Wijkraad wil meer gegevens over luchtvervuiling Minder stank en lawaai Agenda I Gevaarlijk speelgoed Orgelconcerten in Rotterdam Europakorps in Rotterdam Gescht even historic begon met een ramp - Dit zijn de rechten van de houder van het MODERN- paspoort KLACHTEN- BEZORGING Ook raadsman Ipgl&piiS -4¥3V, door HANS W. LEDEBOER HOEK VAN HOLLAND De va- kan tietijd drukte dinsdagavond duidelijk zijn stempel op de ver gadering van de wijkraad. Slechts de hoogst noodzakelijke punten waren op de agenda geplaatst en omdat enkele leden afwezig wa ren konden de wijkraadsleden al om even na eenen huiswaarts keren, een record van do laatste jaren. Eeuwen oud; Van Harmelen Oorlogsschade Binnen de kap van de 'molen op de bovenste etage staan de oude raderen reeds opgesteld. Daaronder moeten molenstenen en het aandrijf werk van de stenen nog worden gemonteerd. In deze raderen is het merk van de oorspronkelijke eigenaren, de familie Van Harme ien, duidelijk te zien. Vandaag Het Zcl-Hollands landschap ROTTERDAM In een brief aan het college van b. en w. maakt de- stichting 'Het Zuid-Hollands Landschap' ernstig bezwaar tegen de* plannen van het college om een hinderwetvergunning te verlenen" aan de directie van het 'Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte N.V.'. Ga dus naar één van onze winkels en vraag hoe u zo'n MODERN- Paspoort in uw bezit kunt krijgen. en morgen MHMHK ft&i-jïïS* b ""te [®n£ Sk?sJ'E« Herbouw de 'Speelman' in september open ROTTERDAM Een oude wijk in Rotterdam. Kinderen spelen onbevangen op straat. wust van dc gevaren, die zich U bij hun spel kunnen voordoen. Zo zijn bijvoorbeeld autowrak ken (en die zijn er nog al wat in Rotterdam) forse trekpleis ters voor spelende kinderen. Kinderen doen immers niets liever dan 'chauffeurtje spelen'. SlfËJl Hot kan echter ook te gevaar lijk worden. Op de achterharen in Delfshavcn hangt een auto wrak half over de kaderand (de linkerfoto). Een klein duwtje en het wrak ligt in het water. Maar kinderen zien de gevaren niet. Zij bemannen het WTak (middelste foto) en kruipen achter het autostuur (rechterfo- to). »'T', tv." - t-C '-jCt" :«8,£ÏS,"- «r'T'r'ï t Niettemin werden cr toch wel spij kers met koppen geslagen. Wat de milieuhygiëne betreft weigert de wijk raad zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Onlangs heeft de wijkraad een vragenlijst gestuurd aan b, en w. van Rotterdam met betrek king tot luchtvervuiling. Hierop is een uitvoerig vijf pagina's tellend antwoord gekomen, waarin veel punten werden opgehelderd. Maar vooral ten aanzien van de toege stane hoeveelheid stof in de lucht verdenken enkele wijkraadsleden b. en w. van enige verdraaiing van de feiten. Volgens de bestaande gegevens is 80 miligram stof per kubieke meter lucht toelaatbaar. In het eerste kwar taal werd echter een gemiddelde waarde gemeten van 93 mg. En dat terwijl het eerste overslagbedrijf nog niet eens op volle toeren draait en er al vergevorderde plannen zijn voor de vestiging van eon tweede bedrijf. Gemeentelijke deskundigen proberen nu de feiten te veranderen door te stellen dat bij de gemeten 93 mg ook Maasvlakte zand is gemeten. Er zou een meetapparatuur moeten komen die de verschillende stofsoorten kan scheiden, zo werd verklaard. De voorgenomen bouw van een olie- terminal op de Maasvlakte wordt be paald nog niet met enthousiasme ont vangen. Zelfs bii een gesloten circuit zal er stank vrijkomen doordat lege tankers met 15 pet. water worden geballast en de vrijkomende gassen gaan dan toch de lucht in. Bovendien wordt 5 pet. van de olie overgeslagen in kleine tankers en ook daarbij komt gas vrij. De raad blijft de ontwikke ling met argusogen bekijen. Van de Vereniging tegen milieubederf was een verzoek binnen gekomen ad hesie te betuigen om het Westland tot saneringsgebied te verklaren. Na enige discussie werd besloten eerst het nodige feitenmateriaal te verzame len en daarna het besluit te nemen het voorstel van de Vereniging tegen milieubederf al dan niet