89 Gemeente warmt de wijken op 98 Record bij import Israëlisch Werkloosheid beneden landelijk niveau Hollanclia Op en-deur dienst 'f is sterk... WEENINK TEXTIEL Vlaardingen nu 81894 inwoners Kelner schoot op echtgenote I nü in der nu minder XROUW/KWARTET VRIJDAG 12 MEI 1972 liegio 113 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoek van Holland, Hoogvliet en de wijken Zuid- wijk, Pond! echt en Charlois gaan op 15 november naar de stembus om de eerste drie wijkorganen-nieuwe-stijl te kiezen, experimentele voorlopers van de bestuurlijke decentralisatie zoals zowel de Rotter damse- als de Rijnmondraad die voor ogen hadden toen zij besloten te gaan streven naar realisering van een stadsgewest Groot-Rotter dam. 120x190 cm 130x190 cm 140x190 cm IlSïil.i In Wateriveg-noorcl: VLAARDINGEN De werkloos heid in het district Nieuwe Wa terweg-Noord (Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Maasland, Ro zenburg en Hoek van Holland) ligt nog steeds beneden het lan delijk niveau. Dat blijkt uit de maandelijkse cijfers van het ge westelijk arbeidsbureau in Vlaar- dingen. ondergoed sterker..... dus voordeliger o.a. verkrijgbaar bij: p È- C. VAN VLIET VLAARDINGEN v.d. SLUYSTEXTIEL - SPIJKENISSE Uniek experiment w bestuur demokratiseren *0f het allemaal ook kan, zal de ervaring moeten leren, het zijn ten slotte drie synchroon lopende eperi- menten', wil de Rotterdamse wethou der van wijkaangelegenheden, H. van der Pols, wel kwijt, 'maar het móét gewoon. Enerzijds is het een logische voortzetting van het overigens baan brekende werk dat Rotterdam nu al fADVERTENTIE Tientallen guldens besparen op een matras is geen kleinigheid als deze matras ook nog licht hanteerbaar is, hoeft U toch geen moment meer te aar zelen. 2-Persoons polyaether matras sen met geborduurde border, ong. 14 cm dik en aan één zijde doorgestikt. Kies uit 3 maten en diverse aparte dessins.,... uit de prijsserievan f 129,-/f 149,- nu voorzeer aantrekkelijke prij zen. Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze 2-persooni polyaether ma trassen met geborduurde bor ders, aan één Zijde doorgestikt en ong. 14 cm dik. In de kleu ren goud en biauw en de ma ten 120 x 190, 130 x 190 en 140 x 190 cm. Matrasdekken vanaf f 10,50 Géén schrift of tel, best vijfentwintig jaar op dit decentralisa tie-terrein verricht, en anderzijds pas! het inderdaad bijzonder goed in Lei raam van het stadsgewest". Het wordt, wanneer de gemeenteraad op 29 juni akkoord gaat met de voorstellen van het college van b. en w-, de kroon op het jarenlange, vaak slopende werk dat zowel binnen het gemeentelijk apparaat als in de grote kring van betrokkenen daaromheen is verzet, met als resultaat eerst in 1970 de nota Toekomstige Organisatie Wijkbestel Rotterdam en een jaar la ter het op deze nota gebaseerde voor ontwerp voor een nieuwe wijkraads verordening dat tenslotte zonder prin cipiële wijzigingen uitmondde in het voorstel dat de raad nu 29 juni gaat bespreken. De nieuwe wijkraads verordening biedt het Rotterdamse gemeentebestuur de kans in de praktijk aan te tonen waartoe het systeem van decentralisa tie in staat is en in hoeverre dit de burger aanspreekt 'en hopelijk zelfs enthousiast maaict voor deelneming aan het gemeentebestuur", ai-dus b. en w. in hun voordracht aan de gemeen teraad, "Uit onze voortgezette experi menten, welke gerust enige risicodra gende factoren mogen bevatten, kan de