kunnen lijden. Bovendien houdt de medische vooruitgang in, dat veel minder bejaarden door een acute aandoening zullen sterven, maar wel dat ze door die aandoening hulpbehoevend zullen achterblijven. Maar de ziekenhuizen hebben zich volstrekt niet aan de gewijzigde vraag aangepast. Men bleef de psy chologische houding van voor 1935 be waren: het ziekenhuis dient voor kortdurende verpleging en niet voor chronische, hulpbehoevende patiën ten. De langdurige zieke wordt in een 'ziekenhuis als een lastpost be schouwd, die zo gauw mogelijk door de maatschappelijke werksters naar een verpleegtehuis moeten worden gestuurd. Het is een van de grote fouten van de regering, dat zij erin heeft toegestemd dat het ziekenhuis wezen in twee verschillende delen gesplitst werd: net ziekenhuis en het verpleegtehuis. "Tussen die twee is bijna geen organisatorische samen hang aanwezig. Het komt erop neer, dat de zieken huizen de bejaarden zo snel mogelijk dumpen in verpleegtehuizen. Wij zouden de zieke bejaarden gewoon moeten verplegen, ook bij chronische ziekte en hulpbehoevendheid in een geriatrische afdeling van een alge meen ziekenhuis. Maar dat is in Ne derland onmogelijk doordat de geria trie geen erkend specialisme is en in de Nederlandse ziekenhuizen alleen erkende specialisten mogen werken", aldus professor Schreuder. Tenslotte vroegen wij professor Schreuder of hij bij zijn studenten in Utrecht wel belangstelling aantreft voor de geriatrie. „Bij mijn studenten tref ik heus wel genoeg belangstelling aan voor de bejaarden. Het gaat om de reeds ge vestigde artsen en met name om de specialisten. Die zijn al zo vastgeroest in hun houding ten opzichte van wat wel of niet tot hun taak behoort, dat ze niet meen om te turnen zijn. Laat ik een citaat van Shaw gebruiken om aan te geven, hoe ik over de medische stand denk: „het is geen beroep maar een samenzwering". Een krasse uit spraak, maar wel waar. Het is inder daad bijzonder moeilijk om gevestig de ideeën en gedragspatronen te doorbreken. Ik heb dat ook bij mij zelf gemerkt, toen ik dit werk pas begon". ROTTERDAM. De organist Kees van Eersel en de alt Eis Kloos heb ben zaterdagmiddag in de „Open Hof"-kerk in Ommoord een kerkcon- cert gegeven waaraan veel zorg was besteed. Het kerkgebouw heeft zijn akoesriok niet mee. "Vooral de klank van het orgel knapt onmiddellijk af. Dit mooie instrument zou in een goed resonerende ruimte nog -veel beter tot zijn recht komen. De beste plaats als luisteraar bleek ons nog achter in het kerkgebouw, diagonaalsgewijs tegenover het orgel, dat ifi een der hoeken !s opgesteld. Kees van Eersel speelde Praelu- dium en Fuga in Es van Bach, de zes de Koraalpartita over, het Choral "Werae munter, mein Gemüte" van, Paehelbel (Barenreiter Band IV),. Mendel asohns derde orgelsonate in A gr. en de variaties, die Jacob Bijster heeft geschreven over het oud Neder landse lied „Ik wil mij gaan ver troosten". Technisch bijzonder goed verzorgd klonk het Choral met vier Variaties (een manualiter) van Pa- chelbet. Waar, ook in de snelle pas sages ieder nootje met pijnlijke nauwkeurigheid doorkomt in deze ruimte, viel de grote nauwkeurigheid van het spel van Van Eersel op. Ook de, vooral in. harmonisch opzicht, fraaie variaties van Jacob Bijster, werden voortreffelijk gespeeld met zeer goed gevonden registraties. Baehs majestueuze Praeludium en Fuga in Es, het begin en het einde van de grote orgelmis, doet het in deze kerk minder goed, wat bepaald niet de schuld is van