te steunen. Op de strook grond aan de Dirk van den Burgweg kunnen in de toekomst 14 eengezinswoningen worden ge bouwd tegen betaalbare koopprijzen. De aanvankelijk geplande schoolbouw op doze grond is-naar elders ver plaatst. De voorbereiding van het plan zal volgens de dienst van stadss- ontwikkeling wel enige tijd vergen, maar de wijkraad meent dat versnel ling wel mog elijWÉ is. ROTTERDAM Eindelijk is het zo ver. In de loop van september zal de volledig herbouwde molen 'De Hoop' onder zijn nieuwe naam De Speelman' op het terrein aan de Kleiweg, even nieuw als de naam de molen is immers van de Delftweg naar de Klei weg overgebracht officieel in gebruik worden gesteld na een dik jaar bouwen. In juni 1971 was de eerste steen voor de herbouw gelegd. Van 'De Speelman' is de buitenkant al helemaal gaaf. Rond de molen staat nogal wat hoog geboomten. Hij zou- wellicht mooier zijn ge weest, als 'De Speelman', op een terp of 'belt' zou zijn gebouwd. Maar daarvoor was geen geld beschikbaar. 'De Speelman' maakt op zijn nieuwe plaats een vrij lage indruk, hoewei hij ongeveer een meter hoger is dan 'De Hoop' vroeger aan de Dlettweg, die plaats moest maken voor het luchtverkeer van Zestienhoven. Die lage indruk komt door het hoog opgaande geboomte in de direkte om geving, waar de wieken net bovenuit komen. Overigens is de nieuwe plaats prach tig. 'De Speelman.' staat in een lande lijke omgeving, zonder moderne be bouwing vlak in de buurt. Het is verder de bedoeling, dat de beplan ting van het terrein aan dc molen wordt aangepast. Ook dat werk moet in september klaar-zijn,. Dat 'De Speelman' een meter hoger is dan 'De Hoop' is niet om esthetische redenen of omdat het opgaand ge boomte in de omgeving dit noodzake lijk maakte. Er was een heel gewone technische reden: het was noodzake lijk omdat de hoek van de steding- schoren van 'De Hoop' te klein was, zodat de stelling niet sterk genoeg kon zijn. De steilingschoren van 'De Speelman' hebben door de meter ver hoging een goede hoek gekregen. 'De Hoop' dateert van 1712 en dit is vanzelfsprekend ook het jaartal, dat 'De Speelman' trots voert. Dat wil niet zeggen, dat de historie van 'De Hoop' toen is begonnen. Die historie is honderden jaren- ou der. De stenen 'De Hoop' was' ópvi'.ger van een houten wipmolen, die op dezelfde plaats had gestaan. Het oudste geschreven stuk over die molen vinden we in de archieven van Delft en dat stuk handelt over een catastrofe, die de toen reeds lang bestaande molen had getroffen. Dat stuk is een verslag vermeldend dat: 'op huyden den XVÜden January 1557 is voir burgemeysteren entte sce- penen in die Raetcamer gecompareert Philps Dircxz, molenaer tot Oudcrs- cie, ende heeft van die burgemeysïers ende ambochtsheeren van Ouderscie versocht zyn wintmolen die met den tempeest der XI deser jegenwoorilge maent tot Ouderscie ommegewayt was wederom te mogen oprechten'. Hoe oud de in het noodweer van 11 januari 1557 omgewaaide molen van Philips Dircxz was, is nergens te vinden. We weten, dat de molen van ongeveer 1650 tot begin van de negentiende eeuw in handen was van de familie Van Harmelen. Die familie behoorde tot de aanzienlijken in Overschie: er is daar nog altijd een Van Harmeien- straat en die is volgens de ten stad- huize van Rotterdam berustende gege vens vernoemd naar een van de sche penen van het oude Overschie. In 1828 kocht Jan Roest de molen van de familie Van Harmelen. Hij betaal de er dertienduizend gulden voor, het koopcontract vermeldt: 'Nedenand- sche guldens vrij geld.'