rijikswetgever belangrijke gegevens putten voor de inrichting en bevoegd heden der organen van het nieuwe stadsgewest.' Dit wordt overigens niet ten onrechte met enige trots neergeschreven. Rot- terdam is tenslotte de enige vader- landse gemeente die kan bogen op gunstige praktijkervaringen met be stuurlijke decentralisatie, waar de overige vergelijkbare gemeenten nog altijd met de handen in het bestuur lijke haar zitten. "We verrichten nog altijd baanbrekend werk", aldus wet houder Van der Pols, 'daarbij nauw lettend op de vingers gekeken door zowel hogere overheden als besturen van andere gemeenten.' Het effekt van de nieuwe wijkraads- verordening zal overigens zwart-wit zijn, dat Rotterdam wordt opgedeeld in een stuk of tien 'kleine' gemeen ten, waarbij b. en w. willen vasthou den aan een plafond van rond de honderdduizend inwoners per district, wijk, stadsdeel of hoe de naam dan ook moet gaan worden. 'Wij achten dit een uiterste grens binnen het raam van _dc democratisering door decentralisatie welke voor ons de es sentie Is en blijft van hetnieuwe wijkbestel,' aldus b. eh w. Wélke bevoegdheden die wijkraden- nieuwe-stijl nu eigenlijk moeten gaan krijgen is nog niet helemaal uit dg verf gekomen. Het college van b. en w. verklaart dat dit nog een onder werp van studie uitmaakt. "Wel duide lijk is inmiddels, dat men bij het bepalen van de bestuurlijke en uitvoe rende bevoegdheden al jarenlang bovenaan het verlanglijstje van de wijkorganen de gedachten baseert op de leidraad dat het moet gaan om onderwerpen waarbij sprake is van ZATERDAG 13 MEI De Doelen gr. z.: Havenpromonade- coneert R. Ph.O. o.I.v. Edo de Waart. Solisten: Vera Beths, viool; Bernard Kruysen, bariton. Werken van Tsjaikowsky (vioolconcert), Wagner, Prokof jew en Brahms, 20.15 uur. Rott Schouwburg: NRT met de honderdste voorstelling van Liefde half om half. 20.15 uur. De Doelen, gr. z,: Orgelconcert door Rienk Jiskoot. Hij speelt wer ken van Freseobaldi, Gabrieli, Bux- tehude, Clerembault, Bach en Vi valdi. 15 uur. Delfshaven, Oude Kerk; Orgelcon cert door Tony Rozendaal. 20.15 uur. ZONDAG 14 MEI Rott; Schouwburg: Rott. Danscen trum o.I.v. Ineke Sluiter met Suite uit de Watermuziek van Handel. Icarus, lm wind en Zeit, 22 Pages m Evolu. 20.15 uur. MAANDAG 15 MEI Laurenskerk: Concert door André Verwoord m.m.v. Syntagma Mu- sicum o.I.v. Kees Otten. Werken van Isaac, Aufay, Schlick, Erbac e.a. 20.15 uur. Rott. Schouwburg: Het Nat Ballet test Les Sylphides, Wals, Clear Lake and Dark Wood, Monument voor een gestorven jongen. 20.15 «V. DïNSDAG 16 MEI Rott. Schouwburg: NRT met repri se van 'Vroeger' van Harold Pinter m regie van Eric Schneider. 20.15 uur. ig en 20 mei: adem. De Doelen, hal gr. z. Aanloopserie. R. Ph.O. met 'Engagement'. Hoofd- werk: Die Dreigroschenoper' van •Kurt Well en Bertold Brecht ®.m.v. een viertal zangers en ac teurs o.I.v. Otto Ketting. Voor de Pauze werken van Nono, Werner- Hense, Hanns Fisier. 21.00 uur. WOENSDAG 17 MEI Rott. Schouwburg: Amsterdms To neel met De liefdes van Cass Mac- quire' in regie van Dolf de Vries. 20.15 uur. De Doelen, hal gr. z.: Koffieconcert door de Rott. muziekschool met werken voor piano, klarinet en electr. orgel. 12.4513.15 uur. DONDERDAG 18 MEI St.-Laurentius en St.