de concertge ver, die ook hier beheerst spel te ho-, ren gaf. Het tempo van de grote Fu ga in Menöeissohns sonate werd rij kelijk vlug ingezet Voor het „langzamerhand meer ge animeerd", dat de componist boven het snelle tweede deel schreef bleef zodoende niet veel ruimte over. Els KI-oos zong een bekende aria van Buononcini (1670-1750) twee aria's van Handel en vier geestelijke liederen van Max Reger. Haar warm getimbreerd slemgeluid kwam in laatstgenoemde liederen wel het best uit. De voordrachten waren zeer muzikaal en beheerst. Mede door de uitstekend aangepaste bege leidingen van Van Eersel werden deze prachtige liederen het vocale hoogtepunt van dit kerkconcert. ROZENBURG Nu de regionale brandweerpost in Rozenburg in wer king komt worden na vijftien maart de volgende alarmeringsnummers voor dit gebied van kracht: Telefoonabonnees van het gedeelte van het eiland Rozenburg met de netnummers 01883 en 01889 kunnen rechtstreeks 2333 bellen. Telefoon abonnees van het gedeelte van het eiland Rozenburg mét 010 als net nummer kunnen 145252 bellen. De regionale brandweerpost is ge vestigd Laan van Nieuw Blanken burg 10, Rozenburg. Voor zaken buiten alarmering is de post tele fonisch bereikbaar onder nummer 01889-3555. ROTTERDAM De, wijkraad voor Pernis gaat zich bezinnen over de uitgave van een maandelijks ver schijnend wijkblad. Eerst zal wor den nagegaan wat 'een geheel ver zorgd" en gestencild wijkblad gaat kosten en of de gemeente eventueel bereid is hiervoor een subsidie te verlenen. De commissie van vier wijkraadsleden, mevrouw M. A.'Ha- mersma (PvdA) en de heren M. C. Strijdhorst (PvdA), A. v. d. Steen (PCG) en A. van Veelen (OCG), die zich met dit object intensief hebben bezig gehouden, vindt dat de finan ciële consequenties van een gedrukt wijkblad voor de wijkraad te hoog zijn. Bij een drukkerij moest men namelijk voor 2200 gedrukte wijk- bladen, die maandelijks, in het dorp verspreid moeten worden, een be drag van 14.000,per jaar op ta fel leggen. In samenwerking met een aantal enthousiaste jongeren, dat het wijkblad redaktioneel en technisch op pro deo basis wil ver zorgen, kunnen de kosten van het blad worden teruggebracht op 4000 per jaar. Het blad zou dan gesten cild moeten worden. Uit advertenties zou een bedrag van ƒ3500 kunnen komen. Toch is de wijkraad ervan overtuigd dat dit een wankele ba sis vormt om een wijkblad mee te starten. Dan is men toch aan de ad verteerders verplicht om de uit gave van het blad een jaar voort te zetten. OUD-BEIJERLAND Aan het einde van de openbare vergadering van de gemeenteraad heeft burge meester J. Aantjes aan de heer A. A. de Koning, de gouden erepenning met oorkonde, behorende bij het ereburgerschap van Oud-Beijerland, uitgereikt. Burgemeester Aantjes belichtte op uitvoerige wijze zijn verdiensten. Een belangrijk facet noemde hij, dat vele werknemers van Koni, die van elder zijn gekomen, mede leiding geven aan het plaatselijke kerkelij ke-, culturele-, sport- en vereni gingsleven van de gemeente. Voorts noemde de heer Aantjes, het feit, dat vele autochtone Oud-Beijerlanders, die vroeger inde agrarische sektor werkzaam waren, thans een vreug devolle werkkring vinden bij Koni. van groot belang. Aan de- uitreiking van de ere penning ging een gewone werkver gadering vooraf. Burgemeester J. Aantjes deelde mede, dat uit het niet verlenen van goedkeuring door Gedeputeerde' Staten aan het be stemmingsplan „Zinkweg" niet mag worden afgeleid, dat de 'bestaande situatie thans