. Jan Roost moest per jaar f 7,50 windgeld beta len aan de gemeente Delft. Wa leven nu niet meer in een tijd, dat de wind wordt belast. Maar wie weet, mis schien is dit een idee voor 's rijks berooide schatkist! Jan Roest verkocht de molen in 1858 aan de familie Poortman, die de mo len snel doorverkocht. In 1860 werd Pieter Speelman, vlas boer te Pernis, voor 9875 eigenaar van de molen. Dat deed hij voor zijn zoon Arie, die in zijn vrijgezsltentijd via het veer op Schiedam het 'woon werkverkeer' tussen Pernis >n de mo len onderhield. Die vrijgezellentijd van Arie Speel man duurde niet lang. Hij trouwde met een meisje uit Overschie ?n ves tigde zich in de molen, ff ij >s de grootvader van de laatste eigenaar van 'De Hoop'. De guldens, waarvoor Aries vader dc moien kocht waren keihard. Het con tract vermeldde: 'in klinkende munt te betalen'. Een wissel, chèque of ander papier werd niet geaccepteerd. Het prijsverschil tussen de transactie in 1828 en die van 1860 duidt met op een sterk herstei van de gulden. Die munteenheid fluctueerde in die dagen niet zo sterk als later. Maar de waar de van de molen was aanzienlijk ge daald, de familie Speelman moest be ginnen met geduchte herstelwerk zaamheden. 'De Hoop' heeft regelmatig gedraaid tot ongeveer 1920, Door. rje Nederland se artillerie .-is.hij -op *44 mei 1940 de- Duitsers lagen toen ,in Overschie zwaar gehavend, maar nog tijdens de oorlog .is de zaak hersteld. In de oorlog heeft ''De Hoop' nog gemalen. Van de herbouwde 'De Hoop' 'De Speelman' dus is van buiten alles klaar. Van het binnenwerk .zijn de grote raderen in de kop en de zware assen gemonteerd. Die zijn helemaal gaaf uit 'De Hoop' overgebracht en zij dragen nog de merktekens van de familie Van Harmelen. Molenstenen en het drijfwerk daarvan moeten" nog worden gemonteerd. En ten slotte: uit de inrichting van 'De Speelman' blijkt duidelijk, dat hetgeen voor iedere'medicus een be kend feit is onze voorouders aan merkelijk kleiner van gestalte waren dan wijzelf. Bezoekers zullen straks geducht moeten uitkijken, willen zij tegen de balken van de plafonds op de verschillende verdiepingen hun hoofd niet stoten! ADVERTENTIE tïhhrHf!, ROTTERDAM Zaterdag 29 juli geeft Laurens van Wingerden in de Nieuwe Oosterkerk een orgelconcert ter herdenking van de sterfdag van J. J S. Bach. Het programma bestaat uit - de Fantasia en fuga in g-moH, Toccata en fuga in d-moll en orgelkoraal ¥a- chet auf, ruft uns die Stimme. 20.15;-; uur. In Maassluis concerteert Feike Asm a om 20.15 uur weer in de Grote kerk. Maandag 31 juli te 20.15 uur geeft de Amsterdamse organist Gustav Leo- nardt een orgelconcert in de Laurens- kerk. Zaterdag 5 augustus speelt Evvald Kooiman op het Doelenorgel werken van Babastrc, Pachelbel, Bach, Men», delssohn en Langlais. 15.00 uur. Voor het overige prolongeert Wim Sonneveld, bijgestaan door Willem -<t Nijholt en Corrie van Gorp zijn sho-w, Elke avond 20.15 uur in de Rotter- - damse schouwburg. - - 7 Zn de Groote schouwburg wordt van' de rock-musical 'Hair' een reprise ge geven van 1 t.m. 15 augustus -elke avond om 20.15 uur. MC* .Jt ROTTERDAM In de eerste helft van juni ontving de centrale meld» en regelkamer van Rijnmond 624 klach ten. In de eerste helft van juni vorig- jaar >varen dat er. 1003.' "Van„diet, klachten hadden" er 492 (vorig .jaar 592) betrekking op stank en 132 (vo- rig jaar 411) op lawaai. n In de tweede helft van juni kreeg de; centrale meld- en regelkamer van- Rijnmond 587 klachten te verwerken; (vorig jaar 822 in de tweede helft van uni), waarvan 453 (vorig jaar 622)-'' wegens stank en 134 (vorig jaar 200) wegens lawaai. In de eerste helft van juli waren er 469 klachten tegen 752 in de eerste* helft van juli vorig jaar. Daarvan.,' betroffen er 335 (vorig jaar 469) stank en 134 (vorig jaar 283) lawaai, ri gerecht op een groot aantal zeer bijzondere MODERN- paspoort-aanbiedingen tegen ongekend lage prijzen; b recht om mee te dingen naar o.a. gratis reis voor twee personen van 14 dagen naar New York, Moskou of Israël; 0 recht tot gratis bijwonen van een speciale MODERN-feestavond drecht op voorrang bij re paraties van apparaten, die bij "MODERN" gekocht zijn; 0 recht op reparaties tegen een sterk gereduceerd tarief; f tussen de paspoort-aan biedingen door (zie a) nog meer extra Voordeel-Aan- biedingen. Alle paspoort houders krijgen hierover i van ons een brief. Indien u de krant onverhoopt eens met mocht ontvangen, ver zoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tussen 9 en 12 uur. TELEFOON 010-115588 ROTTERDAM Het Europa Muziek korps en het Europakoor, een nieuwe combinatie van 67 leden van het Le ger des Heils organiseert zondag een afseheidsfestival in de Congreszaal van het Leger des Heils aan de Willi am Boothlaan. De volgende dag gaat het gezelschap op reis. Het gezelschap biedt een rijk gevarie erd programma. Uit de groep zijn gevormd een mannenkoor, een ge mengd koor, twee tambourijngroepen en een blokfiuitgroep, terwijl de groep ook beschikt over enkele goede vokale solisten. Het repertoire telt 90 nummers. De uitvoering op zondag middag begint om drie uur; toegang sprijs twee gulden. Zaterdagmiddag is de groep ook te beluisteren en wel van drie tot vier uur op de trappen van de Beurs aan de Coolsingel. Zon dagavond om helf zeven treedt het gezelschap op op het Schouwburg plein. Hinderlijke i stofneerslag overslagbedrijf Bel OIO-296633als u niet weet waar de j dichtstbijzijnds "MODERN1-winkel Is, ROTTERDAM. Rotterdamse Schouwburg: 20.15 Wim sonneveld; Stadhuis: 9 00 Vergade ring Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting; 14.09 Gemeenteraadsvergadering; 9.00-17 00 Tentoonstelling Studiewerk, BLESKENSGRAAF- Hervormde Kerk: 19 39 Ingebruikname nieuwe orgel; NIEUW-LEKKERLAND: Gemeentehuis: 19.30 Gemeenteraadsvergadering; OUD-BEIJERLA.VD* Gemeentehuis: 19 30 Ge- meenteraadsvergadering; OUDEWATER: Gemeentehuis: 20 00 Gemeente- raadsvergadering ROTTERDAM- Rotterdamse Sehounburg: 20.15 Wim Sonneveld; Stadhuis: 9.00-17 00 Tentoonstelling Studiewerk. Het bedrijf dient voor de opslag, overslag en bewerking van droge mas sagoederen, zoals ertsen en kolen. De ze worden opgeslagen in hopen van 10 tot 15 meter hoogte, die daarmee een speelbal worden van de wind. Met alle respect van de toezeggingen van het bedrijf meent de Stiehting, dat de terreinomstandigheden ter plaatse worden onderschat. Naar het oordeel van 'Het Zuidhol lands Landschap' is onvoldoende reke ning gehouden met de frequent voor komende harde wind. Van de Hoog ovens in I.lmuiden, die nog een be schuttende duinenrij aan de zeezijde hebben, worden tot op 10 kilometer stofdeeltjes gevonden. Zonder forse voorzieningen zal dit overslagbedrijf over zeer grote afstand hinderlijke stofneerslag veroorzaken, zo schrijft de Stiehting. Met forse voorzieningen bedoeld de Stichting dan het aanleggen van hoge zanddijken, afgedekt met teelaarde rond de overslagen, windbrekende muren, stevig verankerde schotten of UOOf aMdlinRBil watergordijnen. over het jaar gemiddeld niet meer dan 80 microgram stof per kubieke; meter buitenlucht mag worden geme- ten. Volgens de Stichting 'Het Zuid-I Hollands Landschap' wérd in Hoek. van Holland regelmatig reeds meer' gemeten. J De Stichting geeft het college van b.J en w. in overweging pas dan de' hinderwetvergunning te verlenen, na-,! dat onderzoekingen van T.N.O. heb-' ben duidelijk gemaakt weike windbre-; kende maatnieten nog meer zouden- kunnen worden getroffen, zodat die; maatregelen als voorwaarden aan de- vergunning kunnen worden verbon-: den. - Tenslotte wordt gevraagd de gestelde; stofnorm te herzien. I Met behulp van proeven in vrindtun nels zou moeten worden bepaald wel ke voorzieningen of combinaties van voorzieningen het meest effectief zul len zijn. Tc denken valt aan T.N.O. als instantie, die m staat en bereid zijn hiervoor onderzoekingen te ver richten Uit de stukken blijkt, dat het coliege van b. en w. z.ieh voorstelt een hin derwetvergunning af te geven onder voorwaarde, dat in de woongebieden ROTTERDAM Het Instituut Raads-< heden Rotterdam gaat ook in de wijk; Kralingen-west activiteiten ontplooien, i Met ingang van I augustus houdt de raadsman, de heer H. Bobbink alle dagen spreekuur (met uitzondering van de woensdag) van 13 tot 16 uur; op het adres: De Leckestraat 19. De heer Bobbink; was eerder raadsman in de wijk! Groot-IJsselmonde.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 3