-Elisabethkerk: Wereldpremière van Badings 'Mar kus Passion' en daarna Das Liebes- mahl der Apostel' van Richard Wagner. Rotte's Mannenkoor. So listen: Alide Ellens, Sylvian Deru- we, Ruud v.d. Meer, Lieuwe Vis ser, Jos Vranken jr., Gew. Orkest voor Z, Holland. Dir. Jos Vranken sr. 20.15 uur. Rott. Schouwburg: Historisch Ge- nootschap Rotterdam. 25-jarig be- StflflU. Studio Laren: Muziek uit de Mid deleeuwen, Lydia Oosthoek en Pe ter Blanker rnet Liedjes van Speenhoff. De Maasst^spelers met 'Artike! 188' van Herman Heyer- mans. 20 uur. Piccolotheater: Amsterdams Toneel met 'Zij, de greep van de macht' van Eduardo Maret in regie van Karl Guttman. 20.15 uur. Tot en met 20 mei. Odeon: Experimentenserie RKS. Mel Clay met 'Crimes of sex and Violence*. 20.15 uur. VRIJDAG 19 MEI Hofpleintheater: NRT met reprise van 'De twaalf gezworenen' van Reginald Rose in regie van Guus Oster. 20.15 uur. ZATERDAG 2» MEI Odeon: Experiinenteüserie RKS. 'Louis Paul Boon is jarig'. Een avond rondom en met de Neder landstalige kandidaat voor de No belprijs. 20.15 uur. Laurenskerk; zaterdagmiddag-orge concert door Johana Th. Lemckert. 15.00 uur Maassluis, Grote Kerk. Orgelconcert door Jan J. v.d. Berg uit Delft. 20.15 uur. een werkelijke marge van beleidsvrij heid. Het is de bedoeling dat de wijkraden voor de uitoefening van hun bestuur lijke bevoegdheden en dit geldt dan met name voor de verlening van ver gunningen gebruik gaan maken van de centrale gemeentelijke dien sten 'Dit waarborgt enerzijds dat hun beslissingen geschraagd zullen worden door dezelfde deskundigheid en ander zijds dat de wijksecretarieën niet met tal van specialisten zullen behoeven ie worden bemand, doch met een beperkte, zij het goed gekwalificeerde staf, zullen kunnen volstaan', schrij ven b. en w. in hun voordracht aan de raad. Om een aanduiding van die kwaiifua- ROTTERDAM Twee maanden lang verkeren straks, van sep tember tot 15 november, de wij ken Hoogvliet, Hoek van Hol land, Charlois, Pendrecht en Zuidwijk in een veitóezingsroes. Dat hoopt het collage van*B en W tenminste, want men heeft hooggespannen verwachtingen van de verkiezingen die dan worden gehouden voor de wijk- raden-nieuwe-stijl die de in alle toonaarden jarenlang bezongen demokratisering van het stads bestuur moeten gaan realiseren. Zo intensief mogelijk willen B en W de bewoners van de be trokken wijken gaan voorlich ten over wat er van hen wordt verwacht en welke mogelijkhe den deze effectuering van de plannen tot bestuurlijke decen tralisatie hen kan gaan bieden. Behalve met wijkbijeenkomsten wii de gemeente Rotterdam de wijkbewoners nu rijp maken voor een verantwoorde keuze door hen in enkele huis-aan- huis-kranten te vertellen wat nu in feite de bedoeling is van heel die bestuurlijke decentrali satie. Verder willen B en W niet gaan. Waar het gaai om de vraag wie dan wel die lokale bestuursstoelen moeten gaan be zetten laat het college de beant woording graag over aan de verschillende politieke partijen en andere groeperingen en be langengroepen. Deze zijn overi gens al in een vroeg stadium bij de besprekingen ingescha keld, en mede op hun verzoek is besloten een betrekkelijk korte periode van nauwelijks twee maanden uit te trekken voor een intensieve erMezingseaim- pagne. Drie weken vóór de stemdatum 15 november richt de gemeente in de betrokken wijken aktie- centra in, die worden uitgerust met alle mogelijke apparatuur en materiaal als stencilmachi nes, papier, verf en dergelijke die de politieke en andere groe peringen ten dienste staan voor de vettóeringscampagnes die zij in de wijken willen gaan hou den. (ADVERTENTIE) Onze vitrage-aanbiedingen zijn een begrip geworden voor vele prijsbewuste huisvrouwen ook deze keer bewijzen wij hoe goedkoop het wel kan Venstaival met macramékant, 50, 60 en 80 cm hoog, in 3 ver schillende dessins. Deze zeer unieke aanbieding nu van f 7,98 voor nog géén zeven gulden per meter. Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze vensterval met macramê- kant, 50, 60 en 80 cm hoog en in 3 verschillende dessins, per meter voor 6 Géén schrift ofte!, best tie te geven vergelijkt wethouder van der Pols de secretaris van een wijk- raad-meuwe-stijl met bijvoorbeeld een gemeentesecretaris van een ge meente als Almelo. 'U ziet, het moe ien echt mensen van gewicht zijn, hoor!" Sprekend over de staf van een dergelijk nieuw wijkorgaan denkt de heer Van der Pols aan een man of twintig, ieder op zich ook weer hoog gekwalificeerde krachten. Hoe de ideeën overigens financieel gerealiseerd moeten worden is nog een open vraag. Voor de 31 wijkorga nen die Rotterdam nu kent staat een bedrag van ruim een miljoen gulden op de begroting. Wanneer in 1976 de streefdatum waarop het nieuwe wijkbestel zijn definitieve beslag moet hebben gekregen de stad zal zijn opgedeeld in rond tien mini- gemeenten zal daarvoor ongeveer twintig miljoen op tafel moeten ko men. Vooralsnog lijkt het een illusie om hiervoor op steun van de rijkso verheid te rekenen, gezien de vooruit zichten die de rijksbegroting voor 1973 biedt. ROTTERDAM De 49-jarige kelner H. E. M. uit Rotterdam heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op de Hxllelaan tweemaal met een revolver op zijn elf jaar jongere echtge geschoten. De schoten misten hun doei. De vrouw, met wie de kelner de laatste tijd niet al te best meer kon opschieten, werd niet geraakt Na de schietpartij werd hem de revol ver door een café-houder aan de Hil- lelaan afhandig gemaakt. Met veertien patronen nog op zag begaf de kelner zich naar het politiebureau. Daar ver telde hij een poging te hebben gedaan zijn vrouw van kant te maken. De politie rekende de man m en ging bij de caféhouder het vuurwapen opha len. Er zaten zes patronen in de houder SCHIEDAM De commissie van het open-deurwerk van de hervormde ge meente houdt aanstaande zondag 14 mei een open deurdienst in de grote kerk aan de Lange Kerkstraat te Schiedam, aanvang 10 uur. In deze dienst zal voorgaan ds. C. v.d. Steen, hervormd predikant te Hilver sum, Het onderwerp voor de predi king is: 'Kun je geloven zonder kerk?' Medewerking verlenen: het Prinse kerkkoor o.I.v. Aad van der Hoeven en J. P. Bekkers, orgel. ADVERTENTIE ROTTERDAM Deze week werd in Rotterdam de drie miljoenste doos met Israelis <yt,ni<--ruit van dit sei zoen gelost Dat qebeurde met het ZIM-schip Eshkol dat zijn lading van 1.700 O'JO dozen loste bij T'homson': havenbedrijf. Rotterdam is voor de export van Is raëlisch jrvit zeer belangrijk. No. onlangs werd het Europese export kantoor overgeplaatst van Londen naar Rotterdam. Cytrusfruit staat in Israel op de tweede plaats btj de export. Men wil de produktie nog verhogen door betere cultures. Er is te weinig grond en te toevnig water om het aantal plantages uit te brei den Ongeveer 44 procent wordt m uitgevoerd. Daarvan komt twaalf pro cent via Rotterdam Europa binnen, Rotterdam is daarmee de belangrijkste Europese haven voor Israëlisch piw De helft wordt echter weer doorge voerd naar