zal blijven zoals deze is. Binnen één jaar zal 'n nieuw be stemmingsplan ter tafel moeten ko men. Met alleen de stemmen van de he ren A. Baars en W. den Boer (bei den AR) tegen verwierp de raad de verzoeken om voorziening tegen de door het college geweigerde bouw vergunningen ten behoeve van de heren C. Blijkerk, H. Hoogvliet en J. A. Schop. De beide tegenstemmers vonden dat deze verbouwingen niet ingrijpender zijn dan de aanvrage, waarvoor de raad onlangs wel een vergunning gaf. VL AARDINGEN Ongeveer twteehonderd „kabouters" en 160 padvindsters uit Vlaardingen, Maas sluis, Schiedam en Hoek van Hólland hebben zaterdagmiddag in de aula van de Groen van Prinstererschool in \flaardingen „Denkdag" de verjaardag van Lord en Lady Baden Powell gevierd. Er -was een uitgebreid spelpro- gramma met allerlei opdrachten, met een musical „Tommy en Betty", een groot indianenspel met code van de Grote Medicijnman en van alles en nog wat. Het feest kreeg een extra accent door de zilveren bruiloft van „kawi" mevrouw T. Pin-Rip, De dag werd besloten met urn groot „binnenkampvuur" waarbij kaarsen een sfeervol middelpunt wa ren. De „Scouting Singers" onder lei- ding van vaandrig P. IJdo, met bege leiding van enkele instrumenten zorgden voor muzikale en vocale op luistering. VLAARDINGEN Vrijdagmiddag heeft de heer V. C. J.'> A. van den Eijnde, chef van de afdeling alge mene zaken van de gemeentelijke sociale dienst, afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot chef van de afdeling interne zaken van de provinciale planologische dienst in Arnhem. Directeur C. M. de Jongh van de gemeentelijke sociale dienst memo reerde de activiteiten van de heer Van den Eijnde bij het organiseren van de inzamelingen voor India en Biafra. Dokter C. A. Verstege dankte voor hetgeen de heer Van den Eijnde heeft gedaan voor de hartbewakings- afdeling van het Holy-ziekenhuis. De heer Van den Eijnde neemt als laat ste activiteit in Vlaardingen de or ganisatie op zich van de inzameling „Van harte-1972", die op 7 april wordt gehouden. SCHIEDAM De „Ottawa Salva- tion Army Woodroffe Temple Junior Band" en de „Youth Band Singers" concerteren donderdagavond 17 maart om acht uur in de Opstan- dingskerk aan de Burg. Honnerlage Grotelaan in Schiedam. Deze band is een jeugdmuziek- korps van het Leger des Heils in Ca nada, dat een uitgebreid repertoire heeft van fanfaremuziek en soli. Bandleader is William v. d. Hor den, die jaren geleden uit Schiedam naar Canada is geëmigreerd. Band en koor bezoeken tijdens een twaalf dagen durende tournee een aantal steden in Nederland, België en West-Duitsland. Behalve de koorleidster gaat met deze tournee een aantal leden van het comité mee, dat deze reis moge lijk maakte. Algemeen leider is ma joor Robert E. Chapman, bevelvoe rend officier van het Woodroffe- korps van het Leger des Heils in Ottawa, waarvan bond en koor on derdelen zijn. Tijdens het verblijf in Nederland zal de NCRV opnamen maken) Voor koor en band is er in Schie dam een uitgebreid excursiepro gramma, dat begint met een koffie maaltijd in de legerzaal van het Sehiedamse korps van het Leger des Heils. Om twee uur is er een bezoek aan de Euromast in Rotterdam, om vier uur volgt een ontvangst ten stadhuize door B. en W. van Schie dam. Vijf uur is er een openlucht- samenkomst bij de nieuwe HEMA, om zes uur is er een presentatie in de Harg gevolgd door een diner. ROTTERDAM Voor het concert dat Louis Toebosch, organist te Til burg. gisteravond in de Sint Lau