Duitsland. Van de totale cytnisfruit-import in Rotterdam neemt Israël nu ongeveer dertig procci. voor zijn rekening. Dankzij verbeterde inpakmethode in Israël waar het fruit tevoren m kwa liteit en grootte wordt gesorteerdts de verwerking in de Rotterdamse ha ven versneld. Begin volgende tnaanc is de aanvoer van Israëlisch fruit ter einde. Dan komt direct de aanvoer uit Zuid-Amerika. In april verminderde de werkloosheid in dit district met 54 personen. Er stonden eind vorige maand "1242 man nelijke werkzoekenden ingeschreven tegen 1276 eind maart. Bij de vrou wen daalde het werkloosheidscijfer van 237 naar 217. Het tekort aan personeel is vorige maand weer opgelopen. De vraag naar manneiijke werknemers kwam van 1291 op 1413. Het aantal openstaande aanvragen in de vrouwelijke sector steeg van 475 tot 559. De toenemende vraag naar personeel is voor een belangrijk deel te danken aan een schriftelijke inventarisatie van de behoefte aan schoolverlaters bij grotere bedrijven. Van de 1413 openstaande aanvragen bij de mannen hebben er niet minder dan 416 (eind maart 331) betrekking op jeugdigen beneden de negentien jaar. Overigens signaleert het arbeidsbureau weinig belangstelling voor jongelui die de LTS verlaten. Het is Hollandia ondergoed: sterker, dus voordeliger. Puur katoen. Zit prettig. Fris wit. Blijft in model. Makkelijk te wassen ook. Ondergoed van Hollandia. Daar zit u goed mee. "2 GÜ-b k GR. HILLED!JK 282 BOERGOENSESTRAAT 120 ROTTERDAM ROTTERDAM VOORSTRAAT 57 TEL. 343708 "Wat betreft da werkloosheid is geble ken dat in april zowel het aantal werk zoekende bouwvakarbeiders (van 226 naar 206) ais het aantal ingeschreven metaalbewerkes (van 274 naar 262) is afgenomen. Daarentegen trad een stij ging op in de kantoorsector, waar eind april 162 mannen werkloos wa ren tegen 140 eind maart. Bij de vrouwen was de trand m deze catego rie juist omgekeerd: 104 eind maart tegen 78 emd april. De groep werklozen, die staat inge schreven bij het arbeidsbureau, wis selt overigens voortdurend van samen stelling- In april werden 749 personen ais werkzoekend ingeschreven, van wie 179 rechtstreeks aan een werk kring konden worden geholpen. Vijf honderd personen verdwenen uit de registers, omdat zij zelf een nieuwe baan hadden gevonden, al dan niet na een gesprek op het arbeidsbureau. Dit betekent dat één op de vier ingeschreven manneiijke werkzoeken den al na één maand aan de slag gaat en dat twee op de drie ingeschreve nen na drie maanden uit de arbeidsre serve kunnen worden geschrapt Er is dus sprake van een forse doorstro ming onder de groep werklozen. In het district Nieuwe "Watenveg- Noord telde Schiedam eind vorige maand de meeste werklozen, namelijk 700. Vlaardingen had er op 31 april 555 en Maassluis 126. Vandaag kunt u weer rustig wandelen, rustig aan trimmen. Alleen moet u dan wel wat vlug uw zaterdagmorgen-ontbijt verorberen, om op tijd in het Kralmgse Bos te zijn. De afde ling Rotterdam en Omstreken van het instutuut voor Natuur beschermingseducatie heeft weer een aantal wandelingen georganiseerd. Drie, om precies te zijn, dus als u vandaag geen tijd of zin hebt, dan niet getreurd, want ook morgen, zondag kunt u wande len. U moet dan wel een kleine concessie doen. Vandaag im mers kunt u starten om 9 uur bij de ingang van het Kralingse Bos naast de manege aan de Kraiingseweg. Zondag echter wordt om 6.30 uur vertrokken, vanaf hetzelfde punt. Deze wandeling is speci aal bestemd voor vogelliefheb bers, want het is een bekend feit dat juist vroeg in de mor gen de vogelzang het best te beluisteren is. Tja, en mocht u juist op moe derdag niet weg wilien gaan, dan is er nog een mogelijkheid. Dinsdag wordt de derde natuur wandeling gehouden, maar met door het Kralingse Bos. Dit is nu eens een uitstekende gele genheid om het recreatiepark Schiebroek te 'ontdekken' Vertrek deze keer om 19 uur bij de Goede Herderkerk aan het Kastanjepiein. Natuurlijk onnodig te zeggen dat iedereen weikom is bij de wandelingen, die onder leiding staan van vak kundige natuurgidsen. Een hee! ander onderwerp dat ik u zeker niet onthouden wil. Op de winkelpromenade Lijn baan in Rotterdam wordt van 16 tot 23 mei een tentoonstel ling gehouden van schepen in flessen m het kader van de viering 'Honderd jaar Nieuwe Waterweg'. Deze 'Flessen-vloot' toont een ontelbaar aantal schepen van meer dari 100 jaar oud. Krijgs haftige driemasters uit de 15e en 16e eeuw, vissersboten en indrukwekkende oceaanreuzen met alles erop en eraan, 't Is beslist een raadsel hoe de ma kers ze ooit door zo'n nauwe flessenhals hebben laten 'bin nenvaren'. Voor de tien mooiste vaartui gen uit de fiessen-vloot in de Lijnbaanetalages worden prijzen beschikbaar gesteld door het co mité 'Honderd Jaar Nieuwe Wa terweg'. De jury bestaat uit mej. drs. J.B. van Oereem. di rectrice van het Scheepvaart kundig Museum, mr. A. Biussé van Oud Alblas, voorzitter van comité, de heer C. Borstlap, auteur van boeken over zeeën en schepen en de heer J. van Breda, flessendeskundige. Dan tot slot nog een verzoekje dat helemaal niets met flessen te maken heeft, en maar een klein beetje met de natuur- •Moeht u bij het schoonmaken - daar is het nu immers weer tijd voor - van uw zolder of kelder nog een flinke kooi tegenko men, die u maar het liefst bij de vuilniszakken neer zou wil len zetten omdat het zo'n sta-in- de-weg is, wilt u dan aan onze redaktie-hamster Kwartetje den ken? Hij .heeft echt dringend een groter huis nodig,; want ook kleine hamstertjes-blijven niet klein. -Eén telefoontjenaar; de redaktie en we"-komen hem graag bij u halen, - Hoe blij Kwartetje er mee zal zijn, hoef' ik u nauwelijks te vertellen. ADVERTENTIEJ Draag met een gerust hart een pantalon of strak rokje want de panties die wij nu verkopen toveren dat "pondje teveel" wel weg. Panties van soepel en toch goed korrïgerend stretch materiaal in diverse mode!!en._ De slipmodel panty met niet elastisch buikpand, afhaakbare jarretels en extra gevoerd kruis je. De panty met korte pijpjes (voor bovenbeenkarrektie), het pagemodel met rechte afwer king. Normaal betaalt U f 7,95 tot f 9,95, maar nu nog géén drie gulden. NOORDEINDE 4 TEL. 01880 - 2545 Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze stretch panties in diverse modellen, taiilematen 60 t/m 80 en keuze uit vele kleuren w.o. huidkleur, wit, noisette en cle mentine, nu voer Géén schrift, of tof. best VLAARDINGEN - Volgens de voor lopige cijfers van het bevolkingsregis ter is de plaatselijke bevolking in april jJ. met 139 personen tot 81.894 vermeerderd. Er vestigden ach welge teld 100 gezinnen (402 personen) en er vertrokken 74 gezinnen (336 perso nen). Het aantal geboorten bedroeg 117 en het aantal aangiften van over lijden 44. Op het stadhuis werden 50 huwelijken voltrokken.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 5