renskerk voor een niet talrijk pu bliek gaf, had de concertgever een programma, samengesteld uit compo sities van oude meesters (Andrea Gabrieli, Frescobaldi, Bach) en- en- kele moderne improvisaties. Improvisatie door organisten is de laatste jaren haast een soort sport geworden. Er zit altijd een element van avontuur en spanning in. Zelfs de meest gerenommeerde organist, die zijn vak all-round beheerst, zal bij een uitgebreide improvisatie nooit van tevoren zeker zijn of hij qua inventie, vormgeving en technische paraatheid tot optimale prestaties vermag te komen. Ditmaal stonden twee improvisa ties op het programma. Een improvi satie (men vergeve ons de uitdruk king) ,jns blaue hinein", zo gezegd met gebruikmaking van citaten, waarvoor wij helaas weinig waarde- ringt.konden opbrengen, en een om- provisatie waaraan een duidelijk thema ten grondslag lag, waarbij weliswaar het polyfone element nog al verstek liet gaan, maar niettemin een knap werkstuk, dat getuige van inventief vermogen en een grote paraatheid waar het de technische uitwerking betrof. Wanneer een orgeiimprovisator begint met de eerste maat van Bachs Es clur Preludium, accoord. Daar kan wat van gemaakt worden, maar wan neer verderop een vrij groot frag ment uit César Francks Le Choral weerklinkt, dan doet de modem er om geweven poespas het niet meer. Wanneer men verder nog even be paald wordt bij de aanvang van Van Beethovens 5e symfonie en nog remi- nicenties aan Mozarts f-moll fantasie en moderne Franse orgelmuziek meent te bespeuren, dan wordt het geheel toch wel wat al te rhapsodisch om au serieux te nemen. Een geheel andere indruk maakte de improvisatie waarmee oëbosch z'n concert besloot. Een razend knappe realisatie van het zich voorgestelde notenbeeld en 'n doelbewuste vorm geving (in dit geval een thema met contrastrijke variaties, maar zonder fuga) gaven een hoge dunk van het improvisatorisch en uitvoerend vermogen van de concertgever. Het concert werd geopend met een Canzona van Andrea Gabrieli, een improvisatorisch werk van een on bekende componist, waarbij heel merkwaardige, voor de I6e eeuw zelfs modern aandoende dissonant-'" werkingen vielen te onderkennen, en een Conzon erza van Frescobaldi (le helft 17e eeuw). Bachs Toccata Adagio en Fuga in C gr. vormde het centrale.punt van dit programma. Toebosch speelde de grote pedaal-solo heel virtuoos (maar niet overal geheel gaaf) en nam voor de fuga een zeer snel tempo. Zijn non-legato was hierbij terdege op de grote kerkruimte afgestemd, even als de licht gehouden registratie, zo dat de kostelijke muziek, ongea'cht- het hoge tempo, weinig of niets aan duidelijkheid inboette. SCHIEDAMDe gemeente raad zit vol met verrassingen. Dit bleek gisteravond weer eens toen de socialistische fractie voorzitter de lieer P. Boschman door zijn eigen fractie in zijn politieke hemd kwam te staan. Oorzaak was het voorstel om de nog niet zo lang geleden op gerichte raad voor jeugd en jongeren een subsidie te ver lenen van 92.000. De heer Boschman vond het alle- rhaal veel te veel en begon aan een ingewikkelde formule te werken, waar niemand iets van begreep. Ten slotte kwam uit zijn wirwar van woorden (de heer Boschman is zelf jeugdambtenaar in Vlaardingen) een motie die hij indiende tesamen met zijn PCG-opponent Rosman. Men ging akkoord met het voor stel, maar wenste 10.000 van de jeugdbegroting af te trekken, ter wijl van de resterende 82.000 nog eens 5.000 moest worden bevroren. Dit bedrag mocht alleen worden uit gegeven na toestemming van het college. Maar de motie haalde slechts 12 stemmen, de overige raadsleden (22 waren tegen. Opmerkelijk feit hier bij was dat slechts één fractiege noot van de heer Boschman, name lijk mevrouw Krikke-Hein, voor het amendement stemde. Ook de KVP- fractie voelde kennelijk niets voor deze bevoogding en betutteling, zo als de heer E. van Dijk het uit drukte. Deze fractie - stemde ver deeld over het amendement. Een ander punt wat het politieke zeer in Schiedam weer eens hoog deed oplaaien, was een punt op de lijst van ingekomen stukken. Het ging om het voorstel om de taak verdeling' in het college van burge meester en wethouders, die door de komst van de heer Kapteijn (d'G6) en het vertrek van de heer Houtman (lib.) is veranderd. Zoals bekend kwamen hierbij zo wel de PCG als de KVP opnieuw buiten spel te slaan. PCG-er S. j. Rosman vond de koppeling van de portefeuilles van financiën en stads ontwikkeling (deze zijn in handen van de socialistische wethouder Bol- mers) te zwaar, terwijl ook de KVP-er mevrouw M. A. C. Taverne- Van Kampen van haar gramschap blijk gaf. Het antwoord uit het col lege kwam niet van raadsvoorzitter burgemeester H. Roetfsema, maar van loco-burgemeester mevrouw G. D. Verwey-De Graaf f (soe.). .Zij sprak namens het college omdat het Sehiedamse gemeentebestuur van mening is dat raadsvoorzitter Roelf- sema boven de "partijen dient te staan. Volgens haar was oorspron kelijk met de gedachte gespeeld de financiële portefeuille aan burge meester Roelfsema te geven, maar de meerderheid van de raad vond dal dit een politieke portefeuille is, die niet bij een neutrale raadsvoor zitter past. Burgemeester Roelfsema was pas na herhaald aandringen van. de KVP-er mevrouw Taverne over te halen tot het afleggen van een ver klaring. Hij deed dat zeer. diploma tiek door te zeggen dat hij op onder delen een andere oplossing had voor gestaan. „Het college was", aldus de lieer Roelfsema, „van mening dat de verdediging van dit voorstel moest worden gedaan door loco burgemeester Verwey-De Graaff en daar moet ik mij als democraat bij neerleggen." Overigens blijft de taakverdeling van het Sehiedamse gemeentebestuur zoals hij was. SCHIEDAM De Pasar Dalam dit Indonesische woord betekent „binnenmarkt" die in Rotterdam reeds een goede bekende is, komt in het Paasweekend, naar de Sporthal Margriet in Schiedam. Op Goede Vrijdag zal deze Indo nesische pasar open zijn van 14.00 uur tot 24.00 uur, op zaterdag, eer- ste en tweede Paasdag gaat de pasar om éér uur 's middags open. In de nacht van zaterdag op zon dag sluit de pasar om één uur, eer ste paasdag sluit de pasar om twaalf uur 's nachts, maandagavond sluit de pasar om elf uur. Er zijn spéciale kindermatinees, er is een avondprogramma met authen tieke oosterse en ook vele Neder landse attracties, er zijn consumptie stands met Indonesische producten, er zijn allerlei stands met allerlei kunstvoorwerpen en andere artike len. En natuurlijk zijn er de „warongs" indonesische „restaurantjes" waar voortreffelijk Indonesische ge rechten te genieten zijn. BRIELLE Sinds maandag is Brielle weer bezet door Spanjolen van de Hertog van Alva, in afwach ting van de verovering door de Wa tergeuzen op de komende eerste april. Namens het Spaanse bezettingsle ger kreeg de commandant van Briel le het vaandel aangeboden met daar op een afbeelding van de gevreesde hertog. Het vaandel is met de hand ver vaardigd met als voorbeeld een oude prent. De kleuren zijn uiteraard geel en rood, de Spaanse nationale" kleu ren. Commandant Jos Bels: „Dit is een verrassing voor Den Briel en het ko mende Geuzenleger!" Yy VLAARDINGEN Als laatste in de serie winterlezingen van de Her vormde wijkgemeente Grote Kerk 2, zal prof. dr. G. C. van Niftrik, hoog leraar in de dogmatiek aan de theo logische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, donderdagavond kwart voor acht spreken in gebouw Triangel. Het onderwerp is: „De crisis in de theologie." Er: zal gelegenheid zijn tot discussie. HEI ibEVOETSLUIS Wethouder L. Riedïjk van Hellevoetsluis zal don derdagmiddag half vijf in het uitbrei dingsplan Langenhoek- de eerste paal slaan voor een complex van 141 een gezinshuizen. Bouw- en Aannemingsmaatschap- pij P. Rchorst NV uit Waddïnxveen bouwt deze huizen voor de Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting". De architectuur is van het bureau openbare werken der gemeente Hel levoetsluis. De kosten worden ongeveer vijf en een haif miljoen gulden; van de woningen, die worden opgetrokken in giefbouwsysteem, zulien de eerste in het voorjaar van 1973 worden op geleverd. MAASSLUIS De spreekuren van de sociale consulent dinsdag 15 februari begonnen in het zalen centrum -aan de Lijsterlaan, donder dag 17 februari begonnen in het.dien stencentrum aan de Lijnstraat blijken in een reëele behoefte te voorzien. De eerste week kwamen er zestien personen op het spreekuur, de tweede week elf. Raad wordt gevraagd over'allerlei onderwerpen, zoals belasting, wo ningzaken, huurberekening en door- strominsregeling, algemene bijstands wet. Het spreekuur aan de Lijsterlaan wordt elke dinsdagmiddag van twee tot drie uur gehouden, het spreekuur aan de Lijnstraat donderdagmiddag op dezelfde tijd. Op de overige werk dagen kan men terecht tijdens de normale kantooruren aan de P.J. Troelstraweg. A/K'rlzr '.'T: Eigentijdse gordijnstof voor een jong interieur..... dé weefstof voor mensen van nu. Moderne jaspé uni weefstof, 120 cm breed. In de fraaie kleuren geel, oranje, cognac, groen en rood. Nu niet voor f 5,98 maar voor nog géén vier gulden per meter. Mt SPI.J XEN1SSE De BB-sirenes aan de Andries van Bronckhorst- laan en de Herman Gorterstraat zijn aangesloten op het PTT-net. Elke eerste maandag van de maand om twaalf uur te beginnen met 6 maart zuilen zij worden be proefd. Er wordt dan een halve mi- .nuut ring een signaal van constante toonhoogte gegeven, waarna een hal ve minuut een signaal met wisselen de toonhoogte wordt, gegeven. De beproeving wbrdt besloten met een signaal var. een haive minuut con stante toonhoogte. o 1. vr.AATrnTMrrrxr T ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vannacht drie Marok kanen aangehouden: M. S., 25 jaar, A. M„ 24 jaar en M. M. 24 jaar. Zij worden er van verdacht op het Mid- dellandplein de Spanjaard B. H„ 39 jaar, te hebben beroofd van zijn por tefeuille met ongeveer hónderd gul den. VLAARDINGEN Gehuwd: J. Vlielander, 18 jr en Maria C. Th. Rein- hard. 17 jr: J. Sloof, 23 jr en Dina H. de Jong, 16 jr.; H. J. van der Hoek. 22 jr en L. Ball, 19 jr.; H. ,T. Groen. 21 jr en Wilhelmina A. Drop, 19 jr. Geboren: Peter F., z.v. A. H. P. Frings en A. C. Kastelein. Overleden: A. van der Grift, 97 jr.; Joh. de Man-Visser, 52 jr. Morgenvroeg om 9 uur begint op de le etage de verkoop van deze moderne jaspé uni weef stof, in 5 moderne kleuren. Nu per meter, 120 cm breed voor 3. Géén schrift, of tel. best.'

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2